EEN UUR VOOR EEN TOEKOMST Uil de S van de „uit Gods hand gevallenen" WONDEN van allerleiaard Klooster balsem Opinie-onderzoek overwoningen Vier Japanners hielden zich 10 jaar schuil onder de rook van Holland ia Goodwill EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN De nood der vluchtelingen is groot Westminster Loopt de Abdij gevaar De Franse spionnagezaak TERNEUZEN. SLUIS. JOY-RIDING TE DEN HAAG RETRANCHEMENT- SLUISKIL ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. Het Herdenkingsfeest der Cokesfabriek Ja é%gen De beste bedden ooit gemaakt! Neo fascistische bijeenkomst in België De minister van Defensie van Ureguay ontslagen Stevenson voorspelt Op een strand, 6 meter voorbij paal 17. ligt een geschonden scheepsvat. Met de aanduiding 17/6 is deze dode getuige van 'n scheepsramp gelocaliseerd. Met gelijke aanduidingen zijn ook gelocaliseerd geschonden mensen, levende getuigen van de wereldramp, die in hen nog voortduurt, gehavende mensen, door een zee van onzegbaar leed neergeworpen in een klein stukje barak van een vluchtelingen kampergens, heel ver van hei eigene. 20/5 29ste barak, ruimte 5 lager St. Martin, niet ver van Vil lach) Joseph Gross; 64 Jacob Kapo; 17/6...31/1...enz., enz., hon derdduizenden cijfergroepen vor men de codificatie van schreeu wende materiële rampspoed en nog luider zwijgende geestelijke nood. Alleen in Oostenrijk: meer dan 2160000 nummer geworden Hei- matvertriebene, letterlijk uit hun land getrapten ofwel uit hun land naar de vrijheid gevluchten. Op heel weinigen na gaan zti al len gebukt onder het nummer. Niettemin zijn zij zich nog zoveel van het eeuwig menselijke be wust, dat zij honderdduizen den alleen in Oostenrijk hun keren naar een handreiking, die hen uit het nummer weer naar hun medemensen leidt. Een hand reiking die deze hpnderdduizen- den redding biedt uit de 76 .offi ciële" (Oostenrijkse regermgs) kampen en de naar schatting 33.000 niet of nauwelijks ge- codificeerden uit de „niet officie- Ie" kampen, die veelal bestaan uit een huttengroepering, waar bij vergeleken een woonwagen kamp zoals wij dat kennen een villadorp is. Door de. ellende heen hoort ge, maar ge moet goed luisteren, want de ellende verdooft, de hun kering naar hulp op de eerste schreden naareen toekomst. Nederland steekt de handen uit naar deze „uit Gods hand ge vallenen" Nederland steekt de handen uit...de mouwen om te werken één uur voor een toe komst van deze in uitzichtloos heid gebannen medemensen. Heus, de ellende in de vluchte- lingenkampen is groot. Maar ze galmt er bijna nergens uit. De Oostenrijkse regering verdient de grootste lof voor wat zii doet voor deze ongevraagde bevolkingsaanwas. „100.000.000 Schilling voor de vluchtelingen is een duidelijke post van minis ter Oskar Helmer (Binnenlandse Zaken) op de staatsbegroting. Neen de nood klinkt de kampen niet uit. Ze is veelal nauwelijks buiten de barakken bespeurbaar. Herfstbloemen, grote hoog opge richte zonnebloemen het meest, tegen het carbolineum der barak- wanden en de nog juist als oor spronkelijk wit herkenbare gor: dijnen geven vele kampen zelfs bil eerste blik een vriendelijk aan- zien. De nood schuilt ook niet hele maal in de behuizinkjes. hoe mi serabel die op zich zelf mogen zijn: wat zou het gezinnetje (Gos- kat 2/8 gelukkig zijn als zijn hui dige behuizinkje uit 2|8 gelicht en met een éénpersoonshandwagen naar b.v. Waldstrasse No. 8 van Feffernitz werd overgebracht. De nood wordt elke dag op nieuw geboren uit de paring van herinnering en nu. Men denke zich maar in: een officier uit het Witrussische leger, een slager, 'n hoogleraar in de wijsbegeerte, 'n schrijnwerker, een eigenaar van aen