Congres conservatieve partij «Fort Prins Bernhard uit Zuid-Afrska vertrokken Novita CHURCHILL AAN WOORD HET WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De verkiezingscampagne in de Verenigde Staten Feestweek Amerika en Formosa BUITEN GEBRUIK GESTELDE POSTZEGELS. ZWEEDSE TREKKERS MAANDEN GARANTIE Moggré's Tu v.m. n.m. op onder op onder Oct. salons „robert- rraukêrliig 01} Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Reda:tie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 11 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3275. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Sir Winston Churchill heeft Zaterdag tijdens het congres van de conservatieve partij te Black pool verklaard, dat geheel Euro pa onder het „Russische commu nistische juk" zou komen, indien de V. S. zich in isolement zouden terugtrekken. Er wordt in de V- S. al „niet weinig" over een terugkeer naar het isolationisme gesproken. „Wij kunnen er wellicht echter zeker van zijn, dat alle sterkste en ver standigste krachten daar, onge acht tot welKe partij zij behoren, niet zullen toestaan, dat de gro te republiek afwijkt van de weg van recht en plicht". De premier zeide, dat hij steeds sedert de dood van Stalin de hoop had gehad, dat er in de Sow- jet-Unie een nieuwe wind waait. „Een nieuwe hoop op vreedzaam samenleven met het Russische volk". „Het is onze plicht om geduldig en moedig na te gaan of er een dergelijke ..ans is of niet. Zolang ik leef en de kracht daartoe heb, zal ik hiernaar blijven streven". „Maar", zo voegde hij er aan toe, „ik ben van mening, dat de Sowjet-houding ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk niet be moedigend is". Over de Londense overeenkomst om een bewapend Duitsland in de Westelijke verdediging op te nemen zei hij; ,,Ik geloof vast, dat deze overeenkomst een mo nument en een mijlpaal kan wor den op onze weg naar dat vreed zaam samenleven, wanneer de duurzame vrede, waarnaar wij verlangen, stevig gegrondvest kan worden". „De militaire kracht aan con ventionele wapens, waarover de landen van de Navo beschikken, is natuurlijk veel geringer dan die van de Sowjet-Unie en de Sowjets behoeven niet voor een aanval te vrezen. In feite lijdt het geen twijfel, dat de Sowjet-Unie het gehele vasteland van Europa onder de voet zou kunnen lopen en op deze wijze de Britse eilanden het leven onmogelijk maken, ware het niet dat de Verenigde Staten heden de meerderheid bezitten op het gebied van atoomwapens, die, als zij (de meerderheid) wordt gehandhaafd, een afweer tegen een communistische agres sie zal zijn". De beste kansen om deze „af schuwelijke tijd" zonder een we reld-catastrofe door te komen waren gelegen in de vorming van een Europees leger met sterke Duitse contingenten. Tot deze politiek was indertijd door de Labour-regering besloten en de conservatieven hadden haar hierbij gesteund. Thans volgde de conservatieve regering dezelf de lijn. Hij zeide, dat er geen sprake van kon zijn, dat er nieuwe on derhandelingen over verdere grote concessies aan Frankrijk worden geopend, zoals in de Franse nationale vergadering was geopperd. Indien de negenmogendheden- overeenkomst niet zou worden geratificeerd „weet ik geen an dere manier om een stelsel tot stand te brengen, waarin Duits land in het algemeen belang van alle betrokkenen kan worden opgenomen". Het laatste noemde de pre mier een „waarschuwing aan Frankrijk". in een korte toespraax na zijn hoofdrede dankte sir Winston Churchill verscheidene functio narissen en ministers. Verwij zend naar minister Eden zeide hij: „Er is nog genoeg voor ons beiden te doen". Te Blackpool vatte men deze uitlating op als een duidelijke aanwijzing voor zijn besluit om zich nog niet te rug te trekken, aldus Reuter. Sir winston was vormelijk in jacket gekleed. Hij sprak .met krachtige stem en zag er beter uit dan op het congres van het vorig jaar, toen hij juist van een ziekte hersteld was. De volgende maand wordt de premier tach tig