Binnenlands nieuws RECHTSZAKEN Wat brengt de Radio? Profiteer van «s©» idKng op koffie gebiei Raaf E taj; i Direct oplosbare i »f buitengewone kwaliteit! Communiqué van de Ned. Beroepsvoetbalbond m DOUWE EGBERTS Lekkere koffie*** direct klaar! DAMMEN BRAND BIJ ROTTERDAMSE KERK. EN CONCERTORGEL BOUWER. DE TE STROOMSTORING ROTTERDAM. mtmi koffiePri'ze MOCCO^ SPORTNIEUWS Vragen van socialisten over ontploffing te Bitburg AUTO-ONGELUK TUSSEN DEURNE EN VENRAY. Dinsdagmorgen omstreeks te negen uur is tussen Deurne en Venray onder de buurtschap Kraaienhut een ernstig auto-on geluk gebeurd. Een volkswagen met" drie inzittenden, allen af komstig uit Wenen (Oostenrijk), die op weg waren naar Eindho ven, reed door nog onopgehelder de oorzaak in volle vaart bij het passeren op een vrachtauto. De volkswagen werd totaal ver nield. De chauffeur, de heer Freund, werd zeer zwaar gewond, de andere twee inzittenden, de heren Petermann en Schmeizer, werden zwaar gewond. De drie heren vertegenwoordigden de Fa. Siemens en Halske uit Wenen. Ze zijn opgenomen in het zieken huis te Deurne. De chauffeur van de vrachtauto (van de firma Van Deursen uit Vlierden) kwam met de schrik vrij. Zijn wagen werd ernstig beschadigd. Door onbekende oorzaak is Dinsdagmiddag omstreeks half drie brand uitgebroken bij J. W. Claveaux, kerk- en concertorgel- bouw, aan de Davidsstraat te Rotterdam. In deze straat be vindt zich alleen de afdeling on derdelen. De grote werkplaats bevindt zich op de Westersingel. De onderhanden zijnde werk zaamheden zullen door de brand dan ook geen noemenswaardige vertraging ondervinden. De zich in de Davidsstraat bevindende werkplaats brandde uit. De scha de wordt tussen de vijf en tien duizend gulden geschat, doch wordt door verzekering gedekt. SLEEPBOOT OVERVAREN TE ROTTERDAM. Om ongeveer 7 uur Maandag avond is op de Nieuwe Maas ter hoogte van de le Katendrechtse haven het sleepbootje „Cornelia" van de kapitein-eigenaar P. Wet- steiri te Rotterdam, op on geveer 15 meter uit de wal over varen door het geladen 900 ton metende motortankschip Tessa - lia". De „Cornelia" voer de le Ka- tendrechtsehaven uit in de rich ting van de Parkhaven, toen de kapitein te laat de „Tessalia" be merkte. Hij sloeg halve kracht achteruit, maar daardoor kon hij toch niet voorkomen, dat de voor. steven van het andere schip zijn boot midscheeps raakte. De „Cor nelia" zonk na enkele minuten. De 65-jarige Wetstein werd, toen zijn boot onder water was en hij er tot zijn middel in stond, door de toegeschoten spidoboot „Waal haven" gered, die hem naar de politiepost linker Veerdam bracht. Daar is hij van droge kleding voorzien. De schade aan de vaartuigen kon nog niet wor den vastgesteld. hadden hierdoor een averechts gevolg, waardoor de gehele cen trale tot stilstand kwam en waar bij ook het contact met het kop- pelnet werd verbroken. Gelukkig was het laatste spoedig hersteld en heeft men kort na elkaar di verse districten weder van span ning kunnen voorzien. In de centrale hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan, aldus het G. E. B. TWEEDE VAN DRIETAL GOOISE „PLEZIERRIJDERS" GEPAKT. De Bussumse politie heeft een 18-jarige inwoner uit die gemeen te, die juist uit Zweden was teruggekeerd, aangehouden. Hij wordt ervan verdacht zich met een tweetal kornuiten aan enige ernstige gevallen van „plezier- rijden" te hebben schuldig ge maakt. Eén zijner mededaders bevindt zich reeds in voorarrest, mede wegens bedreiging van het leven van een Naardense politie-agent, door met een auto recht op deze in te rijden. Het is de politie gebleken, dat de thans ingerekende jongeman ook diverse inbraken in sport- en tennisparken en kiosken in het Gooi op zijn geweten heeft. De politie speurt nog naar de laatste van dit drietal. INSLUIPER VAN FORMAAT IN AMSTERDAM AANGEHOUDEN. De Amsterdamse centrale