de Minister Beyen over de Londense conferentie Verklaring van Adenauer voor de Bondsdag De gevolgen van loonsverhoging De samenstelling van de Duitse Generale Staf Verdrag over Triëst getekend Natte vicieuse cirkel" dreigt noodlottig voor de aardappeloogst te worden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De reis van de Prins Guerilla-beweging in West-lrian Medewerker McCarthy neemt ontslag De zaak-Wilma Montesi De Britse havenstakingen Commentaar op de Londense overeenkomst De Willem Bontekoe Noorse paarden naar Nederland Frans vliegtuig vermist Molotof in Berlijn De klerenfabricage in Rusland Bijeenkomst van het Belgische kabinet Communistische jonken langs de kust van Foekien op onder op onder Oct. 6 6.48 18.08 15.28 7 6.49 18.06 15.51 0.27 8 6.51 18.04 16.11 1.46 fTar.tcerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. WOENSDAG 6 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3271. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»—5 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het is van minder belang, over hoeveel divisies een herbewapend Duitsland zal kunnen beschik ken, dan aan welke kant dat her bewapende Duitsland zal staan, heeft de minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beijen, Dinsdag verklaard. In een persgesprek over de resultaten van de Londense con ferentie legde de minister er de nadruk op, dat een aan het Wes ten gebonden Duitsland met twaalf divisies de voorkeur ver diende boven een Duitsland met bijvoorbeeld slechts drie divisies, dat geen deel zou uitmaken van het Westelijk bondgenootschap. Hij wees er op, dat het besluit Prins Bernhard is Dinsdag, op weg naar het Krugerpark, Hae- nertsbrug gepasseerd. Hij ge bruikte met zijn gevolg het mid dagmaal in een hotel te Magoe- ba's Kloof, waar de Prins foto's maakte. Het lid van het Biro West-lrian, Silas Papare, heeft aan de pers verklaard in het bezit te zijn van gegevens, volgens welke de gue- rillabeweging in West-lrian op 2 September heeft getracht Hollan- dia in brand te zetten, door het aansteken van de alang-alang rond de stad. Door snel ingrijpen wist de politie van Hollandia dit plan te verijdelen. Bovendien viel kort daarop regen. Bij een daarop ingezette zuiveringsactie werden verscheidene personen gevangen genomen, aldus Silas Papare. Bovenstaand bericht werd, on der een twee kolomskop, gepubli ceerd op de frontpagina van het dagblad „Suluh Indonesia" in Djakarta. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat uit Hollandia geen enkel bericht is ontvangen inzake een poging tot het in brand steken van Hollandia. Men wijst er ove rigens op, dat het in brand ste ken van alang-alang door ingeze tenen regelmatig voorkomt, om daarmede te trachten koeskoes (jachtdieren) te vangen, waarte gen de overheid van haar kant optreedt, teneinde uitbreiding van brand te voorkomen. Senator McCarthy heeft Maan dag bekengemaakt, dat Francis Carr, leider van de staf van zijn subcommissie van onderzoek, ontslag heeft genomen en in dienst zal treden van een particu liere vervoersonderneming. Carr was eerder in het jaar door een speciale commissie van onderzoek vrijgesproken van be schuldigingen volgens welke hij druk zou hebben uitgeoefend op legerautoriteiten om een voor keursbehandeling te krijgen voor David Schine, een dienstplichtige raadsman van McCarthy's sub commissie. Carr trad in Juni 1953 toe tot de staf van de subcommis sie, tegen een salaris van 11.000 dollar per jaar. De Amerikaanse uitgever Greenspun, eigenaar van de „Las Vegas Sun", heeft een proces te gen senator