Nieuwe toekomst gloort voor Europa De Australische spionnagezaak Petersen in staat van beschuldiging gesteld DE SAARKWESTIE De Britse havenstaking VERKLARING VAN MENDÈS-FRANCE WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VOERMAN- de PAUW De kwestie- Peirow breidt zich uit Aanval op bar en restaurant van Nederlander in Surabaja WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Vlotte gang van zaken verraste het Kremlin HET LAATSTE NIEUWS Italiaans schip in brand De Nederlanders irt Holland-Marsh Vertrouwensvotum voor Evatt MIJNHARDTJES: sterke, bestrijders van pijnen. Boskoop ondervindt schade Zweeds opleidingschip met cadetten overtijd »T*iikertng btl Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 23 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3286. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Ir—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur» De commissies van deskundi gen, door de conferentie te Lon den reeds ingesteld voordat het eindresultaat van 2 October was bereikt, hebben prachtig werk geleverd. Toen de negen minis ters van Buitenlandse Zaken op nieuw aan de conferentietafel plaats namen, vonden zij de teksten, die uit de documenten van Londen voortvloeiden, ge reed. En dat waren er niet weinige. Misschien is het leeuwendeel van de arbeid gedaan door de commissie, die te Londen zelf, onder voorzitterschap van de Franse ambassadeur Massigli tot taak had om de veranderingen en bevoegdheden te ontwerpen, die in het nu op geheel andere grondslag berustende verdrag van Brussel van 1948 nodig wa ren. Te Parijs was een commis sie aan de gang, uit de N.A.T.O. genomen, om de voorwaarden vast te stellen, krachtens welke de nieuw te vormen Duitse troe pen onder de opperbevelhebber van de N.A.T.O. zullen komen te staan. Een andere commissie, eveneens in Parijs zetelend, had tot taak om aan de Londense commissie de gegevens te leveren opdat 'het Brusselse verdrag in derdaad een behoorlijke controle op de bewapeningen kan uit oefenen. En de vierde, die te Bonn samenkwam, moest het contact inzake Duitsland van Mei 1952 de gewijzigde vorm geven, die met de nieuwe opvatting van Duitsland's souvereiniteit over eenkomt. Wanneer men bedenkt, dat van moeilijkheden, die in deze com missies zouden zijn ontstaan, naar buiten met geen enkel woord.t is gerept, mag dti een goed voorteken voor de nieuwe bijeenkomst heten. SUCCES VOOK MENDèS- FRANCE. Inmiddels heeft Mendès-France niet stil gezeten. Hij heeft zelfs pogingen in het werk gesteld om te komen tot een Frans-Duitse wapenpool, waarover ook gespro ken is op het congres der radi calen te Marseille en waarin ver sterkte standaardisering van de wapenen, coördinatie van de jaarlijkse bewapeningsprogram ma's en gemeenschappelijke ver deling van de Amerikaanse wa penhulp zijn voorzien. Grote vorderingen schijnen en dat kan niet verbazen op dit punt niet te zijn gemaakt. Het congres der radicale partij waaruit Mandès-France voort komt, is voor hem een groot suc ces geworden. De oude Herriot, als ere-voorzitter aanwezig, heeft hem de nieuwe hoop der radicale partij genoemd. Weliswaar is de politieke antipode van Men dès-France: Martinau Déplat als administratief voorzitter herko zen, ditmaal niet bij acclamatie, doch bij grote stemmenmeerder- heiri dat zal Mendès-France minder verontrust hebben dan wanneer, wat een ogenblik dreig de, Daladier zich weer naar voren had weten te dringen. Opmerkelijk is het bezoek, dat Mendès-France aan De Gaulle heeft gebracht. Het heeft