EUROPA en RUSLAND SPECIALE BEDDEN VERKOOP AupinG Persconferentie van Prins Bernhard Het debat in de Franse Nationale Vergadering EPEDA verlaagt de prijzen DE GROTE AANBIEDING! MATRASSEN met dubbele garantie WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 14 DAGEN LANG 85,- 125,- I 80,- f 120,- I 49,- f 76/5 f 92,50 I 130,- f 39,50 WEKELIJKSE WERELDSCHOVW Storm in Mexico Prinses Beatrix bezocht met haar klas „Oosterse schatten' Alleen nu stukken en stukken goedkoper ik fTmnkerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redaotie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 9 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3274. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 *—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De conferentie der 9 mogend heden te Londen heeft, althans voorlopig, resultaat bereikt. Er is te Londen een finaal accoord ondertekend, dat echter de merk waardige eigenschap bezit alles behalve juist finaal te zijn. Want de 9 mogendheden zijn het, ten gevolge van concessie van En geland eerst, daarna van Duits land en van Frankrijk, eens ge worden over de grote lijnen, maar de deskundigen moeten nu het werk afmaken. Vóór 21 October, wanneer de nieuwe samenkomst der confe rentie van 9 plaats heeft, moeten de ontwerpen van verdrag, af spraken enz. in de daarvoor be stemde vorm zijn gegoten. Daar toe zullen nog heel wat onder handelingen achter de schermen nodig zijn. Hoofdzaak is echter, dat overeenstemming is verkre gen èn ten aanzien van het inschakelen van West-Duitsland via het Brusselse verdrag van 1948, in de N. A.T.O.; èn van Duitsland's souvereiniteit, eigen lijk op breder grondslag dan in het tractaat van Mei 1952 te Bonn. Plannen, door de Fransen nood zakelijk geacht om enerzijds de toewapeningsproductie in z.g. gevarenzones te beletten, ander zijds het in te stellen werkorgaan van Brussel te belasten met de verdeling van de wapenen, die Amerika zal verschaffen, wer den voor nadere, uitwerking be stemd, zodra de organisatie van Brussel op toeren draait. heeft aan de Bondsdag een hel dere uiteenzetting gegeven. TRIëST VERDEELD. Tegelijk komt als aangename verrassing dat Italië en Joego slavië uiteindelijk het altijd zo gevaarlijke punt Triëst hebben geregeld. Het is er mede gelopen zoals men algemeen dacht: Ita lië behoudt als zuiver Italiaans gebied de zóne A, die Triëst met haven en een groot stuk naaste omgeving omvatJoego-Slavië krijgt de zóne B. De Amerikanen en Engelsen ontruimen dan A, die direct onder Italiaanse sou vereiniteit komt; in de andere zóne zijn al lang Joego-Slavische troepen gelegerd, die haar bij Joego-Slavië hebben aangepast. Deze overeenstemming is niet gelukkig. Men vraagt zich af af het eigenlijk aangaat, dat beide regeringen met hulp van Amerika en Engeland een der gelijke oplossing voorgeschreven zonder dat de bevolking in de zones geraadpleegd is. Wij dach ten, dat er sedert Wilson's tijd zo iets was, dat men de vrije beschikking der volken over eigen lot noemt! Nationale Veiligheidsraad als de twee direct onder hem werkende hoofdambtenaren berichten van uiterst geheime aard doorgaven aan de communisten, blijkbaar ook partijleider Duclos, terwijl 'n journalist van eigenaardig ge halte ze doorgaf aan de Parijse hoofdinspecteur Dides, die er 'n onvoorzichtig gebruik van heeft gemaant, ook tegenover de Ame rixaanse legatie. Het is een warnet van tegen spraken en veronderstellingen, al hebben de beide hoofdschuldi gen volledig bekend. Politieke invloeden zijn aan het gebeurde niet vreemd en het bedenkelijke is juist, dat naar voren is geko men, dat de twee spionnage- diensten, waarover Frankrijk be schikt elkander in de wielen heb ben gereden. KREMLIN VREEST EEN AANVAL! Dat dit alles Moskou niet naar de zin is, is reeds gebleken. Radio Moskou heeft de overeen stemming te Londen, gelijk een paar weken geleden het g. E. A. T. O.