Uit de Provincie Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Hoek EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Herdenking 75-jarig jubileum PROV. ZEEUWSE BAKKERS TENTOONSTELLING TE GOES TERNEUZEN. AXEL. Vereniging tot bevordering van Gereformeerd Lager Schoolonderwijs te Zaamslag NIEUW NAMEN. STOPPELDIJK. AgcnJa Vergeten soldaat bleef op zijn post Stofwisselingzout DE VERJAARDAG VAN DE OUDSTE INWOONSTER VAN ONS LAND. DE NEDERLANDSE INDUSTRIE EN DE DEFENSIE. 21 en 22 October zal het Ver bond van Nederlandse werkge vers in de Concert- en Gehoor zaal, te Middelburg zijn algeme ne vergadering houden. De voor zitter van het verbond, de heer T. J. Twijnstra, zal de jaarrede uitspreken. Voorts zal de heer Jhr. mr. H. F. L. K. van Vre- denburch, plaatsvervangend se cretaris-generaal van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie (Navo), een inleiding houden over het onderwerp „Nederland en de Nederlandse industrie in Atlan tisch verband". Na een ontvangst van de deel nemers door de Gedeputeerde Staten van Zeeland in de Staten zaal, vertrekt men met een ex tra-trein naar Goes voor het ledendiner. Tijdens dit diner zal ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, het woord voeren over het onder werp „De Nederlandse industrie en de nationale defensie". Vrijdag 22 October zal gewijd zijn aan fabrieksbezoek en een excursie naar Schouwen en Dui- veland. De Provinciale Zeeuwse Bak kerstentoonstelling behoort weer tot het verleden en er mag ge zegd worden dat deze naar ver wachting geslaagd is. Onder de vele goede inzendin gen heeft een eerste plaats inge nomen het melkbusbrood, inge zonden door de heer P. Verhage te Terneuzen, welke hiermede het diploma voor kampioensprijs ver wierf, terwijl ook de heer P. Westveer te Axel met zijn inzen ding een bekroning verwierf. Examen waterbouwkundige. Bij het te Middelburg gehou den examen voor waterbouwkun dige slaagden onze stadgenoten Th. A. Asselman, J. Cornelissen, J. J. A. Hamelink en J. A. Loof. Door spiegelruit gevallen. Zaterdagmorgen om kwart voor acht had mej. wed. v. d. H.-v. d. E, wonende in de Kerkhoflaan, het ongeluk op het trottoir van het modemagazijn Voerman-de Pauw uit te glijden en tegen een ruit van een der étalages terecht te komen, welke daardoor werd ver brijzeld. Het liep voor mej. v. d. H. ge lukkig goed af, daar zij zich slechts licht had bezeerd. Spoedig was de reinigings dienst ter plaatse om de glas scherven op te ruimen. De ruit, die tegen breuk verzekerd was, was zeer vlug vervangen. Agenda raadsvergadering. In de tegen Donderdag a.s. be legde openbare vergadering van de raad komen de navolgende punten in behandeling: Voorstel tot benoeming van 5 leden van de commissie van ad vies, als bedoeld in art. 8 Woon- ruimtewet; voorstel tot het com bineren van de functie van gem. ontvanger met die van admini strateur van het gemeentelijk woningbedrijf; voorstel tot vast stelling van de vergoeding voor de administrateur, de bode en de administratieve hulp van het gem. woningbedrijf; voorstel tot benoeming van gemeente-ontvan ger, tevens administrateur van het gem. woningbedrijf; voorstel Vrijdagavond had in de Geref. Kerk een feestelijke herdenking plaats van het 75-jarig jubileum der Vereniging tot bevordering van Geref. lager onderwijs, ter gelegenheid waarvan het kerk gebouw door fraaie bloemstukken passend was versierd. De voorzitter der vereniging, de heer F. de Koeijer, verzocht de zeer talrijke aanwezigen te zin gen het eerste vers van Ps. 105, als Schriftlezing volgde Ps 78 1 7, waarna de voorzitter voor ging in gebed. In zijn welkomstwoord sprak de heer De Koeijer namens het bestuur er zijn vreugde over uit, dat zovelen gevolg hadden gege ven aan de uitnodiging deze blij