lang geduurd en er is dus veel tussen beide besproken. Indien men te recht aanneemt, dat zekere fun damenten zijn gelegd voor sa menwerking, dan zal dit met zich brengen, dat eindelijk De Gaulle en dus de Gaullisten van hun in directe steun aan de communis ten, die zoveel verwarring heeft gesticht, afzien. HET SAARGEBIED. Er blijft intussen het Saarge bied en de onderhandelingen daarover tussen Duitsland en Frankrijk, die mede te Parijs moeten plaats hebben, zullen niet gemakkelijk verlopen. Er was van Duitse zijde het z.g. Mom- mer-plan, door het bondsdaglid van die naam opgezet, teneinde tot een geleidelijke afwikkeling van de Saargeschiedenis te ko men. Maar het schijnt, dat de Saarregering van Hoffmann, die op het ogenblik te Parijs is, de handen nog vrij wil houden, om dat hem van Franse zijde cre- dieten zijn toegezegd en hij zich op andere wijze weer enigszins aan Duitsland gebonden acht. Daarbij komt dat het plan van onze landgenoot Van der Goes van Naters, dat neutralisering voorstaat van het Saargebied, nog geenszins van de baan kan worden gerekend. Voorzover men hoopvolle verwachtingen koestert, neemt men aan, dat te Parijs overeenstemming over een eerste fase zal worden bereikt, gedurende welke in elk geval de economische betrekkingen tussen Frankrijk en het Saargebied on gestoord zullen voortduren. Er zijn echter, dit intussen om andere redenen, moeilijkheden in de regeringscoalitie te Bonn zo wel met de vluchtelingenpartij als met de vrijzinnigen, die Ade nauer nog juist heeft kunnen bij leggen, voordat hij voor enige tijd Bonn verlaat, want in aanslui ting op Parijs gaat hij naar Ame rika om het in het voorjaar uit gestelde bezoek thans te bren gen. KREMLIN IN EEN HOEK. Dat Rusland niet stilzit, blijkt uit verschillende berichten. Maar tengevolge van het succes, dat dank zij Eden's leiding te Lon den is behaald, verkeert het in een moeilijke positie. Het is ge woon om de volksconscientie- te bewerken en met allerlei leuzen de eenheid der Westelijken te verstoren. Daartoe heeft het echter tijd nodig, en het tempo, dat thans wordt gevolgd past Moskou daarvoor niet. Men mag het een zet op het politieke schaakbord noemen, dat Rusland zich, blijkens een nota van Wysjinski aan de Veilig heidsraad, in de oplossing van het geschil Triëst heeft uitge schakeld. Het legt zich daarbij neer en deze geste zal ongetwij feld in Italië worden gewaar deerd. Vermoedelijk ook in Joego slavië, dat de spanningen, die tussen Moskou en Belgrado be stonden, helpt uit de weg rui men. Er is een betere toestand tussen de vroegere bondgenoten ontstaan, waarbij men echter, zo heeft Tito in het openbaar ge zegd, niet moet denken aan een frontverandering van Joego-Sla- vië. Tegelijk is Moskou werk zaam om Finland tot een vriend te maken. Daarvoor komt de nieuwe regeringscrisis in Fin land de Russen zeer te stade; mi nister Törngen heeft zijn ontslag genomen en men verwacht nu een nieuwe regering-Kekkonon, die het met de Russen altijd beter kon vinden dan met Törn gen het geval was. Denemarken bevindt zich in een valutacrisis en kan daarom in zijn verdediging nauwelijks aan de N.A.T.O.