-pact, uitgekreten als een instrument van agressie. Wij kennen die toon nu echter zo goed, dat men zich daaraan wei nig of niet meer stoort. Vermoedelijk is er verband tus sen Moskou's houding en het nieuwe ontwapeningsvoorstel door Wysjinski te New-York in gediend," maar dat vermoedelijk toch niet de Westelijke mogend heden op zodanig dwaalspoor zal brengen, dat hun activiteit zal vertagen. Trouwens, de com mentaren van de teruggekeerde ministers der 9 mogendheden en die van de couranten zijn te dui delijk sprekend. Men zou ge neigd zijn ze in dit stadium te uitbundig te noemen, want niet alleen moeten de grondgedachten worden uitgewerkt, maar de uit eindelijke verdragen moeten daarna door de parlementen wor den goedgekeurd. Dit zal ver moedelijk in het merendeel der 9 parlementen geen bezwaar ont moeten, maar men ziet uit naar Frankrijk, waar de Nationale Vergadering voor een extra zit ting is samengeroepen en naar Duitsland, waar op dezelfde dag te Bonn het debat is begonnen. Leest men de Franse pers commentaren, dan zou men aan nemen, dat er geen vuiltje aan de lucht is en de Fransen zouden verstandig doen na de conces sies, die Adenauer als goed staatsman opnieuw heeft gedaan, door zo krachtig mogelijke steun aan Mendès-France de minder gunstige indrukken van het jongste verleden uit te wissen. WEER PRATEN MET RUSLAND? Voor Adenauer is de moeilijk heid dat, nog voordat hij zijn rapport over Londen aan de re gering heeft uitgebracht, de z.g. vrijzinnigen bij monde van Deh- ler het raadzaam hebben geacht zich reeds in afkeurende zin te uiten. Zij vinden het samenstel van Brussel te ingewikkeld; zij vrezen dat daardoor de hereni ging van Duitsland achterop komt en willen onmiddellijk een nieuwe conferentie van vier (vijf) met de Russen. Wat op zulk een conferentie moet worden besproken na de ervaringen van Berlijn van het voorjaar, is niet duidelijk. Voor ieder, die lezen kan en wil, is bovendien uit de debatten te Londen komen vast te staan, dat ieder met de beste wil bezield was, maar dat het toch Eden als voorzitter grote moeite heeft gekost om de tegenover elkander staande standpunten te verzoe nen. Opzettelijke intriges zouden gemakkelijk misverstanden kun nen wekken, die te minder aan bevelenswaardig zijn, daar Men dès-France ook te Londen niet met volledig vertrouwen werd tegemoet getreden. Door zijn absolute belofte om ditmaal in de Nationale Vergadering de ver trouwenskwestie te stellen, heeft hij een groot stuk van dit vertrouwen herwonnen. Adenauer ONPRETTIGE ONTDEKKING. Mendès-France heeft te Londen benauwende dagen doorgebracht, daar vooral terzake 'van verboden van oorlogsindustrie in de geva renzones alle acht ministers zich bij de oppositie, door de Neder landse minister Beijen het eerst gevoerd, aangesloten. Maar bo vendien werd juist nu in Parijs een allesbehalve plezierig spion- nagecomplot ontdekt. Er staat reeds vast, dat zowel de secretaris-generaal van de GEBRUIKELIJKE CRITIEK. Te*New York zet de assemblee haar besprekingen voort. Wy- sjinki's rede, waarin de boven genoemde ontwapeningsvoorstel len werden gedaan bijna tra ditioneel begon met de gewel dige critiek op Amerika, waar aan men langzamerhand ook ge wend is geraakt. Bij de alge mene besprekingen viel de rede van onze minister Luns op, die concrete taal sprak door vooral te verlangen, dat de technische hulp aan achtergebleven gebie den krachtig zal worden ter hand genomen. Een pleidooi dus voor een sociaal-economisch of fensief, dat volkomen op haar plaats is. Men moet afwachten welKe critiek Nehroe, die zijn zg. voornemen om als minister president af te treden, heeft be kend gemaakt, daarop nu weer zal hebben. Zijn banden met Rusland blijken nauwer dan men van een z.g. neutrale staat zou verwachten. Over de gang