Brits-Egyptische overeenkomst getekend De komende oniruiming der Suez-kanaalzöne Churchill en Eden in het Lagerhuis Nederland en de arrestatie van Petersen in Washinghton Rauwe hoest HERINNERING AAN DE WATERSNOOD Nehroe in Peking Rede van Hansen in Folketing Tumult in de lialiaanse Kamer Principiële overeenstemming bereikt over de Saarkwestie DE TOESTAND IN KENYA WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VADER IS VANAVOND NIET THUIS! Prijs volkshrood mei 1 cent verhoogd Prins Bernhard vandaag terug in ons land Gemeenschappelijke strijd voor de vrede Da stakingen in Engeland Doodvonnissen in Perzië voltrokken Oost-Duitse commentaar op gehouden verkiezingen Nog geen einde van strijd met Mau Mau Staking bij Philips in Kopenhagen duurt voort op onder op onrtej- Oct. 21 7.14 17.35 1.28 22 7.15 17.33 2.40 15.40 23 7.17 17.31 3.51 15.55 25 7.21 17.27 6.09 16.20 26 7.22 17.25 7.18 16.45 fraukerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 20 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3283. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Egyptische premier, kolo nel Gamel Nasser, en de Britse minister van Staat, Anthony Nutting, hebben Dinsdagavond in het parlementsgebouw in Cai ro de Brits-Egyptische overeen komst getekend, die voorziet in terugtrekking van de 80.000 man Britse troepen 'uit de zóne van het Suez-kanaal binnen 20 maan den. De uiteindelijke overeenkomst was Maandag bereikt. Na het ondertekenen van de overeenkomst betreffende de Suez-kanaalzöne zien de Britse militaire leiders zich voor twee veelomvattende taken gesteld, waarvoor zij in Juni 1956 een op lossing zullen moeten hebben ge vonden. Deze taken zijn: 1. Het organiseren der ver plaatsing van ongeveer 75.000 man troepen en een half millioen ton uitrusting naar nieuwe ba ses in Cyprus, Groot-Brittanië en elders. De ontruiming moet in twintig maanden voltooid zijn. 2. Het opstellen van nieuwe plannen (in samenwerking met andere Westerse mogendheden) voor de verdediging van het Midden-Oosten. Deze laatste omvatten onder meer het legeren van een snel verplaatsbare troepenreserve in Groot-Brittannië. De thans op de Suez-kanaalzöne gebaseerde En gelse militaire vliegtuigen zul len nieuwe bases in het gehele Midden-Oosten krijgen. Te Episcopi, aan de Zuidkust van Cyprus, wordt een nieuwe luchtbasis gebouwd, die evenwel niet vóór 1959 gereed zal zijn. Zolang de basis te Episcopi nog niet klaar is, zal 't R.A.F.-hoofd- kwartier voor het Midden-Oosten in de hoofdstad van Cyprus, Ni cosia, gevestigd zijn. In de overeenkomst met Egyp te is bepaald, dat de luchtbases in de kanaalzone weer in gebruik zullen worden genomen in geval van een aanval op Turkije of één der Arabische staten. De thans in het Midden-Oosten in gebruik zijnde „Vampire"- en Meteor"-vliegtuigen zullen wor den vervangen, naarmate nieu were toestellen de fabrieken ver laten. Met deze vliegtuigen zullen de Britse vliegers uit de kanaal zone de vliegveldenketen verster ken, die van Noord-Afrika, door Jordanië en Irak, naar Aden voert. Slechts één divisie der thans in de zóne gelegerde grondstrijd krachten zal op andere Britse bases in het Midden-Oosten wor den gelegerd. De rest dezer troe pen keert terug naar Groot-Brit tannië. De Dinsdag ondertekende over eenkomst is het resultaat», van in Augustus 1953 door generaal sir Brian Robertson, destijds opper bevelhebber der Britse strijd krachten in het Midden-Oosten, en Robert Hankey, toentertijd Brits zaakgelastigde te Cairo, aangevangen onderhandelingen met vertegenwoordigers der Egyptische regering. Twee punten hebben tot Juli j.l. het bereiken van overeen stemming belet, namelijk de eis der Britten, dat vier duizend En gelse legertechnici achter zouden blijven voor 'het onderhoud der bases en het Britse voorstel, dat de bases in het zönegebied weer ter beschikking van Groot-Brit- annië en andere Westerse mo gendheden zouden worden ge steld in geval van een aanval op Turkije, Perzië, of één der Ara bische