-verplichtingen vol doen, hetgeen een hevige oppo sitie van conservatieven en libe ralen heeft uitgelokt, die wel weer eens tot een nieuwe crisis kan leiden. TOENADERING IN AZIë. Voor Rusland is het niet aan genaam, dat Irak zich nu blijk baar definitief bereid verklaart om toe te treden tot het pact Tur- kije-Pakistan, waardoor de brug van Midden-Oosten naar Voor- Azië steviger wordt. In dit verband is de toenade ring van Rusland en China be grijpelijk. Vooral wanneer men jedenkt, dat de concessies bijna geheel van Russische kant ko men. Rusland geeft het zo be langrijke Port Arthur op, wat niemand gedacht had, dat zou geschieden. Voor China komt daarbij, dat het nu een officieel bezoek ontvangt van Pandit Neh- roe, die daarheen is gegaan via Hanoi op hetzelfde ogenblik, dat de Vietminh onder Ho Tsji-Minh er 'het Franse gezag heeft ver vangen. In Moskou heet het, dat de toenadering tot China gemeen schappelijke afweer tegen Ame rika en Japan met zich brengt en dat daartoe de Amerikanen uit Formosa en Japan zouden moeten worden verdreven. Uit de Amerikaanse houding blijkt meer en meer, dat Tsjiang Kai Tsjek tot 'n neutralisme zal wor den gedwongen, d.w.z. roodrChina niet zal kunnen aanvallen, waar door een deel van zijn reden van bestaan eigenlijk verdwijnt! EN EUROPA. Churchill heeft, gelijk in Enge land gebruikelijk, na het conser vatieve partijcongres zijn kabinet grondig gewijzigd. Belangrijk is, dat lord Alexander "aftreedt als minister van Defensie en ver vangen wordt door MacMillan, terwijl sir Maxwell Fyfe lord Simmons als leider in het Hoger huis vervangt. Miss Horsburgh verlaat Opvoeding; Churchill's schoonzoon Duncan Sandy komt aan Volkshuisvesting en aan Binnenlandse Zaken wordt Max well Fyfe vervangen door ma joor Lloyd George. Selwyn Lloyd verlaat Buitenlandse Zaken en neemt Bevoorrading op zich. In het algemeen ziet men in de veranderingen een poging om jongere krachten in het kabinet op te nemen. De havenstaking in Londen, die naar Liverpool is overgeslagen, houdt de rege ring ernstig bezig; in de afgelo pen week is vier keer het kabinet in buitengewone zitting bijeen geweest. Haile Selassie, die Lon den bezoekt, zal er niet veel van gemerkt hebben. Verkiezingen zijn er gehouden in Oostenrijk, waar de beide par tijen van de regeringscoalitie, de Katholieken en de socialisten, zijn vooruitgegaan ten koste van de z.g. onafhankelijken en de communisten. Verkiezingen heet ook de vertoning, die op de ge bruikelijke wijze in Oost-Duits- land heeft plaats gehad, waarbij volgens de officiële lezing slechts 2% van de totaal 12 millioen kiezers de moed heeft gehad, om, hetzij door weg te blijven, hetzij door tegen te stemmen, zijn af keer van het regiem te betuigen. VAN DER MANDERE. De 40-jarige Joseph Petersen, die op 9 October werd ontslagen als ambtenaar van het geheime Amerikaanse bureau voor natio nale veiligheid, is Woensdag in staat van beschuldiging gesteld wegens het onwettig doorgeven van geheime inlichtingen aan een vreemde mogendheid, waardoor de Ver. Staten benadeeld werden. Petersen verklaarde, dat hij onschuldig is. Advertentie in dames- en maids-mantels ont vingen wij deze week weer als aanvullende zendingen. Zeer in teressante stoffen en modellen uit toonaangevende modecentra. Prijzen zo mogelijk nog interes santer, doch zonder cadeaux. Komt U spoedig eens vergelijken bij Noordstraat 51-53 Terneuzen Voor de Australische konink lijke commissie van onderzoek naar spionnage heeft Vrijdag een jonge Australische huisvrouw, die getuigde onder haar meisjes naam France Bernie, verklaard, dat zij de communistische partij inlichtingen heeft verstrekt toen zij in 1944 als stenografe verbon den was aan de staf van dr Her- bert Evatt, de leider van de socia listische oppositie. Zij was des tijds lid van de communistische partij en dr Evatt was minister van buitenlandse zaken. Toen Amerikaanse senatoren dr Evatt