jaar. Minister Eden stelde hem aan de 5.000 gedelegeerden voor als ,,de grootste man op aarde". Deze woorden werden met een donde rende ovatie begroet. NIEUWE KONINGINNEZEGEL VAN 1 GULDEN. In de serie Koninginnezegels zal in de maand October een nieuwe zegel van 1 gulden ver schijnen. Dit zegel is ontworpen door de heer S. L. Hartz te Haar lem en is uitgevoerd in plaat druk. De zegel geeft de beelte nis van H. M. te zien „en profiel", daaronder staat de waarde aan duiding en het woord „Neder land" in wit uitgespaard in het fond, dat gevormd wordt door op regelmatige afstand elkaar krui sende lijnen. De kleur zal bruin achtig rood zijn. het nieuwste product: Met ingang van 1 Januari zul len de volgende bijzondere post zegels buiten gebruik worden gesteld en voor de frankering waardeloos worden: a. De in 1953 uitgegeven Wa tersnoodpostzegel, f rankeerwaar- de 10 cent. b. De Zomerzegels, uitgifte_'53 Men meldt ons uit Kaapstad nog enkele bijzonderheden over de reis van de Prins in Zuid- Afrika. EEN VERZETSHELD GEëERD. Tijdens de ontvangst door de vereniging „Nederland" te Dur ban, heeft de Prins nog een held uit de verzetsbeweging in de laatste oorlog geëerd. Het was voor de heer J. B. Ubbink, werk zaam bij het agentschap Durban van de Holland-Afrikalijn een complete verrassing toen hij die avond werd verzocht, bij Z. K. H. te komen, die hem de bronzen leeuw op de borst spelde, als een welverdiende onderscheiding. Toen de Duitsers in 1940 Neder land waren binnengevallen, heeft de heer Ubbink kans gezien, het land uit te komen, hij week en- Weten schappelijke samenwerking tussen Australië en Nederland Australië en Nederland zullen gegevens uitwisselen over de bodemschatten van Nieuw-Gui- nea. Twee medewerkers van de Australian Commonwealth iScientific and Industrial Re search Organisation" zijn van daag uit Australië vertrokken en zullen in Hollandia met Ne derlandse deskundigen contact opnemen. De Australische des kundigen zijn de heren H. A. Haantjes en de plantkundige dr R. Pilgrim. De heer Haan tjes is een Nederlander, die thans in Australië woont. Hij is bodemkundige en studeerde aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. OPKLARINGEN. Van het Westen uit opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Dezelfde middagtemperatuur als gisteren of iets hogere. DINSDAG 12 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Koningin Elizabeth breekt met een traditie Koningin Elizabeth van Enge land heeft gebroken met de tra ditie, dat bij de Ascot races geen gescheiden personen binnen de kring der koninklijke toeschou wers mogen worden toegelaten. Binnen deze koninklijke kring zal echter nog een kleine zone blijven bestaan, waarin niemand zal worden toegelaten, tenzij op speciale uitnodiging van de ko ningin. Hier zullen de hofregle- menten, die op echtscheidings kwesties betrekking hebben, nog steeds gelden, zodat de tra ditie althans gedeeltelijk ge handhaafd blijft. De Ascot races worden in Juni gehouden. (bloemenserie, ontwerp v. d. Vos sen), frankeerwaafden 2, 5, 6, 10 ]<eie maanden later naar Zweden, en 20 cent. (molières of bottines) Waterproof. In bruin, 's Werelds beste school- schoen met niet alleen op de zolen, die sterk als staal zijn, maar óók op het lostrap- pen ervan Jtlt Schoenhandel TERNEUZEN Ned. patent N2 49855 c. De in 1953 uitgegeven Roode Kruis-postzegels, frankeerwaar- den 2, 6, 7, 10 en 25 cent. d. De Weldadigheidspostzegels (kinderpostzegels) uitgifte 1953, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. Voorts worden met ingang van genoemde datum buiten werking gesteld de briefkaarten met ze- gelafdruk 12 cent, uitgifte 1947 (met de beeltenis van H. M. Ko ningin Wilhelmina met zwarte opdruk 6. Na deze datum kunnen even tueel bij het publiek voorhanden briefkaarten als bedoeld tot en met 31 Januari 1955 tegen bnef- xaarten van 6 cent van de huidi ge uitgifte worden omgewisseld. nesie Franse soldaten hebben Vrijdag in een gevecht met opstandelin gen