Dr zal op 30 November aftreden Mendès-France krijgt vertrouwens-votum Het debat over de ontwapening Wat wij van Amerika kunnen leren Novita Italiaanse regering stelt vertrouwenskwestie inzake West-Duitse herbewapening WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Feestweek WOENSDAG 13 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3277. Molotof over een hereniging van Duitsland V. N. van bestandsschending in Korea beschuldigd Radioberichtgeving getij-afwijkingen De Politieke Commissie op onder op onder Oct. 13 7.00 17.52 17.58 8.56 14 7.01 17.50 18.35 10.25 15 7.03 17.48 19.25 11.45 16 7.05 17.46 20.27 12.52 Vissers gaan verdronken collega's zoeken bij Profiteert hiervan Presidentsverkiezingen in Honduras Oost-Duitsland aanvaardt Amerikaans voedsel Rheuma-bestrijding fry "kering bil Abonnement: Temeuzer Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Zuid-Afrikaanse eerste- minister, de 80-jarige dr Malan, zal op 30 November aftreden, aldus is Dinsdag te Pretoria be kend gemaakt, nadat het kabinet Maandagavond in buitengewone zitting was bijeengeKomen. Men verwachtte algemeen, dat de 72-jarige minister van Finan ciën en plaatsvervangende pre mier, Havenga, Malan zal opvol gen. Dr Malan, een van de krachtig ste voorstanders van apartheid, zeide, Dinsdag in een verklaring aan het blad „Die Transvaler", altijd geloofd te hebben, dat een leider dient te weten wanneer hij de teugels uit handen moet ge ven en niet moet wachten, totdat vermindering van lichamelijke en geestelijke vermogens of an dere omstandigheden hem tot aftreden dwingen. Er zijn natuurlijk, zo voegde Malan er aan toe, belangrijke kwesties, die hij graag opgelost had gezien, maar hij moet tevre den zijn met de maatregelen die tijdens zijn ambtstermijn zijn ge nomen. Men nam aan, dat dit sloeg op zijn wetsontwerp dat beoogt kleurlingen van gemengd ras van de algemene kiezerslijst te schrappen. Dit wetsontwerp zal in de volgende zitting van het parlement in Januari weer wor den behandeld. Dr Malan is in 1948 veldmaar schalk Smuts als premier opge volgd, nadat de verenigde partij, de partij van Smuts, bij verkie zingen was verslagen. Malan is voorstander van een Zuid-Afrikaanse republiek. Deze republiek zou niet op haat en weerwraak zijn gegrondvest, maiar moest in vrede en vriend schap tot stand worden gebracht. Malan is de eerste Zuid-Afri kaanse premier, die geen gene raal is. Zijn voorgangers de generaals Botha, Hertzog en Smuts streden tegen de Brit ten in de Zuid-Afrikaanse oorlog, toen Malan nog predikant van de Nederlandse Gereformeerde Kerk was. Smuts en Malan zijn op dezelfde school geweest maar kozen op politiek terrein een tegengestelde weg. Botha en Smuts zijn door Ma lan beschuldigd van verraad van het Afrikanderdom, toen eerst genoemden zich bereid verklaar den met de Britten samen te werken om één Zuid-Afrikaanse natie te vormen. In 1919 werd Malan tot parle mentslid gekozen en in 1924 hielp hij bij het tot stand brengen van een verbond tussen de nationa listische en de arbeiderspartij, dat Smuts versloeg. Dr Malan werd minister van Binnenlandse Zaken, Gezondheid en Onderwijs. In 1933, na de fusie van de par- Het Oostduitse nieuwsbureau A. D. N. meldt, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof zich bij een bezoek aan een fabriek in Oost- Duitsland uitgesproken heeft voor onmid dellijke onderhandelingen tussen de grote mogendheden over het vertrek der bezettingstroepen van beide partijen uit Duitsland en over gemeenschappelijke maat regelen ter hereniging van het land. tijen van Smuts en Hertzog, nam Malan de leiding op zich van een twaalftal nationalisten, dat het met de fusie niet eens was. Later, toen Hertzog en Smuts het oneens werden over het feit of Zuid-Afrika al of niet aan de tweede wereldoorlog zou deel nemen, gingen Hertzog en Malan weer samen. Spoedig bleef Ma lan alleen over als leider van de nationalisten. Hij streefde naar beëindiging van de oorlog, omdat hij in Hitiers overwinning ge