Binnenlands Nieuws 20 gulden baksteen SPORTNIEUWS RADIO? Toestand in Drents en Gronings aardappelgebied nog kritiek Per woning meer aan Indonesië EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN VOETBAL tpteede blad Inschakeling van militairen waarschijnlijk noodzakelijk WIELRENNEN Wat brengt de Donderdag 14 October 1954 9e Jaargsmg He. 3278 De scheepsverliezen de wereld De stakingen te Londen De Belgische vekbonden en de Londense havenstaking PSEUDO-VOGELPEST TE PUTTEN. enorme haringvangsten. 66) DE VRIJE ZEEUW De aardappeloogst in de provin cie Groningen verloopt nog niet, zoals men zich dat had voorge steld. Toen de Stichting voor de Lanbouw j.l. Maandag een be roep deed op de bevolking in de gehele provincie Groningen, had men de stille hoop, dat er vol doende werkkrachten vrij zouden komen om de noodtoestand in 't aardappelgebied op te heffen. Maar tot nu toe zijn er nog maar 740 personen, die op basis van vrijwilligheid door het bu reau Oogstvoorziening te Gronin gen naar de noodgebieden zijn uitgezonden. J. 1. Maandag moes ten er nog 2400 ha aardappelen voornamelijk fabrieksaardap pelen gerooid worden, waar van alleen al in de veenkoloniën ruim 14 ha. 30 Personen, vrijwilli gers en geroutineerde arbeiders, kunnen per dag 1 ha aardappelen rooien. In Drente is de nood eveneens groot. Hier liggen nog tal van percelen aardappelen ongerooid. In Smilde werkt een vijftigtal Groningse studenten, terwijl er in diverse plaatsen in Groningen leerlingen van landbouwscholen, scholieren van de lagere scholen, gemeentepersoneel en andere vrijwilligers zijn ingeschakeld. Hedenmorgen vertrekt er een bus Groningse huisvrouwen en leden van de vrouwelijke studen tenvereniging „Magna Pete" uit Groningen naar Borgercompag- nie, om hier aardappelen te ra pen. Men voert op het ogenblik een strijd tegen de tijd, want als de vorst intreedt en men ver wacht die reeds eind October be gin November zijn de aardap pelen, die nog in de grond zitten, verloren. Dit zou een grote scha de betekenen voor de boeren, vooral die boeren die geen grote kapitaalreserve hebben, maar ook voor de aardappelmeelfabrie ken, die deze aardappelen tot aardappelmeel voor de export moeten verwerken. De verliezen zouden dan ook aanzienlijk zijn voor deze typische Groningse in dustrie, omdat men niet voldoen de aardappelmeel kan produce ren voor de export, waardoor ook de campagnecapaciteit aanzien lijk wordt verlaagd. Inmiddels doet men alles wat er toe kan leiden nog meer vrij willigers op de aardappelvelden te krijgen. 300 Leerlingen van de Muloscholen uit Groningen zul len Zaterdag en Woensdag gaan aardappelrooien, terwijl de Gro ninger voetbalbond in principe besloten heeft, de competitie voor de junioren-klassen op te schui ven, zodat de leden van de ver schillende verenigingen vrij ko men voor het aardappelrooien. De Stichting voor de Landbouw in Groningen heeft een beroep ge daan op die boeren, die op 't ogenblik aardappelrooimachi- nes vrij hebben staan en deze zouden kunnen missen voor de noodgebieden. In de veenkolo niën schreeuwt men om deze aardappelrooimachines en zelfs is een beroep gedaan op de land bouwers in Noord-Brabant, waar de nood niet zo groot schijnt te zijn. Ook in Friesland is men er in geslaagd de aardappelen op tijd binnen te halen. Er zijn maar en kele percelen, waar men thans nog werkt en de vrijgekomen Friese arbeiders zijn doorgezon den naar het Groninger noodge- bied. De suiker bietencampagne bij de twee Groningse suikerfa brieken is opgeschort omdat de bietenaanvoer nog zo gering is, zodat alle beschikbare krachten die normaal bieten rooien, zijn vrijgemaakt voor de aardappel oogst. Dit betekent, dat men de campagne niet vóór Kerstmis, zo als te doen gebruikelijk, beëin digen ^an. Het gevolg hiervan is, dat