Uit de Provincie KANTONGERECHT TERNEUZEN Terneuzense Muziekschool Onderlinge inwisselbaarheid der valuta's AgenJa Het aantal slachtoffers van de wervelstorm in Canada en de VS. De viering van de komende vijfde Mei MARKTBERICHTEN VRACHTAUTO De onbekende vliegende voorwerpen SLUISKIL. SLUIS. Denemarken en West-Duitsland De economische toestand in de Verenigde Staten Russische schepen hielpen bij evacuatie Verklaring van sleepboot kapitein inzake de ..Prins Willem V" Het Groene Kruis organiseert weer een Groene-Kruisdag Tunesische opstandelingen slaags met Franse troepen Ontslag aanvaardt Dronkenschap, aardappelmoeheid en verkeersovertredingen Tito en blokvorming Vrouw aan gevolgen van atoombom op Hirosjima overleden Loonbelasting en vereveningsheffing bij uurloonactie ten behoeve van de vluchtelingen Overstromingen in Groot-Brittannië Regeringscrisis in Finland opgelost In de Maandagavond voorzitterschap van de heer t L. de Smidt gehouden jaarver gadering van de Stichting „Ter neuzense Muziekschool werd door de secretaris-penningmees ter, de heer J. Versprille, het (tweede) jaarverslag uitge bracht, dat getuigt van een ge stadige groei van de muziek school, waardoor het gemis van een eigen schoolgebouw sterk tot uiting komt. In het bestuur kwam in het af gelopen schooljaar geen wijzi ging, terwijl in de vacature ont staan door het vertrek van de heer Kowarski tot leraar in de vakken viool, guitaar, mandoline en banjo werd benoemd de heer L. Haijkens. In de vacature ont staan door het vertrek van mevr A. van der StadtVellekoop werd met ingang van het nieuwe leer jaar benoemd mevr. T. W. Zoute- welleMoermond als lerares onder maar liefst is ondergebracht in piano. Voor de cursus 19531954 wer den 117 leerlingen, in de leeftijd van 9—13 jaar ingeschreven, n.l.: piano 13, viool 3, harmonium blokfluit 2, guitaar 6, mandoline en banjo 14, blaasinstrumenten 14, accordeon 16, elementair mu ziekonderwijs 47. In November 1953 werd aange vangen met een cursus algemeen vooi oereidend muziekonderwijs aan kinderen van 7 en 8 jaar, waaraan niet minder dan 130 kin deren deelnamen. Opvallend is het zeer lage per centage leerlingen, die naar een „klassiek" instrument overgaan. De directeur heeft de ouders in een circulaire hierop gewezen. Het is zeker mede de taak van de docenten om meer in deze rich ting te werken. Het zou toch ze ker mogelijk moeten zijn om in een plaats als Terneuzen metter tijd ook een flink symphonie-or kest te vormen. Zaterdag 5 December 1953 kwam de inspecteur van het mu ziekonderwijs, dr Walther Boer, zich op de hoogte stellen van het onderwijs aan de school. Hi; woonde enkele lessen bij en maakte kennis met de directeur en de docenten. Dr Boer was zeer tevreden over de wijze, waarop het onderwijs werd gegeven en sprak er zijn voldoening over uit, dat hier in Terneuzen op het ge bied van het muziekonderwijs iets positiefs was bereikt. Het verheugde hem, dat aan deze school in het algemeen les werd gegeven volgens de door hem ge geven richtlijnen. Voor het nieuwe cursusjaar, dat op 1 September 1954 begon, werden ingeschreven: Leervakkén Leerlingen verschillende gebouwen, ter wijl alle lessen voor piano en blaasinstrumenten bij de leraren aan huis worden gegeven. Er wordt naar gestreefd de school mettertijd in één gebouw onder te brengen. Indien dan nog enig instrumentaria kan worden aangeschaft (2 piano's en een harmonium) zou dit een ideale gelegenheid scheppen voor het muziekonderwijs. De geldmiddelen worden ge deeltelijk gevonden door het hef fen van schoolgeld en door sub sidie van provincie en gemeente- Zonder de financiële steun van de overheid is het bestaan van 'n muziekschool ondenkbaar. Ge lukkig is het streven