loofde. Malan won de verkiezingen m 1948 en begon onmiddellijk met de invoering van zijn apartheids politiek, een politiek van rassen scheiding onder blanke leiding. De parlementsfractie van de nationale partij moet de op volger van Malan benoemen. De 72-jarige minister van Fi nanciën, Nicolaas Havenga, een gematigd nationalist, of de minis ter van landen en bevloeiing, Jo hannes Strijdom. fel voorstander van de apartheidsidee, komen beiden voor de functie in aanmer king. Havenga, voormalig leider van de Afrikaner partij, die een fusie met de nationalisten aanging na de verkiezingen van 1948 en Ma lan mede in het zadel hielp, is nu leider van de nationale partij in Oranje Vrijstaat. Hierdoor zou hij een goede positie innemen tus sen de Kaapprovincie en Trans vaal, die strijdende ambities heb ben. Hij heeft grote ervaring in binnen- en buitenlandse kwesties. De 61-jarige Johannes Strij dom, is de „sterke man" in de nationale partij in Transvaal. Men zegt, dat hij aan het hoofd van een groep staat, die gekant is tegen Havenga. Hij is advocaat en boer en heeft vele volgelingen onder de nationalisten. Men neemt als vanzelfsprekend aan, dat hij uiteindelijk het premier schap op zich zal nemen, tenzij de partij bij de volgende verkie zingen wordt verslagen. Zowel minister Havenga als minister Strijdom woonden de buitengewone kabinetszitting bij, gedurende welke Dr. Malan zijn aftreden bekendmaakte. De communisten hebben de Verenigde Naties Dinsdag be schuldigd van schending van de Koreaanse bestandsovereen komst, doordat zij Maandag een communistische burgerpatrouil le ten N. van de demarcatielijn „in een hinderlaag hebben ge lokt". Een lid van de patrouille was daarbij gedood, een gewond en een was ontvoerd. Het hoogste communistische lid van de wapenstilstandscom missie, luitenant-generaal Lie Sang Tsjo, eiste, dat de gewonde en ontvoerde worden teruggezon den en dat er onmiddellijk een onderzoek wordt ingesteld. Na het incident werden solda ten van de Verenigde Naties met zware wapens in de omgeving gezien, zo betoogde generaal Lie. Op 15 October wordt de radio berichtgeving omtrent de getij afwijkingen gewijzigd. Met in gang van die datum worden de afwijkingen van de hoogwater standen opgenomen in de radio uitzendingen van 06.40, 0.800 en 19.00 (Zondags 19.45 uur). Deze verwachtingen zullen niet alleen betrekking hebben op de afwijkingen langs de kust van Holland en Zeeland maar ook op de afwijkingen van de hoogwa terstanden langs de kust van Groningen en Friesland en langs de afsluitdijk. De verwachting van de getij afwijking in de radio-uitzending van 09.35 uur komt te vervallen. Nadere inlichtingen omtrent deze berichtgeving worden op aanvraag verstrekt door het K.N.M.I. te De Bilt). De Franse nationale vergade ring heeft Dinsdag haar vertrou wen uitgesproken in de regering- Mendès-France. Blijkens de telling zijn 352 stem men vóór Mendès-France en 113 stemmen tegen hem uitgebracht. 152 afgevaardigden onthielden zich van stemming. Hiermede heeft de vergadering de Londense overeenkomsten over de Westduitse herbewape ning onderschreven en de pre mier gemachtigd de onderhande lingen voort te zetten. De stemming gold een motie De Italiaanse regering heeft Dinsdagavond in de Kamer van afgevaardigden de vertrouwens kwestie gesteld inzake haar poli tiek van algehele steun aan de herbewapening van West-Duits- land binnen het raam van een 9 mogendhedenovereenkomst be treffende de Westelijke verdedi ging. De Amerikaanse afgevaardigde sen het controlerend orgaan en James Wadsworth heeft Dinsdag een land over beweerde schendin- ,1 iron oon Viot crocr*Vii1 WAttpliik nf noli- voor de politieke commissie van de algemene vergadering der Ver. Naties gezegd, dat het laat ste Russische ontwapeningsvoor stel „een weg voor verdere dis cussie" scheen te openen. Bepaalde punten in het voor stel moesten echter nog worden verduidelijkt. De Amerikaanse vertegenwoor diger verklaarde dat zijn rege ring de FransBritse voorstel len, die