McCarthy aanhangig gemaakt bij het staatsgerechts- hof van Nevada. Hij eist een mil- lioen dollar schadevergoeding, omdat McCarthy hem in October 1952 op een politieke bijeenkomst ervan had beschuldigd een oud communist te zijn. De Italiaanse journalist Silva- no Muto, die als een der eersten in het blad „Attualité" „onthul lingen" over de zaak-Wilma Mon tesi publiceerde, is Maandag door de rechter van onderzoek Sepe in staat van beschuldiging gesteld wegens „valse getuigenis". Muto wordt ervan beschuldigd een ze kere Thea Ganzaroli te hebben aangespoord te verklaren, dat zij getuige was geweest van het overbrengen van het lijk van Wil- ma Montesi naar de plaats waar het in April 1953 werd gevonden. Later bekende deze vrouw een valse verklaring te hebben afge legd. 18.000 Londense havenarbei ders begonnen Dinsdag hun twee de stakingsdag waardoor, op de helft der 130 schepen in de ha ven het werk is stil gelegd. De 2300 havenarbeiders, die Maandag j.l. te Manchester een symbolische staking hielden in verband met het ontslaan van acht collega's, dat volgens hen op niet juiste wijze was geschied, zijn Dinsdag weer aan het werk gegaan. van de Londense conferentie om Duitsland te laten bijdragen in de West-Europese verdediging dan ook vooral moet worden ge zien in politiek verband, waarbij het in de eerste plaats gaat om de politieke ontwikkeling in Duitsland zelf. Zuiver theoretisch gesproken zou een toekomstige Duitse re gering de Londense regelingen ten aanzien van de toegestane maximale verdedigingsbijdrage van elk land misschien naast zich neer kunnen leggen, want concrete maatregelen in de zin van sancties om zoiets te ver hinderen zijn in het nieuwe „verdrag van Brussel" niet vast gelegd, maar, aldus mr Beijen, we moeten er juist voor zorgen, dat er in Duitsland geen voe dingsbodem meer komt voor een dergelijke onverantwoordelijke regering. „Wanneer men de noodzaak van sancties tegen Duitsland zou gaan overwegen, zou men al op de verkeerde weg zijn". De minister verklaarde ook, dat er door de Londense confe rentie nóch aan de basis noch aan de houding van de Westerse poli tiek ten aanzien van de Sowjet- Unie ook maar iets veranderd is, zodat ook de opvattingen van het Westen omtrent de al of niet wenselijkheid van een nieuwe conferentie met de Russen nog precies zo gebleven zijn als ze voer Londen waren. De rechten van de geallieer den inzake kwesties zoals die van vijandelijk vermogen, welke tot dusver in de verdragen van Bonn waren vastgelegd, zullen vol gens de minister ook onder de nieuwe regeling gewaarborgd blijven. Of de verdragen van Bonn in verband met die nieu we regeling zullen worden ge amendeerd dan wel geheel ver vangen door nieuwe overeen komsten, wordt op het ogenblik bestudeerd door deskundigen van de drie Westelijke bezettende mogendheden van West-Duits- land zelf. Omtrent de stappen tot ratifi catie van de Londense besluiten zei de minister, dat het, na wat er met de E. V. G. is gebeurd, logisch is wanneer de leden-sta- ten van de nieuwe Brusselse verdrags-organisatie met hun ratificatie wachten tot het Fran se parlement het voorbeeld heeft gegeven. Wat Nederland be treft merkte de minister op, dat de schriftelijke Kamer-behande ling intussen wel zou kunnen plaats hebben, zodat, wanneer de ratificatie door Frankrijk een maal een voldongen feit is ge worden, de verdere ratificatie procedure in Nederland niet no deloos tot veel tijdverlies zou behoeven te leiden. De Franse premier Mendès- France heeft in Londen gezegd, dat hij bij het parlement op een zeer spoedige