Uit de Provincie Binnenlands nieuws EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN De fruitteelt in Zeeland TERNEUZEN. AXEL. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Mau Mau pleegde overval op nederzetting van de missie Doodcertificaat van Hitier ENGELSE ZEEMAN DODELIJK VERONGELUKT. TWEE ZAKENPANDEN UITGEBRAND. Verloting: voor de Drumband. Zoals te begrijpen was bestond er Zaterdagavond rote belang stelling voor de door notaris Ho ving te houden trekking van de door de Harmonie Terneuzen" georganiseerde verloting. Op de kiosk werd door de Har monie een marsconcert gegeven ?n in de pauze vond onder de no- iige spanning van de in het be dt van lootjes zijnde toehoorders de trekking plaats. Ditmaal was de gelukkige win nares van de hoofdprijs niet on der de aanwezigen, doch toen mej. A. Leunis, wonende in de le De Feijterstraat, werd meege deeld dat zij de hoofdprijs had gewonnen, kon zij het niet gelo ven en informeerde of het wei waar was! Het bleek echter dat het voor de winnares een moeilijke keus was: de Pon Mosquito-bromfiets, Fridor-naaimachine of Hoover - wasmachine en vroeg zij bedenk tijd. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven zal mej. Leunis wel haar keus hebben gemaakt en als zij dezer dagen niet door Ter- neuzen bromt, dan zal thuis de „Fridor" of de „Hoover" wel laten brommen. Benoeming. Tot leerkracht aan de Chr. na tionale school is benoemd de heer J. Houtekamer te Krabbendijke, thans onderwijzer aan de Chr. la gere school te Wolf aartsdijk. Cabaret-avond Spaarfonds. Bijna even groot als in de voor gaande jaren was de belangstel ling voor de onder auspiciën van het Spaarfonds O. en O. Vrijdag avond aangeboden amusements avond, met als non-stop program ma de revue „Door 't dolle heen" In zijn welkomstwoord vond de voorzitter, de heer J. van de Pias- se, aanleiding te herinneren aan het feit, dat het vorig jaar de ac tiviteit van het spaarfonds niet was ontplooid en men toen van wege de hoge heffing der plaatse lijke vermakelijkheidsbelasting de contributies voor een jaar niet had geïnd. Gebleken is echter een zó sterke aandrang der leden, dat 't bestuur hiervoor moest zwich ten en als gevolg daarvan zullen de traditionele uitvoeringen dit seizoen weer als naar gewoonte plaats hebben. Ingezet door de introductie-me lodie werd daarop gestart en wij maakten aldra kennis met de hu morist Cees de Lange, die met nog een zevental mede-optreden de dames en heren een aaneen schakeling van vrolijkheid bracht. Moge de bijval bij vele der ge brachte nummers kwistig zijn ge weest, toch bleek, als geheel, deze avond niet het peil te bereiken van wat vorige jaren werd ge bracht. Het Axelse publiek moge verwend zijn, maar het ziet gaar ne „waar" voor zijn geld. Heel wat revue-, toneel-, caba ret- en culturele avonden heeft O. en O. gebracht. Van jaar tot jaar was er een steeds stijgende roep van grote voldoening. Moge haar streven dan ook er op ge richt zijn haar ledenkring het bes te van het beste te blijven bren gen. Een geslaagde tombola (waar om wordt de pauze daarmede steeds zo gerekt?) en een prettig bal dienen als naar gewoonte te worden gememoreerd. Arm gebroken Het 8-jarig zoontje van de heer K. H. had j.l. Zaterdagnamiddag het ongeluk bij 't uitwijken voor een aankomende auto in de bocht van de Oudeweg met zijn fiets te vallen, tengevolge waar van hij zijn arm brak en naar het ziekenhuis te Sluiskil werd vervoerd. Braderei. Het is een lofwaardig initia tief geweest van enkele Sluiskil- se neringdoenden om in het plaatselijk zakenleven meer ac tiviteit te brengen. Met een 13- tal deelnemers heeft men Vrijdag en Zaterdag een braderei gehou den in het parochiehuis. Deze beide dagen heeft door de overgrote belangstelling de stoutste verwachtingen overtrof fen. Het was echter jammer dat het parochiehuis geen ruimte kon bieden die een dergelijke activi teit vraagt. Anderzijds is alle be gin moeilijk en heeft men zich moeten behelpen met de midde