van de over heid in Zeeland de laatste jaren er meer en meer op gericht om het culturele leven in de provin cie te stimuleren. Gestreefd wordt om de uitga ven zo laag mogelijk te houden, doch naarmate de school groeit nemen ook de vaste lasten toe. Evenals dit met alle onderwijsin stellingen het geval is, is het ook voor een muziekschool niet mo gelijk om de uitgaven door schoolgelden te dekken. Het moet toch zó zijn dat nie mand het geven van muziekon derwijs aan zijn kinderen afhan kelijk moet stellen van het te be talen schoolgeld. Indien dan ook blijkt, dat het schoolgeld, dat hier zeker niet hoog ligt, voor de ouders nog een bezwaar is, wordt gehele of gedeeltelijke vrijstel ling van schoolgeld gegeven. De begroting 1955 sluit met ee 1 bedrag van 11.300 aan ontvang sten en uitgaven. IN BOTSING MET TREIN. Op de onbewaakte spoorweg overgang van de Dordtsestraat bij Emmen is Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf n vracht auto op een trein gebotst. De auto die bestuurd werd door W. uit Arnhem, kwam op de overweg tegen het middendeel van de trein, een z.g. „blauwe en gel", aan. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt. De chauffeur kon zichzelf uit de ca bine bevrijden. Hij had een groot aantal snijwonden opgelopen en werd naar het ziekenhuis in Em men overgebracht. De trein werd aan de onderkant vrij ernstig be schadigd, doch kon op eigen kracht verder rijden naar het station. De lading van de vrachtauto een groot aantal ijzeren balken werd links en rechts weggeslin gerd, zodat zowel de spoorbaan als de weg geheel versperd wa ren. Maar de balken waren vri. spoedig uit de weg geruimd, zo_ dat het spoorwegverkeer vrijwel geen vertraging heeft hoeven te ondervinden. Het persbureau Belga bericht uit Elisabethstad (Congo) dat verscheidene personen daar een oranjekleurige schijf hebben waargenomen, welke zich langs een rechte baan door het lucht ruim voortbewoog. Dit verschijn sel was gedurende verscheidene minuten te volgen. Het voorwerp verdween hierna in Zuidwestelij ke richting aan de horizon. Vol gens de ooggetuigen betreft het hier een vliegtuig noch een me teoor. Viool Piano Harmonium Blokfluit Guitaar Mandoline en banjo Clarinetten Andere blaasinstrumenten Accordeon A.V.M.O. klasse I A.V.M.O. klasse II Totaal Vrijwel alle belangstellenden in de economische wereldproble men zijn het erover eejtfi, dat de onderlinge inwisselbaarheid der valuta's, de z.g. convertibiliteit, een noodzakelijke voorwaarde is voor een vrije ontplooiing van het internationale goederen-, diensten- en kapitaalverkeer, zo schrijft prof. dr. C. Goedhart, hoogleraar aan de gemeente-uni versiteit van Amsterdam, in een artikel over de aspecten der con- vertibiliteit, in het economisch kwartaaloverzicht van de Am- sterdamsche Bank. Het behoeft in 1954 weinig be toog meer, zo vervolgt hij, dat de vrije internationale inwisselbaar- heid van alle geldsoorten een 10 noodzakelijke voorwaarde is voor I een zo groot en zo optimaal mo ll gelijke internationale arbeidsver 25 deling, waarbij ieder economisch 10 subject zich toelegt op de ver- 13 vaardiging en verhandeling van 6 die goederen en diensten, ten laanzien waarvan dit subject de 32 grootste kostenvoordelen geniet, 75 In tevens zich alle grond- en 136 hulpstoffen, outillage, personeel en financieringsmiddelen vrijelijk 355 daar kan verschaffen, waar dat - 1 - -• Dit vereist zo de volgende voorwaarden is vol daan: 1. Inteijnfttionale coördinatie van de financiële politiek (van de overheid) en van de monetai re politiek (van de centrale bank). 2. Aanwezigheid van Voldoen de prikkels om de financiële en monetaire positie van de ver schillende landen in het juiste spoor te houden. 