Uil de S rcvincic Binnenlands Nieuws EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Grootscheepse show van de Terneuzense B.B. brandweer TERNEUZEN. EEDE. HOEK. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Agenda GOEDE VANGST IN ALKMAAR? afvaJUio£$6K waoijtLiHau Stofwisselingzout e minister antwoordt Brundage over Rusland en Amerika WAARSCHUWING. Het komt in de laatste tijd nogal eens voor dat hier en daar in Zeeland goederen te koop wor den aangeboden, als matten, bezems, handdoeken enz. Om nu het publiek er toe over te halen deze goederen te kopen, wordt dan medegedeeld, dat die voor werpen gemaakt zijn door de Zeeuwse blinden. Dit is misleidend en onwaar. Namens deze vereniging wordt niet gevent. De goederen, die op haar werkplaatsen zijn vervaar digd, worden jaarlijks verloot. Het bestuur der Zeeuwse blin den hoopt, dat men geen goede ren zal kopen van hen, die de naam van haar vereniging mis bruiken om zichzelf te bevoor delen. Toneeluitvoering Provinciale Hervormde Jeugdraad. Vrijdagavond werd in het vrij wel uitverkochte Concertgebouw alhier door een toneelgroep van de Goese jeugdraad opgevoerd het door de P.Z.C. bekroonde toneelspel „Ik wil niet meer lopen," van onze stadgenoot de heer D. van Es. Nadat de voorzitter van de provinciale jeugdraad, ds H. Strating de aanwezigen had ver welkomd, speciaal de schrijver van dit toneelstuk, de heer Van Es, en zijn echtgenote, en de di rectie van de P.Z.C., sprak hij zijn voldoening er over uit, dat na de eerste opvoering te Goes, het toneelspel thans te Terneuzen ten doop kon worden gehouden, waarbij hij mededeelde, dat de Herv. jeugdverenigingen in Zee land, het éénmaal zonder betaling van auteursrechten konden op voeren. Hierna nam de voorstelling 'n aanvang, die door de aanwezigen met volle aandacht werd ge volgd. Speciaal de heer M. W. v. d. Slikke komt een woord van lof toe voor de vertolking van de rol van Wannes Kleinepier, de eerste arbeider op de hoeve „Wel gelegen." Na elk bedrijf volgde een wel verdiend applaus van de bezoe kers. Jammer was, dat enkele medespelenden door te zacht spreken moeilijk te volgen wa ren, hetgeen afbreuk deed aan het overigens boeiende toneel stuk van de heer Van Es, die alle eer toekomt voor zijn werk. Aan het slot van de avond bracht ds Strating dank aan de toneelgroep van de Goese jeugd raad en aan de regisseur, de heer G. Schout. Namervs de heer Van Es werden aan de dames van de toneelgroep en de souffleuse bloemen aange boden, terwijl hij zelf nog een hartelijk applaus in ontvangst had te nemen. V erkeer songeval Zondagochtend omstreeks 11 uur stak het 3-jarig zoontje van de los-werkman D. plotseling de Brieversweg over op het moment dat een auto, bestuurd door de landbouwer D. uit St Laureijns (B.) naderde. Ofschoon deze door krachtig remmen de kleine trachtte te ontwijken, kon hij niet voorkomen, dat het knaapje met de auto in aanraking kwam. Door het krachtig remmen slip te de auto, waardoor zij in de naast de weg lopende sloot te recht kwam. Dokter Kesteloo uit Aarden- burg verleende de eerste hulp en liet het jongetje ter observatie naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. Zilveren jubileum A.B.C. Zaterdagavond had in de gem. gehoorzaal een jubileumbijeen komst plaats ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de afd. Hoek der Alg. Bedrijfs Centrale, de toenmalige „Nederl. vereni ging van Fabrieksarbeiders". De voorzitter, de heer F. Taal man, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, speciaal aan het college van B. en W., de hoofdbestuurder de heer S. Oos terhuis en de afgevaardigden van zusterorganisaties. Spr. bracht een bijzondere ge lukwens aan de heer L. Dieleman, die thans ook zijn zilveren jubi leum herdenkt