staten. Egypte stond er op, dat de tech nici burgers zouden zijn, en maakte bezwaar tegen het weer ter beschikking stellen van de bases bij een aanval op Turkije. Tenslotte werd een compromis bereikt, dat voorziet in het on derhoud der bases in de Suez-ka naalzöne door burgers, terwijl Egypte zijn bezwaren tegen we derom beschikbaarstelling in ge val van een aanval op Turkije liet varen. Op basis hiervan werd 27 J uli 1954 te Cairo een overeen komst getekend, waarbij de mi nister van Oorlog Anthony Head voor Groot-Brittannië en premier Nasser voor Egypte tekende. In de slotfase der onderhande lingen deden zich nog moelijkhe- den voor betreffende het onder brengen der Britse technici, die voor het onderhoud der bases zullen zorgen. Brits-Egyptische verklaring oVër sluiten Suez-kanaal- zöne-overeenkomst. De Britse minister van Staat Anthony Nutting, de Egyptische minister-president kolonel Gamal Nasser en de Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, hebben in een Dinsdagavond uit gegeven gemeenschappelijk com muniqué over de tussen Egypte en Groot-Brittannië gesloten overeenkomst inzake de Suez-ka naalzöne verklaard dat hierdoor „de Brits-Egyptische betrekkin gen op een nieuwe basis van sa menwerking zullen worden ge vestigd". De wederzijdse delegaties heb ben er naarstig aan gearbeid een duidelijke, het gehele vraagstuk der zone omvattende, overeen komst te sluiten, die een bijdrage zal zijn tot het bestendigen en versterken van de vrede. Namens onze regeringen spre ken wij de welgemeende wens uit, om tot een nauwe en daad werkelijke samenwerking tussen Groot-Brittannië en Egypte, bij de tenuitvoerlegging der over eenkomst, te komen, opdat zich aldus een nieuwe geest van be grip en vriendschap tussen onze volken moge ontwikkelen", aldus de officiële Brits-Egyptische be kendmaking. Cairo in feeststemming In Cairo heerst een uitgelaten feeststemming. De kranten had den Dinsdagavond met grote letters de ondertekening van het verdrag aangekondigd en nog vóór de ondertekening, werden overal vlaggen uitgehangen en versieringen aangebracht. Toen het donker werd, brandde een feestverlichting. Ook in andere Egyptische ste den heerste een feeststemming. Heden wordt in het gehele land de beëindiging van de 72-jarige bezetting der kanaalzone gevierd als een nationale feestdag. Reeds een uur vóór de overeen komst werd getekend, zagen de hoofdstraten in Cairo zwart van de mensen, die juichten en zon gen en die spandoeken en fakkels met zich mee voerden. In de meeste hoofdstraten van de stad moest de politie er de brui aan geven. Het verkeer liet zich eenvoudig niet meer rege len. Vele Britten in Cairo werden Dinsdagavond uitgenodigd voor feestjes bij Egyptenaren, die de nieuw Brits-Egyptische vriend schap wilden bezegelen. Eén van d,e gevolgen van de overeenkomst is, dat de weg nu vrij is voor Amerikaanse hulp aan Egypte. Deze hulp was af hankelijk gesteld van beëindiging van het Brits-Egyptische geschil. Een Britse functionaris ver klaarde Dinsdagavond te gelo ven, dat tientallen Britse firma's nu Egypte weer zullen beschou wen als een veilig gebied voor beleggingen en handel. Reacties op de overeenkomst Een woordvoeder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen heeft Dinsdag avond de ondertekening van het Brits-Egyptische accoord be groet als ,,het begin van een nieuw tijdperk van vriendschap pelijke betrekkingen tussen En geland en Egypte". In Londen is d.e ondertekening in het algemeen met bevrediging ontvangen. Het standpunt van 'n aantal conservatieve rebellen in het Lagerhuis, die van mening zijn dat Groot-Brittannië, zwich tend voor druk, een strategische sleutelpositie opgeeft, heeft in het land niet veel weerklank ge vonden. VOOR VLUCHTELINGENHULP NU 283.000 GULDEN BIJEEN. Het bedrag, dat Dinsdag is binnengekomen op de postreke ning van het comité vluchtelin- hulp 1954, is juist het tienvoud van het gironummer: op giro 5100 kwam 51.000 gulden binnen. De stand is thans: 283.000 gulden. Advertentie