u:i Jc s rcvincie Binnenlands nieuws i EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Verblijdende geluiden over de aardappeloogst RECHTSZAKEN TËRNEUZEN. BRESKENS. EEDE. AXEL. HULST. ZAAMSLAG. De Londense havenstaking Sombere over de suikercampagne VROUW IN AMSTERDAM NOORD DRIEMAAL OVERREDEN. ïèndoe wegen BRUIVIiyiER Hoestdra •Agenda VEEL GOUDREINETTEN GEVEILD IN ZEELAND. In de afgelopen week heeft de Goudreinette de voornaamste plaats ingenomen bij de aanvoer op de Zeeuwse veilingen. Van dit soort was er dikwijls een zeer grote aanvoer. Alleen in Kapelle- Biezelinge werd in de afgelopen week 265.000 kg goudreinetten geveild. Hiervan was 180.000 kg keuken- en fabriekskwaliteit en slechts 85.000 kg huishoud- en standaardkwaliteit. Dit hoge per centage keuken- en fabriekskwa liteit komt in de eerste plaats door de vele hagelschade en ver der zijn er vele kwekers, welke hun beste kwaliteiten nog wat bewaren. De binnenlandse conserven- fabrieken waren vlotte afnemers voor mindere soorten. Hiervoor betaalde men 8 tot 15 cent per kg, al naar gelang de kwaliteit. De huishoud- en standaardkwali teit werd hoofdzakelijk gekocht voor opslag in de koelhuizen. De handel was traag. De prijs va rieerde van 16 tot 21 cent per kg. Naast de Goudreinetten wer den er ook veel Sterappels aan gevoerd. Dit ras werd speciaal gekocht voor de Engelse markt. De prijs was beduidend lager dan in de voorgaande weken toen vooral voor België werd gekocht. Voor de beste kwaliteiten werd 25 tot 30 cent per kg betaald. De aanvoer van peren was ge ring. De handel was traag. Verwacht wordt, dat in de ko mende weken de aanvoer wel zal toenemen. Thans zijn vele kwe kers nog druk bezig met de pluk en hebben hog geen gelegenheid hun producten veilingklaar te maken. Stuurmansexamen. Bij het te 's-Gravenhage gehou den examen slaagde voor het di ploma tweede stuurman grote vaart onze stadgenoot de heer M. van der Linde. tal van benodigde attributen drin. gend gewenst. Tenslotte ligt het in de bedoe ling zo spoedig mogelijk een ere- comité samen te stellen. De trek kers kunnen daarop vlot aan de slag om alles wat hen ligt te ver vaardigen en zich ook in ander opzicht verdienstelijk te maken. Het idee werd geopperd van 'n aan de bazar voorafgaande muzi kale mars, met oliebollen-ver koop, etc. en ,,last but not least" een tweetal bonte-avonden, zodat de komende maanden wel in het teken zullen komen te staan van het „Trekkers-forum". Aanvoer volle haring. Door de Scheveningse loggers 18 en 65 werd J.l. Vrijdag de eer ste volle haring aangevoerd. De vangst, groot 20.000 kg, bracht op de vismijn 22 en 23 cent per kg op. Verkeersongeval. Zaterdagavond te 8 uur had op de Axelsestraat ter hoogte van de Schoollaan een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door de heer P. B. alhier, en de 16-jarige wielrijdster J. R., wonende te Sluiskil. Na over de Axelsebrug te zijn gereden, stapte zij af om zodra liet verkeer dit toe zou laten, de rijweg over te steken. Toen zij meende dat de weg vrij was stapte zij weer op haar rijwiel. Zij had echter niet de auto van de heer B. opgemerkt, die in de richting van de brug kwam gereden. Hoewel de be stuurder van de auto door krach tig remmen een botsing trachtte te voorkomen, werd de wielrijd ster aangereden. Het liep voor haar gelukkig slechts met enige ontvellingen af, doch haar fiets werd vrij zwaar beschadigd. r Lastige zeelui. Na sluitingstijd ontstond in de nacht van Zaterdag op Zondag een vechtpartij tussen passagie rende opvarenden van het in het Noorderdok liggend Duits motor schip „Latoena", die teveel aan Bacchus hadden geofferd. Een van hen stelde zich aan alsof hij ernstig was mishandeld, waarop geneeskundige hulp werd ingeroepen van dokter Van Breda Vriesman. Nadat twee vechtersbazen wa ren overgebracht naar het politie bureau voor het instellen van het politioneel onderzoek, werden zij later naar boord gebracht en aan de kapitein van de „Latoena1 afgeleverd. Vandalisme. