land De Engels-Egyptische overeenkomst BUS EN AUTO TE WATER Neem "AKKERTJE Prins Bernhard terug in ons Vrijwei algehele overeenstemming over souvereiniteit voor West-Duitsland Beschuldiging tegen V. 5.-politici Twee doden imuw De havenstaking te Londen, Liverpool en Huil Na de wervelstorm in Canada Diplomatiek incident in Moskou WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN actie vu CHTELINGENHCLP: Sowjet_UnieenZuid-Slavië 324.000 GULDEN. Eden geridderd 2 stuks voor De toestand in Kenya Treinbotsing in Australië „Zenuwen" „Nare dagen Moe en mat Moordpartij in midden-Frankrijk rnuikertng Dn Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 21 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3284. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Advertentie) De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie en dr Konrad Adenauer, de West- duit.se bondskanselier, hebben te Parijs „volledige overeenstem ming over alle punten op een na" van de nieuwe verdragen om de federale souvereiniteit te verle nen, bereikt, aldus heeft een W'estduitse woordvoerder Woens. dagavond meegedeeld. De ministers gaven hun juridi sche adviseurs nadat zij negentig minuten bijeen waren geweest, opdracht 's avonds bijeen te ko men om het omstreden punt op nieuw te formuleren. De nieuwe tekst zal hedenmid dag door de ministers worden be. sproken. De beraadslagingen zijn gehou den onder voorzitterschap van minister Eden. De afgevaardigden der negen mogendheden, die op de Londen- se besprekingen vertegenwoor digd waren, zullen hedenmiddag te Parijs vergaderen om hun goedkeuring te hechten aan tot in bijzonderheden uitgewerkte plannen, om tot een nieuwe „Westeuropese unie" te komen. Indien alles naar wens verloopt zullen alle overeenkomsten (be treffende opheffing van het Westduitse bezettingsstatuut en opneming van West-Duitsland in een „Westeuropese unie", het geen tevens inhoudt, dat West- Duitsland zal worden ingescha keld bij de verdediging van West Europa) Zaterdag a.s. op een slot plechtigheid in het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken worden getekend. Het Saarvraagstuk De Franse regering heeft er, als gemeld, mede ingestemd dat de thans in het Saargebied verboden Duitsgezinde partijen weer zullen worden toegestaan, dit als onder deel van een algehele oplossing voor het Saarvraagstuk. Doch van gezaghebbende zijde wordt thans te Parijs vernomen dat deze concessie is afgezwakt door een Franse eis, dat deze par tijen zich moeten verbinden geen aanvallen te doen op een „inter nationale status" voor het Saar gebied, hangende het bereiken van een definitieve regeling, die in een met Duitsland te sluiten vredesverdrag moet worden opge nomen. Bondskanselier dr Adenauer heeft zich, naar verluidt, tegen dit Franse denkbeeld gekant. Adenauer's besprekingen te Parijs. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, die Dinsdag over de Saarkwestie van gedachten heeft gewisseld met premier Mendès-France, heeft zijn twee de onderhoud met de Franse eerste minister tot later in de week uitgesteld. Aanvankelijk had men verwacht, dat de staats lieden Woensdag elkaar weer zouden ontmoeten. Naar van de zijde van de West duitse delegatie wordt vernomen wordt dr. Adenauer volledig in beslag genomen door hef ge ven van inlichtingen over zijn besprekingen van Dinsdag aan Westduitse deskundigen. Van dezelfde zijde wordt ver nomen, dat Frankrijk de drie pro-Duitse partijen in Saarland toestemming zal geven weer op te treden. Tot dusver waren deze partijen door de pro-Franse re- gering-Hoffmann verboden, om dat zij niet de huidige grondwet van Saarland erkennen. Een Franse