en ook Moeder niet, want die gaan om 8 uur naar de Speel goedshow van SMITS' BAZAR in Hotel „Rotterdam" (ingang Luxor-Theater). Naar aanleiding van de voor stellen, die de directeur-generaal van de voedselvoorziening aan de Nederlandse bakkerijstichting inzake de bloemprijs heeft ge daan, heeft deze stichting geadvi seerd met ingang van heden ie prijs van het volksbrood over het gehele land met één cent te ver hogen. Naar het ministerie van Land bouw mededeelt, zullen met in gang van vandaag de maximum prijzen voor volksbrood erval- len. Door de afschaffing van de maximumprijzen worden e bak kers in de gelegenheid gesteld, de tot heden geldende prijzen voor het volksbrood te verhogen. Een verhoging van één cent per heel brood van 800 gram wordt redelijk geacht, op grond van de stijgingen van lonen en andere kosten in de bakkerij. Opheffing van de bestaande minimumprijzen voor volksbrood is in voorbereiding. Sir Winston Churchill heeft Dinsdag in antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaard dat hij nog geenszins is terug gekomen van zijn bereidheid om ,,op een geschikt ogenblik" be sprekingen met premier Malen kof van de Sowjet-Unie te voe ren. De vraag was gesteld door het Labourlid Norman Dodds. Tevoren hadden twee andere Labourleden er bij de premier op aangedrongen het initiatief te nemen tot besprekingen op hoog niveau over ontwapening. Churchill antwoordde, dat het zijns inziens onjuist is de onder handelingen, die thans in de V. N. over dit onderwerp gaande zijn, te doorkruisen. „Er is thans voorgesteld, dat er verdere ge heime besprekingen tussen de voornaamste betrokken mogend heden met inbegrip natuur lijk van de Sowjet-Unie zullen worden gevoerd. De regering juicht dit toe en zal al het moge lijke doen om een aanvaardbare oplossing te bereiken". Minister Eden zei dat de con ferentie van Londen over een al ternatief voor de Europese-defen- siegemeenschap zou zijn mislukt, ,,met de rampzalige gevolgen voor ons allen", indien Engeland niet had aangeboden tot 1998 vier-en-een-haive divisie en een tactische luchtmacht op het vas teland te houden. Wanneer de eenheid van de vrije landen eenmaal tot stand is gebracht, zullen wij des te beter in staat zijn ons te wijden aan nog ruimere projecten, waaron der, laat ons hopen, een vermin dering van de spanning tussen Oost en West, aldus Eden. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft op zijn weke lijkse persconferentie geweigerd commentaar te leveren op de ge ruchten als zou de verdachte Pe tersen op ongeoorloofde wijze ge heimen aan Nederland uitgele verd hebben. J. S. Petersen werd ongeveer tien dagen geleden gearresteerd op beschuldiging van het verza melen van Amerikaanse gehei men ten behoeve van „een vreem. de mogendheid", zulks ten na dele van de Verenigde Staten. Hij was op het moment van zijn ar restatie reeds enkele dagen ont slagen uit de afdeling waarin hij werkte, een uiterst geheime af deling van de Amerikaanse ge heime dienst, die, hoewel resor- terend onder het ministerie van Defensie, rechtstreeks onder de president staat. Deze afdeling houdt zich bezig met het opvan gen van radio-uitzendingen van over de gehele wereld, zowel code-uitzendingen als „normale". Het gebouw, waarin deze afde ling is ondergebracht, bevindt zich even buiten Washington en het wordt streng bewaakt. Van Nederlandse zijde verluidt hierover het volgende: Naar aanleiding van de berich ten in de Amerikaanse pers, dat Nederland betrokken is bij het proces tegen de Amerikaan J. S. Petersen. Jr., die ervan beschul digd wordt zich op ongeoorloofde wijze in het bezit te hebben ge steld van staatsgeheimen ten voordele van een vreemde mo gendheid, wordt van officiële Ne derlandse zijde het volgende ge meld: De betrekkingen tussen de heer Petersen en Nederlands mi litair personeel dateren uit de tweede wereldoorlog, toen een nauwe samenwerking tot stand werd gebracht tussen Ameri kaanse en Nederlandse instan ties, die technische vraagstuk