West-Duitsland en de overeenkomst van Londen De Prins in Transvaal De Franse spionnagezaak Verzoek aan Navo-raad Overeenkomst over Triëst bereikt Onwettige organisatie ontdekt De Verenigde Naties WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 5 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3270. Aanslagen in Tunesië Marokko en Ernstig voedseltekort in Oost-Duitsland Het plan van Colombo De Amerikaanse troepen in Europa Bergbewoners van Formosa opgeleid Indonesië Hei doden van Nederlanders doel dezer beweging FRANKRIJK EN DE OVEREEN. KOMST VAN LONDEN. De geruchten omtrent ontslagaanvrage van vice- president Hatta onder franke ring bt) Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Drie Amerikanen en zeven Europeanen zijn Zondagavond gewond door granaten, die op twee verschillende plaatsen in Rabat in Marokko op een café terras werden geworpen. De aanslaigen geschiedden onge veer tien minuten na elkaar. De daders zijn niet gegrepen. Twee Tunesië®?, die bekend stonden om hun pro-Franse ge zindheid, zijn Zaterdag en Zon dag door schoten ernstig ge wond. Eén van hen, dr Ohiari, werd Zondag op een wandeling 'bij het dorp El Djem in lOost- Tunesië in de rug geschoten. De ander, een oud-sergeant-ma- joor, werd Zaterdagavond bij Ras Djebel in Noord-Tunesië door revolverschoten gewond. Volgens te Tunis ontvangen berichten zijn Zaterdag bij een botsing tussen veiligheidstroepen en verzetsstrijders ten O. van Sidi Zid 12 verzetsstrijders ge- dood. Zondag geraakten ongeveer 100 partisanen bij Redejef slaags met een troepenafdeling. Volgens de eerste berichten zou één sol daat zijn gesneuveld, terwijl eni ge andere militairen werden ge wond. De verliezen aan de kant van de verzetsstrijders zijn niet bekend. Volgens Amerikaanse functio narissen te Washington heerst er in geheel Oost-Europa een ernstig voedseltekort, dat ge deeltelijk is toe te schrijven aan ongunstige weersomstandigheden maar grotendeels het gevolg is van de pogingen der communis ten de landbouw op politieke wij ze te organiseren. De Amerikaanse functionaris sen verklaarden, dat het voedsel tekort reeds verscheidene jaren bestaat en toeneemt. De situatie is volgens hen thans zo ernstig geworden, dat de communisti sche leiders en de pers haar niet langer kunnen verzwijgen. De moeilijkheden blijken volgens de Amerikaanse functionarissen uit het aandringen der communisti sche leiders op verhoging van de productie. Van 4 tot 9 October wordt te Ottawa de jaarlijkse bijeenkomst gehouden van het raadgeyende comité van het plan van Colom bo voor de economische ontwik keling van Zuid- en Zuid-Oost- Azië. De vergadering heeft ten doel een overzicht samen te stellen van de in het afgelopen jaar be reikte vooruitgang en maatrege len voor de verdere uitvoering van het plan te treffen. Men ver wacht, dat de vergadering zich zal uitspreken voor grotere finan ciële bijdragen. Zij zal een voor stel inzake toelating van Japan overwegen. Aan de vergadering wordt deel genomen door Australië, Birma, Cambodja, Canada, Ceylon, India, Indonesië, Laos, Nepal, Nieuw- Zeeland, Pakistan, het Verenigde Koninkrijk, de Verenigde Staten en Vietnam. Zij wordt verder bij gewoond door waarnemers van de Philippijnen, Siam, de wereld bank en de economische commis sie der Verenigde Naties voor Azië en het Verre Oosten. In Bonn beginnen de eerste parlementaire schermutselingen over de besluiten van Londen reeds deze week. Hedenmiddag zal dr. Adenauer met een rege ringsverklaring voor de bonds dag treden en waarschijnlijk zal daarover reeds Donderdag een debat geopend worden. Dat de bondskanselier bij voorbaat van de instemming van zijn coalitie verzekerd kan