Ernstig treinongeluk te Eist eist zes doden Complot in Cuba ontdekt Audry Hepburn en de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers De toestand op Haiti Bijbelonderwijs op de Openbare School No vita WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Feestweek Elf gewonden in ziekenhuizen opgenomen Portoricaanse nationalisten in staat van beschuldiging gesteld Lange pleit voor toelating van West-Duitsland tot deN.A.V.O. Schoolstaking in Duitsland Robertson op Formosa Professor Toynbee over de toekomst Molotof uit Oost-Duitsland vertrokken Zaterdag ondertekening van Brits-Egyptische overeenkomst Arrestaties in Finland Japanse vakbond van zeelieden gelast staking Narriman naar Genève Belastingverlaging West-Duitsland Oct. in Vrijwilligers voor het toekomstige Duitse leger Invallen der politie in kantoren van Westduitse communistische partij Beroep op niet-communistische Polen (Advertentie) Vandaag is het nog bij Profiteert hiervan Huiszoekingen bij anti-communisien De vorst van Chitral dodelijk verongelukt VïmiKerlüg W) Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per Maal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 14 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3278. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Op het uitgebreide emplace. ment van het station Hst is Woensdagmorgen omstreeks 8.40 uur de eiectrische sneltrein van Enschedé naar Roermond op de op het verkeerde spoor binnenge reden sneltrein van Nijmegen naar Amsterdam ingereden. De ravage was groot en de ge volgen ernstig. De voorste treinstellen van bei de treinen stonden schuin in de hoogte tegen elkaar op. In beide treinen vielen slachtoffers. Onmiddellijk kwam uit verschei dene richtingen hulp opdagen. Binnen korte tijd waren tien Ro de Kruiscolonnes en vele zieken wagens op de plaats van de ramp aanwezig. De ernstig gewonden werden naar ziekenhuizen in Arn- hem en Nijmegen vervoerd, ter wijl de licht gewonden ter plaat se werden geholpen door medici uit de directe omgeving. Een be gin van brand in de ernstig ge havende treinstellen kon worden geblust. Alle ambulance-auto's van de ziekenhuizen te Nijmegen en van de gemeente Nijmegen, alsmede de beschikbare artsen van de Nij meegse ziekenhuizen vertrokken onmiddellijk na het bekend wor den van de ramp om hulp te bie den aan de slachtoffers. Het blijkt, dat een tweede-klas se treinstel van de trein, die in de richting Nijmegen reed, een derde klasse treinstel van de trein uit Nijmegen is binnengedrongen. Teneinde enkele slachtoffers te bereiken, moest men met snij branders de gehavende wagens open branden. De bestuurder van de trein uit Nijmegen heeft, toen hij bemerk te dat hij op verkeerd spoor te recht was gekomen, aan de voor zijde van de trein de rode sluit- lichten ontstoken. Manschappen van de lucht strijdkrachten uit Nijmegen heb ben aan het reddingswerk deelge nomen. Bij de N.S. heeft men gro te lof voor de militairen die hulp hebben verleend. Zij waren zeer snel ter plaatse en hadden vele hulpmiddelen bij zich die uitste kend van pas zijn gekomen. Zij hebben door de snelheid waarme de zij hebben gereageerd een zeer goede indruk gegeven van de ma te van paraatheid. De minister van Verkeer en Waterstaat en de directeur- gene raai van het Verkeer hebben in een telegram aan de president-di recteur van de Nederlandse Spoorwegen hun deelneming be tuigd met het ernstige spoorweg ongeval. Naar de president-directeur van de N.S., ir F. Q. den Hollander, mededeelde, is de oorzaak van de botsing geweest, het breken van een draad bij de bediening van een wissel. Hierdoor kon de wis sel niet worden bediend met het gevolg, dat een der treinen op een verkeerd spoor kwam te rij den. DE OMGEKOMENEN. De namen van de bij het trein ongeval om het leven gekomen personen zijn: de reclasserings- ambtenaren Jacq. H. Sloots te Utrecht 57 jaar en P. J. A. Hop staken te Amersfoort 30 jaar, J. C. Sutherland te Liverpool 35 jaar, luitenant-kolonel bij het commando luchtstrijdkrachten te Nijmegen A. J. Dalhuysen te Arn hem 43 jaar, F. J. Snels te Aalst (België) 71 jaar en mevr. Naafs- Peppelman te Maastricht. De omgekomen luit.