bieten zullen worden aange voerd, die door de vorst zijn aan getast en bij ontdooiing 'n enorm verlies aan suikergehalte hebben. Aan- de Groninger universiteit hebben verschillende faculteiten de colleges gestaakt om aan de studenten de gelegenheid te bie den zich verdienstelijk te maken voor de aardappeloogst. Het bu reau Oogstvoorziening te Gro ningen regelt het transport der vrijwilligers en staat ook borg voor geldelijke uitkering, wan neer onverhoopt een regendag mocht intreden. Dan zullen de vrijwilligers normaal worden doorbetaald, omdat de regering dan zal subsidiëren. Van de Stichting voor de Land bouw in Drente en Groningen verneemt A.N.P., dat de toestand zeer kritiek is. Men heeft even wel nog geen beroep durven te doen op de minister van Defen sie, om eventueel militairen in te schakelen, omdat men nog steeds hoopt, dat men het met eigen krachten en vrijwilligers kan rooien. Maar de tijd dringt en men verwacht dan ook, dat bin nenkort de inschakeling van mi litaire» een feit zal worden in Blijkens de statistische opgave van Lloyds register of shipping van de koopvaardijschepen, die in 1953 geheel verloren gingen of werden gesloopt, zijn er in het afgelopen jaar voor de wereld 223 schepen verloren gegaan, waarvan er 45 zijn gezonken en 15 als vermist werden opgege ven. Deze 223 schepen hadden een gezamenlijke tonnage van 303.459 ton. Hiertegenover stond voor 1952 een aantal van 181 schepen met een gezamenlijke tonnage van 219.429 ton. Dit tonnagecijfer van 1952 was echter het laagste van enig jaar sedert de eeuwwisseling. Van de gezonken schepen be hoorden er zes aan de Verenigde Staten, en waren er 3 Spaanse schepen. Finland, Duitsland, Ita lië, Nederland, Japan, Noorwe gen en Zweden verloren elk 2 schepen, Engeland verloor er vier en de andere landen van het Britse gemenebest eveneens vier. Griekenland, Panama en Portu gal verloren elk 1 schip. Andere niet genoemde landen verloren 11 schepen. De 15 vermiste schepen omvat ten 5 Engelse, 4 Nederlandse, 2 Duitse, 2 Zweedse, 1 Frans en 1 Noors schip. DODELIJK ONGEVAL IN DE STAATSMIJN „EMMA". Dinsdag raakte in de laadplaats op de 325 meter-verdieping van do staatsmijn Emma te Treebeek de 35-jarige locomotiefmachinist G. W. Dols uit Hoensbroek be kneld tussen zijn locomotief en de zijwand van de laadplaats. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, aat hii korte tijd later overleed in de verbandkamer van de mijn. D. was gehuwd en vader van één kind. „MONA LISA" WERD VIJF MAAL GESNAPT. De exploitant van de geheime zender „Mona Lisa", de 21-jarige kleermaker K. B. uit Westerbroek is reeds vijf maal tegen de lamp gel epen. Dinsdag moest hij zich met vele andere aether-piraten voor het Leeuwarder gerechtshof in appèl verantwoorden. Hij had van de Groninger rechtbank resp. twee maanden, drie maanden en nog eens drie maanden gekregen. De procureur-generaal mr. J. Be sier eiste resp. één maand, twee maanden en bevestiging van het vonnis met verbeurdverklaring van de zendinstallaties. De voorzitter van de vereni ging „De Nederlandse Baksteen industrie", de heer O. C. Huis man, heeft Dinsdag te Arnhem een nieuw gebouw geopend, waarin ook het sociaal féderatief verbond voor de baksteenindu strie is gehuisvest. In zijn openingsrede noemde hij enkele productiecijfers. Ver wacht wordt dit jaar een produc tie van 1400 millioen metsel, en 540 millioen straatklinkers, of wel totaal 1940 millioen baksteen. Voor de metselsteen betekent dit in vergelijking met 1938, toen de productie 144 millioen be droeg, een stijging met 34 De productie van straatklinkers geven in vergelijking met 1938, toen er 382 millioen werden ge produceerd, een stijging van 41 te zien. De laatste jaren is de productie van straatklinkers pchter gestabiliseerd. Wordt ver