len die beschikbaar waren. Wel is crebleken dat de deelnemende neringdoenden kunnen concurre ren met hun collega's in andere plaatsen. Zaterdagmiddag werd de bra derei opgeluisterd door een mu zikale wandeling van de fanfare. De enquête over de mooiste stand viel in het voordeel van de heer A. de Krijger. Het ligt in de bedoeling nog meerdere activiteiten te doen volgen. Wandeltocht. Zaterdagmiddag vond te Zaam- slag de 10e wandeltocht plaats, die georganiseerd was door de Ring „Jong Leven" van de C.J.V.F. en de Ring „Jonge Kracht" van het C.J.M.V., ter ge legenheid van het 30-jarig be staan van laatstgenoemde Ring. Vijf-en-zeventig jongens en meisjes uit diverse plaatsen had den zich gemeld en volbrachten de bijna 15 km lange tocht langs de volgende route: Zaamslag Zaamslag1-V eerHoek van de DijkReuzenhojikVerenigings gebouw. Hier was een theepauze en werd aan alle deelnemers een ex- tra-versnapering uitgereikt. De tocht werd toen voortgezet door AxelsestraatAxelsedijk Ronde Putten—Groenstraat— Terneuzensestraat. Na afloop maakte de jury de winnaars der groepsmedailles bekend. Dat waren de meisjes club uit Terneuzen en de jongens club uit Zaamslag. Aan 6 deelnemers (sters) reik te de voorzitter van de Ring „Jonge Kracht" de individuele medaille uit aan hen, die hadden deelgenomen aan de laatste jaren gehouden vijf wandeltochten. Uit het enthousiasme van de deelnemers bleek, hoe deze wan deltodhten worden gewaardeerd. KERST EN NIEUWJAAR IN RADIO-CANADA. Radio-Canada zendt dagelijks twee programma's in het Neder lands uit. Van 5.45 tot 6 uur n.m. en 's-avonds van 7.15 tot 7.45 uur, op de golflengten 16,84 en 19,58 meter. In deze programma's wordt allerlei over Canada mee gedeeld., over sociale voorzienin gen, het landbouwprogramma enz. De Nederlandse afdeling is naar wij vernemen reeds bezig met plannen voor de uitzending van groeten van Nederlandse im migranten omstreeks Kerst en Nieuwjaar. Een onderdeel van deze plannen is het verzamelen van namen en adressen van deze immigranten in de Canadese be volkingscentra, die in aanmer king zouden kunnen komen om aan deze programma's mee te werken, en de namen en adressen van familieleden in Nederland- DE STAKING BIJ PHILIPS IN KOPENHAGEN. De permanente raad van arbi trage heeft opnieuw „vonnis ge wezen" inzake de staking van 500 employé's bij Philips in Kopenha gen- Ondanks een andere uitspraak hadden de stakers het werk niet hervat. Alle stakers, die overi gens reeds een boete van 120 en 80 kronen hadden gekregen, heb ben wederom een boete gekregen en wel van 300 en 200 kronen. Verscheidene vakverenigingen werden nog met 5000 kronen be boet Het algemeen vakverbond zal 500 kronen proceskosten moe ten betalen. De raad van arbitrage heeft voorts bepaald, dat de betrokken vakverenigingen de employé's moeten toestaan het werk te her vatten. Een groep van ongeveer hon derd Mau Mau-leden heeft Za terdagavond een overval gedaan op de nederzetting van de R. K. missie te Riara, ongeveer 25 km ten N. van Nairobi. Dertig hut ten werden platgebrand. Een in heemse geestelijke werd doodge schoten en zijn lijk in één van de brandende hutten geworpen. Zes inheemsen liepen zware brand wonden op en drie werden door de groep aanvallers ontvoerd. De staf van de missie, die zich in een vertrek van het hoofdge bouw had verschanst, wist uit de handen van de aanvallers te blij ven. Men neemt aan, dat de overval bedoeld, was als repre saille op de maatregel van de regering van Kenya om de in heemse markten in het gebied te sluiten en vee weg te voeren, na dat vorige week van uit een hin derlaag een aanval was gedaan op een patrouille van de inheem se garde. Men probeert met speurhonden de aanvallers te achterhalen. DE VLUCHT VAN DE „POSTILLON D' AMOUR" NAAR SYDNEY. turn, 1 November, de aardappe len uit de grond zullen zijn. De normale streefdatum is 10 a 15 WERKINGSDUUR NOODWET DIJKHERSTEL 1953 EINDIGT 31 DECEMBER Met het oog op de beëindiging van de werkingsduur