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben onverlaten een tweetal spiegelruiten van de rij wielhandelaar J. de B„ wonende aan de Brieversweg, verbrijzeld. De rijkspolitie heeft een onder zoek naar de nog onbekende da ders ingesteld. Examen candidaat-notaris. Voor de te Den Haag gehouden examen candidaat-notaris 1954 slaagde o.m. de heer G. F. Giele, alhier. Uitreiking diploma's reservis ten Rijkspolitie. Öp het gemeentehuis werd Vrijdagavond door kapitein Stoor vogel der rijkspolitie, in tegen woordigheid van burgemeester H. D. Trimpe en de gemeente-se cretaris J. W. Kusee, benevens de groepscommandant te Axel de heer J. J. Dieleman, de instruc teur-adjudant Fokker uit Axel en het personeel van de post-Zaam- slag der rijkspolitie, de diploma's van geoefend reservist der rijks politie uitgereikt. Nadat kapitein Stoorvogel de gediplomeerden en de instruc teur met het bereikte resultaat had gelukgewenst, reikte hij het diploma uit aan de heren J. den Hamer, G. Jansen, A. Rijkse en F. Wieland. Na de uitreiking bleef het ge zelschap nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij menige prettige herinnering aan de cursus de revue paseerde. Auto geslipt Bij het voorbijrijden van een eveneens in de richting van Ter- neuzen rijdende auto, slipte Za terdagvoormiddag om ongeveer half twaalf op de grote verkeers weg TemeuzenPerkpolder even buiten de kom de auto bestuurd door de heer A. S. uit Axel. De auto reed eerst tegen een naast de weg staande boom, die afknapte, en beschadigde een tweede boom waarna de auto tot stilstand kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de auto werd aan de rechterzijde zwaar bescha digd. Uitbreiding electriciteitsnet Tot grote vreugde van de be woners van de Grote Huissens- polder werd j.l. Zaterdag de laat ste aansluiting in die polder vol tooid en was daarmede een lang gekoesterde wens van hen in ver vulling gegaan. Door personeel van de P.Z.E.M. werd dit nieuwe netgedeelte on der spanning gezet zodat Zater dagavond, dank zij het besluit van de gemeenteraad, voor het eerst in deze polder het electrische licht brandde. Ongeveer 5.000 Londense ha venarbeiders hebben Zondagmid dag op een openluchtbijeenkomst in het Hyde Park besloten de sta king voort te zetten, zolang de werkgevers niet het beginsel van overwerk op basis van vrijwillig heid i.p..v. verplicht overwerk hebben aanvaard. ZURICH IN FRIESLAND TREKT ZWITSERSE TOERISTEN. De vereniging voor dorps belang te Zurich, een dorp in de Friese gemeente Wonseradeel, heeft van P.T.T. een verzoek ontvangen pogingen te doen tot wijziginp van de plaatsnaam. Het is gebleken, dat heel wat post voor het Friese Zurich in Zwit serland terecht komt. Post voor Zuerich in Zwitserland onder vindt, indien de afzender de um laut vergeet, soms vertraging, daar deze dan een omweg via het Friese Zurich maakt. Bovendien is de plaatsnaam Zurich in zo verre fictief, dat geen enkele in woner zijn dorp met deze naam betiteld. De Friezen noemen hun dorp Surch. Surch is een samentrekking van Suder-ich, d.i. Zuideroever. Hoe men er toe is gekomen deze Friese naam te vervormen, voor zover deze be doeld is als vertaling, is voor de Friezen een raadsel. Aan de andere kant voelen de inwoners van Zurich weinig voor naamverandering van hun dorp. Afgaande op de naam komen er namelijk veel Zwitserse toe risten hun souvenirs kopen en dit voordeel weegt wel op tegen het ongerief van de P.T.T. vindt men in Zurich. Trekkers hebben grote plannen. Een grote groep trekkers van beiderlei