boerenbedrijf, elk uit zijn eigen millieu weggeranseld of dat om hoger goed verlaten heb bend. bijeen gewaaid in één kamp, in één barak. Velen weliswaar met hun gehe le gezin, velen met slechts de fo to's van de dode of van de tijdens hun Odyssee verloren geraakte geliefden, velen met zelfs dat niet. Tegen een oude kazerne in Klagenfurt hangt een groot pla- kaat met vele tientallen por tret ies: „Diese Kinder suchen ihre Eltern". zwanzig. Het knaapje ondergaat het gelaten. Zondert zich dan een poosje versuft af. De man 618 woont bijna 8 jaar in lager SpittalDrau. De laatste 3 jaar gaat hij dagelijks naar het stationdan komt zijn gezin weer bij hem. Twee uit de talloos mogelijke close-ups. En van binnen? Kortom: de World Health organisation heeft een team benoemd om een onder zoek in te stellen naar de geeste lijke gezondheid van de kampbe woners. Dat is een Nederlands team, samengesteld door het in stituut voor psychologisch onder, zoek van ^rof dr J. Koekebakker te Leiden (een psycholoog, een socioloog, en een mental haelth specialist). Dit team, dat binnen kort zijn onderzoekingen inten sief gaat voortzetten, heeft reeds een voorlopig rapport aan de ho ge commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen uit gebracht. De conclusies bevatten o.m. een geconstateerde ernstige morele achteruitgang. Vele ver schijnselen bij de jeugd, speciaal bij de pubers, scheppen grote zorg. In één a twee jaar zijn ern stige moeilijkheden te verwach ten. De tijd dringt. De regeringen stellen mr Van Heuven Goedhart teleur: „De regeringen der landen, waar de vluchtelingen thans vertoeven zijn" immers „voor deze mensen verantwoordelijk". Nederland begint te begrijpen dat het laatste uur naakt. Onze regering heeft reeds 750.000 gul den beschikbaar gesteld voor de „difficult cases" (moeilijke ge vallen: ouden van dagen, t.b. en andere chronische patiënten, in validen etc.) Dat ziin er alleen in Oostenrijk ca 15.000, 5% van het totaal aantal vluchtelingen onze regering zal nog meer voor deze zwaarst getroffenen doen. Naar dezen waarachtig ook naar dezen maar vooral naar de 95% anderen, omdat alleen daarmee de definitieve oplossing van het enorme probleem nader bij wordt gebracht, gaat het Ne derlandse volk zijn handen uit strekken. Steekt het Nederlandse volk als voorbeeld voor alle volkeren de handen uit de mouwen, om te werken één uur voor een toekomst van deze „uit Gods hand gevallenen". Bij restauratiewerkzaamheden aan de Londense Westminster Abdij een werk, dat op 10 jaar geschat wordt werden verdere ernstige beschadigingen vastge steld aan de dakstoel, ernstiger dan men oorspronkelijk had ver moed. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat het licht, dat het grootste deel van het uit eikenhout bestaande dra gend' gedeelte van 'het dak door vocht en insecten was aangetast, zodat het dak binnen enkele ja ren ongetwijfeld zou moeten in storten. (Advertentie) Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: iffl J- De drie centrale figuren in het Franse veiligheidsschandaal zijn Maandag voor een militaire rech. ter te Parijs geleid in een poging om het raadsel, wie defensiege heimen aan de communisten heeft medegedeeld, op te lossen. De eerste die verscheen was de hoofdinspecteur van politie Jean Dides, die werd geschorst nadat een uittreksel van het behandelde in de nationale verdedigingsraad in zijn bezit was aangetroffen. Na Dides was Alfred Delarue, alias Charles Cartier, een politie functionaris, die in 1944 wegens collaboratie werd veroordeeld, aan de beurt. De derde hoofdfiguur die voor de rechter werd geleid was André Baranès, een journalist, van wie wordt gezegd, dat hij een betaal de