toezegging, dat deze partijen weer zullen mogen op treden, zou een grote concessie zijn. In het overleg tussen Ade nauer en Mendès-France over het internationale gezagsorgaan, waaronder Saarland in afwach ting van een Duits vredesverdrag zou moeten komen te staan, is nog geen definitieve overeen stemming bereikt. Dit is één van de punten, waarover later in deze week nog moet worden gespro ken. Men verwacht, dat tegen het weekeinde een gemeenschap pelijke Frans-Westduitse verkla ring zal worden uitgegeven, waarin tenminste zal worden ge zegd, dat in grote lijnen over de Saarkwestie overeenstemming is bereikt. I De Zuidslavische partisanen die Het comité vluchtelingenhulp m de oorlog onder president Tito heeft gisteren 41.000 gulden aan gevochten hebben, zijn ter gele- bijdragen ontvangen. genheid van de tiende jaardag Het totaal van giro 5100 is nu van de bevrijding van Belgrado 324.000 gulden. Anthony Eden, de Britse minis, tervan Buitenlandse Zaken, is kort voor zijn vertrek naar Parijs voor de negenmogendhedeneonfe- rentie door koningin Elizabeth tot ridder geslagen. Eden zal thans de titel sir voe ren. geprezen in diverse Sowjetrussi sche bladen. Dit is de eerste keer sinds Tito's breuk met de comin- form in 1948. Tito wordt per soonlijk genoemd in de artikelen. De laatste tijd is de Sowjet- Unie doende de betrekkingen met Zuidslavië te normaliseren. In Wenen is Dinsdag voor Oc tober de hoogste temperatuur sinds 80 jaar gemeten. Op het middaguur wees het kwik 25 gra den aan. Volgens een verklaring van een agent van de federale re cherche (F.B.I.) die is bekendge maakt door een sub-commissie van de senaat welke zich met de binnenlandse veiligheid van de Verenigde Staten bezighoudt, zou Henry Wallace, gewezen vice-president van de V. S. in 1948, door de progressieve par tij als candidaat voor het presi dentschap zijn aangewezen, om- Studenten, die Woensdag door de straten van Caïro trokken om de overeenkomst over de ontrui ming van de Suezkanaalzöne door Engeland te vieren, strem den het verkeer. Duizenden kin deren riepen „Lang leve Nas ser, lang leve het vrije Egypte" en luidsprekers lieten vaderland se liederen horen. De dag van Woensdag was voor de Egyptenaren een national.' feestdag. Caïro en andere steden waren getooid met vlaggen en de arendemblemen van het revo lutionaire bewind. Portretten van premier Nasser zijn in alle kranten verschenen en aan de voornaamste gebouwen gehan gen. In een verklaring aan de pers heeft Nasser Woensdag ver klaard, dat alle krachten thans in de eerste plaats gericht moe- Op het kruispunt van de pro vinciale weg en de Rodenrijse weg te Berkel is gistermiddag een autobus van de N.V. Citosa te Boskoop, die op de lijn Rotter damZoetermeer reed, van de weg geraakt en met de neus in het water terechtgekomen. De autobus sleurde een personen auto mee, die onder de bus in het water verdween. Twee inzitten den van de auto, de 48-jarige Rot terdamse verzekeringsagent de heer D. Krijgsman en zijn 49-ja- rige echtgenote, mevr. A. Krijgs man-van Haasteren, hebben ten gevolge daarvan de dood gevon den. Hun zoontje werd ernstig gewond. De zestig inzittenden van de autobus konden het voer tuig ongedeerd verlaten. De personenauto is door een ijzeren afrastering (een verleng stuk van een brugleuning) heen in het water geschoten. Carosse- rie en chassis van deze wagen zijn van elkaar gerukt, toen de autobus er over heen schoof. Een tijdlang heeft men de heer Krijgs. man met het hoofd boven water moeten houden, terwijl men bezig was hem uit de vernielde auto en de resten van de afrastering te bevrijden. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar het zieken huis Bergweg te Rotterdam, waar hij gisteravond is overleden. Zijn zoontje, dat naast hem voor in de auto zat en dat met betrek kelijk geringe moeite bevrijd kon worden, is met inwendige kneu zingen in hetzelfde ziekenhuis op genomen. De familie Krijgsman had in Berkel een receptie bezocht. Af gaande op mededelingen, verkre gen op het adres waar deze recep. tie was gehouden, veronderstelde men een tijdlang, dat mevrouw Krijgsman niet bij haar echtge noot in de auto zat, maar per bus was vertrokken. Later bleek dit een vergissing te zijn. Toen de auto uit het water werd opge haald, vond men achterin het stoffelijk overschot van mevrouw Krijgsman. Bij de lijkschouwing is geconcludeerd dat zij door ver drinking om het leven moet zijn gekomen. Het moet echter zeer onwaarschijnlijk geacht worden dat zij, ook al had men van het begin af geweten dat zij zich in de auto bevond, nog gered had kunnen worden. Het achterstuk van de auto zat namelijk geheel onder de autobus. De chauffeur van de autobus heeft verklaard, dat de remmen van de bus hadden geweigerd. Hij had, naar hij meedeelde, de hand rem nog gebruikt, maar dit had niet meer geholpen. De auto en de bus zijn inmiddels geborgen. ten zijn op de opbouw en de pro ductie. In de tweede plaats dien de de samenwerking tussen de Arabische staten gereorgani seerd te worden. De banden moesten versterkt worden teneinde de Arabische eenheid te verwezenlijken. Egyp te moest ook samenwerking met alle Mohammedaanse landen tot stand brengen met het oog op de vorming van een Arabisch en Is- lamietisch blok om alle gevaren het hoofd te kunnen bieden en zijn belangen doeltreffend te kunnen verdedigen. Premier Nasser verklaarde voorts, dat Egypte ook zijn po sitie op het Afrikaanse continent diende te beschouwen en midde len diende te zoeken om deze te handhaven. De banden met de Aziatische en Afrikaanse landen op economisch en cultureel ge bied zouden verstevigd moeten worden. Door zijn ligging tussen Europa, Afrika en Azië, aldus Nasser, had Egypte onder alle landen één der belangrijkste po sities voor het bewaren van de vrede in de wereld. De overeen komst voor de ontruiming van de Suez kanaalzöne had alle hin derpalen voor de ontwikkeling van zijn macht uit de weg ge ruimd. Het accoord met Enge land tenslotte zou geen wijziging brengen in de Egyptische poli tiek tegenover Israël. Deze poli tiek was uitsluitend afhankelijk van de houding van Israël tegen over Egypte en de Arabische landen. De Israëlische pers heeft haar bezorgdheid uitgedrukt over het Engels-Egyptische accoord. De pers te Tel Aviv is van mening, dat Egypte, dat zich nog steeds in oorlog met Israël beschouwt, thans als souvereine mogend heid aan het Suez-kanaal zijn blokkade tegen Israël zal ver scherpen. De commentatoren zijn van oordeel, dat Egypte weldra in het bezit zal zijn van de reus achtige bases in de kanaalzone en bovendien door de Westelijke mogendheden zal worden bewa pend. Bitterheid wordt getoond t.a-v. het feit, dat het accoord geen enkele waarborg tegen een eventuele Egyptische aanval op Israël biedt en niet rept over de vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal. In politieke kringen te Tel Aviv is verklaard, „dat een be wapeningswedloop in het Mid den-Oosten het eerste gevolg zal zijn van de ontruiming van de Suez-kanaalzöne en de wapen leveranties aan de Arabieren". dat hij bereid zou zijn met de communistische partij samen te werken. Om dezelfde reden, aldus deze verklaring, zou de progressieve partij thans als candidaat voor het vice-presidentschap oud-sena tor Glen Taylor hebben uitgeko zen, die in de staat Idaho door de democratische partij candi daat gesteld is voor de senaat bij de in November te houden ver kiezingen. Een gewezen communist, thans werkzaam bij het departement van justitie, heeft de verklaring van de F.B.I.