De regeringscoalitie in België De toestand in Pakistan Het vermiste Amerikaanse vliegtuig Het Saargebied de Achilleshiel van West-Europa Verklaring van Spaak Hermann Field vrijgelaten De Prawda over de jongste Russische nota WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Het G riekse koningspaar weer vertrokken Schrijven van Eisenhower aan Ngo Dinh Diem Verklaring van Generaal Gruenther Zuid-Slavische parlement keurt verdragen goed Aanslag in Rabat Russen houden twee Japanse schepen aan De Koningin en de Prins in Parijs aangekomen Brits schip in nood Recordpoging William Willis weer thu Triëst Minister van India overleden Het spionnage-onderzoek in Australië rrankerlng bij Abonnement: Terne uzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 26 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3288. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De socialistisch-liberale rege ringscoalitie in België is het afge lopen weekeinde een ogenblik be dreigd geweest door de eis der liberale partij de liberale vakbon den te erkennen. Tot nu toe was het in België zó, dat in de paritaire commissies, die met de werkgeversorganisa ties de vraagstukken bespreken welke o.a. betrekking hebben op de lonen, slechts twee grote vak bonden zetelden, n.l. het alge meen Belgisch vakverbond (soc.) en het Katholieke vakverbond (A.C.V.). De liberale vakbond telt slechts enkele duizenden leden en vooral de socialisten hebben zich altijd met hand en tand ver zet tegen de opneming van verte, genwoordigers van deze vakbond in de paritaire commissies. Koning Paul en Koningin Fre- derica van Griekenland zijn Zon dagmiddag te vijf uur twintig op paleis Soestdijk gearriveerd. Gis termiddag om twee uur is het Griekse koningspaar, dat een reis door West-Europa maakt, ver trokken naar Duitsland. President Eisenhower heeft in een schrijven aan premier Ngo Dinh Diem Amerikaanse hulp aangeboden voor de opbouw van een krachtig Vietnam, dat „in staat zal zijn ondermijnende ac ties en gewapende aanvallen af te slaan". De Amerikaanse hulp zou gepaard moeten gaan aan „onontbeerlijke hervormingen" in Vietnam, aldus dit schrijven, dat Maandag te Saigon door de Amerikaanse ambassadeur, Do nald Heath, aan de Vietnamese premier is overhandigd. Generaal Alfred Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft te Londen op een lunch verklaard, dat het Westen in geval van een daad van agres sie atoomwapens zal moeten ge bruiken om evenwicht te bren gen tussen de beschikbare eigen strijdkrachten „en de hor den die mogelijk tegen ons zul len worden in het veld gebracht". „Wij betreuren het zeer in zo'n geval die wapens te moeten ge bruiken, maar ik kan u verzeke ren dat wij doende zijn een toe stand te scheppen, die oorlog on mogelijk maakt. Wij zijn van mening, dat het onze opdracht is de vrede te bewaren", aldus de generaal. De doeltreffende organisatie van het geallieerde hoofdkwar tier noemde hij de beste garan- ti tegen eventuële ambities van een lidstaat, die de vrede in ge vaar zouden kunnen brengen. Generaal Gruenther gelooft, dat de koude oorlog nog lang kan duren. President Josip Tito van Zuid- Slavië, heeft Maandag verklaard dat Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije, die door het Balkanver drag met elkaar verbonden zijn, met de nieuwe West-Europese unie moeten samenwerken. Tito hield in het parlement 'n rede over de buitenlandse poli tiek. Hij zei, dat de anti-ZuicUSlavi-\ sche emigrantenorganisaties in Oost-Europa waren ontbonden, het storen van Zuid-Slavische radio-uitzendingen was gestaakt en de eerste contacten met Oost- Europa op het gebied van cultuur en sport waren gelegd. Na de rede keurde het parle ment het Balkanverdrag en het accoord betreffende Triëst met algemene stemmen goed,. In Rabat is Zondagnamiddag een eigengemaakte bom gewor pen in een balzaal. Door de ont ploffing van de helse machine werden 15 personen gewond, van wie één zwaar. Een Russische patrouilleboot heeft Zondag twee Japanse vis sersschepen aangehouden op vijf tot zes mijl uit de kust van het