van zaken in het tegenwoordige Rusland heeft de New-York Times belangwekken de mededelingen gedaan, die eigenlijk hierop neerkomen, dat Stalin direct of indirect is ver moord; dat uit zijn naaste omge ving, die Stalin's krankzinnige neiging tot moorden vreesde, Be- ria zich te vroeg heeft ontpopt als een mogelijk dictator over de anderen en daarvoor heeft ge boet; dat er nu een samenwer king in MalenkowKroestjef Molotow met op de achtergrond Bulganin en Zhoekow, die met het leger de eigenlijke macht in handen hebben. Daaruit zou dan te verklaren zijn de mildere toon, die Sowjet-Rusland doet horen en pogingen tot ontspan ning van de politiek. Alleen uit deze zich wat zonderling tegen over Noorwegen en Denemarken deelnemers aan het Atlantisch Pact, waarvan Noorwegen het voornemen heet te hebben zich bij het Brusselse Pact aan te sluiten, terwijl Denemarken, dat door zijn valutacrisis moet be zuinigen, ook en in de eerste plaats op zijn leger, zich achter af houdt. VAN DER. MANDERE. De orkaan, die al enige dagen in Centraal-Amerika woedt, heeft thans Mexico bereikt en daar grote schade aangericht, vooral in het kustgebied aan de Golf van Mexico, het noorden en het midden van het land. Door overvloedige regenval zijn hier en daar overstromin gen ontstaan. Ook in het zuiden van de Amerikaanse staat Nieuw-Mexi- co zijn door zware regenval overstromingen ontstaan. Tot dusver worden zes personen vermist. De noodtoestand is af gekondigd. Verscheidene woon wijken moesten ontruimd worden. Hier en daar staat het water drie meter hoog. Op een persconferentie te Pre toria heeft Prins Bernhard ge sproken over de indrukken, wel ke hij bij zijn bezoek aan Zuid- Afrika heeft opgedaan. Hij zeide het te waarderen, dat hij in een groeiend land, waarvan de be volking vol ondernemingslust en energie is, was geweest. Hij wós geweldig onder de indruk geko men van de ontwikkeling van het land en hij had gezien, hoe industrieën en steden zijn verre zen in streken, welke voor enige jaren nog kaal waren. Deze tot de verbeelding sprekende groei hadden de Prins herinnerd aan hetgeen vijftig jaar geleden in de Verenigde Staten was gebeurd. De Prins zeide, dat het moei lijk was zich in te denken, dat b.v. een landschap, zoals bij Kaap stad te zien is, en het Kruger park in één land te vinden zijn. Een dergelijk contrast had hij nog nergens gezien. Op de vraag, of hij enige cri tiek op Zuid-Afrika had, zeide de Prins, dat hij deze voor het ogenblik niet had. Als hij critiek op iets zou willen uiten, zou hij tijd nodig hebben om over de din gen na te denken. Hij verklaarde wel er vast van overtuigd te zijn, dat Zuid-Afrika een land met een geweldige toekomst is en dit was geen haastig getrokken con clusie. Nergens had hij ongeluk kige mensen gezien en hij had zeker niet gesproken met iemand die ongelukkig was. „Ik ben van mening", zo ver volgde Prins Bernhard, „dat dit een zeer goed land is voor land verhuizers. mits zij hun vak goed verstaan. Zuid-Afrika was z.i. voor immigranten niet beter of slechter dan b.v. Canada of Aus tralië Terwijl de kansen voor on geschoolde arbeiders minder goed waren, waren zij voor geschoolde krachten uitstekend." De Prins deelde mee, dat Ne derlanders graag kapitaal in Zuid-Afrika beleggen. Er waren echter enige moeilijkheden, zoals dubbele belastingen, doch deze zouden uit de weg kunnen wor den geruimd. Op de vraag of hij van oordeel was, dat de Zuidafrikanen veel over politiek spreken, antwoord de de Prins, dat niemand met hem over politiek had gesproken. Dit was wel zo goed, omdat hij zich niet interesseerde voor de binnenlandse politiek van een ander land. De Prins zeide in dit verband van oordeel te zijn, dat binnen landse aangelegenheden alleen intern zijn op te lossen en dat niemand van buiten af moet po gen de vraagstukken van een an der land te