als secretaris-pen ningmeester en bode der afd. en aan de heer M. Smallegange, die eveneens zijn 25-jarig lidmaat schap vierde. Spr. liet in het kort de afgelo pen 25 jaar de revue passeren, waarbij hij er op wees, dat het in die tijd lang niet gemakkelijk was te Hoek een afd. van het N.V.V. te stichten. In dit verband bracht hij hulde aan de districts bestuurder, de heer Rippen, die zich destijds zeer had ingespan nen om te Hoek een afd. opge richt te krijgen. Nadat het jeugdorkest van E.N.Z.K. enige nummers ten ge hore had gebracht, sprak de heer Oosterhuis de feestrede uit. Spr. ving zijn rede aan met dank te brengen aan de directeur en leden van het jeugdorkest, die ondanks haar kort bestaan, haar medewerking wilde verlenen, en reeds bij de eerste nummers blijk had gegeven van ernstige studie. Namens het hoofbestuur bracht spr. de hartelijkste geluk wensen over, want er mocht wel aan herinnerd worden, dat het 25 jaar geleden lang niet gemakke lijk was te Hoek een afdeling op te richten, daar er toen onder de werknemers nog grote onver schilligheid ten opzichte van de vakbeweging bestond en 't N.V.V. en andere organisaties nog in 'n hevige strijd gewikkeld waren. Dat ondanks alles het toen geluk, te een afd. op te richten stemde tot grote dankbaarheid aan het adres van de pioniers dezer afde ling. Alle bereikte resultaten op te nemen zou te veel tijd vergen, maar samenvattend kon getuigd worden dat na jarenlange strijd de arbeidersbeweging de rechts zekerheid heeft verkregen waar op zij recht heeft, aldus spr., waarbij hij wees op de ongeveer 2 jaar geleden gevoerde onder handelingen om in de chemische industrie een nieuw loonsysteem toegepast te zien, hetgeen voor de werknemers belangrijke verbete ringen mede bracht, waarvan ten- slotte ook de huisvrouwen mede profiteren. Onder het aanbieden van een bloemenmand namens het hoofd bestuur en de gehele organisatie sprak de heer Oosterhuis de bes te wensen uit voor de jubilerende afd. Hoek, waarvoor de voorzit ter, de heer Taalman, zijn dank betuigde. Burgemeester A. F. Hanssens zeide dat het gemeentebestuur zich steeds verheugde als 'n deel der bevolking reden heeft om feest te vieren. Nu de moeilijke tijd van de klassestrijd tot 't ver leden behoort en alles veel ge makkelijker gaat, is er alle reden om vooral de jongeren er op te wijzen in deze niet te verslappen en het verenigingswerk aan de ouderen over te laten. Hierbij dacht spr. aan de oud-gedienden L. Dieleman en M. Smallegange, die hij met hun zilveren jubileum in de vakbeweging hartelijk feli citeerde. Zich speciaal tot de heer Diele man wendend, wees spr. er op dat deze ook als raadslid zijn taak ernstig opvat, waardoor er een prettige en correcte samenwer king is. Spr. besloot met de beste wensen uit te spreken voor de toekomst van de afdeling Hoek der A. B. C. De heer Oostenhuis bood hier op aan de heren Dieleman en Smallegange namens het hoofd bestuur een oorkonde aan en we gens zijn zilveren jubileum als bestuurslid spelde de heer Ooster huis de zilveren insigne op de borst van de heer Dieleman wat vergezeld ging van het aanbieden van een polshorloge namens het hoofdbestuur. De heer E. A. Breepoel, secre taris van de H.B.B., bracht mede namens de A. N. B. de geluk wensen over en bood de heren Dieleman en Smallegange een bloemenhulde aan, waarbij hij na mens eerstgenoemde organisatie UOONGRENSVERHOGING VERPLICHTE ZIEKENFONDS VERZEKERING. Zoals bekend is, heeft de rege ring beslist, dat geen bezwaar be hoeft te worden gemaakt tegen een verhoging van rechtens gel dende lonen met maximaal 6% met ingang van het loontijdvak, waarin 1 October 1954 valt. In verband hiermede heeft de federatie van bedrijfsvereningen aan de bedrijfsverenigingen ge adviseerd, de