re cherche heeft de 39-jarige kleer maker W. W. G. B. uit de hoofd stad aangehouden, die door de politie van Amsterdam zowel als van Apeldoorn, Arnhem en Bar- neveld werd gezocht. De kleermaker maakte er sinds medio Augustus j.l. in Amster dam een „gewoonte" van, voor namelijk via de achterzijde van huizen in de buurt van het Von delpark en de Overtoom binnen te dringen en alles wat van zijn gading was mede te nemen. De politie heeft een aantal costuums, een tiental lakens en slopen en twee damesrijwielen opgespoord. Van deze fietsen maakte de kleer maker o.a. gebruik om zich van de plaats van de misdaad naar elders te spoeden. Totaal zijn nu in Amsterdam een diefstal uit het postkantoor in de Bijenkorf, een ten nadele van zijn werk gever en nog een tiental diefstal len met braak of insluiping opge- helderd. Toen de man vorige week een bioscoop in de Haarlemmerbuurt wilde bezoeken werd hij aange houden. Zaterdag j.l. is hij voor de Officier van Justitie geleid. ZANDZUIGER AAN DE GROND GELOPEN. De zandzuiger „Tenax" uit Harlingen geraakte gistermiddag vermoedelijk tengevolge van de harde wind, op het Vrouwenzand bij Staveren. Visservaartuigen voeren uit om zo nodig assistentie te verle nen. Toen zij bij de zuiger aan kwamen bleek deze geen hulp nodig te hebben. Getracht zal worden met eigen middelen vlot te kotmen. MALVERSATIES BIJ INLEVE RING VAN MELKFLESSEN. Zes verdachten gearresteerd meer dan 13.000 schade. De recherche van het politiebu reau Leidseplein te Amsterdam heeft vier chauffeurs van een ex peditiebedrijf, wier leeftijd vari eert van 27 tot 33 jaar, en een 48- jarige melkslijter in de hoofdstad aangehouden. De chauffeurs wor den verdacht van verduistering en de melkslijter van heling tot een bedrag van 13.591,90 ten nadele van een tweetal grote melkfabrieken in de hoofdstad. Een der chauffeurs was reeds eerder met de justitie in aanra king geweest. In de periode Maart 1953 tot September van dit jaar werden bij de fabrieken melkflessen één keer in werke lijkheid en een tweede keer „op papier" ingeleverd. Hoe deze ma nipulaties zijn uitgevoerd meende de politie om bepaalde redenen niet te kunnen mededelen. Het genoemde bedrag is tus sen de vijf mannen verdeeld. Zij hebben voor de politie 'n volledi ge bekentenis afgelegd. Voorts is nog een chauffeur gearresteerd, wiens aandeel in de knoeierijen geringer is geweest. Hij heeft ƒ75 van de buit ontvangen. Ook deze heeft bekend. Het zestal is voor de officier van justitie ge leid. Naar aanleiding van de storing in de electriciteitsvoorziening te Rotterdam, die zich, zoals gemeld gistermiddag heeft voorgedaan, deelt het Gemeentelijk Energie bedrijf thans het volgende mede: Bij werkzaamheden aan de z.g. eigenbedrijfsinstallatie is een deel hiervan spanningloos ge raakt, waardoor al spoedig twee turbines in moeilijkheden kwa men te verkeren. Dit gebeuren is, aangezien men juist bezig was een turbine bij te schakelen, iets te laat opgemerkt en pogingen om het desbetreffende deel van genoemde installatie te helpen VISSER UIT SPAKENBURG VOOR GERECHTSHOF. „De slag op de Zuiderzee" zoals het incident ironisch ge noemd werd is gister behan deld door het Amsterdams ge rechtshof, waar zich de 49-jarige Spakenburgse visser R. M. we gens een rel met de politie te wa ter moest verantwoorden. Het was er op die Zaterdag avond in September van het vo rig jaar op het IJselmeer inder daad wel Spaans toegegaan: met een politieboot, die de botter 20 minuten achtervolgde, met een adjudant van politie, die met een getrokken pistool tenslotte op de voorplecht van de botter stond, met paniek aan boord van de bot ter en met een korte worsteling tussen de schipper en een wacht meester der rijkspolitie. In eerste aanleg was de schip per wegens het niet voldoen aan een vordering tot stoppen en we gens verzet tegen arrestatie