Uit de Provincie Kantongerecht te Oostburg Gemeenteraad van Terneuzen Sportnieuws COEBERGHs BESSEN De witte Raaf VOETBAL 1 HOCKEY DAMMEN AXEL. HULST. SAS VAN GENT. NA VERKEERSONGEVAL OVERLEDEN. ZEEUWSE AFDELING VAN IIET NEDERL. INSTITUUT VOOR EFFICIENCY GEÏNSTALLEERD Het Nederlands Instituut voor Efficiency heeft een Zeeuwse af deling gekregen. De nieuwe afde ling werd Woensdag geïnstalleerd in de burgerzaal van het Middel burgse stadhuis, waar vele voor aanstaande figuren uit het Zeeuwse bedrijfsleven aanwezig waren. De voorzitter van de nieuwe afdeling, de heer G. N. van Gin- kel, onder-directeur van de Ko ninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen, begroette in zijn ope- nigswoord in het bijzonder de gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg en de burgemees ters van een aantal andere Zeeuwse gemeenten, alsmede de landelijke voorzitter van het Ne derlands Instituut voor Efficien cy, Ir. J. M. Matthijssen, uit Hel mond. In plaats van Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin in Zeeland, die door ziekte was verhinderd, werd de openingsrede uitgesproken door het lid van Gedeputeerde Staten de heer C. Hamelink. De oprich ting van deze nieuwe afdeling kan mede een middel zijn om zich te beraden op de verruiming van de werkgelegenheid in Zee land en het wetenschappelijk be zien van de daarmee verband houdende problemen, zo zeide spreker. I V De landelijke voorzitter van het N.I.V.E., Ir. Matthijssen, gaf vervolgens een overzicht van het doel en de werkwijze van het instituut. Het voorlopige bestuur van de Zeeuwse afdeling werd daarna omgezet in een definitief. Tenslotte hield Dr. A. L. S. P. Stallaert, bedrijfseconomisch in genieur te Bussum, een lezing over organisatie en productiviteit in het bedrijf. De Schelmenstreken van Scapin. Het onder auspiciën van de Z.V.U. door de toneelgroep Puck in het Centrum opgevoerde blij spel „De Schelmenstreken van Scapin" mocht niet die belang stelling trekken, die het gezel schap had verdiend. Het vrij simpele gegeven loopt in hoofdzaak over de gedragin gen van verkwistende zoons, die dwars tegen de wil van hun va der, zich in liefdesavonturen ver wikkelen en hun slimme hand langers van gedienstigen weten te gebruiken om hun doel te be reiken en tenslotte hierin slagen, zij het dat de ontknoping het aan tal toevalligheden tot aan het on waarschijnlijke opvoert. Wim van den Heuvel bracht in de titelrol een meesterlijke type ring van de door de wol gewassen huisknecht, die de draden van al le intriges in handen heeft. Ook de overige dames en heren ver tolkten hun rol op een dusdanige wijze, dat de bezoekers hebben genoten van de humor en geest die Molière in dit blijspel heeft weten te leggen. De aan het slot van de avond aan de dames van het gezelschap aangeboden bloemen vertolkten dan ook de gevoelens van alle aanwezigen. Dankbaarheid der Polen. De dankbaarheid van de Polen voor hetgeen hen door de ge meente Axel en haar inwoners werd geboden op 12, 13 en 14 Augustus j.l. ter gelegenheid van de tiende herdenking der gemeen te en haar omgeving, blijkt nog telkens weer. Zo ontving de burgemeester van Axel een dezer dagen een in het Nederlands geschreven brief van kolonel dr Z. M. Szydlowski D.S.O., waaraan wij het volgende ontlenen: „Ik heb het gevoel, dat het nog slechts een paar dagen geleden is, maar het is alweer langer dan een maand geleden, dat ik in Axel was. Uw hartelijke gastvrijheid is voor mij onvergetelijk, evenals de prachtige versiering der ge meente. Er zijn een heleboel kilometers tussen ons, maar in onze harten zijn wij vaak samen. Ik kan mij haast niet voorstellen, dat het weer reeds tien jaren, geleden is, dat ik voor het eerst bij U kwam. Gaarne wil ik U nog allen met heel mijn hart bedanken