kunne kwamen Zaterdagavond in de jeugdher berg „Bleije Haghe" bijeen, ten einde het plan de campagne voor het winterseizoen te bespreken. Jeugdherbergvader De Groot leidde de besprekingen in, nadat op zijn verzoek een trekkerslied was gezongen. Het klonk echter zó schuchter, dat als eerste punt van het ver langlijstje uit de mars van vader De Groot kwam het instuderen van „trekkersliederen", dat dan ook deze winter een onderdeel van de activiteit zal vormen van de in te stellen „werkavonden". Deze „werkavonden" zullen het winterprogramma als het ware beheersen. Het bestuur heeft n.l. met het oog op het ongunstige zomer- en vacantieseizoen dat achter ons ligt, zich zeer ernstig beraden op welke wijze men denkt verschil lende wens-dromen in vervulling te doen gaan. In de afgelopen zomer bedroeg het aantal overnachtingen in de „Bleije Haghe" ternauwernood 2000, hetgeen een bepaald gering aantal is. Vader De Groot deelde mede reeds nu een 1500 tal boekingen voor 1955, hoofdzakelijk leerlin gen van Engelse scholen bin nen te hebben, zodat de voorlopi ge vooruitzichten bemoedigend zijn. Maar wij moeten vooruit! In het bestuur is bereids be sloten teneinde aan verlan gens die urgent zijn, te kunnen voldoen omstreeks eind Fe bruari alhier een bazar te orga niseren. De „Bleije Haghe" heeft nog zeer dringende behoefte aan meer douche's en i.v.m. allerlei gemeenschappelijke bijeenkom sten, bonte avonden, etc., voorts aan een piano, die eveneens bij zal dragen tot de vocale vorming onzer Axelse trekkers. In de keu ken zijn een dubbele aanrecht en ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE MIDDELBURG. Hij bestal zijn broer. Voor de rechtbank te Middel burg had zich j.l. Vrijdag te ver antwoorden de 23-jarige T. I. uit Sluiskil, die op 27 Juli uit een brief van zijn broer drie bankbil jetten van 10 stal en de daarop volgende nacht nogmaals uit een enveloppe tien bankbiljetten van 10 zich toeeigende. Met dit geld wilde hij, naar hij voorgaf, naar Frankrijk om zich aan te melden voor het Vreem delingenlegioen, maar hij had het geld al gauw aan De Paal ver brast. De president van de rechtbank, mr P. van Empel, nam hem ge ducht onder handen en zeide „Het is wel erg met jou. Ik kan niet begrijpen hoe je er toe gekomen bent je eigen broer te bestelen. Je vader en moeder zijn ten ein de raad met je." De officier van Justitie, mr J. L. Andreae, vond het een buitenge woon lage streek en vroeg een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek, waarvan 4 maanden onvoorwaardelijk, en 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stel ling van de R. K. Reclasserings- vereniging. Verder zal hij na af loop van zijn straf moeten wor den opgenomen in de landkolonie Konigslust" en zich onderwer pen aan psychiatrisch toezicht. Mr Andreae voegde er nog toe, dat verdachte zich in Zierikzee wel heel vreemd had aangesteld. Hij klom daar op een dak met een rode zakdoek voor zijn gezicht en zwaaide met messen, onderwijl dreigend van het dak te zullen springen. Zijn kostbaas maakte hij 35 afhandig en ook vervals te hij een postwissel. De verdediger mr M. Vlaming kon zich met de eis verenigen. Uitspraak 5 November. „Weer of geen weer, dat is de vraag". Dat is de vraag, die nu nog gesteld wordt ten aanzien van de aardappeloogst. Als het een beetje met het weer meezit, dan zal over veertien dagen het pleit gewonnen zijn. Het leger van het bureau oogstvoorziening, 5.000 man groot, versterkt door ruim 3.000 vrijwilligers, heeft de zaken groots aangepakt. Indien de bezetting zo blijft, dan zal men het, ondanks alle moeilijkheden, toch klaar spelen om de totale aardappeloogst binnen te krijgen. Dit is de trots en glorie van het „bureau oogstvoorziening", dat iedere druppel regen, die