der voor 1955 nog een zekere stij ging in de productie tegemoet ge zien, bij het bestuur der baksteen industrie leeft toch de gedachte, In de Tilbury haven bij Londen hebben 2500 havenarbeiders be sloten ook in staking te gaan. De staking van havenarbei ders is nu totaal. Het betreft 35.000 man. Voor de helft is het een officiële staking, ge steund door de vakbonden. De andere helft steunt de collega's onofficieel. Het aantal stakende buschauf feurs in Londen is ongeveer 6000. De mensen die gisteroch tend naar hun werk gingen, vormden lange rijen voor de stations van de ondergrondse. Om 8 uur vanochtend werd in 17 van de 83 garages gestaakt, maar de staiking breidde zich uit. Een 2000 havenarbeiders te Southampton zijn gisterochtend een dag in staking gegaan uit sympathie met hun Londense collega's. De havenarbeiders te Sunder land hebben meegedeeld, dat zij geen schepen zullen laden of lossen, die uit Londen daarheen gedirigeerd worden. Van de 7.600 bussen te Londen Kijn er inmiddels 1157 buiten dienst. Sedert Dinsdagmorgen heb ben zich nog 1000 Londense ha venarbeiders bij de stakers ge voegd. Eb werd Woensdag slechts op twee schepen go- werkt. Dinsdag werden nog 12 •chepen gelost of geladen. aldus de heer Huisman, dat bou wen van nieuwe fabrieken onver antwoord is, maar dat men even tueel zal trachten bestaande fa brieken uit te breiden, te moder niseren en te rationaliseren. Aan de steeds voortschrijdende moder nisering en rationalisatie van de bedrijfsphasen is het ook toe te schrijven, dat ondanks de zeer slechte zomer het jaar 1954 toch weer een recordjaar belooft te worden wat de productie betreft. Een belangrijke zorg noemde de heer Huisman voorts de grondstoffen voorziening. Klei is er weliswaar voor een verre toe komst voldoende, doch er zijn an dere perikelen, aldus spreker, n.l. de moeilijkheden die in de weg gelegd worden om deze klei gronden af te graven. In vrijwel elke provincie zijn thans provinciale ontgrondings verordeningen en het vergt veel overleg om deze gronden voor de baksteenindustrie beschikbaar te houden. Tenslotte releveerde de heer Huisman de proeven (in het pro- ductiviteitscentrum der baksteen, industrie) om te komen tot een goedkoop binnenmuur product. Binnenkort hoopt men hiervoor helle geperforeerde stenen te kunnen fabriceren. Voor wat de proeven met nieuwe producten betreft, heeft ook de gewapende klinkerbestrating de volle aan dacht. Door toepassing van dit product krijgt men een gesloten wegdek, Op een desbetreffende vraag antwoordde spr. dat de 6 zal doorwerken In de baksteenindu strie. Dit zal ongeveer neer komen op ƒ2 ƒ2,50 per 1000 stenen, of op een woning totaal ca 20. De socialistische en Katholieke 'vakbanden hebben de Antwerp- se (havenarbeiders door middel van. strooibiljetten verzocht uit solidariteit met de stakers In de haven van Londen geen sche pen te lossen, die goederen aan boord hebben voor de Engelse hoofdstad. Indien het schepen betreft met een lading welke verschillende bestemmingen heeft, moeten de voor Londen bestemde goederen worden ge lost. De vakbonden hebben ver klaard dat zij Overigens een neutral# houding wullsn aan nemen. TERNEUZEN IN DE RONDE VAN NEDERLAND 1955. De ronde van Nederland 1955 zal gehouden worden van 23 tot en met 30 April, behoudens de definitieve goedkeuring van de U.C.I. welke afhankelijk is van de indeling van de internationale wielerkalender. Het parcours is verdeeld in acht etappes, en de officieuze route, welke nog goed gekeurd moet worden door het ministerie van Waterstaat, is als volgt vastgesteld: Rotterdam, Delft, Den Haag, Gouda, Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Alkmaar, Den Helder, Leeuwar den, Groningen, Meppel, Kam pen, Almelo, Arnhem, Nijmegen, Helmond, Roermond, Heerlen, Sittard, Roermond, Eindhoven, Tilburg, Valkenswaard, Antwer