zijn, is uit de eer ste voorlopige reacties al wel gebleken. Cf op de nieuwe basis ook een overeenstemming met de sociaal democraten mogelijk zal zijn, valt uit de nog niet resoluut klin kende beoordeling door de socia listen nog niet op te maken. Vvel heeft de S.P.D. reeds de opvat ting uitgesproken, dat de acte van Londen naar haar smaak niet voldoende drang zou verto nen naar een nieuw initiatief tot onderhandelingen met de Sowjet- Unie over het herstel van de Duitse eenheid, maar het defini tieve oordeel heeft de leiding der oppositie toch blijkbaar willen opschorten. Zij wacht daarmee kennelijK tot de regeringsverkla ring in deze een nadere toelich ting zal hebben gegeven. In elk geval neemt de blijvende deelne ming van Engeland aan het Europese verdedigingssysteem 'n belangrijk bezwaar weg, dat de socialisten steeds tegen 't „klein- Europa" der E.V-G. hebben ge had. De vraag of de nieuwe oplos sing de Duitsera uiteindelijk hun hereniging zal brengen, staal overigens voorop in de meeste Duitse commentaren, die overi gens grotendeels nog staan on der het motto „de dag niet prij zen voor het avondi is". Daarbij vindt de verklaring van dr. Adenauer, dat de bondsrepu bliek niet met geweld naar een herwinning van gebied zal stre ven, algemene instemming. Po- het op grenslijnen helemaal niet meer aan zou komen. Wel spreekt uit alle commen taren hier de wens, dat de poli tiek der bondsregering er op ge richt zal zijn, de door de Weste lijke partners uitgesproken toe wijding aan de zaak der Duitse eenheid ook effectief te maken. Het grote Hamburgse blad „Die Welt" heeft al opgemerkt dat de Duitse openbare mening na de eerste oproepingen voor militaire dienst „met veel meer hartstocht dan tot dusver de eis der hereniging zal stellen". De (eerste voorlopigie commentaren der politici bevestigen dit. Niet alleen de socialisten dringen nu in versterkte mate aan op een nieuwe conferentie met de Rus sen, doch ook de liberale leider dr. Dehler heeft de opvatting ge uit, dat zulk een conferentie niet zou behoeven te wachten op de verwezenlijking van de Londen- se plannen. De woerdvoerder van de derde regeringspartij, die der vluchtelingen, minister Ober- lander, heeft Maandag ver klaard, dat hij in Londen nog te zeer de echte geest van vertrou wen gemist heeft om reeds te Men moet volgens het blad ook rekening houden met de mo gelijkheid, dat de Russen een Europees veiligheidspact op grondslag van een blijvende ver deling van Duitsland zullen voor stellen. In elk geval moeten de Westelijken volgens het Frank- fortse blad een duidelijk denk beeld gaan vormen van wat zij een aanvaardbare status voer een verenigd Duitsland achten. Daarbij moet volgens dit blad de oude these, dat de Russen voor een toenemende militaire macht van het Westen uit Oost-Duits- land zouden terugtrekken, door iets beters worden vervangen aangezien zij niets anders was dan ,;een sprookje". Het feit, dat het Ruhrgebied nu toeh niet als grote wapen smidse zal werden hersteld, ont moet hier een gemengde beoor deling. Minister Oberlander heeft het als een teken van het voortbe- staande wantrouwen tegen Duitsland beschouwd. Vanuit de Ruhrindustrie zelf zijn nog geen reacties gehoord. Tegenover het verlies van een belangrijk aan deel in de bewapeningsproductie kunnen beoordelen of de nieuwe staan in elk geval voor de Duitse regeling de verwezenlijking van de Duitse eenheid zou kunnen dienen. Tegenover alle aandrang naar een spoedig contact met Moskou heeft de persdienst der Christelijke partij, die over de meerderheid in de bondsdag be schikt, nog eens de mening ge uit, dat de Sowjet-Unie niet tot echte onderhandelingen bereid zal zijn vooraleer