bezochten, had zij thee voor hen ingeschonken en het be sprokene later aan een zekere Walter Clayton in het Marx-huis te Sydney medegedeeld. De openbare aanklager, W. Windeyer, verklaarde, dat Clay ton ondanks intensieve opsporing niet te vinden was Getuige Ber nie was in brieven uit Moskou aangeduid onder de codenaam „Francisca". Deze brieven waren gericht aan Vladimir Petrow, het voormalige hoofd van de Russi sche geheime politie in Canberra, die met geheime documenten zich aan de Australiërs heeft overgegeven. Bernie verklaarde voorts o.m., dat zij lid geworden was van de communistitsche partij toen deze een verboden organisatie was. Zij trad uit de partij in 1945 of begin 1946 omdat zij zich aan het gezinsleven wilde wijden. Dr Evatts particuliere secreta ris, Alan Dalziel had een gesprek met haar gehad in 1944 voordat zij aangenomen werd als steno grafe. Zij vertelde toen dat zij lid Een opgewonden menigte heeft Woensdag tot tweemaal toe de bar en het restaurant Kebonradja" van de Nederlan der |A. van der Enden in SHra- baja aangevallen. Er werd daar bij een aanzienlijke schade aan gericht, die geschat wordt op rp. 150.000. De menigte bracht vijf politieagenten lichte ver wondingen toe; zij dwiong een adjunct-commissaris tvan poli tie de vlucht te nelnen en be schadigde ook een nabij gele gen Chinese dansgelegenheid. Het incident begon, toen de Nederlandse eigenaar een aan tal Indonesiërs verzocht van zijn hek af te gaan, waarop zij geklommen waren om naar een redevoering te luisteren van Sutomo (Bung Tomoi. Deze ljieLd vooi' een massabijeen komst een betoog om de Betjak- bestuurders erivan te overtuigen, dat zij geld bijeen moesten brengen voor een zeepfabriek, die er toe bij zal dnagen, dat zii hun zware beroep kunnen afschaffen. De vergadering ging hiermee volledig accoord. Toen de eigenaar van de bar tegen het hej'c sloeg cm de be- klimmers duidelijk te maken, dlat zij eraf moesten, keerden zij zich tegen hem en verniel den zijn zaalk gedeeltelijk. Door het ingrijpen van Bung Tomo en politie werd hieraan een ein de gemaakt. Toen het politie onderzoek nog aan de gang was, schreeuwde iemand echter „de politie wil de Nederlanders be schermen", waarop men tot de tweede aanval overging, die de aanwezige politie niet bij mach te was te keren. De aanwezige adjunct-commissaris moest zelfs naar het nabijgelegen gouver neur,Jkantoor vluchten. De po litie onderzoekt thans of hier I trow vjan provocatie sprake kan zijn. I Moskou geseind. was van een jeugdvereniging, die verbonden was met de commu nistische partij. Er werd haar echter niet gevraagd of zij lid was van de partij. Bernie verklaarde ook namen van personen doorgegeven te heb ben, die dr Evatt hadden bezocht. Indertijd geloofde zij in het com munisme maar was van mening, dat de inlichtingen die zij ver strekte niet bijzonder belangrijk waren geweest. Thans had zij het geloof in het communisme verloren en deed niet meer aan politiek, Haar omgang met Dalziel, al dus Bernie, had haar geholpen, de communistische leer te ver werpen. Dalziel getuigde, niet geweten te hebben dat Bernie een commu niste was geweest. Hij zou het dr Evatt hebben medegedeeld, als hij dit geweten had Inmiddels heeft dr Evatt de getuigenis van Bernie een nieuwe poging genoemd om Dalziel te „besmeuren", die reeds eerder genoemd is bij het verhoor in ver band met één van de Petrow- documenten. Volgens dr Evatt zou 'n nieuwe koninklijke commissie een onder zoek in moeten stellen naar de activiteit van degenen, die ver