eiland Koenosjir, bij Hokkaido het noordelijkste Japanse eiland, aldus heeft Maandag de kust wacht te Tokio bekend gemaakt. Één van de Japanse schepen had zes man boord. Van de twee de boot is niets bekend. De twee schepen zijn opgebracht Het socialistische vakverbond verweet de liberalen in het bijzon der geheime accoorden te sluiten met de werkgevers op grond waarvan deze de arbeiders zou den verplichten lid te worden van het liberale vakverbond. Te gen het hevige verzet van het A.B.V.V. in heeft premier Van Acker zich onder druk der libe rale ministers thans toch genood zaakt gezien toe te geven en heeft aangekondigd, dat de rege ring de liberale vakbond zal er kennen. Deze zal dus voortaan ook zitting hebben in bovenge noemde paritaire commissies, evenals in de nationale raad voor de arbeid en de nationale econo mische raad. Van wat zich in deze kwestie achter de schermen tussen socia listen en liberalen heeft afge speeld, kan men zich enigszins 'n beeld vormen uit de verklaringen van de liberale minister van Openbare Werken, Van Glabbeke, Zondag j.l. op een vergadering van de liberale partij. Hij maakte hier namelijk bekend, dat de so cialisten inzage hadden geëist van de ledenkaarten van het libe rale vakverbond en deze hadden gecontroleerd. „Het socialistisch vakverbond heeft deze ledenkaar ten juist bevonden, doch thans is het onze beurt de ledenkaarten van het A.B.V.V. te controleren", zo riep hij triomferend uit. Dat dit incident intussen koren op de molen is van de Katholieke oppo sitie behoeft geen betoog. De liberale minister Rey heeft inmiddels besloten de door de so cialistische en Katholieke vakbon den betwiste prijsbeheersingsbe- sluiten in te trekken, waarmee hij volgens de politici in de Wet straat geen al te beste beurt ge maakt heeft. Deze prijsbeheer- singsbesluiten golden voor olie, rijst en zalm, die op de lijst van producten voorkomen, waaruit het indexcijfer der kleinhandels prijzen wordt samengesteld, waaraan in België de loonconven- ties zijn gebonden. Minister Rey was door de toepassing van zijn besluiten op een indexcijfer geko men (422,4), dat 2,4 pet lager was dan dat hetgeen de gemengde in dexcommissie voor September had berekend en de vakbonden lieten dan ook prompt weten, dat zij dit cijfer niet zouden erkennen voor de loonvorming. De vakbon den wezen er vooral op, dat ge noemde producten slechts een miniem onderdeel uitmaken van de uitgaven van een arbeidersge zin, maar op het gemiddelde in dexcijfer der kleinhandelsprijzen een verschil uitmaken van niet minder dan 7 procent. Thans heeft minister Rey zijn besluiten ongedaan gemaakt met de verklaring dat deze niet lan ger noodzakelijk zijn omdat voor de komende maanden toch een daling van het indexcijfer te ver wachten is. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag te Parijs aangekomen voor een be zoek van drie dagen. Op het vlieg, veld Orly werden zij begroet door vertegenwoordigers van presi dent Coty en het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken, als mede door de Nederlandse am bassadeur, baron van Boetzelaer van Oosterhout. Men vertrok onmiddellijk per auto naar het jachtverblijf van president Coty te Rambouillet. De Prins gaat vandaag met de president jagen. Donderdagochtend keert het koninklijk paar naar Nederland terug. Het Britse s.s. „Brucem" (2515 ton) verkeert in nood op onge veer 100 kilometer van Brest. Er zijn verscheidene schepen, o.a. de Belgische „Alex van Op stal" in de nabijheid van de „Brucem'1 die zware slagzij maakt. Te Karatsji zijn samenscholin gen van meer dan 5 personen verboden en in geheel Pakistan is de noodtoestand afgekondigd. De nieuwe regering onder lei ding van Mohammed Ali is Zon dag door de gouverneur-generaal geïnstalleerd. De constituerende vergadering is ontbonden omdat zij het ver trouwen van het volk had verlo ren en een ontwerp-constitutie, die op het punt stond ingediend te worden, is nietig verklaard, aan dit ontwerp is zeven jaar gewerkt. De nieuwe regering, waarvan o.m de opperbevelhebber van het leger, generaal