M Storm bracht vele schepen in moeilijkheden De Franse Nationale Vergadering iQDENTeoooisM en "U/s Molotof zegt Oost-Duitsland Ie steun toe WEERSVERWACHTING WRIGLEY De loonsverhoging en de Sociale verzekering HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN rrmnkerlng bij Abonnement: Temeuzen Zwaartepunt lag bij de Waddenkust De storm richtte ook schade aan op het land doos i W ct Koffie goedkoper thee duurder De Prins in Pretoria teruggekeerd BHit optimist Moordcomplot in Japan ontdekt De overstromingen in Honduras Ook overstromingen in Nicaragua Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW VRIJDAG 8 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3273. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verscheidene schepen zijn op Woensdagavond en in de nacht van Woensdag op Donderdag in moeilijkheden geraakt tengevol ge van de storm, die langs de Waddenkust en de Noord- en Zuidhollandse kust raasde. Het zwaartepunt van de storm lag bij de Waddenkust. Daar be droeg de snelheid ongeveer 120 km per uur. In dit gebied ver keerden verscheidene schepen in nood. De meesten hebben het ru we weer, zij het met averij, over leefd, doch het Deense s.s. „Rik- ke Skou" uit Kopenhagen, schijnt te zijn vergaan. Het 1489 ton metende schip was geladen met kolen op 2 Oct. uit IJmuiden vertrokken. Op ongeveer 50 a 60 mijl ten Z.-O. van Doggersbank (ongeveer 120 mijl ten N. van Den Helder) kwam het schip Woensdagavond in moeilijkhe den. Het zond noodseinen uit en deelde mede, dat de stuurinrich ting defect was geraakt. Onmid dellijk voeren enkele sleepboten naar het in nood verkerende schip uit en ook enkele in de na bijheid varende schepen begaven zich naar de in het noodsein op gegeven positie. Het 1595 ton metende Zweedse s.s. „Hedda" heeft Donderdag avond 8 overlevenden aan boord genomen van het Deense schip „Rikke Skou". De zeelieden wer den aangetroffen op een vlot, dat stuurloos op de Noordzee dreef. Oorspronkelijk waren er 14 opvarenden van de „Rikke Skou" op het vlot geweest. Door de ho ge zee, die het vlot de gehele Don derdag had te verduren, waren de kapitein, de tweede stuurman en vier andere zeelieden over boord geslagen en verdronken. Het Franse vissersvaartuig „Ailly" heeft geseind, dat het een reddingboot van de „Rikke Skou" heeft gevonden, hoewel de op de boot aangebrachte naam nog maar half was te lezen. Drie door de „Ailly" opgepikte zeelieden zijn dood. Er zijn geen papieren op hen gevonden. Het Britse s.s. „Glenorchy" heeft twaalf grote stukken hout gesignaleerd op 54 graden drie minuten Noorderbreedte en vier graden 29 minuten Oosterlengte. Geen spoor van overlevenden of schip gezien. De Groningse kustvaarder „Ta- gri" (274 b.r..t), die Woensdag nacht bij Ameland in moeilijkhe den verkeerde, ligt thans 2V2 mijl voor het Waddeneiland voor anker. Donderdagmorgen lag het in de branding. De Duitse sleep boot „Wodan", die van het eiland Borkum ter assistentie was uitge varen, lag te diep om de „Tagri" te kunnen bereiken. De sleepboot „Zuidzee" van Terschelling, die niet zo diep in het water ligt, zal proberen de Nederlandse kust vaarder te bereiken. De redding boot „Brandaris" van Terschel ling heeft in de nacht van Woens dag op Donderdag aan de in nood verkerende schepen geen assis tentie kunnen verlenen. Het schip ligt voor reparatie op een werf. Volgens enkele bewoners van Terschelling is de storm, die op Woensdagnacht over het eiland trok, te vergelijken met de ramp zalige Februaristorm. Donderdag ochtend was de kracht van de wind aanzienlijk afgenomen. Het onder Engelse vlag varende s.s. „Cargill" (7216 b.r.t.) van de Eider Dempster Lines (Canada) Ltd. zond Woensdagavond om streeks kwart over elf een nood sein uit. Het schip voer circa 20i km ten W.