op de vaderlandse bodem valt, als een persoonlijk affront be schouwt. Sedert begin October is het rooileger in Noord- en Zuid-Hol land slaags geraakt met onge veer zesduizend hectare natte grond met aardappelen. In Zuid- Holland moet nog 1.000 hectare bewerkt worden, in Noord-Hol land nog zeshonderd. Over de veenkoloniën zijn niet zulke exac te gegevens bekend en over de daar aangrenzende gebieden evenmin. Er liggen thans nog aanvragen voor het rooien van bijna 1.000 hectare in die gebieden. Indien men veiligheidshalve aanneemt, dat op allerlei andere plaatsen in ons land nu ook nog duizend hec tare aardappelen gerooid moet worden, dan moeten in de komen de twee weken nog 3600 (of hoog stens 4000) ha worden gerooid van de dit jaar geteelde 119.000 ha consumptieaardappelen en 41.400 ha fabrieksaardappelen. Hierbij dient echter in aanmer king te worden genomen, dat de nog te rooien consumptie-aardap pelen in de kleigronden zitten, hetgeen zwaar werk betekent. De zandaardappelen zijn reeds lang geborgen. De beteelde oppervlak ten waren dit jaar groter dan in 1953 toen 111.600 ha consumptie- en 38.200 ha fabrieksaardappelen werden geteeld. BIETENOOGST WEKT ZORG Een punt van grote bezorgd heid in de agrarische wereld en de verwante industrie is de oogst van suikerbieten, waaraan nog maar nauwelijks is begonnen, ter wijl anders begin October het werk aanvangt. In 1953 werd 67.800 ha bieten geteeld tegen 79.200 thans, of maar liefst 15 pereent meer. Of dit tot een grotere suikerop brengst zal leiden dan in het vo rige jaar is de vraag, omdat de bieten door gebrek aan zon vaak een laag suikergehalte hebben. Het oogstprobleem van de bie ten is daarom zo moeilijk, omdat dit werk uitsluitend door ge- schoole landarbeiders kan wor den gedaan. De arbeidsvoorzie ning bij de bietenoogst baart dan ook grote zorgen, omdat men er geen vrijwilligers bij kan gebrui ken. Zou het bovendien nog vroeg gaan vriezen, dan zal het leed he lemaal niet te overzien zijn. De suikerfabrieken draaien thans met grote vertraging. Zij zijn trouwens al twee of drie weken te laat begonnen. Dit als gevolg van de wekenlange vertraging van de gehele Nederlandse oogst, welke veroorzaakt werd door een koud, droog voorjaar, een regen achtige, zonloze zomer en een veelal drijfnatte nazomer. Komen we dus langzamerhand met de aardappelen een beetje uit de knel, het probleem van de bie tenoogst drukt thans zwaar in de agrarische wereld. MOSSELVAARTUIG OP IJSSELMEER GEZONKEN. Vrijdagavond is op het IJssel- meer het mosselvaartuig Ye 64 vergaan. De uit drie leden be staande bemanning kon worden gered. Vijf schepen op weg van de Groninger Wadden naar Yerseke met mosselzaad, ver trokken Vrijdagavond zes uur uit de Margriethaven te Lemmer om naar Enkhuizen over te ste ken. Halverwege ongeveer raak te de zwaar afgeladen Ye 64 schipper Schuren, door het ont- stuimige weer in ernstige moei lijkheden. Dat werd opgemerkt door de Ye 188, die de drie man aan boord van de Ye 64 kon overnemen. Kort daarop is de Ye 64 gezonken. De Ye 188 is naar Lemmer teruggekeerd. DAGELIJKS EEN DAKOTA VOL JENEVER NAAR LONDEN. Van vandaag af zal de Engelse charter luchtvaartmaatschappij Eagle Aviation Blackbush, in op dracht van 'n Nederlandse likeur stokerij, dagelijks een vlucht Am sterdam, SchipholLonden ma ken. Zolang de staking in de Engel se havens duurt zal elke dag een Dakota, volgeladen met likeuren, jenever, etc. naar de Engelse hoofdstad vliegen. SCHILDER VAN TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Een 50-jarige schilder, J. C. van der H„ is Vrijdagmorgen bij het verrichten van werkzaam heden op een waranda op de tweede étage van een huis in de Egidiusstraat te Amsterdam naar beneden gevallen. Hij stond op een