regelen. De Prins verklaarde in de Unie geen krotwoningen te hebben ge zien en dat was niet het gevolg van de wijze, waarop hij was rondgeleid. Nergens op zijn reis had hij de indruk gehad dat er iets speciaal voor hem was ge arrangeerd. Hij verklaarde onder de indruk te zijn gekomen van de wijze, waarop de Nederlandse immi granten zich aan hun nieuwe om geving hebben aangepast en goe de Zuidafrikanen zijn geworden. Gevraagd naar zijn indrukken van Pretoria zeide de Prins, dat deze stad zeer mooie gebouwen heeft van een type, dat ook te Washington wordt gevonden. De Prins vond echter Kaapstad de mooiste stad van de Unie. Hij liet zich vol lof uit over de „droge" Zuidafrikaanse wijnen, doch de maaltijden in de Unie vond hij wat te zwaar voor een buitenlander. Tot slot dankte Prins Bernhard de Zuidafrikaanse pers voor de ontvangst, welke zij hem, en in zijn persoon Nederland, hebben bereid. Prins Bernhard bezocht diamantmijn. Prins Bernhard is Vrijdag in de Premiermijn, de grootste dia mantmijn die in de wereld in be drijf is, afgedaald. Tijdens het bezoek, dat twee uur duurde, zag de Prins de verschillende stadia van de productie. Later was de Prins bij het mid dagmaal de gast van dr. en mevr. Malan in „Libertas", de ambts woning van de premier te Preto- ria. De voorzitter van de Zuidafri kaanse nationale wolraad, de heer Jan Moolman, heeft de Prins een grote teddybeer, ge maakt van Zuidafrikaanse wol, voor Prinses Marijke overhan digd. Prinses Beatrix heeft Vrijdag middag met haar klasgenoten van het Baarn's lyceum een be zoek gebracht aan de tentoon stelling „Oosterse schatten", die in het rijksmuseum te Amster dam wordt gehouden. De conser vator van het museum, de heer H Visser, heeft de prinses en haar medeleerlingen rondgeleid langs de afdelingen, waar kunst nijverheid en prenttekeningen worden geëxposeerd. Be beroemde PULLMAN matras met het geruis loze binnenwerk - Ideaal verend. Met prachtige Damast bekleding. Winter- en Zomerkant - 15 jaar garantie. KWALITEIT POPULAIR 1-persoons 80 X 190 cm NU 2-persoons 120 X 190 cm NU Met originele EPEDA vering in elke matras, even sterk en even soepel. Afgedekt met zuiver witte watten - 15 jaar garantie. DEZE EPEDA-POPULAIR 1-persoons 80 X 190 cm NU 2-persoons 120 X 190 cm NU DOOR NU TE KOPEN KUNT U WERKELIJK GULDENS UITSPAREN Dezelfde prachtige, ijzersterke merk matrassen - Dezelfde oersolide ledikanten - Dezelfde grote collectie Overtuig U zelf - Kom eens kijken RECLAME MATRAS BOSTON Be matras met goede eigenschappen en met garantie. NU voor de bijzonder lage prijs van 1-persoons 80 X 190 cm 2-persoons 120 X 190 cm 60 JAAR REEDS MAAKT AUPING MATRASSEN - Soepele matrassen met de juiste veerkracht - Wollige wattenlagen zorgen voor een warme stoffering. LÉ binnen veringmatras voor het Hollandse klimaat KWALITEIT ATLANTA 1-persoons 80 X 190 cm NU 2-persoons 120 X 190 cm NU 1. Be GARANTIE van JURRIJ, die alleen de beste merkmatrassen in voorraad heeft. 2. De GARANTIE van de fabrikant, die alleen het allerbeste product fabriceert. CLEOPATRA Bit superieure, moderne en practi- sche Divanbed 80 X 190 cm NOORDSTRAAT 58-60* TERNEUZEN TEL. 2091 De radicale oud-minister van Handel Bourges-Manoury, die in dertijd uit de regering-Mendès- France trad als protest tegen de koele houding van de premier tegenover de E.V.G., heeft Vrij dag in de nationale vergadering zijn warme instemming betuigd met de te Londen gesloten over eenkomsten. Hij was van oordeel, dat de premier waarschijnlijk niet betere voorwaarden had kunnen verkrijgen. Na Mendès-France te hebben geluk gewenst met het resultaat van zijn vasthoudendheid, ver klaarde Bourges-Manoury te ho pen, dat de premier in staat zal zijn zowel op economisch als op militair gebied „een Europa van zeven" op te bouwen. De pro-communistische afge vaardigde Gilbert de Chambron veroordeelde