-agent bevestigd. Oud-senator Taylor protesteert tegen de beschuldiging aan zijn adres. Zoals bekend, heeft Wallace de progressieve partij in 1950 vaarwel gezegd toen de partijlei ding zich uitsprak tegen een Amerikaanse interventie in Ko rea. Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd De regering van Kenia heeft meegedeeld, dat het sinds het be gin van de Mau Mau activiteit, 2 jaar geleden, nog nimmer zo ge vaarlijk is geweest voor geïso leerde blanken als thans het ge val is. Volgens een voorzichtige schatting waren 11.000 Kikoejoes door de Mau Mau gedood. rAdvertentie Te Blaxland, 65 km ten westen van Sydney, is een sneltrein op een stilstaande trein gereden. Naar gemeld wordt, werden 50 personen gewond, van wie enkele zwaar. De staking van de havenarbei ders te Londen en Liverpool treft meer dan de helft van de Engel se export en eenzelfde deel van de invoer. Verwacht wordt, dat de staking zich zal blijven uit breiden en dit zou zeker ernstige terugslag op de industrie hebben. Op het ogenblik gaat de pro ductie in de fabrieken normaal door, maar in industriekringen is men verontrust en in Yorks hire verwacht men, dat de fabrie ken voor de verwerking van ruwe wol binnen acht tien dagen het werk zullen staken. Wanneer de staking zou aanhouden, zouden in de toekomst zelfs die takken van industrie getroffen worden waarin thans, doordat de voor raden voldoende zijn, nog nor maal gewerkt kan worden. De Londense wolmarkt heeft reeds aangekondigd, dat de komende veilingen een week zullen wor den uitgesteld en tot een week in plaats van twee weken be perkt zullen worden. Er zijn na melijk slechts 18.000 balen ruwe wol voor de veilingen beschik baar, in plaats van 40.000, zoals normaal op een serie worden aangeboden. In de City is men van mening, dat wanneer de levensmiddelen schaars mochten worden, hetgeen op het ogenblik tot staking. Prins Bernhard is Woensdag om drie minuten vóór twaalf met do regerings-Dakota op het vliegveld Soesterberg aange komen. Bij zijn aankomst heeft de Prins de volgende verklaring afgelegd „Ik heb een interessant en plezierig bezoek aan de Unie van Zuid-Afrika gebracht. Met zeer grote hartelijkheid heeft men mij als vertegenwoordiger van Ne derland ontvangen. Het is mij wel heel duidelijk gebleken, dat men het in de Unie op prijs stelt de contacten op elk gebied met Nederland te bewaren en waar mogelijk te verstevigen. De laatste jaren is er op cultureel gebied al veel gebeurd. Wij van onze kant zullen dit samengaan op ruime en royale wijze dienen te bevorderen. Deze geneigdheid tot samenwerking met Nederland geldt ook op economisch gebied, niet het geval is, dit de regering gelegenheid zou geven met troe pen tussenbeide te komen. De havenarbeiders te Hull, die lid zijn van de vakbond van stu wadoors, hebben Dinsdagavond besloten het werk vanaf Woens dag neer te leggen. Volgens de vakbond behoort 't merendeel der havenarbeiders te Huil tot deze organisatie. Alle Londense busdiensten zou den met ingang van Woensdag weer normaal zijn, aldus een bekendmaking van de Londense vervoersdiensten. De arbeiders van de laatste garages waar nog gestaakt werd, hebben Dinsdag avond besloten het werk te her vatten. Sir Walter Monfkton, de Britse minister van Arbeid deelde Dins dagavond in hetLagerhuis mede, dat door de Londense havens staking goederen ter waarde van 700 millioen gulden worden op gehouden. Volgens hem zou de staking kunnen leiden