in het gebied van Sidi Boe Zid (Zuid-Tunesië) 21 rebellen ge dood, aldus werd Zaterdagoch tend uit Tunis gemeld. Twee Fransen maakten veertien gewe ren, een machinepistool en een revolver buit. 1.23 1.35 1.58 2.10 2.38 2.50 2.48 3.00 ZON MAAN 11 6.56 17.57 17.07 5.56 12 8.58 17.54 17.30 7.25 13 7.00 17.52 17.58 8.56 14 7.01 17.50 18.35 10.25 15 7.03 17.48 19.25 11.45 16 7.05 17.46 20.27 12.52 17 7.07 17.44 21.39 13.42 18 7.08 17.41 22.56 14.19 Republikeinse politici dringen er bij president Eisenhower op aan, een werkzamer aandeel te nemen in de verkiezingscampag ne, nu de republikeinse meerder heid in Huis van Afgevaardig den en Senaat op het spel staat. De verkiezingen, die volgende maand worden gehouden, betref fen alle 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden en meer dan een derde van de 96 Senaatsze tels. Het vertrouwen van de repu blikeinen heeft vorige maand 'n schok gekregen, toen in de tra ditioneel republikeinse staat Maine een democratische gou verneur werd gekozen, de eerste sinds 20 jaar. De wedders op de uitslag hou den het in meerderheid op een democratische overwinning in het Huis van Afgevaardigden en verwachten een „foto finish" in de Senaat. De republikeinen geven open lijk uiting aan hun bezorgdheid. Hun candidaten zijn in grote ma te afhankelijk van de populari teit van president Eisenhower. De republikeinen baseren hun verkiezingscampagne over het algemeen op de leuze „Vrede en Welvaart" van de president, ter wijl de democraten onder leiding van Adlai Stevenson spreken over „De dwaze opschepperij en gebroken beloften" van de repu blikeinse regering, de 3.500.000 werklozen en het dalende inxo- men uit de landbouw. Er komt steeds meer critiek op het feit, dat president Eisenho wer zo lang met vacantie te Den ver is, 2500 km van Washington. Hij ging daar 21 Augustus naar toe en wordt 15 October te Was hington verwacht. Deze critiek komt evenwel niet van de demo craten, die het angstvallig ver mijden Eisenhower persoonlijk aan te vallen uit vrees, daaruit meer verlies dan winst aan stem men te behalen. De verdedigers van de presi dent voeren daartegen aan, dat hij ook tijdens zijn vacantie werkt en in contact met Washington staat. De republikeinse campag ne-leiders kunnen zich niet ver heugen over de vacantiefoto's die bijna dagelijks van Eisenhower in de kranten staan, zoals „Ike met hengel"; „Ike tijdens picnic" en „Ike bij het golfspel", naast berichten over moeilijke proble men waarmede Dulles en andere staatslieden zich moeten bezig houden. Hanoi door Vietminh bezet Het Vietminh-leger heeft Za terdag Hanoi bezet en het Franse garnizoen heeft zich over de Ro de rivier teruggetrokken. Dit is geschied in overeenstem ming met de overeenkomst van Genève. Van honderden huizen werden rood gele Vietminh-vlaggen uitge stoken en de mensen liepen te hoop om de aankomst van de troepen in nieuwe groene oer woud-uniformen te aanschouwen. vertrok vandaar per vliegtuig naar Moskou en zocht voorts zijn weg Zuidwaarts naar de Kaspische zee, soms te voet, dan te paard, en ander traject per auto, trok hij door Iran en Irak, vanwaar hij scheep ging naar In- dië, om vervolgens met een Ne derlands schip het doel van zijn reis: Engeland te bereiken. Daar ontving hij een klein jaar lang op leiding voor zijn taak waarna hij per valscherm in Nederland te rugkeerde om mede te strijden in de verzetsbeweging. De Duitsers waren door verraad op de hoog te gebracht en namen hem gevan gen. Negen maanden zat hij in de gevangenis, toen ontsnapte hij, en trok via België, Frankrijk en Zwitserland naar Spanje in het midden van de winter klom hij tevoet door de Pyreneeën waarvandaan hij Engeland weer bereikte. Daar de Duitsers het be richt hadden verspreid, dat hij naar hen was overgelopen, moest hij in Engeland bewijzen, dat hi' geen verrader was. Dit gebeurde tegenover de Prins, die destijds bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten was. DE INFORMELE PRINS In Durban was men