3. Blijvend afzien van kwan titatieve handelsbeperkingen. 4. Voldoende goud- en devie zenreserves om de normale fluc tuaties in de betalingsbalansen te kunnen opvangen. 5. Beperking van wisselkoers, aanpassingen tot gevallen van fundamentele evenwichtversto- ringen, waarbij niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats moet worden gelet op de beta lingsbalans, maar vooral op de werkgelegenheid. Slagboom tussen spoorweg- wagons. Eén van het nieuwe stel slag bomen, welke enige weken ge leden op de brug werden aange bracht, is reeds gesneuveld. Als een lucifershoutje werd de boom tussen wagons van een goederen, treintje geknakt. Toen een diesellocomotief enige wagons naar de Westelijke oever van het kanaal bracht, is, door een tot nu toe onbekende oor zaak, een der afsluitbomen van de Westzijde der brug naar be neden gekomen, juist tussen twee wagons, waardoor hij totaal ver bogen werd. Met behulp van snijbranders werd de slagboom door personeel van de Rijkswaterstaat verwij derd, zodat de brug momenteel aan de Westzijde slechts één slag boom heeft. Grootscheepse deviezen- overtredingen. In Sluis worden vele goede za ken gedaan met de Belgen. Het gehele jaar door wordt aan de toeristenstroom goed verdiend. Hiervan is het gevolg, dat de Belgische frank als betaalmiddel de Nederlandse gulden verre overtreft. De Nederlandse Bank heeft indertijd vergunning gege ven aan winkeliers tot het aan nemen van buitenlandse betaal middelen. Deze vergunning was echter gebonden aan een aantal voorschriften. Zo zijn de winke liers verplicht de ontvangen bui tenlandse betaalmiddelen gere geld aan een bank ten verkoop aan te bieden en bovendien moe ten zij zorgen voor een nauwkeu rige boekhouding. In Sluis kwam hiervan echter niet veel terecht. In de loop der aren is de Belgische frank ter plaatse min of meer een offi cieus algemeen betaalmiddel ge worden, zodat er niet veel fran ken naar de bank werden ge bracht. Kleine zaken met gerin ge ontvangsten leverden dikwijls meer franken in dan de grotere Door dit langzamerhand gegroei de gewoonterecht ontstond een overweldigend aantal deviezen- overtredingen, waar tot nu toe geen aandacht aan werd geschon ken. Tot verrassing van de Sluis se zakenlieden kwamen dezer da gen evenwel enkele ambtenaren van de douane-recherche een on derzoek instellen. Aanhouding van verscheidene personen was het gevolg. De douane-recherche tracht nu enkele tientallen mil- lioenen franken op ie sporen. In Sluis en omgeving wacht men met grote spanning de ver dere ontwikkeling af. Men vraagt zich evenwel af, waarom eerst thans in deze algemeen bekende gang van zaken wordt ingegre pen. Het Deense parlement heeft de minister van Buitenlandse Zaken gemachtigd het protocol te on dertekenen, volgens hetwelk West-Duitsland toestemming ont vangt om tot de N.A.V.O. toe te treden. Volgens een resolutie van het parlement is de Westduitse regering de enige wettige en vrije regering van Duitsland. Voorts heeft het parlement zich eens verklaard met een mogelij ke onbeperkte verlenging van het Atlantisch pact. (De economische adviseur van president Eisenhower dr Arthur Burns heeft voor de economi sche club te Detroit in Michigan een rede gehouden, waarin hij zeiöe, dat er aanwijzingen zijn, dat Amerika een nieiuw tijdiperk van economische expansie te gemoet gaat. Urns is voorzitter van de raad van economische adviseurs. De vermindering van werkgelegenheid en van bedrij vigheid van de laatste tijd is volgens hem tot staan geko men. Het land heeft een oprner kelijke prestatie verricht, want in een periode, dat de industrië le productie verminderde, is het inkomen van individuele perso nen evenals hun uitgaven toe la.ngrijlk toegenomen. aldus Bums. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ontsnapt aan de guil lotine". Hotel „Rotterdam", 8 uur: Lezing en demonstratie door een speelgoeddeskundige. Concertgebouw: 8u.: K.R.O. revue „Tijd voor Jolijt". De bezetting van het gebied ten noorden van de demarcatie lijn in Midden-Vietnam, welke streek volgens de overeenkomst van Genève aan de communis ten komt, is in 'volle 'gang. Tengevolge van overstromin gen, veroorzaakt door de wer velstorm Nancy", geschiedt de evacuatie van Vietminh-mili- tairen, die zich ten zuidepi van die ibestandslinie bevinden, ge deeltelijk over zee. Aan het vervoer wordt deel genomen door de Russische, schepen „Arkangelsk" en Sta vropol", die elk 2500 man zullen overbrengen. John Basetich, de kapitein van de sleepboot die een rol speelde bij het zinken van de „Prins Willem V" ter hoogte van Milwaukee, heeft Maandag avond voor een raad van onder zoek van de Amerikaanse kust wacht verklaard, dat zijn sleep boot en zijn sleep op het ogen blik van de aanvaring waren verlicht. Volgens Basetich bevond zich tussen de sleepboot en de sleep, een aak, een kabel van 240 me ter. Hij voer met een snelheid van 8,4 mijl per uur. De sleep boot voerde een rood en een groen licht, een wit licht in de mast en een licht ibij de achtersteven. De aak had een rood licht bij de achtersteven. Toen het Nederlandse schip juist aan bakboord naast de sleepboot was, zwenkte het scherp naar links, aldus kapi tein Basetich. In antwoord op een vraag van de advocaat van de „Oran- elijn", Stuart Bradley, zeide Basetich, dat de lichten waren aangebracht bij het verlaten van Waukenan in Illinois. Hij wist niet hoe oud de batterijen waren. Ook was hij er niet zeker van wat er met hat rode licht aan de achtersteven van de aak was gebeurd, omdat hij het na de aanvaring door een beman ningslid had laten vervangen. Het aantal slachtoffers van de wervelstorm in Canada en de Verenigde Staten bedraagt vol gens de laatste berichten 183, waarvan 85 in Canada en 98 in de Verenigde Staten. Bovendien worden in Canada nog 18 perso nen vermist. TOCH NEDERLANDERS IN CANADA OMGEKOMEN. In tegenstelling tot de mede delingen van het Nederlandse Rode Kruis, dat onder de gere- Zo mogelijk zal nog dit school- het voordeligst is. Dit vereist z jaar overgegaan worden tm het Lel ..monetaire convertibiliteit vormen van koorklassen. in jaar overgegaan worden tot het ^e'TngTre'rin van het woord schaffing van handelspart- a.s. winterseizoen ciugc 0"~j4r.ati ak commerciële lessen te geven. Hierbi]_ kunnen I veria g; e. HeT'ligVin *de"bedoeling in het I (vrijheid van aanschaffing van winterseizoen enige openbare de geldsoort^ ïe^e nrimrTlprpiëlf de leraren de ouders en ander® ^"^kwantitatieve beperkin- belangstellenden laten horen wat ken va kwanma P van het eerste levensjaar van, de ||em gesteld aa^^ buj school reeds is bereikt. Door der gelijke avonden kan zeer zeker 'n bredere belangstelling voor het muziekonderwijs worden opga wekt. Naarmate de school groeit, doet het probleem van de huis vesting zich meer en meer gevoe len. Het is nu zó, dat voor het nieuwe cursusjaar de „school" te\Vil universele valuta-converti- biliteit worden verwezenlijkt, dan moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan. Een land kan zich een toestand van volkomen convertibiliteit slechts veroorlo ven indien: 1. Het land in financieel en monetair opzicht orde op zijn za ken heeft gesteld, zodat geen ernstige betalingsbalansmoeilijk- heden kunnen voortspruiten uit een .teveel" aan nationale beste dingen, dat door inflatoire finan ciering wordt gevoed. 