en mijn grote en diepe genegenheid voor C. E., arts te Schoondijke, stond wegens het niet verlenen van voorrang aan het verkeer op de provinciale weg te Schoondijke voor de groene tafel. Komende uit de Prins Bernhardstraat reed een bromfiets, bestuurd door de heer S., tegen de auto van de arts aan, het bleek dat de brom fiets niet voorzien was van een voorrem. De geneesheer betoog de ter plaatse te hebben stil ge staan en stapvoets te zijn door gereden omdat de verkeerssitua tie uiterst onoverzichtelijk is. Dit laatste werd door de kan tonrechter onderschreven. De ambtenaar O.M. vorderde 15,subs. 8 dagen. De kanton rechter meende, dat de heer E. alles heeft gedaan om het ver keer te beveiligen, waarom hij deze schuldig bevond, zonder toe passing van straf. De leerling-monteur S. had wegens het ontbreken van de voorrem niet tijdig kunnen rem men. De ambtenaar O.M. vorder de teg'èn hem 6,subs. 1 week tuchtschool, tot welke straf hij werd veroordeeld Wegens een gebroken rem- kabel had de loonsproeier S. te Schoondijke zijn tractor en sproeimachine niet tijdig tot stil stand kunnen brengen, toen deze bemerkte dat in de smalle straat, waarin verdachte wilde inrijden, een auto naderde. S. reed tegen de woning van I. A. de Brouwer aan en veroorzaakte aanmerke lijke schade. Eis 40,of 20 dagen. Uit spraak 25,of 14 dagen. A. C. B., handelaar te Eeklo, reed te Breskens vanaf de par- keerstrook aan de Scheldekade weg, zonder op het verkeer te letten. Het gevolg was een bot sing met een andere Belgische auto. Conform de eis werd B. tot 30,boete subs. 15 dagen ver oordeeld. L. S., expediteur te Katten- dijke, had bij het achteruitrijden de geparkeerde auto van de land bouwer D. D. beschadigd. S. werd veroordeeld tot 10, boete subs. 5 dagen en de scha devordering ad ƒ45,15 werd aan D. toegewezen. B. K. S., straatmuzikant uit Vlissingen, bewoonde een woon wagen die niet voldeed aan de door de wet gestelde eisen, ter wijl hem de nodige vergunning ontbrak. Conform de eis werd S. tot ƒ6,of 3 dagen veroordeeld. A. J. O., handelaar te Oost burg, had op de weg Oostburg Aardenburg, bij het passeren van enkele fietsers, niet voldoende Uitgehaald, waardoor een fietser in de langs de weg lopende sloot terecht kwam. De fietsers zagen hun vordering om vergoeding toegewezen, terwijl A. J. O. con form de eis tot 50,subs. 30 dagen werd veroordeeld. Mej. M. M. de H. te Aarden burg wilde, rijdende op de pro vinciale weg DraaibrugOost burg links afslaan, waartoe zij zei voorgeserveerd te hebben. Een achterop komende auto had tegen haar aangereden. Mej. de H. vond de eis van 40,subs. 20 dagen vrij veel, doch de uitspraak luidde 25, of 10 dagen. J. de S., landbouwer te Groede, had zijn knecht laten rijden met een tractor zonder kenteken, stoplichten met richtingaanwij zers, die door de aangekoppelde wagen niet zichtbaar waren, en zonder rijbewijs en wegenbelas- tingkaart, terwijl op dat moment de tractor niet als landbouwtrac- tor kon worden aangemerkt. De ambtenaar O.M. vorderde drie boeten van 5,en één van 15,subs. 17 dagen. De kan tonrechter legde 4 maal 5,op subsidiair 4 maal 3 dagen. Bij zijn bezoek aan Oostburg had L. D„ metselaar te Vlissin gen, als feestelijk sluitstuk op de wielerkoers, waarnaar hij was gaan kijken, zichzelf nog al ste vig getracteerd, met het gevolg dat Oostburg's politie hem in kennelijke staat aantrof. D. kreeg een ernstige verma ning en bij herhaling van dit feit werd hem hechtenis en uiteinde lijk werkinrichting in uitzicht gesteld. Conform de eis werd verd. tot ƒ30,subs. 10 dagen veroordeeld. C. J. S., landarbeider te Sluis, had voor vier deskundigen ge zorgd om de deugdelijkheid van de constructie der aanhangwagen te bewijzen. Groot was de ver wondering van getuigen en ver dachte, toen bleek