Algemene politieke beraadslagingen over de rijksbegroting Doodstraf tegen geëist Oberg Het uitlekken der Franse geheimen De overeenkomst Triëst van ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER Geen nationalistische aanvallen meer op Chinese vasteland? TWEEDE KAMER Herdenking Florence Nichtingale Bijeenkomst van de Navo-raad Frans kabinet stelt vertrouwenskwestie over Londense overeenkomst De arrestatie van „Israëlische agenten in Egypte Het aantal radiotoestellen in Nederland Aanleg eerste Monorail spoorweg binnenkort te verwachten Arrestaties in Argentinië Zware^ontploffingen in het Gardameer Ulbricht ovar de Londense conferentie New-Yorkse haven arbeiders hervatten 'twerk Japan toegelaten tot het plan-Colombo mmkerlng bil Abonnement: Temeuzers Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Reda ctie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand l.êÖ; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 7 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3272. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels lr—J iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. In de vergadering der Tweede Kamer zijn Woensdagmiddag de algemene politieke beraadslagin gen over de rijksbegroting voor 1955 voortgezet. De heer Romme (KVP) vangt zijn rede aan met opmerkingen in verband met de reacties op enige bladzijden van het bisschoppelijk manaement. Hij zegt niet te zul len overgaan tot het doen van uit spraken van interpretatieve aard. Wie een interpretatie wenst moet zich wenden tot de Kerk, een geestelijk raadsman of het episco paat. 15 October 1854 was de dag dat de Engelse verpleegster Flo rence Nightingale van de Engel se minister van Defensie op dracht kreeg ten behoeve van de oorlog in de Kfim een verpleeg stersdienst op te richten. Zij werd toen tevens als de eerste offi ciële verpleegster in het Engelse leger aangesteld. Deze dag, thans bijna honderd jaar geleden, zal in de lande her dacht worden doop het Florence Nightingale herdenkingscomité. In de voornaamste plaatsen van Nederland zal omstreeks deze datum een herdenkingsdag ge houden worden, waar men het pionierswerk van deze Engelse nog eens in het licht zal stellen en tevens deze gelegenheid zal aangrijpen om bij de jonge meis jes belangstelling voor het ver- pleegstersberoep te wekken. Zo zullen b.v. in Den Haag filmmid dagen voor meisjes-leerlingen van de hoogste klassen van de Middelbare en Ulo-scholen wor den gehouden, waar o.m. de film „De Witte Engel", die het leven van Florence Nightingale be schrijft, zal worden vertoond. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester B Pearson, heeft bij de Noord-At lantisehe Raad verslag uitge bracht over de beslissingen, ge nomen op de negen-mogend heden-conferentie te Londen. De raad nam éénstemmig de aanbeveling aan van de acht Navo-ministers van Buitenlandse Zaken die de Londense conferen tie bijwoonden, om de volgende ministersvergadering te Parijs op 22 October te houden. In een verklaring na de bijeen, komst van de Raad werd de ver wachting uitgesproken, dat de ministersvergadering zowel door de ministers van Buitenlandse Zaken als door de ministers van Defensie zou worden bijgewoond. Men hoopte de vergadering van 22 October op dezelfde dag te kunnen beëindigen. Het Franse kabinet heeft pre mier Mendès-France gemachtigd bij de komende behandeling van de overeenkomst van Londen in de Franse nationale vergadering de vertrouwenskwestie te stel len. Het kabinet heeft de premier toestemming gegeven om de ver trouwenskwestie te stellen „als hij zulks tijdens het debat nodig acht". Het Franse kabinet heeft pre mier Mendès-France bedankt voor zijn werk tijdens de