politiespion in de communisti sche partij is geweest. Baranès is beschuldigd van verraad. r0v@nci€ Het Nederlandsch instituut voor de publieke opinie heeft on derzocht hoe de Nederlanders over hun woningen denken. Negen procent van de onder vraagden waren ontevreden over hun woonkamers, dertien procent over hun slaapkamers, zestien procent over hun keukens. Over de woning als geheel was acht tien procent niet te spreken. Eén der Nipo-vragen in Juni van dit jaar gesteld luidde: „Is er aan de indeling van uw huis iets dat erg onpractisch is of niet?" Er is slechts 39 procent van het publiek dat geen onpractische dingen kan noemen. Ruim 6 op de 10 noemen één of meer oor- De nood wordt gevoed door dat „hier" en „nu". De deur naar hun luttele vier kante meters van de barak ligt enkele vertikale handbreedten boven de poeder of de pap, al naar gelang het rokje van het ..weerprofetisch" vrouwtje aan de wand rood of blauw is. De arts en zijn vrouw, 6/14, (vroe ger een bibliotheek, nu met 200 medegenummerden één krant) woont op een halfduimshout af stand van 6/13, de boerenknecht met diens „hier" gevonden bedge note en de 2 die zij hem schonk, en woont even ver van 6/15, de oouwvakarbeider, diens vrouw en 2 opgeschoten jongens. De mu ren dempen geen geluiden, de da ken weren niet altijd het hemel water. Daar willen deze mensen uit, Daar voelen zij zich geboeid als gevangenen, afgesneden van de weg naar zich zelf, naar een toe komst. De nood leidt tot Buiten de barakken: in een on officieel kamp ergens niet ver van Graz speelt de jeugd. Een jongen van ca 13 grijpt een mak kertje van 8, knijpt diens hoofd tussen linkerarm en borst en raspt met de knokels van zijn rechterhand ruw over diens sche del: eins, zwo, drei...tot fünf-und- Na tien jaar in het oerwoud van Noord Nieuw-Guinea te heb ben geleefd, zijn vorige week vier Japanners nabij Hollandia „immigratoir aangehouden". Aan de wijze, waarop het voor hen mogelijk is geweest zich zo lang schuil te houden, is een hele geschiedenis verbonden. Zij waren oorspronkelijk met z'n vijven. Oorspronkelijk, dat was in 1943, toen zij zich nog in Australisch Nieuw-Guinea be vonden als grondpersoneel van de Japanse luchtmacht. Bij de landing der Amerikanen weken zij uit naar het Westen: de grens tussen Oost- en West Nieuw-Guinea is per slot maar een imaginaire lijn. De bergen vormden op hun vlucht, in hun angst wellicht, geen moeilijkheid. In Nederlands Nieuw-Guinea hielden zij zich in leven door „be zoeken" te brengen aan Ameri kaanse opslagplaatsen, die hier legio waren. Toen de oorlog afgelopen was, hebben zij zich niet gemeld. Zij stelden dit steeds uit en waren tenslotte bevreesd over wat hen zou kunnen overkomen, wanneer zij zich na zo'n lange tijd kwa men opgeven. Al die tijd leefden zij van de „vruchten des velds". Inmiddels was één hunner ziek geworden en overleden. In 1946 vestigden ze zich per manent in het bos, ongeveer drie uur lopen van kampong Koja, dat Zuidelijk van Hollandia ligt. In die kampong woont een ge deelte van de Taboe-stam, en het duurde tot 1952 voor zij had lucht gekregen van de aanwezigheid der Japanners. Uit vrees hebben zij deze wetenschap vóór zich ge houden. Enkele maanden geleden keer de de hulp-bestuursassistent Ja cob Taboe naar zijn tuinen terug en hij vernam bij het passeren zaken, waarom naar zij menen hun woning niet deugt. 