van de noodwet Dijkherstel 1953 op 31 December a.s. ligt het in de be doeling van het rijk zich van de rechtstreekse dijkbeveiliging te rug te trekken, zo hebben Gede puteerde Staten van Noord-Bra bant aan de Provinciale Staten medegedeeld. Deze rechtstreekse dijkbeveili ging heeft betrekking op de be wakingsdienst, die ter bescher ming van de verzwakte en her stelde dijken in het in de ramp dagen van eind Januari, begin Februari 1953 getroffen gebied voor de winter van 19531954 was ingesteld. Krachtens de nood De man, die indertijd, zowel voor Hitier als voor Eva Braun een gebit maakte, Frits Echtman, heeft voor het gerechtshof te Berchtesgaden verklaard, dat hij tanden die Russische officieren van de geheime dienst hem in 1945 hadden laten zien, had ge ïdentificeerd als die van de Führer en zijn bruid van een dag. Echtman, die onlangs uit Rus sische gevangenschap terugkeer de, getuigde te Berchtesgaden in verband met een verzoek van een Weense rechtbank om een bewijs van overlijden van Hitier. De rechtbank heeft dat bewijs nodig om één schilderij van Vermeer, „De kunstenaar in zijn atelier" voor zover bekend het enige bezit van Hitler in Oostenrijk van de hand te kunnen doen. Donderdag heeft de rechter ge concludeerd, dat Hitier en Eva Braun zelfmoord hebben ge pleegd. De getuigenverhoren zul len waarschijnlijk nog enkele we ken in beslag nemen. Drukte met de fruitpluk, Op de Zeeuwse veilingen is de aanvoer in de afgelopen week belangrijk geringer geweest dan in de voorgaande weken. Dit kwam, omdat men thans met man en macht bezig is met de pluk en geen tijd heeft voor het sorteren. Met het plukken werden in de afgelopen week belangrijke vor deringen gemaakt, dank zij de gunstige weersomstandigheden. Het fruit, dat nog aan de bomen hangt is in de afgelopen week flink gekleurd. Vooral de Jona thans beginnen thans mooi rood te worden. Dit proces werd be vorderd door het zonnige weer. Het hoofdnajaarsras van de pe ren, de Conference, is thans prac- tisch geruimd, en bij de appels wordt de aanvoer van de Cox- orange ook belangrijk minder. Hiervoor in de plaats komen thans de Goudreinette. Heden wordt een begin gemaakt met het verladen van appels naar Oost- Duitsland. Voor de Goudreinette huishoud I kwaliteit, welke voor dit land werden gekocht, werd ongeveer 20 cent per kg betaald. In de koelhuizen worden thans enige millioenen kilo's fruit op geslagen met de bedoeling deze in de komende winter en voor jaar te ruimen. Hierdoor wordt bereikt, dat er het gehele jaar door fruit van Nederlandse bo dem is. De veilingen in Goes en Kapelle, elk met een koelhuis ruimte van rond 2 millioen kg fruit, hebben dit jaar weer op nieuw grote ruimten ingericht voor gasbewaring van fruit. Hiervoor lenen zich speciaal de appels Bramley Seedling en Gol den-delicious. In de gascellen kan het fruit belangrijk langer worden bewaard dan in de gewo ne koelhuizen, maar slechts en kele soorten lenen zich er voor. De fruitteelt in de herverka- velingsgebieden. Enige tijd geleden heeft het rijkstuinbouwconsulentschap te Goes -een rapport samengesteld, getiteld „Richtlijnen voor de sa nering van de tuinbouw in de herverkavelingsgebieden. De inhoud van het rapport is om half vijf zal de „Postillon d' Amour," de eerste „Super Con stellation" van de K. L. M. op de dienst naar Sydney van Schip hol vertrekken. Het vliegtuig zal brieven meenemen voor familie leden van Nederlanders, die in Australië een nieuw bestaan heb ben opgebouwd. Er zijn al ruim 10.000 van de speciale enveloppen verkocht, waarin de correspondentie kan worden verstuurd. Zoals men weet krijgt de post, die met dit toestel wordt vervoerd, een bij zonder poststempel. De K. L. M. heeft voor het mee maken van deze vlucht uitgeno digd 9 representanten van ver scheidene beroepen, die met het verkeerswezen hebben te maken, Dit gezelschap zal op Zaterdag 30 October te 's-Gravenhage door de K. L. M. en de Algemene Ne derlandse Vereniging voorVreem. delingenverkeer worden ontvan gen. Deze representanten zijn de 35- jarige postbode H. A. Michelic uit kopenhagen, de privé-gondelier van de burgemeester van Vene tië, P. Vettemutti, de 34-jarige treinmachinist W. Schoor uit Frankfort a/d Main, de 56-jarige buschauffeur J. A. E. Adams uit Londen, de 48-jarige bestuurder van de Jungfrau-kabelbaan C. Lauener uit Wengen, de 33-jarige taxichauffeur P. Renault uit Pa rijs, de 52-jarige technisch contro. leur van de tram P. J. Harnie uit Brussel, commodore J. J. Moll, oudste K. L. M.