de jubileumdag mede te herden ken. Ook de aanwezigheid van het dagelijks bestuur der gemeen te werd op hoge prijs gesteld. Dat zo vele oud-leden van het onderwijzend personeel tegen woordig zijn is wel een bewijs van de prettige verstandhouding tussen bestuur en leerkrachten ook in het verleden. Daar de vereniging deze bijzon dere dag uit Gods hand mocht ontvangen is het zeer begrijpe lijk dat het bestuur dit 75-jang jubileum in dankbaarheid wil herdenken. Spr. herinnerde aan de vaak felle schoolstrijd die moest ge streden worden, vóórdat ook het Christelijk volksonderwijs de er kenning en de waardering kreeg die haar rechtens toekwam en het bestuur kan thans voortbou wen op de fundamenten die de oprichters met zoveel zorg na moeitevolle arbeid hebben gelegd t zegen van het Christelijk la ge.- onderwijs. Hierop volgde als samenzang irs. 150 1. Burgemeester Trimpe compli menteerde hierop het bestuur met het 75-jarig jubileum der vereniging. Dat het gemeente bestuur in de vreugde der ver eniging deelt, is begrijpelijk, want goed onderwijs is een zegen niet alleen voor de jeugd maar ook voor de gemeente, want uit de schooljeugd komen de burgers, die straks de gemeente zullen hebben mede te besturen. In de loop der jaren heeft het Chr. onderwijs haar bestaans recht ten volle bewezen en wel bewust kan het bestuur vooct gaan op de ingeslagen weg naar het bereiken van het eeuwfeest. Het hoofd der Chr. school in de Riemensstraat, de heer J. Philipse, sprak hierop een her denkingsrede uit, waarin hij er op wees hoe de jongeren de schoolstrijd in al zijn felheid niet hebben gekend. Het was in de tijd toen naast de openbare lage re school geen andere lagere school werd geduld. Toen in 1857 de voorstanders van Chr. lager onderwijs wel inzagen dat hun actie om een Chr. lagere school te krijgen op niets zou uitlopen, besloot men, zijnde de enige mo gelijkheid om de jeugd Chr. on derwijs te brengen, een vrije la gere school met de Bijbel te stichten. Hiervoor ontstond in 't gehele land een grote actie en in 1878 werd aan de Koning op 3 Augustus op het Loo een smeek schrift aangeboden waarin ge vraagd werd tot oprichting van vrije Chr. lagere scholen met de Bijbel te mogen overgaan. De Koning verleende deze goedkeuring en nog in dezelfde maand werd de desbetreffende wet door de Koning bekrachtigd. Zo ontstond in 1879 de unie en werd de school met de Bijbel ge sticht. Ook in Zaamslag kwam in dat jaar een afdeling tot stand en na vele vergaderingen werd besloten tot stichting ener Chr. lagere school. Als de grote strijders voor het Chr. onderwijs thans de omvang van dit onderwijs zouden kunnen aanschouwen, zouden zij de han den in elkaar slaan. Spr. besloot: het jubelt in ons hart op deze herdenkingsdag. Soli Deo Gloria. Door de Chr. zangvereniging „Zingt den Heere een nieuw lied", werden thans fcndier lei ding van de heer P. C. Brakman, enige liederen ten gehcre ge bracht. In de hierop volgende pauze werden verversingen aangebo den. De heer A. van Overbeeke, hoofd der Chr. lagere school te Rteuzenhoek, gaf hierop een historisch overzicht van de ge schiedenis der vereniging. Op 4 Nov. 1878 werd de eerste vergadering gehouden, waarin besloten werd tot stichting van een Chr. lagere school met de Bijbel, en werd een bestuur van 11 leden gekozen. Reeds in 1879 werd deze school geopend en was de eerste leerkracht de heer Boot uit Oud-Vossemeer. In 1891 volgde de opening van de 2de Chr. lagere school te Reu- zenhoek en in Dec. 1906 volgde de opening van de 3de Chr. school thans te Othene. In 1930 werd de 1ste school gesloopt en een nieuwe gebouwd in de Rie mensstraat. Niet steeds is de arbeid der ver eniging over rozen gegaan, ook moeilijke tijden heeft zij gekend, maar met grote dankbaarheid Kunnen en mogen wij op onze ar beid terugzien. God zegene ons en ons werk. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 89 7 en 8 volgde zang van oud-leerlingen. De heer Agama, hoofd der Chr. school te Othene, bracht in een humoristisch getinte rede tal van oude herinneringen naar vo ren en ook uit zijn boeiende rede viel grote dankbaarheid te be luisteren over de grote vlucht die het Chr. lager onderwijs heeft genomen. Gezongen werd nu „Een vaste burcht is onze God". Uit de oude doos kwamen thans vele foto's van oud-onderwijzend personeel, oud-bestuursleden en foto's van schoolgaande kinde ren, die veel belangstelling trok ken. Onder leiding vas de heer Van Overbeeke werden door oud-leer lingen enige muzieknummers uitgevoerd, en werd staande aan gehoord het ten gehore gebrachte „Wilhelmus". De voorzitter bracht hierop dank aan de kerkeraad voor het beschikbaar stellen van het kerk gebouw voor deze herdenkings avond en verder aan allen, die op enigerlei wijze hun medewerking verleenden om deze feestavond te doen slagen. Het slotwoord werd gesproken door ds A. Krijtenburg, die allen opwekte niet te verflauwen in hun steun van het Chr. onderwijs waarvan ons volk zulke grote zegeningen ondervindt. Spr. be sloot met: O God, die droeg ons voor- geslacht in tegenspoed en kruis, wees ons een gids in storm en nacht en eeuwig ons tehuis! Ds Krijtenburg sprak hierna 't dankgebed uit, waarop als slot zang volgde Gez. 97 1 en 2. tot aankoop van een verplaatsba re muziektent; voorstel op het verzoek van het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat. schoolonder wijs om gelden beschikbaar te stellen voor meubelen en leermid delen, voor het U.L.O. van die vereniging; voorstel tot vaststel ling van de 3e en 4e wijziging van de gem. begroting 1954 en voorl. vaststelling diverse rekeningen; aanbieding van de gem. begroting 1955, het gem. gasbedrijf, de vleeskeuringsdienst, het gem. woningbedrijf en het burgerlijk armbestuur; reclames rioolbelas ting; onbewoonbaarverklaring woning Armendijk K no 78. Ontslag en benoeming. De heer C. J. Meenk, vakleraar lichamelijke oefening aan de Chr. U.L.O. school alhier, verkreeg op zijn verzoek eervol ontslag als zodanig. In zijn plaats werd be noemd de heer J. C. Verschuren te Terneuzen. Verg. Axelse wieier sup portersclub. In het clublokaal „De Sport" kwam deze vereniging onder voorzitterschap van de heer Chr. van Bendegem bijeen. Deze me moreerde in zijn openingswoord de beide op de Paas- en Pinkster dagen georganiseerde koersen, evenals de geslaagde reis naar de wereldkampioenschappen in So lingen. Uit het verslag van de heer H. Lensen als penningmeester bleek dat al deze evenementen ook fi nancieel geslaagd mogen heten. De agenda bevatte o.m. de be spreking van een sportavond, ter wijl voorts een spaaractie ont worpen is om in 1955 een busreis naar Parijs te organiseren bij ge legenheid van de aankomst van de deelnemers aan de Tour de France 1955. Zo mogelijk zullen meerdere bussen worden gechar terd. Bij de rondvraag kwamen de plannen ter sprake voor de in het volgend seizoen te organiseren koersen. Douane slaat toe. In de nacht van Vrijdag op Za terdag j.l. heeft de douane te Nieuw-Namen een flinke slag ge slagen. De buit bedroeg ruim 800 kg roomboter, ter waarde van ruim ƒ3200. De boter lag opgeslagen in het pand van de op fraudegebied on gunstig bekend staande winke lier T., vlak bij de Nederlands- Belgische grens. Juist op het mo ment dat dragers een aanvang hadden gemaakt om de partij in gedeelten over de grens te smok kelen, greep de douane in. De boter werd in beslag geno men en een aantal hierbij betrok ken personen werd geverbali seerd. Verkeersdrukte. De verkeersdrukte in ons dorp is de laatste dagen zeer