Minister Witte sprak over toepassing woon ruimte wet deivaS door i De aanstaande verkiezingen in Oost-Duitsland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De politieke crisis in Vietnam Spaak over samenleven van Oost en West Communistisch-Chinees verzoek aan algemene ver gadering der V. N. inzake Formosa Het treinongeval bij Eist Vliegende bakfiets Robertson weer naar V. S. vertrokken de Koni De moord op Ananda Mahidol Birmaanse premier waarschuwt tegen samenzwering Brits hoofdkwartier op 1 December van Suezkanaalzöne naar Cyprus De stakingen in Engeland v.m. n.m. 4.19 4.37 4.54 5.12 5.34 5.52 5.44 6.02 Oct. op onder op onder 15 7.03 17.48 19.25 11.45 16 7.05 17.46 20.27 12.52 17 7.07 17.44 21.39 13.42 18 7.08 17.41 22.56 14.19 Franse vliegers uit Oost-Berlijn terug Het eventueel deelnemen van socialisten aan de Franse regering De Amerikaanse atoom kracht onderzeeboten De vergadering van de neo-nazi's bij Brussel Grote brand in Makassar Ontwapeningsdebat in de politieke commissie der V. N. Franse treiler in moeilijkheden fraukerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJDAG 15 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3279. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het exacte woningtekort op het ogenblik is niet bekend. Men gaat uit van een berekening met als basis de volks- en woningtelling van 1947, waardoor men op een globaal tekort komt van ruim 200.000 woningen. In overleg met het Centraal bureau voor de sta tistiek bereidt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting een nieuwe woningtelling voor, wellicht in de vorm van een enquête. Men hoopt dan weer over zuivere concrete cijfers van de volkshuisvesting te beschik ken. Dit deelde gisterochtend de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir H. B. J. Wit te, mee in een voordracht over de toepassing van de woonruimte- wet, die hij heeft gehouden tij dens een vergadering van de „Werkcommissie Noord-Holland inzake de toepassing van de woonruimtewet". De minister zei, dat hoewel de Woonruimtewet organiek onder het ministerie van Maatschappe lijk Werk ressorteert, er toch vele raakpunten zijn tussen de „wo ningbouw" en de „woonruimte". Dit contact tussen beide zag spr. zowel kwantitatief als kwalita tief en hij wilde derhalve spreken over de capaciteit en de welstand der woningen. De bouwcapaciteit van de voor gestelde 65.000 woningen per jaar is onvoldoende om de achter stand snel in te halen, zo zei spre ker, doch ze is wel in overeen stemming met de thans te reali seren mogelijkheden. Van dit aan tal zijn 25.000 woningen bestemd om het tekort in te lopen. Men Hoewel het onderzoek naar het ontstaan van de draadbreuk bij Eist nog niet is afgesloten, ver nemen wij, dat de desbetreffende draad een jaar geleden is ver nieuwd. Deze draden worden ge regeld gecontroleerd door de ar- beidersploegen van het seinwe- zen. Zoals bekend werd door het bre ken van de draad een wissel on- bedienbaar, hetgeen de oorzaak van het treinongeluk is gewor den. Voor de deskundigen van de Nederlandse Spoorwegen is het tot dusverre „een volkomen raad sel", zo werd ons medegedeeld, hoe de draad kon breken. Volgens de indrukken van een voorlopig onderzoek treft het personeel, aldus de spoorwegen, geen blaam. heeft berekend, dat er acht jaar nodig zijn om de achterstand ge heel te hebben ingehaald. Ook het migratieprobleem, met name het probleem hoe aan een ge meente bij een positief migratie saldo extra-woningen toe te wij zen, zonder dat het gevaar ont staat van benadeling van andere gemeenten, b.v. door het oneven redig aantrekken van industriële arbeiders, dient