2. Het land over een goud- en Acht Tunesische opstandelin gen zijn Dinsdag gedood bij een treffen tussen de groep verzets strijders en een afdeling van het Franse leger te Le Kef, 180 km ten zuidwesten van Tunis. Twee Franse militairen werden ge wond. Bij Kroemerie (N.W.-Tunesië) deden vier verzetsstrijders Maar, dag een overval op een post in het bos. Zij ontvoerden vier van de vijf leden van de bezetting en maakten zich verder meester van geweren, machinegeweren en granaten. Korte tijd later hield je bende twee Italiaanse broers aan die zij van 20.000 frank beroofde De voorlichting op het ge- bied van de volksgezondheid deviezenreserve beschikt, die toe- op de scholen. eikend is om de normale schom- Vóór de oorlog was het gewoon- melingen in de betalingsbalans te, dat de A.N.V. „Het Groene 0p te vangen. Kruis" regelmatig congressen or- 3. Ook de handelspartners van ganiseerde, waar belangrijke on- het betrokken land de J^ssei derwerpen met betrekking tot de baarheid van hun valuta s neD volksgezondheid werden behan- hen verwezenlijkt, deld. Resumerende stelt prof. Goed Door allerlei na-oorlogse be- hart vast, dat een systeem van slommeringen is het er na de be- vrije convertibiliteit met Xas vrijding afgezien van de vie- wisselkoersen zich alleen auur ring in tegenwoordigheid van Zaam kan handhaven, indien aan H. M. de Koningin van het 50 jarig bestaan nog niet van ge aansluiting op In - door de minister-presidejnt bij de algemene beschouwingen on langs in de Tweede Kamer werd medegedeeld omtrent de her denking van onze bevrijding vóór .tien jaren op 5 Mei 1955, vernemen wij, dat de (Vorming van een nationaal comité, sa mengesteld uit die organisaties, welke geachtmogen worden het gehele volk te vertegen woordigen, op dit ogienbik in een verre staat van voorberei ding is. Met dit brede comité, dat de algemene richtlijnen zal vast stellen, als achtergrond, wordt een werkcomité gevormd ter uitvoering van de plannen. Dit werkcomité zal gedurende de komende 3 maanden van voor bereiding de beschikking krij hetgeen hoofdstad welwillend beschik baar gestelde ruimte. Naar ver wacht wordt zal een college van aanbeveling, samengesteld uit Iverschillende hoge gezagsorga nen en de geestelijke stromin gen van ons volksleven, dit werk zijn morele steun verlenen. Het ligt in he,t voornemen door overleg en samenwerking, door het geven van richtlijnen en het stimuleren van plannen, de viering van de komende 5 Mei tot een zo waardig mogelijk feest te maken, dat recht doet aan de historische grootheid onzer bevrijding. Daarmee hangt dan ook rechtstreeks samen, dat rondom 5 Mei 1955 een laatste, afslui tend inzameling voor de Stich ting 1940—1945 zal worden ge houden, een -offer uit dank- gistreerde slachtoffers van de overstromingen in Canada geen Nederlanders waren, is in En schedé bericht ontvangen, dat twee Nederlandse immigranten zijn verdronken. De slachtoffers zijn de heren A. H. Brasz en Th. van Gelder, de eerste afkomstig uit Enschedé, de tweede uit Hengelo. De heer Brasz woonde in Toronto, de heer Van Gelder was vorige maand uit Chatham ook naar die stad gegaan en woonde bij de heer Brasz in. Het bericht werd Maandag in Enschedé ontvangen door middel van een telegram, dat onderte kend was door de emigrant Wes terink. Dinsdagochtend werd dit tele gram bevestigd door Ds. J. Tam minga, die in Enschedé predikant is geweest en nu in Canada woont. De leiders van de republikeinse partij in de Amerikaanse staiat Utah hébben het ontslag aan vaard van Douglas Stringfellow. het republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden dat Zaterdag in een televisie-uit zending (verklaarde1, dat zijn verhalen over zijn heldendaden uit de tweede wereldoorlog ge heel verzonnen waren. String fellow had het doen voorkcimen, alsof hij in