toegeno men. Deze abnormale drukte is een gevolg van het feit, dat de provinciale weg tussen Rapen burg Tol en Terhole wegens her stelwerkzaamheden gedeeltelijk is afgesloten. Het verkeer Ter- neuzenPerkpolder v.v. moet thans gebruik maken van de weg door ons dorp. Daar ook de weg VogelfortGroenendijk enkele maanden geleden is gereed geko men, ondervindt het verkeer van de huidige afsluiting van de pro vinciale weg weinig hinder. Inte gendeel: de verbinding met Perk polder is met enkele kilometers bekort en het lijkt ons zeer waar schijnlijk, dat ook na het herstel van de provinciale weg vele weg gebruikers van de thans in ge bruik zijnde en goede verbinding met Perkpolder zullen blijven profiteren. Een toenemende drukte in ons dorp zal hiervan het gevolg zijn en een waarschu wend woord voor de gevaren van het snelverkeer, speciaal aan het adres van de jeugd, is hier zeker op zijn plaats. HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Het jolige weeuwtje". Concertgebouw, Lezing door Willem van Iependaal. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Roman Holiday". MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Roman Holiday". AXEL: Café „Het Wapen van Zeeland", 2 uur: Publieke verkoping van een woonhuis. Een Nederlandse soldaat, die had deelgenomen aan de oefening „Battle Royal" moest in de stad Luedinghausen in Westfalen op een kruispunt van wegen een post betrekken, toen Donderdag de Nederlandse troepeneenheden naar Nederland terugkeerden. Verscheidene uren, nadat de Nederlandse militairen met hun voertuigen de stad weer hadden verlaten, stond de soldaat echter nog op zijn post. Zijn eenheid had hem vergeten De man ontsnapte evenwel niet aan de aandacht van de bur gers van de stad en het was ten slotte de politie, die zich zijn lot aantrok en hem van warme kof fie voorzag. De soldaat weigerde echter per tinent zijn post te verlaten en dus heeft de politie hem later middageten en tenslotte des avonds ook nog avondeten op zijn post bij het wegenkruispunt ge tracht. Eerst laat in de nacht van Don derdag op Vrijdag werd de sol daat door zijn eenheid, die intus sen de afwezigheid van de man had bemerkt, afgehaald HET AUTOBUSONGELUK TE VALKENBURG. NOG TWEE DODEN. Zaterdagochtend vroeg zijn nog twee slachtoffers van het auto- busongeluK te Valkenburg in het zieKenhuis St Annadal te Maas tricht overleden. Het zijn de 70-jarige gehuwde vrouw Angele Marie Josephine Juliette Delbrouck-Jacquet en de 68-jarige gehuwde vrouw Rosa lie Elisabeth Lhoèst-Limbor. Het aantal doden is hiermede tot 19 gestegen. Buschauffeur op vrije voeten. Bij het vorderen van het on derzoek naar het noodlottig bus ongeluk op de Gauberg te Val kenburg, bleken de diensten van de ohauifeur Roger Mills niet meer noodzakelijk te zijn, zodat hij Zaterdagmiddag op vrije voe ten werd gesteld. BRAND IN PSYCHIATRISCHE INRICHTING TE LOOSDUINEN. In een gebouw van de psychia trische inrichting „Bloemendaal" te Loosduinen is Vrijdagavond in de keuken brand ontstaan. In het gebouw wonen verplegers met hun gezinnen. Uit voorzorg werd een aantal t.b.c.-patiënten uit het daarnaast gelegen gebouw geëvacueerd. De Haagse brandweer was spoedig ter plaatse, maar hoewel op een gegeven moment de vlam men uit het dak sloegen, kon het personeel van de inrichting de brand met eigen middelen blus sen. De oorzaak lag in een ver keerd aangesloten Butagasfles. Ten N. van Seoel zijn 2 Ameri kaanse militaire vliegtuigen tij dens een bijeenkomst van de luchtmacht in botsing gekomen. De twee inzittende officieren van één der vliegtuigen werden op slag gedood. Het andere vliegtuig werd be schadigd, maar wist te landen. In de Vrijdag onder voorzitter schap van burgemeester Hans- sens, gehouden vergadering was afwezig