-vlieger, die voor al bekendheid kreeg, toen hij als tweede vlieger met gezagvoerder K. D. Parmentier in 1934 in de „Üiver" de eerste prijs in de han dicap-afdeling van de Londen- Melbourne vlucht won, nu juist 20 jaar geleden. Uit Noorwegen thans aan de leden van de Neder- zal een scheepskapitein meegaan, landse fruittelers organisatie be- wie dat zal zijn, is nog niet be- Zondag 31 October, des middags OPVARENDEN VAN DE „BJORNSUNN" GERED. Een vliegboot van de Britse luchtmacht en een treiler uit Grimsby hebben de bemanning van 7 koppen van het Noorse motorschip „Bjornsunn", waarop Zaterdag brand was uitgebroken, gered. Het schip bevond zich 70 mijl ten Oosten van de Faroer- eilanden. De „Bjornsunn" 245 ton) wordt als totaal verloren beschouwd en kon niet op sleep touw worden genomen. De brand was ontstaan na een ontploffing in de machinekamer. worden aan de oogst van suiker bieten. Vertraging in deze bieten- oogst zal ook zoveel mogelijk moeten worden voorkomen met het oog op het suikergehalte en op de tijdige fabriekmatige ver werking. VRIJWILLIGERS VOOR AARDAPPELSLAG STROMEN TOE IN GRONINGEN. Het blijft vrijwilligers stromen vervoerd voor het rooien van aardappelen j rooH[! in de provincie Groningen. Voor al leerlingen van ambachtsscho len, huishoudscholen, M.U.L.O.'s, H.B.S-ers melden zich in grote groepen voor deze werkzaam heden. Het gevolg is dan ook dat wanneer én het weer goed blijft én deze nieuwe vrijwillige werkkrachten het enkele weken uithouden, men de verwachting heeft, dat deze slag om de aard appel kan worden gewonnen. Er bestaat op sommige plaatsen thans vooral behoefte aan rooi- machines. De meeste werkzaamheden lig gen nog steeds in het gebied an de veenkoloniën en in iets min dere mate in de kuststroken van de provincie. van de brand is nog niet bekend. Militaire autoriteiten en de brandweer vermoeden dat een achteloos weggeworpen peukje sigaret de brand heeft veroor zaakt, hoewel men kortsluiting ook niet uitgesloten acht. DODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. De 24-jarige classificeerder P. C. K. uit Rotterdam is Vrijdag middag bij het afdekken van een ruim aan ooord van het op de werf „De Nieuwe Waterweg" lig gende m. s. „Merwede" in dat ruim gevallen. Hij kwam 12 me ter lager terecht en moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Coolsingel worden Daar bleek, dat hij reeds was overleden. kend gemaakt. De conclusies van het rapport luiden: 1. De tegenwoordige fruitteelt heeft, méér nog dan vroeger, be hoefte aan grond van uitstekende kwaliteit, in verband met het ge bruik van zwakke, sterk op de kwaliteit van de grond reageren de onderstammen. 2 De waterbeheersing en de drainage dienen mede te worden aangepast aan de behoeften van de fruitteelt en de overige tak ken van tuinbouw. 3. De ontwikkeling in de rich ting van een „fruitteelt op korte termijn," met behulp van beplan tingen, die een beperkte levens duur hebben, vereist wel een ge specialiseerd fruitteeltbedrijf, maar met het oog op tijdige ver vanging van de opstanden enige grondreserve in het bedrijf. 4. Gestreefd dient te worden naar 'n bedrijfgrootte in de fruit teelt, waarbij de arbeidscapaciteit van twee personen benut wordt, n.l. 5 ha. 5. De intensieve bewerking en controle in de fruitteelt maken het noodzakelijk, dat het bedrijf uit één blok bestaat en van zo danige vorm is, dat een nuttig gebruik van de windkering wordt verkregen en een efficiënte uit voering van de werkzaamheden mogelijk is. 6 Goede verbindingswegen zijn noodzakelijk tussen de tuinbouw- productiecentra en de veilingen te Goes, Kapelle, Krabbendijke, de Thoolse veilingen en Rotter dam. 7. Grondruil tussen fruittelers enen landbouwers dient gestimu leerd te worden. 