binnenkort te worden aangepakt. Ten aanzien van het kwalita tieve woningtekort zei de minis ter, dat de staat tot taak heeft een ieder zijn primaire levensbe hoefte te garanderen. Vandaar dat de woningbouw wordt gesub sidieerd, ongeacht de welstand van de woningen. Ook de behoef te aan grootte der woningen voor de gezinnen vormt een punt van ernstige studie. Uit het oogpunt van een goede volkshuisvesting is het van belang, dat zo spoedig mogelijk de spanning tussen de huren van oude en nieuwe wonin gen wordt opgeheven; dit is een der argumenten voor een nieuwe huurverhoging. Dan zal ook meer animo komen voor het bou wen van grotere woningen. Op het ogenblik is daar geen markt voor, wijl kleine gezinnen zich Uit alle delen van de wereld komen berichten over vliegende schotels. Uit de gemeente Laren (N.-H.) komt de primeur van 'n vliegende bakfiets. Een automobiliste had door 't spiegeltje in haar wagen nl. waar genomen dat op de rijksweg ach ter haar een auto een bakfiets zodanig ramde, dat de bakfiets de lucht inging en uit het gezicht verdween. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar'nöch van de auto die de botsing zou hebben ver oorzaakt nóch van de vliegende bakfiets is enig spoor gevonden. Zij vermoedt dat de automobiliste een luchtspiegeling heeft waar genomen. De rijksweg helt n.l op het bewuste punt waar bovendien een locale weg schuin de rijksweg kruist. De bakfiets zal de rijks weg zijn overgestoken juist toen de automobiliste haar waarne ming in de spiegel deed. uit de grotere en goedkopere wo ningen van vóór de oorlog moei lijk laten verplaatsen. De regering, die de volkshuis vesting als probleem nummer één ziet, zal alles in het werk stellen om tot een goed mogelijke oplos sing te geraken. De communisten kunnen ner gens ter wereld ongestraft een aanval beginnen, aldus heeft de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Robertson Donderdag verklaard, toen hij na een bezoek van twee dagen aan Formosa op punt stond naar de Verenigde Staten terug te keren. De onder-minister zeide met nationalistisch-Chinese leiders te hebben gesproken over de „be vredigende vooruitgang" op het terrein van de verdediging van 'niets van hem gehoord te heb ing Drie mannen zijn Woensdag te Bangkok ter dood veroordeeld wegens samenzwering tegen het leven van koning Ananda Mahi dol van Thailand, die in Juni 1946 werd vermoord. Het hooggerechtshof achtte het bewezen, dat de koning wiens dood jarenlang een mysterie is gebleven, in het slaapvertrek van het koninklijk paleis is doodge schoten. Het hooggerechtshof bevestig de de vonnissen van lagere recht banken van de afgelopen drie jaar. De drie ter dood veroordeelden zijn Chaliew Pathrumpos (parti culier secretaris van de vermoor de koning), Chit Singhaseni en Butr Pathamsirind (twee vroege re pages). Tenzij koning Phuni- phon,. broer en opvolger van de vermoorde koning, de vonnissen verzacht, zullen de drie veroor deelden voor het vuurpeloton sterven. Pridi Panomyong, die eerste- minister was ten tijde van de moord en kort na koning Anan da Mahidols dood de wijk naar 't buitenland nam, is bij verstek be recht. Na verscheidene jaren Formosa. Behalve over economi sche plannen werd ook gespro ken over de toestand in het Verre Oosten, aldus Robertson. ben, is onlangs gemeld, dat hij met Chinese communisten sa menwerkt tegen de Thailandse regering. De premier van Birma, U Nu, heeft gisteren met krachtige maatregelen gedreigd tegen te genstanders van zijn regering, die hij beschuldigt van samen zwering om het bewind omver te werpen. Hij noemt de gewezen minister U Bape als leider van 'n groep, die het op de regering voorzien heeft. U Bape heeft later ontkend, dat hij van plan was een staatsgreep te plegen. Niet ik veroorzaak moeilijkheden op religieus ge bied, doch de premier zelf, door zijn gebrek aan eerbied voor de monniken en doordat hij geen verontschuldigingen heeft aan geboden na zijn pogingen om re ligieus .onderricht op scholen te verbieden, aldus U Bape. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. VRIJ ZACHT. In het Noorden zwaar bewolkt met langs de Waddenkust enige lichte regen of motregen. In het Zuiden opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen Zuidoost en Zuid. Weinig verandering temperatuur. Het hoofdkwartier van de En gelse strijdkrachten in het Mid den-Oosten zal op 1 December of ficieel worden verplaatst van Fajid in de Suezkanaalzöne naar Cyprus, aldus heeft een militai re woordvoerder te Nicosia op Cyprus Donderdag medegedeeld. Het over te plaatsen hoofd kwartier telt, met inbegrip van de staf van een regiment verbin dingstroepen, 1.500 personen. Een achterhoede-detachement van het hoofdkwartier blijft na genoemde datum in Fajid. 10 goed uil sPoelen lu door de *as heen Zondag worden in Oost-Duits- land verkiezingen gehouden voor de nieuwe volkskamer. De vier honderd leden van dit op volks- democratische wijze gekozen par lement vervullen hun mandaat sedert 1950. Evenals toen zal de verkiezing ook nu met behulp van een eenheidslijst worden ge houden. De vier politieke partijen en de massa-organisaties (vak bonden, boerenbonden, vrouwen bond, jeugdorganisatie enz.) hebben daartoe reeds geruime tijd besloten. Zij zijn ook overeen- gekomen bij de samenstelling van de eenheidslijst de bestaande ze telverdeling over de partijen en organisaties te handhaven. Dat betekent, dat de communisten 'n groot overwicht zullen blijven be houden boven de .burgerlijke" po litici der nog altijd bestaande christelijke, liberale en nationale partijen. De communisten hebben zich deze meerderheid reeds in 1946 verzekerd, toen zij de chris telijke en de liberale partij ertoe brachten te capituleren voor de wens om ook de massa-organisa ties tot het „nationale front" toe te laten. Deze organisaties staan onder communistische leiding en hun afgevaardigden hebben het communistische front in het par lement zodanig versterkt, dat de burgerlijke groepen practisch al hun invloed verspeeld hebben. Dat de verkiezing onder deze omstandigheden noch in West- noch in Oost-Duitsland veel be. langstelling trekt, is begrijpelijk. Het ministerie voor zaken de Duitse eenheid betreffende in Bonn heeft in een radioboodschap aan de bevolking van Oost-Duits land te verstaan gegeven, dat zij er verstandig aan zou doen geen enkel risico te nemen om bij de stemming een afwijzende hou ding aan te nemen. Dat zou vol gens 't ministerie alleen al daar om weinig zin hebben „omdat de gehele verkiezing een farce is en J in de gehele wereld als zodanig wordt opgevat". Bij de stemming wordt de geheimhouding in zo verre gewaarborgd, dat gesloten hokjes beschikbaar zijn. De kie-1 zers zijn echter al aangemaand. dat het in het geheel niet nodig! is deze hokjes te gebruiken. Men kan evengoed, zo heet het, zijn stembiljet terstond, nadat men het ontvangen heeft, samenvou wen en in de bus werpen. De ja- stemmers behoeven n.l. niets an ders te doen. Voor het uitbrengen van een ,,neen"-stem is op het bil jet geen gelegenheid. Men kan het hoogstens door een potlood- kras of verscheuring ongeldig maken. De campagne vóór de verkie zingen is deze keer in Oost-Duits land zonder veel beroering ver lopen. Berichten uit de zóne heb ben gesproken van uiterst gerin ge belangstelling