-kol. Dal huysen bevond zich in gezelschap van luit.-kol. Maters, garnizoens commandant van Nijmegen. Deze bleef ongedeerd. De heer Dalhuy sen was ingedeeld bij de lucht strijdkrachten te Nijmegen. DE GEWONDEN. De namen van de gewonden zijn: J. W. van Woerkom, 53 jaar, vertegenwoordiger uit Arnhem Th. A. Welling, 24 jaar, machinist uit 's Heerenberg; mevr. C. Kruit wagen, 41 jaar, uit Zevenaar; mevr A. IV Derksen-Gerrits, 62 jaar, Zevenaar; J. P. Slotemaker, 40 jaar, beroep onbekend, Den Haag; J G. Spekman, 42 jaar, uit Hengelo (Ov.) wagenbestuurder van de uit Enschede komende trein; C. G. Jansen, 46 jaar, che micus bij de A.K.U. te Arnhem; res.-majoor T. E. van Schouwen burg, 50 jaar, van de staf der 7 December divisie Arnhem; de le luitenant der geniedienst speciale werken B. Coenraad uit Arnhem en ir G. C. van Streefkerk van de rijkswaterstaat uit Nijmegen. De verwondingen, die de le luit. C. Baltz (59 jaar) heeft opgelo pen, blijken nogal mee te vallen. Na te zijn behandeld, is hij naar huis teruggekeerd. In de ziekenhuizen te Arnhem en Nijmegen worden thans nog elf gewonden verpleegd. Hun toe stand is niet levensgevaarlijk. De enkele weken geleden in de buurt van Osnabrück begonnen schoolstaking heeft school ge maakt. Zij heeft zich uitgebreid tot tachtig scholen in het district Osnabrück. 15.000 kinderen van Katholieke ouders verheugden zich in de onverwachte verlen ging van de herfstvacantie met een stakingsdag. De onderwijzers stonden voor lege banken. Een tweede stakingscentrum ligt in het Eemsland, langs de Neder landse grens. Daar hebben 18.000 schoolkinderen van hun ouders opdracht gekregen de school een of meer dagen te verzuimen. De stakingen worden georganiseerd door de Katholieke oudercommis sies, die hiermee willen proteste ren tegen de onlangs in Neder- saksen aanvaarde schoolwet, waarin de openbare school „op Christelijke grondslag" primair wordt gesteld. Er zijn tot dusver 270 Katholieke scholen, die op grond der wet in een school voor alle confessies zouden moeten worden hervormd. Aan vele dezer scholen zijn de laatste dagen borden opgehangen met het opschrift „Katholieke volksschool". ALLE BELGISCHE TRAMS VERWARMD. Alle Belgische trams zullen deze winter worden verwarmd door middel van straal-elementen, die gevoed worden door electriciteit. De verwarming zal iedere dag geregeld worden naar de aanwij zingen van het meteorologisch instituut te Ukkel. De plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken van Amerika, Walter Robertson, heeft Woensdag op Formosa besprekingen gevoerd met gene raal Tsjiang Kai-Sjek over wa.t officieel genoemd wordt „zaken Van beiderzijds belang". Het te Hongkong verschijnen de blad „China News" meent te weten, dat Robertson heeft verzocht de strijd tussen Que- moy en Amoy te „localiseren". Het eiland Quemoy is in han den der nationalisten en ligt tegenover de stad Amoy op het vasteland. Er is al wekenlang een artillerieduel tussen beide sterkten gaande. De bekende Britse historicus, prof. Arnold Toynbee, heeft Dins dag bij de publicatie van de laat ste vier delen van zijn wereldge schiedenis gezegd, dat er geen derde wereldoorlog zou zijn, al leen een lange periode van span ning met een „niet-dramatisch slot". Op een vraag, hoe succesvol het communisme zou zijn, ant woordde Toynbee, dat Rusland op technologisch gebied succes zou hebben en een nieuwe stand van beheerder zou voortbrengen, die het zich niet kon veroorloven hard te behandelen. Er zou zich een meer liberale democratie misschien op het