behandeling van 't verdrag zou aandringen, aldus de heer Beijen. Maar het was op de conferentie niet duidelijk van het Saar-probleem nog altijd als een voorwaarde voor ratificatie beschouwt. Tenslotte verklaarde de minis ter, dat er naar zijn mening door de jongste ontwikkelingen in 't geheel niets veranderd is aan de noodzaak voor politieke en eco nomische integratie van West- Europa. Het Russische persbureau „Tass" heeft/ Maandagavond in een eerste comtmentaar op de resultaten van de Londense negen-mogendhedenoonferen- tie verklaard, dat „ongetwijfeld noch de controle, noch de door Engeland, de Ver. Staten en Canada gegeven verzekeringen het Duitse militairisme zullen kunnen bedwingen". „Het is absoluut duidelijk, dat de Londense besluiten een krachtige bedreiging van de veiligheid en de onafhankelijk heid der Europese landen door een herlevend militairisme met zich meebrengen" aldus „Tass". De geallieerde opperbevelheb ber in Europa, generaal Gruen- ther, die op het ogenblik in de Ver. Staten is, verklaarde Maandag tegenover de pers, dat de Londense overeenkomst „een zeer grote stap voorwaarts" was voor de verdediging van de vrije wereld. Of de op te richten Duitse strijdkrachten die on der zijn commando zullen ko men ook buiten Duitsland gelegerd zullen worden was een „kwestie, die wij nog zullen moeten bestuderen", zo ver klaarde hij. Kanselier Adenauer heeft in een verklaring voor de bondsdag over de conferentie te Londen gezegd, dat het Duitse geloof in de Europese solidariteit geschokt zou zijn indien de Europese sa menwerking nog langer was uit gesteld. Duitsland was vrij atoomonder zoek en gebruik van atoomener gie voor burgerlijk gebruik door de conferentie toegestaan. Ook kon Duitsland beginnen met het fabriceren van vliegtuigen, uit- De president-directeur van de N.V. Koninkl. Nederlandse Gist en Spiritusfabriek te Delft, ir. W. H. van Leeuwen heeft, blijkens een verslag in „De Fabrieksbode" in een onlangs gehouden bijeen komst met de fabriekskern een uiteenzetting gegeven over de be tekenis van de 6 °/o loons- en sa larisverhoging voor ons land en de onderneming. Ir. Van Leeuwen stelde dat de directie van de N.V. Ned. Gist en Spiritusfabriek de loonsver hoging aan het personeel van harte gunt. Hij merkte op dat ook de sociaal economische raad zijn conclusie dat loonsverhoging mo gelijk is, met tal van waarschu wende opmerkingen heeft om ringd. Één der belangrijkste hier van heeft betrekking op onze ex port, want onze producten wor den door het buitenland gekocht Het Frankforterblad „Abend- Kielmanseg de verbinding met post" heeft Dinsdag in een arti kei op de voorpagina de waar schijnlijke samenstelling van de generale staf van het toekom stige Duitse leger gegeven. Het opperbevel zou worden toevertrouwd aan generaal Cruewl, opvolger van generaal Rommel aan het hoofd van het Afrika-corps. Het hoofd van de generale staf zou generaal Adolf Heusinger worden, oud-chef van het bureau van operaties op het opperbevel van de landstrijd krachten. Generaal Haps Speidel, die aan het hoofd stond van de Duitse delegatie bij de commissie- ad- interim van de E. V. G„ zou wor den benoemd aan het hoofd van de Duitse afvaardiging van de organisatie van het Brussels ver drag. De leiding van het bureau voor militaire plannen zou ko men aan ex-kolonel Kurt Fett, terwijl kolonel Johan Adolf graaf het ministerie van Defensie zou onderhouden. Tenslotte zou ge neraal Reinhard Gehlen, oud- hoofd van de sectie „Oostelijke legers" in dienst van de contra- spionnage van de „Wehrmacht", belast worden met de leiding