belangrijke mate had bijgedragen tot het doen mislukken van de Duitse1 plan nen voor een atoombom. gen over een bureau, dat zal ge- baarheid. De organisatie van lestigd worden in een door het deze inzameling wordt gelijktij- gemeentehestuur van onze] dig voorbereid. Een inwoonster van Hirosjima is Maandag aan de gevolgen van- „indirecte radio-actieve straling veroorzaakt door de atoombom, die negen jaar geleden op Hiro sjima viel, overleden, aldus be richten in de Japanse pers. De vrouw, de 68-jarige Katsoe Jamane, zou het zevende slacht offer van dit jaar in Hirosjima zijn van „radio-activiteit in de tweede graad". Zij bevond zich ongeveer 40 km buiten de stad, toen de bom viel, doch zij begaf zich onmiddellijk naar Hirosjima om verwanten te zoeken. komen weer congressen te hou den. Het algemeen bestuur besloot onlangs hiermede voort te gaan en wel in die zin, dat ieder jaar, afwisselend in de verschillende provinciesteden, 'n Groene Kruis dag zal worden belegd. Dit jaar viel de keuze op Groningen. Het thema van de aldaar op 27 October a.s. te houden Groene Kruis-dag zal zijn: „De voorlich ting op het gebied van de volks gezondheid op de scholen Dit vraagstuk zal worden in geleid door een medicus, de heer H. J. Dijkhuis, geneeskundig in- specteur van de volksgezondheid voor Groningen en Drente, en door een onderwijsman, de heer L F Kleiterp, hoofdinspecteur van liet lager onderwijs in Fries land, Groningen, Drente en Over iissel Des'middags zullen verschillen de excursies naar gezondsheids- centra, bejaardentehuizen, scho len en een A.V.O.-werkplaats worden gemaakt. Aangezien het gekozen onder werp zeer actueel is, mag wor den verwacht, dat hiervoor in de kring van het Groene Kruis, maar ook in de onderwijswereld grote belangstelling zal blijken Het ministerie van Financiën deelt mede, dat krachtens beslis sing van de staatssecretaris van Financiën loon, hetwelk door een uur overwerk is verkregen en wordt afgestaan in verband met de actie, welke door het comité vluchtelingenhulp 1954 wordt ge voerd, voor de heffing van de loonbelasting en de verevenings heffing buiten aanmerking wordt gelaten, mits de werkgever zorg draagt voor de overmaking van dit loon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze faciliteit met geldt, als uit het normale loon dat is het loon, hetwelk niet door overwerk is verkregen een be drag wordt afgestaan. Dergelijke bijdragen mogen dus voor de be lastingheffing niet in mindering worden gebracht. Aangenomen kan worden, dat de uitvoeringsorganen der socn- le verzekering voor de premie heffing 'n overeenkomstig stand punt zullen innemen. J. G„ transportarbeider te Zaam- slag, werd, nadat hij drie dagen achtereen aan de boemel was ge weest, in een café te Terneuzen door de politie in zulk een toe stand aangetroffen, dat zij het noodzakelijk achtte hem naar het bureau over te brengen om al daar zijn roes uit te kunnen sla per. j Thans, voor de balie staande, beweerde verdachte alleen maar in een vrolijke bui te zijn geweest. Volgens zijn zeggen was het niet mogelijk dat hij van enkele fles- es bier dronken kon worden. De ambtenaar van het O. M. verklaarde echter dat bij infor matie was komen vast te staan, dat verdachte reeds meerdere ma len, direct na ontvangst van zijn loon het gehele bedrag in drank omzette. De ambtenaar was van oordeel dat hier een gevoelige strafopleg ging op zijn plaats was en eiste drie dagen onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. De kantonrechter veroordeelde G. conform de eis. J. F. Z., Belgisch fabrieksarbei der té Wachtebeke, heeft een stukje land op Nederlands grond gebied. Hierop teelde hij binnen de verboden termijn wederom aardappelen en liep