De Parijse conferentie Oniwerp-proiocol goedgekeurd Verlenging van de miliiaire dienstplichtleeftijd in België mr. Persconferentie van Van Heuvel Goedhart Frans-Indische overeenkomst getekend Ledenvergadering Verbond van Nederlandse Werkgevers te Middelburg VERKIEZINGS-TOCHT VAN EISENHOWER De havenstaking in Engeland De gevolgen van Hazel Canada m WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Formosa en continentaal China Nieuwe relletjes in Jordanië De chauffeursstaking in INew-York geëindigd VOOR VLUCHTELINGENHULP: 357.000 GULDEN Onzekerheid omtrent een Zweedse vissersboot Vliegtuig van Thailandse luchtmacht verongelukt Duitse verbetering van radar Het onderzoek naar de verongalukte Cornets onder or «Taukerlng bfl Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NS. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80'; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 22 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3285. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels lr—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De negen-mogendhedenconfe- rentie in Parijs heeft Donderdag overeenstemming bereikt over toelating van VVest-Duitsland en Italië tot de Westeuropese Unie. Ook is algehele overeenstem ming bereikt over bewapening van VVest-Duitsland binnen deze nieuwe verdragsgemeenschap, aldus is in conferentiekringen verklaard. Uit Italiaanse bron in Parijs is vernomen, dat de negen het voorts eens zijn geworden over een stelsel voor toezicht op het bewapeningspeil van de conti nentale leden van deze Unie. De Italiaanse zegsman verklaar de, dat nu niets meer een algeme ne overeenstemming tussen de negen mogendheden in de weg staat. Uit Franse bron is vernomen, dat de ministers Donderdag zijn overeengekomen tegen 15 Janua ri een conferentie van de zeven landen der Westeuropese Unie te beleggen ter bespreking van het Franse plan voor gemeenschap pelijke Europese wapenproduc tie. De negen-mogendhedenbespre- kingen duurden Donderdag vier uur. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, en zijn Belgische amtgenoot, Spaak, verklaarden na de vergadering, dat „algehele overeenstemming" is bereikt en dat er geen verdere negen-mo^endhedenbesprekingen in Parijs zullen worden gevoerd. Uit nationalistische militaire bron wordt vernomen, dat de Chinese nationalistische minister van Defensie, David Joe Ta Wei, Woensdag „in cognito" een vlucht over de provincie Foekien heeft gemaakt, terwijl millioenen pam fletten uitgeworpen werden. Volgens de nationalisten zijn aanvallen op twee door nationa listen bezette eilanden, welKe door communistische kikvors mannen werden uitgevoerd, af geslagen. Volgens de Syrische ochtend bladen is het in Jordanië op nieuw tot relletjes gekomen. Zo als gemeld, gingen de verkiezin gen op 16 October gepaard met onlusten. Thans zijn volgens ge noemde bladen 10 personen ge arresteerd. Dr. Abdoelrachman Sjoekair, leider van het Jordaan se (communistische) nationale front, heeft in Syrië politiek asyl gevraagd. Hij wordt door de Jor daanse autoriteiten verantwoor delijk gesteld voor de onlusten bij de verkiezingen. Hedenmiddag komt de Navo- ministerraad bijeen om West- Duitsland, uit te nodigen voor het lidmaatschap van de Atlantische gemeenschap. Aan deze vergade ring gaat een bijeenkomst van de Westelijke grote drie met bondskanselier Adenauer vooraf, waarop de uiteindelijke tekst van de overeenkomst over souverei- niteif voor West-Duitsland zal worden goedgekeurd. Functionarissen hebben Don derdagavond de tekst van deze overeenkomst goedgekeurd, zo dat nog slechts ondertekening ervan nodig is, aldus is in confe rentiekringen verklaard. De souvereiniteitsovereenkomst heeft de vorm van een protocol, waarbij de conventies van Bonn van 1952, die vervielen door de verwerping van het E.V.G.