Londen, se conferentie, zo is officieel medegedeeld. Hij betreurt het voorlopige ef fect van het voorbijgaan van de kerngedachte Voor vele Katho lieken kan het slechts betekenen zich scherper in te stellen op die gedachte naar opbouw ener chris telijke maatschappij. Vervolgens gaat spr. in op de verklaring van het partijbestuur der KVP, welke hij onderschrijft. Een duidelijk antwoord op de daarin gestelde vraag inzake de samenwerking is tot nu toe uit gebleven. Het kabinet verwijst voor de belastingverlaging naar 1956, waaruit hij concludeert, dat daar samenwerking blijft be staan. Spr. zegt maar weinig te kun nen waarderen, dat achterwege is gebleven het antwoord op de vraag van de heer Burger, of de P.v.d.A. zou kunnen blijven sa menwerken met een partij waar van het democratische karakter in twijfel zou kunnen worden ge trokken. De heer Romme betoogt, dat degene, die in de KVP een kerke lijke partij ziet, een ernstige ge- dachtefout maakt en hij vraagt zich af, waarom men zo gemak kelijk suggereert, dat zij een ker kelijke partij is. De heer Romme betoogt, dat de essentiële vraag is, of de bis schoppen materieel het recht heb ben te doen wat zij hebben ge daan en of de Katholieken mate rieel het recht hebben hen daarin te volgen. In verband met het be toog van de heer Oud zegt spr., dat als de Kerk spreekt tot haar gelovigen dat geen woord van macht is, maar een van gods dienst. Óver dit beleid der bis schoppen wenst spr. niet te dis cussiëren met de heer Oud. Z.i. mag de staat niet treden in de kwestie der gewetensvorming tussen het kerkelijk gezag en de gelovigen. Geschiedde dat. dan zou men de godsdienstvrijheid gaan aantasten. Met betrekking tot de aange kondigde belastingverlaging zegt spr., dat men uit de troonrede meende te kunnen concluderen dat de verlaging reeds voor 1955 zou gelden. Hij heeft er bezwaar tegen deze uit te stellen tot 1958. Eveneens ontwikkelt hij bezwaar tegen de gedachte de verhoging der vennootschapsbelasting te verlengen. Met klem vraagt hij de regering van haar voornemen af te zien. Zij moet de in 1951 ge maakte afspraak honoreren. Spr. herinnert eraan, dat hij een jaar geleden een motie heeft in gediend om te komen tot een vrij ere loonvorming en dat hij nader heeft gevraagd haar aan te hou den. Inmiddels is er een bepaalde ontwikkeling geweest, maar spr. ziet een te grote gereserveerd heid ten aanzien van de vrijere loonvorming bij de regering. De heer Romme pleit vervol gens voor meer dan 6 verho ging van de kinderbijslag. De heer Romme dringt voorts aan op verbetering van de positie der vergeten groepen, daarbij op merkend, dat 56 procent der we duwen een inkomen van minder dan 1000 heeft. Tenslotte maakt spr. enige op merkingen over de partij-opbouw in de concrete omstandigheden. Naar zijn overtuiging staat de K.V.P. op een politieke grondslag en op een juiste politieke grond slag. Hij verkiest een Katholieke eenheidspartij boven een progres sieve eenheidspartij als waarheen de P.v.d.A. streeft. De heer Zandt (SG1 betoogt, dat onvoorwaardelijke terugkeer tot Gods woord en wet noodzake lijk is en dat de beginselen van zijn partij niet ouderwets, doch van deze tijd zijn. Met instemming heeft spr. uit de troonrede vernomen, dat de regering verbetering van de in ternationale toestand nastreeft; de middelen, welke zij daartoe aanwendt, ontmoeten bij zijn frac tie echter onoverkomelijke prin cipiële bezwaren. Hij betoogt, dat de boeren en veehouders een afschuwelijke dwang om gewetenswille wordt opgelegd. Het is 'n ernstige zaak, dat de vrijheid van het geweten wordt bedreigd. De betrokkenen worden ver volgd, voor de rechtbank gedaagd en bedreigd met beroving van hun