de gemeen schappelijke verdediging van het Westen op de been staat. De invloedrijke onafhankelijke „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" heeft reeds de eis gesteld, dat de Westelijke politiek zich terstond zal prepareren op de Russische tegenzet. Het blad twijfelt er niet aan of gingen om geweld te gebruiken deze zal spoedig komen in de tot oplossing van het Duitse vorm van een aanbod tot nieuwe vraagstuk zouden volgens de, onderhandelingen over Duits- Münchense „Süddeutsche Zei-t land. Het wijst er daarbij op, tung" er slechts toe kunnen lei-dat het allerminst vaststaat, dat den, dat beide helften van Duits-1 de Russen daarbij weer naar een neutraal en herenigd Duits land zullen streven. land in een maanlandschap zou den worden veranderd, waarin industrie een paar wezenlijke voordelen, veelal heeft men in de Duitse zware industrie gepreten deerd, dat men niet zozeer op wapenproductie gebrand is en dat men zich liever bij de nu zo sterk ontwikkelde exportproduc tie houdt. Zolang de conjunctuur zo gunstig blijft als op het ogen blik is er in het Ruhrgebied werk te over. Voorts is er op gewezen, dat het gevaar voor een militai re aanval op de Ruhr ook ver minderd zou worden, wanneer daar geen zware wapenproductie meer zal worden gevestigd. Ten slotte heeft dr. Dehler, de voor zitter der liberale partij, al een balletje opgegooid over de in schakeling van Duits kapitaal in de Franse oorlogsindustrie. De Verenigde Staten zullen hun toezegging tot handhaving van hun strijdkrachten in Europa voor onbepaalde tijd pas formeel doen, nadat de te Londen bereik te overeenstemming is neerge legd in bindende verdragen, aldus is Zondag van gezaghebbende zij de te Washington vernomen. Volgens de huidige plannen zal president Eisenhower waar schijnlijk vóór 1 Januari 1955 een plechtige verklaring afleg gen, waarin wordt toegezegd, dat de Amerikaanse strijdkrachten op haar huidige sterkte in Euro pa zullen blijven zolang de bedrei ging van dit gebied bestaat. De president behoeft voor deze toezegging niet de toestemming van het congres. Overeenstemming over het nieuwe Europese verdedigings stelsel, zo het op 1 Januari tot uitvoering is gebracht, zal leiden tot het automatisch opheffen van het verbod op levering van nieu we wapens en uitrusting door de Verenigde Staten aan landen die de E.V.G. niet hebben bekrach tigd, nl. Frankrijk en Italië. Luit.-generaal Tsjang Yi Ting heeft als woordvoerder van het nationalistisch-Chinese ministe rie van Defensie gezegd, dat communistisch-Chinese val schermtroepen bij een eventuele invasie van Formosa met een spervuur van automatische wa pens van de inheemse bergbewo ners begroet zouden worden. Deze waren nu opgeleid om met dergelijke troepen af te re kenen. Het bureau-Irian is dezer da gen verwittigd van het bestaan van illegale organisaties in ver schillende steden in Indonesië, welke ten doel hebben vooraan staande Nederlanders te ver moorden, indien zij er niet bij hun regering in Nederland op aan dringen Westelijk Nieuw-Guinea aan de republiek Indonesië terug te geven, aldus heeft de waarne mend voorzitter van 't bureau- Irian, Sutomo (Bung Tomo) ver klaard. In dit verband verzocht Sutomo de samenleving op haar hoede te zijn voor eventuele provocaties. „Wij mogen niet eigenmachtig optreden, daardoor zou de arbeid van de Indonesische regering, die op het ogenblik deze kwestie langs vreedzame weg en via di plomatieke kanalen, in casu de Verenigde Naties, tot ons voor deel tracht af te wikkelen wor den bemoeilijkt". Sutomo zei voorts, dat hij de „koppige Nederlandse houding" slechts kon betreuren. In zijn verklaring wordt voorts gezegd, dat het bestaan