westelijke pa troon, ontwikkelen en hierin zou een „burgerlijke stand" ontstaan. De Britse geleerde zei desge vraagd, dat de Westerse mens al tijd een minderheid in de wereld heeft gevormd, de rest bestond uit „inboorlingen". Nu de „in boorlingen" ook over atoom- en waterstofbommen beschikten^ zouden er geen „inboorlingen" meer zijn. Dit betekende dat de Westerse mens zich enorm moet aanpassen. De tien delen van het werk van Toynbee verschijnen terzelfder- tijd in Engeland en Amerika. In Engeland werden tien duizend bestellingen voor de laatste vier delen geboekt, in Amerika onge veer vier duizend. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het hoofd van de Cubaanse politie heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat er een complot is ontdekt, dat de Cubaanse al gemene verkiezingen op 1 No vember beoogde te verhinderen. Het complot stond onder lei ding van prof. dr Barcenas, aldus de politiechef, Canizares. Barcenes had Maandag of Dinsdag het land verlaten. Er werden talrijke personen in hechtenis genomen, onder wie drie artsen en het werd waarschijnlijk geacht, dat er overal in het lajnd nog meer personen zouden worden gear- In een spreekkamer van een arts werden ruim 200 handgra naten, bommen en springstof gevonden. Prof. Barcenas, die wist te ontkomen, js reeds eerder bij dergelijke complotten betrok ken geweest en herhaalde ma len in hechtenis genomen. Vorig jaar leidde hij een beweging, die zich meester wilde maken van het militaire hoofdkwartier te Havana. Prof. Barcenas werd in Juni van dit jaar in vrijheid gesteld krachtens een amnestiewet voor politieke misdadigers. In Mei 1953 was hij! tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Candidaten bij aanstaande presidentsverkiezingen zijn ge neraal Batista van de nationale progressieve coalitie en dr Grau San Martin van de Cubaanse reivolutionnaire partij. Generaal Batista stond in Augustus van dit jaar het presi dentschap van zijn medewerker Del Castillo af om zich aan de campagne voor zijn herverkie zing te kunnen wijden. De jury van het Amerikaanse federale gerechtshof heeft der tien Portoricaanse nationalisten in staat van beschuldiging ge steld wegens „samenzwering tot opstand tegen de Verenigde Sta ten". Onder hen bevinden zich de vier, die 1 Maart j.l. revolver schoten hebben gelost vanaf de publieke tribune in het Ameri kaanse congresgebouw, waardoor vijf leden van het Huis van Afge vaardigden werden gewond. Zij zijn reeds eerder in staat van be schuldiging gesteld. De dertien arrestanten, waar onder zich twee vrouwen bevin den, kunnen tot ten hoogste zes jaar gevangenisstraf en een boe te van vijf duizend dollar worden veroordeeld. 26 dezer zullen de verdedigers hun pleidooien houden, waarna uitspraak zal worden gedaan. De arrestanten behoren tot een zeer kleine Portoricaanse natio nalistische partij, die een volledig onafhankelijk Porto-Rico wil. Het overgrote deel der Portoricanen wil bestendiging van de huidige gang van zaken, waarbij Porto- Rico binnenlands zelfbestuur ge niet, terwijl de Verenigde Staten de zorg hebben voor het buiten landse beleid en de landsverdedi ging. Twee partijgenoten van de be klaagden hebben indertijd ge poogd president Truman te ver moorden. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, is Woensdag per vliegtuig uit Oost- Berlijn naar Moskou vertrokken na ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de Duitse de mocratische republiek een bezoek aan Oost-Duitsland te hebben ge bracht. Radio-Cairo heeft Woensdag verklaard, dat de uiteindelijke Brits-Egyptische overeenkomst over evacuatie van de Suez-ka- naalbases door de Britten waar schijnlijk Zaterdag a.s. zal wor den getekend. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bit, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen- Matige tot krachtige en langs de waddenkust tijdelijk harde zuid westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. VRIJDAG 15 OCTOBER. Maandag zijn te Parikkala in Z.O.-Finland drie personen aan gehouden in de onmiddellijke na bijheid van de grens met de Sow- jet-Unie. Hun wordt ten laste ge legd, dat zij illegaal de grens zijn overgegaan na in verbinding te zijn getreden met „een buiten landse mogendheid". Zoals bekend is, komt de film- die voor honderd procent oorlogs- De leiders van de Japanse vak bond van zeelieden hebben Woensdag een algemene staking voor onbepaalde duur gelast, om dat de redersvereni gingen de eisen van de bond ten aanzien van arbeidscontracten feitelijk van de hand zou hebben gewezen. De staking van de zeeliedenbond, die zegt 80.000 leden te hebben, zou Zaterdag moeten beginnen. Door deze stakingsoproep wordt de Japanse scheepvaart met ver lamming bedreigd. ster Audrey Hepburn ten bate van de bond 'van Nederl. mili taire slachtoffers op 1 November a.s. naar Nederland om in de daaropvolgende dagen achtereen volgens te Amsterdam. Rotter, dam, Den Haag en Arnhem op te treden. Dit optreden is be doeld bij wijze van actie vooraf aan het beroep dat de bond het volgend voorjaar, van half Febr. tot half April, wil doen op de Ne derlandse bevolking. Dit beroep zal worden ingeleid door Z. K. H. Prins Bernhard, ter verkrijging van de anderhalf millioen gulden, die de bond nodig heeft om te Doorn een soort levenscentrum te stichten voor die militairen, Ex-koningin Narriman van Egypte is Woensdagochtend te Parijs aangekomen op doorreis van Cairo naar Genève, waar zij, naar verklaard wordt, een medi sche behandeling zal ondergaan. Zij was vergezeld van haar moe der, mevr. Assila Sadek, en een dienstbode. Zondag was uit Cairo gemeld, dat Narriman haar woning te Alexandrië had verlaten na on enigheid met haar tweede echtge noot, de arts dr Adham al Nakib. Haar echtgenoot was niet op het vliegveld van Cairo aanwezig, toen Narriman naar Parijs ver trok. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.26 4.01 4.41 4.51 n.m. 3.44 4.19 4.59 5.09 14 15 ZON op onder MAAN op onder 7.01 7.03 17.50 17.48 18.35 19.25 10.25 11.45 Ondanks het feit, dat de komen de bewapening de Duitse rege ring voor grote financiële proble men zal stellen, hebben de rege ringspartijen een verdergaande vermindering der belastingen doorgezet dan de minister van Financiën, Schaffer, eerst wilde toestaan. Schaffer heeft een half jaar geléden „aarzelend een vrij aanzienlijke verlaging der inkom, stenbelasting aangekondigd. Se dertdien is hij onder voortduren de pressie geweest van de rege ringspartijen, die vonden, dat hij veel verder zou kunnen gaan. Thans is Schaffer voor deze druk gezwicht en de partijen zullen in de bondsdag de belastingbetalers nog twaalf procent meer aftrek geven dan de minister aanvanke lijk van plan was. Daartegenover staat echter, dat minder royaal dan tot dusver zal worden omge gaan met de mogelijkheden tot aftrek. Zo zal in de toekomst de verdienste uit Zondagsarbeid niet langer vrij van belasting zijn. Minister Schaffer heeft daar naast ook een verhoging van de vennootschapsbelasting inge voerd, waar nu op een algemeen tarief van 45 procent zal worden aangestuurd. De belastingvrijstel lingen, die tot dusver voor de be vordering van de export werden gegeven, zullen worden gehal veerd. Het aantal meldingen van vrij willigers voor een toekomstig Duits leger is na de Londense conferentie met sprongen geste gen, aldus werd uit Bonn verno men. Hieronder is vooral het aantal jongeren, dat nog nooit in dienst was, toegenomen. Het aantal meldingen bedraagt ruim 115.000, terwijl er 150.000 vrijwilligers voor het toekomsti ge Westduitse contingent van 500.000 man nodig zullen zijn. De wervelstorm, die verscheide ne steden op Haiti heeft getrof fen, is Woensdag gevolgd door een