-ver- drag door Frankrijk, worden ge wijzigd. De wijziging maakt een einde aan de noodbevoegdheden van de geallieerden om het be stuur in West-Duitsland weer in handen te nemen als de democra tie in gevaar zou worden ge bracht. Onder de nieuwe overeenkomst krijgen de geallieerden slechts 2 bevoegdheden: de eerste ter be scherming van hun verantwoor delijkheid. voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de een heid van Duitsland. Later is vernomen, dat niet op 15, doch op 17 Januari deskundi gen van de zeven landen van de nieuwe West-Europese Unie bij een zullen komen ter bestudering van de kwestie van productie en standaardisatie van bewapening. De basis van hun besprekingen zal worden gevormd door het ontwerp van premier Mendès- France en eventuele voorstellen van andere leden. Wat betreft de troepensterkte zou besloten zijn, in overeenstem ming met de Londense besluiten, dat Frankrijk veertien en West- Duitsland 12 divisies zal bijdra gen aan de Westeuropese verde diging. HET OFFICIëLE COMMU NIQUÉ. In een Donderdagavond uitge geven officiële bekendmaking is verklaard, dat de ministers over eenstemming hebben bereikt over de tekst van vier protocol len, die de reikwijdte van de Brusselse verdragsorganisatie, uitgebreid om deelneming van Italië en de Duitse federale repu bliek mogelijk te maken, verster ken en vergroten. De ministers hebben de versla gen besproken van de werkcom- missies, die in Parijs en Londen waren gevormd voor het uitwer ken van de op de Londense con ferentie overeengekomen -begin selen. Zij zijn o.m. overeengekomen, dat de Londense commissie, waarin België, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Luxemburg, Nederland, en Groot-Brittannië zitting hebben, in functie dient te blijven tot de officiële toela ting van West-Duitsland en Italië tot de Brusselse verdragsorgani satie. ZATERDAG ONDERTEKE NING VAN DE OVEREEN KOMSTEN. A.F.P. weet te melden, dat de ministers Donderdag hebben be sloten, dat de overeenkomsten, waarbij de Westeuropese Unie wordt ingesteld, en souvereini- teit aan West-Duitsland wordt verleend, Zaterdagmiddag om 14.30 uur op de Quai d'Orsay zul len worden getekend. Een half uur later, om 15.00 uur dus, zouden op een afzonder lijke plechtigheid in het Navo- hoofdkwartier in het paleis van Chaillot de documenten met be trekking tot de toelating van W. Duitsland tot de Navo worden getekend. De staking van vrachtauto chauffeurs van New York, die vijf dagen heeft geduurd, is ge ëindigd. Woensdagavond hebben de werkgevers een loonsverho ging van 25 procent toegezegd. Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren op zijn post rekening 5100 bijdragen ontvan gen tot een totaal van 33.000. In het geheel is tot en met gis teren 357.000 binnengekomen. Dit zijn in hoofdzaak stortin gen van particulieren en kleine bedrijven. In de meeste grote be drijven moet de uurloonactie nog beginnen of is zij juist deze week aan de gang. Het comité ver wacht dan ook „dat pas de vol gende week een stroom van gro te bijdragen zal beginnen te vloeien. Presentiegeld voor vluchte lingen. De raad van Assen heeft in zijn gisteravond gehouden raadsver gadering besloten het presentie geld van deze bijeenkomst be schikbaar te stellen voor de ac tie „Een uur loon voor de vluch telingen". De Asser vroedschap telt 21 leden zodat een bedrag van 157.50 kan worden afgedragen. Bovendien werd besloten het per. soneel van de gemeente in de ge legenheid te stellen een uur af te staan en aan het aldus ingehou den bedrag van gemeentewege 'n gelijk bedrag toe te