dat het hele maal niet om de aanhangwagen ging, maar dat op het stuur van het door hem bestuurde motor voertuig een dode slag van 80 graden was geconstateerd. Con form de eis werd S. tot 20, subs. 8 dagen veroordeeld. U uitspreken. Er is zoveel in Holland en in Axel gesproken over ons en voor ons gedaan. Ik heb dit alles in ontvangst genomen voor allen voor wie dit bestemd was, ook voor hen, die voor de vrijheid het grootste gegeven hebben, dat zij te geven hadden, hun leven. Ook voor hen, die over de gehele we reld verspreid leven, maar die ze ker met hun harten in Axel wa ren. Op 12, 13 en 14 Augustus was het zo mooi en goed voor 'ons, de grote vreugde en vrijheid te zien en mee te voelen. Ik wil nog, dat U allen weet, hoe erg dankbaar ik ben voor de goede verzorging van het graf van mijn vrouw. Ik kan geen woorden vinden, hoe ooit mijn dochter en zoon hun gevoelens kunnen uiten. Het is voor ons veel gemakkelijker te leven nu wij weten dat zij, die wij het meest liefhadden, tussen vrien den is. En dat haar laatste rust plaats zo keurig onderhouden en met bloemen verzorgd is. Ik wil geen namen noemen, want dan zou ik ieder moeten noemen, die heeft medegewerkt aan het zo bijzonder slagen van het 10-jarig bevrijdingsfeest, in een traditie van warme gevoelens en echte vrijheid. Met heel mijn hart wens ik U allen veel goeds, geluk en wel vaart toe. En in het moment van tegen slagen, herinner U altijd, dat sa men met God de zwaarste dingen bestreden kunnen worden. En houd in gedachten, dat U moet bewaken en ontwikkelen het grootste goed, dat een mens kan hebben in het leven: Vrijheid en Recht. De goede God verzorge U". Ook generaal Maczek heeft nog dankbetuigingen aan de gemeen te gericht. Hij schrijft aan de burgemees ter o.m.: „Ik zou tot uitdrukking willen brengen mijn zeer warme en har telijke dank jegens U en al de burgers vjai\ Axel voor de getoon- ld gedurende ons be zoek aan Axel ter gelegenheid van de 10de herdenking van de strijd voor de bevrijding van Ne derland, waardoor de ware geest van een sterke vriendschap tus sen Uw volk en de Eerste Poolse Pantserdivisie levende wordt ge houden. Wij stellen in hoge mate op prijs de wijze, waarop U de nage dachtenis aan onze gesneuvelde soldaten eert, en de grote liefde waarmede U dit alles verricht, heeft ons allen diep getroffen. De tragische moeilijkheden, die over ons land gekomen zijn, lij ken nu sterk verminderd te zijn door de wetenschap, dat we waar achtige en hartelijke vrienden hebben in U en Uw Volk. Na al de bijzondere sympathie betuigingen van de burgers van Axel jegens de soldaten van de Eerste Poolse Pantserdivisie, mo ge ik U beleefd verzoeken mijn hartelijke dank over te brengen aan allen, die daartoe hebben bij gedragen. In het bijzonder verzoek ik U mijn dank te betuigen aan: de Vereniging AxelPolen; het Comité, dat heeft zorgge dragen voor de oprichting van het nieuwe Poolse Kruis voor het Tiende Regiment Dragonders en aan allen, die dit Kruis hebben geconstrueerd; allen, die de graven van de ge sneuvelde leden van de Eerste Poolse Pantserdivisie onderhou den; allen, die de fondsen hebben bij. eengebracht voor de oprichting van de gedenktekens, de dames die zo vriendelijk hebben gecol lecteerd daarvoor en voor de oud soldaten. Ook zou ik gaarne dank bren gen aan de officiële personen in Axel, die zo veel voor ons hebben gedaan en aan die gezinnen, waar de leden van onze Delegatie een zo gastvrij onthaal hebben gevon den. Met de beste wensen voor U al len en moge God U zegenen". Verkeersongeluk met dode lijke afloop. Donderdagvoormiddag te onge. veer kwart voor tien is de alhier wonende oud-wielrenner de heer Ch. van de Voorde even over de Belgisch-Nederlandse grens met zijn auto tegen 'n boom gereden, met het gevolg