de heer D. Haak. Niet minder dan 25 subsidie aanvragen kreeg de raad te be oordelen, hetgeen de heer Diele- man aanleiding gaf om de ge dachte naar voren te brengen met een enkele hoge uitzondering al leen Hoekse verenigingen een subsidie te verlenen. Het resul taat was echter dat de volgende subsidies werden toegekend. Het St Elizabeth ziekenhuis te Sluiskil en het Julianaziekenhuis te Terneuzen zullen een bijdrage ontvangen van 25 cent per ligdag per hoofd. De lagere tuinbouw school te Kapelle 35 per leer ling uit onze gemeente. De mu ziekvereniging E.N.Z.K. 500, 't Groene Kruis 1550, de lagere landbouwschool te Axel 10 per leerling uit Hoek, de Hoekse sportvereniging 500. Het Konin gin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding 1 cent per in woner, de prov. ver. voor Vreem delingenverkeer 25. Het fruit teeltproefbedrijf te Hoek 100 de bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam 10. De jaarmarkt te Terneuzen 15 en de fokdag te Hoek 15. Over de subsidie-aanvraag van de Ned. bond „Pro Rege" staak ten de stemmen en zal in de vol gende zitting worden besloten. Aangenomen werd het voor stel van B. W. tot wijziging der verordening op de school geldbelasting, evenals de wijzi ging verordening keuringsdienst. Het verzoek van de heer S. Kraaij om zijn woning met pre mie-toekenning te verbeteren, werd toegewezen. De heer J. Ver gouwe stemde tegen. Aan het verzoek der gemeente Terneuzen om adhaesie te verle nen aan haar adres aan Ged. Staten inzake de veerverbinding TerneuzenHoedekenskërke werd met alg. stemmen gehoor gegeven. Tot vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur van het Juliana-ziekenhuis werd benoemd de heer L. M. Jansen en tot diens plaatsvervanger de heer J. P. Vergouwe. Afgewezen werd sloot. het verzoek van de midden standsvereniging „De Braak man" inzake ventverbod in de gemeente. Het presentiegeld voor de raadsvergaderingen werd ge bracht op 10. In principe werd het voorstel aangenomen tot onderlinge-hulp verlening met de gemeente Ter neuzen in geval van brand. Aan de vereniging tot stichting en in standhouding ener Chr. lagere school aan de Molendijk zal me dewerking verleend worden voor de bouw van een nieuwe school. De nieuwe jaarwedde-verordening voor de gemeente-ambtenaren werd met alg. stemmen aangeno men. Ingaande 1 Sept. is in vaste dienst aangesteld de heer P. van Tatenhove als gemeente-werk man en zijn de heren C. van Dron- gelen als 2e ambtenaar en A. de Groote als 3e ambtenaar ter se cretarie in vaste dienst aange steld. De bespreking tot aanschaffing van een nieuwe vuilniswagen werd aangehouden. Bij de omvraag wees de heer D. Tollenaar op de slechte ver lichting van de wegwijzer. De voorzitter was van oordeel dat de lamp te zwak is. Er zal echter een sterkere worden aangebracht. De heer Vergouwe informeer de naar de uitvoering van het stratenplan. De heer P. Scheele wees er op dat de straatlamp op de Vingerling weer defect is, terwijl de heer Den Hamer zei- de dat zulks ook het geval is met de lamp op het Boeregat. De heer L. Dieleman vroeg hoe het staat met de toewijzing van nieuwe woningen. De voorzitter deelde mede dat de toewijzing zal geschieden aan hen die zich hiervoor hebben aangemeld. Er is echter één woning beschik baar moeten worden gesteld voor een ambtenaar der Domeinen en ook één voor een ambtenaar van de Rijksbelastingdienst. Tot he den is evenwel nog maar één wo ning toegezegd. Hierna ging de raad in beslo ten zitting, na afloop waarvan de voorzitter de vergadering MAN NA HONDENGEVECHT DOODGEBLEVEN. De 50-jarige C. Habets uit Maas tricht, is Vrijdagmiddag om streeks vijf uur in de gang van zijn woning onwel geworden en vrijwel onmiddellijk daarna over leden. Toen de heer Habets Vrijdag