pen, Gent, Terneuzen, Vlissingen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, Breda, Den Bosch, Utrecht, Amsterdam. Aan deze zevende ronde zullen tenminste 56 beroepsrenners van verschillende nationaliteit deel nemen, ingedeeld in 8 ploegen van 7 man. ANOUL VOOR ZES MAAN- *DEN GESCHORST. De bekende internationaal Pol Anoul is door de Belgische voet balbond voor zes maanden ge schorst- Deze maatregel houdt verband met het feit, dat Anoul voetbalschoenen heeft laten fa briceren en onder zijn naam in de handel heeft gebracht. Het zijn schoenen van een bepaald type, dat door Anoul is ontwor pen en waarvoor hij patent heeft aangevraagd. Dit wordt hem overigens niet verweten, maar wel, dat hij in zijn kwaliteit van speler reclame heeft laten ma ken voor de schoenen, hetgeen een overtreding van de reglemen ten, aie dit te enen male verbie den, betekent. De controlecom missie inzake het professionalis me heeft deze over.treding vast gesteld maar bij het bepalen van de straf tevens rekening gehou den met de belofte van Anoul, dat hij zich voortaan van e...e verboden publiciteit zal onthou den. Anoul heeft tegen de schor sing, die 11 October is ingegaan, beroep aangetekend, maar het is zeer twijfelachtig of hij vóór de eventuele bijeenkomst van de controlecommissie in November aan wedstrijden zal kunnen deel nemen. Door overeenkomstige straffen werden enkele weken geleden naar verluidt Jef Mermans en Carré bedreigd aan wie ten laste werd gelegd, dat zij niet alleen hun namen en foto's voor com merciële doeleinden zouden heb ben laten gebruiken, maar dat daarbij tevens melding was ge maakt van hun kwaliteit van ac tief speler, zodat zij eveneens de reglementen zouden hebben over treden. Na onderzoek heeft de contro lecommissie toen echter bepaald, dat bij vrijuit gaan. Ongeveer tWintig jaar geleden is Raymond Braine ook ge schorst wegens overtreding van de amateurbepalingen. Hij ver trok toen naar Tsjecho-Slowakije waar hem een schitterende car rière wachtte. DE TRAINING VAN DE RODE DUIVELS. In het Heyselstadion wordt de centrale training van. de rode duivels met het oog op de ko mende landenwedstrijden gere geld voortgezet. Maandag j.l. duurde ze een uur en een kwar tier. Het lijstje van geselecteer de spelers is wederom gewijzigd: Torfs en Maertens zijn geschrapt en vervangen door Verstraeten van F. C. Brugge en Perot van La Gantoise, De doelverdediger Gernaey heeft nog last van een verwon ding. Hij heeft verklaard, dat hij alleen tegen Nederland wil spe len als hij volkomen fit is. jrol Anoul was wel aanwezig, maar hij heeft niet aan de training deelgenomen omdat de behande ling wegens leewater in zijn knie nog niet is afgelopen. Naar men weet is hij intussen voor zes maanden geschorst. Naar aanleiding van berichten dat ir Manusama op kosten van de stichting „Door de eeuwen trouw" naar New York zal gaan teneinde daar voor de belangen der R. M. S. op te komen, werd Maandag op initiatief van de Partai Sosialis Indonesia te Am- bon een telegram gezonden aan minister-president Ali Sastroa- midjojo, waarin 'n beroep wordt gedaan op de Verenigde Naties en de gehele wereld „om zich niet langer te laten bedriegen door de Nederlanders en hun handlanger Manusama". Het telegram, dat door een groot aan tal partijen en organisaties waar onder de Masjumi, de Partai Na- sional Indonesia en de Partai Kommunis Indonesia mede werd ondertekend, zegt: „De gehele bevolKing van de Molukken er kent niet de Nederlandse droom over een R. M. S„ die door Ma nusama in het belang der Neder landers wordt gepropageerd, de gehele bevolking der Molukken erkent slechts de republiek Indo nesia als haar vaderland". Intussen eiste de Ambonese afdeling van de Partai Keristen Indonesia (Parkindo), dat Hasan Mohammed Tiro op één lijn zal worden gesteld met Manusama en als staatsgevaarlijk zal wor den beschouwd. Vernomen wordt, dat de Parkindo binnenkort een actie tegen deze zich noemende „afgevaardigde van de republiek Islam Indonesia in New York" zal ontketenen. De heer Manusama deelde des gevraagd aan het ANP mede, dat er inderdaad plannen bestaan, dat hij naar New York zal ver trekken. Deze reis zal dan sa menvallen met de thans reeds GEHEIMZINNIG „MILLIOENEN. PLAN" VAN ZANDVOORT. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad heeft burgemeester Mr. H. M. van Fenema medege deeld, dat een nog niet nader ge noemde combinatie een ontwerp en tekeningen heeft ingediend om te komen tot verwezenlijking van het in het wederopbouwplan ge projecteerde zomercentrum, waar mede naar schatting een bedrag van ongeveer honderd milliaen gulden zou zijn gemoeid. De ge meenteraad zal thans op Maandag 18 October a.s. in een besloten zitting door zeven personen van de combinatie volledig over dit plan worden ingelicht. Over dit „millioenenplan" gaan vele ge ruchten, doch de bijzonderheden zijn voor iedereen, zelfs voor de wethouders van Zandvoort, on bekend gebleven. Het zou in d: bedoeling liggen o.m. een wan del- en een autopier aan te leg gen. DIJKWACHTEN-REGELING VOOR WINTERSEIZOEN. Voor het naderende wintersei zoen is door de Rijkswaterstaat een regeling getroffen, waarbij de dijkwachten worden opgeroe pen via een telegram. Bij een bepaalde waterstand, gebaseerd op waterhoogten over een aantal jaren moet de „be perkte dijkwacht" aantreden, bij een hogere waterstand komt de „uitgebreide dijkwacht" in wer king. Na 15 October zullen telegram men worden uitgezonden als proefalarm om te controleren binnen welk tijdsbestek de dijk wachten ter plaatse zullen zijn. Op de pluimveebedrijven van G. Boute en J. Doppenberg te Putten (Gld.) is pseudo-vogelpest onder de hoenderstapel geconsta teerd. De gehele stapel is afge maakt. Voor het gedeelte van de ge meente liggende oostelijk en zui delijk van de Rijksweg Nijkerk— Ermelo, is een ophokgebod uitge vaardigd voor pluimvee, honden en katten. VOOR VLUCHTELINGENHULP: 10 MILLE OP ÉÉN DAG. Het bedrag, dat tot Woensdag morgen gestort was op de post rekening van het Comité Vluch telingenhulp 1954 (5100) beloopt rond 32.000 gulden. Dinsdagmor gen was het totaal 22.000 gulden. In een dag is er dus 10.000 gul den bijgekomen. TWEEDE SLACHTOFFER VAN TREINAUTO-BOTSING OVERLEDEN. Het aantal slachtoffers van het ongeluk op de spoorlijn Maas trichtEysden, waar Dinsdag avond een auto door een trein werd gegrepen, is gestegen tot twee. De tweede* inzittende van de auto, die zwaar gewond naar het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht was overgebracht, is daar Woensdagnacht overleden. Het was de 30-jarige hoefsmid Van Leeuw Segers uit Gronds- veld. STUDENTEN GAAN AARDAPPELEN ROOIEN. De Senaat der Rijksuniversiteit te Groningen heeft met instem ming kennis genomen van het initiatief, dat door Groninger stu dentenverenigingen is genomen, teneinde het hunne bij te dragen om in de heersende noodtoestand op het gebied van de aardappe len- en bietenoogst te voorzien. De senaat zal zijn medewerking verlenen om ongunstige gevolgen, die uit de vrijwillig door de stu denten in dit opzicht verrichte werkzaamheden voor hun studie zouden kunnen voortvloeien, zo veel enigszins mogelijk is, te be perken. SCHOOLKINDEREN ROOIEN AARDAPPELS Op verzoek van de sociale dorpscommissie en met goedvin den van het gemeentebestuur van Oude Pekela hebben verscheidene leerlingen van de lagere scholen in deze gemeente van 12 jaar en ouder zich spontaan gemeld om werkzaam te zijn bij de aardap peloogst. Alleen in de veenkolo niën al moeten nog 1200 ha aard appelen worden gerooid. De