voegen. Woensdag is Prins Bernhard, van zijn reis naar Zuid-Afrika in ons land teruggekeerd. De Prins arriveerde op het vliegveld Soester- berg, waar hij o.m. be groet werd door H. M. de Koningin en de am bassadeur van Zuid- Afrika, de heer Hoo- genhout. Na de begroe ting hield de Prins een korte toespraak. Een opname tijdens de hartelijke begroe ting tussen H. M. de Koningin en de Prins. De Belgische regering over- ficieren nodig heeft, heeft de mi- weegt om de dienstplichtleeftijd gister van Landsverdediging ge vraagd dat de dienstplichtwet zo zal worden gewijzigd dat de on der-officieren tot de leeftijd van 45 jaar kunnen worden opgeroe pen. Deze bepaling zou slechts toepassing vinden indien het aan tal dienstplichtige onder-officie ren van meer dan 38 jaar die vrij willig toestemmen in het vol brengen van herhalingsoefenin gen van een duur van ten hoog ste dertig dagen, niet toereikend zou zijn. Deze onder-officieren zouden adjudant kunnen worden. Bij het desbetreffende wetsont- len niet meer worden opgeroepen werp gaat ook een voorstel dat na de leeftijd van 38 jaar. Daar de mogelijkheid opent om vrou van 35 jaar tot 45 te verhogen, zo heeft de minister van Binnen landse Zaken, Vermeylen, ver klaard. Dienstplichtigen zouden dan tot hun 45-ste jaar voor her halingsoefeningen opgeroepen kunnen worden. Op het ministerie van Binnen landse Zaken wordt in verband met de verlenging van de militie- verplichtingen tot de leeftijd van 45 jaar nader verklaard dat hier bij vooral de onder-officieren be trokken zijn. De dienstplichtige soldaten zul .X het leger bij iedere wederoproe- ping echter 10 a 15.000 onderof- wen als vrijwilligers tot de mi litaire dienst toe te laten. De hoge commissaris vun de Verenigde Naties voor vluchte lingen, de Nederlander mr G. J. van Heuven Goedhart, heeft Woensdag te New York gezegd, dat hij optimistisch is ten aan zien van de bereidheid van re geringen om vrijwillig twaalf mil hoen dollar bij te dragen voor een blijivende oplossing van het vluhtelingenprobleeim in Europa. De sociale commissie van de algemene vergadering vjan de Verenigde Naties had Maandag aanbevolen de hoge commissa ris te machtigen een voorge steld program tot oplossing van het 'vluchtelingenprobleem in Europa in vijf jaar tijds uit te voeren. Mr Van Heuven Goedhart zeide Woensdag op een perscon ferentie in het hoofdkwartier ivan de Verenigde Naties te ge loven, dat de twaalf millioen dollar niet voldoende zal zijn. Maar met deze twaailf mil lioen dollar kan hij gelden, die bestemd zijn voor hulp in nood gevallen, vrijmaken voor zijn program. De hoge commissaris zeide te denken, dat het mogelijk aal zijn het aantal in kampen in Italië, Griekenland, Oostenrijk en West-Duitsland verblijdende vluchtelingen aanzienlijkste be perken in drie of vier jaar tijds door financiële maatregelen, zoals verschaffing van land, vakopleiding en kleine leningen vooor vluchtelingen, die in het zakenleven gaan. Repatriëring van de vluchte lingen, waarvan het merendeel uit Oost-Europa komt, wordt niet beoogd. „Ik zal nooit iets doen om een vluchteling te dwingen naar een land te gaan, waar hij niet heen wil", aldus mr Van Heuven Goedhart. De Britse kustwacht heeft schepen verzocht uit te zien naar de Zweedse vissersboot „Tarn- land GG-448", die op 5 Oct. uit Aberdeen vertrok naar visgron den te N.