Grote natuurramp in Italië Dulles over de Parijse conferentie Wysjinsky besprak de verdragen van Londen en Parijs WEERSVERWACHTING HOOGWATER Triëst aan Italië overgedragen Vandaag ben ik uw cliënt geworden Aanslag op kolonel Nasser ZON- en MAANSTANDEN Adenauer naar de V.S. vertrokken Engeland wil Saarstatuut garanderen Salarissen van ministers weer verhoogd 154 personen verloren hei leven door een wolkbreuk Corps Marechaussee bestaat 140 jaar Geen ongebreideld Duiis militairisme te vrezen Minister Beyen beantwoorde vragen over de Parijse conferentie Frwukerlng bö Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Né. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 27 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3289. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f h— l iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland is Dinsdagoch tend per vliegtuig naar de Ver- Staten vertrokken. Hij reist met een speciale Super-Constellation van de Ame rikaanse luchtmacht. Hij wordt vergezeld door de West-Duitse staatssecretaris van Buitenland se Zaken, Hallstein, de chef van het protocol, baron Von Her- warth, het hoofd van de West- Duitse voorlichtingsdienst, Von Eckhardt, en de Amerikaanse hoge-commissaris in West-Duits land, Conant. Op IJsland zal een tussenlan ding worden gemaakt. Ondertekening van West-Duits Amerikaans vriendschapsver drag? De Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, zal, naar men ver wacht, gedurende zijn bezoek aan Washington deze week 'n vriend- schaps-, handels en scheepvaart verdrag tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten onderte kenen. Volgens gezaghebbende kringen te Washington zijn de on derhandelingen over een verdrag ter normalisering van de handels, betrekkingen tussen de twee lan den vrijwel voltooid. Over detailkwesties moet nog worden beslist, doch men ver wacht, dat dr Adenauer en minis ter Dulles Vrijdag a.s. de stuk ken zullen tekenen. In het verdrag zullen alleen de grondbeginselen voor de handel tussen beide landen worden neer gelegd, waarbij West-Duitsland in dezelfde positie zal komen te ver keren als andere landen. De af gelopen jaren werd de handel tus sen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek gedreven op een voorlopige basis, volgens de lij nen van een oud vriendschaps- en handelsverdrag van 1923, aange past aan de moderne verhoudin gen. Het ondertekenen van het ver drag zal waarschijnlijk het meest concrete punt zijn van het vier daagse bezoek aan Washington van de Bondskanselier, dat heden begint. Het feit, dat de Bondskanselier niet wordt vergezeld door Theo- dor Blank, die met de West-Duit se defensie zal worden belast, wordt in Washington gezien als een aanwijzing, dat Adenauer niet zal trachten uitvoerig van ge dachten te wisselen over Ameri kaanse steun bij de vorming van een West-Duits leger. Reeds ver scheidene maanden zijn er infor mele besprekingen over dit on derwerp aan de gang en er is al een grote hoeveelheid wapentuig in Europa en in de Verenigde Staten opgeslagen, dat te zijner tijd aan de Bondsrepubliek zal worden overgedragen. Engeland zal voldoen aan het verzoek van Frankrijk en West- Duitsland om het Saarstatuut te garanderen als het door de par lementen te Bonn en Parijs en door de bevolking van Saarland zelf wordt goedgekeurd. Dit wordt van diplomatieke zijde te Londen verklaard. Premier Churchill heeft Dins dag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de jaarwedde van de leden van het kabinet met ingang van 1 November weer op 5.000 pond zal worden gebracht. Drie jaar geleden had sir Win ston het salaris van zijn minis ters, met het oog op een toen heersende financiële en economi sche crisis, met 1.000 pond per jaar verminderd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond, Tijdelijk regen of motregen. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen, vooral in de westelijke helft van het land. Ma tige tot krachtige wind tussen Z.O. en Z.W. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. DONDERDAG 28 OCTOBER. Het aantal doden en vermisten na het noodweer, dat het gebied van Salerno heeft getroffen, be draagt ongeveer 200, aldus is Dinsdagavond uit Napels verno men. Het ministerie van Binnen landse Zaken te Rome maakte bekend, dat de overstroming vele slachtoffers heeft geëist, maar dat er nog geen juiste getallen bekend zijn. Het noodweer trof het gebied tussen Salerno, Nocera en Amal- fi met zeer grote kracht. Volgens onbevestigde berichten kwamen te Salerno 62 personen om het leven, te Vietri 30, te Maiori en Minori 18 en te Tramonti bij Nocera 20. De meeste doden zijn te wijten aan het instorten van huizen, Volgens het Italiaanse persbu- waarvan de funderingen door de regens waren ondermijnd, reau Ansa zijn 139 mensen omge komen en bedraagt het aantal daklozen 5000. Het Italiaanse leger heeft ge niesoldaten en artilleristen met bulldozers naar het rampgebied gezonden. Uit Rome en Napels kwamen brandweerlieden met amphibievoertuigen. Het Roode Kruis stelde warme kleding en medicamenten ter beschikking. Ook de delta van de Po is door hevige regens geteisterd. Euro pa's hoogstgelegen weg, die naar de Stelvio-pas aan de Italiaanse- Zwitserse grens, is versperd door een halve meter sneeuw en lawi nes. Te Lanciano in midden- Italië werd in de nacht van Maan dag op Dinsdag een aardschok gevoeld, die vijf seconden duurde. Er werd geen schade aangericht. Het aantal om het leven geko- menen is thans 154. Vermist wor den 70 personen. Te Salerno is officieel meege deeld, dat in de stad 87 personen zijn omgekomen, terwijl in de om liggende dorpen 106 slachtoffers zijn te betreuren. Er bestaat wei nig hoop dat men de zeventig personen, die te Marina di Vietri worden vermist, nog levend zal terugvinden. Salerno is door een laag mod der van een halve meter bedekt, waardoor de militairen, brand weerlieden, politiemannen en de honderden vrijwilligers, onder wie priesters, die aan het red dingswerk deelnemen, moeten waden. Tengevolge van de geweldige regenval werden eerst de riolen verstopt, waardoor de laaggele gen stadsgedeelten onder water kwamen. Vervolgens baanden de sterk gezwollen bergstromen zich een weg naar Salerno en de in de kuststreek en de heuvels gelegen dorpen in de omtrek, waardoor huizen werden weggevaagd en mensen en dieren naar de zee werden meegesleurd. Met hefschroefvliegtuigen wor den water, geneesmiddelen en voedsel naar het getroffen gebied overgebracht. Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben Dinsdag d.e stad Triëst en het omliggende gebied aan Italië overgedragen. Om één minuut na midder nacht trokken de eerste Italiaan se troepen de stad binnen. Dins dagochtend vroeg hadden de Ita liaanse eenheden het gehele aan Italië toegewezen gebied, 222 vierkante kilometer groot, bezet. In een proclamatie verklaarde de Britse bevelhebber van de BritsAmerikaanse zóne van Triëst, generaal sir John Winter- ton, Dinsdagochtend: ,,Het ge allieerde militaire bestuur van de BritsAmerikaanse zóne van het vrije gebied van Triëst is hiermee geëindigd". De proclamatie werd in het Engels. Italiaans en Sloveens uitgevaardigd kort vóór generaal Winterton, temidden van Ita liaanse, Amerikaanse en Britse erewachten, officieel het bestuur over de stad overdroeg aan ijn Italiaanse opvolger. Op de rede van Triëst lagen op het ogenblik Britse en Ameri kaanse oorlogsschepen gereed om na de inscheping van gene raal Winterton, generaal John Dabney de bevelhebber van de AmeriKaanse troepen in Triëst en de Britse en Amerikaanse erewachten het anker te lichten. De nieuwe Italiaanse bevel hebber van Triëst, generaal De Renzi, passeerde de grens tussen Italië en het gebied van Triëst op het ogenblik, dat generaal Wintertons proclamatie werd uit gevaardigd. Op zijn route naar de stad, een afstand, van 20 kilo meter, werd hij verscheidene malen opgehouden, doordat de enthousiaste menigte langs de weg door de afzetting heenbrak. Zijn auto werd voorafgegaan door een afdeling van 300 berg- saglieri. De stromende regen, die gepaard ging aan een krach tige wind, kon de geestdrift van de honderdduizenden Triëstijnen niet bekoelen. Door de regen, de grote menig te belangstellenden en het gebrek aan verbindingen tussen de Italiaanse en de Britse