te Londen waren inge diend, steunde. De Verenigde Staten zouden geen atoomwapens of andere wa pens gebruiken behalve ter ver dediging bij agressie. Wysjinsky ontkende in zijn antwoord aan Wadsworth ooit gezegd te hebben, dat Rusland niet langer aandringt op een ver mindering van een derde der be wapening en strijdkrachten. De Russische houding dienaangaan de zou in de toekomst volkomen duidelijk worden gemaakt. Hij protesteerde tegen de be wering van de Amerikaanse ver tegenwoordiger, dat Rusland had getracht het Westen te ontwa penen zonder zijn eigen groep te ontwapenen. Dat was nooit het beleid van de Sow jet-Unie ge weest, aldus Wysjinsky. Dr Victor Belaude van Peru vroeg de Russische vertegen woordiger of bij een conflict tus- gen, het geschil wettelijk of poli tiek opgelost moest worden. Een oplossing door de Veiligheidsraad zou zuiver politiek zijn en niet geschikt wegens de werking van het veto-recht. Wysjinsky zei, dat de Veiligs- raad 'niet enkel als een politiek orgaan bestempeld kan worden. Het Russische recht had als grondstelling dat recht een vorm van politiek was. Een veto zou nooit kunnen worden toegepast op het werk van het controle-or gaan, maar indien de Veiligheids raad een zaak moest behandelen, die betrekking had op dit orgaan, dan zouden de voorzieningen van het handvest worden toegepast. Hij voegde hieraan toe, dat art. 27 (3) van het handvest bepaalt, dat een land, dat partij is bij een medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met in het N. en W. van het land plaatselijk wat regen of motregen, elders overwegend droog weer. Matige tot krachtige en langs de Wad- denkust later nu en dan harde Z.W. wind. Dezelfde middagtem- peraturen als gisteren of iets hogere. DONDERDAG 14 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.41 3.16 3.56 4.06 n.m. 2.58 3.33 4.13 4.23 ZON MAAN Ongeveer 20 Urker kotters en een toergingsvaartuig zijn Dins dagmorgen uit Den Helder ver trokken met de speciale op dracht met lijnen de plek af te vissen, waar in de stormnacht vlan Woensdag op Donderdag de kotter „Jonge Jochem" uit Den Helder, ein de kotter „Hen- drika" uit Urk, ieder met vijf man aan boord, vermoedelijk zijn ten onder gegaan. De vangst van dertig schepen, die in de omgeving gaan vissen, zall, zoals reeds is gemeld, ter dekking van de totale kosten worden verkocht. Dinsdagavond omstreeks acht uur zijn de Urker en Ilelderse kotters de haven van West-Ter schelling binnengelopen. Zij de den dit om beschutting te zoeken voor de harde wind die verwacht werd. Het binnenlopen van deze vloot van in totaal circa veertig schepen veroorzaakte in West- Terschelling veel drukte. Voor zover tot dusverre bekend is, hebben de schepen nog niets gevonden van de vermiste sche pen. (Advertentie) Vandaag is het nog geschil, zich van stemming zal onthouden bij kwesties, die de vreedzame regeling van geschil len meebrengen. Het debat werd verdaagd tot hedenmiddag. Daar geen van de drie candi- daten voor het presidentschap van Honduras de noodzakelijke meerderheid voor verkiezing heeft gekregen, zal het nieuwe parlement tussen 5 en 24 Decem ber bijeenkomen om een van de twee candidaten die de meeste stemmen verwierven, tot presi dent te kiezen. Deze twee candi daten zijn de liberale oppositie leider Villeda Mitrales en de na tionalistische leider generaal Tiburcio Carias. Eerstgenoemde kreeg 121.213 stemmen, de tweede 77.726. Het is de vierde maal in min der dan één maand tijd, dat de regering het vertrouwen van het parlement vraagt. In de Kamer begon Dinsdag avond een debat over de steun van Italië aan de Westelijke inte gratie, met inbegrip van een her bewapend West-Duitsland. Men verwacht, dat het debat een week zal duren. Aan het eind hiervan zal de regering-Scelba, volgens politieke waarnemers, waar schijnlijk in de 590 zetels tellende Kamer een meerderheid van on geveer dertig stemmen behalen. Prof. Gaetano Martino, die twee weken geleden minister van Buitenlandse Zaken werd, ver klaarde, dat