de overeenkomsten en hij drong aan op hervatting van de besprekingen met de Sowjet-Unie over ontwapening van Duitsland. Jacques Soustelle verklaarde, als woordvoerder van een kleine groep Gaullisten, dat de over eenkomsten beter waren dan de E.V.G., doch hij deed een beroep op Frankrijk en zijn bondgeno ten om nogmaals te pogen met Rusland tot overeenstemming te komen, alvorens definitief tot herbewapening van West-Duits- land te besluiten. De middagvergadering werd geopend met een opvallend ge matigde rede van de R.K. oud minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman (M.R.P.), wiens streven altijd vooral op verzoe ning tussen Frankrijk en West- Duitsland gericht is geweest. Hij was van oordeel, dat de te Lon den gesloten accoorden niet vol doende een positieve Europese samenwerking waarborgen. Zo voorzagen de overeenkomsten niet in 't opnemen van W.-Duits- land in een blijvende Europese organisatie. Zij hadden z.i. voor namelijk betrekking op controle d.w.z. op het beginsel van wantrouwen. Volgens Schuman bestaat er onder de huidige omstandighe den het risico, dat West-Duits land zich eens uit deze zwakke defensie-organisatie zal terug trekken, omdat de doelstellingen er van te beperkt zijn om blij vend aantrekkingskracht op de Duitsers uit te oefenen. Spreker hoopte, dat de overeenkomsten zullen leiden tot tenminste enigè stappen in de richting van een Europese structuur. De gematigde toon van de rede van Schuman wordt beschouwd als een aanwijzing, dat Mendès- France het met zijn critici eens zal kunnen worden over een mo tie, die voor de premier aan vaardbaar is. De volksrepublikein Teitgen was vol lof over de Londense conferentie, omdat zij de Navo in stand heeft gehouden. Bepaal de gedeelten van de overeen komst noemde hij „onvoldoende", in het bijzonder het feit, dat Groot-Brittannië toezicht zal oefenen, maar zelf niet gecontro leerd zal worden. De volksrepublikein Simonnet vroeg Mendès-France of de rege ring van een herenigd Duitsland gebonden zal zijn aan de Lon dense overeenkomsten. Hij zeide, dat volgens persberichten Ade nauer tot journalisten heeft ge zegd, dat dit niet het geval zal zijn. Mendès-France zeide van zijn zitplaats af: „Duitsland is eraan gebonden". Simonnet, die een krachtig voorstander van de E.V.G. was. klaagde er over, dat de Britse re gering zal weten welke wapens Frankrijk in- en uitvoert, maar Frankrijk niet zal kunnen weten wat Groot-Brittannië in dit op zicht doet. Hij zeide te veronder stellen. dat deze ongelijkheid de prijs is voor de Britse deelne ming. De secretaris-generaal van de socialistische partij, Mollet, be tuigde zijn instemming met de overeenkomsten. Volgens hem moeten de overeenkomsten op de aanstaande onderhandelingen worden uitgebreid om een grote re mate van politieke éénwor ding en een doelmatiger metho de van toezicht op de bewape ning te verzekeren. Premier Mendès-France heeft in de nationale vergadering mee gedeeld dat hij de vertrouwens kwestie zal verbinden aan een motie van vertrouwen in de bui tenlandse politiek van de rege ring. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. VEEL BEWOLKING. Nevelig en overwegend zwaar bewolkt weer met in de ochtend plaatselijk nog wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige, later mogelijk vrij krachtige wind tussen Z. en W. Dezelfde of iets hogere temperaturen als giste ren. ZONDAG 10 OCTOBER v.m. n.m. Breskens 0.04 12.21 Terneuzen 0.39 1256 Hansweert 1.19 1.36 Walsoorden 1.29 1.46 MAANDAG 11 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 0.44 12.57 Terneuzen 1.19 1.32 Hansweert 1.59 2.12 Walsoorden 2.09 2.22 ZON MAAN op onder op onder Oct. 9 6.53 18.02 16.30 3.07 11 6.56 17.57 17.07 5.56 12 8.58 17.54 17.30 7.25 13 7.00 17.52 17.58 8.56 14 7.01 17.50 18.35 10.25

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1