8. In verband met de periode, waarin de nieuwere boomgaar den moeten worden opgekweekt, is het gewenst, dat de fruittelers zo spoedig mogelijk een bedrijf of een gedeelte daarvan worden toegewezen. 9. De specifieke omstandighe den in de kop van Schouwen, in het bijzonder wat betreft de grond, maken het wenselijk in dit gebied zo spoedig mogelijk met een proefverkaveling aan te vangen. kend. URKER VLOOT WEER IN WEST TERSCHELLING. Met het oog op het weer zijn de Urker en Helderse visserssche pen, die hebben gezocht naar de wrakken van de in de nacht van Woensdag 6 October op Donder dag 7 October j.l. verdwenen vip -hersschepen UK 174 en HD S Zaterdagmiddag in de haven van West Terschelling binnenge lopen. Naar de voorzitter van de Ne derlandse Vissersbond, de heer Brants, mededeelde, hebben de vissers op een Zaterdag gehou den vergadering besloten, dat deze week acht van de grootste schepen het zoeken zullen voort zetten. De rest van de schepen zal weer ter visserij gaan. Tien procent van de bruto-opbrengst van de vangsten, die deze schepen zullen binnenbrengen is bestemd ter dekking van de kosten, die de acht schepen maken bij het zoeken naar de vermiste schepen. HET TEKORT AAN ARBEIDS KRACHTEN BIJ DE AARDAPPELOOGST. Met ingang van heden zijn 150 leerlingen van middelbare scho len uit Den Helder aangeworven voor oogstwerkzaamheden op het eiland Texel. Tweehonderd leer lingen van de technische scho A te Hoofddorp gaan aan het wer* in de Haarlemmermeer, en in de IJpolders, en in de Beemster, de Schermer en de Purmer honderd gemeentewerklieden uit Amster dam. De inspectie Haarlem van het bureau Oogstvoorziening neemt aan dat daarmede is voorzien in het tekort aan arbeidskrachten in de provincie Noord-Holland voor het rooien van aardappelen. Men hoopt dat het weer goed blijft en dat er niet te veel ver loop meer komt, zoals in de af gelopen weken. Vele vrijwilligers bleven slechts korte tijd werk zaam. Men verwacht dan dat in ieder geval voor de uiterste da- Twee opvarenden van het En gelse m.s. „Montrose" dat bij Wilton-Fijenoord te Schiedam in dok ligt, zijn Vrijdagnacht over de railing van het dok gevallen. De 30-jarige marconist Th. C. Whitehead uit Liverpool was op slag dood. Een 21-jarige leerling-machi nist moest inh zeer ernstige toe stand in het gemeente-ziekenhuis te Schiedam worden opgenomen. De mannen vielen van een hoogte van 15 meter. Tengevolge van een felle uit slaande brand zijn Zaterdagnacht twee zakenpanden aan de Sta tionsweg te Dirksland uitge brand. De brand, die ontstond in een patatzaak, werd omstreeks half twaalf door enkele voorbij gangers ontdekt en nam direct ernstige vormen aan. Met grote moeite werd een bejaard man, die de achterzijde van het huis be woonde, uit de vlammenzee ge red. De bewoners van een naast gelegen zaak in mode-artikelen konden nog juist op tijd uit hun slaap worden gewekt, alvorens het vuur op deze woning over sloeg. Ook andere omliggende woningen verkeerden in gevaar en werden ontruimd. De dorpe lingen werden gewekt door een vrij hevige ontploffing, kort na het ontstaan van de brand. Be halve de plaatselijke brandweer werden ook de korpsen uit de omliggende gemeenten gealar meerd. De brandweerkorpsen uit Middeiharnis, Sommelsdijk en Melissant verleenden daadwerke lijke hulp. Omstreeks 12 uur be reikte de brand zijn hoogtepunt. De beide door de brand aangetas te panden brandden vrijwel ge heel uit. Vanwege gevaar dat de gevel van een der panden zou in storten, werd de straat afgezet. Omstreeks één uur was men de brand meester en kon met de na blussing worden begonnen. De inboedel van beide panden ging geheel verloren. De bewo ners zijn elders ondergebracht. Omtrent de oorzaak en de scha de is nog niets bekend. CANTINE VAN MILITAIREN UITGEBRAND. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is brand uitgebroken in de grote houten cabine van de „Kolonel Van Palmkazerne" aan de rijksweg te Bussum. De can- tine brandde geheel uit. De scha de beloopt vermoedelijk enige duizenden guldens. De militairen hadden om streeks half elf Vrijdagavond de cantine verlaten. Nadat de brand omstreeks twaalf uur was ont dekt, deed men pogingen om met snelblusapparaten het vuur te blussen. Het mocht evenwel niet gelukken. Daarna werd de brandweer van Bussum gewaar schuwd. Deze tastte de vuurzee, die door de krachtige wind en het lichte brandbare materiaal ernsti ge vormen aannam, met zes stra len op de waterleiding aan. Men kon evenwel niet voorkomen dat de cantine geheel uitbrandde. On der andere ging de gehele cadi- voorraad, waarvan de waarde op enige duizenden guldens wordt geschat, verloren. De oorzaak DESKUNDIGEN NAAR HET BUITENLAND. Wederom zijn vier Nederlandse deskundigen naér het buitenland uitgezonden. Onder hen bevindt zich dr J. C. L. Defize te Vlissingen, die door de Unesco is aangesteld om als deskundige op het gebied van de olie-technologie de regering van Iran te adviseren bij de oprich ting van een instelling voor ho was lllgesieiu. JVIdCIlieilS ue I1UUU-tranncmH tpr wpt Diikherstpl 1953 werri deze ger onderwijs op genoemd ter- wet DijKnerstei ïyocs werd aeze re-n zal onder meer voor be doelde inrichting een studieplan bewakingsdienst mede uitgeoe fend door personeel van rijkswa terstaat, in samenwerking met personeel van de provinciale wa terstaat en van de waterschap pen. Voor het geval zich opnieuw calamiteiten zouden voordoen, werden langs of nabij de dijken depóts ingericht, die materialen bevatten, welke nodig zijn voor eenen onmiddellijk ingrijpen Deze depóts werden door en op kosten van het rijk aangelegd en van materialen voorzien. Daar het zeer gewenst wordt ge acht, dat de bewakingsdienst wordt voortgezet, zullen de de póts door de provincies kunnen worden overgenomen. In deze depóts bevinden zich ook materi alen, die aan Nederland zijn ge schonken in de dagen na de ramp. Het is de bedoeling, dat de provincies deze geschonken materialen ook ten geschenke zullen krijgen De depóts in Noord-Brabant be vatten gereedschap ter waarde van in totaal 400.000 gulden. In overleg met de rijkswaterstaat zal deze provincie dit gereed schap voor de helft van de aan koopprijs overnemen opstellen, een laboratorium in richten en tevens als docent op treden. Van 1915 tot 1934 is dr Defize werkzaam geweest bij de Bataaf se Petroleum Maatschappij, van 1939 tot 1948 was hij adviseur bij de Staatsmijnen en vervolgens tot 1951 als adviseur-generaal voor de industrie en industrialisatie vraagstukken in dienst van de regering van Indonesië. Dr Defizq is eind September naar Iran vertrokken, voorlopig voor de duur van een jaar. door ARVI KIVIMAA. 69.) (Nadruk verboden.) VERLOREN RING IN MEST GEVONDEN. Het dorpje Tzum in Friesland telt een moderne gouddelver. Op de boerderij van een vee houder aldaar was men dezer da gen bezig met het opladen van mest, toen een arbeider plotse ling iets zag schitteren. Het was een gouden ring met de inscrip tie J. B. Na enige navraag bleek het de trouwring te zijn van een veehouder die deze onlangs bij een bezoek aan familie had ver boren. .