bedrijf. De heer Zandt doet een beroep op de regering om de bestaande maatregelen ten aan zien van gewetensbezwaarden te wijzigen. Vervolgens ontwikkelt hij be zwaren tegen de gedwongen ver zekering. Spr. pleit daarna voor de verge ten groepen; deze mensen moe ten behoorlijk worden geholpen. De loonsverhoging moet z.i. de finitief de laatste zijn en moet ef fectueren. Alle voorgaande ver hogingen hebtjen niet geholpen, omdat er prijsverhogingen mede gepaard gingen. De billijkheid van huurverho ging valt niet te ontkennen, meent de heer Zandt, doch hij is benieuwd naar de compensaties. Hij betreurt het, dat de belas tingverlaging pas in 1956 zal in gaan. Bij de woningbouw moeten z.i. de particulieren meer worden in geschakeld. De overheid zal alle aandacht moeten wijden aan het verkeer en strengere maatregelen dienen te nemen. Naar sprekers oordeel wordt het hoog tijd zich voor God te verootmoedigen; de regering ech ter laat na daartoe op te wekken. De heer Zandt ontwikkelt be zwaren tegen de huidige samen werking in de regering. Het mandement der bisschop pen noemt hij een tweeslachtig stuk propaganda voor aansluiting bij de K.V.P. en hij meent, dat het Hij merkt op, dat de P.v.d.A. en de V.V.D. principieel dezelfde houding aannemen tegen de christelijke politieke partijen. Tegen dat standpunt neemt spr. stelling. De P.v.d.A. en de V.V.D. zijn van oordeel, dat het crite rium voor partijformatie niet gelegen is in geloofs- en levens overtuiging, maar in het gelijke inzicht in staatkundige beginse len. Voor spreker ligt het crite rium in de geloofs- en levens overtuiging. De openbaring Gods biedt niet een stelsel van staat kunde en staatsinrichting, maar wel biedt zij de normen ervoor. Tenslotte geeft hij als zijn over tuiging t,e kennen, dat het evan gelie in 1 de politieke partij een plaats moet hebben. Hij meent, dat te midden van alle verdeeld heid oplossingen kunnen wor den gevonden. De heer De Groot (C.P.N.) be toogt, dat de loonsverhogingen geen oorzaak maar gevolg van de prijsverhogingen zijn. De prijs verhogingen zijn naar zijn oor deel het directe gevolg van de be wapening. Hoe noodzakelijk loonsverhoging, belastingverla gingen en prijzenstop ook zijn, het zullen slechts lapmiddelen blijken, zolang er geen bewape ningsstop komt, aldus de heer De Groot, die de door de regering ge voerde politiek aanklaagt. Spr keert zich tegen het lege ren van Amerikaanse troepen in Nederland en voorts tegen de Ne derlandse politiek ten aanzien van Nieuw Guinea. De heer Welter (K.N.P.) zegt het regeringsprogram aanvaard baar te achten. Het bevat nog wel een paar socialistische hob bies, maar het draagt geen socia listisch karakter. Hij merkt op dat het socialisme in verschillen de landen terrein heeft verloren. Z.i. kan met verbeteringen het nu bestaande worden gehandhaafd. Voor de vergeten groepen vraagt hij de bijzondere aandacht der regering. Het mandement besprekend geeft spr. als zijn mening te ken nen, dat indien de K.V.P. de Rooms-rode samenwerking had opgezegd en zodoende aan de aversie tegen het socialisme had uiting gegeven, zoals de K.N.P. consequent heeft gedaan, de felle reactie zou zijn uitgebleven. Met instemming heeft spr. ver nomen de mededeling in de troon- In het proces tegen ex-generaal- Karl Oberg, die tijdens de twee de wereldoorlog aan 't hoofd van de Duitse politie in Frankrijk stond, heeft de openbare aankla ger tegen Oberg en diens voor naamste medewerker, Helmuth Knochen, de doodstraf geëist wegens het begaan van oorlogs misdaden. Oberg, die in Frankrijk bekend staat als „de slager van Parijs", werd door de openbare aankla ger voornamelijk verantwoorde lijk gesteld voor de deportatie van 220.000 