-O. van Aberdeen. Van het schip, dat geen radio aan boord heeft, is sindsdien niets vernomen. Een schip heeft later gemeld, twee mijl ten W. van Sand Point een ogenschijnlijke verkleuring van het water door olie te heb ben opgemerkt. In de nacht van Woensdag op Donderdag is een lesvliegtuig van de Thailandse luchtmacht in de Golf van Thailand gestort. De De directeur van het instituut ter bestudering van hoge fre quenties te Essen-Mülheim, pro fessor Esau, heeft verklaard, dat zijn instituut er in geslaagd is de Amerikaanse uitvindingen op het gebied van radar zodanig voorbij te streven, dat bijvoor- Frankrijk en India hebben gis teren een overeenkomst getekend waarbij alle Franse gebieden in India met ingang van 1 Novem ber worden overgedragen. Op genoemde datum zal de In dische politie Pondichery, Kari- kal, Mahe en Janaon bezetten, de resten van het rijk, dat door de Franse Oostindische Compagnie in de 17e eeuw werd gesticht. Drie dagen geleden heeft een speciale vergadering van verte genwoordigers van de 320.000 be woners van de Franse gebieden in Indië zich uitgesproken voor aansluiting bij India. Frankrijk en India bespraken voor het eerst de toekomst van deze gebieden in Juni 1948. De langdurige onderhandelingen strandden op India's bezwaren tegen een volksstemming in de gebieden omdat daar geweld ge bruikt zou worden. Frankrijk wei gerde de gebieden over te dra gen zonder eerst de bewoners te raadplegen. Er braken anti- Franse betogingen uit in enkele Franse nederzettingen. In het be gin van dit jaar werden nieuwe besprekingen geopend. Zij leid den tot een gemeenschappelijke verklaring waarin de vergade ring van afgevaardigden der be woners van de Franse gebieden werd bijeengeroepen, die drie dagen geleden is gehouden. Op grond van de overeerikomst zullen alle bewoners van de Franse nederzettingen vrije keus van nationaliteit krijgen voor de machtoverdracht de jure. Het godsdienstige en culturele leven en het onderwijs zullen op dezelfde voet worden voortgezet en de Fransen, die in de betrok ken gebieden wonen, zullen hun huidige beroep mogen blijven uitoefenen. Franse ambtenaren en militairen, die in de neder zettingen geboren zijn of er fa milie hebben, zullen er zonder bezwaar heen mogen gaan wan neer zij gepensionneerd zijn of tijdens verlofperioden. De overeenkomst behoeft nog parlementaire bekrachtiging. Zeeland toonde zich gisteren een hartelijke gastvrouw voor de leden en genodigden van het Ver bond van Nederlandse Werkge vers, dat in dit gewest de jaar lijkse algemene ledenvergadering houdt, welke vandaag door be drijfsbezoek en excursies wordt gevolgd. Met een speciale trein, die van Amsterdam tot Middel burg liep, waren leden en gasten naar Middelburg gereisd, waar het comité van voorbereiding on der voorzitterschap van de heer J. W. Hupkes voor een voortref felijke organisatie had gezorgd. Om half drie richtte de voor zitter, de heer T. J. Twijnstra, in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg een woord van welkom tot een vierhonderdtal leden en genodigden. Hij begroette aller eerst de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer C. Hamelink, en de griffier mr J. M. Pilaar. Voorts de burgemeester van Middelburg mr M. Bolke. stein. Hierna begroette hij de le den van de adviesraad voor de militaire productie, generaal ma joor J. A. Bach, lt-generaal J. D. Bakker en lt-generaal P. L. G. Doorman, de secretaris-generaal van Economische Zaken prof. G. Brouwers, de nieuwe directeur President Eisenhower heeft on verwacht een autotocht gemaakt door New York dat bij traditie democratisch is. Hij werd verge zeld door gouverneur Dewey. Vóór de tour hield hij een toe spraak tot 300 partijleden, waar in hij ondermeer zeide: „Wij hebben de zware taak om een gematigde regering aan de man te brengen. Wij verwerpen het extremisme van beide partij en, uiterst rechts, zowel als uiterst links". De eerste étappe was afgelegd en er was een zeer goed begin gemaakt bij het bereiken van de doelen van de kruistocht, die hij in 1952 gesteld