van het tweede bureau van het nieu we leger. Theodor Blank, de huidige regeringscommissaris bij de vei ligheidsdienst, zou, volgens de „Abendpost", hoofd worden van het ministerie van defensie, ter wijl ex-maarschalk Hasso von Manteuffel van de pantsertroe- pen, of de liberale afgevaardigde Erich Mende staatssecretaris van de defensie. In de loop van het jaar 1955 zouden de kaders worden ge vormd en de eerste dienstplich tigen zouden in het voorjaar van het volgende voorjaar kunnen worden opgeroepen. omdat de kwaliteit goed en de prijs laag is, aldus ir. Van Leeu wen. Vele bedrijven zullen, naar zijn mening, de verhoogde loon kosten niet in hun verkoopsprij zen kunnen doorberekenen om dat zij met de concurrentie op de wereldmarkt rekening hebben te houden. Overal waar mogelijk zullen echter zonder twijfel prijs verhogingen worden toegepast, en overal waar dit geschiedt zal dus de gevreesde lonen-prijzenspiraal in werking komen. Wat de eigen onderneming be treft zei ir. Van Leeuwen dat niet kan worden gezegd, dat het er helemaal niet af kan. Niettemin zal de loonsverhoging zeer be langrijke gevolgen voor het be drijf hebben. Men kan een gul den maar eenmaal uitgeven, en daarom zal er moeten worden bezuinigd. In de eerste plaats op de bedragen welke voor de inves teringen en voor de instandhou ding en verbetering van gebou wen en machines en voor speur werk kunnen worden besteedt. Dit zal o.a voor de plannen van de nieuwbouw op het terrein West merkbaar worden door een zeer vertraagde uitvoering. Ir. Van Leeuwen zei in het slot van zijn uiteenzetting nogmaals dat de directie 't personeel de loons verhoging van harte gunt, doch tot uiting heeft willen brengen, dat zij niet het algemene enthou siasme deelt dat tot uiting komt in de slagzin: „Het kan er best af". Een Nederlandse inkoopcom missie hqeft in Denemarken 40 paarden van Noors ras gekocht, die bestemd zijn voor middel grote boerderijen in Nederland. De paarden zullen te Kolding worden verscheept. Een Frans viegtuig heeft Dinsdagochtend vroeg tussen Salé en Agadir in Frans- Marokko noodseinen uitgezon den. Sedertdien is niets meer van het toestel vernomen. Als de weersomstandigheden het maar even toelaten gaan nog steeds vijf kotters de Noordzee op om ter hoogte van Bergen aan Zee met netten te vissen naar wrakstukken van het op Maandag 23 Augustui verongelukte K. L. {M.-vliegtuig „Willem Bontekoe". Een enkele keer iworden nog wrakstukken binnengebracht. Maandagavond hebben de kot ters in totaal een gewicht van circa zeshonderd kg binnenge bracht aan onderdelen. Er wa- ren dit keer bij motoronderde- toezond waren len, een gedeelte van een romp- - - - spant en een gedeelte van een radiotoestel. gezonderd strategische lange-af- stand^jDommenwerpers. Alle wapens, die de Duitse troe pen nodig zouden hebben, kun nen in Duitsland worden gepro duceerd, aldus Adenauer. Volgens de te Londen bereikte overeenkomsten krijgt de bonds republiek, zowel op het gebied van de binnenlandse als van de buitenlandse politiek, volledig de bevoegdheden van een souverei- ne staat. Slechts indien de West- duitse regering zulks nodig oor deelt, kunnen de Westelijke ge allieerden gebruik maken van hun recht om in noodgevallen in de Westduitse aangelegenheden in te grijpen, aldus de bondskan selier. Het Britse aanbod om troepen op het Europese continent te handhaven, noemde hij een ,,re- volutionnaire daad". De Westduitse buitenlandse politiek is hersteld van de zware schokken van de afgelopen we ken, zo vervolgde Adenauer. Dit bewees, dat de doelstellingen van