antwoordelijk zijn voor de leiding van de bestaande koninklijke commissie. Inmiddels is de voormalige tweede secretaris bij de Franse ambassade in Australië mevrouw Rose Marie Oilier, wie naar aan leiding van de onthullingen van Petrow een misdrijf tegen de bui tenlandse veiligheid van Frank rijk ten laste wordt gelegd, onder politiebewaking te Marseille aan gekomen. Te Parijs zal zij wor den ondervraagd door een rech- ier-commissaris van het militaire tribunaal. Na haar arrestatie had mevr. Oilier, een 46-jarige weduwe, van haar regering opdracht gekregen zich naar nieuwe Caledonië, een Franse kolonie in de Stille Oceaan, te begeven, waar zij in staat van beschuldiging werd ge steld. Vervolgens werd zij aan boord van het passagiersschip „Tahitien" naar Frankrijk over gebracht. In Juli deelde Petrow de Aus tralische koninklijke commissie van onderzoek mee, dat mevr. Oi lier hem geheime gegevens over het verschepen van wapens uit Australië en Nieuw-Zeeland naar Indo-China had verstrekt. Pe- had deze gegevens naar Dr Evatt verklaarde over deze kwestie, dat mevr. Oilier naar Nieuw-Caledonië was „wegge werkt" om haar geen kans te geven op Petrow's beschuldigin gen te antwoorden. Deze critiek van Evatt werd aanleiding tot een protest van de Franse am bassadeur bij de Australische re gering. Het Italiaanse schip „Mediela" staat in brand tussen Mersa Mat- boeh en Tobroek, aldus een te Alexandrië opgevangen S.O.S.- bericht. Twee schepen en een vliegtuig zijn ter assistentie vertrokken. In de aanklacht wordt Neder land niet genoemd. Petersen wordt voornamelijk beschuldigd van het copiëren van geheime inlichtingen over de verbindingen van de Amerikaanse inlichtin gendienst, het doorgeven van deze inlichtingen aan een vreem de mogendheid en het achterhou den van documenten en geheime stukken. Het Amerikaanse blad .Was hington Post" schreef Vrijdag, dat de aanklacht tegen Joseph Petersen, een oud-ambtenaar van de nationale veiligheidsdienst, wegens het geven van geheime inlichtingen aan een Nederland se generaal, een waarschuwing is, dat niet alle spionnage-geval- len in verband staan met de com munistische samenzwering. Nadat het blad er melding van maakt, dat de Nederlandse rege ring heeft verklaard aangenomen te hebben, dat de superieuren van Petersen toestemming had den gegeven tot het blijven door geven van geheimen na de oor log, schrijft het: „die verklaring klinkt vergezocht, wanneer men de aard van een aantal van de inlichtingen die de heer Petersen aan de Nederlandse kolonel zou hebben gegeven, in aanmerking neemt. De zaak gaat echter tus sen de regering en haar oud ambtenaar en niet tussen de Ver enigde Staten en Nederland." VOOR DE VLUCHTELINGEN Voor de actie Vluchtelingenhulp Onze ambassadeur in Canada meldt aan het departement van Buitenlandse Zaken, dat de con sul der Nederlanden te Toronto heeft medegedeeld, dat de stem ming in Holland Marsh uitste kend is. Er is een overvloed van voedsel, kleding en andere goede ren. Enkelen zijn reeds terugge keerd naar het oostelijke deel van de polder, die over enige da gen reeds droog zal zijn. Terug keer der bewoners van het weste lijke deel is voor de winter niet mogelijk, doch voor hen wordt een comfortabel kamp ingericht. Zij genieten voorlopig gastvrij heid bij inwoners van Bradford en omgeving. De hulpverlening van de zgie. „service clubs" is boven alle lof verheven en gaat dag en nacht door. Fabrieken van landbouwwerk tuigen hebben toegezegd gratis de schade te herstellen, welke aan de machines