„j Hoe goed en opgewekt waren moeder en grootvader die zomer Liisa scheen verjongd. Ze had haar vroegere werkdrift terug gekregen en was, hetzij binnens- of buitenshuis immer in touw. En toch had zij tijd, méér nog dan vroeger, om zich met haar jongen te bemoeien. Zij moest precies weten, hoe de stad op de tijding der omwenteling had ge reageerd. Haar ogen tintelden, toen Leo haar vertelde van de opgewonden feestelijke stemming in de stad. Dat haar jongen dit alles zelf had beleefd en meege maakt, vond zij heerlijk. Bepaald trots was zij op het prachtige rapport, waarmee hij tot de der de klas was bevorderd. Kille kwam op Telkkavaara aardappels inslaan. In de omge ving van Pessie waren ze niet te krijgen. Sedert de laatste ont moeting was de jongen stevig uit de kluiten gewassen, hij was ge rijpt tot jongeling. Leo zag, dat hij wel een kop kleiner was dan zijn vroegere schoolmakker. Hij vond het fijn, dat Kille hem eens kwam bezoeken en vroeg hem mee te gaan naar zijn kamer, om wat te babbelen. Hoe verbaasd was hij 'echter te merken, dat de ander een zeer gereserveerde houding aannam. Kille beantwoordde de invitatie met 'n stroef: „Ik heb geen tijd," en keek hem allesbehalve vrien delijk aan. Eerst wantrouwde Leo zijn eigen ogen. Zag hij wel goed? Ja, er was geen twijfel aan: Kille nam hem gemelijk en met kennelijke weerzin op, zijn kleren zijn smalle handen, welke een scherp contrast vormden met Kille's brede, bruingebrande werkers handen. Leo tastte de overwe gingen van den ander, voor wien hij een stadsmeneertje was ge worden. Kille scheen bepaald een hekel aan hem te hebben. Opzettelijk sarcastisch vroeg hij: „Zou meneer nog weieens wil len hooien?" Leo voelde zich rood worden maar weerstond de vraag: „Ja zeker, elke zomer doe ik mee met het oogstwerk." Kille snoof geringschattend, smeet de zak aardappels op de kar en wendde zijn paard om weg te rijden. „Nou goeiendag. Wie weet, waar we elkaar nog eens tegen komen..." Dit bezoek liet een onaangena me indruk na. Leo' trachtte het gebeurde te vergeten, maar tel kens, onder de arbeid door, zag hij die hatelijke rek op Kille's tronie voor zich. W.at had hen zó verwijderd? Kon Kille misschien ergens gekrenkt over zijn? Leo was zich van geen schuld be wust. Reeds de vorige zomer had Kille zich op een afstand gehou den. Leo dacht toen, dat hij wat verlegen was, doch nu bleek er nog een andere reden te zijn. Op een namiddag, toen Leo met grootvader over de akkers wan delde, begon hij er over. De oude had zijn haar lang laten groeien. Zijn lokken bewogen in de milde zomerwind en gaven aan het ge laat iets patriarchaals. Zijn sta tig rechte gestalte maakte zijn verschijning nog eerbiedwekkend en gestreng. Alleen het constan te beven van het hoofd tekende hem tot een hoogbejaard man. Hij sprak: „Kijk eens, Leo, dat soort mensen is in korte tijd merkbaar veranderd. Ze zijn wak ker geworden en zien om zich heen, dat de éne mens meer be zit dan de ander. Dat vinden zij onrecht. Volgens hen moesten alle mensen even arm of rijk zijn." „Maar wij zijn toch niet rijk?" „Wij zijn landheren, wij bezit ten eigen grond. Wij zijn onaf hankelijk van anderen, dank zij de opbrengsten uit ons bedrijf, en kunnen daarvan je studie bekos tigen. Nu beginnen de armen ons te benijden. Overal predikt men revolutie, spreekt men over de rechten der onderdrukten en het ontwaken van het volk." „Maar wij horen toch tot het zelfde volk, grootvader? Wij wer ken toch net zo goed als de an deren?" „Dat geloven ze niet allemaal. Maar ieder mens, die zijn brood verdient met eerlijke arbeid, ont vangt de zegen des Heren." Al voortgaande liep de boer langs het golvende, zacht ruisen de roggeveld, betastte hier en daar onderzoekend een aar, met tederheid in zijn blik. „De korrel rijpt," sprak hij. „De oogst wordt weer goed, als het zo doorgaat. Wij leven toch heel wat makkelijker dan de mensen, die het van hun brood kaarten moeten hebben." Onder hun schoenen brokkel den onhoorbaar de aardkluiten der akkers. Het was Juni. Alles om hen heen groeide en bloeide. De gulle, geile grond was warm onder hun voeten. Op een avond kwam meester Makinen weer eens naar Telk kavaara fietsen. Hij wiste zich het zweet van het voorhoofd. Zijn boord was slap van de trans piratie. Met zichtbare voldoe ning bezag hij Leo's rapport. Ja, Leo was zijn leerling, over wiens succes hij zich verheugde. Maar zijn gezicht betrok, zodra de boer naar nieuws informeerde. „De vrijheid is sommige men sen naar de kop geslagen. Het volk is gewend aan discipline niet aan vrijheid. Roversbenden