deze politiek onafhankelijk heid en zelfbeschikkingsrecht voor West-Duitsland, de eenwor ding van Oost- en West-Duits land en de invoeging van Duits land in een verenigd Europa LONDENSE OVEREENKOMST MORGEN IN DE WESTDUITSE BONDSDAG. De Westduitse bondsdag zal Donderdag a.s. beginnen met de behandeling van de Londense overeenkomst. Men verwacht, dat de regeringsverklaring na twee dagen van debat zal worden af gelegd. Er zal vermoedelijk een vinnige strijd tussen de regering Ade nauer en de haar steunende par tijen enerzijds, en de (in hoofd zaak sociaal-democratische) op positie anderzijds ontbranden. Reeds voor de Londense bespre kingen was de tegenstelling scherp. De socialistische oppositie is van mening, dat de Westduitse regering en de haar steunende partijen de rechten der volksver tegenwoordiging hebben miskend omdat de bondsdag in de periode tussen de Franse verwerping van de E.V.G. en de negen-mogend- hedenbesprekingen niet bijeen is geroepen voor een debat over de buitenlandse politiek. Een Russische delegatie met aan het hoofd minister van Bui tenlandse Zaken Molotof is in Oost-Berlijn aangekomen ter ge legenheid van de vijfde verjaar dag van de Oost-Duitse repu bliek, Donderdag a.s. Ook uit Polen, Roemenië en Bulgarije zijn reeds afvaardigin gen aangekomen. Het orgaan van de Russische communistische partij, Prawda, heeft Dinsdag er over geklaagd, dat „er een abnormale toestand ontstaat, daar zomerkleren, pas in de herfst voorradig zijn en winterkleren pas in het voor- jaajr verschijnen", aldus radio Moskou. In het artikel stond, dat ver scheidene Moskouse klerenfa- brieken goederen van slechte kwaliteit produceren, die de klanten in de winkels weigeren te kopen. Een fabriek, die het quotum kinderkleren niet had vervaardigd, had gezegd, dat deze niet „winstgevend" zijn. Een andere fabriek had haar programma voor zomerkleren zelfs overschreden, maar ze pas in September afgeleverd, aldus het door radio-Moskou aangehaalde artikel in de „Praw da." De bondskanselier werd lang durig toegejuicht, toen hij zeide, dat de bondsrepubliek de wereld had laten zien, dat zij het reac- tionnaire nationalisme had afge wezen en iedere extremistische beweging de kop had ingedrukt. Na te hebben verklaard er „diep van overtuigd te zijn", dat alleen een voortgezet streven naar een verenigd Europa aan Duitsland en Europa de gelegen heid biedt om in waardigheid en vrede te leven, zeide dr. Adenau er te hopen, dat ,,de crisis in de Westelijke gemeenschap voor goed voorbij is". In Londen, zo voegde hij hieraan toe, „is de eenheid van de Westelijke we reld hersteld, zonder welke er ook voor ons vrede, noch vrij heid, noch hereniging mogelijk zou zijn". Het Belgische kabinet heeft Dinsdag in een buitengewone vergadering Paul Henri Spaak gelukgewenst met het succes van de Londense conferentie en de rol, die de minister van Buiten landse Zaken daarin had ge speeld, aldus een mededeling van de minister van Binnenlandse Zaken, Pierre Vermeylen. Het kabinet had besloten de te Londen overeengekomen wijzi gingen in het Brusselse verdrag ter bekrachtiging aan het parle ment voor te leggen. Binnenkort zou ook worden gesproken over de kwestie de productie in België van ABC-wapens (atoom-, bacte riologische. en chemische wa pens) te verbieden, welke kwes tie nog niet behandeld was, zo verklaarde minister Vermeylen desgevraagd. Nationalistisch-Chinese ver kenningsvliegtuigen, die uitkij ken naar tekenen van mogelijke communistische voorbereidingen voor een invasie van nationalis tisch grondgebied, hebben meer communistische jonken langs de kust van Foekien waargenomen, aldus een mededeling van een nationalistisch-Chinees woord voerder, luit-generaal Tsjang Ji Ting. Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties, Groot-Brittan- nië, Italië en Zuid-Slavië hebben 1 Dinsdag te Londen een overeen komst getekend betreffende de status van Triëst. Hiermede is het Italiaans-Zuid- slavische geschil over deze stad opgelost. De overeenkomst werd ten huize van minister Eden, namens Zuid-Slavië en Italië door de am bassadeurs dezer landen te Lon den getekend. Triëst en omgeving wordt tus sen Italië en Zuid-Slavië verdeeld, waarbij de stad zelf aan Italië komt. Bij de verdeling is ten naaste bij de huidige zönegrens aangehouden. De thans in de zóne A geleger de Britse en Amerikaanse troe pen zullen door Italiaanse mili tairen worden vervangen. De hoofdzakelijk door Slovenen bewoonde B-zöne stond reeds on der Zuidslavisch bestuur. Triëst zelf heeft in hoofdzaak Italiaanse inwoners. DE ITALIAANSE SENAAT EN HET ACCOORD VAN TRIËST. Toen eerste-minister Scelba Dinsdag in de Italiaanse senaat bekendmaakte, dat na tien jaar de Italiaanse vlag weer boven Triëst waait, is de gehele senaat Regen en tekort aan man kracht, gebrek aan arbeidsmoge lijkheden door de regen. Dat zijn de bepalende factoren, dat is de „natte vicieuse cirkel" waarin het lot van de Nederlandse oogst en speciaal die van aardappelen, op het ogenblik verkeert. Onomwon- den zeggen alle deskundigen: als het zo doorgaat dan wordt deze oogst een ramp van grote afme ting. De weersomstandigheden zijn oorzaak van het totaal der moei lijkheden, die thans met de dag groter worden. Een droge voorzo mer, een kletsnatte zomer en een wellicht even nat najaar hebben de oogst van vrijwel alle akker bouwproducten twee tot vier we ken vertraagd. Hierdoor schuiven de arbeidsperioden, die men per product ongeveer nodig heeft, meer en meer in elkaar. Normaal is het zó, dat het overgrote deel van de oogst van consumptie aardappelen begin October ge ruimd is. Op het ogenblik zit in de kleigebieden van de beide Hol landen, bijv. in de Beemster, de Haarlemmermeer, het eiland van Dordt, de Hoekse Waard, Rozen burg, IJsselmonde, Voorne-Put- ten en de Biesbosch nog maar liefst veertig tot vijfenzestig per cent in de grond. Zolang het re gent, is rooien niet mogelijk. En als het droog is, dan kan men ook niet dadelijk beginnen, om dat de meeste percelen, mede van wege de zwaarte van de grond, moeilijk afwateren. Zo tobt men voort. De „troe pen" van het bureau oogstvoor- ziening, 2600 man sterk plus 1100 man, die door bemiddeling van dit bureau worden vervoerd, moe ten dagenlang werkeloos toezien, dat de regen het voedsel, dat op oogsten wacht, onbereikbaar houdt. De grote, kostbare rooi- machines staan stil. Zij zijn in het land van regen en modder on bruikbaar. Met plaatselijke ver schillen kan men zeggen, dat in de vorige week slechts 18 tot 28 uur oogstwerk in de aardappel velden kon worden verricht. Bij de bietenoogst, die grovere me thoden kent, liggen deze tijden iets gunstiger. Indien er dus van een arbeids tekort gesproken wordt, dan kan men dit tot twee oorzaken terug brengen: de opschuiving van de oogsttijden en de regen van dit seizoen. Zou het weer vandaag den dag voor de komende vier tot vijf we ken droog worden, dan nog zou een leger van 2500 man boven de bestaande bezetting en de man schappen van het bureau oogst- voorziening moeten worden aan geworven om tot een nog matig te noemen oogstresultaat te kun nen komen. Dit zijn de inzichten van de in dit geval nauw samenwerkende