Italië alles in hét werk zal stellen om een middel te vinden om een herbewapend West-Duitsland in een voor Frankrijk aanvaardbaar verdedi gingsstelsel te brengen. Het mis lukken van de E.V.G. betekende z.i. geen einde van het proces van Europese éénwording. „Dit proces is een organische ontwikkeling. Het kan tegensla gen ondervinden, doch het kan niet worden gestuit", aldus de minister. Hij achtte het onmoge lijk. dat West-Duitsland een ac tief lid van een hersteld Europa kan worden, zolang het als een overwonnen natie wordt be schoüwd. „Wij vergeten niets van het tragische verleden, doch juist om deze reden is het onze plicht de omstandigheden, waaronder een dergelijk verleden zich kan her halen, uit de weg te ruimen", zo verklaarde Prof. Martino. Oost-'Duitsland heeft meer dan 5000 ton Amerikaanse sur plus voedingswaren ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen van de vorige zomer aanvaard, zo heeft het .Rode Kruis in Genèvte medege deeld. Bloem, boter en rijst zul len verdeeld worden onder de mensen. Er is ook voedsel voor de dieren. Op Donderdag 14 October des avonds om 19.35 uur zal over Hil versum II De A.V.R.O.) een vraaggesprek worden uitgezon den tussen dr L. G. Kortenhorst voorzitter van de Tweede Kamer prof. dr P. Muntendam, direc teur-generaal van de volksge zondheid, en de heer P. L. Stal voorzitter van de Nederlandse vereniging tot rheumatiekbestrij ding en het nationaal rheuma fonds. Dit radiovraaggesprek zal gewijd zijn aan de oprichting van het nationale rheumafonds en de daarmee verbonden landelijke actie tot rheumabestrijding. van vertrouwen, die Vrijdag door Mendès-France was inge diend, aan het eind van een de bat van twee dagen over de Lon dense accoorden. Deze motie luidt: „De nationale vergadering, die haar trouw aan het Atlanti sche bondgenootschap en haar vastbeslotenheid tot het voortzet ten van de opbouw van Europa bevestigt en die van het resul taat van de Londense onderhan delingen op de hoogte is gesteld, spreekt haar vertrouwen uit in de regering wat betreft de voort zetting van deze onderhandelin gen en de toepassing van het door haar uiteengezette beleid Voor de stemming hadden woordvoerders van de Gaulisten, voormalige Gaulisten, radicaal socialisten en enkele groepen der conservatieven megedeeld, dat zij vóór de regering zouden stemmen. De volksrepublikeinen zeiden, zich van stemming te zullen onthouden. Hieruit blijkt, dat een absolute meerderheid in de nationale ver gadering de Londense overeen komsten steunt. De vergadering telt thans 627 leden. Onder de 152 afgevaardigden, die zich van stemming onthiel den, bevonden zich het merendeel van de 84 volksrepublikeinen en een meerderheid onder- de onaf- hankelijken, die het standpunt van oud-premier Reynaud deelde, dat de te Londen gesloten ac coorden een herleving van de Wehrmacht" en de Duitse gene rale staf betekenden, hetgeen door het aanvaarden van het E.V.G.-verdrag niet nodig zou zijn geweest. Nadat de uitslag van de stem ming bekend was gemaakt, ging de vergadering tot 3 November uiteen, als voorzetting van het herfstrecès, dat voor het debat over de Londense overeenkoms ten enige dagen was onderbro ken. - In het debat, waarbij voor elke fractie slechts één spreker het woord mocht voeren, verklaarde de dissidente Gaullist, generaal Billotte, een vooraanstaand tegen stander van de E. V. G., dat. hoe wel zijn fractie Mendès-France indertijd bij diens investituur niet gesteund had en haar denkbeel den inzake de Westeuropese ver dediging geheel verschillend wa ren van hetgeen te Londen werd besloten, de 34 leden van de groep toch éénstemmig van mening wa ren, dat het hun plicht was de Londense accoorden te steunen. De communistisch gezinde Pier re Cot was van oordeel, dat er in Frankrijk 'n grote weerzin tegen de herbewapening van Duitsland bestaat. Ook al zou Mendès-Fran ce nu liet vertrouwen der verga dering krijgen, dan zouden de Londense overeenkomsten ten slotte toch niet veel meer kans op bekrachtiging