is aangebrachL Volgens een bericht van de Australische radio-omroep heeft de parlementsfractie van de Aus tralische socialistische partij een dezer dagen met 52 tegen 2® stemmen haar vertrouwen uitge sproken in dr. Evatt, de leider van de partij. Critiek op dr. Evatt is door en kele leden geleverd sinds de laat ste algemene verkiezingen. On langs is deze tot openlijke vijan digheid ontbrand toen dr. Evatt zekere rechtse leden van de par tij in het openbaar aanviel. Op een vorige week gehouden bijeenkomst van de parlementai re fractie werd door senator Cole Tasmanië, een motie inge- is Vrijdag bij het comité 33.000 diend om alle zetels in het be- binnengekomen. Het totale be- stuur vacant te verklaren. Over drag is daardoor gestegen totdeze motie is thans gestemd met 390.000. i het bovengenoemd resultaat. (Advertentie) Mendès-France heeft gisteren geweigerd één der vele documen ten te tekenen die betrekking hebben op de herbewapening van West-Duitsland. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat het een brief aan Adenauer was betreffende nog dit jaar te houden besprekingen over de toepassing van het verdrag aan gaande de Duitse souvereiniteit. De Franse premier heeft eerder de andere delegaties een schok Sir Walter Monckton, de Britse minister van Arbeid, heeft de 52000 stakende Britse havenarbei ders Vrijdag gewaarschuwd, dat de regering desnoods militairen zal gebruiken om de sagnatie in de havens op te heffen. In het Lagerhuis verklaarde Monckton geen reden aanwezig te achten, dat de staking ook maar een dag langer voortduurt. De minister werd bijgevallen door Alfred Robens, minister van Arbeid in het vorige Labour-kabi- net, die de stakers aanspoorde Maandag het werk te hervatten. Vrijdagavond is in Londen een vergadering van vaste havenar beiders gehouden. Na afloop er van werd geen verklaring uitge geven. Hedenochtend zal een massabijeenkomst van vaste- en losse havenarbeiders van de Lon dense haven worden belegd. In zeven Britse havens worden op het ogenblik 400 schepen op gehouden. In totaal staken 44 000 havenarbeiders, alsmede 8.000 arbeiders van scheepswerven in Londen. De havens waar gestaakt wordt, zijn: Londen, Liverpool, Hull, Birkenhead, Garston, Ro chester en Southampton. Uit Kopenhagen wordt gemeld, Premier Mendès-France heeft na afloop van een Vrijdagmorgen gehouden kabinetsvergadering te genover verslaggevers verklaard, dat hij Zaterdag de overeen komsten inzake de bewapening van West-Duitsland niet zal kun nen ondertekenen, als er dan nog geen Frans-Westduitse regeling van de Saarkwestie is bereikt. De bijeenkomst van het kabi net duurde 2V2 uur. Na afloop werd een communiqué uitgege ven, waarin werd gezegd, dat de premier, na een volledig beeld van de internationale toestand te hebben gegeven, in bijzonderhe den de moeilijkheden bij de Frans-Westduitse besprekingen over Saarland had opgesomd. Hierbij werd het standpunt van Mendès-France eenstemmig door de regering goedgekeurd, aldus het communiqué. De premier verklaarde tegen over de verslaggevers nog, dat zijn onderhandelingen met bonds, kanselier Adenauer Dinsdag vlot waren begonnen. Sindsdien en vooral in het afgelopen etmaal was echter de houding van de Westduitser stugger geworden, waarbij zij „zelfs nieuwe proble men hadden opgeworpen, die nog niet eerder te berde waren ge bracht". Mendès-France zeide, dat de na tionale vergadering de accoorden inzake de bewapening van West- Duitsland niet zal bekrachtigen, tenzij er nu of uiteindelijk een regeling van