Fransen, van wie er na de oorlog slechts 22.000 uit Duitsland zijn teruggekeerd. Van dit aantal zijn er sindsdien 10.000 overleden aan de gevolgen hun verblijf in Duitse ge en concentratie- er naar uitziet, dat de A.R. en de rede over Nieuw Guinea, maar aan de ontwikkeling der bevol king zou z.i. meer gedaan kunnen worden. Het is naar zijn mening ge wenst aan de V.N. te doen weten dat men de kwestie Nieuw Gui nea wél op de agenda kan zetten, maar dat wij er niet aan mee doen. De heer Gortzak (C.P.N.) is van oordeel, dat een loonsverho ging van minimaal 6 pet ver plicht gesteld moet worden. Hij hoopt, dat het kabinet van de noodzakelijkheid overtuigd zal zijn, zodat hij geen uitspraak der Kamer zal behoeven te vragen. Hij vraagt regeringsmaatrege len ter voorkoming van stijging der prijzen van de voornaamste levensbehoeften. Vervolgens breekt hij een lans voor de ouden van dagen, gepen- sionneerden en degenen, die uit kering ingevolge de sociale wet ten genieten. Te half zeven wordt de verga dering verdaagd tot hedenmiddag van vangenissen kampen. De ex-generaal, die oorspron kelijk handelsreiziger in sigaren te Hamburg was, klom in de oor log op tot hoogste politiechef van de Duitsers in Frankrijk. Hij is thans 58 jaar. Zijn verdedigers hebben alle juridische middelen gebruikt om uitstel van het proces te verkrij gen. Toen de openbare behande ling tenslotte in Februari van dit jaar begon, moest vrijwel di rect na de aanvang order wor den gegeven om de zaak op nieuw te behandelen, omdat de president van het militaire hof Oberg in een ogenblik van on achtzaamheid „oorlogsmisdadi ger" had genoemd. Het nieuwe proces begon 13 September Knochen, de medebeklaagde van Oberg, was kolonel bij de S.S. De openbare aanklager, majoor Jean Flicouteaux, verklaarde dat „er geen sprake was van enige wraakneming". „Wij willen ons niet wreken op een groot volk, dat in de voorhoede van onze gemeenschappelijke beschaving blijft. Wij zijn hier om deze ge meenschappelijke beschaving te verdedigen". De majoor voegde hieraan toe De zee- en luchtstrijdkrachten van de Chinese nationalisten heb ben op aandrang van de Verenig de Staten haar aanvallen op het Chinese vasteland gestaakt, zo is Woensdag van gewoonlijk be trouwbare zijde te Taipeh ver klaard. Op advies van het hoofd van de Amerikaanse militaire missie op Formosa, generaal-majoor Chase, zouden de nationalistische auto riteiten haar oorlogsschepen en bommenwerpers opdracht hebben gegeven hun activiteit te beper ken tot het bestoken van commu nistische jonken en kanonneerbo- ten voor de kust van Foekien en Tsjekiang en geen aanvallen op het vasteland te doen. Op zijn beurt had generaal-ma joor Chase beloofd, dat de Ame rikaanse zevende vloot de natio nalisten „steun op het gebied van de logistiek" zal verlenen, in geval de communisten pogen te landen op de nationalistische eilanden Tatsjen, Matsoe of Que- moy. Vele nationalistische bevelheb bers zouden bezwaar hebben ge- C.H. munt willen slaan uit het mandement. Spr. vraagt o.a. de aandacht voor de vervolging van Protes tanten in Spanje en Columbia. De heer Schouten (A.R) is van oordeel, dat over verscheidene za ken, die in de troonrede zijn be handeld, bij de begrotingshoofd stukken kan worden gesproken. Aan enige echter wenst hij nu aandacht te besteden. Spr. vraagt, waarom men zich zal beperken tot een voorstel tot uitbreiding der Tweede Kamer. Z.i. verdient het aanbeveling iets meer te vermelden over de plannen tot beperking van bouw werken met het oog op de urgen tie van de woningbouw. Dat belastingverlaging pas in 1956 zal ingaan is voor spr. een reden tot teleurstelling. Als er mogelijkheid is tot verlaging van de