vangsten, die de haringlog- gers Dinsdag boven water hebben gehaald waren evenals Maandag morgen enorm. De vangsten zijn zo groot, dat de haring in som mige gevallen niet geborgen kon worden. De SCH. 314 deed zo'n groot schot, dat zij de haring niet alleen kon scheep halen. Andere schepen, die wat minder vingen, schoten te hulp en hielpen de buit binnenboord halen. Op en kele uitzonderingen na vingen alle schepen grote hoeveelheden. URKER VISSERS WACHTEN OP GOED WEER. De Urker vissers, die met 35 schepen zoeken naar de wrakken van de U.K. 174 en de H.D. 8, lagen Woensdag werkloos in de haven van Terschelling, omdat het weer het zoeken onmogelijk maakt. Zodra het weer verbetert zullen zij de werkzaamheden her vatten. Tot nu toe hebben de Ur- kers geen resultaat geboekt. ties, waar ir Manusama wil trachten de belangen van de R. M. S. te bepleiten. Op de vraag, of deze reis inderdaad door de stichting „Door de eeuwen trouw" zal worden be kostigd, antwoordde ir Manusa ma, dat hij reeds bij zijn vertrek uit Ceram opdracht had ontvan gen voor deze reis. „Zoals be kend stelt de stichting „Door de eeuwen trouw" zich op het stand punt de zaak van de R. M S zo veel mogelijk te steunen", aidus ir Manusama, maar ook al zou ir Manusama geen gelden voor deze reis van de stichting „Door de eeuwen trouw" ontvangen, zal deze reis toch doorgang vinden en bekostigd worden aan de gang zijnde algemene vër-1 fondsen vail"de"r"m S gadenng van de Verenigde Na-1 ir Manusama. aldus door ARVI KIVIMAA. (Nadruk verboden.) Zij passeerden snel een bijna sneeuwloze rotshelling. Op het grijze mos parelen duizenden droppels in de zonneglans; ge lijk grillig gesmede zilverstaven liggen de m/osstroken verspreid. Een kraai fladdert krassend omhoog uit een deiineboom, brokken natte sneeuw pletteren (van de takken neer. Ginds dar telt speels een beekje. En er gens ongezien moeten mezen zitten, want de metalen klank van hun getjilp dringt met een windvleug door tot de scherpe jongensoren. Tussen de bomen zien zij reeds de rivier blinken. Haar donker-glimmend wa ter stuwt voort, breed en schuimrollend, kolkend en wlr- warrelend, ijisschotsen schieten in wilde wentelingen met de stroomversnellingen mee. Daar is men eindelijk bij de sauna. Het zal ongeveer drie our in de middag zijn, maar het stoombad is al gereed en ademt zijn zoetige warmte uit. Het «warte gebouwtje met raampjes staat vlak bij het wa ter. Een verweerd-groen plag- gendak dekt de hut. De raam pjes in roestige roeden en spon ningen kijken je aan als de vriendelijke ogen van een oude man. In de kamer van de sauna woont Mikko de visser. Bij hem kunnen de jongens op hun vrije dagen een bad bestellen. Het oude mannetje zit aan. de oever bij zijn netten te scharrelen en mummelt met zijn tandeloze mond wat voor zich zelf heen. Klein is hij en bijziend, maar is hij op het water, dan ontgaat hem niets. Hij ziet wanneer de snoek loskomt, de zalm zwer ven gaat; hij weet precies, wan neer hij de netten in diep dan wel in ondiep water moet uitzet ten. Hij is de walker van het houtbedrijf en patrouilleert op de rivier, gewapend met een ibuiks. Hij is Iemand van strenge plichtsbetrachting. Als hij ke rels op clandestiene visserij be trapt, of roofvissers, die netten van anderen leeghalen, dun knalt hij er op los. Bij aankomst der jongens staakt hij zijn bezigheden aan do netten en begint een praat je. Ieder krijgt een hand van hem, maar hij spreekt alleen tot Yrjö, de leider vam het troepje: hij heeft begrip van rangs- en gezagsverhoudingen! Met hun tweeën gaan zij naar de sauna om te inspecteren, of de damp tot de gewenste dicht heid en warmte ontwikkeld is. Bij de deur blijven ze even staan, snuffelen en snuiven en knikken dan goedkeurend Daarna roept Mikko naar het troepje: „Vooruit