stafoffi cieren liep de slotplechtigheid vast in een grote chaos. Bijna een uur na de vastge stelde tijd had generaal De Ren zi nog niet het hotel bereikt, waar hij generaal Winterton zou ontmoeten. Deze was er toen ook nog niet in geslaagd het hotel te bereiKen, vanwaar de twee generaals zich naar een vlakbij gelegen plein zouden be geven voor het afnemen van een parade. Omstreeks twaalf uur 's mid dags scheepte generaal Winter ton zich in op de Britse torpedo- bootjager „Whirlwind", die ver volgens tezamen met nog een Britse jager en een vliegkamp schip en 2 Amerikaanse trans portschepen met de laatste een heden van het geallieerde garni zoen van Triëst aan boord, zee kozen. PROF. BEEL MINISTER VAN O., K. EN W. AD INTERIM. Daar dé minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, op dokters advies vervroegd vacantie moet nemen, zal de portefeuille van dit departement ad interim worden beheerd door de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel. DE BRITSE STAKINGEN. De meerderheid van de Britse havenarbeiders blijft in staking. In de verschillende Britse ha vens was de toestand Dinsdag ochtend als volgt: Londen: 25.000 stakers, 2000 werkwilligen; Liverpool 12.000 stakers, 2600 werkwilligen, Gar- ston 730 stakers, Huil 2600 sta kers, 1000 werkwilligen, Sout hampton 1900 stakers. Ter gelegenheid van de 140ste verjaardag van het wapen der Koninklijke Marechaussée heeft de commandant van dit wapen, brigade-generaal W. Kist, Dins dag een krans gelegd bij het mo nument aan de ingang der Ko ning Willem Ill-kazerne te Apel doorn. In deze kazerne is het depót van het wapen der Konink lijke Marechaussée gevestigd. Met deze kranslegging werden alle overleden leden van het wa pen der Kon. Marechaussée en van het voormalig corps politie- troepen in Nederland en elders op de wereld geëerd. Na de kranslegging, die ge volgd werd door een minuut stilte, werd de Nederlandse drie kleur, die tot dat moment half stok had gewapperd, gehesen en blies de commandant van de drumband van het depót, de wachtmeester A. Boer, de reveil le. Het zangkoor van de Mare chaussée zong vervolgens onder leiding van de heer G. Tiemessen twee coupletten van het Wilhel mus. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de depót commandant, kolonel N. D. Nam- mensma, alsmede door comman danten van esquadrons, divisies en brigades. Ongeveer 350 onder officieren, van wie velen in cere monieel tenue, hadden zich rond het monument opgesteld. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft president Eisenhower en het Amerikaanse kabinet verslag uitgebracht over de Parijse con ferentie. Het Amerikaanse volk heeft voor het eerst in de ge schiedenis een dergelijke verga dering door middel van de radio en de televisie kunnen „bijwo nen". Alle leden van het kabinet waren aanwezig, uitgezonderd vice-president Nixon en Harold Stassen, het hoofd van het bu reau voor de hulp aan het bui tenland, die elders vertoefden. Minister Dulles werd met een kort woord door president Eisen hower ingeleid. Eisenhower ver klaarde, dat het kabinet voor deze keer op het televisiescherm verscheen opdat het Amerikaanse volk uit Dulles' eigen mond de geschiedenis van de Parijse con ferentie, die zo veel voor alle Amerikanen betekende, zou kun nen vernemen. De geschiedenis, zo begon Dul les zijn verslag, zou de buitenge woon belangrijke overeenkomsten die de afgelopen week in Parijs (Advertentie). Na vandaag blijf ik Uw Cafctella Parels gebrui ken. Ik had mijn was ongeveer 2 uur in het hete Castellasop gezet en toen ik mijn goed eruit haalde was het resultaat geweldig. Mijn tafellakens, vingerdoekjes enz. waren „stra- lend-vvit". Het bonte goed daar na gewassen knapte heerlijk op. Tot het ein de toe behield ik mijn zacht schuimend sop in een woord, 't was een ge not met Parels te wassen. In de toekomst zal mijn was „parelend" helder worden. Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, I U vliegl nu door de was heen! het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Dinsdag is op kolonel Nasser, premier van Egypte, een moord aanslag gepleegd, die echter m.slukte. Kolonel Nasser hield juist een toespraak tot een massavergade ring te Alexandrië, toen een aan valler vijf schoten op hem loste. De Soedanese minister van Verbindingen, Mirghany Hamza, werd aan de handpalm gewond, terwijl Achmed Badr, secretaris van de „bevrijdingsbeweging", 'n wond aan de schouder opliep. Kolonel Nassers vader viel flauw, doch de premier vervolg de zijn toespraak. De aanvaller is gevat. De massavergadering werd ge houden ter gelegenheid van de ondertekening van het Brits- Egyptische accoord over het Suezkanaal. Toen Gamel Abdel Nasser, na de schietpartij zijn toespraak hervatte zei hij: „Ik zal voort gaan voor Egypte te strijden tot mijn laatste ademtocht". Aanvankelijk gaf de politie als naam van de aanvaller op Hoe- sein Chazzam, een boodschappen jongen. Volgens een latere ver klaring is het echter een tinsla ger uit Cairo, genaamd Mahmoed Abdel Latif, van wie bekend is, dat hij een lid van de Mohamme daanse broederschap is. Behalve de aanvaller, die door het publiek gemaltraiteerd werd, werden nog vier personen, van wie twee employé's van een mid delbare school te Alexandrië, en een textielarbeider, gearresteerd. Bij de eerste schoten werd de electrische verlichtingsdraad naar de officiële tribune geraakt. Door de ingetreden duisternis is het leven van de premier moge lijk gered, aldus A.F.P. De pre mier zocht dekking achter het spreekgestoelte. Naar A.F.P. meldt zijn niet vijf doch 10 schoten gelost, van een afstand van ongeveer 12 meter. ZON MAAN op onder op ondei Oct. 29 7.28 17.19 10.37 18.13 30 7.30 17.17 11.33 19.00 31 7.31 17.15 12.20 19.56 t.a.v. de Westeuropese verdedi ging werden bereikt, niet spoedig vergeten. De belangrijkheid van de Parijse overeenkomsten recht vaardigde een onmiddellijke be schouwing er van door het Ame rikaanse volk. Dulles bracht in herinnering, „dat bet er voor de vrije wereld vrij donker uitzag" toen de plan nen voor de Europese verdedi gingsgemeenschap in duigen vie len. Het leek er toen op, of het gehele bouwwerk van de Noord - atlantische verdragsorganisatie weggevaagd zou kunnen worden. De grote vraag was toen, of men zou kunnen doorgaan met de plannen om te komen tot een Zuidoostaziatisch verdedigings- verbond of niet en in plaats daar van onmiddellijk zou trachten de eenheid van Europa te redden. Minister Dulles vervolgde, dat hij de ministers van Buitenlandse Zaken van acht landen had mee gedeeld, dat de Verenigde Staten immer bereid waren hun billijke deel te dragen van de last der Europese defensie, indien de Europese landen „een nieuw mo del van eenheid en kracht" zou den kunnen vinden. Op deze me dedeling volgde een verklaring van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, sir Anthony Eden, dat Engeland bereid was, zich bij de landen van het Euro pese vasteland aan te sluiten en vier Britse divisies, alsmede een tactische luchtmacht voor de Europese defensie beschikbaar te stellen. Deze uitspraak hield een „geweldige verandering in de Britse buitenlandse politiek" in. Engeland had gedurende een eeuw of langer vermeden, eniger lei bepaalde verplichting jegens het vasteland op zich te nemen. De Britse en Amerikaanse toe zeggingen hadden een grote uit werking en leidden tot een on middellijk antwoord van de an dere landen, aldus Dulles. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zwaaide de deskundigen en adviseurs van de onderscheidene Westelijke dele gaties grote lof toe. Zij hadden een bovenmenselijke taak ver richt door in twee weken tijds de grondovereenkomsten in ont werpvorm te gieten. Deze tijd kon vergeleken worden met de 12 maanden, die gebruikt waren om het plan voor het E.V.G.