ken behandelden, verband hou dende met het verkrijgen van ge heime inlichtingen. In het kader van deze samenwerking tussen geallieerde staten werden ten ba te van de gemeenschappelijke oorlogsinspanning regelmatig ge. gevens uitgewisseld, welke voor de betrokken diensten van beide mogendheden van nut waren. Deze uitwisseling van gegevens werd nog vele jaren na de oorlog voortgezet, waarbij van Neder landse zijde het contact werd on derhouden door Nederlandse ambtelijke diensten. De Neder landse autoriteiten namen als vanzelfsprekend aan, dat de chefs van de heer Petersen op de hoogte waren van de voortzet ting van deze uitwisseling van gegevens, en dat zij daaraan hun goedkeuring hechtten. Z.K.H. de Prins der Nederlan den keert vandaag van zijn reis naar Zuid-Afrika in ons land te rug. Naar verwacht wordt zal Z.K.H. omstreeks 'het middaguur per vliegtuig op Soesterberg aan komen. (Advertentie) Die krampachtige hoest laat U geen rast. Spaar Uw longen, neem 1 <.1 i'iwi nrvlnr CCinrtn SIROOP iAKKER De premier van India, die thans een bezoek aan communistisch- China brengt, heeft volgens ra dio-Peking in de Chinese hoofd stad verklaard, dat de loop der gebeurtenissen in de wereld, af hangen van het optreden van China en India, welke gebaseerd zijn op het wederzijdse begrip tussen beide landen. Daarom, aldus Nehroe, is het van belang om de traditionele vriendschap tussen beide landen te versterken. Nehroe, zo vervolgde de radio, heeft China verzocht om mee te strijden in de gemeenschappelij ke strijd voor de vrede in de we reld. Hij zeide o.m. te hopen, 'dat zijn bezoek aan China zou bijdragen tot de vergroting van de geest drift voor deze nobele zaak. In het verleden waren de goede be trekkingen tussen beide landen gedurende enkele eeuwen onder broken geweest, doch deze „zwarte bladzijde in de geschie- nis" was thans omgeslagen. Bei de landen hadden dezelfde moei lijkheden en hiervoor waren de zelfde oplossingen nodig om voorwaarts te kunnen gaan. Nehroe viel het grootste wel kom toe, dat ooit door de Chine se communisten voor een buiten landse bezoeker is bereid. Langs de weg van het vliegveld naar de stad 16 km stonden bijna een millioen mensen opge steld, die hem toejuichten, aldus een vertegenwoordiger van het nationale persbureau van India. De menigte, waaronder Tibeta- nen en mensen uit Mongolië, rie pen slagzinnen, van vriendschap en vrede. De Deense minister van Bui tenlandse Zaken, Hansen, heeft Dinsdag in de Folketing. het Deense parlement, medegedeeld, dat de Deense regering toe'ntirig van West-Duitsland tot de Navo goedkeurt en dat zij dit stand punt op de aanstaande bijeen komst van vertegenwoordigers van Navo-landen zal verdedigen. Over de bewapening van West- Duitsland zeide Hansen, dat „ge voelens, die voortkomen uit er varingen uit een andere tijd, ons niet mogen afbrengen van het nemen van een maatregel, die volgens ons gezond verstand de juist is". Behalve de communisten zijn er kringen, die verlangen, dat Denemarken tegen de toetreding van West-Duitsland tot de Navo stemt, aldus Hansen. Dit zal ech ter de opbouw van Duitse strijd krachten niet voorkomen, maar wel tot gevolg hebben, dat Dene marken uit de Navo moet treden. Een dergelijke politiek zou Dene marken in een politiek luchtledig brengen. De ontspanning tussen Oost en West is alleen maar voortgeko- men uit en kan alleen maar wor den bestendigd door een krach tige politiek van de Westelijke landen. Op dit tijdstip is er meer tegen dan voor toetreding van Dene marken tot de Westeuropese unie, zo zeide Hansen. Hij zeide te hopen, dat West- Duitsland maatregelen zal nemen om de Deensgezinde minderheid in Sleeswijk-Holstein in staat te stellen een redelijke vertegen woordiging in het parlement van de deelstaat te geven en op een Deense culturele grondslag te leven. Dinsdagmiddag om drie uur heeft burgemeester C. van Hee- sen van 's-Gravendeel een gevel steen onthuld, die herinnert aan de watersnood. Hij is aangebracht aan de woning van