tot werk loosheid in andere industrieën. Op een massavergadering in Southampton, die door bijna 2050 havenarbeiders van de stad werd bijgewoond zijn resoluties ver worpen, waarin opgeroepen werd De toestand in Toronto. Hoewel langzamerhand orde wordt geschapen in de chaos, d.ie de orkaan .Hazel" in de Weste lijke buitenwijken van Toronto heeft gesticht, zijn reddingsploe gen nog steeds bezig, lijken te bergen uit het slik en puin, dat door de rivier de Humber hoog is opgestuwd. In onbevestigde berichten wordt gezegd, dat het aantal slachtoffers in Ontario op het ogenblik 78 tot over de 100 kan stijgen wanneer het over stroomde gebied van „Holland Marsh" is drooggemaakt. Begrafenis van Ned. slachtof fer in Holland Marsh. Eén ivan de twee Nederlandse slachtoffers van de stormramp in Holland Marsh (Canada), de heer Albert Bracz, aflkcmstig uit Enschede, is Dinsdagmiddag ter aarde besteld. Do Neder landse ambassadeur in Canada werd bij de begrafenis verte genwoordigd door de militaire attaché de majoor J. E. van Iter- son, alsmede de viice-consul te Toronto, de heer P. Pel. Het aantal vermisten is op het ogenblik 41, waaronder, voor zo ver bekend, zich geen Neder landers bevinden. Jeugd Rode Kruis zendt pakketten naar Canada. Medewerkers van het Neder landse Rode Kruis uit Groningen, Huissen en Zierikzee hebben 1000 geschenkpakketten met speel goed en versnaperingen naar het Canadese Rode Kruis gezonden. De pakketten zullen worden uit gereikt aan kinderen in het deel van Canada, dat getroffen is door de orkaan Hazel en de door deze orkaan veroorzaakte overstro mingen. Ze zijn bedoeld als een bescheiden teken van vriendschap en medeleven. De leiding van het Jeugd Rode Kruis heeft de afde ling Zierikzee aangezocht voor medewerking aan deze geste, om dat de kinderen in deze gemeen te na de Februari-ramp zelf heb ben ondervonden van hoeveel waarde het is in dergelijke om standigheden een klein geschenk als blijk van medeleven uit het buitenland te ontvangen. Het Concertgebouworkest in Canada. Het Concertgebouworkest heeft Dinsdag te Toronto in Canada een concert gegeven. Na afloop bracht het publiek staande een ovatie die vijf minuten duurde. Het concert is per radio uitge zonden om kracht bij te zetten aan een geldinzameling ten be hoeve van de overstromings slachtoffers in Canada. De musi ci brachten zelf 200 dollar bijeen. In de Canadese pers zijn opgeto gen recenties over het orkest verschenen. maar het spreekt vanzelf, dat hier de praktische realiteit een rol speelt. Wij zullen onze beste producten aan Zuid-Afrika moe ten aanbieden en eventueel in dien de situatie daartoe leidt het vestigen van Ned. bedrijven in het land zelf moeten overwe gen. Ik heb hoop, dat ik door verschillende besprekingen, die ik heb gehad, iets heb kunnen doen voor het wegnemen van een aan tal bestaande oneffenheden op economisch gebied,, of voor het openen van de weg daartoe. Tenslotte wil ik nog even zeg gen: hoe heb ik genoten van het contact met de duizenden Ned. emigranten. Overal kwamen ze opdagen, soms van honderden mijlen ver. Het was ontroerend de blijvende liefde voor het va derland telkens weer te ervaren. Het zijn hardwerkende, goede burgers van Zuid-Afrika, maar ze vergeten ons nietr Laten we hen ook nooit vergeten en de kostbare banden bewaren. Ik geef hierbij hun heel hartelijke groe ten door aan al hun familieleden in Nederland. Zij die hier zijn gebleven, kunnen er verzekerd van zijn, dat zij het goed maken en gelukkig zijn. Ik eindig met nog eens mijn diepgevoelde dank uit te spreken jegens de regering van de Unie van Zuid-Afrika Bij Chateauroux heeft een 33- jarige smid zijn vrouw, drie