dat hij kort na dien aan de bekomen verwondin gen is overleden. De heer v. d. V. had Woensdag avond in de omgeving van Ant werpen door onbekende oorzaak pech gehad met zijn auto, waar door deze in de naast de weg lo pende sloot terecht kwam. Hij liet de auto waar zij was en keerde huiswaarts met de bedoe ling de auto de volgende morgen op te halen, hetgeen ook gebeurd is. Nadat de auto weer op de weg was gezet, bleek de schade nogal mee te vallen en niet van dien aard te zijn, dat er niet mee kon worden gereden. De heer v. d. V. besloot dan ook met zijn auto naar huis te rijden. Hij naderde reeds de Belgisch Nederlandse grens toen hij in de wijk „De Tromp", gemeente Kemseke, met volle vaart tegen een boom reed. De schok was zó hevig, dat de motor ongeveer 75 cm van haar plaats werd gerukt. Toesnellende omwonenden wis ten de heer v. d. V., die deerlijk gewond was, uit de vernielde auto te bevrijden, waarop in aller ijl geneeskundige hulp en geeste lijke bijstand werd ingeroepen. In hoogst zorgwekkende toe stand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd, waar hij ongeveer een kwartier na aankomst overleed. De 40-jarige heer v. d. V. was gehuwd en had twee kinderen. Hij had te Hulst een café en een taxibedrijf. V erkeer songe val Dinsdagavond omstreeks 6 uur reed de technisch ambtenaar der P.T.T., de heer Danckaert, bij het passeren van de hoek Lange Nieuwstraat-Korte Bellingstraat met zijn motor op 'n tractor met aanhangwagen. In bewusteloze toestand werd de heer D. met een gecompliceer de beenbreuk naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Naar wij vernemen was het slachtoffer Donderdagavond nog niet tot bewustzijn gekomen. Ongeval. Bij het trimmen van versge- brande pyriet op de Fosfaatfa- briek gleed de arbeider P. B. uit Wachtebeke uit. Een gedeelte van de gloeiende pyriet viel uit de ijzeren kruiwagen en kwam op zijn voet terecht, tengevolge waarvan deze ernstige brandwon den opliep. In>de verbandkamer der fabriek werd de eerste hulp verleend waarna dokter Puylaert het slachtoffer naar het zieken huis te Sluiskil liet overbrengen. Een uur voor de vluchtelingen. Het personeel van de Spiegel glas- en Fosfaatfabriek heeft aan de oproep gehoor gegeven om een uur loon af te staan voor de vluchtelingen. De directie van de N.V. zal het totaal der afgestane lonen verdubbelen. Tentoonstelling. Door de stichting Onderwijs tentoonstellingen te 's-Gravenha- ge wordt in een der zalen van het gemeentehuis een tentoonstelling gehouden gewijd aan de rubber industrie. De opening vindt plaats Woensdag 3 November a.s. om half vijf en blijft opengesteld tot 16 November. Na de officiële opening volgt een rondleiding voor het onder wijzend personeel en verdere ge nodigden. De tentoonstelling bestaat uit een zestal panelen die de loop In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad deelde de voorzitter mede, dat hij gistermiddag een bezoek had gebracht aan wethouder Den Hamer, die hem een brief had medegegeven voor de leden van de raad e.a., waarin hij zijn harte lijke dank betuigt voor het ont vangen bloemstuk als blijk van belangstelling en medeleven met zijn ziekte. Gode dankbaar voor het inge treden herstel hoopt de heer Den Hamer straks zijn arbeid in het belang der gemeente te mogen voortzetten. De voorzitter zeide dat de raad zich hierin ongetwijfeld-hartelijk zal verheugen en sprak de hoop uit de heer Den Hamer spoedig weer in hun midden te hebben. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De heer Hol sprak zijn voldoe ning uit dat niet alleen de ge meenten Hoek, Sas van Gent en Westdorpe adhaesie hebben be tuigd aan het raadsbesluit betref fende het protest over de verzor ging van de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke, doch ook de gemeenten Hoedekenskerke en Goes, waarbij hij wees op de krachtige bewoordingen waarin laatstgenoemde gemeenten hun adhaesiebetuiging hebben gesteld en de wijze waarop deze besluiten zijn genomen. Spr. informeerde naar de resultaten van een en an der. De voorzitter kon slechts me de delen, dat de grotere veerboot „Prins Willem" weer al is ver vangen door de kleinere boot Koningin Emma". Tot leraren aan de gymnasiale aideling van 't openbaar lyceum werden per 1 September benoemd de heren dr J. Klok, A. M. Cohen en A. J. Olijslager. Z.h.s. werden vervolgens aan genomen de voorstellen tot wijzi ging van de verordening op de Keuringsdienst van vee en vlees, de vaststelling ener schadeloos stelling aan de heer Fr. Dekker geschieden. Een sluitende begro ting is zeker niet te verwachten. In het belang van de volksgezond, heid is het echter te verantwoor den, dat de gemeente het nadelig saldo voor haar rekening neemt. De heer Hol vroeg, of het niet beter zou zijn het kuipbad te ver wegens opzegging der pacht van vangen door een paar douchecel de landerijen e.a. van de terrei-len, dit om de wachttijd van de nen van de voormalige staalfa- bezoekers te bekorten, brlek, de vaststelling van vergoe-1 Zowel de voorzitter als wethou- ding vakonderwijzers voor het der De Vos waren van oordeel dat lager onderwijs over 1953, en het in ,een nieuw op te richten bad- verlenen van medewenung inge- huis zeker ook een kuipbad aan- volge art. 72 van 'de lager onder- i wezig dient te zijn. wijswet 1920 aan het bestuur van de christelijke U.L.O-school aan de Grenulaan voor aanschaffing van schoolmeubelen. Bij de behandeling van punt 8 Bij de besprekingen met de Rijkswaterstaat inzake het Delta plan e.a. en het kanaal Terneu zenGent stuit het college van B. en W. steeds op de grote moei- der agenda, het voorstel van B hJkheid dat zij niet deskundig is en W. tot uitvoering van de ter-1 en niet geschraagd wordt door tiaire weg langs de Molendiik in een bekend deskundig bureau op de Zuidlandpolder informeerde waterstaatsgebied. Daar, de ge- de heer De Feijter of de provin- do,or de Scheldedijken en cie hiervoor een bijdrage zal ver- bet kanaal Terneuzen Gent ge lenen i heel omringd en doorsneden De voorzitter deelde mede dat sta?nT hl?.r 8rote belangen deze bijdrage wel is aangevraagd rP het uT In dlt vertand wijzen doch dat in deze door Ged Staten B' ^V°P d-e verwerkelijking nog steeds geen definitief besluh XS? het Ooste is genomen. Het voorstel tot de bouw van een remise voor gemeentewerken gaf geen aanleiding tot discussie. Bij het voorstel tot de bouw van een politiebureau annex brand» weergarage, badhuis en dienst woning voor de politie te Sluiskil vroeg de heer Van Langevelde, of er een afzonderlijke berekening zal worden gemaakt van de kos ten van het badhuis. Hij veron derstelde, dat de exploitatie met de inkomsten hiervan geen slui tende rekening zal zijn te krijgen. De voorzitter antwoordde dat bij de begroting deze splitsing zal HET INTERNATIONAAL HOCKEY TORNOOI TE BRUSSEL. Nederland won met 40 van Oostenrijk. De eerste hockeywedstrijd van onze landgenoten tegen Oosten- rijK, poule-B., is in een verdiende overwinning geëindigd. Reeds in de eerste minuut behaalden zij een voorsprong, door Bouwman die uit 'n voorzet van Hooghiem- stra het eerste doelpunt scoorde. Enkele minuten later leverde een strafcorner een tweede doel punt op, ingeschoten d.oor Van Heel. Ongeveer 20 minuten daar na benutte Kruize een voorzet van Hooghiemstra en schoot langs de Oostenrijkse keeper in het doel. Ook in de tweede helft behield Nederland het overwicht, waarin nog een doelpunt door Bouwman uit een de korte corner werd ge- gemaakt. In poule C. werd de wedstrijd gespeeld tussen de elftallen van Duitsland en Polen. Duitsland won