Mohammed Ajoeg Khan deel uitmaakt, moet het land „een krachtig en vast" De Britse, Franse en Italiaan se vliegtuigen en schepen, die het westelijke deel van de Middelland se Zee afzoeken naar een Ameri kaans transportvliegtuig van het type C-47 dat sinds Zondagmid dag met 21 man aan boord op een vlucht van Rome naar Lyon ver mist wordt, hebben Maandag avond de nasporingen tot Dins dagochtend opgeschort. Van Nice en van twee ongeveer 80 km ten noordwesten van deze stad gelegen dorpen uit zijn red dingsploegen de Alpen ingetrok ken naar een plaats, waar men in de nacht van Zondag op Maan dag een zware ontploffing had ge. hoord. Volgens bewoners van Corsica is ter hoogte van dit eiland een wrak van een tweemotorig vlieg tuig waargenomen, dat Maandag middag zou zijn neergestort. Men staat sceptisch tegenover deze mededeling, aangezien er niet een dergelijk vliegtuig wordt vermist. De vermiste C-47 heeft het laatste contact gehad met de vliegbasis Marignane bij Marseil le, die het toestel uitnodigde te landen met het oog op de slechte weersomstandigheden boVen Frankrijk. Het vliegtuig liet we ten, dat het de boodschap ontvan gen had, doch sindsdien werd niets meer vernomen. De Amerikaanse luchtmacht in Frankfort heeft Maandagmorgen meegedeeld, dat een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-47 met een bemanning van vijf en zestien passagiers aan boord wordt vermist op een vlucht van Rome naar Lyon Vliegtuigen zijn opgestegen om naar het vermiste toestel te zoe ken. Verdere bijzonderheden ont breken nog Volgens de radiodienst van het vliegveld van Lyon wordt de C- 47 vermist tussen Corsica en de Franse Middellandse Zeekust. Toen het vliegtuig zich Zon dagmiddag om 4 uur voor het laatst meldde, bevond het zich boven Bastia Op Corsica. Daarna is niets meer van het toestel ver nomen. Het toestel had genoeg benzine aan boord om tot Zondag midder nacht in de luoht te blijven. Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen en Franse schepen en vliegtuigen stellen een onderzoek in. Een Ierse ziekenverpleger van 25 jaar is Maandag een originele recordpoging begonnen in gezel schap van twee journalisten. Hij wil 127 uur achtereen spreken en wel over het onderwerp: „De vreemde dingen des levens". Zaterdagavond om 7 uur moet het laatste woord vallen. DE Achileshiel van West-Europa Het Saargebied werd tijdens de Franse revolutie door de Fransen bij hun land ingelijfd. Op het con. gres van Wenen werd de Saar aan de Duitsers afgestaan, die het na 1918 weer aan Frankrijk verloren, waarbij het gebied on der het bestuur van de Volken bond kwam te staan. In Januari 1935 was daar de bekende volks stemming, waarbij de bevolking met ruim 90 voor de aanslui ting bij Duitsland koos. SAARGEBIED bestuur geven totdat nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Mohammed Ali, die een bezoek aan de Verenigde Staten heeft moeten afbreken in verband met de crisis in zijn land, heeft ver klaard, dat het buitenlandse be leid van het afgelopen jaar ge handhaafd zal worden. Gouverneur- generaal Ghoelam Mohammed heeft in een procla matie gezegd, dat hij opgetreden was omdat de constitutionele machinerie was verlamd als ge volg van de politieke crisis. In de afgelopen maand heeft in de constituerende vergadering grote onenigheid geheerst. Leden van de raad uit West-Pakistan waren van mening, dat de nieuwe grondwet Oost-Bengalen (Oost- Pakistan) een overheersende po sitie zou verschaffen. In Oost- Pakistan woont meer dan de helft van de bevolking van ge heel Pakistan. In een radiorede heeft Moham med Ali verklaard, dat het ge schil in de constituerende verga dering tot ontwikkelingen had geleid, die de eenheid van 't land bedreigen. Aan de rivaliteit zou paal en perk gesteld moeten wor den. De belangen van Pakistan moesten boven alles geplaatst worden. Radio-Ankara heeft gemeld, dat Mohammed Ali een telegram gezonden heeft aan de Turkse premier, Adnan Menderes, ter gelegenheid van de terugkeer van een Pakistaanse militaire delegatie uit Turkije. Mohammed Ali sprak de hoop uit, dat de