10 Procent heeft klachten over (ontbreken van) badkamer of douchecel, 8 pet. klaagt over te kleine of te weinig slaapkamers, 7 pet. heeft klachten over de keuken (verkeerde ligging, te klein), 6 pet. heeft critiek op de W.C. (geen watercloset aanwe zig, W.C. in de keuken, toilet buiten e.a.), 4 pet. heeft te wei nig kasten, 4 pet. mist een kel der of kelder is te klein, 2 pet. mist een zolder (of te klein). Verdere klachten betreffen o.m. de waterleiding, ontbreken van balcon of waranda, geen fietsen- kolenbergplaats of te weinig ruimte in het algemeen, te ouder wets enz. enz. Bijna een vijfde van de in deze Nipo-enquete ondervraagden wo nen in huizen die na de oorlog gebouwd zijn. Op die nieuwe hui zen heeft 48 pet. critiek (tegen 65 pet. van de bewoners van vóóroorlogse woningen, die pp hun huis critiek hebben). Te weinig slaapkamer- en zol derruimte zijn de voornaamste klachten van de bewoners van de nieuwe huizen. VERKEERS03ÏLEGGIN GEN OP SCHOUWEN DUIVELAND. Vele polderwegen voor het verkeer afgesloten. De Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede, dat op Schouwen- Duiveland, in verband met de zeer omvangrijke herverkave- lings-werkzaamheden op dit eiland, talrijke polderwegen het zij tijdelijk, hetzij voor goed, voor alle rijverkeer zijn of zullen worden afgesloten. De Bond wijst er de weggebruikers dan ook op, dat bij een bezoek aan Schouwen-Duiveland ernstig re kening moet worden gehouden met aanzienlijke verkeersomleg- gingen. Uitvoering van de Z. V. U. De Z. V. U. heeft alhier het win terseizoen geopend met een op voering van het vrolijk blijspel in 4 bedrijven van Paul Vincent Carroll „De duivel kwam uit Du blin," door het gezelschap van „De Toneelvereniging," dat on geveer 3 weken de première hier van bracht in het Centraal Thea ter te Amsterdam. Blijspelen, en dan speciaal die, waarvan van te voren gezegd wordt dat het „vrolijke" blijspe- grote zaal was voldoende gelegen heid voor grote spelen, zoals ta feltennis, voetbalspel enz. Door de totstandkoming van deze instuifavonden voorziet men ongetwijfeld in een grote behoef te. De jeugd kan nu van de straat worden gehouden en vindt hier door elders onder toezicht van leiders een geschikte en plezieri ge ontspanning. Het succes van de eerste avond houdt een hoop volle belofte voor de toekomst in. Aanbesteding. In opdracht van de heer G. Buskens uit Sluis werd door ar chitect J. Kolf uit Aardenburg aanbesteed het bouwen van een woonhuis met winkelpand aan het toekomstige Walplein. Ingeschreven werd als volgt: J. Verschoore te Sluis ƒ44.300; C. G. Harst te Sluis ƒ42.094; J. en H. Bogaard te Sluis ƒ41.900; F. Leenhouts te Sluis ƒ41.800; J. Verwer te Oostburg ƒ41.350; Gebrs. van Daele te Cadzand ƒ40.950; Fa. A. Christiaansen te Oostburg ƒ40.750; P. Simpelaar te Oostburg ƒ40.600; J. Toussaint te Cadzand ƒ38.825; C. van Hoo- rickx te Heille ƒ38.300; J. van Hee te Sluis ƒ38.000; H. van Poucke te Sluis ƒ37.780; C. Cort- len zijn, blijken nogal eens lege vriendt en Zoon te Sluis 37.100. van kampong Koja het verhaal over de vier Japanners. Hij wist de Japanners op te sporen en deelde hun mede, dat hij over korte tijd zou terugkeren om hen mede te nemen naar Hollan dia. Zij waren dus min of meer voorbereid op hun aanhouding. Enkele dagen geleden kwam het de best uursassistent van Tabati, Pattiapon, ter ore, dat „ergens bij kampong Koja" Ja panners moesten zitten. Het leek ongeloofwaardig doch hij toog er, overigens geheel onbe wapend, heen. En hij keerde in Hollandia terug met de vier Ja panners, die grote ogen opzetten, toen zij een ander dan Jacob Taboe voor zich zagen. Hoe ook: zij leefden op goede voet met de bevolking, hadden eigen tuintjes aangelegd en één van hen maak te voor de inwoners van Koja op bestelling goede kapmes sen. In afwachting van hun terug zending naar Japan zijn zij voor lopig in de politie kazerne te Hollandia-stad ondergebracht. De politie heeft de vorige week aangehouden G. W. W., een 18- jarige