met 5—2, na ibij de rust reeds met 2—1 te hebben geleid. In poule A. kwarrt Engeland tegen Frankrijk uit. De uitslag van de rubber weergeven vanaf de aftapping tot de verwerking. Verder worden diverse grondstof, fen op de tafels geëxposeerd. Mutatie gemeenteraadsleden. De heer R. Kriekaert, lid van de gemeenteraad voor de K.V.P., heeft als zodanig ontslag geno men. Hij wordt opgevolgd door de heer W. Colsen. De heer Colsen is leider van het bijkantoor van het arbeidsbureau te Sas van Gent. werd 5—0 voor Engeland. Bij de rust was de stand reeds 3—0 voor de Britten. In poule C. werd de wedstrijd België—Spanje gespeeld. De Bel gen wonnen met 41, ruststand 1—1. ANDERLECHT—SPARTAK 0-7 In het Heysel-stadion te Brus sel heeft de Moskouse ploeg Spartak Woensdagavond met 70 van Anderlecht gewonnen. De ruststand was 3—0. De gasten demonstreerden een spel dat klassiek was in zijn een voud. Door hun snelle en zuivere short-passing ontredderden ze de verdediging van Anderlecht keer op keer, waarna ze Meert aan een waar bombardement on derwierpen. De Belgen liepen eigenlijk voortdurend achter een onbereik bare bal aan en waren tegen het meesterlijk dribbelen en combi neren van de Russen geen mo ment opgewassen. Meert deed zijn best, en het was aan zijn voortreffelijk werk te danken dat de schade tot 7 goals beperkt bleef. Zijn Russi sche collega Pirajeff kreeg slechts eenmaal gelegenheid zijn talenten te tonen, en wel 5 minu ten na de rust bij een goed schot van Mermans. De midvoor van Spartak Simo- nyan verrichtte de hattrick. Veer tigduizend toeschouwers waren getuigen van deze Russische de monstratie. DYNAMO WON VAN RIJSSEL. Dynamo, de Russische kam- pioensploeg, heeft ook de tweede wedstrijd op Franse bodem ge wonnen. Te Marseille versloegen de Russen Rijssel met 21. Met de rust hadden zij met 1—0 de leiding. ROOZENBURG WON lie PARTIJ. De elfde partij van de twee kamp om het wereldkampioen schap, waarin Roozenburg met wit speelde, is na de 44e zet van wit door Huisman gewonnen ge geven. Roozenburg leidt thans met 14—8. 134. Het lijkt er een moment op, of de krij ger het tot een ge vecht wil laten ko men, maar als hij, na een loerende blik over zijn schouder, de blon de Noor herkent, laat hij zijn speer toch maar liever vallen. „Mooi", fluistert Eric. „En nu brengt ge mij haastig en zon der omwegen naar de kamer van de Witte Raaf. Ingerukt". Met een onderdrukt gegrom geeft de man aan dit bevel gevolg en nu blijkt dat Eric er goed aan gedaan heeft niet met een naar de kamer van de prinses op de bovenste verdieping te snel len, want de Witte Raaf zit inder daad opgesloten in het vertrek waarvoor deze krijger op wacht stond. Met een giftige blik op zjjn bewaker schuift de Sakser de gren dels weg, waarna hij, hiertoe ge noopt door een klap met de platte kant van Eric's zwaard tegen een zeker deel van zijn rug, haastig de kamer inwipt. Bryan of Ochshill slaakt een ver heugde kreet als hij Eric herkent, maar deze maant hem tot stilte. „Deze geschikte kerel komt u even aflossen", zegt hij grijnzend. „En hij geeft bovendien graag zijn zwaard te leen voor een poosje. Komaan vrind". De krijger gehoorzaamt gemelijk. Met een weinig goeds voorspellend lachje neemt Bryan het wapen in ontvangst, waarna zij schielijk de kamer verlaten en de deur zorgvul dig grendelen. „Dank, heer Noorman", mompelt Bryan, met bedachtzame vingers zijn wapen strelend. „Ik voel mij uitstekendbij de gedachte die ik op het ogenblik aan vriend Morcar wijdt... Laat ons gaan". Snel en geruisloos begeven zij zich naar de trap; maar dan staan zij op een teken van Eric, eens klaps stil. Uit de richting van de trap komt het verwarde geluid van dooreenschreeuwende stemmen „Er komen krijgers de trap op", fluistert Bryanen Morcar is bij hen, geloof