middag met zijn hond naar bui ten ging ontstond een vechtpartij tussen dit dier en een grote her dershond van een der buurtbewo ners. De heer habets beurde zijn hond op, waarna de herdershond hem enkele malen omver liep. Toen de heer Habets zijn woning wilde binnengaan, zakte hij in el kaar en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd naar de rouwkapèl van het zie kenhuis St Annadal overge bracht. NACHTELIJKE VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de 31-jarige los-werkman H. B. uit Den Haag, nadat hij door de G.G.D. was behandeld, gearres teerd en opgesloten in het politie bureau Sandelingplein. Toen Zaterdagnacht op de Beyerlandselaan een vechtpartij tussen drie mannen ontstond, zou hij de 37-jarige musicus F. V. heb ben neergeslagen en hem, toen hij op de grond lag, nog tegen buik en hoofd hebben geschopt. V. verloor het bewustzijn. Hij moest in het Zuiderziekenhuis worden behandeld. Nadat B. de musicus had neer geslagen. werd hij op zijn beurt aangevallen door een kraanma chinist, zodat B. vóór zijn arresta tie moest worden behandeld. WILDE JACHT OP RUITENBREKER. De wijk Spoorwijk te Den Haag is in rep en roer gebracht door een geslaagde en wilde jacht op de man, die enige dagen geleden een ruit van een Haagse horloge winkel in de Alberdink Thijm- straat met een steen verbrijzelde en 40 horloges meenam. De politie had er de lucht van gekregen waar de dader, de 25- jarige J. de L. woonde en wacht te hem bij zijn huis in Spoorwijk op. Zó gemakkelijk liet De L. zich echter niet vangen. Hij nam de benen en er ontspon zich een achtervolging waaraan het pu bliek actief deelnam. De man ren de door tuinen, sprong over slo ten, klom over de spoorbaan, maar werd tenslotte toch door een agent gegrepen. Een deel der horloges was reeds bij hem thuis in beslag genomen en in zijn zak ken vond men ook nog een aan tal van deze nuttige gebruiks voorwerpen. TANKAUTO DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN. Omstreeks negen uur is Zater dagochtend op de onbewaakte overweg aan de Zuid Barger- straat bij Emmen een tankauto van de fa Smit en Hollander uit Hoogkerk door een locomotief ge grepen. De tankwagen werd eni ge tientallen meters meegesleurd en is zo goed als geheel vernield. De beide inzittenden van de tank auto, H. R. en D. H. uit Hoogkerk, zijn op medisch advies naar het ziekenhuis te Emmen overge bracht. Zij hebben evenwel geen zware verwondingen opgelopen. VOOR DE RECLASSERING... De 66-jarige Hagenaar L. van L., die collecteerde voor de reclas sering, bleek achteraf zelf een door ARVI KIVIMAA. 57) (Nadruk verboden). Makinen ging voort: „Rusland komt stellig met Duitsland in oor log. Duitsland wint, ongetwijfeld wint Duitsland. Het is machtiger, doelbewuster. En als de kolos Rusland ineenstort, wat gebeurt er dan met ons?Finland wordt onafhankelijk. De grote dag is nabij." De oude man nam dit maar niet zo voetstoots aan. „En wat dan? Als Rusland onze mannen op roept en goederen vordert en ons meesleeptt in de krijg? Wat heeft een uitgeput en verbloed land aan vrijheid?" De bedenkingen van de boer prikkelden meester Makingen slechts tot groter geestdrift. „Ze kunnen onze mannen niet nemen. Er zijn toch wetten, die ons daartegen beschermen? Toe gegeven, wetten kunnen gene geerd worden, maar Finland kent ten opzichte van Rusland geen dienstplicht. Helsinki is in beroe ring van het geweldige nieuws. Wie weet, wat hieruit wordt?" Op het erf tuigde Leo tezamen met Eemeli het paard af. Maki nen kreeg de jongen in het oog Het gaf een keer aan zijn ge dachten. Hij zweeg even. Al dik wijls had hij zich voorgenomen, eens met de boer en Liisa over Leo te gaan praten. Een begaafde jongen, een scherp opmerker. Natuurlijk kon die kn&ap later een