opperman, B. J. C. R., een 21-jarige magazijnbediende en de 21-jarige P. G. zonder be roep. Het drietal had uit een gara ge aan de Turfmarkt een auto weggenomen en was daarmee op stap gegaan. Op de Bezui- denhoutse weg reed men tegen een hek aan. Toen de politie kwam, nam G. de benen, het geen natuurlijk argwaan wek te. W. en R. zijn meegenomen vaten te zijn. Een bijzonder gun stige uitzondering hierop moet „De duivel kwam uit Dublin" ge noemd, worden, waarin het niet alleen vrolijk toegaat, maar waar in met kwistige hand wijsheden worden rondgestrooid, prachtig passend in het kader van het blij spel. Het werd allemaal zó luchthar tig en met zóveel plezier gebracht, dat de talrijke bezoekers in de vrolijke sfeer werden meegeno men. In de hoofdrollen was Ben Groenier een rechter, die het kwaad te verantwoorden krijgt; Jenny van Maerlant, die onlangs bij deze groep debuteerde, was zeer levenslustig en zeer accepta bel; Hans van Meerten de prach tige politie-sergeant een drank wagen met een dichterlijk ge moed; Hans Tiemeijer een doua nier met filosofische inslag; Jo- han Elsensohn een waard bij wie je graag eens aanloopt en Lo van Hensbergen een bruut met een kinderlijk hart. Er is plezier aan beleefd en het was allemaal hartverkwikkend. De Z. V. U. heeft het wintersei zoen door het brengen van dit blijspel bijzonder goed ingezet. Stroomvoorziening. In opdracht van de P.Z.E.M wordt momenteel in de Nieuw straat een nieuw transformator gebouw geplaatst. Dit zal de stroomvoorziening voor Retran chement zeer ten goede komen. Een dergelijk gebouw zal ook te Terhof stede verrijzen. Binnen kort wordt eveneens het boven grondse net verkabeld. Het ligt ook in de bedoeling nieuwe licht masten te plaatsen. Opening instuifavonden. Met een zeer bevredigende be langstelling van de zijde van de jeugd werd in het Ned. Herv. Jeugdgebouw de eerste instuif- avond gehouden. De instuifavond, dienst van deze begroting slechts sluitend kon worden gemaakt met een bijdrage van de kapitaal- dienst van 3.000, terwijl dan nog slechts eer bedrag voor onvoor ziene uitgaven beschikbaar is van 1433. De oorzaak van de minder goede financiële situatie is een gevolg van het feit dat de jaar wedden van de gemeentelijke functionarissen omhoog zijn ge gaan, zonder dat de inkomsten konden worden verhoogd. Welis waar zijn de uitkeringen uit het gemeentefonds met enkele pro centen gestegen, doch deze stij ging is niet voldoende om de ho gere personeelsuitgaven te kun nen opvangen. Al met al, aldus de voorzitter, is een grote zuinigheid geboden, temeer, waar ook de uit gaven dezer gemeente wegens de verpleegkosten van enkele gees teszieken en wegens de verpleeg kosten van ouden van dagen rela tief hoog zijn. De kapitaaldienst geeft een nadelig slot te zien van 121.706,27, voornamelijk tenge volge van nog niet afgeschreven uitgaven wegens oorlogsschade en wederopbouw, alsmede van aanleg riolering en zuiveringsin stallatie. Uit de gem. begroting voor '54 bleek de te geringe rijksuitkering in de verhoogde lasten der ge meente. Dank zij enkele meeval lers kan de gewone dienst na de ze wijziging nog sluitend blijven, doch het bedrag aan onvoorziene uitgaven moest tot 483 worden gereduceerd, zodat dit dienstjaar niet meer teveel mag tegenvallen wil men nog met een batig slot kunnen eindigen. De voornaam ste post dezer wijziging betrof het verlenen van financiële medewer king in 2 gevallen voor woning verbetering met gebruikmaking van de Rijks premieregeling te dezer zake. De wijziging werd on veranderd vastgesteld. Daarna sluiting. De begroting was 38.000. Nederl. Bijbelgenootschap. Zondagavond werd in de Ned. Herv. kerk door de afd. Zaamslag Hontenisse