afdektegel, die vermoe delijk losgeraakt is. De man was op slag dood. UITVOER VAN TOMATEN BEREIKTE RECORDHOOGTE. De uitvoer van tomaten heeft dit jaar blijkens gegevens van het centraal bureau voor de tuin bouwveilingen alle records gesla. gen. De aanvoeren ter veiling wa ren zeer groot, n.l. totaal 110.000 ton. Hiervan is 84.000 ton uitge voerd bij een binnenlands ver bruik van 18.000 ton en conserve ring van 8.000 ton. Duitsland was verreweg de grootste afnemer van tomaten, n.l. 47.000 ton, ge volgd door Engeland met 24.000 ton. Van de aanvoer is dit jaar niets doorgedraaid. De prijzen noemt het bureau bevredigend. Zeker niet kan worden gezegd, dat de tomaten door de lage prijzen „de grens zijn overgejaagd". De goe de afzet van stook-tomaten wordt toegeschreven aan verhoogde (Duitse) koopkracht en toene mend verbruik. Late, kleine oog sten van natuurtomaten elders begunstigden in de nazomer de uitvoer van Nederlandse natuur tomaten. Op deze meevaller mag men in volgende jaren niet reke nen. „Wegens afwezigheid van enige getuige is het onmogelijk de juiste toedracht vast te stel len" aldus de politie van Am sterdam-Noord van het ernsti ge ongeluk, dat een circa 45- jarige vrouw Vrijdagavond het leven heeft gekost. Ook de iden titeit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Een in een file op de Meeu wenlaan rijdende automobilist voelde opeens een schok. Hij remde, kwam even later tot stil stand, stapte uit en zag dat door de botsing een vrouw op het wegdek moet zijn gesmakt. De achter hem rijdende personen auto en ook de daarna volgende bestelwagen zijn nog over de vrouw heen gereden. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. De politie van het bureau Mos plein doet een beroep op dege nen, die van het ongeluk getuige zijn geweest, zich bij haar te mel den. Het is haar op dit ogenblik on mogelijk uit te maken of de automobilist ondanks de regen de vrouw had moeten opmerken, dat wel of deze vrouw bij het oversteken de Van de Valken- wegpont naderende auto's niet heeft kunnen zien. Zij droeg 'n bril, die uiteraard door de regen was beslagen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ PURMEREND. Op de Jaagweg bij Purmerend werd Zaterdagavond de bestuur der van een personenauto door een tegenligger verblind, waar door hij tegen een meerpaal op reed. De schok kwam zó hevig aan, dat de drie passagiers uit de wa gen werden geslingerd. Met ern stige verwondingen werden zij naar een ziekenhuis in Purmer end overgebracht. De bestuurder van de auto, de 58-jarige Chr. L., een diamant bewerker uit Amsterdam, liep zware verwondingen op en werd naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam overgebracht, waar hij later aan de gevolgen is over leden. TWEE DUITSE OPLICHTERS IN DEN BOSCH OPGE SLOTEN. Na eerst thans bekend is ge worden zijn in het Huis van Be waring te 's-Hertogenbosch twee Duitsers opgesloten, die ervan beschuldigd worden een aantal winkeliers in ons land te hebben opgelicht. Zij betaalden hun aankopen met Oostduitse mar ken. die niet inwisselbaar zijn in West-Europa en die blijkbaar moeilijk van de Westduitse mar ken zijn te onderkennen. De twee ingeslotenen zouden deel uitmaken van een complot, dat zijn oplichterspraktijk uitstrekte tot een groot aantal gemeenten zowel in Nederland als in België. Het zouden allen leden zijn van een motorclub uit Dusseldorf. Een winkelier uit Ammerzo- den heeft een vrij nauwkeurig signalement aan de politie kun nen verstrekken. De Duitsers konden naar aanleiding daarvan in Deurne worden gearresteerd. Ook in België zouden twee Duitsers zijn gearresteerd. Men tracht in samenwerking met de Westduitse politie het complot op te rollen. WANBETALER MOET WONING ONTRUIMEN. De kantonrechter-plaatsver vanger