personen, wier loon als gevolg van de loonsverhoging de in de ziektewet genoemde loongrens van 5300 zou over schrijden, als verplicht-verzeker de in de zin der ziektewet te blij ven beschouwen, totdat een be slissing is genomen over 'n even tuele wijziging van deze loon grens. De ziekenfondsraad heeft be- paald, dat deze gedragslijn ook zal worden gevolgd ten aanzien van de verplichte ziekenfondsver zekering. De voorzitter van de zieken fondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen verzocht, hiermede rekening te houden. Zaterdagmiddag hebben de 8 bluseenheden van de Terneuzen se B. B.-brandweer met de vier eenheden der gemeentelijke brandweer en de beide eenheden van Nederlandse Spoorwegen en Cokesfabriek in een grootscheep se demonstratie getoond, wat zij in tijden van nood aan men sen en materiaal in de strijd kan brengen. Tot zijn grote spijt moest de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr De Casembroot, bericht van verhindering zenden, doch liet zich vervangen door de heer L. A. Kakebeeke, prov. com mandant en adviseur der B. B. De heer Kakebeeke was verge zeld van zijn plaatsvervanger de heer A. Anneveld. Verder wa ren aanwezig de rijksinspecteur van de B. B. van het ministerie van Binnenlandse Zaken, drs v. d. Mare; de heer Scheidemans, oud-directeur van het telefoon district Breda en adviseur voor radio en telefonie; de districts inspecteur voor de brandweer, de heer Van Schendel en dr Timmer- in zijn kwaliteit van chef van de geneeskundige dienst der B. B. voor West Zeeuws-Vlaanderen. Voorts de burgemeester van Ter- neuzen, mr P. H. W. F. Telegen met enige raadsleden; de burge meester van Hontenisse, Vogel waarde, Zaamslag, Axel, Bier vliet, Schoondijke en Oostburg. De directeur der Compagnie Néerlandaise de l'Azóte, ir C. F. M. J. Wats en leden van de vrij willige brandweer van Sas van Gent. Fantastisch pchouwspjeL Een grote menigte toeschou wers heeft eveneens van deze mooie herfstmiddag geprofiteerd om aan de met vele vlaggen feestelijk versierde Oostkolk te kunnen zien over welk een enor me hoeveelheid van het allermo dernste blus- en reddingsmate riaal de Terneuzense B. B. be schikt. De in slagorde opgestelde blus eenheden, joegen met 68 drifti ge stralen meer dan 31.000 liter water in de lucht. Was dit in de namiddag reeds een uniek gezicht, 's-avonds, toen veertien felle schijnwerpers hun telkens van kleuren wisselende licht over de waterstralen wier pen, was het waarlijk een fan tastisch schouwspel en het was dan ook niet te verwonderen, dat tussen half acht en half negen 'n enorm aantal belangstellenden dit kleurenspel kwam bewonde ren. inspecteur van politie en hoofd van de B.B. te Terneuzen, de heer K. Reinders de directie van de Waterleiding Mij in het alge meen en de heer ir G. P. M. Di- kötter in het bijzonder dank voor de spontane en belangrijke mede- werKing. De heer Reinders beschreef de moeilijkheden die moesten wor den overwonnen bij het vinden van een geschikte gelegenheid om deze kostbare instrumenten onder te brengen. En ieder was het er wel mee eens dat het ge bouw van de Waterleiding Mij de meest geschikte plaats hiervoor was. Met trots vertelde spreker dat juist een dag te voren, dank zij hard en toegewijd werk, de in stallatie gereed was gekomen. Toewijding. De vele toeschouwers hebben kunnen constateren dat wat be treft het materiaal, de brandweer vian de Terneuzense B. B. heel wat aan kan als de nood aan de man komt, maar ook en vooral dat reeds velen een prachtig voorbeeld hebben gegeven door zich vrijwillig voor deze dienst te melden. Want ieder zal er van overtuigd zijn dat gedurende de 18 maanden van ingespannen oefenen vele vrije uren hieraan zijn geofferd. Daarom is deze de monstratie, waaraan