van het Nederl. Bij belgenootschap een bijeenkomst gehouden, waaraan medewerking werd verleend door de Chr. Zang ver. „Zingt den Heer een nieuw lied." Na opening met gebed door ds Jansma en het zingen van Ps. 77 7 en 8 en een tweetal liederen door de zangvereniging, sprak ds K. Verbeek van Hontenisse over het onderwerp „De Bijbel als volksboek." Na beëindiging van deze rede werd als samenzang gezongen Gez. 132 3, waarna ds Jansma de spreker dank bracht voor zijn interessante lezing en de aanwe zigen aanspoorde lid te worden van het Bijbelgenootschap. Hierop werd door de zangver. gezongen Gez. 121 1 en Ps. 139, waarna ds Jansma deze bijeen komst sloot met het uitspreken van het „Onze Vader." Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam uitgesproken rede van burge- Vrijdagavond j.l. voltallig in meester mr P. Tellegen een zin- openbare vergadering bijeen on- snede voorkomt, die verbetering der voorzitterschap van burge- behoeft. De zin: „Het is voor de meester D. M. Vermet. bewoner van welk land ook, met De raad ging accoord met de meer mogelijk zuiver nationaal voorstellen van G.S. tot wijzi- te denken en toch zeker niet voor ging van de jaarwedden van de een bewoner van, ons klein Neder- secretarissen, de ontvangers en land, waarvan de grenzen zo toe- de ambtenaren van de burgerlijke krompen zijn," moet n.l. luiden: „Het is niet meer mogelijk voor een bewoner van welk land ook om nationaal te leven of zelfs maar nationaal te denken, en zeker niet voor een bewoner van een zo klein land als Nederland, dat in de pas voorbije geschiede nis de horizont van haar grenzen zo heeft zien verkleinen. Te le ven en te denken in een interna tionale geest is gelukkig 'de Ne derlanders eigen." RED. naar het bureau. De volgende welke voortaan iedere Zaterdag dag werd G. aangehouden. Daar wordt gehouden, was toeganke- fT /\r,vi rv/-vn/ln !Unl»rtV\/4o T70« H O ii*l_ J 4 J rl/> ~1 A Rectificatie. In ons nummer van j.l. Zater dag plaatsten wij een uitvoerig verslag van de feestelijke herden king van de algehele wederop bouw der Cokesfabriek te Sluis kil. Wegens de uitgebreidheid hier van moesten wij ons bij het weer geven van de tijdens de door de directie der A. C. Z. aangeboden lunch, beperken tot een re sumé. Tot onze spijt blijkt, dat in het resumé van de in het Frans G. een goede bekende van de politie is, had deze uit voorzorg diens woning omsingeld, het geen niet overbodig bleek, daar G. trachtte via de schutting te ontkomen. Hij üep echter twee jeepagenten in de armen. lijk voor de jeugd boven de 14 jaar, ongeacht de richting. De eerste avond ging het er echt gezellig aan toe. Een der za len werd benut voor de meest ernstige spelen, zoals dammen, schaken, denksport enz. In de HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The Greatest Show on Earth". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie. AXEL: Het Centrum, 6 uur: Quo Vadis". MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Terugtocht der Hel den". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Quo Vadis". gei rn M onbeperkte garantie geruisloos BINNENVERING BED «warm voor moderne SCHUIMRUBBER BED mens«n H A Z E T BEDDEN- EN MAIS ASSEN-FABRIEKEN IE ZEVENBERGEN TELEFOON N I stand. Vervolgens gingen 'n aan tal besluiten tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgrond slagen onder de hamer door. Aan gezien de straatverlichting naar de mening van B. en W. veel te schaars is, stelden zij de raad voor om tot uitbreiding daarvan over te gaan. De raad verleende hiervoor een crediet van in totaal ƒ2400. B. en W. zullen thans in overleg treden met de N.V. P.Z.E.M. en trachten met dit be drag het dorp beter