bijzonder te spreken over de „informele" Prins, die zelf het portier van de auto openmaakte, vóórdat iemand van het geleide het kon doen. Kort na de officiële maaltijd met de administrateur zwom hij in het buitenclub-zwembad. Hij wan delde van het Marinehotel naar 'n club in de buurt, om rijst met kerrie te eten, en had bijzonder groot plezier, toen de Afrikaners het met de hete kerrie waar van zij op zijn voorbeeld een flin ke hoeveelheid namen te kwaad kregen. Gedurende de tocht door het landschap van de Duizend-heuvels nam hij films van Zoeloedansen. Hij zat bij hen op de grond om kralen te kopen voor zijn dochters. Toen hij Durban uit de lucht na derde, vloog hij heel hoog. De ver keerstoren zei hem, lager te gaan vliegen. Hij antwoordde, dat hij graag hoog vloog. De verkeers toren zei hem, dat het nodig was, tot 2000 meter te zakken, waarop de Prins dit prompt deed. EEN ANJER VAN 12 V* CM DpORSNEDE. De Prins ontving in Kaapstad een kersrode anjelier van 12% cm doorsnede, genoemd „Zuid Afrika". De aanbieding werd ge regeld door de voortrekkers pad vinders) beweging. De bloem werd gekweekt door de heer A Worth, van Belleville. DE PRINS IN BLOEM FONTEIN. Vandaag is het nog bij Profiteert hiervan Oberg en Knochen ter dood veroordeeld De voormalige S. S.-generaal Karei Oberg, de hoogste Duitse politiechef in Frankrijk tijdens de oorlog, met de bijnaam „De slager van Parijs" is Zaterdag te Parijs wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld. Kolonel Helmuth Knochen, Obergs voormalig assistent, werd eveneens ter dood veroordeeld. De vonnissen werden bekend jvan twee bemanningsleden wa- gemaakt door het militaire ge- ren aan boord, rechtshof dat hen heeft berecht. Zaterdagmorgen ontstond brand De brand op de „Emma Bakke Het Argentijnse schip „Cor- riëntes" is Zondag te Lissabon aangekomen met 39 bemannings leden en 9 passagiers van het uitgebrande Noorse vrachtschip „Emma Bakke". Ook de lijken Zij waren beschuldigd van ver antwoordelijkheid voor massa moorden, folteringen en dépor- taties. De twee veroordeelden waren niet aanwezig, toen het vonnis uitgesproken werd. Het zal hun persoonlijk medegedeeld worden. Tevoren had Knochen zich nog beroepen op zijn plichten zijn or ders uit te voeren. Hij zeide de door de oorlog veroorzaakte ver liezen te betreuren. bef aparte cacbef markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen -> voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. ook In een verklaring, welke de kingsdag van de revolutie onder Amerikaanse ambassadeur op Suen Jat Sen in 1911. Formosa, de zetel der Chinese nationalistische regering, aan de vooravond van de 43ste nationa le dag heeft uitgegeven, wordt onder meer gezegd, dat Ameri ka de nationalistische regering blijft erkennen als de wettige re gering van China. Amerika zou niet werkeloos toezien, als Formosa het slacht offer van communistische agres sie zou worden. De communisti sche heersers op het vaste land zouden zich onzeker gevoelen, zolang de Chinezen op Formosa het ideaal der vrijheid hoog zou den houden. De nationale dag is de herden- In een tegelijkertijd uitgege ven verklaring zegt de nationa listische leider Tsjiang Kai Sjek, dat de Chinese nationalisten „al len gereed zijn voor een anti-com munistische strijd op de lange duur". Iedere communistische Invasie van Formosa zou misluk ken en het begin van het einde der communisten betekenen. De Sowjet-Unie was reeds goed gevorderd op de weg der Sowjet- tisering van het Chinese vaste land en een invasie op Formosa had de Sowjet-Unie steeds na aan het hart gelegen in hun alge^ meen program voor een agressie tegen de gehele rest van de we reld. De Bloemfonteiners waren bi. zonder getroffen door het bezoek van de Prins aan het nationale vrouwengedenkteken, ontworpen door de Nederlander Anton van Wouw, 'n hoge obelisk met daar onder prachtige vrouwenbeelden en friezen met afbeeldingen uit de oorlog 18991902. Een zeer goede indruk maakte ook de gro te