door de Utrechtse politierechter één maand opgelegd, doch hij teken de hoger beroep aan. Gisteren voor het hof werd de DONDERDAG 21 OCTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.00 Gew. muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Piano, 12.00 Angelus; 12.03 Lunchcon cert; 12.30 Landbouwmededelin- gen; 12.33 Wij van het land; 12.40 Verv. concert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 13.45 Gram.; 14.25 Mezzo-sopraan en piano; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.40 Trio-sonates; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Piano; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Tenor, viool en piano; 18.00 Gr.; 18.30 Friese uitzending; 18.45 Leger des Heils; 19.00 Nieuws; 19.10 Sociaal gesprek; 19.25 Gr.; 19.30 Klankbeeld; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr. 22.00 Periodieken-parade; 22.10 Gram.; 22.20 Orgel; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 De Antwoordman; 11.15 Gram.; 11.35 Hoorspel; 12.00 Twee piano's; 12.25 In het spionnetje; 12.30 Landbouwmede- delingen; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest; 13.55 Beursberichten; 14.00 Hoorspel; 14.40 Gram.; 14.45 Voor de zie ken; 15.30 Gram.; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Voor de jeugd; 18.40 Piano; 19.00 Voor de kinde ren; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Reportage; 19.15 Pazz-sociëteit; 19.45 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak; 20.10 ópera; 20.45 Reportage; 20.50 Tenor en piano; 21.25 Caba ret; 21.55 Commentaar op de bij eenkomst van Adenauer en Men- dès-France; 22.00 Dansmuziek; 22.45 Buitenl. overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Kamerork.; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Orkest; 16.55 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Gram.; 20.10 Klankbeeld; 20.40 Gram.; 21.00 Orkest en soliste; 22.00 Nieuws; 22.15 Muziek; 22.55 Nieuws. hele geschiedenis nogmaals uit de doeken gedaan. De schipper was met familieleden en kennis sen naar de voetbalwedstrijd ZuidvogelsSpakenburg in Hui zen geweest en keerde bij het val len van de duisternis met hen allen op zijn botter over het IJselmeer terug naar Spaken burg. Een politieboot zag de bot ter zonder licht varen en maande de schipper te stoppen. Hij voer echter door alsof hij niets be merkte. In de monding van de Eem wist een adjudant aan boord van de politieboot de schipper door het lossen van twee schoten in de lucht tot inzicht te bren gen. De adjudant sprong over op de botter, waar veel vrouwen en kinderen aan boord waren. Een achterlijke jongen riep uit: „Sla hem dood" en zo kwam van het een het ander. De adjudant trok zijn pistool om op alles voorbe reid te zijn en toen was de paniek compleet. Een wachtmeester van de rijkspolitie, die als tweede aan boord kwam, trachtte de schipper mee te nemén naar de politieboot, de vrouw van de schipper vloog haar man wenend en buiten zichzelf om de hals, er vielen enkele klappen, schipper en wachtmeester bloedden aan 't gelaat, de adjudant trok zijn gummiknuppel en „gaf er de schipper een zacht tikje mee op diens hoofd" en toen keerde de rust weer, want de schipper ging mee. Hij is intussen voor het varen zonder licht nog steeds niet be boet. Ter zitting van gisteren eiste de procureur-generaal, mr J. F. Hoeffelman, bevestiging van de door de politierechter opgelegde maand gevangenisstraf. De raadsman, mr H. C. Dietz, vroeg clementie. „De paniekstem ming aan boord van deze vreem de gemeenschap sloot elk nor maal handelen uit", zei hij. „Van werkelijk verzet tegen arrestatie is nauwelijks sprake geweest. De schipper is hoogstens schuldig aan het doorvaren". De uitspraak volgt op 2 Novem ber a.s. 93 Moccona! Koffie, die direct klaar is maar dan van uitzonderlijke kwaliteit Douwe Egberts- kwaliteit heet