had. De tocht door de stad, aldus Reuter, herinnerde enigszins aan die van president Roosevelt van 1944. toen hij een campagne voerde om voor de vierde maal het presidentschap te verwerven. voor Handel en Nijverheid drs J. H. D. van der Kwast, die hij te vens met zijn benoeming geluk wenste, alsmede prof. dr mr F. de Vries, voorzitter van de Sociaal Economische Raad, en de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., de heren Middelhuis en Ruppert konden tot hun leedwe zen niet aanwezig zijn. In het bij zonder verwelkomde hij de verte genwoordigers van het Verbond< der Belgische nijverheid en van het Katholiek Verbond van werk gevers-vakverenigingen en de voorzitter van het centraal so ciaal werkgeversverbond, de he ren Van Heyst en De Graaft, de vertegenwoordiger van het Ver bond van Prot.-Christelijke Werk gevers de heer Van Bruggen en de secretaris van de adviesraad voor de militaire productie de heer P. J. Janssen, alsmede het lid van verdienste van het Ver bond ir W. H. van Leeuwen. Ten slotte de Zeeuwse gasten in het geheel, waarna hij zijn waarde ring uitte voor het secretariaat en de administratieve staf van het Verbond voor de voortreffe lijke werkzaamheden in het afge- lopend jaar. Een woord van waardering richtte hij ook tot dr M. Weisglas, adviseur voor exter ne betrekkingen van het Verbond, voor diens organisatie van de tocht der parlementsleden. Onder algemene instemming werd op voorstel van de heer Twijnstra besloten aan de Konin gin namens het Verbond een tele gram te zenden waarin haar eer biedige hulde wordt gebracht en uiting wordt gegeven aan gevoe lens van aanhankelijkheid voor het Huis van Oranje. Na de jaarrede van de voorzit ter en de rede van prof. Tinber gen werd de middagvergadering besloten. De honderden leden en genodigden wandelden hierna naar het Middelburgse stadhuis, waarvoor een muziekgezelschap stond opgesteld dat vrolijke klan ken liet horen. In de prachtige burgerzaal van het stadhuis wer den de verbondsleden ontvangen door het provinciaal bestuur van Zeeland. Het Middelburgse ge meentebestuur had hier gastvrij heid verleend omdat een ont vangst in de Statenzaal niet mo gelijk was. De burgemeester van Middel burg, mr N. Bolkestein sprak een kort inleidend woord, waarna de plaatsvervangend Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, de heer C. Hamelink, het woord tot de gasten richtte. Het speet hem dat de Commissaris jhr mr A. F. C. de Casembroot door ziekte verhinderd was dit zelf te doen. Uit de woorden van de Middelburgse burgemeester en uit die van de plv.. Commissaris der Koningin zowel als uit de voortreffelijke organisatie door het comité van voorbereiding bleek telkens, hoezeer Zeeland het waardeert dat de verbonds vergadering thans in dit gewest wordt gehouden. De heer Hamelink gaf een kor te schets van de mogelijkheden en moeilijkheden van Zeeland, waar door vele oorzaken de indu striële vestigingen beperkt ble ven. Hij herinnerde aan de be perkte omvang van de provincie, aan de gespletenheid van het land en de excentrische ligging die daarop invloed hebben gehad. Toch is in het vooral agrarische gewest de industriële bedrijvig heid vergeleken met 1930 toege nomen. Het aantal werknemers in de industrie steeg van 8000 in 1930 tot ongeveer 15.000 in dit jaar. Hij vroeg de bijzondere be langstelling der Nederlandse on dernemers voor Zeeland. Na een dankwoord van de voorzitter dienden meisjes in de Zeeuwse klederdracht verversin gen rond. Met autobussen werd het grote gezelschap vervolgens naar het station vervoerd waar een speciale trein gereed stond om het naar Goes te brengen. Bij aankomst in Goes wachtte de honderden leden en genodigden een verrassing. Voor