ook pad vinders spontaan hun koeriers diensten verleenden, niet alleen geweest een tonen van wat men heeft, maar vooral om iedere burger duidelijk te maken, wat in tijden van grimmige werkelijk heid nodig is om de burgers van Terneuzen goed en dus zo doel treffend mogelijk te beschermen. de heer Dieleman een sigaretten koker en aan de heer Smallegan ge een ballpen overhandigde. Verder werd nog het woord ge voerd door de heren Jansen na mens de landarbeidersbond en de heer P. Huissen en tenslotte door de heer J. Meertens-Scheele na mens de Algemene Metaalarbei dersbond. Hierop werd, mede namens de heer Smallegange, door de heer L. Dieleman, alle sprekers dank gebracht voor hun gelukwensen en de aangeboden geschenken, waarbij hij er aan herinnerde dat het thans de tijd was om ook te Hoek een Vrouwenbond op te richten, die is aangesloten bij het N.V.V. Onder het aanbieden van ver versingen en het ten gehore bren gen van enige muzieknummers volgde het radiospel „Het Aether- forum", waarbij het forum het er nog niet zo slecht afbracht. Aan het eind van deze herden- diksavond bracht de heer Taal man dank aan allen, die tot het welslagen hiervan hadden mede gewerkt, speciaal het gemeente bestuur voor het beschikbaar stellen van de Gehoorzaal, de be sturen der zusterorganisaties, de Bestuurdersbond en vooral de heer Oosterhuis van het hoofdbe stuur der A.B.C. Bij de uitgang werd een collec te gehouden ten bate van 't t.b.c.- fonds van de Bond. „La Pampa" wordt gerepareerd. Het Engelse m.s. „La Pampa" dat Vrijdagavond werd vlotge- trokken, is in de Vlissingse bui tenhaven gearriveerd. Het schip gaat heden bij „De Schelde" in dok. De bodem en de ankerspil moeten worden gerepareerd. Het instrumentenfonds van „De Volharding". Daar er dit jaar door omstan digheden geen zomerfeest kon worden gehouden, werd j.l. Zater dag door het muziekgezelschap „De Volharding" een muzikale wandeling door het dorp ge maakt en in verschillende stra ten gemusiceerd om ten bate van het instrumentenfonds lootjes aan te bieden. Het resultaat hier van mag schitterend worden ge noemd, want niet minder dan 450 lootjes werden aan de man of vrouw gebracht, terwijl boven dien nog enige giften werden ont vangen. Het voornemen bestaat om de nog 500 resterende lootjes bij een volgend bezoek aan de buurt schappen aan te bieden, waardoor ook dit jaar „De Volharding" in staat zal zijn op de obligatielening 1000 af te lossen. Van de eertijds afgesloten le ning, groot 8.000, is thans reeds 4400 afgelost. Het liberale blad „News Chro nicle" heeft de uitslag van een opinieonderzoek gepubliceerd, waaruit blijkt, dat volgens 63% van de ondervraagde personen Sir Winston Churchill zich terug diende te trekken. Twee en veertig procent van de ondervraagde conservatieven bleek deze mening toegedaan te zijn. HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Terugtocht der Hel den". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie; 5 uur: Licht beelden voor kinderen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Quo Vadis". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The Greatest Show on Earth". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie. AXEL: Het Centrum, t uur: Quo Vadis". BABY IN TEIL WATER VERDRONKEN. Het vijftien maanden oude zoontje van een familie uit Vel- sen liet Vrijdagmiddag een appel in een geheel gevulde teil water vallen. Toen het kind de vrucht wilde grijpen viel het voorover. Hulp kwam te laat voor het ventje: pogingen de levensgees ten op te wekken, faalden. G AS VERSTIKKIN G. De 74-jarige weduwe Van Does burg, wonend aan de Nieuwe Langendijk te Delft is door gasverstikking om het leven ge komen. Zij had 's avonds d§r ge woonte getrouw, een pannetje eten op het gasstel