on- van Een theelepel Moccona in het kopje water bijgieten suiker en melk en middellijk geurt U het kostelijk aroma Douwe Egberts koffie tegemoet. Ook als er weinig 'tfjltjis, kunt U nu intens genieten van echt lekkere koffie. Zorg, dat altijd een potje Moccona in huis hebt! erkrijgbaa XNNOI75S Van het bestuur van de Ned. Beroepsvoetbalbond is het vol gende communiqué verschenen: „Naar aanleiding van de, van de zijde van de K.N.V.B., ver spreide geruchten als zou de Ned. Beroepsvoetbalbond op het punt staan, het Nederlands elftal dat Zondag a.s. te Deurne tegen Bel gië zal aantreden „leeg te kopen", deelt het bestuur van de N.B.V.B. officieel mede: De N.B.V.B. onderhandelt mo menteel met geen enkele speler, die voor het Nederlands elftal in aanmerking komt. Twee weken geleden reeds werden alle toen lopende besprekingen met deze spelers alsmede met K.N.V.B.- clubs, die spelers aan de Neder landse elftalclub leveren, in op dracht van het N.B.V.B.-bestuur afgebroken en uitgesteld tot na de interlandwedstrijd van Zondag a.s. Het N.B.V.B.-bestuur stelt zich op het standpunt dat het, de interne moeilijkheden in de Ne derlandse voetbalwereld ten spijt, in Deurne in de eerste plaats gaat om de nationale sporteer. Deze nationale sporteer gaat ook de N.B.V.B. bijzonder ter harte. Het N.B.V.B.-bestuur heeft er dan ook zorgvuldig voor gewaakt, op enigerlei wijze gedurende de laatste weken, die aan de wed strijd BelgiëNederland vooraf gingen, invloed uit te oefenen op de samenstelling van het Neder lands elftal. Dit N.B.V.B.-stand- punt is het K.N.V.B.-bestuur trouwens bekend. Reeds tijdens de informele besprekingen met een delegatie uit het K.N.V.B.- bestuur, in September j.l., heeft de N.B.V.B. aangeboden, in af wachting van een eventuele de finitieve regeling, ook de in N.B.V.B.-verband uitkomende spelers ter beschikking te stellen van de Nederlandse elftalclub. De K.N.V.B. heeft destijds dit aanbod niet aanvaard. Het K. N. V. B.-bestuur heeft getracht, op andere wijze o.m. de beschikking te krijgen over de nu, in Fortuna Geleen spelende, stopperspil Cor van der Hart. Óp 13 September heeft de voorzitter van de N. B. V. B. in Geleen een bespreking gehad met de vice-voorzitter van de afdeling der L.O.S.C. Lille, de heer H. Kretschmar. De heer Kretschmar stelde toen voor, Van der Hart voor de duur van dit seizoen opnieuw voor zijn oude Franse club te willen vrij geven. Het volgende seizoen zou Fortu na weer de volledige beschikking over Van* der Hart hebben. Terwijl de N.B.V.B. dit voorstel In overweging had, stuurde de secretaris van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, op 22 September een telegram naar het bestuur van de L.O.S.C. Lille met de vol gende inhoud: „De K.N.V.B. wenst, dat Lille L.Ö.S.C. een pro ces begint tegen de club Fortu na, die op het ogenblik Van der Hart onder contract heeft, ten einde schadevergoeding te vra- gengen voor de roof (spoliation) van deze speler. De K.N.V.B. is bereid, de onkosten van dit pro ces voor zijn rekening te nemen. Zo Lille zich hiermede accoord verklaart, zal de heer Brunt, secretaris-generaal van de K. N. V. B., zich naar Lille begeven teneinde het proces voor te berei- den". Dit telegram werd verzonden ondanks het feit, dat het K. N. V. B.-bestuur op de hoogte was van het bestaand contract tussen Fortuna en Van der Hart. Naar aanleiding van deze K.N.V.B.