-N.W. van IJmuiden. Bij windkracht tien voeren de reddingboot „Neeltje Jacoba", het bergingsvaartuig „Sycloop" en de sleepboot „Ebro" ter as sistentie uit, doch later deelde de kapitein van de „Cargill" mede, dat hij geen hulp meer nodig had. De bemanning van de „Cadgill" was erin geslaagd de machine- schade te herstellen. De Urker kotter U.K. 59 „De drie gebroeders" had Woensdag avond op de Noordzee ook met moeilijkheden te kampen. De „Neeltje Jacoba" zocht enige tijd naar de kotter, doch de moeilijk heden vielen nogal mee. Om streeks zes uur Donderdagmor gen arriveerde de Urker-vissers- boot behouden tussen de pieren van IJmuiden. Het Duitse schip „Helene Russ" (993 b.r.t.) kwam Woensdagnacht omstreeks half twee in nood te verkeren ongeveer zes mijl ten N. van Ameland. Het schip ver loor de deklading en de mast brak af. Omstreeks half drie sein de het schip dat het geen hulp meer nodig had. In de Westerschelde ter hoogte van Hoofdplaat zijn Donderdag ochtend twee Engelse schepen aan de grond gelopen, t.w. d' „Lapampa" (4238 b.r.t.) en de „Seahorse" (365 b.r.t.). De „Sea horse" werd reeds spoedig vlot getrokken. Het schip is inmid dels de haven van Vlissingen binnengelopen. De poging van de sleepboot „Schelde" om de „La- pampa" Donderdagochtend vlot te trekken is mislukt. Ook in de omgeving van de Nieuwe Waterweg is het verre van rystig geweest. Omstreeks vijf uur Donderdagmorgen ge raakte tussen Maassluis en de Poortershaven de baggermolen „Labor L" op drift. Een sleepboot van L. Smit en Co. slaagde erin het gevaarte behouden in Maas sluis binnen te brengen. Omstreeks elf uur Donderdag ochtend liep nabij de monding van de Nieuwe Waterweg het Noorse tankschip „Tankbaron" (8312 b.r.t.) aan de grond. Het schip bevond zich vlak voor de kust op enkele kilometers afstand van de Zuiderpier. De redding boot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland en de sleep boot ',Ebro" bevonden zich ter plaatse. Ook een helicopter van de marine luchtvaardienst cirkel de boven de Noorse tanker, om indien nodig assistentie te verle nen. Vanwege het ruwe weer kon men niet vastmaken. 'De Tankbaron is Donderdag avond omstreeks 11 uur door de drie sleepboten: Blankenburg, Ebro en Goeree vlotgesleept. De Tankbaron heeft een lek opgelo pen. De 48-jarige E. D. en de 21- jarige J. Z. hebben Woensdag nacht een hachelijk avontuur be leefd. Geruime tijd hebben zij op de Grevelingen hulpeloos rondge dreven op een zolderbak, die 's nachts om drie uur tengevolge van de storm van zijn anker was losgeslagen. De zolderbak was geladen met grond, bestemd voor de dijk van het dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland. De he ren D. en Z. zijn employé's van de firma Broekhoven te Kampen, die de dijkwerkzaamheden uit voert. Zij werden na enige tijd door het vissersvaartuig B.R.U. 19 „Rika" van de gebrs. Keijzer uit Bruinisse aan boord genomen en aan land gebracht. De zolder bak is later bij Zijpe opgepikt. De motorreddingboot „Insulin- de" is Donderdagmiddag te on geveer één uur in de thuishaven Oostmahorn teruggekeerd, nadat zij circa vijftien uur buitengaats was geweest. Schipper Klaas Toxopeus heeft verklaard dat de zee in de nacht van Woensdag op Donderdag ru wer was dan tijdens de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953, toen