gezet voor haar zoon, die later thuis zou ko men. Ze zette de gaskraan open, maar vergat vermoedelijk het gas aan te steken. Daarna ging zij naar bed. In haar slaap is zij door het gas bedwelmd geraakt. Toen haar zoon 's nachts om on geveer half één thuis kwam, rook hij de gaslucht al in de gang. De G.G.D. werd gewaarschuwd maar het mocht niet meer lukken de levensgeesten bij de vrouw op te wekken. WOLIIANDKRABBEN GEVANGEN TE DELFT. Uit de Schie te Delft, ter hoog te van de N. V. Kabelfabriek, zijn twee wolhandkrabben gevangen. Gedurende de laatste weken werden er in die omgeving vijf tien gevist. AANVARING OP DE NIEUWE MAAS. Op de Nieuwe Maas, nabij de tweede petroleumhaven te Rot terdam zijn Vrijdagavond het 9430 b.r.t. metende Noorse motor tankschip „Aslaug Rogenaes" en 't 1379 b.r.t. metende lege sleep- tankschip „Batavia" met elkaar in aanvaring gekomen. Het Noorse schip was, zoals be kend, vóór de Nieuwe Waterweg wegens motorschade op sleep touw genomen. Door de botsing ontstond in de „Batavia", die ook werd gesleept, een gat van een meter diep en twee meter lang. Het Noorse schip liep aan weerszijde van de voorsteven 2 kleine gaten op boven de water lijn. De districtsrecherche van de rijkspolitie heeft te Alkmaar aan gehouden de 37-jarige E. van R. uit Zeist, die door verscheidene politie-instanties werd gezocht. Van R., die een keurige indruk maakte, placht zich voor te doen als sergeant-majoor of recher cheur van politie. Ook vertelde hij wel opzichter te zijn bij de wegenbouw en kosthuizen te zoe ken voor arbeiders, werkzaam aan de wegverbetering. Volgens de politie moet de man zich hebben schuldig gemaakt aan ettelijke diefstallen van bromfietsen en lederen jassen, in diverse plaatsen van het land. li voor hit lichaam van lavanibclang zuivert bloed, darm en lappen. Het houdt U gezond en fit. Vraagt Uw Apotheker of Drogist door ARVI KIVIMAA. 63) Nadruk verboden. Kostbaar materiaal. Kon men ter plaatse reeds een goede indruk krijgen van het red dingsmateriaal voor blokploeg, pioniers, opruimings- en reddings diensten, zuurstofapparaten en snijbranders, dubbele brancards, geschikt om per vrachtwagen en over slechte wegen gewonden te vervoeren, naast de prachtige mobilofoon van waaruit de com mando's klonken, in het gebouw van de Waterleiding Mij „Zeeuws- Vlaar.deren" viel één van de meest essentieële onderdelen, de drie zender-ontvangers, nl. voor district, kring en gemeente te bewonderen. Nadat burgemeester mr Teile gen de genodigden op hartelijke wijze had verwelkomd, bracht de Een uitzondering op die regel vormden de hoogste klassers. De oudsten van hen waren dames en heren. Op een morgen zag Leo een achtste-klasser de tekenlera res naar school vergezellen. Bij de schooldeur gekomen, bleven ze samen een poosje babbelen, heel gewoon, lachend en gesticu lerend. Sprakeloos gaapten de jongere scholieren hen aan: een jongen durfde de tekenlerares naar school te brengen. Die acht ste-klasser was een geweldenaar, een weergaloze moedige held! In de loop van September kreeg Leo een kamergenoot, Kauno Toivonen, ook een dorps jongen. Hij was een paar weken te laat. De vorige cursus was hij in de eerste klas blijven zitten en voerde tot zijn verontschuldiging voor zijn telaat-komen aan, dat hij ziek was geweest. De dokter wilde hem niet eerder laten gaan. Die geleerdheid kon wel wach ten, vond hij. Omdat het niet makkelijk was, zo laat nog een kosthuis in de stad te krijgen, kwam Kauno eens praten met de zangleraar, die zijn ouders goed kende. De heer Ottu liet aan Leo de beslis sing. Deze had een grote kamer. Als hij een aardige, nette jongen als zijn kamergenoot wilde op nemen, zouden ze het samen mis- schien best gezellig hebben. Kau no zou net als Leo aan