-ac tie, heeft de Beroepsvoetbalbond onmiddellijk niet alleen maatre gelen genomen om v. d. Hart voor Fortuna te behouden (Lille heeft van het voornemen, een proces te beginnen zeer spoedig afgezien), doch bovendien om zich tegen een eventueel verlies van Van der Hart veilig te stel len, In verband daarmee opende men onmiddellijk onderhandelin gen met o.a. de spelers Van der Hoek (Feijenoord) en Terlouw (Sparta). Toen bleek, dat Van der Hart zijn club Fortuna trouw zou blij ven, ondanks de pressie welke door de K.N.V.B. zowel hem als op zijn voormalige Franse club werd uitgeoefend, heeft men de besprekingen met de beide Rot terdamse spelers onmiddellijk af gebroken. Toen de Feijenoord- voorzitter, de heer Kieboom, ver leden week de voorzitter van de N.B.V.B. verzocht, Van der Hoek in het bezit van Feijenoord te willen laten, kon men dan ook melden dat men geen intentie meer had deze en andere spelers, die op het ogenblik van de Ne derlandse elftalclub deel uit ma ken, voor de interland tegen Bel gië nog in onderhandelingen te betrekken. Het nu circulerende gerucht vloeit blijkbaar voort uit een lastercampagne, die, naar men van de zijde van de N.B.V.B. voorziet, de sfeer in de Neder landse voetbalwereld nog meer vertroebelen kan en die de basis waarop men t.z.t. toch nog over een compromis zou kunnen on derhandelen, helaas steeds klei ner maakt". Tot zover het communiqué van de Ned. Beroepsvoetbalbond. N.A C.-SPELERS BLIJVEN HUN CLUB TROUW. Het secretariaat van N.A.C. deelt mede, in verband met be richten als zouden enkele voor aanstaande spelers van deze club voorlopige contracten heb ben getekend met de Nederland se beroepsvoetbalbond, dat deze berichten onjuist zijn. Alle spelers van het eerste elf tal en de reserves hebben de con cept-overeenkomst. zoals deze door de K.N.V.B. is opgesteld, on dertekend. DE TWEEKAMP OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De vierde partij van de twee kamp om het wereldkampioen schap dammen tussen Huisman en Roozenburg is na 58 zetten remise gegeven. De stand is thans 44. 126. Als Ploc vertelt hoe zwaar Axe het te verduren had tegen de Ravenkrijgers, vrezen allen voor het leven van de dappere knaap. Erwin is hier zeer van onder de indruk, maar veel tijd om er lang over na te den ken is er niet, want Kalv, die al een poos achterdochtig heeft zitten rondkijken, fluistert ineens, dat er iemand aankomt. Voorzichtig trekken zij zich tussen de stammen terug, maar plotseling suist rake lings een pijl langs Eric's hoofd en blijft naast hem in een boom ste ken. Als aan de grond genageld staat de Noorman stil, maar Erwin lacht verheugd: „Dat is Axe!" Inderdaad voegt zich de jeug dige boogschutter even later onge deerd bij zijn makkers. „Het was de enige mogelijkheid om de aan dacht te trekken," fluistert hij ver ontschuldigend, want het bos we melt nog van Ravenkrijgers. Helaas kan hij van Aithan en de prinses geen nieuws vertellen; hij had genoeg met zich zelf te doen. Daar Eric hoegenaamd niet weet, waar zij zich ergens bevin den, besluit hij om op goed geluk te trachten de plek te bereiken waar zij .de prinses het laatst heb ben gezien. Wederom zijn het Kalv's scherpe oren die een zwak gerucht verne men. Want even later buigt de grote zeerover achterom en fluis tert: „Daar komen er nog meer aan, het bos wemelt van die kerels!" De Westduitse commissaris voor de veiligheid, Blank, heeft Dinsdag in antwoord op vragen van sociaaldemocraten naar aanleiding van de ontploffing te Bitburg, die de vorige maand 'n dertigtal slachtoffers eiste, ver klaard, dat de Fransen gewei gerd hadden zich te houden aan Westduitse veiligheidsvoorschrif ten. Zoals indertijd gemeld, ontplof te bij een demonstratie op de N.A.V.O.-luchtbasis te Bitburg, die onder Frans beheer staat, 'n grote tank met vliegtuigbrand stof. Blank zei, dat, zolang het be zettingsstatuut niet is opgehe ven, de geallieerden niet ver plicht zijn zich aan Westduitse voorschriften te houden. Hij voegde hier aan toe, dat on derhandelingen gaande zijn met de Britse hoge commissie over toepassing van veiligheidsvoor schriften in munitie- en brand stofopslagplaatsen en dat derge lijke besprekingen ook gevoerd zullen worden met Franse en Amerikaanse autoriteiten.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3