vloedgolf, die o.a. in Jeremie talrijke slachtoffers heeft geëist. De stad Cayes, aan de zuidkust, is bijzonder zwaar door de storm getroffen. Daar zijn 700 personen dakloos. De schade wordt ge raamd op 500.000 dollar. De rege ring heeft levensmiddelen en ge neesmiddelen naar de stad gezon den. Op het platteland in zuid-west Haiti is veel schade toegebracht aan de plantages. Volgens berich ten uit Port au Prince is de stad Jeremie door de orkaan bijna ge heel met de grond gelijk gemaakt. Jeremie, dat 11.000 zielen telt, zou voor een groot deel onder water staan. Een kazerne, een bankgebouw en een klooster zou den de enige gebouwen zijn, die nog overeind staan. In Cayes, een plaats van 20.000 inwoners zouden 200 doden en 350 gewonden zijn. Ook de stad Port-de-Pai is Dins dagavond door de orkaan geteis terd. Het lage gedeelte van de stad werd overstroomd, doordat een rivier buiten haar oevers trad. Bijzonderheden zijn niet be kend door het uitvallen van ver bindingen. Het aantal doden op Haiti be draagt thans 100. Er zijn talrijke gewonden. Er is tot nu toe voor 2 millioen dollar schade aange richt, aldus een te Bogota (Co lumbia) opgevangen bericht van radio-San José de Costa Rica. De orkaan woedt nog boven de hoofdstad Port au Prince. Men is bezig met de organisatie van de hulpverlening "aan de ge troffen bevolking. invalide zijn. Als gevolg van de oorlog hier en in Indonesië is er een groot aantal militaire invaliden, ver telde ons dr Andriessen. De moeilijkste gevallen vormen zij die voor 100 invalide zijn en inwonen bij hun ouders. Als deze laatsten overlijden moeten de desbetreffende oorlogsinvaliden doorgaans naar deze of gene in richting, waar bezwaren aan ver bonden zijn, naar de practijk uit wijst. Voor het te bouwen tehuis is de grond reeds aangekocht en het bouwontwerp ligt klaar, zo dat aan de slag kan worden ge gaan zodra de zaak ook finan cieel „rond" is. Volgens het ont werp ligt het in de bedoeling om bij het moederhuis, dat is opge zet voor tachtig patiënten, tevens tien bungalows te bouwen voor speciale gevallen. Van het programma dat Audrey Hepburn brengt, komen de baten ten goede aan het beoogde doel. De Westduitse politie heeft Dinsdag invallen gedaan in vier kantoren van de communistische partij te Düsseldorf om bewijs materiaal te verzamelen ten be hoeve van de openbare aanklager van het hof te Karlsruhe ter on dersteuning van een door de re gering aanhangig gemaakt pro ces om deze partij onwettig te verklaren, aldus werd uit be trouwbare bron medegedeeld. Het proces zal volgende maand beginnen. De politie, die de kan toren van het nationale bestuur van de partij, de afdeling Noord- rijn-Westfalen, de afdeling stad Düsseldorf en de kantoren van „Freies Volk" het voornaamste partijblad in West-Duitsland, be zocht, verrichtte geen arrestaties. De communistische functionaris sen boden geen tegenstand. In een Dinsdag gepubliceerde verklaring van de voorzitter van de partij, Max Freimann, worden beschuldigingen tegen de cornmu- nische partij tegengesproken en wordt de regering er van beticht zelf ongrondwettig te handelen door inbreuk te maken op in de grondwet vastgelegde democrati sche rechten. Freimann, tegen wie in Augus tus j.l. een bevel tot inhechtenis neming werd uitgeschreven, be vindt zich op het ogenblik in Oost-Duitsland. De opperste raad van het Ame rikaanse „Poolse congres", de or ganisatie der niet-communisti- sche Polen, heeft een beroep op alle buiten Polen wonende Polen gedaan eendrachtig samen te werken onder leiding van gene raal Sosnowski, voor het doen herleven van een „vrij Polen". Generaal Sosnowski was in de afgelopen oorlog bevelhebber der Poo^e strijdkrachten in Groot- Brittannië. Hij bevindt zich thans in Canada. De politie heeft Woensëag- o-chtend te Parijs huiszoeking verricht (bij strijdbare anti-oom- munisten om de