de Saarkwestie wordt bereikt. De premier voeg de hieraan toe, dat hij „belang rijke concessies" had gedaan, waarvan enkele critiek van de zijde van kabinetsleden hadden uitgelokt. dat de Britse havenstaking een grote schadepost betekent voor de uitvoer van Deense bacon, eieren en boter naar Groot-Brit- tannië. In Genua is men bezorgd over de vooruitzichten voor de invoer van verse tomaten naar Engeland. In Westduitse havens, voorna melijk Hamburg en Bremen, is het veel drukker sedert de Britse havenstaking begon. Havenar beiders in Duinkerken echter hebhen besloten geen aanvanke lijk voor Engeland bestemde schepen te lossen. Voorzover de boomkwekers en de exporteurs in Boskoop op En geland zijn georiënteerd, onder vindt men thans grote moeilijk heden met de verzending van het voor Erigeland bestemde planten- materiaal. Midden in de najaarsperiode, waarin men te Boskoop en om geving in een tijdsbestek van en kele weken de voorbereidingen moet treffen om een tijdige uit voer van het materiaal te be werkstelligen, dient zich de En gelse havenstaking aan. Voor de uitvoer van sierteelt producten, zoals heesters, coni feren en rozen moeten na een kweekperiode van maanden, soms jaren, alle werkzaamheden binnen een tijdsbestek van enkele weken worden verricht, teneinde dit levende plantenmateriaal op een goede wijze naar het buiten land te vervoeren. Men heeft de te verzenden planten reeds gedeeltelijk in kis ten, kratten en manden verpakt, doch men durft thans hiermee niet verder te gaan omdat men bevreesd is voor het totale ver lies van dit levende materiaal. De scheepvaartmaatschappijen accepteren de zendingen niet meer en reeds verzonden planten blijven in Engeland in de boten of havenopslagplaatsen liggen. Ook doet zich bij de op Enge land handelende exporteurs in Boskoop een opeenhoping van planten voor. Er bestaat zeer grote vrees, dat de boten met la ding uit Engeland naar Neder land zullen terugkeren. bezorgd door tegenover verslag gevers te verklaren, dat hij Za terdag de nieuwe verdragen niet zal tekenen als er geen oplossing voor het Saarprobleem gevonden wordt. De premier wordt hierin door zijn ministers gesteund. De commentaar van Adenauer was, dat dit besluit het niet ge makkelijker maakt het Saar- vraagstuk op te lossen. Men koestert evenwel hoop» dat nog een oplossing gevonden zal worden, aangezien gemeld wordt, dat geen van beide partij en haar laatste woord nog ge sproken heeft. Naar verluidt doen Dulles en Eden wat zij kunnen om Frank rijk en Duitsland tot elkaar te krijgen. Het 200 ton metende Zweedse opleidingsschip „Gladan", dat met 44 cadetten aan boord onder weg is van Zweden naar Fal mouth (Groot-Brittannië), is een paar dagen overtijd. Woensdag is het schip voor het laatst waargenomen bij Dover. De Zweedse admiraliteit maakt zich nog niej ernstig ongerust, aangezien het schip in het Kanaal waarschijnlijk slechts langzaam zal kunnen vorderen als gevolg van krachtige tegenwind. De scheepvaart is verzocht naar de „Gladan" uit te zien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 24 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 0.23 12.35 Terneuzen 0.58 1.10 Hansweert 1.38 U5Ö Walsoorden 1.48 ZOO MAANDAG 25 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 0.58 1.06 Terneuzen 1.33 1.41 Hansweert 2.13 2.21 Walsoorden 2.23 2.31 MAAN ZON op onder op onder Oct. 23 7.17 17.31 3.51 15.55 25 7.21 17.27 6.09 16.2B 27 7.24 17.23 8.27 17.08 28 7.26 17.21 9.34 17.37

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1