belastingdruk dan moet deze zo spoedig mogelijk tot stand ko men. Het komt hem niet juist voor te beslissen over verlenging van een verhoging der vennootschaps. belasting zolang men het sy steem der belastingverlaging die wordt beoogd, niet kent. Daaruit zullen complicaties kunnen vol gen. Verlaging van loon- en inkom stenbelasting moet naar zijn oor deel urgent worden geacht. Ze moet zo spoedig mogelijk worden aangepakt, opdat ze volgend jaar kan worden ingevoerd. De vergeten groepen moeten worden geholpen. Dat kan ge schieden door prijsverlaging. De regering moet dat in haar be schouwingen betrekken. De internationale toestand be sprekend zegt spr. tot op zekere hoogte de vrees te begrijpen wel ke men heeft voor herbewape ning van West-Duitsland. Deze vrees bestaat echter blijkbaar niet met betrekking tot de bewa pening der communistische lan den. De heer Schouten merkt op, dat het streven niet alleen moet zijn gericht op verdediging van het vrije Westen; alles moet worden gedaan om de toestan den op te heffen, waaronder veel millioenen achter het ijzeren gor dijn leven. Komende tot het mandement der Katholieke bisschoppen zegt spr. dat een vergelijking met vroegere mandementen doet zien dat niet gesproken kan worden van een essentiële wijziging van Het dagblad „Al Ahram" van Cairo heeft Woensdag bericht, dat een Israëlisch kolonel is ge arresteerd, die in Cairo een ele gant apartement bewoonde en zich uitgaf voor een buitenland- i se expert. Hij had twee radio dat Pierre Taittinger, die tijdens de oorlog voorzitter van de Pa- rijse gemeenteraad was, Oberg Anders, één in zijn huis en één ,,de schrik van Parijs" had ge- A1 noemd „de volmaakte incar natie van een bruut, die niets be greep en nooit probeerde iets te begrijpen". Óberg en Knochen voerden tot hun verdediging aan, dat zij op persoonlijke bevelen van Hit- Ier en op instructies van het hoofd der S.S., Himmler, hadden gehandeld. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 October 1.931.683 tegen 1.922.425 September 1954. Op 1 Sept. 1954 waren er 498.286 aangeslotenen op het draadomroepnet, tegen 497.113 op 1 Augustus 1954. in zijn auto, aldus „Al Ahram'. Het is bijna zeker, dat binnen afzienbare tijd met de aanleg van de eerste monorail spoor weg begonnen zal kunnen wor den, en wel in de nabijheid van Keulen, zo werd Woensdag in het blad „Die Welt" bekend ge maakt. In verband hiermede wijst het blad er op, dat de Zweedse pro van dé monorailmaat schappij, dr. Axel Wennergren, kort geleden 42 procent van de aandelen der Bochumer Verein (een staalbedrijf) verworven heeft. 1954 motor op 1 Ongeveer driehonderd com munisten zouden in de afgelo pen paar dagen in Argentinië zijn aangehouden als gevolg van een onderzoek dat, naar ver luidt, heeft aangetoond, dat er verdachte contacten toestaan tussen Argentijnse communisti sche leiders en enige vluchte lingen uit Guatemala, die dezer dagen in de Argentijnse hoofd stad zijn aangekomen. Ook zou den verscheidene van deze vluch telingen zijn gearresteerd. ■De Argentijnse autoriteiten bewaren een absoluut stilzwij gen over deze kwestie. Een eiland in het Gardameer (Italië) is bijna geheel door ont ploffingen vernietigd. Geduren de ongeveer 24 uur schoten zui len van vuur en rook van het eiland op. De bewoners van het dorpje Assenza, ongeveer een halve kilometer van het eiland Trimelloni gelegen, vluchtten weg en tot nu toe hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Trimelloni was in de eerste wereldoorlog een fort, dat tegen Oostenrijk werd gebruikt. De laatste jaren werd het als muni tie-opslagplaats gebruikt. Walter Ulbricht, de vice-pre- mier van Oost-Duitsland en secretaris van de Oostduitse