belangstelling die de Prins toonde voor het daarnaast gele gen oorlogsmuseum met ontroe rende oude stille getuigen uit de worsteling om de vrijheid. „Ik noem die oorlog niet die boeren oorlog, zoals men gewoonlijk doet, maar die Engelse oorlog", zo zeide 'n oud-Afrikaner. Graag hadden onze ambassa deur, de heer jan van den Berg, en onze consul te Bloemfontein, dr M. van Zinderen Bakker, de Prins nog meer van het schone Bloemfontein laten zien: gebou wen waaraan veel herinneringen zijn verbonden, het hooggerechts hof met zijn grote zaal waarvan de wandpanelen in stinkhout zijn uitgevoerd een fraaie hout soort, die welluidender naam ver dient de beroemde Harvard sterrewacht die in deze kristal heldere atmosfeer ideaal is gele gen voor het onderzoek van het heelal het wildedierenreser- vaat daar dicht bij, en het schone panorama, dat van de hoogvlak te waarop dit ligt, zich wijd naar alle zijden ontrolt. Helaas, de tijd was te kort. BIJ DE NEDERLANDSE GEMEENSCHAP IN KAAPSTAD. In het Vineyard-hotel ontving Prins Bernhard in Kaapstad de Nederlandse gemeenschap. Een kleine 500 Nederlanders waren daar aanwezig, toen de Prins werd welkom geheten door de consul-generaal dr N. A. C. Slote- maker de Bruine. Het was een echt Hollandse ontvangst met Hollandse haring, Hollandse dranken en Hollandse sigaren en ter ere van de Prins ook witte anjers. Met Franse champagne werd de Prins wel kom toegedronken. Ook de heer Koete van Alphen was er, wiens huis, volgens oude traditie altijd openstond en open staat voor de officieren van de schepen der Kon. marine, die de Kaap bezoeken. De consul-generaal heette de Prins hartelijk welkom. Alles heeft deze anderhalve dag dat U in Kaapstad bent, medegewerkt om Uw bezoek te doen slagen, zei de de heer Slotemaker de Bruine. Ik hoop, dat U eenzelfde gevoel zult hebben. Wij zijn dankbaar dat U ons ook als Nederlanders gelegenheid geeft, U te ontmoe ten. Zoals U onlangs hebt gezegd, hebben al degenen die hier uit Nederland zijn gekomen, feitelijk twee vaderlanden. Ze hebben dit land lief, maar de liefde voor het eigen vaderland is daardoor niet op de achtergrond geschoven. De Franse staatssecretaris Niet alleen op verjaardagen van voor de Luchtvaart heeft ver- cje Koningin, wanneer wij altijd klaard dat de regering besloten hier bijeen zijn in deze zaai. maar heeft een studie te maken van 0ok nu, zijn wij verheugd dat wij atoomaandrijving voor vliegtui- hier als Nederlanders bijeen mo gen. I gen zijn. Wij hebben gemeend, U als het nog nodig mocht zijn een herinnering aan dit samenzijn mede te geven. U hebt gelegen heid gehad, de prachtige protea's te zien, die hier bloeien en wij hebben gedacht, per luchtpost 'n boeket protea's naar Soestdijk te zenden, die U daar zult vinden als U er terugkeert op het paleis. Op die dag van terugkeer, 20 October, zullqn wij hier, daar speciaal met onze gedachten zijn. Wij hopen, dat dan ook de Konin gin en de Prinsessen iets zullen zien van de heerlijkheden van dit land. Voor Uw dochters hebben wij ook iets mee te geven. Vier dames van het consulaat mogen die geschenken U hierbij aanbieden: voor Beatrix een tas je van springbokhuid, een twee de voor Irene, een armband ge vat in een doosje van stinkhout met Kaapse motieven voor Mar griet, en voor Marijke een kleine springbok, die werkelijk kan springen. Spr. eindigde met een „Lang leve de Prins", dat werd gevolgd door een geestdriftig „Lang zal hij leven". De Prins bedankte en zeide, bij zonder te zijn getroffen door deze woorden en deze cadeaux. Ik heb het overal in Afrika gezien, al dus de Prins, maar vanavond grijpt het mij weer bijzonder aan, dat de Nederlanders hier echt Ne derlander zijn, ook al zijn zij te vens van hai-te Afrikaners. Je voelt die band met Holland, ze is zo mooi, en dat ontroert je tel kens weer, waar je komt. Ook heb ik gezien hoe u hier leeft, en het is toch wel iets heel moois, dat hier nu 450 Nederlanders bij een zijn, dat geeft mij de kans velen van u niet alleen de