dr. Van der Bijl. Voordat de burgemeester tot de onthulling overging zeide hij in een rede, dat men bij een ge beurtenis als vandaag in de eer ste plaats stil staat bij het feit, dat de stormramp aan 38 inwo ners het leven heeft gekost. Dat diepdroevige drama doet onze gedachten een ogenblik verwijlen bij hen, die toen in rouw en leed werden gedompeld en thans nog om hun beminden treuren. Het gemeentebestuur was van oor deel, dat de gedenksteen een plaats behoorde te vinden in de gevel van dit doktershuis, omdat in dit huis op de 1ste Februari 1953 en volgende dagen, zovelen hulp en troost is geboden en om dat daarin aan degenen, die bij de hulpverlening de nodige lei ding hadden te geven op zo'n uit zonderlijke wijze gastvrijheid is verleend. De burgemeester bracht uitdrukking aan de gevoelens van warme waardering en dank- In de Italiaanse Kamer van Af gevaardigden is Dinsdagavond een aantal afgevaardigden met elkaar slaags geraakt, nadat de christen-democrat Giuseppe Tog- ni had gezegd, dat sommige link se gedelegeerden lid van de fas cistische partij en andere lid van de voormalige geheime politie waren geweest. Ongeveer 200 linkse afgevaar digden wilden Togni te lijf gaan, maar werden hierin verhinderd door drie rijen van zaalwachters. Nadat de vergadering een kwar tier was geschorst, herhaalde Togni, nu omgeven door een lijf wacht van christen-democraten, zijn beschuldigingen en noemde de namen van drie vooraanstaan de communisten. Opnieuw trachtten de linkse af gevaardigden Togni te bereiken, maar neo-fascisten, monarchisten en rechtse christen-democraten snelden van de andere kant toe en er ontstond een handgemeen, waarbij vier afgevaardigden in het gezicht werden gewond. Sommige Kamerleden trokken laden uit de lessenaars van hun zetels en gingen hun tegenstan ders hiermee te lijf. Andere af gevaardigden gooiden met boe ken, actetassen en zware pakken parlementaire documenten. Het tumult brak uit, vóórdat de Kamer zou stemmen over een motie van vertrouwen, waarin de regeringsbelofte om de Londen- se overeenkomst te steunen werd goedgekeurd. In de haven van Londen zijn op het ogenblik 27.000 havenarbei ders en personeel van sleepbo ten en lichters in staking. In Li verpool staken 8.663 havenarbei ders. Daarentegen zijn meer dan 7.000 Londense busmannen weer aan het werk gegaan, na een sta king van een week. Ongeveer 13.000 man, het personeel van 3.000 bussen, is echter nog in sta king. Premier Mendès-Franee en bondskanselier Adenauer hebben Dinsdagavond in beginsel over eenstemming bereikt over een oplossing van het Saar-probleem, zo wordt van gewoonlijk welinge lichte zijde vernomen. De eerste besprekingen tussen premier Mendès-Franee en bondskanselier Adenauer over de Frans-Duitse betrekkingen en het Saargebied, die Dinsdag in het kasteel de la Celle te St Cloud zijn begonnen, zijn veelbelovend geweest, aldus is in gezaghebben de kringen in Parijs vernomen. In diplomatieke kringen is men optimistisch door de aan vaarding door Mendès-Franee van het Duitse standpunt, dat elke regeling van de Saar-kwes- Een vuurpeloton van het Per zische leger heeft Dinsdag in de vroege ochtenduren tien lei ders van een communistische samenzwering in het leger gefu silleerd. De tien terdoodveroordeelden negen officieren en een bur ger gedroegen zich op weg naar en op de plaats van execu tie uitdagend. Zij riepen onder meer „leve de vrijheid" en „een vrije natie zal ons wreken". tie de beide landen slechts zal kunnen binden tot Duitsland ver enigd zal zijn. Adenauer van zijn kant zou hebben erkend, dat Frankrijk ge durende lange tijd de industriële productie van het Saargebied no dig heeft. De Franse behoeften zouden volgens de Duitsers kun nen worden bevredigd door,, Eu- ropeanisatie" van het Saarge bied onder het gezag van de raad der „Westeuropese Unie". Dr Johannes Dieckmann, voor zitter van de Oostduitse volkska mer, heeft verklaard, dat bij de Zondag gehouden verkiezingen de bevolking haar vertrouwen in onze jonge