uitstekend landheer worden. Waarom niet! Als hij het physiek maar bolwerkte, want hij was tenger. Maar het zou jammer zijn zo'n studiebol hier op het land te laten. Zo iemand kon carrière maken op wetenschappelijk ge bied. Wie weet, hoever hij het nog brengen kon, als hij naar de stad zou mogen om te studeren. En ineens begon Makinen over Leo te praten, of er geen oorlog meer voor hem bestond. De boer en de jonge vrouw hoorden toe, maar met niet ge ringe verbazing. Juist had de meester de dreigende wereldcata strofe voorspeld. Nu kwam hij daar rustig met een voorstel aan, Leo het huis uit te doen en naar de stad te zenden, nü, in een tijd dat niemand wist, wat de dag van morgen brengen zou. Ze von den Makinens plan in één woord onzin. En dat zeiden ze hem ook. De avond lag om hen in strak ke klaarheid, nog even heet en drukkend. De boer ontging de be klemming niet. Tot in de klank hunner stemmen was ze merk baar. Makinen sprak: „Het is nog een li voor het lichaam van levtnibalang y<Aje$eSi. zuivert bloed, darm an rappen Het houdt U gezond en fit. Vraagt Uw Apotheker of Drogist te zien, dat de krijg nog lang kon aanhouden. Donker was het ver schiet. Niemand kon zeggen, waarvoor men nog zou komen te staan. Tot in de diepste uithoe ken van Finland was de invloed van de oorlog voelbaar. De bran ding van dit stormtij bereikte de jaar, eer hij naar een middelba- j meest afgelegen buurschappen. re school kan. Langer dan een jaar kan de oorlog niet duren, vast niet. Dan kunnen we er nog eens over praten. Ik achtte mij verplicht u te zeggen, wat ik van Leo's bestemming denk. Hebt u andere plannen met hem, ik wil ze niet in de war sturen. Het is uw jongen, niet de mijne, maar als zijn onderwijzer draag ik toch ook verantwoordelijkheid voor hem." De boer zat er zonderling zwijg zaam bij. Liisa kwam met koffie aan. De mannen dronken zonder 'n woord te spreken. Liisa stelde zich peinzend voor, hoe het zou zijn, als haar jongen van haar weg was, in de verre stad. Het schreien stond haar na. Het was haar, of het brullen van ver ge schut in haar oren gonsde. Deze gast was werkelijk een kwade boodschapper geweest. HOOFDSTUK XXI. Makinen kreeg zijn zin. Een jaar later ging Leo naar een mid delbare school in de stad. De oorlog was niet uit. Mees ters profetie was een vergissing geweest. Algemeen begon men in Wel bleef het platteland nog ge regeld aan de arbeid, maar de be volking der steden en dorpen be gon onrustig te worden. Specu lanten en sjacheraars trokken het land door, misbruik makend van de lichtgelovigheid der mensen. De oorlog bood hun een pracht kans, om snel rijk te worden. Ze kochten van alles op ten behoeve van de Russische legers en sloe gen voorraden in van goederen, waaraan Finland stellig gebrek zou hebben. Zelfs de schoenma kers in de kleinste dorpen ont vingen opdrachten van de grote leveranciers. Het leger verzwolg zoveel laarzen, dat de burger zelf moeilijk een paar schoenen kon bekomen. Het geld rolde, de on rust groeide Allerlei geruchten deden onder het volk de ronde. Tegen het ein de van de winter wist men te vertellen, dat hier en daar jong kerels op onverklaarbare wijze verdwenen waren. Men fluisterde dat het doel van hun reis Duits land was, waar een Fins vrijwil ligerslegioen gevormd werd. (Wordt vervolgd.) man te zijn die hoognodig een duwtje in de goede richting no dig heeft. Hij haalde n.l. ƒ11.82 uit een collectebus, die hij voor bijgangers uitnodigend had voor gehouden. Hij had dit weloverwogen ge daan en tevoren de bus zodanig bewerkt, dat het geld niet naar beneden viel. Het was de eerste keer, dat Van L. met de politie in aanraking kwam. ONTSNAPTE GAF ZICH UIT VOOR ZEEMAN. Bij een Haagse parfumeriezaak vervoegde zich op 24 Augustus een man, P. C. de