ik... Als dat zo is", zegt Eric met een kille dreiging in zijn stem, „dan loopt die brave Morcar nu regelrecht zijn ongeluk tegemoet..." lijk Bolwerk, de Oesterputten en het Westelijk Bolwerk, Behoudens het besluit van de raad en de goekeuring van Ged. Staten is het ingenieurs- en archi tectenbureau v.h. J. van Hasselt De Koning gevraagd als advi seur voor de gemeente te willen optreden. Als globale kosten zijn door ge-' noemd bureau opgegeven voor 1954 2.000 en voor 1955 14.000. De raad hechtte hieraan zijn goedkeuring. Bij de rondvraag stelde de heer Van Langevelde voor de vertegen woordiger der gemeente in het breed moderamen van 't Juliana - ziekenhuis, de heer Hol, in het al gemeen bestuur te benoemen en niet over te gaan tot het benoe men van een tweede vertegen woordiger. De vertegenwoordi ging in het bestuur van het zie kenhuis is dan voor alle gemeen ten gelijk. Met het oog op de no dige statutenwijziging zou dit be sluit gewenst zijn. De voorzitter deelde mede, dat in het college van B. en W. hier over reeds is gesproken. In de volgende raadsvergadering zal dit aan de orde worden gesteld. De heer Camps zeide met ge noegen te hebben geconstateerd, dat door de P.T.T. thans in Sluis kil-Oost een brievenbus is ge plaatst. Hij zou thans nog willen vragen om aan beide zijden van de brug te Sluiskil een abri te plaatsen. Hiervan zou zeker een drukker gebruik worden gemaakt dan van de schuilgelegenheid in de Axelsestraat. De heer Lambrechtsen van Rit- them wees op verkeersgevaren ter plaatse. De voorzitter antwoordde deze zaak met de Rijkswaterstaat te zullen bespreken. Hij kon echter geen enkele toezegging in deze doen. Hierna werd de vergadering ge sloten. CHEMISCHE FABRIEK TE BERKHOUT AFGEBRAND. Vonken van een lasapparaat, die in een vat met chemische af valproducten terecht kwamen zijn de oorzaak geweest, dat gis termiddag omstreeks kwart over vijf brand uitbrak in de kleine chemisch pharmaceutische fa briek ging geheel in vlammen op. De brandweren uit Berkhout, Wognum, Avenhorn, Hoorn, en Bobeldijk bestreden het vuur, dat van de fabriek in een oogwenk een laaiende fakkel maakte. Een vonkenregen maakte het nood zakelijk, dat de strooien daken van de omliggende boerderijen nat werden gehouden om uitbrei ding van de brand te voorkomen. In de fabriek, waar een pro duct werd. vervaardigd, dat als basis dient voor de fabricage van sulfaatpraeparaten, werkten 12 arbeiders. Een paar smids- Knechts waren met een lasappa raat bezig toen plotseling von ken de chemicaliën in het vat vlam deden vatten. De schade, die door de verzeke ring wordt gedekt, wordt ge raamd op drie ton. In 1949 werd de fabriek gedeeltelijk door brand verwoest. ONVOORZICHTIGHEID MET DE DOOD BEKOCHT. Uit de Rodenrijsevaart te ler- kel is Woensdagmiddag het stof felijk overschot opgehaald van de 24-jarige veehoudersknecht W. C. S. uit Rotterdam-Over- schie. Hij werd sinds 23 October ver mist. S. was Zaterdag j.l. met zijn motorrijwiel uit Overschie naar Zevenhuizen vertrokken. Hij kwam daar evenwel niet aan. Via de radio was om zijn opspo ring verzocht. S. is vermoedelijk door de duis ternis misleid en bij de Veiling- havenbrug te Berkel te water ge raakt en verdronken. De motor, zonder licht en remmen, had hij Zaterdag j.l. in Delft geruild voor zijn bromfiets. S. was niet in het bezit van een rijbewijs. Donderdagmorgen vroeg over leed in het Westerziekenhuis de 36-jarige verkoper D. Kraan uit de Savornin Lohmanlaan te Rot terdam. Voorbijgangers vonden hem Woensdagavond bewusteloos aan de Plaszoom. Hij lag op het rij wielpad en in zijn nabijheid lag zijn bromfiets, waarvan de motor nog draaide. In het ziekenhuis bleek, dat hij een schedelbasis- breuk had opgelopen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2