van deze illegale beweging, „welke op touw werd gezet door onverant woordelijke elementen, de pogin gen van de regering om de veilig heid volledig te herstellen, slechts zullen bemoeilijken. ,,De werkelijke vrede kan verstoord worden, indien Nederland zijn houding niet wijzigt, aangezien het sentiment van het Indonesi sche volk met betrekking tot de nationale aanspraak zeer gemak kelijk te raden is". De Nederlandse gemeenschap van Pietersburg was zeer geest driftig, toen de Prins Maandag door de versierde hoofdstraat naar het stadhuis reed, waar ver scheidene Nederlanders bijeen waren gekomen om de Prins te begroeten. Het was de eerste maal, dat de Prins een plattelandsstad be zocht. Prins Bernhard, die ge kleed was in tropenuniform, on derhield zich een uur lang met de Nederlanders. Allen werden aan hem voorgesteld. Op het vliegveld was de Prins welkom geheten door de burge meester, diens echtgenote en het hoofd van de Nederlandse ge meenschap, de heer J. Diemer. De officiële ontvangst vond in het stadhuis plaats. Honderden Nederlandse en Zuid- afrikaanse kinderen zwaaiden met Nederlandse vlaggen en juichten de Prins toe, toen hij over het tot het stadhuis beho rende terrein liep. De koninklijke bezoeker werd begeleid door vier kinderen in Volendammer kleder dracht. De thee werd in het stadhuis gebruikt. Er werden Nederlandse Officieren van de Franse con- tra-spionnagedienst hebben giste, ren een overval gedaan op het huis van de communistisch-gezin- de politicus Emmanuel d'Astier de la Vigerie en het kantoor van zijn blad „Libération". Het huis van d'Astier werd een kwartier lang doorzocht, terwijl een andere groep, begeleid door ongeveer 150 leden van de poli tie de kantoren van „Libération" op de Boulevard Poissonniere in het centrum van de zakenwijk van Parijs bezocht. André Baranes, één van de voornaamste figuren in de mili- taire-spionnagezaak, was verbon den aan „Libération". Hij beken, de Zondag militaire geheime aan de communistische partij te heb ben overgebracht. d'Astier, die aan het hoofd staat van de progressieve unie, is één van de vier progressieve af gevaardigden in de nationale ver gadering die altijd met de com munisten stemt. Hij is de stichter en de directeur van het pro-com munistische dagblad „Libéra tion". Gedurende de oorlog was hij een van de vooraanstaande lei ders van de verzetsbeweging in bezet Frankrijk. In 1943 werd hij commissaris voor binnenlandse zaken in de Franse nationale be vrijdingscommissie in Algiers onder generaal De Gaulle. De 54-jarige d'Astier behoort tot een oud aristocratische fami lie, een broer, die in 1945 Frans ambassadeur in Brazilië was, is generaal bij de luchtmacht. Baranes maakte tijdens zijn verhoor, dat vijftien uur duurde, de namen van verscheidene link se politici, die aandeel in het uit lekken van de geheimen zouden hebben gehad, bekend, aldus is uit kringen uit de omgeving van het ministerie van Binnenlandse Zaken vernomen. Hij zei, dat hij slechts korte tijd geleden was begonnen docu menten door te geven en dat La- brusse deze daarvoor aan een welbekende linkse leider had ge geven, die ze op zijn beurt aan de communisten had overgeleverd, aldus deze bronnen. lekkernijen, die per vliegtuig uit Pretoria waren aangevoerd, ge presenteerd. De heer Diemér sprak de Prins toe en overhan digde hem geschenken voor de 4 prinsessen. Donderdag a.s. zal de Prins een bezoek aan Johannesburg bren gen. In acht uur tijds zal de Prins vele personen ontmoeten en ge tuige zijn van een gevarieerd schouwspel. Het gezelschap zal de thee in de openbare bibliotheek gebrui ken. waar kinderen van de Neder landse gemeenschap de Prins zul len begroeten. Vervolgens