het verlich te raadhuis stond de koninklijke militaire kapel opgesteld die een taptoe ten gehore bracht. Hierna zat men in „De Korenbeurs" aan het verbondsdiner aan. inzittenden, vier Amerikaanse en beeld niet alleen telegraafpalen, drie Thailandse vliegers, zijn doch ook de draden op het omgekomen. I scherm zichtbaar worden. In Southampton breidt de sta- vandaar met de dagboot naar king zieh uit. Slechts een klein Engeland vervoerd worden. De deel van de 2050 havenarbeiders grote bagage zal hen zo spoedig verscheen Donderdag op 't werk. Hiervan zal o.m. het Nederland se passagiersschip „Sibajak" (12.342 ton) te lijden hebben, dat Donderdag uit New York wordt verwacht. De „Oranje" doet Southamp ton niet aan. Tengevolge van de staking in de Engelse havens, zal het m.s. „Oranje" van de N. V. Stoom vaart My „Nederland", dat, ko mend van Indonesië, Zaterdag morgen te Amsterdam verwacht mogelijk volgen. Volgens de Italiaanse medicus prof. Fornari zijn de 14 slacht offers van de Comet, die in de Middelandse Zee is gestort, over leden ten gevolge van zware ver wondingen aan hoofd en romp. Zij waren kennelijk uit hun stoe len geslingerd door een „explo sieve daling van de luchtdruk" wordt, niet, zoals gebruikelijk, deze verk arinft die pröï Foma- Southampton aanlopen ter ont-ri voor het h*of onderZ(4 scheping van de voor Engeland naar de ongelukken met de Co- bestemde passagiers, ca 100 in mets heeft afgelegd, komt o- - 11 +V, A een met de stelling ,dat de di Deze zullen thans in Amster- cabine het begeven heeft Hii - dam van boord gaan. Teneinde dat geen enkele der onderzochte hun verder ongerief te besparen, iijken tekenen van verdrinking zullen zij door de zorgen van de Stoomvaart My „Nederland" met hun kleine bagage onmiddel lijk na aankomst per speciale bussen naar Hoek van Holland en men. vertoonden. Er waren ook geen aanwijzingen voor brand. Naar zijn zeggen, zijn de ver ongelukten plotseling omgeko- De Canadese ambassade in Den i overigens van mening dat een Haag heeft bericht ontvangen, brief, direct gericht aan de be dat tengevolge van de orkaan trokken familieleden of vrienden tt—1.. 1"-1" in vele gevallen het snelst resul- „Hazel" en de daarop gevolgde overstromingen in Ontario tot dusver 78 doden zijn geteld. Vijf tien personen worden vermist. Naar schatting zijn 2000 perso nen dakloos geworden. De scha de aan eigendommen kan nog niet nauwkeurig worden geschat, maar de ramingen lopen van 20 tot 100 millioen dollar. Voor wat Holland Marsh be treft, waar in hoofdzaak Neder landse immigranten wonen, is medegedeeld, dat dit gebied 3 tot 10 meter diep onder water heeft gestaan. Daardoor zijn de wo ningen van ongeveer 1200 men sen getroffen. Er is veel oogst verloren gegaan en grote schade aangericht aan andere middelen van bestaan Hun, die inlichtingen omtrent familieleden of vrienden in het getroffen gebied willen inwin nen, raadt de Canadese ambas de, in overleg met het Neder landse Rode Kruis, aan zich te wenden tot het Canadese Rode Kruis, Jarvis Street 460, Toron to, Canada. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Jan Evertstraat 9, Den Haag, is be reid, eventueel daarvoor bemid deling te verlenen. Dit bureau is taat zal hebben. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Nu en dan regen. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige, tijde lijk krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 23 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.40 0.15 0.55 1.05 n.m. 11.57 12.32 1.12 1.22 ZON Oct. 22 23 25 26 op 7.15 7.17 7.21 7.22 MAAN onrt*»> 17.33 2.40 15 17.31 3.51 15.55 17.27 6.09 16.26 17.25 7.18 16.45

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1