verlicht te krijgen. De leden van de Advies commissie Woonruimtewet wer- den herbenoemd. De gemeente rekening over 1952 werd vervol gens voorlopig vastgesteld met een batig slot op de gewone dienst van 2575,91 en een nade lig slot van de kapitaaldienst van 54674,16. Hierna boden B. en W. aan de gemeente-rekening over 1953. De ze rekening geeft op de gewone dienst een batig slot te zien van 1867,79 en op de kapitaaldienst een nadelig slot van 102603,26. Eveneens werd aangeboden de ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1955. De voorzitter deelde mede dat de gewone door ARVI KIVIMAA. Sedert geruime tijd reeds hield de Belgische veiligheidsdienst het oog op clandestiene bijeenkom sten van gewezen SS-ers op het provinciaal domein te Huizingen nabij Brussel. Deze vergadering stond onder leiding van een zeke re Debbaudt, gewezen lid van het Waalse Legioen. Naar Het Laatste Nieuws schrijft heeft de Belgische recher che Zaterdag j.l. een inval gedaan in een lokaal waar een 12-tal Bel gische, Zwitserse, Duitse en Ne derlandse oud-SS-ers bijeen wa ren, allen behorende tot de z.g. sociaal Europese beweging. De SS-ers werden door de veilig heidsdienst ondervraagd en een belangrijke documentatie werd in beslag genomen. Het blijkt hier om een neo-fascistische orga nisatie te gaan, die haar zetel in Lausanne heeft. Alle vreemdelin gen werden over de grens gezet. Genoemde Debbaudt diende bij de laatste wetgevende verkiezingen in België zelfs een kieslijst in. 64) (Nadruk verboden.) Langzamerhand kwam hij tot het inzicht, dat hij inderdaad te vet was. Hij vergeleek zich telkens weer met zijn tenger ge bouwde, slanke kamergenoot. Daarom toegaf hij zich twee maal per week naar de enige sauna in het stadje, verminder de zijn ontbijt en werkelijk met zichtbaar succes: hij viel een beetje af. Leo constateerde, dat vooral uit Kauno's gezicht enige kwabtoerige rimpels verdwenen. Maar in zijn toank bleef hij liggen ails voorheen. De zeven tienjarige dochter des huises, het Schone Juffie, Helmi ofte wel parel geheten, verscheen soms 's morgens op de kamer der jongens, om hen te wekken, als zij zich versliepen. Zij droeg een lange nachtjapon en zon der zich te generen nam zijl ge- noegelijk geeuwend plaats naast het Ibed. Leo bewonderde haar heerlijke krullen en schitteren de rij tanden. Nog nooit had hij zulke prachtige, gave tanden gezien, die glansden, als zij lachte. Zij toeschouwde de jon gens als kinderen en klopte hen moederlijk op de schouder. Zij studeerde op de kweekschool. Als ze maar gedurfd had, zou ze graag met de jonge redac teur van de plaatselijke courant naar het toal in het Stadshotel gegaan zijn. Zij was het eerste meisje waar in Leo de jonge vrouw zag. En hoe nabij was zijHet duurde niet lang, of hij was tot over de oren verliefd op haar. Iedere morgen moest hij haar zien weggaan naar school, dan wuif de zij hem vrolijk lachend toe terwijl zij zich weghaastte. Mid den onder de les moest hij aan haar denken. De igeur van Helmi's haren, na haar verblijf in de kamer achtergebleven rook hij nog in de school, 's Morgens verborg hij soms zijn gezicht ongemerkt achter zijn handen, opdat zij niet zou merken, dat hij bloosde, ais zij binnenkwam. Aan die eerste verliefdheid kwam onverwachts een einde. Het gebeurde op een late herfstdag, dat Leo thuiskomend van school, uitgleed over glibtoe- rignatte blaren en op de grond tuimelde. Daarbij had hij het ongeluk, zijn broek op te halen aan de uitstekende spijker van een ladder, die tegen het huis aanstond. Het was een benauwd ogenblik voor hem, dat Helmi er juist aankwam en onbedaarlijk begon te schateren. Hij kon haar wel slaan, zo nijdig werd hij op