communistische partij, heeft Woensdag in een artikel, gepu bliceerd in Oosttoerlijnse bladen, gezegd, dat „niemand geloven moet, dat de Westdujtse herbe wapening reeds door de Lon dense conferentie beslist is". De volkeren, de Duitse arbei dersklasse en vooral de West- duitse jeugd zouden nog beslis sende woorden te zeggen heb ben. In het artikel ter ere van de vijfde verjaardag van de Oost duitse republiek, hernieuwde Ulricht de uitnodiging tot de bondsrepubliek; voor besprekin gen over de eenwording van Duitsland. maakt tegen deze maatregel, wel- K» m vergif met het besluit van de Amerikanen tijdens de Ko reaanse oorlog om geen doelen aan de overkant van de rivier de Jaloe, de grens tussen Noord-Ko- rea en communistisch China, te bombarderen. Ondanks de bovengenoemde op dracht duurt, naar verluidt, het artillerieduel tussen de nationa listen op Quemoy en de commu nistische kustbatterijen voort. Met name gaat hij verder na wat ten aanzien van het N.V.V. wordt gezeg'd. Met betrekking tot de P.v.d.A. staat het in wezen niet anders, zo betoogt de heer Schouten. Hij kan niet inzien, dat er in het mandement uitspraken ten aan zien van de P.v.d.A. voorkomen, die essentieel verschillen van vo rige uitspraken. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft ter gelegenheid van de overeenkomst betreffende Triëst gelukstelegrammen aan zijn Ita liaanse en Joegoslavische colle ga's gezonden. Hij zegt hierin, dat de overeenstemming in gro te mate zal bijdragen tot de een heid van Europa. Een nieuwe periode in de Italiaans-Joegosla vische betrekkingen is ingeluid. President Eisenhower heeft aan de Italiaanse president even eens een gelukstelegram gezon den. Inmiddels heeft de eerste Ita liaanse militair de bodem van Triëst betreden. Het was gene raal De Renzi, bevelhebber van het Italiaanse vijfde legercorps. Hij kwam met generaal Winter- ton, sir John Winterton, de ge allieerde militaire gouverneur, de overdracht aan Italië bespreken. Hij werd door een erewacht be groet. Winston Churchill heeft aan maarschalk Tito en aan zijn Ita liaanse collega, Scelba, telegra fisch zijn gelukwensen over de bereikte overeenkomst gezonden. Op het hoofdkwartier van de neo-fascisten te Rome hing korte tijd een zwartomzoomde vlag halfstok uit, ten teken van rouw over het feit, dat eerj gedeelte van het gebied van Triëst onder I Zuid-Slavië is gekomen. Brandweerlieden haalden de vlag neer, daar deze provocerend geacht werd. Een groot aantal politiemannen is rondom de ge bouwen van het neo-fascistische hoofdkwartier geplaatst. De staking van 25.000 New- yorkse havenarbeiders eindigt vandaag, zo heeft de vice-voorzit- ter van de „I.L.A.", Patrick Con nolly, bekend gemaakt. NEDERLAND IN TELEVISIE PROGRAMMA VAN DE VERENIGDE STATEN. In Nederland vertoeft op het ogenblik op uitnodiging van de K. L. M. Kent Redgralve, van het radio- en televisiestation N.B.A.L. te Baltimore in Mary land, die hier enige weken zal vertoeven om enige films samen te stellen over Nederland die hij later voor televisiestations in de Verenigde Staten zal verto nen. Behalve in Maryland zul len deze film's te zien zijn op televisieprogramma's in Phila delphia en Washington. In samenwerking met het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal Kent Redgrave een film maken over „Neder land en het water". De secretaris-generaal van de Franse communistische partij,, Duclos, is als getuige opgeroepen inzake het uitlekken van militai re geheimen in Frankrijk. Vóór het betreden van het bureau van majoor de Resseguier de militaire rechter, die met het onderzoek is belast, zeide hij dat de zaak zeer ingewikkeld was, doch dat hij enig licht begon te zien. Desgevraagd