zal de Prins het Africana museum be zoeken. Ongeveer 1800 personen zijn uitgenodigd voor de feestelijkhe den in het Rhodesia-park. De Prins zal hier ballet, volksdansen en -spelen aanschouwen. Na een „braaivleis", een maaltijd in de open lucht, zullen 3000 negers 'n dans uitvoeren. ZUID AFRIKA AN S SPEELGOED VOOR NEDERLANDSE ZIEKE KINDEREN. Zuidafrikaanse speelgoedfabri kanten zullen ruim duizend stuks speelgoed zenden voor Neder landse kinderen, die zich in zie kenhuizen bevinden. Het speel goed zal kosteloos door een scheepvaartmaatschappij worden vervoerd. De Prins, die een reis door Z.- Afrika maakt, sprak zijn vreug de over het geschenk uit. VERKLARING VAN SPAAK OVER LONDEN. Na terugkeer te Brussel heeft de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, ver klaard, dat hij nog altijd van oordeel is, dat de E.V.G een be tere oplossing was. Toch vond de Belgische minister het resul taat van de Londense conferen tie goed. Over de goedkeuring door het Belgische parlement zeide hij, dat deze geen moeilijkheden zal opleveren, maar dat men zal wachten, totdat de Franse natio nale vergadering haar goed keuring over de resultaten van de Londense conferentie heeft uitgesproken. Spaak zeide niet te beogen de Kamers voor de tweede Dinsdag in November, het nonmale tijdstip voor her vatting van de parlementaire werkzaamheden, bijeen te roe pen. Tot op zekere hoogte wordt de mi lukking' van de E.V.G. goedgemaakt door deel neming van Groot-Brittannië aan het Westelijke defensie stelsel, alous Spaak. I In Franse regeringskringen vertrouwt men, dat de Franse nationale vergadering haar ze gen aan de overeenkomst van Londen zal geven, wanneer deze, later in ce week, in behandeling komt. Men acht het in dit ver band veelbetekenend, dat alle, Maandag verschenen niet-eom- munistische Parijse dagbladen, hun grote voldoening over het sluiten der overeenkomst heb ben uitgesproken. Het debat zal twee dagen du ren. Premier Mendès-Franse ver. klaarde tegenover verslaggevers, dat op de voor Woensdagochtend a.s. belegde kabinetszitting zal worden uitgemaakt, of de rege ring hierbij de vertrouwenskwes tie zal stellen. Lloyd over de Russische ontwapeningsvoorstellen. De Britse minister van staat Selwyn Lloyd heeft Maandag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties verklaard, dat Groot-Brittannië bereid is de jongste Russische ontwapenings voorstellen naar hun verdienste te behandelen, ook al is het mis schien de bedoeling de politieke toestand in de landen, die de Westduitse deelneming aan de Westelijke defensie overwegen, in verwarring brengen. De Rus sische regering schijnt een stap in de richting van de Brits-Fran se voorstellen te hebben gedaan, hetgeen Lloyd een feit noemde, dat met instemming moet wor den begroet. In de voorstellen, die Donder dag door Wysjinsky naar voren zijn gebracht, wordt aangedron gen op ontwapening in phasen, gevolgd door een verbod van atoomwapens. De Britse regering zal de werk zaamheden in de politieke com missie, de ontwapeningscommis sie en de technische organen, die zekere gezichtspunten van de voorstellen moeten onderzoeken, bevorderen, aldus Lloyd. Deze Britse commentaar is de eerste officiële reactie op de Rus sische voorstellen. Volgens de minister van staat is de wijze waarop de voorstellen van Wysjinsky zijn ingekleed niet geheel duidelijk. Nauwkeurige bestudering in het bijzonder van de aard en de bevoegdheden van internationale toezichthou dende organen is vereist. Het was de Britse afgevaardigde niet duidelijk waarom er twee contro lerende organen dienden te ko men, een tijdelijke voor de eerste phase en een vaste voor de twee de. De Brits-Franse voorstellen