groeten van ons land en ook van mijn vrouw en kinderen over te bren gen, maar ook van heel Neder land. De kinderen zijn alweer verwend, zoals ikzelf ook, want ik mag meegenieten van de mooie bloemen. Ik vind dat een zeer aardig idee, waaraan nog nie mand heeft gedacht, en waar voor ik u hartelijk dank zeg. Voor u is dit een prettige, maar voor mij een onvergetelijke avond en ik dank u van harte daarvoor. Een Afrikaner vond, dat dit be zoek aan Kaapstad herinnerde aan de woorden uit de geschiede nis van ZA. „De Kaap is weer Hollands". op het Noorse schip, toen het 200 mijl van Casablanca verwijderd was, na een ontploffing in de machinekamer. Drie kwartier la ter gingen passagiers en beman ning in de boten. Na vier uur werden zij opgepikt door de Corriëntes". De passagiers zijn allen Amerikanen. V. S. vragen schadevergoeding van Sowjet-Unie voor neergeschoten vliegtuig De V. S. hebben de Sowjet Unie Zaterdag in een nota er van beschuldigd „willens en we tens" onwaarheid te hebben ge sproken over het neerschieten van een Amerikaanse bommen werper B.-50 boven de Japanse Zee in Juli 1953. Amerika eist ruim twee-en-een-half millioen dollar schadevergoeding. De V-S. stellen voor het geschil aan het internationaal gerechts hof voor te leggen, indien de Sowjet-Unie de Amerikaanse eis van de hand wijst. De tekst van de nota zal aan de leden van de Veiligheidsraad der V. N. ter hand worden gesteld. In de Amerikaanse nota wordt gezegd, dat van de bemanning van 17 koppen van het vliegtuig drie personen om het leven wa ren gekomen. Van dertien man was niets meer vernomen. De Sowjet-Unie heeft in een vroegere nota verklaard, dat de bommenwerper lboven haar grondgebied had gevlogen en op tegemoet vliegende Sowjet-jagers had geschoten. HET VERTREK UIT PRETORIA. De Zuidafrikaanse eerste-minis- ter, dr Malan, heeft Prins Berp- hard Zaterdag op de afscheids- plechtigheid op het vliegveld Swartkop bij Pretoria de vlieg- vink van de Zuidafrikaanse luchtmacht en een speciale oor konde, waarbij de Prins het em bleem wordt toegekend, overhan digd. De Prins zal het op zijn terug reis naar Nederland kalm aan doen. De nacht van Zaterdag op Zondag bracht hij door te Mo zambique. Prins Bernhard hoopt Woensdag 20 October 's-ochtends in Nederland te arriveren. Bij de officiële afscheidsplech- tigheid waren ondermeer gouver neur-generaal Jansen, eerste-mi- nister Malan en de minister van Financiën, Havenga. aanwezig. De Nederlandse ambassade was vertegenwoordigd door de ambas sadeur, de heer J. van den Berg, en de ambassaderaad, mr H. C. Schoch. Toen de Prins aankwam, speel de een kapél van de luchtmacht het Wilhelmus. Er was een ere wacht opgesteld, die door de ko ninklijke bezoeker werd geïnspec teerd. Vóór de Prins in het vliegtuig stapte, onderhield hij zich met degenen die hem uitgeleide de den, Hij zeide zó van de reis te hebben genoten, dat hij graag met zijn dochters terug wil ko men. Nadat de Prins het gezelschap had toegewuifd, werden saluut schoten gelost, die door de Prins met het brengen van de militaire groet werden beantwoord. Het vertrekkende vliegtuig werd begeleid door „Harvards" van de Zuidafrikaanse lucht macht. Prins Bernhard en gouverneur- generaal dr E. Jansen hebben na het vertrek van de Prins via de radio groeten uitgewisseld. De gouverneur-generaal wenste de Prins mede namens de regering en het volk van Zuid-Afrika een behouden thuiskomst toe. ,,U hebt de harten van ons allen gesto len". Hij verzocht de Prins de groeten en beste wensen van Z. Afrika over te brengen aan Ko ningin Juliana, de Prinsessen, Prinses Wilhelmina en het Ne derlandse volk. De gouverneur besloot met een „Tot wersiens." De Prins dankte voor de harte lijke ontvangst en sprak de hoop uit, dat de vriendschapsbanden tussen Zuid-Afrika en Nederland zullen blijven bestaan, „zodat de erfenis van onze vaderen de er fenis van onze kinderen moge blijven". „Ik zeg u allen „tot siens".

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1