de ramp ons land trof. De „Insulinde" heeft de laatste bij stand verleend aan de Neder landse kustvaarder „Tagri", die bij Ameland in moeilijkheden kwam te verkeren. De „Tagri" heeft later de zaken gëklaard en de reis naar Finland hervat. De „Insulinde" heeft het schip een eindweegs begeleid en daarna koers gezet naar de thuishaven, waar de bemanning ten zeerste vermoeid onder de wol is gekro pen. Het lichtschip „Terschellinger- bank" heeft gemeld dat het on geveer 1000 meter van zijn oor spronkelijke plaats naar het Z.-O. is afgedreven. Het Westduitse m.s. „Reind" (230 ton) dat Woensdagochtend uit Delfzijl naar Brunsbüttel is vertrokken, wórdt vermist. Het vaartuig was Donderdagavond nog niet te Brunsbüttel aangeko men en op het Oostfriese Wad deneiland Langeoog is een sloep met de naam „Reind" gevonden. Alle schepen die op weg- zijn van de Nederlandse kust naar de Wezer of de Elbe, is verzocht naar het vaartuig of overleven den en overblijfselen van het schip uit te kijken. Donderdagmiddag om tien vooi half vijf is in Hoek van Holland binnen gelopen het 1944 ton me tende Duitse s.s. „Charlotte Schroder". Dit schip heeft tijdens de storm varl Donderdagnacht tijdens lijn rei^ van Finland naar Rotterdam een groot deel van zijn deklast hèut verspeeld. Sinds Donderdagnacht 12 uur heeft men geen bericht meer ont vangen van de, kotter „De Jonge Jochem" HD 8. die Maandag van is<uitgevaren naar Den Helder de visgronden bij het Diepegat 5 mijl ten N. van Den Helder. Het schip behoort aan de rede rij Post te Den Helder. Het scheepje lag 's nachts in de buurt van de HD 7, de HD 125 en de HD 37 eh heeft om 12 uur nog contact gehad met de HD 37. Donderdagmorgen half acht was de HD 8 de enige die geen ge hoor gaf. Aan boord bevinden zich schip per Wolter Dijkers, diens broer Meindert Dijkers, Jo van Dok, en 2 opvarenden, die beiden Klaas Bijl heten. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotof, heeft Donderdag Oost-Duitsland op nieuw de steun van de Sowjet- Unie in alle „buitenlandse en bin nenlandse aangelegenheden, wan neer dit nodig is", toegezegd. Hij sprak op een bijeenkomst te Oost-Berlijn ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Oost- duitse republiek. Dc voornaamste hinderpalen op de weg naar de hereniging van Duitsland, die hij „de drin gendste taak van 't Duitse volk" noemde, waren z.i. „Amerikaanse en Britse imperialistische krin gen, die Duitsland willen herbe wapenen". En zijn vele hindernis sen, zo vervolgde Molotof, doch zij kunnen worden overwonnen, als „de Duitse democraten en pa triotten deze op de juiste wijze aanvatten". De bijeenkomst op het met vlaggen versierde Marx Engels plein werden door tienduizenden personen bijgewoond. Molotof zat met president Pieck, premier Grotewohl, de leider van de Oost duitse communistische partij Ul- bricht en andere hoogwaardig heidsbekleders uit Oost-Duitsland en andere communistische landen op de hoofdtribune, onder enor me portretten van de Oostduitse politici. De Russische minister hield zijn korte rede in het Russisch. Er volgde een matig applaus. Walter Ulbricht betuigde zijn instemming met de jongste voor stellen van Molotof, dat de vier bezettende mogendheden in Duitsland onmiddellijk besluiten haar troepen terug te trekken. Tevoren hadden Molotof, leden van het Oostduitse kabinet en vele anderen kransen gelegd bij het Russische oorlogsgedenkte ken te Oost-Berlijn, dat gedeelte lijk is gebouwd uit marmer van Hit Iers kanselarij. Ook elders in Oost-Duitsland zijn massa-demonstraties gehou den, aldus meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. FLINKE OPKLARINGEN. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Matige tot zwakke overwegend noord oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. De storm heeft in Amsterdam, volgens bij de politie binnenge komen berichten, geen persoon lijke ongelukken tengevolge ge had. Alleen is materiële schade toegebracht aan de houten boven bouw van een woonschuitje, lig gende in de Nieuwe Keizers gracht, waar een vallende boom op terecht kwam. Niemand van de bewoners van het scheepje werd gewond. Op de weg naar de Slotervaart, achter het Suri- nameplein, zijn elf masten van het bovengrondse lichtnet tegen de grond geslagen. Een omge waaide schutting kwam op de Amstelveenseweg op een daar geparkeerd staande auto terecht. Ook hier deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De storm in de nacht van Woensdag op Donderdag heeft in Den Haag maar weinig schade aangericht. Er werden wat bomen ontworteld, ramen en garagedeu ren vlogen open, markiezen wer den losgerukt, een dakgoot raak te los en een zeiljachtje in de Veenendaalkade raakte op drift. De felle storm heeft ook enkele hevige aanvallen gedaan op het complex tenten van de tentoon stelling „Het kind", die te Hil versum op een terrein aan de In- sulindelaan is opgebouwd. Bij de eerste sterke stormvlaag omstreeks twee uur wist de jyind vat te krijgen op twee tenten, die niet behouden konden wor den en omver waaiden. Het wa ren het kindertheater en het res taurant, waarin echter geen gro te schade werd aangericht. Dank zij uitgebreide maatrege len en verdere waakzaamheid konden de andere tenten na de nodige strijd tegen de storm be houden blijven. Een detachement vrijwilligers van het marine-opleidingskamp Hilversum, politie en brandweer stelden samen met het personeel van de tentoonstelling alles in het werk om de tenten van de expo sitie voor een chaotische massa te besparen. De verder nachtelijke uren werd gewaakt o.a. onder belangstel ling van burgemeester J. J. G. Boot want omstreeks half vijf keerde de storm met nog grotere hevigheid terug, de vele helpen de handen wisten evewel ernstige gevolgen te voorkomen. De in ventaris van enkele tenten was inmiddels in veiligheid gebracht. De schade in enkele andere ten ten, o.a. bij het waterorgel, kon worden bestreden. Nadat Donder dagmorgen de stormschade die door verzekering wordt gedekt was opgeruimd, kon de tentoon stelling reeds 's middags weer voor het publiek worden ge opend. Naar wij uit vakkringen verne men zijn met ingang van gisteren de prijzen van koffie, ten gevolge van de daling op de wereldkoffie- markt, verlaagd van 15 tot 28 cents per pakje van 250 gram. Daarentegen moest, als gevolg van de liausse op de theemarkt, de prijs van thee, eveneens met ingang van gisteren, nogmaals worden gecorrigeerd, zodat de thee uniform in prijs wordt ver hoogd en wel met 6 cents per pakje van 100 gram. Prins Bernhard is Donderdag omstreeks het middaguur op het vliegveld Swartkop bij Pretoria aangekomen, na zijn bezoek van drie dagen aan het Krugerpark. De Prins was in de ochtend van het vliegveld, Kiepersol vertrok ken. Op zijn reis door het nationale park heeft de Prins alle soorten wild, met uitzondering van lui paarden, gezien. Zo werd er een mannetjesolifant, die bladeren afrukte van een boom langs de weg, en ongeveer 20 leeuwen waaronder een gehele familie, waargenomen. Woensdag kwam er een baviaan op de motorkap van de auto van de Prins zitten. De Prins