te Leiden, mr W. de Ko ning is van mening, dat wanbe taling door een huurder ontrui ming van de woning wettigt, ook al heeft de huurder inmid dels de huurschuld aangezui verd. Mr de Koning deed deze uitspraak in een geding, dat door de Leidse bond van huis- en grondeigenaren aanhangig was gemaakt. De bond beschouwt wanbeta- lende huurders reeds lang als 'n plaag. Hij besloot daarom een uitspraak van de kantonrechter uit te lokken. Hij verlangde een antwoord op de vraag of een eis tot ont ruiming van een woning wegens huurschuld, gewettigd is, ook al is de huurschuld inmiddels aan gezuiverd. De bond koos daar voor een geval van een huurder, die een schuld van 80 had. De verhuurder vorderde ontruiming HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „In de schaduw van een troon". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Het gouden zwaard". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het mysterie van de groene handschoen". Concertgebouw, 7.30 uur: Ontwikkelingsavond Bond van Plattelandsvrouwen Z.L.M. en L.J.G. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De zoon van niemand" Ook op het verkeerde pad. Door het opdissen van allerlei verhaaltjes had W. R. V. uit Hulst bij tal van personen geld weten los te branden, daarmede mis bruik makende van het vertrou wen dat zijn vader allerwege ge niet. Met het geleende geld kocht hij goederen, die hij daarna ver sjacherde, om grote verteringen te maken. O.m. huurde hij een bromfiets, die hij aan een kellner in Gent overdeed. Het werd niet duidelijk of hij de gehuurde bromfiets had verkocht dan wel in onderpand had ge geven, zoals hij beweerde. Ook hij had aan „De Paal" veel geld ver brast. Verdachte gaf al het hem ten laste gelegde toe. Een over hem uitgebracht rapport duidde er op, dat hij niet geheel toerekenbaar was. Een reeds eerder door de Justi tie gegeven waarschuwing had hij in de wind geslagen. De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak en veroordeelde hem tot 5 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stellen van de regering met een proeftijd van 3 jaar onder toe zicht van de R. K. Reclasserings- vereniging. Voorts moet hij wor den opgenomen in de psychiatri sche Utrechtse universiteitskli niek. door ARVI KIVIMAA. 75) Nadruk verboden. Hij onderscheidde de eerste ogenblikken totaal niets, maar liep werktuiglijk, slechts geleid door zijn richtingsgevoel, naar de stal, waar hij achter de poortdeur het gestage gekauw hoorde van Pekka, het oude paard, dat zijn haver verorberde. „Goed zo, Pekka, ouwe jongen, eet je buik maar vol, wij hebben vandaag een lange reis voor de boeg..." Koortsachtig gejaagd werd de boer, zijn handen beefden. De ar stond op zijn vaste plaats. En het tuig hing in orde onder het stal- dak. De meiden waren in de dors- schuur aan het mouten. De knechts reden bagger op de bui tenste akkers. Het erf lag verla ten een geschikt moment alzo voor het vertrek. De boer leidde het paard voor de slee. Het dier keek wat be duusd zijn meester aan, alsof het zeggen wilde: „Wat moet dat nou baas? Dat is lang geleden, dat je me inspande" „Ja, braaf beest, dat heb ik in lang niet gedaan, hè? Maar nou moet je er aan geloven. Ja dat kan de baas nog wel zoveel fut heeft-ie nog wel, om je halster stevig vast te maken. En nou je haverzak nog vullen... Zo. En die pelsdeken neem ik mee, dan zit ik warm. En bij de halte krijg jij 'm over je heen, dat is lekker voor je. Ja, mijn brave Pekka..." Nog vulde hij de halsbel met een prop hooi, om te voorkomen, dat Liisa door het gerinkel ge wekt zou worden. Daarna ver trok hij. Pekka had er plezier in hij draafde best. Hij snoof de vrieslucht in, -zijn asem dampte uit zijn neusgaten. De slee schom melde door de dikke sneeuwlaag