der bevolking. De door het „nationale front" in gerichte voorlichtingsbureaux hebben zó weinig bezoekers ge trokken, dat de voorlichters heb ben moeten besluiten op huisbe zoek te gaan. De viering van het vijfjarig be staan der „Duitse democratische republiek", die de afgelopen week plaats had, heeft de kiezers blijkbaar de overtuiging moeten bijbrengen, dat de Oostduitse staat en zijn regiem thans hecht gegrondvest zijn. Wellicht ver wachten de regeerders, dat het Woensdag beëindigde bezoek van de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, de kie. zers sterk zal hebben geïmpo neerd. Molotof heeft zijn bezoek niet tot Oost-Berlijn beperkt, doch hij is in alle industriegebieden van Oost-Duitsland geweest. Zo als gebruikelijk hebben de leuzen voor een herstel der Duitse een heid ook nu weer in het centrum der campagne gestaan. Ook de prijsdalingen, die in de staats winkels zijn ingevoerd, worden met de verkiezing in verband ge bracht. De door de christelijke partij gevoerde verkiezingspropa ganda heeft de evangelische kerkleiding in O.-Duitsland in be weging gebracht. Deze heeft er protest tegen aangetekend dat in verkiezingsbrochures dezer partij de christenen onder verwijzing van bijbelteksten worden aange maand de eenheidslijst te steu nen. Buitenlandse correspondenten zullen niet tot de stemlokalen worden toegelaten op grond van de kieswet van Augustus krach tens welke alleen kiesgerechtig den de lokalen mogen betreden, aldus heeft de perschef van de Oostduitse regering medegedeeld. Bij vorige verkiezingen werden buitenlandse correspondenten wél toegelaten. De stakingen van Londense autobuschauffeurs heeft zich uit gebreid. Ongeveer 12.000 chauf feurs en conducteurs hebben het werk neergelegd. Een derde van de Londense autobussen, name lijk 2400, bleef Donderdag in de garages staan. De 2500 havenarbeiders die Woensdag te Southampton staakten, hebben Donderdagoch tend het werk hervat. Zestien schepen ondervonden te South ampton hinder van de staking. In de Londense havens, waar bijna 3.000 havenarbeiders sta ken en op 132 schepen niet wordt gewerkt, was men Donderdag al leen bezig met het lossen van een schip met bananen. De Vietnamese eerste-minister, Ngo Dinh Diem, heeft thans een voorstel van het staatshoofd, Bao Dai, tot het verbreden van zijn kabinet om een einde te ma ken aan de politieke crisis in Z. Vietnam, aanvaard, aldus is Donderdagochtend in gezagheb bende kringen te Saigon verno men. in ZATERDAG 16 OCTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN Een samenleven van het Wes telijke met het Oostelijke blok is zeer wel mogelijk en er moet dan ook gepraat worden met de Rus sen, maar in de eerste plaats mag de organisatie van Europa met geen dag worden vertraagd, al dus de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, op een vergadering van de algeme ne raad der Belgische socialis tische partij te Brussel. Spaak verklaarde verder, dat, indien na de mislukking der E.V.G. zich niet onmiddellijk een wending ten goede had voorge daan, de Verenigde Staten en zonder twijfel ook Engeland hun troepen uit Europa zouden heb ben teruggetrokken. Hij was vooral verheugd over de verbintenissen, die Engeland is aangegaan en die niet aan een bepaalde periode zijn gebonden. Het accoord van Londen noemde hij een diplomatiek wonder. De socialistische senator Henri Rolin zeide nog, dat de socialis tische internationale thans een actie moet gaan voeren voor 'n versterking van de vrede. Hij be schouwde de herbewapening van Duitsland als een geduchte taak, die wel eens een terugkeer naar internationale spanningen zou kunnen inluiden. Alle Duitsers, zo betoogde hij, wensen immers de hereniging van hun land en het vraagstuk van de vrede in Europa is hier mee nauw verbonden. Tenslotte brak de socialistische senator nog een lans voor de toelating van de regering van Peking tot de Verenigde Naties. Twee vliegers en een boord werktuigkundige van de „Air France", die Woensdag niet naar W.