behelsden één internationaal or gaan, waarvan de bevoegdheden geleidelijk zouden moeten worden uitgebreid. Het laatste bood vol gens Lloyd meer waarborgen. Rede van Beaumont. De Franse afgevaardigde Gue. rin de Beaumont, minister van Justitie, heeft Maandag in de al gemene vergadering van de Ver. Naties de „bevrediging" van zijn regering over de verleden week door Wysjinsky ingediende ont wapeningsvoorstellen uitgespro ken. Voor de eerste maal is door de Russische afvaardiging een stap vooruit gedaan. De voorstel len verdienen onze aandacht, al dus De Beaumont, die voorts de „grootmoedige" Amerikaanse voorstellen voer een internatio naal orgaan voor vreedzaam ge- bruiK van atoomenergie in her innering bracht. Voorts verklaarde de Franse gedelegeerde, dat Frankrijk van plan is voort te gaan met het in lossen van de beloften van zelf bestuur aan Marokko en Tune sië. Frankrijk wil echter niet zijn verantwoordelijkheid in die ge bieden met anderen delen, zo voegde hij hieraan toe. Tenslotte deed Sutomo een be roep op het Indonesische volk om geen eigenmachtige stappen te doen „in zijn strijd om Weste lijk Nieuw-Guinea tot het Indone sische grondgebied te doen terug keren". Papare, lid van het parlement en tevens lid van 't bureau-Irian, noemde tegenover de pers, „de bewering van Nederland" in de Verenigde Naties, als zou alles in Westelijk Nieuw-Guinea orde lijk verlopen", uit de duim gezo gen. „Dat daar een orde heerst is alleen verkregen onder bedrei ging van de bajonet", zo zei Pa- pare. Hij zeide voorts, dat de Neder landse regering de Ambonezen, voormalige R.M.-S.-ers van Ne derland naar Westelijk Nieuw- Guinea overbracht en hen bewa pende. Hij verklaarde verder, dat bijeenkomsten van meer dan vijf personen, of het luisteren naar radio republiek Indonesia vol doende was voor aanhouding of arrestatie. Papare zei voorts, dat Neder land Westelijk Nieuw-Guinea ge heel in staat van oorlog heeft ge bracht. „Deze voorbereidingen van Nederland wijzen op de be doeling van Nederland om te zij ner tijd Indonesië aan te vallen. De aanwezigheid van Nederland daar is dus een rechtstreekse be dreiging voor Indonesië", aldus Papare. Verder zei hij o.a. nog, dat volgens ontvangen rapporten Nederland in Westelijk Nieuw- Guinea over ongeveer 3 batal jons land. en zeestrijdkrachten beschikt. „Het grootste deel daarvan bestaat uit koloniale troepen, die ervaring opdeden in de strijd tegen Indonesië. Het zijn voormalige leden van het K.N.I.L., K.L.-ers, -uitgeweken troepen van de R.M.S. en voor malige bendeleden van Wester ling", aldus Papare. Ten aanzien van de geruchten rondom „de ontslagaanvrage door vice-president Hatta" meldt „Keng Po" „in welingelichte krin gen" te hebben vernomen, dat Hatta nog vóór 't vertrek van mi nister-pres. Ali Sastroamidjojo naar Nieuw-Delhi een brief aan de regering heeft gezonden, waarin hij erop wees, dat de vijf jarige ambtsperiode van de pre sident en de vice-president ten einde loopt en hij derhalve het ambt zou neerleggen. Vooraanstaande Amerikaanse en Europese leiders hebben aan gedrongen op grotere economi sche en parlementaire bevoegd heden voor de Navo. In een gemeenschappelijke op roep, uitgegeven door 169 promi nente figuren in de Verenigde Staten, Engeland, Canada, Frank rijk, Noorwegen, België, Dene marken en Nederland ook de Amerikaanse oud-president Har ry Truman is er bij wordt ge zegd, dat een effectievere inte gratie van de Navo-landen en op neming van Duitse troepen in de Atlantische gemeenschap nodig is. Het verzoek zal worden inge diend bij de vergadering van de Navo-raad, die deze maand wordt gehouden om de plannen te be spreken voce een bewapening van Duitsland en vervanging van het E.V.G.