stichting voor de landbouw, het rijks-arbeidsbureau en de betrok ken diensten van het ministerie van Landbouw. Blijft het dus re genen, dan is de situatie hopeloos en wordt speciaal de aardappel oogst een ramp. Wordt het droog weer, dan zal het „help man, help vrouw" geboden zijn, ten minste 2500 extra volwaardige ar beidskrachten dus, om een rede lijk resultaat te bereiken. Onophoudelijk zijn de betrok ken instellingen en diensten doen. de met het werven van arbeids krachten voor de aardappeloogst. De lonen bij werkbaar weer zijn aantrekkelijk genoeg. Studenten van de economische hogeschool te Tilburg zijn reeds bezig ge weest. De regen bederft de moge lijkheden. De N.E.B. in Noord- Branbant werft jongeren. In Overijssel werken reeds patiënten uit een zenuw-inrichting (volgens deskundigen zeer goed). De re gen maakt veel van deze pogin gen vergeefs. Overwogen wordt om in de universiteitssteden een beroep op de studenten te gaan doen. De diensten der gemeente lijke sociale werkvoorziening worden reeds doorgekamd om uit deze groepen niet geheel volwaar dige arbeidskrachten nog ge schikte vrijwilligers te werven. Men krijgt wel mensen, maar niet voldoende. En waar voldoende mankracht is, kan niet volledig of nauwelijks gewerkt worden. Nogmaals, mocht het stante pede droog worden, dan is min stens 2500 man nodig om de door het regenweer steeds opgescho ven oogstwerkzaamheden op de aardappellanden te verrichten. Dit aantal zou dagelijks groter worden, wil men na de eerste week van November gereed zijn. Met de thans beschikbare krach ten zou dan verder voor de eer ste December het werk aan kant kunnen zijn. Indien men bedenkt, dat b.v. in Groningen nog een deel van de „witte oogst" (granen) op de vel den staat, soms zelfs nog onge- maaid, en dat nog tal van andere werkzaamheden zijn blijven lig gen, dan is het duidelijk, dat de boeren voor een oogstramp vre zen. De eerste voorwaarde om deze te voorkomen is: droogte. onder het roepen van „leve Triëst" opgestaan. De eerste-minister nodigde de senaat uit tot een stemming over het vertrouwen in de regering. Men verwachte, dat de stemming Vrijdag zal worden gehouden. De communisten en linkse so cialisten hebben Dinsdagavond te kennen gegeven te zullen blijven eisen, dat van Triëst een vrij ge bied wordt gemaakt onder be heer van de Verenigde Naties. De rechtse oppositie, geleid door de neo-fascisten, gaf te ver staan, dat zij het accoord als een „uitverkoop" aan Zuid-Slavië zal bestrijden. Men verwachtte, dat neo-fascistische sprekers zullen eisen, dat de zóne „B" Zuid-Sla vië ontnomen wordt. Een afvaardiging uit de Triëstijnse gemeenteraad, die in de senaat aangewezig was, gaf een verklaring uit waarin wordt gezegd, dat de overeenkomst be vredigend is wat de stad Triëst betreft. Italië zal, aldus deze ver klaring, geen afstand doen van zijn rechten in de zone „B". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag- ochténd tot Woensdagavond. OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met nog slechts hier en daar wat lichte regen of motregen en verspreide opkla ringen. Matige zuidwestelijke tot westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG 7 OCTOBER. V.m. n.m. 9.13 10.02 9.48 10.37 10.28 11.17 10.38 11.27 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN Zeven personen zijn Maandag om het leven gekomen als gevolg van het neerstorten van een Frans militair vliegtuig bij Rijs- sel in Noord-Frankrijk. Het vlieg tuig was gestationneerd op de ba sis Cambrai Epinoy.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1