door de nationa le vergadering hebben dan inder tijd de E. V. G. Hij beklaagde zich er over, dat de premier geen stappen deed om tot een verge lijk met de Sowjet-Unie te ko men. Gaston Palewski deelde als woordvoerder der Gaulisten mee, dat zijn fractie vóór de regering zou stemmen. Hij drong er even wel bij de premier op aan zó krachtig mogelijk waarborgen ten aanzien van de Duitse herbewa pening te verkrijgen en tegelijk aan te sturen op onderhandelin gen met de Sowjet-Unie. De radicaal gezinde Rene Ple- venr die premier was toen het Europse legerplan in 1951 voor 't eerst werd geopperd, zeide zich van stemming te zullen onthou den, omdat hij eerst wilde weten, welke garanties de Londense overeenkomsten in haar uitein delijke vorm zullen bevatten. Ook de volksrepublikeinen, bij monde van Pierre Pflimlin, ver klaarden zich van stemming te zullen onthouden, omdat de Lon dense overeenkomsten z.i. niet voldoende waarborgen tegen een herleving van een zelfstandig Duits leger bevatten. Pflimlin verklaarde te hopen, dat Mendès- France op dit punt nog conces sies zal kunnep krijgen, zodat de volksrepublikeinen de uiteindelij ke overeenkomsten zullen kun- nen bekrachtigen. Premier Mendès-France heeft thans met succes de op één na laatste phase afgesloten van de politiek, die hij bij zijn ambtsaan vaarding in Juni j.l. aankondigde ten aanzien van de Europese ver dediging. Hij zeide toen, dat de nationale vergadering zich over de E. V. G. moest uitspreken en dat zij, indien zij dit plan af wees, een alternatieve vorm voor het opnemen van West-Duitsland in de Westelijke verdediging diende te aanvaarden. Nu heeft hij de handen vrij bij de slotpha- se der onderhandelingen, wan neer de negen mogendheden op 21 October te Parijs bijeenkomen. De negen landen zullen dan de gedetailleerde tekst van de Lon dense overeenkomsten aanvaar den, welke intussen door com missies van deskundigen te Parijs, Brussel en Bonn is op gesteld. Bij het debat in de nationale vergadering heeft Mendès-Fran ce duidelijk gemaakt, dat hij niet kan pogen op de komende Parij- se conferentie nog grote conces sies te verkrijgen. Ongetwijfeld zal hij wel trachten kleine wijzi gingen aan te brengen betreffen de de opdracht aan de toekom stige organisatie van het ver drag van Brussel bij het opstel len van controlebepalingen inza ke de wapenproductie. Tevens heeft de premier tij dens het debat op zich genomen aan te dringen op een gele'delijk toenemende Europese integratie op economisch- en politiek ge bied, wanneer in het verdrag van Brussel West-Duitsland en Italië zijn opgenomen. Dit kan pas ge beuren, nadat de verschillende parlementen de teksten, welke volgende week te Parijs zullen worden aanvaard, hebben be krachtigd. De volgende taak van Mendès- France betreft Saarland, over welk gebied met West-Duitsland een accoord moet worden geslo ten, dat tegelijk met de Londense overeenkomsten ter bekrachti ging aan de nationale vergade ring moet worden voorgelegd. De Saarlandse premier, Hoff mann, is op het ogenblik in Parijs, waar hij besprekingen voert met leden der regering en waarschijnlijk heden een onder houd met Mendès-France zal heb ben. Dit overleg vormt een inlei ding op de besprekingen tussen de Franse premier en bondskan selier Adenauer, die voor 19 Oc tober op het programma staan. In Franse politieke kringen is men optimistisch gestemd over de afloop hiervan. Na de internationale conferen ties van volgende week zal de Franse premier zich met binnen landse aangelegenheden gaan bezig houden. De eerste kwestie hierbij zal, naar men verwacht, een hervorming van het kabinet zijn. Helaas zijn niet alle factoren, I die tot de hoge productiviteisop-1 voering in Amerika hebben ge leid, in Europa, en allerminst in Nederland, aanwezig. Wij missen de rijke voorraad aan grondstof fen, goedkope brandstof en wa terkracht, en wij missen ook het grote afzetgebied, dat massafa- bricage mogelijk maakt. Dit verklaarde Ir. W. H. van Leeuwen, directeur der Neder - landsche gist- en spiritusfabriek te Delft, tevens voorzitter van de contactgroep opvoering producti viteit, in een Dinsdagmiddag in het Victoriahotel te Amsterdam gehouden lunchbijeenkomst van de American Businessmen's Club of The Netherlands, waar hij sprak over: „Wat wij van Ame rika kunnen leren". Het afbetalingssysteem. Ir. van Leeuwen vervolgde: Vandaag bezit 2/3 van de Ameri kaanse gezinnen één of meer auto's, practisch alle gezinnen een radio, driekwart van de ge zinnen een ijskast en een was machine, de helft van de gezin nen een stofzuiger en thans reeds 1 op 3 gezinnen een televisietoe stel. Deze artikelen zouden niet in deze omvang verbreid zijn, in dien ze contant waren gekocht. Het afbetalingssysteem heeft be wust een zeer grote omvang aan genomen. Spreker betoogde, dat met dit systeem in Amerika prac tisch geen ongelukken zijn ge beurd, dat het integendeel heeft geleid tot de mogelijkheid van massafabricage en kostprijsver laging. Hiermee heeft men in Amerika bereikt, dat de toene ming van de welvaart in zeer ruime kring aan de lijve wordt ondervonden. „In Europa be schikken wij helaas niet over alle factoren, die het Amerikaanse productiepeil mogelijk maken, maar toch zijn er talrijke elemen ten waarvan wij voordeel kunnen ductiviteit te laten delen. Het on derwijs is meer afgestemd op de praktijk van het leven en er zijn diverse andere maatregelen te noemen, die tot deze ontwikke ling hebben bijgedragen. Van dit jonge frisse land, aldus Ir. van Leeuwen, kunnen wij on eindig veel leren, en het wordt hoog tijd, dat wij onze te vaak tot uitdrukkihg komende laat dunkendheid laten varen. De Amerikaan heeft een open oog voor de snelle ontwikkelingsgang en schroomt niet potige maat regelen te nemen om de geeste lijke ontwikkeling van de Ameri kaanse burger te bevorderen. Met volle behoud van onze ka rakteristieke nationale eigen schappen zullen wij er goed aan doen onbevangen de ontwikkeling aan de overzijde van de Oceaan te volgen, want wij kunnen er veel leren, dat ons in materieel en in geestelijk opzicht ten voor deel kan strekken, aldus Ir. van trekken, zoals normalisatie en typebeperking, alsmede het stre ven naar een continu lopend pro ductieproces, goed georganiseer de verkoopmethoden en „human relations". Spreker meende, dat hetgeen men aanduidt als „The American way of life" mogelijk is gewor den doordat de ontwikkeling in de Verenigde Staten een kwart a een halve eeuw bij Europa ten achter stond. Er zijn immers ver scheidene voorbeelden van dat, wanneer een bepaalde ontwikke ling zich later begint te voltrek ken, deze sneller en beter ver loopt, omdat men de beschikking heeft over uitgebreider kennis en betere hulpmiddelen. De snelle industrialisatie in de Verenigde Staten heeft zich in de maatschappelijke sfeer vol trokken zonder een klassestrijd te doen ontstaan. Meer doelbe wust is men er op uitgeweest de wust is men ei up uiigewcc-oi uc ucci nu,, grote massa in de verhoogde pro-1 Leeuwen. Reacties op het Franse vertrouwensvotum. Een woordvoerder van de W. Duitse regering heeft Dinsdag 't Franse vertrouwensvotum be treffende West-Duitse herbewa pening „zeer bevredigend" ge noemd. Hij zei, dat het echter juist is wat wij verwachtten". De Westduitse sociaal-democra tische leider, Erich Ollenhauer, zei tot een Reuter-correspondent, te menen, dat het votum slechts de Franse premier in staat wilde stellen „voort te gaan met de on derhandelingen". De stemming gaf geen aanwijzing over hoe de assamblée later zou reageren op de bekrachtiging van de Londen se overeenkomsten, volgens wel ke West-Duitsland een nationaal leger als onderdeel van de Navo zal hebben. De Franse socialisten zouden de motie „hoofdzakelijk uit over wegingen van strikt binnenlandse politiek" hebben gesteund, aldus Ollenhauer. In diplomatieke kringen te Lon. den werd grote voldoening uit gesproken over het aannemen van de motie van vertrouwen in de Franse regering.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1