de fami lietafel kunnen mee-eten. De twee buitenjongens kregen ge deeltelijk hun voedsel van huis toegezonden, stelden dit ter be schikking van de gemeenschap pelijke huishouding en aan het eind van iedere maand werd alles verrekend, al snapte Leo nooit veel van de zeer ingewikkelde nota. Hij nam de dikke Kauno eens onderzoekend op, vond hem zeer acceptabel en nam hem graag als compagnon aan. Kauno was ruim een half jaar ouder dan Leo en hield waarschijnlijk meer van eten dan van leren. Stellig was hij veel te vet voor zijn leef tijd. Eerst zag je zijn volvlezig gezicht, dan pas met moeite onderscheidde je zijn neus, ogen en oren. Aan zijn ronde pol sen zaten onnatuurlijk kleine handen. Als hij liep, met korte pasjes, de voeten naar buiten, MOBILISATIEVRIJSTEL LINGEN EN KEUZEBEVORDE RINGEN. Verschenen is het verslag van de vaste commissie van oorlog en marine naar aanleiding van de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp „herzie ning der wettelijke bepalingen ten aanzien o.a. van rechten en verplichtingen van het reserve- personeel der krijgsmacht en van de bevordering en van het ont slag van de officieren van dat personeel". Hieraan is het volgende ont leend: Het was een deel der commis sie niet duidelijk, hoe de memo rie van antwoord kan vermelden, dat omtrent het vraagstuk der mobilisatievrijstellingen reeds in terdepartementaal overleg is ge pleegd. Het is immers niet zo, dat dit vraagstuk eerst is ont staan bij de indiening van dit wetsontwerp. Toen na de bevrij ding besloten werd het statuut der herhalingsoefeningen weder in te stellen, rees ook dit vraag stuk weer op. Het bestaat dus reeds vele jaren. Men was dan ook verbaasd, dat ten deze nog steeds geen regeling tot stand is geKomen. betekent in de praktijk, dat voor een aantal dienst- en reserveplichtigen, die thans herhalingsoefening ver vullen, de daaraan bestede tijd, geld en energie nutteloos zijn verbruikt, omdat aan hen alsnog mobilisatievrijstelling zal worden verleend. Het moet, aldus het verslag, mogelijk zijn om met name in geval van uitzonderlijke be kwaamheid de normale promotie gang te doorbreken. In overweging werd daarom gegeven, alsnog een voorbehoud te maken met betrekking tot de keuzebevorderingen. dreunde de vloer. Hij zat niet nor maal in zijn bank, hij hing er in, lag ongelofelijk onverschillig op zijn lessenaar te leunen, ja, zijn tot levenskunst geperfection- neerde luiheid dwong de andere jongens eerbiedige bewondering af. Moest hij opstaan om te ant woorden, dan richtte hij zich nau welijks merkbaar op met be hulp van zijn ellebogen, maar volhardde in zijn lig-positie. Niets en niemand kon aan die hebbe lijkheid wat veranderen. In één jaar tijds was hij om zijn onge ëvenaarde traagheid befaamd ge worden. In de leraarsvergadering vormde hij dikwijls een onder werp van discussie. De mathema ticus zei van hem: „Kauno Toi vonen is in een opzicht buiten twijfel de primus inter pares der gehele school: zijn kunst om op allerlei ondenkbare wijzen in de bank te hangen is fenomi- naal, méésterlijk." Kauno's beruchtheid was Leo niet onbekend. In het eerste ogen blik der kennismaking had zijn buitensporige dikte dan ook een onprettige indruk op hem ge maakt. Maar toen hij hem in de ogen gezien had, die spleten on der de wallen der oogleden, be greep hij intuïtief, dat die goed zak oprecht als een duif was. En die indruk was juist: Kauno was een voortreffelijke kameraad. Hij zat voor het tweede jaar in dezelfde klas en was dus goed georiënteerd in de school. De rec tor noemde hij bisschop Thomas; de leraar physica de Grijze DE STORING VAN HET REGERINGSVLIEGTUIG. Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Wendelaar over het regerings vliegtuig, dat wegens storing de reis van Prins Bernhard naar Z. Afrika niet op tijd kon aanvan gen, heeft de minister van Ver keer en Waterstaat geantwoord dat storingen, als bij het rege ringsvliegtuig zijn voorgekomen, zich kunnen vertonen ondanks zorgvuldig toezicht en onder houd. In het onderhavige geval werd tijdens de vlucht van Soesterberg naar Valkenburg bemerkt, dat een magneet van één der moto ren minder goed werkte, weshal ve het vliegtuig naar Schiphol werd gevlogen, waar de storing werd verholpen, hetgeen enige tijd heeft gekost. Overal ter wereld wordt, ge zien de 'ruime ervaring, die met dit type vliegtuig is opgedaan, de „Dakota" terecht als één der veiligste en meest bedrijfszekere vliegtuigen beschouwd. Op grond van veiligheid en be drijfszekerheid is er, ook in ver band met bovenbedoelde storing, geen dringende reden om het vliegtuig door een ander te ver vangen. Avery Brundage, de president van het Internationaal Olympisch Comité verklaarde tijdens een lezing te San Francisco, dat de Amerikaanse sportbeoefenaars onder minder gunstige omstan digheden hun sport beoefenen dan de Russen. Dat de Russi sche sportjeugd zo sterk is, ligt voor een deel ook aan ons zelf. Want voor onze jongeren is het typerend, dat zij maar over de televisietoestellen hangen en alles kunnen krijgen wat het hartje begeert. Onze jeugd heeft het te gemakkelijk. Brundage vertelde, dat de sportparade in Moskou de I. O. C.-president heeft onlangs een bezoek aan Rusland gebracht waaraan 34.000 sportbeoefenaars deelna men, grote indruk op hem' heeft gemaakt. Rusland telt steeds meer mee in de internationale sportwereld en de Amerikanen verliezen terrein en tenslotte hun suprematie. Wolf; Ottu was eenvoudig de Blije Walrus en diens dochter het Schone Juffie. Een zeldzame interesse had hij voor de zonderlingste zaken. Be gon hij daarover uit te pakken, dan kletste hij geestdriftig aan één stuk door. Aan het einde van zijn betoog was zijn gezicht nat van zweet. Op een avond vertelde hij Leo, wat hij al zo van het leven der vogels waargenomen had. Daar bij imiteerde hij tal van vogel stemmen zo natuurgetrouw, dat het Schone Juffie uit de neven kamer kwam kijken, of de jon gens misschien een kleine vo lière gekocht hadden. Een andere keer hield hij voor Leo een causerie over de geschie denis van de postzegel en een paar dagen daarna zette hij zijn gedachten uiteen over de con structie van de luchtpomp. Kau no was stellig leesgierig, maar las altijd iets, wat verband hield met de pas op school behandelde leerstof. Vergeefs trachtte Leo hem wat manieren bij te brengen. Kauno bleef wie hij was. Vooral de meis jes van zijn klas vonden zijn cor pulentie walgelijk en maakten hem tot mikpunt van haar plage rijtjes. Al een paar keren was hij gillend uit zijn bank overeind ge sprongen, omdat hij op een pu naise was gaan zitten. (Wordt vervolgd.) DODELIJKE VAL VAN DE TRAP. Vrijdag is de 73-jarige N. de H. van de portiektrap van zijn wo ning aan de Kockstraat te Den Haag gevallen. Hij rolde de 33 treden af en kwam met het hoofd op de granieten vloer terecht. De ongelukkige was op slag dood. TWEE ONTVLUCHTE GEVANGENEN GEARRESTEERD. Vrijdagavond zijn twee crimi nele gevangenen uit de strafge vangenis Esserheem te Veenhui- zen ontvlucht. Toen zijn even aan de aandacht van de bewaker wa ren onttrokken, namen zij de be nen en konden zich toen via het dak en een regenpijp in vrijheid stellen. Direct werd groot alarm gemaakt. Alle wegen, die naar buiten leiden, werden afgezet en overal werd druk gepatrouil leerd1. Maar het heeft tot Zater dagavond geduurd voordat de ontsnapten J. ter H. en G. J. G. beiden afkomstig uit Amster dam, weer konden worden ge pakt. Zij hadden zich verborgen in een boerderij en het lag in de bedoeling