-verdrag op papier te zetten. Nu en dan werd Dulles in de rede gevallen door leden van het kabinet met vragen en opmerkin gen. Zo merkte Cabot Lodge, de Amerikaanse permanente verte genwoordiger bij de V. N., nadat Dulles president Eisenhowers voorstel voor de samenbundeling van atoomenergie in de gehele wereld voor vreedzame doelen had toegejuicht, op, dat dit plan het grootste alleenstaande voor stel was tot het vergroten van het welzijn der mensheid. Hij sprak de noop uit, dat geduren de de huidige zitting van de al gemene vergadering der V. N. stappen ged:an zouden worden om het project voort te helpen. Dulles zeide vervolgens, dat de Aziatische bondgenoten „zeer ge kwetst" zouden zijn geweest als hun gebied terzijde zou zijn ge schoven. Aldus kwam het Zuid- oost-Aziatische verbond tot stand, ter bevordering van de verzeke ring van „vrede, veiligheid, onaf hankelijkheid en vrijheid" voor de Aziatische volken. Daarop, zo zeide Dulles, ging hij naar Europa met grote vol machten van president Eisenho wer en het Congres om uit de eerste hand de omstandigheden aldaar te bestuderen. Desgevraagd zeide Dulles niet van mening te zijn, dat de Sow- jet-Unie in Parijs hereikte nieu we overeenkomsten zou kunnen verijdelen. Ook geloofde hij, dat de betrokken landen. Frankrijk en West-Duitsland inbegrepen, het gehele stel overeenkomsten van Parijs zou bekrachtigen. „Ditmaal is er geen alternatief voor dit plan van positieve actie". Thans, aldus Dulles, waren ook de geschillen over het Saargebied en Triëst geregeld. Aan het slot van zijn uiteenzet ting bracht Dulles Eisenhower hulde. De ministers, die aan de conferentie te Parijs hadden deel genomen, waren van gevoelen ge weest, dat het voor een zeer groot deel aan hetgeen Eisenhower gedaan had, te danken zou zijn, als Europa sterk en verenigd zot» blijven. President Eisenhower zeide thans de overtuiging te hebben, dat het streven naar een krachtig en verenigd Europa zou slagen. In zijn rede sloot Dulles een nieuwe viermogendhedenconfe- rentie over Westeuropese vraag stukken uit, vóórdat de Weste lijke bondgenoten hun gelederen verder gesloten hadden. „Dan zou er een nieuwe basis kunnen zijn voor besprekingen, die op het ogenblik niet bestaat," zo zeide Dulles. Dulles prees sir Anthony Eden en dr. Adenauer. Door het toezicht op de Duitse bewapening, zoals voorzien in de Parijse overeenkomsten, en door het verlenen van meer macht aan de opperbevelhebber van de Navo in Europa, was er geen reden om een ongebreideld Duits militaris me te vrezen. Een aantal vragen van journa listen over de Parijse conferentie beantwoordend, heeft minister Beyen er Dinsdag aan herinnerd, dat de idee om het pact van Brus sel uit te breiden, het eerst is ge opperd in de ministersvergade ring van 11 September j.l. door minister Eden. Dit was het begin van de succesvolle weken, die achter ons liggen. Hoe lang zal het duren, alvo rens de bijdrage van Duitsland effectief wordt? De minister ver moedde 18 maanden. Er is hier en daar bezorgdheid gebleken over een eventuële Frans-Duitse hegemonie, ook met betrekking tot Benelux. Minister Beyen acht Benelux een belang rijk element, maar er is niets af gesproken omtrent het maken van bijzondere haast ten aanzien v.m. n.m. Breskens 2.29 2.37 Terneuzen 3.04 3.12 Hansweert 3.44 3.52 Walsoorden 3.54 4.02 Andrei Wysjinsky, leider der Sowjet-Russische delegatie bij de Verenigde Naties, heeft in de po litieke commissie der algemene vergadering van de Verenigde Naties verklaard, dat de overeen komsten van Londen en Parijs, die voorzien in het tot stand ko men van een souverein en weer bewapend West-Duitsland, „recht streeks in strijd zijn met de Wes terse voorstellen voor ontwape ning, die thans in de commissie worden besproken". „Het is onmogelijk in één adem over vermindering van bewape ning en Westduitse herbewape ning te spreken", vervolgde hij. „Dit zijn tegenstrijdige zaken". Hij voegde hieraan toe: „Meent men werkelijk, dat de overeen komsten van Londen en Parijs, die 'voorzien in het herstel ener Duitse weermacht ter sterkte van een half millioen man, onder be vel van op weerwraak uitzijnde Hitler-generaal, in overeenstem ming kunnen wórden gebracht met de taak, die wij ons gesteld hebben, waaraan wij thans wer ken en die bestaat uit pogingen om tot een vermindering der be wapening te komen? De Sowjet-Russische delegatie is van mening, dat deze overeen komsten de internationale span ning niet alleen niet verminderen, doch bijdragen tot toeneming daarvan. Men zou aan deze fei ten de juiste aandacht moeten schenken," aldus Wysjinsky. De standpunten der Sowjet- Unie en van het