was echter niet alleen geïnteresseerd in het grote wild, doch ook in de duizenden antilo pen en kleinere wildsoorten, die vrij door het reservaat zwerven. Deze ontmoetingen werden door de Prins gefotografeerd en ge filmd. Hij verklaarde enthousiast te zijn over het park en zeide niet gedacht te hebben, dat het een zo grote verscheidenheid van in het wild levende dieren bevatte Bij zijn aankomst te Pretoria aanvaardde Prins Bernhard een uitnodiging van officieren van de Zuidafrikaanse luchtmacht om hun „mess" te Voortrekkershoog te te bezoeken. Hij werd ontvan gen door de stafchef van de lucht macht, brigade-generaal S. A Melville, kolonel T. B. Moll en commandant C. M. Smuts, die hem per auto naar de „mess" brachten. Op ongedwongen wijze 'onderhield Prins Bernhard zich met de officieren en hij dankte brigade-generaal Melville voor de gastvrijheid en voor de hem bewezen eer, dat hij in het vlieg tuig van premier Malan, had mo gen vliegen. Brigade-generaal Melville zei- de dat deze eer nog niet eerder te beurt was gevallen aan een buitenlander. In het begin van de middag is de Prins te Johannesburg aange komen, waar hij een receptie bij woonde, die was georganiseerd door de gemeenteraad in samen werking met de Nederlandse ge meenschap. De Prins werd voor het raadhuis begroet door 300 kinderen in Nederlandse kleder dracht. De Zuidslavische regering heeft de overeenkomst met Ita lië over de status van Triëst goedgekeurd. J"'" u norigh.id h,„. mond Premier Mendès-France heeft in de Franse nationale vergade ring verklaard, dat het een his torisch vaststaande feit is, dat Frankrijk zich slechts veilig voelt, als de banden met Enge land niet verslappen. Hij gaf voor de speciaal bijeengeroepen nationale vergadering een uit eenzetting van de te Londen be reikte overeenkomsten. Als voornaamste oorzaken van het verwerpen der E.V.G. noem de hij een „te grote mate van su- pra-nationaliteit" en de afwezig heid van Engeland, welke in Frankrijk ongerustheid had ver wekt. Engelands aanbod om geduren de vijftig jaar troepen in Europa te handhaven noemde hij een „zeer grote bijdrage tot de ge meensohnppelijke zaak", het welk op de conferentie van Lon den doorslaggevend was ge weest. De omvang van het aan bod werd nog duidelijker als men besefte, dat de aangeboden troepen ongeveer de helft uitma ken van de Britse strijdkrachten. De politieke aspecten van deze zaak gingen zelfs nog verder want Engeland had aangeboden, dat het al dan niet terugtrekken en de legering van deze strijd krachten aan het oordeel van een- internationaal lichaam onderwor pen zouden worden. Als men de „eiland-traditie" van Groot-Brit- tannië in ogenschouw nam kon 't geen twijfel lijden dat alle Franse afgevaardigden zich be wust van de gemaakte vooruit gang waren- Het Britse besluit, aldus Men dès-France, vormt een daadwer kelijke toepassing van het be ginsel van een vrijwillige opoffe ring der souvereiniteit, ten be hoeve van onze gemeenschappelij ke defensie. De premier zeide, dat de Fran se regering met de regering te Bonn een gedetailleerde en be vredigende regeling van het Saarprobleem moet treffen, al vorens de teksten van de Londen- se overeenkomsten ter goedkeu ring bij de nationale vergadering worden ingediend. De indiening van de Londense overeenkomsten en de Saarregeling zal gelijktij dig geschieden. Het is onmogelijk West-Duits land in zijn huidige status te la ten, in het bijzonder daar de Sow- jet-Unie Oost-Duitsland reeds souvereiniteit heeft gegeven. Molotofs rede van Woensdag avond