Zaterdagavond naar Amsterdam te gaan. Het tweetal heeft nog een straf tot eind 1955 voor de boeg. MOORDAANSLAG IN WOONWAGENKAMP TE ELST. Zondagochtend is in het woon wagenkamp te Eist (Betuwe) 'n moordaanslag gepleegd op de 33-jarige K. G. Het slachtoffer werd door twee schoten uit een stengun getroffen. Zijn toestand is ernstig. De dader is ontvlucht, doch z'n vader kon worden ge arresteerd. Zondagochtend omstreeks tien uur keerden de 21-jarige J. H. D. en diens 61-jarige vader C. D. in het woonwagenkamp te Eist terug. Zij waren naar Arnhem geweest. Het tweetal kreeg ruzie over een oude vete met de 33- jarige kampbewoner K. G. C. D. bleek een stengun bij zich te dragen en stelde deze, voor G. ongemerkt, aan zijn zoon ter hand. Deze loste daarmee drie schoten op G. Twee kogels trof fen c. in het hoofd. In ernstige toestand werd het slachtoffer naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem vervoerd. Op advies van de behandelend geneesheer wer den G. de sacramenten der Ster venden toegediend. De dader is in een auto ont vlucht, doch zijn vader is inmid dels gearresteerd. De politie stelt een onderzoek in. VROUW IN EINDHOVEN VERMOORD. In de late avond van Zaterdag is op een binnenpad te Eindho ven een vrouw dodelijk verwond door een steek met een scherp voorwerp. Een voorbijganger trof haar aan, liggende op straat. Een ijlings ontboden ambulan ce-auto bracht het slachtoffer naar het Binnenziekenhuis, waar de dood werd geconstateerd. De recherche stelde een onderzoek in naar de identiteit van het slachtoffer. Zij bleek te zijn de 32-jarige gehuwde vrouw v. d- V.-L. uit Gestel. Zij is moeder van drie kinderen. Naar de toe dracht van het gebeurde wordt een onderzoek ingesteld. GOED AFGELOPEN. Zaterdagmiddag omstreeks half twee is op een door klaphekken afsluitbare onbewaakte overweg te Hulshorst een personenauto, bestuurd door de heer W. G. van der H. uit Hulshorst, door de uit de richting Amersfoort komende electrische sneltrein gegrepen. De auto werd aan de rechter- voorzijde geraakt en daar ern stig beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De echtgenote van de bestuurder had één der ijzeren klaphekken van de overweg voor de auto ge opend. Zij bevond zich dus niet meer in de auto. De sneltrein stopte na de botsing en kon een half uur later de rit naar Zwol le voortzetten. ZOEKEN NAAR VERMISTE VISSERSSCHEPEN OPGEGEVEN. Vrijdag tot het vallen van de duisternis heeft een „Harpoon" van de marineluchtvaartdienst vruchteloos gezocht naar de ver miste vissersschepen U. K. 174 uit Urk en „De jonge Jochem" (H. D. 8) uit Den Helder. Het zoe ken is thans opgegeven. Zaterdag is de „Harpoon" niet meer opge stegen. Aangenomen moet wor den, dat alle opvarenden van de beide schepen om het leven zijn gekomen. Ook aan boord van de Helder- se kotter „De jonge Jochem" be vonden zich vijf man, namelijk de schipper Wolter Dijkers, diens broer Meindert Dijkers, Jo van Dok en twee opvarenden, die bei den Klaas Bijl heten. Van deze twee was één gehuwd en vader van vijf kinderen, de tweede was ongehuwd. Wol ter en Meindert Dijkers waren beiden gehuwd en vader van vier kinderen, Jo van Dok laat een vrouw en vijf kinde ren achter. NED. VRACHTSCHIP IN ZWEDEN OMGESLAGEN. Het 366 ton metende Nederland- se vrachtschip „Dohlaam" is in Sikeaa (Noord-Zweden) vijftig meter van de pier omgeslagen. De opvarenden konden zonder enige moeilijkheden worden ge red. Het schip was met 'n lading hout uitgevaren doch toen het slagzij begon te maken besliste de loods, dat men terug moest va ren. Het ligt thans aan de grond met stuurboord juist boven wa ter. Een bergingsvaartuig zal de lading lossen, om het schip weer vlot te krijgen. ft I I

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2