broederschap uit Turkije en Pa kistan in kracht zou toenemen en de internationale veiligheid ten goede zou komen DUlrSL •SAAR DUITSLAND RANKS punweilën Waderr Sl.Wende SAARGEBIED •nt/rlh FRANKR'JK Metaal industrie Hoogovens Kolenbek ken -»SpoorliinerJ yT' Vliegveld Het Saargebied is een van de sterkst ontwikkelde in- usrrieie gebieden van; schatten. En een land heeft nu eenmaal kolen nodig om te kun nen bestaan. Ook bezit de Saar nog belangrijke staal- en ijzeron dernemingen. Daarom is de Saar zulk een begerenswaardig bezit, het is een van de sterkst ontwik kelde industriële gebieden van Europa. Frankrijk met de Saar bezit thans 13,2 millioen ton staal en Duitsland 15,4 millioen ton. Als Duitsland nu de Saar ver krijgt dan zakt Frankrijk tot ca 10, terwijl Duitsland omhoog schiet naar de 18 millioen ton! Met het Saargebied mee beschikt Frankrijk thans over ca 74 mil lioen ton steenkool, zonder het Saargebied komt Frankrijk slechts met ca 56 millioen naar voren. Voor de Fransen staan dus buitengewoon grote belangen op het spel. Maar ook Duitsland ziet deze grote voordelen van het Saargebied natuurlijk. Want thans beschikt Duitsland over ca 121 millioen ton steenkool, maar met het Saargebied mee zou het over ca 140 millioen ton beschik ken. Men ziet: dit zijn verhoudin gen die de Fransen niet zo ge makkelijk van Duitsland kunnen aanvaarden en daarom vechten zij voor het behoud van de Saar voor Frankrijk. De Duitsers vech ten natuurlijk voor „hun" Saar, Europa.' 8pvolKirtg9A9000 Na 1945 kwam de Saar weer onder Frans bestuur, dat in No vember 1947 het Saargebied tot een autonome staat verklaarde, die zich economisch bij Frankrijk aansloot. Tevens verkreeg Frank rijk voor de duur van 50 jaren de kolenbekkens in pacht en moest de Saar zijn tarieven van de spoorwegen gelijkschakelen met die van de Fransen. Daarbij werd de politieke onafhankelijkheid van de Saar, ten opzichte van Duitsland, nog eens nadrukkelijk vastgelegd. Duitsland kwam politiek weer omhoog en men keerde zich tegen de Franse Saar-politiek, o.a. van de door de geallieerden gewenste deelname van West-Duitsland aan de raad van Europa maakten zij gebruik om druk op Frankrijk uit te oefenen ten aanzien van het Saargebied. De Saarkwestie werd in Duitsland op het voorste plan geschoven. Echter ook Frankrijk ging een steeds sterkere Saar-po litiek voeren en in tal van be langrijke conferenties werd steeds weer de Saarkwestie naar voren geschoven als voorwaarde voor Franse deelname aan de plannen. Ook nu weer draait alles om het Saargebied (of Saarland). Waarom zijn Frankrijk en Duitsland nu zo op het bezit van dit kleine stukje grond gesteld? Omdat, wie van de twee landen de Saar bezit, tevens een sterkere economische positie verkrijgt. De Saar bezit n.l. zeer rijke kolen- is William Willis, de 61-jarige vlotvaarder, die alleen van Peru naar Samoa is gevaren is in New York aangekomen. Zijn vrouw, die hem het laatst gezien had in Callao (Peru), voor hij zijn tocht van 115 dagen begon, zei, dat zij de volgende maal mee zou varen. Paul Henri Spaak, de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, is Zondagavond uit Brus sel naar New York vertrokken waar hij zal deelnemen aan de bijeenkomsten van de algemene vergadering der Verenigde Na ties en waar hem het ere-docto- raat zal worden verleend van de Columbia-universiteit. Voor zijn vertrek sprak Spaak er zijn voldoening over uit, dat de te Parijs besproken vraag stukken van het hoogste belang „zeer gelukkig" waren opgelost. „Dit is een nieuw stadium, dat op de weg van de Atlantische or ganisatie is doorlopen". Spaak betreurde evenwel ,,de teruggang op het gebied van de Europese éénwording sedert het prijsgeven van de E.V.G." Spaak zei tenslotte, dat de in Parijs getekende accoorden bij het parlement ingediend zouden worden zodra dit weer bijeen komt. Bekrachtiging van de over. eenkomsten zou waarschijnlijk tegen 15 Januari verkregen kun nen worden. De Zuid-Slavische zone van Triëst is te middernacht bij Zuid- Slavië ingelijfd krachtens een gisteren door president Tito ge tekend decreet, waarbij het Zuid- Slavische militaire bewind wordt opgeheven. Uit Triëst is bericht, dat Italië enkele uren later „zone A" zal overnemen van het Brits-Ameri kaanse militaire bestuur. Maandagmorgen vroeg hebben Zuid-Slavische troepen het gebied van zone „A" bezet, Zuid-Slavische zone voegd, overeenkomstig de Lon dense accoorden van 5 October j.l. over Triëst. In het gebied van de zone „A" dat aan Zuid-Slavië is toegevallen zijn 500 inwoners achtergebleven. 