kin deren en zijn schoonouders ver moord en toen zijn woning in brand gestoken. De brandweer wist het vuur echter meester te worden en de stoffelijke resten te bergen. De smid is voortvluchtig. Hij heeft in een briefje aan de post beambte gezegd, dat hij niet krankzinnig is en zelfmoord gal plegen als hij nog een paar men sen gedqpd zal hebben. De burgemeester heeft op dracht gegeven, dat vrouwen en kinderen zich in de huizen barri caderen. De politie bewaakte alle uitgangen van het dorp, revolver in de hand. De straten werden verlicht met zoeklichten. voor de echt hartelijke wijze, waarop zij mij heeft willen ont vangen. Ik hoop, dat ik mijn afscheidswoord in Pretoria „tot ziens" spoedig waar kan maken". De regerings-Dakota werd aan de grond gezet door Prins Bern hard zelf. H. M. Koningin Juliana was ter begroeting op het vlieg veld aanwezig. Namens de re gering werd de Prins ontvangen door de secretaris-generaal van het departement van Algemene Zaken, mr C. L. W. Fock. Verder waren aanwezig: mr W. van Tets, chef der directie kabinet en pro tocol van het departement van Buitenlandse Zaken en de am bassadeur van Zuid-Afrika kolo nel P. I. Hoogenhout met zijn echtgenote. VERDERE AFKOELING. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Noordelijke -„szee, ruim 500 km ten N. van Schotland ligt een zeer diepe oceaan-depressie, waar in de restanten van de oude tropische cycloon „Hazel" zijn opgenomen. Het koudfront er van heeft Dinsdagnacht Schot land bereikt en trekt nu lang zaam in Z.O. richting verder. Het zal Woensdagnacht over een groot deel van ons land trek ken, waarbij wat regen zal val len. Heden stroomt weer iets koudere lucht over ons land, zo dat de temperatuurdaling, die Dinsdag inzette, nog voortgaat. De kans op terugkeer van het voor de tijd van het jaar vrij warme weer is vrijwel verkeken. De warme lucht is nu tot de Pyreneen, Alpen en Balkan te ruggedrongen en de depressie-ac tiviteit op de Oceaan is van dien aard, dat een uitval van de war me lucht voorlopig onmogelijk is. We nemen daarmee afscheid van een eerste Octoberhelft, die ons zacht weer bracht met een gemiddelde temperatuur van bijna twee graden boven de nor male. Zeven Westelijke ambassa deurs o.iW:. de Britse, de Ameri kaanse en de Franse, hébben Dinsdagavond een diner, dat in Moskou werd gegeven door de Birmaanse ambassadeur, Maung Ohn, verlaten toen bleek, dat zij met de communistisch-Chinese en de Oostduitse ambassadeurs aan één tafel moesten zitten. Naar verluidt bemerkten de Westelijke ambassadeurs pas na aankomst in het Sovietskaja hotel, waar het diner /werd ge geven, dat zij de Chinese en de Oostduitse ambassadeurs als tafelgenoten hadden. Ook de Nederlandse ambassadeur Moskou, jhr mr P. D. E. Teixeira de Ma.ttois verliet reeds kort na aankomst het hotel. De voornaamste gast op het diner was de 'Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Molotof. De zeven Westelijke ambassadeurs hebben hem per soonlijke boodschappen gezon den, waarin zij verklaren, dat hun vertrek geen geringschat ting van hem (Molotof) bete kende, doch een gevolg was van de aanwezigheid van ambassa deurs van landen, waarmee hun regeringen geen nonmale be trekkingen onderhouden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Veel bewolking. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachti ge wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur. VRIJDAG 22 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.10 11.45 0.25 0.35 n.m. 11.25 12.40 12.50 Oct. 21 22 ZON op onder 7.14 7.15 17.35 17.33 MAAN op on-»'- 1.28 13.25 2.40 15.40

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1