-Berlijn waren teruggekeerd, nadat zij in Oost-Berlijn waren gaan eten, zijn Donderdagmiddag door functionarissen van de Franse hoge-eommissie opge haald in Karlshorst, het Russi sche hoofdkwartier bij Berlijn. Aanvankelijk was gemeld, dat de drie mannen Woensdag bij hun terugkeer naar West-Berlijn door de Oost-Duitse douane wa ren aangehouden. Donderdag middag verklaarden zij zelf ech ter, dat zij in Oost-Berlijn in een verkeerde trein waren gestapt, waardoor zij Oost-Duitsland inre den. Zij waren door de Oostduit se politie aangehouden en naar Karlshorst overgebracht, waar zij ondervraagd werden. Het hoofdbestuur van de Fran se socialistische partij heeft Woensdagavond een verklaring uitgegeven over het eventueel deelnemen van socialisten aan de regering. Hierin wordt gezegd, dat pre mier Mendès-France de socialis ten vóór en na de jongste ver- trouwensstemming in de nationa le vergadering verzocht heeft tot het kabinet toe te treden, doch dat de socialistische partij eerst de bedoelingen van de re gering, vooral op economisch en sociaal gebied, wil kennen. an boord van de „Nautilus", de eerste, door atoomsplijt- kracht voortgedreven Ameri kaanse - onderzeeboot, heeft zich, als destijds gemeld, bij de proefvaart een ontploffing voorgedaan in het buizenstelsel, waardoor verdere proeftochten voorlopig achterwege moesten •blijven Thans heeft de Amerikaanse commissie voor de atoomkracht medegedeeld dat een zelfde em-el zich heeft voorgedaan ibij het prototype van een tweede, door atoomsplijtkracht voort te drijven duikboot. Zoals wij berfchtten heeft de Belgische recherche verleden Zondag een inval gedaan in een hotel gelegen op het domein van Huizingen nabij Brussel, waar een aantal neo-nazi's in vergade ring bijeen was. De Belgische kranten weten thans te melden, dat dit gezelschap bestond uit 8 Duitsers, een Nederlander, een Fransman en een Zwitser, zekere Am'audruz, die als secretaris op treedt van een organisatie, die tot doel blijkt te hebben gewezen le den van de Waffen-SS en de nazi partij met elkaar in contact te brengen. De Belgische veilig heidsdienst deed zijn inval pas na dat het internationale gezelschap reeds drie dagen in de bibliotheek van het hotel bijeen was geweest en kon zodoende beslag leggen op een duizendtal documenten, die betrekking hebben op de organi satie van de neo-fascistische be wegingen in Europa. Ook kwam de politie bij deze gelegenheid in bezit van een lijst met de adres sen der voornaamste Europese correspondenten van deze bewe gingen. De crisis is begonnen, toen de stafchef, generaal Nguyen Van Hinh, weigerde op last van de premier met verlof naar Frank rijk te gaan. Tn het begin van deze week had Diem, zoals gemeld, een voorstel I van Bao Dai tot opneming in het kabinet van generaal Hinh, ge neraal Nguyen van Xuan (een oud-premier en -minister van De fensie) en generaal Le Van Vien (hoofd van de Binh Xyen-secte) van de hand gewezen. In bovenvermelde kringen achtte men het waarschijnlijk, dat de verbreding van het kabi net nog vóór het weekeinde be kend zal worden gemaakt. Men wilde de namen van de nieuwe Tien millioen rupiah schade werd veroorzaakt door een hevi ge brand, die een loods van de Borsumy in Makassar in de as legde. Bovendien brandden 28 volkswoninge naf. De schade, die