ondernemen strooptochten om levensmiddelen te bemachtigen. Ze schieten de landheren op hun boerderijen neer. Het is misda dig, schandelijk." Zich opwin dend, ging hij op strenge toon voort: „Onze oorlog is nog niet begonnen, maar het komt er nog van, als het zo doorgaat." (Wordt vervolgd.) ONTVLUCHTE BULGAAR MAAKTE SPOORREIS NAAR NEDERLAND OP ONDERSTEL. Vrijdagochtend hebben spoor wegarbeiders op het Utrechtse emplacement op het onderstel van een uit Oostenrijk aangeko men trein een man ontdekt, die er vies en gehavend uitzag. Het was een vreemdeling die niet te verstaan was. Hij werd aan de Utrechtse politie overgegeven. Na veel moeite en met behulp van een tolk is tenslotte uitge zocht, dat men te doen had met een 40-jarige Bulgaar Jordan Ta- sev. Hij zou ontvlucht zijn uit 'n gevangenkamp te Yoego-Slavië, vanwaar hij Graz in Oostenrijk had weten te bereiken. Daarvan daan heeft hij op het onderstel van de trein een 27 uur lange reis naar Utrecht gemaakt. Hij is aan de vreemdelingen dienst overgegeven waar hij waarschijnlijk om politiek asyl zal verzoeken. Zijn verklaringen zullen hier eerst worden onder zocht. MYSTERIEUS GEVAL. Vrijdagnacht is in een café aan de Nieuwedijk te Amsterdam een 25-jarige bezoeker bewusteloos aangetroffen. De caféhouder ver telde, dat de man even naar bui ten was geweest en na zijn terug keer in het café in elkaar was ge zakt. De bezoeker zou eerder op de avond ruzie gehad hebben met de caféhouder. De man is naar het Binnengast huis overgebracht. De politie stlt een onderzoek in. DE „UITERTON" IN DEN HELDER FEESTELIJK INGEHAALD. Een der hoogtepunten tijdens de feestweek in Den Helder ter herdenking van het 100-jarige be staan van de adelborsten-oplei ding te Willemsoord, vormde Za terdagmorgen het uit zee opha len van de „Uiterton" en de fees telijke intocht yan de ton in de marinestad. Volgens een legende waren er zeelieden, die het met de huwe lijkstrouw niet zo nauw namen, en bij het verlaten van de haven van Nieuwediep hun trouwring in de uiterton lieten zakken. Als zij, vaak na jaren, weerkeerden, haalden zij hun ring op. Het comité Den Helder Marine- stad, had dit stukje folklore doen herleven en zo voer Zaterdag morgen de loodsboot „Zaandam uit met aan boord de zeegod „Neptunus," omgeven door nym- fen en zeerobben. Talrijke marinevaartuigen be geleidden de loodsboot op haar tocht naar de ton. Onder het daveren van saluut schoten en het loeien der sirenes werd de uiterton bij terugkomst in de haven van boord op een praalwagen gehesen, waarop ook Neptunus met zijn gevolg plaats nam. In de feestelijke stoet, die door een muziekcorps werd ge opend, reden ook praalwagens van de marine, de koopvaardij en de oud-redders mee. De ton werd naar het gemeentehuis ge bracht, waar zich op het bordes vele hoge marine-autoriteiten en het college van B. en W. hadden opgesteld. Na zijn hulde aan het jubilerende instituut te hebben betuigd opende Neptunus de ton en haalde er een zeer grote gou den ring uit, welke hij burge meester Rehorst aanbood. Even als Neptunus sprak ook de bur gervader in versvorm en zag in de ring de band, die Den Helder en de marine bindt. Hij schonk de ring op zijn beurt aan de com mandant van het instituut, kapi tein ter zee, H. A. W. Goossens, die met enkele dichtregels zijn dank betuigde voor dit symbool van het verbond tussen de stad en de marine. DIJKLEGER INTERPROVIN CIALE WATERSCHAPPEN. Aan de Brabantse Staten is een ontwerp-besluit aangeboden tot wijziging van de reglementen der in de provincies Zeeland en Noord-Brabant gelegen water schappen de Hogerwaardpolder en de Prins Hendrikpolder. De wijziging heeft betrekking op het vormen van een dijkleger bij dreigend gevaar of voor hulp ingeval van doorbraak. Het betreffend besluit regelt de persoonlijke diensten, die kunnen worden gevorderd, alsmede het verstrekken van trekdieren, voer. en vaartuigen, materialen en ge reedschappen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2