maar, er in!", steekt zijn pijp aan en gaat dan weer naar zijn netten. Dat werk duldt geen uitstel, want de snoek komt los. De knapen kleden zich uit, enige in de gang, andere in Mik- ko's woonkamer en reppen zich dan de sauna in. Waren ze tot nu toe wat stil geweest van de vermoeiende mars, nu, in de damp, maken ze plotseling een tumult van belang. Met berken houten scheppen kletsen ze koud water tegen de gloeiende ovenstenen om nog meer damp te ontwikkelen. Yrjö's stem herstelt de orde. Allen nemen plaats op de stel lages, slui,ten de ogen en laten de damp op zich inwerken. Hun lijven drinken als het ware het genot van de sauna. In de heet ste hoek zit Kauno, als een vet te baars in diep water. Hij ran selt zich met de berkenroede bij wijze van massage en beweert intussen?, ,JDat idiote marche ren! Totaal overbodig voor een gezond mens. Wat een tocht vandaag! Het leek wel van Waldi.. van Wladiwostok naar Pr-Prz Permz.Przemysl 'je weet wel, waar de üR,ussen weer pas op d'r kop gehad heb ben." Hij zit in zijn hoek kwasie te mopperen, of hij nijdig is. Bij het uitspreken van die vreemde plaatsnamen, laat zijn tong hem altijd in de steek. Hij zit het langst-van allen in de com pacte goeiendhete damp. Als de laatste der Mohikanen blijft hij volharden. Zijn stem wordt zacht fluisterend van inspan ning. Maar hij komt als over winnaar uit het stoombad. Zwemmen gaat hij niet. De moedig,sten, springen van de sauna de rivier in, Yrjö vooraan. Deze zwemt met ferme slagen naar een ijsschots, klemt er zich aan Vast, laat zich een eind meedrijven, en zwemt dan, te gen de stroom in, naar de oever terug. Het is een staaltje van moed, dat daverende toe juiching oogst. Voor zo'n akela zouden ze door het vuur willen gaan. Maar Yrjö zelf vindt het niets bijzonders, wat hij gedaan h«#ft. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 15 OCTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano; 11.30 Gram.; 12.30 Landbouw- mededelingen; 12.33 Ceüo en pia no, 12.53 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal ensemble; 13.40 Gr 14.00 Causerie; 14.35 Gram.; 15.15 Voordracht; 1535 Viool en piano' 16.00 Causerie; 16.15 Gram.; 17.00 Voordracht; 17.20 Gram.; 17.30 Koperkwartet; 17.45 Stemmen van overzee; 18.00 Gram.; 18.15 Harmonie-orkest; 18.35 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.10 Causerie; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Voor de jeugd; 20.50 Opera; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws* 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram., 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Orgel; 11.05 Voordracht; 11.25 Gram.; 12.00 Orkest; 12.30 Land- bouwmededelingen12.33 Sport; 12.48 Bezoek van H. M. Koningin Juhana aan Den Helder; 13 00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Or kest; 14.00 Causeiie; 14.20 Gram.; 14.50 Gevar. programma; 16.00 Orgel; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Koorzang; 17.20 Muzikale cause rie; 18.00 Nieuws; 18.15 Causerie; 18.20 Lichte muziek; 18.45 Cau- serei; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Muz. causerie; 19.30 Por tretten en hun achtergronden; 19.50 Berichten; 20.00 Nws; 20.05 Viool en altviool; 20.30 Causerie; 20.40 Leven in de cultuur; 21.00 Gram.; 21.35 Buitenl. weekover zicht; 21.50 Spaanse volksmuziek; 22.20 Instr. kwartet; 22.40 Cau serie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.: 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Opera; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gram JS-10 Voordracht; 18.20 Gram.' 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws' 19.40 Volkszang; 20.00 Gram.; 20.15 Orkest en koor; 22.00 Nws; 22.15 Int. Radio-universiteit; 22 30 Gram.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5