haar. Hij voelde zich ge krenkt, diep in zijn eer getrof fen. Maar toen hij haar zo zag schudden van het lachen, dat de krullen haar op de fris-rode wangen dansten en al haar tan den zag schitteren, moest hij tenslotte voor zijn fatsoen wel meelachen. Helmi zelf naaide de scheur. Leo stond al die tijd in zijn onderbroek geduldig wachtend naast haar. Toen de reparatie klaar was, waren zij weer de beste maatjes. Het deed hem goed te merken, dat zij niet meer de spot met hem dreef. Hij zei: „Maar morgen zal ik zand op het erf strooien, of die blarenrommel wegvegenEn ook hierna was het voor Leo een prettige verrassing, als Helmi 's middags even tijd had, bij de maaltijd aanwezig te zijn.Oom Ottu en Kauno aten het meest en converseerden in tussen druk over admiraal Togo en generaal Hindenburg, voor wie ook Leo grote bewondering koesterde. Tante Linda, mees tal zwijgzaam, diende het eten op. Alleen als haar man tijdens het discours zich te buiten ging aan snoeverij en alle gren zen der betamelijkheid over schreed, greep zij in en matigde de opgewondenheid. Helmi at het vlugst van allen. Zij- schrokte het eten in, vroeg excuus, omdat zij haast had en ging er gauw vandoor. Maar onder het eten had zij gelegen heid genoeg, telkens Leo een knipoogje te geven, als haar vader zo geweldig aan het door slaan was. O, Leo was er zeker van, dat het heel goed was tus sen Helmi en hem, al was het nog stilletjes. Tegen hem was ze heel anders vriendelijk dan te gen Kauno. En als hij daaraan dacht, voelde hij zich groeien. Hij paste zich spoedig aan, zowel aan hpt stadje als aan de school en de studie. Bij oom Ottu, waar hij 's morgens door de piano, de haan of Helmi ge welkt werd, voelde hij zich echt thuis. Maar tegen het naderen ener vacantie bekroop hem soms een hevig verlangen naar huis Boven zijn bed hing een staat je van de nog resterende school dagen, 's Morgens was zijn eerste werk, over het vakje van de afgelopen dag een kruisje te zetten. Die was weer voorbij Met Kerstmis, Pasen en voor de zomervacantie kwam Eemeli hem afhalen. (Wordt vervolgd.) Het zinken van een vissers boot waarbij zes opvarenden verdronken alsmede zeven man van de marine die hen tracht ten te redden, heeft tot het ontslag geleid van minister van Defensie Ledo Arroyo. Het par lement heeft felle critiek op hem geleverd wegens de wijze, waarop het reddingswerk is ver richt. Het ongeluk gebeurde in Augustus in de monding van de Blo de la Plata, terwijl de be manningen van twee Ui eguay- aanse torpedotooot jagers hulpe loos toekeken. Stevenson, de indertijd door Eisenhower verslagen candidaat der democratische partij voor het presidentschap der Verenig de Staten, heeft Zondagavond te Albuquerque, in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, verklaard, dat zijn partij bij de in November a.s. te houden verkiezingen in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid van dertig tot veer tig zetels zal verwerven (het aan tal door democraten bezette zetels in het Huis is thans iets kleiner dan dat der republikei nen). SAMENBUNDELING VAN ORGANISATIES OUDEDAGS VOORZIENING AANSTAANDE. Op initiatief van de bond voor staatspensionnering is Zaterdag in Amsterdam een voorlopige be spreking gevoerd tussen deze bond, de alg. bond voor Ouden van Dagen, de Ned. bond voor Ouden van dagen en de federatie van Ouden van Dagen teneinde te komen tot een overkoepeling der verschillende organisaties, die zich bewegen op het gebied der oudedagsvoorziening. Besloten is: op 13 Nov. a.s., na nader overleg met andere bonden te komen tot definitieve oprich ting van zulk een samenbunde lend orgaan.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2