staat, president Wil helm Pieek en de regerings-Grote- Wohl heeft uitgesproken, aldus een bericht van het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. Dieckmann zei ervan overtuigd te zijn, dat de nieuwe afgevaar digden de zending die hun door de kiezers is toevertrouwd, zul len volbrengen. Volgens Dieck mann bevonden zich onder de weinigen die niet aan de verkie zingen deel namen of die tegen stemden, „personen, die bij ver gissing in ons tijdperk leven. Aan het einde van hun dagen zul len zij zien, dat zij vergeefs ge leefd hebben", zo meende hij. baarheid voor de enorme hulp, die aan de inwoners van alle zij den is geboden en voor de wijze, waarop met name mevr. en dok ter Van der Bij] in de grootste nood de helpende hand hebben geboden. Dank bracht hij aan de beeldhouwster, mej. Sonja Meijer te Reeuwijk voor het passende relief. Hij meende, dat de uitbeel ding van hetgeen uit de catastro fe tot ons spreekt op wel zeer bij zondere wijze is geslaagd. Hij bracht haar daarvoor hulde en warme dank. Hij verzocht de fa milie dr. Van der Bijl zodanige maatregelen te willen treffen, dat de gevelsteen ook in de toe komst zijn plaats zal behouden, waar hij zich thans bevindt. Dr. Van der Bij] beantwoordde de rede. Hij was er dankbaar voor, dat zijn woning met deze mooie steen wordt gesierd. Hij herinnerde aan het vele lief en leed, dat in zijn huis is geweest en beloofde er zorg voor te dra gen, dat de steen aldaar steeds in goede staat van onderhoud aanwezig blijft. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van verschillende genodigden, de beeldhouwster mej. Sonja Meijer en het gehele gemeentebestuur. „Het is niet waarschijnlijk, dat er spoedig een einde zal komen aan de strijd tegen de Mau Mau in Kenya. De huidige toestand rechtsvaardigt echter een voor zichtig optimisme", aldus wordt verklaard in een rapport van de vier man sterke „oorlogsraad", die de strijd tegen de rebellen leidt. In de twee jaar van strijd tegen de Mau Mau zijn 6.741 terroristen gedood, 753 gewond en gevangen genomen en 12.100 aangehouden voor ondervraging. De Britse veiligheidsstrijd krachten (politie en militairen) telden in die periode 479 doden ea 430 gewonden. Voorts doodden de rebellen 1.292 gezagsgetrouwe Afrikanen en verwondden e>' 769. De strijd tegen de Mau Mau vergt een maandelijkse uitgave van 10.600.000 gulden. Tot eind Juni j.l. had deze strijd 148.400000 gulden gekost, terwijl men verwacht dat dit bedrag aan het einde van dit jaar met 84.800.000 zal zijn gestegen. De Mau Mau-leden zijn Kikoe- joe's, Emboe's en Meroe's 46.000 leden van deze drie stammen be vinden zich thans in hechtenis. De arbeiders van de Philips-fa- brieken te Kopenhagen hebben Dinsdag met 337 tegen 73 bij 15 onthoudingen besloten de eis van hun vakbond om het werk te hervatten, van de hand te wijzen. De staking, die 22 September begon, duurt dus voort en van heden af zal de directie, met toe stemming van de vakbonden, an dere arbeiders in dienst kunnen nemen. verdacht van deelneming aan het optreden der Mau Mau. Er wor den werkkampen gebouwd, om nog 13.000 verdachte Afrikanen in onder te brengen. De inheemse bevolking van Kenija telt 5.250.000 zielen. De 3 genoemde, in het optreden der Mau Mau betrokken stammen, omvatten anderhalf millioen per sonen. Een aanzienlijk gedeelte der Kikoejoe's, Emboe's en Mero's zal in de toekomst in van be- stuurswege gebouwde dorpen worden ondergebracht. Het doel hieryan is tweeledighet ver schaffen van grotere veiligheid aan de inwoners en het uitoefe nen van nauwer toezicht door 't bestuur. 277.000 leden van deze stammen wonen thans reeds in dergelijke dorpen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. IETS KOUDER. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buie. Matige tot krachtige Westelijke wind. Iets kouder. DONDERDAG 21 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.58 10.33 11.13 11.23 n.m. 10.40 11.15 11.55 12.05 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1