van de seringenlaan. Op de weg gekomen, hinnikte Pekka luid en vrolijk, doch toen was hij al zo ver van huis, dat het Liisa niet meer hinderen kon. Het vertrek was door niemand opgemerkt. Pas in de late namiddag werd Liisa wakker. De zon scheen rossig over de sneeuw. Aan de lichtplek op de vloer in de hoek van de kamer kon zij zien, dat het weldra avond zou zijn. Flauw herinnerde zij zich, wat er met haar gebeurd moest zijn: zij was in onmacht gevallen, vader en meester Makinen had den haar naar bed gebracht. Na de verdovende slaap keerde de weeë pijn opnieuw terug, en prangde haar in het hart. Een poos lag zij te luisteren naar de geruchten in huisgerammel van vaatwerk druk, opgewonden gepraat. De meiden waren dus klaar met haar taak in de dors- schuur. Maar wat was dat toch voor onrustig gekwebbel? Ze stond op, verscheen onver wachts in de huiskamer, waar het gesprek direct verstomde. De stilte werd onheilspellend. De meiden keken elkaar veelbeteke nend aan. Niemand sprak een woord. Ook uit vaders kamer was niets te horen. „Waarom gapen jullie me zo aan? Is er wat gebeurd?" vroeg Liisa. Geen antwoord. De meiden keken van de een naar de ander en dan weer na-ar de boerin. Deze schreeuwde het bijna uit: „Zijn jullie met mekaar stom gewor den?" De oudste dienstmaagd hield op met vaatwassen, droogde langzaam haar handen, zag nog eens de anderen aan en ant woordde toen: „De boer heeft Pekka ingespannen en is uitge gaan." „Waarheen?" „Niemand is er bij geweest. Niemand weet, waar hij naar toe is." Alles in de kamer begon weer om Liisa te draaien. Het kostte haar moeite, naar een stoel te gaan. Een meid schoot snel toe om haar te helpen, maar de boerin gebaarde haar, dat het niet nodig was. Zij haalde diep adem en bleef zich meester. „Roep Eemili..." Aan het einde der tafel wacht te zij onbeweeglijk, tot de knecht van het veld gehaald was. Hij stond in de deur der kamer, or ders verwachtend. ,Span het snelste paard voor. Ga de boer achterna." De knecht draalde enige ogen blikken en zag het vrouwvolk aan, dat kennelijk schrok van de opdracht. Want het was in die tijd niet raadzaam voor een on gewapend man, zo'n lange tocht te ondernemen. Maar juist de tegenwoordigheid der vrouwen was hem een aansporing, zich rustig en dapper te houden. Hij schoof zijn muts naar achteren en sprak: „Ik ga op slag en zal rijden, zover als ik kan." Even later schoot zijn slee in vliegende vaart de laan uit. De meiden bleven hem bezorgd na kijken, tot een strenge blik van de vrouw haar het werk deed hervatten. Intussen is de boer al ver ge vorderd. Vóór hem glinstert de landweg als gehard staal. De vorst is verstrengd. Van achter het bos vlamt de zon, de scha duwstrepen der bomen lengen. De metalen ribben knisteren over de weg. De boer hoort dit geluid niet, hij ziet geen schaduwstrepen en geen zon, maar tuurt slechts op de weg, de eindeloze weg. Haast heeft hij, hij moet intijds aan komen. Pekka's volle romp dampt aan alle kanten, maar het is een sterk, taai dier. Gewillig luistert het naar elk rukje der leidsels in 's meesters hand. De boer spoort het dier telkens aan; ook tegen de heuvelhellingen op houdt hij er de gang in. Hij is er niet zeker van, of hij nog op tijd zal zijn. In elk geval moet het toch geprobeerd worden. i (Wordt vervolgd.) op grond van wanbetaling, doch tijdens het ontruimingsproces zuiverde de huurder de achter stand aan. De kantonrechter plaatsvervanger was van me ning dat leder geval afzonder lijk dient te worden beoordeeld. In het onderhavige geval betrof het een man, die zich reeds eer der aan hetzelfde euvel heeft schuldig gemaakt. Zijn inkom sten zijn voldoende om de lage huur bijtijds en geregeld te vol doen. Mr De Koning gaf ten slotte in zijn vonnis te kennen, dat