hierdoor een proces-verbaal op. Zijn argument, niet op de hoog te zijn van de Nederlandse bepa lingen omtrent de aardappelmoe heid, werd begrijpelijkerwijs van de hand gewezen. De ambtenaar vond het wel heel erg, dat bij deze gevallen welke in deze streek meerdere malen voorkomen, de Belgische onderdanen altijd met het argu ment aankomen: „Ik wist er niets van". Hij was van mening dat geen onderscheid gemaakt mag worden of men Nederlander of buitenlander is. Wanneer men een stuk grond in Nederland be zit en dit wenst te exploiteren, dan op de hoogte dient te zijn van alle wettelijke bepalingen dienaangaande. Eis 35 of 10 dagen. Vonnis conform de eis. Voor het zelfde feit moest J. J. de W., landbouwer te Vogelwaar de, voor de balie verschijnen. Ook hij had de wet op de aardappel moeheid overtreden. Hier echter lag de zaak geheel anders. Daar het overgrote deel van het bouwland van De W. tij dens de watersnood onder water heeft gestaan, had hij, vanwege het hoge zoutgehalte van die per celen, besloten zijn pootaardappe- len op het enige droog gebleven stukje grond te planten *y.ier" door kwam hij in overtreding, aangezien twee jaar geleden op die grond eveneens aardappelen waren geteeld. Daar de ambtenaar van oordeel was dat, wanneer De W. een ver zoek om dispensatie had inge diend, hij deze zeer zeker gekre_ gen zou hebben, eiste hij 20 of 8 dagen. Vonnis conform de eis. M H. M„ frites-handelaar te Sas van Gent, serveerde in zijn lokaal bier bij de porties frites. Verdachte had eehtergeen „Ver lof-A" en was dus in overtreding met de Drankwet, zodat proces verbaal volgde. Eis 60 of 20 dagen met ver beurdverklaring van de inbeslag- genomen flesjes bier. Vonnis 50 of 20 dagen met verbeurd verklaring van de fles jes bier. J. R., koopman te Noordgouwe, manoeuvreerde tijdens het keren met zijn auto op de verkeersweg Hulst—Koewacht zó onverwachts dat hij met een passerende auto in aanrijding kwam. Eis 30 of 15 dagen. De kantonrechter was van oor deel dat verdachte door zijn on verantwoordelijke wijze van ke ren het verkeer ernstig in ge vaar had gebracht en vonniste hem tot een boete van 40 of 20 dagen. Joego-Slavië is tegen blokvor ming in de wereld, omdat zulks leidt tot het gebruik van geweld bij het oplossen van de interna tionale vraagstukken, zo heeft president Tito tegenover een Joe goslavisch blad verklaard. In de afgelopen tien jaar was de mensheid niet in staat ge weest om een zekere weg te vin den tot behoud van de vrede. De staatslieden dienden zich er bewust van te zijn, dat de laat ste oorlog nog vers genoeg in het geheugen van millioenen ligt om een nieuwe ramp te kunnen voor komen. Na twee dagen van hevige re genval zijn in het noorden van Groot-Brittannië twee grote ste den en vele dorpen door over stromingen geïsoleerd. Honder den personen zijn dakloos gewor den. Weg-, spoorweg, en tele foonverbindingen zijn verbroken De markstad Wigton in Cum berland is sinds Maandagmiddag geheel van de buitenwereld afge sneden. Hetzelfde is het geva met Omach in Noord-Ierland waar in honderden huizen enwm kels het water een meter hoog bMet'roeiboten werden bewoners van laaggelegen wijken van Glasgow uit hun door water om geven huizen gehaald. In Noord- Ierland zijn ook talrijke mensen geëvacueerd. Op vele plaatsen houdt de regen nog aan. Maandagavond 1 November a.s. zal Audrey Hepburn in „de on dergrondse gewelven" van de Amstelbrouwerij in de hoofdstad worden ontvangen door deputa ties van alle studentencorpora ties uit ons land. Een speciaal voor die gelegen heid samengesteld studenten-ca baret-ensemble zal die avond op treden, ten bate van de bond van Nederlandse oorlogsslachtoffers. J. P., vertegenwoordiger te Middelburg, zwenkte met zijn auto zó plotseling naar een inrit aan de linkerzijde van de ver keersweg KoewachtHulst, aar de P.T.T.