2746 personen zijn vertrokken naar de zone „A". De laatste Britse troepen zijn Maandag aan boord gegaan van het vliegdekschip „Centaur", waarmee zij Dinsdag naar Malta want het gaat hier om millioenen tonnen kolen en staal. Het zo kleine grensland Saar gebied is dus van een zeer groot belang in de krachtsverhoudin gen van Europa. Zonder Frank rijk en Duitsland geen Europese eenheid, maar zonder het Saarge bied geen overeenstemming tus sen Frankrijk en Duitsland. Het kleine landje van de Saar ligt dus wel als een zeer groot gewicht op de weegschaal van Europa. De minister van voedselvoor ziening van India, Ahmed Kid- wai, is Zondag aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Kidwai was Mohammedaan. Kitwai was „de sterke man" in het kabinet van India, aldus A. F. P. Men ziet in New Delhi een groot verlies in het overlijden van de minister, temeer nu premier Nehroe over vermoeidheid en een mogelijke tijdelijke verlichting van zijn werkzaamheden heeft gesproken. Kitwai iheeft het vorige jaar een belangrijke rol gespeeld bij de arrestatie van sjeik Abdoel- lah, toen premier van Kasjmir. Mogelijk zan zijn heengaan in grijpende mutaties in de regering teweeg brengen. Nu Nehroe, al dus A. F. P., een van zijn belang rijkste helpers heeft verloren, zal hij mogelijk terugkomen van zijn overweging, om zijn werkzaam heden te beperken. De Islamiet Kitwai genoot al gemene achting bij de Hindoe's van India. BEROEP VAN HESSMAN AFGEWEZEN. Het Amerikaanse hooggerechts. hof heeft Maandag het zevende beroep van Caryl Chessman, die zes jaar geleden wegens ontvoe ring ter dood was veroordeeld, van de hand gewezen. Chessman heeft zijn terecht stelling steeds weer kunnen uit stellen door een reeks juridische stappen. Ook schreef hij een veel verkocht boek in de gevangenis, n.l. ,,Cell 2455, death row". Drie maanden geleden slaagde hij er in buiten de gaskamer te blijven door beroep t egen zijn vonnis aan te tekenen, omdat de processtukken foutief zouden (kit bij de zjjn chessman is schuldig bevon- ,B is ge-(jen aan ontvoering, roof zedendelicten. en Een vrouwelijke ambtenaar van het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken, de 34- jarige June Barnett, heeft Maan dag de Australische commissie voor spionnage-onderzoek mede- zullen worden overgebracht. Degedeeld, dat zij in 1945 lid werd laatste Amerikaanse eenheden j van de communistische partij, gaan aan boord van de „General Begin 1948 verliet zij de parP: Hahn" en de „Haiti Victory". Zij June Barnett is thans zullen worden vervoerd naar Li-zaam bij het Australische 1, vorno, waar een aanvoerbasis is commissariaat te Wellington in van het Amerikaanse leger. I Nieuw-Zeeland. De Amerikaanse architect Her mann Field, die in 1949 in War schau verdween, toen hij op zoek was naar zijn vermiste broer Noel, is uit gevangenschap ont slagen, aldus meldt Radio-War- schau. Hij heeft „algehele genoegdoe ning" ontvangen, nadat een diep gaand onderzoek de „ongegrond heid" had aangetoond van de be schuldigingen, die afkomstig wa ren van Jozef Swiatlo, zo werd hieraan toegevoegd. Swiatlo is een voormalig leider van de Pool se geheime politie; hij verblijft op het ogenblik in de Ver. Staten, waar hij de vorige maand ont hulde, dat hij indertijd zelf Her mann Field had gearresteerd. Volgens het bericht van Radio- Warschau zijn „gepaste maat regelen genomen tegen de perso nen, die verantwoordelijk zijn- voor het gebrek aan waakzaam heid en controle", waardoor Field kon worden veroordeeld. Hermann's broer, Noel, een voormalige functionaris