daders van aanslagen op (kantoren van de communistische partij te ont dekken. De oiperatie, die geleid werd door 23 inspecteurs, ha,d 'voor namelijk ten doel geheime voor raden springstof en brieven met aanwijzingen over de voor de aanslagen verantwoordelijke personen te vinden. De jongste aanslag geschied de Maandagavond. Er werd toen een handgranaat gewor pen in een communistische ver gadering, waarbij vier personen werden gewond, waarvan twee zwaar. Noorwegen dient het voorstel om West-Duitsland uit te nodigen tot toetreding tot de N.A.V.O. te steunen, aldus heeft de Noorse minister van Buitenlandse Zaken Woensdag in het parlement te Oslo verklaard. Minister Lange gaf een over zicht over de buitenlandse poli tiek, dat later zal worden bespro ken. De regering heeft nog niet be sloten of Noorwegen zich bij de Westeuropese unie moet aanslui ten. Noorwegen werd niet uitge nodigd tot toetreding. „Het staat geheel aan ons om te besluiten of wij het initiatief willen nemen in deze zaak", zo zeide minister Lan ge. Lange wees er op, dat de Britse belofte van volledige samenwer king met het nieuwe Westeurope se verdedigingsstelsel een zwaar wegend argument tegen Noors lidmaatschap heeft weggenomen. Overigens heeft Noorwegen niet slechts belang bij Duitse deelne ming aan de gemeenschappelijke verdediging, doch ook bij de ma nier waarop Duitse strijdkrach ten ten zuiden van de Deense grens zullen worden gelegerd. Maandag zal in het Noorse par lement het debat over de buiten landse politiek beginnen. Prins Saif Ur Rehman. mehtar - heerser van Chitral is Dinsdag bij een vliegongeluk om gekomen. Chitral is een van de noordelijkste vorstelijke staten van West-Pakistan. De vorst was op weg naar Pes hawar naar zijn hoofdstad, toen het twee-persoonsvliegtuig in de bergen neerstortte. De piloot kwam eveneens om het leven. Saif Ur Rehman, die de 35-jarige leeftijd heeft bereikt, kwam in 1949 aan het bewind. Hij heeft in Peshawar, Lahore en de Afghaan se hoofdstad, Kaboel, gestudeerd. De stoffelijke resten zijn naar Chitral overgebracht. Sinds enige tijd bestaat in Krin gen van het openbaar onderwijs het streven om bijbelkennis als verplicht leervak in te voeren. Dit streven staat los van het facultatief onderwijs in gods dienst en bijbelkennis waartoe de wet ook voor de openbare scholen de mogelijkheid biedt. Op 26 April van dit jaar heeft het bestuur van het centrum voor staatkundige vorming een com missie ingesteld met de opdracht, een gemotiveerd antwoord te geven op de vraag of invoering van bijbelkennis als verplicht leervak bij het openbaar onder wijs aanvaardbaar is. Einde Juni bood de commissie haar rapport aan het bestuur aan. Thans wordt aan het rap port algemene bekendheid ge geven. De commissie komt in ant woord op de haar gestelde vraag tot de volgende slotsom: 1. Indien er vanuit de Neder landse wet waarborgen te bieden zouden zijn, dat het bijbelonder richt op de openbare school in impliciet-christelijke zin gegeven werd, zou de commissie de invoe ring van dit vak op de openbare school wenselijk achten. Zij meent, dat de voordelen zouden opwegen tegen de nadelen. 2. Aangezien echter de Neder landse wet die waarborgen niet kan bieden, moet de commissie tot haar spijt vaststellen, dat het vak bijbelkennis op de open bare scholen niet moet worden ingevoerd als algemeen verplicht leervak. Zij meent, dat het ge vaar voor een expliciet-onchriste- lij'k bijbelonderricht daarvoor te groeft is. De commissie wil echter ten overvloede nog eens wijzen op de wettelijke bepalingen, die de mogelijkheid biedt tot facul tatief godsdienstonderwijs en bij belonderricht op de openbare scholen door vertegenwoordigers der onderscheidene confessies. De commissie heeft aan haar rapport een uitgebreid literatuur overzicht toegevoegd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1