in Oost-Berlijn zal met de gevraagde ernst worden bestu deerd, aldus Mendès-France. De Franse regering is altijd bereid nieuwe voorsteilen te bespreken. Deze wil tot onderhandelen en uitvoering van Londense over eenkomsten zijn niet met elkaar in strijd, zij kunnen samengaan. Generaal Gruenther heeft ge zegd, aldus de Franse premier, dat er twee tot drie jaar voor no dig zijn om de Londense overeen komsten volledig tot uitvoering te brengen. Het is goed mogelijk, dat er in die tijd een ontwape ningsovereenkomst of andere be langrijke regelingen tot stand zijn gekomen. Een ontwapenings overeenkomst zal natuurlijk, zo zeide Mendès-France, ook op West-Duitsland van toepassing zijn. Oud-premier Reynaud, 'n krach tig voorstander van de E.V.G., heeft Mendès-France er van be schuldigd te hebben ingestemd met de heroprichting van de „Wehrmacht" en een onafhanke lijke Duitse generale staf. Nu be staat volgens hem het gevaar, dat na de vorming van een nieuw Duits leger een Duits-Russisch bondgenootschap zal worden ge sloten. Hij en zijn vrienden vragen niet om intrekking van de Londense overeenkomsten, aldus Reynaud, berusten er zelfs in, dat zij Frankrijk onderworpen is aan toezicht op de bewapening en Groot-Brittannië niet. Reynaud zeide te wensen, dat de Franse regering onderhande lingen met dr Adenauer begint en daarna met België, Nederland, Luxemburg en Italië om de een wording tussen deze landen en Frankrijk verder te doen voort schrijden dan in het Londense plan is overeengekomen. Reynaud zeide, dat hij en zijn aanhangers niet voor de weder oprichting van de „Wehrmacht" zullen stemmen. Een communistische woord voerder, Laurent Casanova, be streed de overeenkomsten van Londen, die volgens hem in strijd zijn met het Frans-Russische verdrag. De Gaullist Vendroux, een zwa ger van generaal De Gaulle, stond er op, dat er geen overeen komst inzake Duitse herbewape ning wordt getekend, zolang het Saarprobleem niet is geregeld. De Franse minister-president scheen Donderdag zeker te zijn van een belangrijke meerderheid in de nationale vergadering voor Franse deelneming aan het plan om West-Duitsland op te nemen in de Navo, aldus de correspon dent van Reuter te Parijs. In de nationale vergadering heerste meer een stemming van berusting dan van geestdrift. De besprekingen zullen heden worden voortgezet. Te Tokio is een man gearres teerd, die een samenzwering op touw had gezet om de Japanse premier Joshida die thans een buitenlandse reis maakt en andere Japanse politieke leiders te vermoorden, aldus een mede deling van de politie. In verband met de algemene verhoging der lonen met ten hoogste 6 procent zullen met be trekking tot het terrein der so ciale verzekering de volgende maatregelen getroffen worden: Gelijk bekend is ter gelegen heid van de loonronde van 1 Jan. 1954 de loongrens voor de ziekte wet en de invaliditeitswet ge bracht op 5300,De regering is thans voornemens de loon grens op ƒ6000,te brengen. Het optrekken van de loon grens tot 6000,zal om admi nistratieve redenen geschieden met ingang van 1 Januari 1955, behalve voor hen, die thans krachtens de ziektewet en de in validiteitswet verzekerd zijn en voor wie ononderbroken voort zetten der verzekering mogelijk moet worden gemaakt, ook als zij door de huidige loon-stijging iets boven de grens van 5300,- per jaar komen. De loongrens voor de invalidi teitswet, welke geldt bij de aan melding voor de verzekering (se dert 20 Nov. 1948 3000,wordt verhoogd tot 36Ó0, Het maximum dagloon, waar naar de premie en