van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken en de hulporga nisaties van de „Kwakers" ver dween in Mei 1949 in Praag. Zijn echtgenote, Herta, is later even eens verdwenen. Noel werd tij dens het proces tegen Alger Hiss in de Ver. Staten een communis tische agent genoemd. In com munistische landen werd hij er van beschuldigd een Amerikaan se spion te zijn. Swiatlo verklaarde de vorige maand te geloven, dat Noel en Herta dood zijn. Hij had beiden in 1949, toen zij door de Hongaar se autoriteiten werden vastge houden, ondervraagd. Doch toen hij ruim een jaar later weer in Boedapest was en hen verder wil de ondervragen, was dit niet toe gestaan. De Hongaren geloofden volgens Swiatlo, dat de Fields be trokken waren bij het een of an dere spionnagecomplot of een sa menzwering tegen de communis tische regering. De vrouw van Hermann Field, Kate, verblijft met haar twee zoons, de lljarige Hugh en de 9- jarige Allan, bij haar moeder in Londen. Toen zij Maandagoch tend door Reuter werd opgebeld en het bericht van de vrijlating van haar man vernam, brak zij in snikken uit. Zij kwam in 1949 naar Groot- Brittannië voor een zomervacan- tie van drie maanden. Hermann Field kwam in Juli over en ging daarna naar een internationale conferentie van architecten in Italië. Hij was van plan na zijn bezoek aan Italië naar Warschau en Praag te reizen. Hij werd op 25 Augustus in Londen terugver wacht, doch zijn gezin wachtte tevergeefs op hem. In de officiële Poolse bekend making is verklaard, dat in 1953 'n onderzoek was gelast naar de kwestie-Field. Gebleken was, dat Jozef Swiatlo, een „Amerikaanse agent-provocateur", zich in het apparaat van de openbare veilig heidsdiensten had kunnen drin gen. Een aantal personen was toen reeds op door hem opge stelde, valse beschuldigingen ge arresteerd, aldus het commu niqué. Swiatlo was volgens het offi ciële bericht naar het Westen uit geweken, omdat hij arrestatie vreesde. Behalve Hermann Field zijn nog enige Poolse burgers, die on schuldig waren veroordeeld, vrij gelaten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken, had op 28 September in nota's aan Polen en Hongarije geëist, dat Ameri kaanse functionarissen tot de Field zouden worden toegelaten om hun repatriëring te regelen. „De 'voorstellen in de Sowjet- russische nota van 23 O'ctolber aan de Westelijke mogendheden zijn van buitengewoon belang in de huidige internationale si tuatie", aldus het orgaan van de Sowjetrussische communistische partij, de Prawda. j De Russische nota is volgens de Prawda doordrongen van het diepe verlangen van de Sciwjet. I Unie, met al haar krachten bij te dragen tot de versteviging van de vrede en de veiligheid in Europa. De Prawda 'beschul digt de drie Westelijke mogend heden er van, met medewerking van We jt-Duitsland agressieve blokken te vormen, „getuige de overeenkomsten, die zo juist in Parijs getekend zijn." Deize icvereenkomsten zouden de spanning in de wereld slechts vergroten. Aandringend op de noodzaak cm nogmaals het Duitse vraag stuk met het oog op de vereni. ging van Duitsland te bespre ken, zegt de Prawda, dat het in Parijs uitgewerkte project voor een Westeuropese Unie on verenigbaar is met het herstel van de Duitse souvereiniteit en de verwezenlijking van een ver enigd Duitsland. „De Sowjetrussische nota van 23 October", zo besluit het blad, „wijst de weg aan, die gevolgd moet worden om vermindering van de internationale spanning» waarnaar alle vredelievende volken verlangen, te bereiken". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Rustig- herfstweer. In de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Ove rigens droog en zonnig weer met later van het zuiden uit toene mende bewolking in de hogere niveaux. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 27 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 1.58 2.07 Terneuzen 2.33 2.42 Hansweert 3.13 3.22 Walsoorden 3.23 3.32 ZON MAAN op onder op onder Oct. 28 7.26 17.21 9.34 17.37 29 7.28 17.19 10.37 18.13 30 7.30 17.17 11.33 19.00

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1