de Borsumy door deze brand heeft geleden wordt alleen al geschat op 9 millioen rupiah. De oorzaak van de brand is niet be kend. ministers nog niet mededelen. Van andere, gewoonlijk welin gelichte zijde werd vernomen, dat, naar men geloofde, Diem er in had toegestemd generaal Xuan ais vice-premier en Nguyen Huu Thuan als minister van Binnen- landse Zaken in het kabinet op te nemen. Laatstgenoemde is thans één van de Vietnamese af gevaardigden in de assemblée van de Franse unie. Nu werd gezegd, dat generaal Hinh er de voorkeur aan geeft buiten het kabinet te blijven. Communistisch China heeft de algemene vergadering der V.N. verzocht aandacht te besteden aan „de gewapende agressie van de regering der Verenigde Staten tegen het Chinese grondgebied Taiwan (Formosa)". Het verzoek was vervat in een Maandag aan Dag Hammar- skjoeld verzonden telegram van de communistische premier, Tsjoe en-Lai, waarvan de tekst gisteren werd vrijgegeven. Formosa was een binnenlandse aangelegenheid en er zou geen in menging door buitenlandse mo gendheden worden geduld, aldus de Chinese premier. In het telegram werd er op aangedrongen dat de veiligheids raad een eind zou maken aan de „agressieve Amerikaanse actie die zich bemoeide met de bevrij ding van het Chinese volk van Taiwan en Amerika zou aanma nen al zijn troepen en militair personeel van het eiland terug te trekken", Amerika werd er van beschul digd de nationalisten te gebrui ken voor het voeren van 'n „oor log" van afmattingen en vernieti. ging „en het voeren van zee- roveraanvallen op schepen, die met communistisch China handel drijven. Het eiland was „onder di recte militaire controle van de Verenigde Staten geraakt". Amerika had ook militaire vliegtuigen uitgezonden om ver kenningen te doen boven commu nistisch Chinees grondgebied en spionnen neer te laten of vertoon van kracht t'e geven en provoce rende daden te doen, die grote verliezen aan leven en bezittin gen veroorzaakten, aldus het tele gram. In het algemene debat over het nieuwe Russische ontwapenings voorstel in de politieke commis sie der algemene Verenigde Na tie-vergadering heeft de Zuidsla- visehe afgevaardigde Leo Mates, gezegd dat een duidelijke verbe tering in de politieke wereldsi tuatie" en „een gegronde erken ning van het feit dat het gevaar van een nieuwe wereldoorlog is verminderd, de mogelijkheid bood een belangrijke stap voorwaarts te doen tot ontwapening. Ook de Belg Fernand van Lan- genhoven meende, dat er een hoopvolle houding bestond tegen over de kwestie. Men scheen de deur open te willen houden en geen onwrik bare houding te willen innemen. Felixberto Serrana, de Philip- pijnse afgevaardigde, die onlangs in een resolutie pleitte voor het instellen van een werkgroep uit vertegenwoordigers der grote •mogendheden om te pogen de verschillen tussen hun voorstel len te verzoenen, verklaarde ver baasd te zijn, dat de reacties van verscheidene afgevaardigden hierop „noch bemoedigend nóch begrijpelijk" waren. Een Frans vliegtuig seinde la rie Berthe" heeft, 150 mijl bewes ten Brest, hulp gevraagd omdat het schip een lek heeft opgelo pen. Verscheidene schepen en vlieg tuigen, w.o. het Nederlandse s.s. „Alblasserdijk" van de Holland- Amerika Lijn, hebben naar de treiler gezocht, maar zonder re sultaat tot dusver. Een frans vliegtuig seinde la ter, dat het wrakstukken had waargenomen op 47.33 N. B. en 07.12 W. L. (ongeveer 90 mijl W.Z.W. van Quessant). Het toe stel voegde hieraan toe, „Petite Marie Berthe" waai lijk een verkeerde positie h gegeven. Het zoeken naar het schip wordt nog voortgezet.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1