uitkering wor den berekend wordt voor alle so ciale verzekeringswetten gebracht op 16, De uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening worden met 6 procent verhoogd. Om in de thans bestaande on derlinge verschillen tussen de ge meenteklassen geen wijziging te brengen wordt de verhoging voor echtparen voor alle gemeente klassen bepaald op 72,- en voor ongehuwden op 42, De inkomensgrenzen genoemd in art. 5 der noodwet zullen een overeenkomstige verhoging on dergaan. Deze verhoging heeft het gevolg, dat een nieuwe groep personen behorende tot de zgn. „vergeten groepen" onder de werking der noodwet wordt ge bracht. Teneinde de „vergeten groepen" iets meer tegemoet te komen zullen de inkomensgren zen iets verder worden verhoogd. De bitkeringen toegekend aan degenen die in het genot zijn van een invaliditeits- of een wedu- wenrente krachtens de invalidi teitswet, alsmede van een rente krachtens de ongevallenwet wor den met 6 procent verhoogd. De gezinstoeslag wordt gebracht van 42,50 op 45,De renten krachtens de ongevallenwetten worden dienovereenkomstig ver hoogd. Voor ongevallen tussen 1 Januari 1954 en 1 October 1954 wordt een bijslag van 6 procent gegeven. De kinderbijslagen zullen even eens met 6 procent worden ver hoogd en worden resp. gebracht op: 51 ct. voor het eerste kind, 57 ct. voor het tweede en derde kind, 80 ct. voor vierde en vijfde kind, 90 ct. voor zesde en volgen de kinderen. De kinderbijslagen voor rente trekkers worden ook met 6 pro cent verhoogd en resp. gebracht op 13.2g; ƒ14,90; ƒ20,80 en 23,40 per maand. Ook ten aanzien van de com plementaire sociale voorzieningen worden overeenkomstige aanpas singen voorbereid. De uitkeringsbedragen voor de kleine zelfstandigen worden ge bracht op 32 ct. voor het eerste kind, waarvoor recht op kinder bijslag bestaat en 45 ct. voor de volgende kinderen. Uiteraard dient het parlement deze voorzieningen, alvorens die kunnen worden getroffen, goed te keuren. Meer dan duizend doden en vermisten? Volgens de jongste berichten uit het noorden van Honduras zouden door de overstromingen in dit gebied meer dan duizend mensen zijn omgekomen of ver dwenen. De overstromingen zijn het ge volg van hevige regens, die on langs zijn gevallen en rivieren buiten haar oevers hebben doen treden. Doordat de verbindingen ver broken waren, had men nog niet eerder kennis kunnen nemen van de omvang van de ramp. Ook reddingswerkzaamheden we do- door slechte verbindingen be"'-m- merd. Door de overstromingen is een gebied, rijk aan bouwland en vee, vrijwel verwoest. De ramp is de grootste, die het noorden van Honduras heeft ge troffen. Stormen en regens blijven een groot deel van Nicaragua teiste ren. Aan de gewassen, met name koffie en katoen, is belangrijke schade toegebracht. Talrijke ri vieren zijn buiten haar oevers ge treden en hebben de inwoners gedwongen hun haardsteden te verlaten. Een groot deel van het zuiden van het land staat onder water door de overstroming van de Rio San Juan, die als afwate ring dient voor het Nicaragua- meer. Het peil van het Managua- meer, eveneens in het zuiden, is in de afgelopen 24 uur 15 cm ge stegen. Het meer heeft een op pervlakte van 1000 vierkante km en een diepte van gemiddeld 20 meter. ZATERDAG 9 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 11.25 11.38 Terneuzen 12.13 Hansweert 0.40 12.53 Walsoorden 0.50 1.03 ZON MAAN op onder op onder Oct. 8 6.51 18.04 16.11 1/ 9 6.53 18.02 16.30 3.07 10 6.54 17.59 16.48 4.30

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1