-postauto, die hem juist wilde passeren, een aanrijding niet meer kon verhinderen. Eis en vonnis 50 of 20 dagen. A. E de B„ automonteur te Hontenisse, reed met zijn auto, komende uit de FredenkHen. drikstraat te Hontenisse, de gro te verkeersweg op. Op net zeliae moment naderde met grote snel heid aan de linkerzijde van ver dachte op het fietspaddebrom fietser De V. uit Maastricht. Door krachtig remmen van laatstge noemde, wist deze een aanrijding te voorkomen. Daar het wegdek door regen glad was, kwam De V. evenwel te vallen en liep schade op aan regenjas en broek. Teneinde e schade vergoed te krijgen, diende hij een civiele vordering in. Eis: 10 of 4 dagen met toeken ning van de civiele vordering groot 25. Vonnis conform de eis. De Finse regeringscrisis is op gelost De leiders van de boeren- en de socialistische partij hebben overeenstemming bereikt over een plan ter bestrijding van de hoge kosten van levensonder houd. Onenigheid hierover tussen de beide partijen, op wie de Fin se coalitieregering steunde, had geleid tot het, op Donderdag j.l aftreden der regering. Zij waren het er over eens dat de kosten van levensonderhoud omlaag moesten, doch terwijl de socialis ten dit wilden bereiken door lagere levensmiddelenprijzen, wil. de de boerenpartij meer inkom sten voor de boeren. De bijzonderheden van het thans gesloten compromis zullen eerst bekend worden gemaakt, wanneer het ter kennis van pre sident Paasikivi is gebracht. De parlementaire fracties der twee regeringspartijen moeten het compromisplan nog goedkeu ren. Indien dit geschied is, zal de president de socialistische en de boerenpartij verzoeken weer een coalitieregering te vormen. VEEMARKT ROTTERDAM. 19 October 1954. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 4553 stuks vee zijnde 680 vette koeien en ossen; 1638 stuks gebruiksvee; 90 vette kalveren; 423 graskalve ren; 831 nuchtere kalveren; 230 biggen163 varkens; 99 paarden, 12 veulens; 283 schapen of lamme ren; 104 bokken of geiten. priisf in guldens per kg: Vette koeien le kw. 2>6°—-/2,70ri 2e kw ƒ2,40—ƒ2,50; 3e kw. ƒ2,16 f2 26' vette kalveren le kw. ƒ2,50—/2,60; 2e kw. 2,25— 2,31; 3e kw. ƒ2,00ƒ2,15; slachtpaarden le kw. 1,95; 2e kw. J 1,90; 3e kw. 1,85. Prijs in guldens per stuk: Gras kalveren: le kw. ƒ340; 2e kw. ƒ250; 3e kw. ƒ200; nuchtere kal veren le kw. ƒ53; 2e kw. ƒ45; 3e kw. 40; varkens (lev. gew.) le kw. 50; 2e kw. 45; 3e kw. ƒ40; schapen le kw. ƒ120; 2e kw. ƒ110; 3e kw. ƒ00; lammeren le kw. 105; 2e kw. 100; 3e kw. ƒ90; kalf- en melkkoeien le kw. 1025; 2e kw. 900; 3e kw. 800; vare koeien le kw. 725; 2e kw. ƒ625; 3e kw. 575; vaarzen le kw. ƒ750; 2e kw. ƒ650; 3e kw. ƒ.500; pinken le kw. 475; 2e kw. ƒ376; 3e kw. ƒ300. Overzicht: Vette koeien aan voer iets minder; trage handel; prijzen als Maandag, prima's bo ven notering. Vette kalveren aanvoer kleiner; vlotte handel, goed prijshoudend. Graskalveren aanvoer even korter; handel sle- pend; prijzen vooral niet hoger. Nuchtere kalveren aanvoer gro ter; handel stroef; dalende PnJ~ zen. Biggen aanvoer korter; han del tamelijk; prijzen onveran derd. Slachtpaarden aanvoer ma tig' handel lui; prijzen iets ho ger Schapen en lammeren aan roer kleiner; redelijke handel; prijzen als Maandag. Kalf- en melkkoeien aanv. gewoon; han del tamelijk; prijzen le kw. iets stijver, verder onv. Vare koeien aanvoer als vorige week; handel kalm; prijzen onveranderd. Vaar zen en pinken aanvoer ruim; handel lui; niet geheel prijshou dend. T.b.c.-vrij vee aanvoer wat groter; handel tamelijk; prijshoudend. ruim

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2