wanbetaling, ook na aanzui vering van de achterstand, de geëiste ontruiming wettigt. De huurder werd veroordeeld tot ontruiming van de woning bin nen drie weken en tot betaling van alle kosten. In het geding werd namens de Leidse bond van huis- en grond eigenaren gepleit door zijn rechtskundige de heer Th. J. van der Heijden en namens de huur der door de heer W. A. F. A- Plasmeijer. IN 'T HOLST VAN DE NACHT MET ETALAGEPOP OP STAP. Een flitsend zoeklicht op een politiejeep deed in het nachtelijk uur de enkele late voorbijganger in de binnenstad vermoeden, dat er iets aan de hand was. Het bleef niet bij een hand, maar er kwam zelfs een heel mens, zij het een wassen mens aan te pas en, zoals later bleek, ook een mens van vlees en bloed plus een quan tum alcohol. De 50-jarige los-werkman B. M. H„ die blijkbaar de bloemetjes buiten had gezet en niet geheel helder meer van geest was, werd op zeker ogenblik door een nacht, waker ontdekt, toen hij uit een etalage van een modemagazijn aan de Lijnbaan een in winterjas en costuum-geklede etalagepop van mannelijke kunnen naar bui ten sleepte. Met een steen was de ruit vernield. Of de man binnen is geweest, vermeldt de historie niet, maar zeker is, dat de hele etalage overhoop lag. Zich ont dekt ziend, sloeg de los-werkman op de vlucht en verborg zich op een open plek tussen enig op schietend gras. De camouflage bleek niet „waterdicht" te zijn en de politie greep hem dan ook fluks in de kraag. Op het hoofd bureau kreeg hij de tijd zijn avonturen te overdenken. DODELIJK ONGEVAL. De 77-jarige J. V. uit Rotter dam is Zaterdagavond omstreeks half tien op het kruispunt Roze- straatRöntgenstraat in Rotter dam-Zuid door een tram van de R.T.M. gegrepen en vrijwel op slag gedood. De man werd enkele honderden meters door de tram meegesleurd. Het stoffelijk over schot is naar het Zuiderzieken huis vervoerd. SPOORWEGONGELUK BIJ EINDHOVEN. De trein uit Venlo die om streeks veertien minuten over 1 in Eindhoven moet binnenlopen, is gistermiddag vlak voor het sta tion ontspoord. Er zijn geen per soonlijke ongelukken, doch het treinverkeer in de richting Venlo was gisteren gestoord. Naar van de zijde van de Ned. Spoorwegen werd meegedeeld, is de trein, die bestond uit een locomotief en 4 wagens geheel ontspoord. Het on geval geschiedde op een wissel. Over de oorzaak kon men nog geen mededelingen doen. De dienstregeling wordt heden ochtend weer normaal uitge voerd. VIER GEWONDEN BIJ AUTOONGELUK. Gistermiddag is een personen auto merk „Citroen" tussen de dorpen Zeeland en De Reek in N. Brabant met vrij grote snelheid tegen 'n boom aan de linkerkant van de weg gereden. De auto werd bestuurd door kapelaan Schoenmaker van de St Lamberthusparochie te Eind hoven wiens aandacht waar. schijnlijk een moment werd afge leid. Behalve de bestuurder zaten in de auto de heer en mevr. H. uit Eindhoven met hun dochter. De kapelaan en het echtpaar werden ernstig gewond. Mej. H. werd licht gewond. De wagen werd dermate zwaar beschadigd, dat men anderhalf uur nodig heeft gehad om de bestuurder uit zijn benarde positie te bevrijden. Kapelaan S. werd naar Eindho ven overgebracht, en de heer H. naar het ziekenhuis in Veghel. De beide andere slachtoffers werden naar huis vervoerd.. WILHELM TELL" SCHOOT MIS De Zaandamse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 22-jarige C. B. uit Zaandam, die in de Kramerstraat aldaar z'n 19-jarige zuster Suzanna een blik je op het hoofd had geplaatst en dat van een afstand van 12 m er af wilde schieten met een lucht- pistool. m Deze moderne „Wilhelm Teil miste waardoor zijn zusje twee kogeltjes in het voorhoofd kreeg, die in het gemeentelijk zieken huis zijn verwijderd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2