noemde hij de journalist André Baranes „een zwijn". Inmiddels heeft het kabinet de minister van Binnen landse Zaken, Mitterand, geluk gewenst met de wijze waarop hij de zaak had aangevat. WaldeckRochet, communis tisch lid van de nationale verga dering en deskundige op het ge bied van landbouwaangelegen- heden, is eveneens als getuige opgeroepen. Hij zeide verbaasd er over te zijn, dat zijn naam aan de kwestie gekoppeld was. Kreten van woede klonken door de gangen van de kazerne van Reuilly (Parijs), toen Baranes voor het eerst werd geconfron teerd met zijn vroegere werkge ver d'Astier de la Vigérie en Du clos. Op zeker ogenblik liep d'As tier boos de kamer uit. D'Astier, eens minister in de regering van generaal De Gaulle in oorlogstijd, publiceert het communistisch ge zinde blad „Libération". Volgens d'Astier is Baranes een bedrieger en een leugenaar. Hij herhaalde dit toen Baranes werd binnengebracht. Volgens Baranes is d'Astier verantwoordelijk voor het verschaffen van militaire ge heimen aan de communistische partij. Baranes beschuldigde zijn vroegere werkgever van het ont vangen van zes millioen frank per maand van de communisti sche partij om de tekorten van zijn blad te dekken en het aan brengen van hem, Baranes, bij de contra-spionnagedienst om de werkelijke daders te verbergen. Duclos kwam met een getypte verklaring, die ter hand werd ge steld van majoor De Resseguier en de pers. In deze verklaring wordt Baranes een „lokagent" ge noemd, die in de partij was door gedrongen. De geschorste Parij- se politie-officier Dides is volgens Duclos een voormalige agent van de Gestapo, die nu door de Ame rikaanse geheime dienst wordt gebruikt. De communistische par tij had Baranes nooit om gege vens verzocht. Duclos' beschuldiging, dat Ba ranes gegevens over de inwendi ge werkzaamheden van de com munistische partij aan het con servatieve blad „Figaro" had verstrekt, wees de journalist van de hand. Verder werden Woensdag de secretaris van Duclos, Waldeck- Rochet, en drie leden van het vroegere kabinet-Laniel, namelijk Jacquet (minister van Indochine- se Zaken), Schumann (onder staatssecretaris van Buitenland se Zaken) en De Chevigne (staatssecretaris voor legerza- ken), ondervraagd. Japan is Dinsdag als vijftiende land toegelaten tot het plan- Colombo, waarvan het doel is de welvaart van Azië te vergroten. De vertegenwoordigers van de andere 14 landen besloten, nadat Indonesië zijn bezwaren had laten varen, Japan uit te nodigen toe te treden. Ook Thailand werd uitgenodigd toe te treden en in de namiddagbijeenkomst namen de vertegenwoordigers van deze beide landen hun plaatsen in de bijeenkomst .in. Naar Agence France Presse nog meldt, trekt het besluit der 14 landen vooral de aandacht door zijn politieke draagkracht. In conferentiekringen wijst men er op, dat de bijdrage, welke van Japan verwacht wordt, zich zal beperken tot de technische steun, welke slechts een ondergeschikte betekenis heeft, in vergelijking met de kapitaalsinvesteringen, welke nodig zijn voor de uitvoe ring van het programma. ZON MAAN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. 3Iinder wind, meer zon. Voornamelijk in het noorden van het land nog enkele buien met krachtige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Elders flin ke opklaringen en overwegend droog weer met later tot matig afnemende wind tussen noord west en west. Weinig verande ring in temperatuur. VRIJDAG 8 OCTOBER. op onder op onder v.m. n.m. Oct. Breskens 10.40 11.15 7 6.49 18.06 15.51 0.27 Terneuzen 11.15 11.51 8 6.51 18.04 16.11 1.46 answeert 11.55 12.3 9 6.53 18.02 16.30 3.07 Walsoorden 0.05 12.41

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1