-verdrag door nieuwe overeenkomsten. Verder wordt aangedrongen op: 1. Verlaging van tarieven, vrij making van valuta's en veemin dering van handelsbeperkingen. Vernomen wordt, dat eenheden van de Italiaanse „Triëst"-divisie verplaatst zijn in de richting van de Noordoostelijke grens van de ,,A"-zöne tot nu toe door Brit se en Amerikaanse strijdkrach ten bezet en dat zij gereed staan om dit gebied over te ne men. In Italiaanse politieke kringen is men van mening, dat de over- eenKomst inzake Triëst niet door de volksvertegenwoordiging be hoeft te worden bekrachtigd, aangezien de juridische positie van de stad er niet door wordt gewijzigd. Hieraan wordt toege voegd, dat de Italiaanse troepen niet zullen binnenrukken, voor dat de overeenkomst getekend en het Brits-Amerikaanse garni zoen vertrokken is wellicht binnen twee of drie weken. De moeilijkheden die aan een overeenstemming over Triëst in de weg stonden „en een voor Italië bevredigend accoord zal spoedig imogelyk zijn", aldus heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gae- tano Martino, Zondagavond in 'Rome verklaard. Hij wilde ech ter niet meedelen, wanneer het accoord mogelijk officieel on dertekend zal worden. Van bevoegde zijde te Rome verluidt, dat binnen veertien da gen Italiaanse troepen Triëst zouden binnentrekken, op grond van het Italiaans-Zuidslavische accoord. Een Italiaanse marine eenheid zou Dinsdagmiddag in Triëst aankomen, kort na de be kendmaking van het accoord. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft beves tigd, dat vandaag het Italiaans- Zuidslavische accoord te Londen zal worden getekend. In welinge lichte kringen is verklaard, dat volgens deze overeenkomst het Amerikaanse garnizoen de stad Triëst binnen ongeveer drie we ken zal kunnen ontruimen. De documenten van de overeen komst, waaraan kaarten zijn toe gevoegd, zullen worden getekend door de ambassadeurs van Italië en Zuid-Slavië in Londen. Verwacht wordt, dat de rege ringen van de V.S. en Engeland een verklaring zulien publiceren waarin zij te kennen geven, de overeenkomst tussen Italië en Zuid-Slavië goed te keuren. De desbetreffende overeen komst is geen verdrag, daar de juridische status van Triëst niet kan worden gewijzigd zonder toe stemming van de Sowjet-Unie. Parlementaire bekrachtiging is derhalve in beginsel niet nodig, hoewel men verwacht, dat pre mier Scelba van Italië de vertrou wenskwestie in deze aangelegen heid zal stellen. 2. oprichting van een raad die van advies moet dienen inzake de invloed van de Navo op de levens standaarden in de lidstaten. 3. vorming van een parlemen taire raad van advies, waarin parlementsleden van de Navo- landen zitting hebben. 4. oprichting, binnen de afzon derlijke parlementen, van com missies ter bevordering van een beter begrip van de mogelijk heden van de Navo. Enkele ondertekenaars zijn: van Amerika: Adlai Stevenson, van Engeland: Clement Davies (de leider der liberalen), Arthur Deakin (algemeen secretaris van de algemene Britse transport arbeidersbond) en sir Adrian Boult (dirigent), van Frankrijk: Edouard Herriot, generaal Wey- gand en André Maurois. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Zwaar bewolkt. Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk enige regen of motre gen, later verspreide opklarin gen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem- peratuur als gisteren. WOENSDAG 6 OCTOBER. v.m. n. m. Breskens 7.40 8.33 Terneuzen 8.15 9.08 Hansweert 8.55 9.48 Walsoorden 9.05 9.58 ZON MAAN op op or-*' - Oct. 5 6.46 18.10 14.59 23.12 6 6.48 18.08 15.28 7 6.49 18.06 15.51 0.27

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1