Westen aangaan de ontwapening, zijn elkaar ge naderd, De Sowjet-Unie, die reeds stappen heeft gedaan om dit te bereiken, verwacht dat de Westerse mogendheden op over eenkomstige wijze zullen reage ren," besloot de Sowjet-Russische delegatieleider. Wysjinsky sprak zich uit voor de instelling van een permanent orgaan voor toezicht, dat uitge breide bevoegdheden moest be zitten, waaronder een blijvend recht van inspectie. „De Sowjet- Unie is voor instelling van dit lichaam op hetzelfde tijdstip, waarop een verbod voor atoom wapens wordt afgekondigd", zei de hij, vervólgend: „de Sowjet- Unie heeft immer hef standpunt ingenomen, dat het verbieden van atoomwapens en het instellen van toezicht op de bewapening tegelijkertijd moeten ingaan. Het Westen wil eerst toezicht instel len en daarna onderhandelen over het verbod van atoomwa pens. Dat zou een uitstel voor altijd betekenen", aldus Wys jinsky. Hij verklaarde voorts, dat het Amerikaanse voorstel voor de wijze waarop het toezicht zou moeten worden uitgeoefend, voor de Sowjet-Uni, niet aanvaardbaar is, omdat het geen internationaal toezicht verzekert. „Indien dit voorstel in zijn hui dige vorm zou worden aanvaard, zouden hier slechts wrijvingen in overvloed uit voortvloeien. Het bevat echter wel enkele nuttige voorzieningen", verklaarde Wys jinsky. „Het Amerikaanse voorstel voorziet er onder meer in, dat de controle zal worden uitgeoefend door verkenningen van uit de lucht. Hiermede kunnen wij niet instemmen. Over het algemeen nemen wij, wat betreft dit toezichtvraagstuk, nog ons standpunt van 1947 in, al zou het mogelijk zijn dat wij, ter wille van de doelmatigheid van werken, op enkele punten hier van afwijken", aldus de leider der Sowjet-delegatie. ..Het gaat er vooral om, dat wij de noodzaak erkennen van een aanzienlijke vermindering der bestaande bewapening en strijdkrachten. Het oorspronke lijke Sowjet-voorstel, om deze met een derde te verminderen, beoogde dat. „Evenwichtige verminderingen" bieden geen oplossing. Er zijn in 't verleden staatslieden geweest, die de lof van verdragen hebben gezongen, omdat deze zo goed pasten in het kader ener politiek van machtsevenwicht. Doch hun zang werd een oorlogszang", al dus Wysjinsky. Hij zeide ook nog, dat de dele gaties der Westerse staten, die hadden gepleit voor een vermin dering der bewapening tot een overeengekomen peil, niet had den gezegd waar dat peil precies lag. van een economische unie. De minister wees er met klem op, dat men in 't geheel niet mag spreken van een in de toekonis: te verwachten Frans-Duitse eco nomische unie. Er is tot nu toe al leen van samenwerking gespro ken. Er is ook geen reden om aan te nemen, dat deze samenwerking bedoeld is om agressief, protectio nistisch te zijn en dus tegen de belangen van anderen in te gaan. De heer Beyen vindt de in uit zicht gestelde FransDuitse samenwerking in 't geheel niet om van te schrikken. Wanneer zullen de nieuw te verwachten wetsontwerpen hier in Nederland wet kunnen wor den? De Nederlandse parlemen taire procedure werkt langzaam. Bovendien lijkt het minister Beyen moeilijk de behandeling in de Tweede Kamer af te sluiten vóór men weet wat in Frankrijk gebeurt. Wel ligt het in de bedoe ling de wetsontwerpen zo spoe dig mogelijk in te dienen, opdat de Tweede Kamer dit jaar nog de schriftelijke behandeling kan afdoen. Of er een Nederlandse hoge commissaris voor het Saargebied zal komen? Daarover heeft de minister niets gehoord. Natuur lijk zou hij het toejuichen. Wat het Franse plan met be- betrekking tot een bewapenings- pool betreft, zeide Mr. Beyen, dat men bezwaarlijk hierover kan gaan spreken in de schaduw van de parlementaire ratificatiepro cedure. Bij de internationale be sprekingen is men aan de méri tes van het plan niet toegeko men, ook omdat het nog geen concrete vorm heeft aangeno men. Gevraagd naar zijn algemeen oordeel over de conferentie ant woordde minister Beyen, dat hij de resultaten kon kwalificeren als bijzonder indrukwekkend, vlug bereikt en succesvol. H hoopt op enge samenwerking tussen de leden van het Brusselse pact.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1