J„ die zich voordeed als een zeeman. Hij ver telde de winkelier, die hem vaag kende, dat hij goederen bij de douane had staan die nog moes ten worden ingeklaard. Daarom had hij op dit moment geen geld. Daar hij toch wat wilde kopen, gaf hij de winkelier zijn horloge, waarop hij voor 325 aan goede ren mee kreeg. Vrijdag werd de man door de Rijswijkse politie aangehouden, omdat hij enige tijd geleden uit de Rekkense inrichtingen was ontsnnapt. Toen bleek ook, dat hij helemaal geen zeeman was; hij had het horloge gevonden. De man beweerde, dat hij de winke lier het horloge had verkocht en daarvoor goederen had gekregen, de laatste was van mening, dat hij het uurwerk slechts als onder pand had gekregen. Hoe het ook zij, De J. is voor lopig opgeborgen en zal wel spoe dig weer in Rekken zitten. Voor de juristen de puzzle, of men hem oplichting van de winkelier ten laste kan leggen en verduistering van het horloge, dat tot dusverre nog door niemand als verloren werd opgegeven. Het heeft de oudste inwoonster van Nederland, de wed, Christina Karnebeek-Baks, wonende te Eibergen, Zaterdag bij haar 105de verjaardag niet aan belangstel ling ontbroken. „Chrissemeuje Baks", zoals ze wordt genoemd, was niets op de drukte van deze dag gesteld. Op haar verjaardag is ze geen ogenblik alleen ge weest. Het aantal personen dat de 105-jarige de hand kwam druk ken, was ook ditmaal verbazend groot. Bij de vele honderden be vonden zich o.a. burgemeester en wethouders van Eibergen. Talrij ke bloemstukken ontving zij, o.a. was er een mand met bloemen van de Commissaris der Konin gin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. Onder de schriftelijke felicitaties was een met tekeningen versierde brief van de zesde klas der nieuwe Baarnse school met de handteke ning van alle leerlingen waaron der die van Prinses Margriet, 's Morgens om half negen werd, zoals dat de laatste jaren ook ge beurde, door de parochieherder pastoor B. A. Kaeter van Eiber gen, een mis opgedragen ten hui ze van de jarige, welke plechtig heid werd bijgewoond door fami lieleden en buren. Nadien was het al dadelijk een drukte van belang in het huis. Film- en televisie-ope rateurs deden hun werk, journa listen kwamen en gingen, en ve len hadden gelegenheid enkele woorden te wisselen met de kras se 105-jarige. Na de middag kwa men de muziekverenigingen uit Eibergen en de boerendansers uit Rekken een eerbetoon bren gen. BESCHUITFABRIEK AFGEBRAND. Zaterdagmiddag tegen half vijf is brand uitgebroken in de be schuitfabriek van de firma Ten Kate de Vries te Vlaardingen. De brand is ontstaan in de omgeving van de oven voor het tweede bak sel, een z.g. gaskettingoven met een lengte van 12 m. Daar de deuren van de fabriek openston den en er veel brandbaar mate riaal in de nabijheid was, waar onder kartonnen dozen en verde re emballage, greep het vuur snel om zich heen, zodat de vlammen spoedig naar buiten sloegen. De brandweer onder leiding van commandant Groeneveld was spoedig met drie motorspuiten ter plaatse en greep het vuur met negen stralen aan, doch men heeft niet kunnen verhinderen dat de fabriek, het kantoor en 't magazijn geheel uitbrandden. Op de eerste étage woonde de eigenaar. Ook in de woning is veel schade berokkend, doch men heeft het vuur dat daar in een kast hevig woedde, tijdig kunnen doven. Met hulp van buren is de ze étage ontruimd. Men heeft de inventaris overgebracht naar een school aan de overzijde. De schade, die vrij aanzienlijk genoemd kan worden, wordt door verzekering gedekt. 2-JARIG KINDJE VERDRONKEN Zaterdagochtend is de 2-jarige Elbert Haverlach uit Nijkerker- veen in een onbewaakt ogenblik naar buiten gelopen en in de langs de weg lopende beek geval len. Het ongeluk werd vrij spoe dig ontdekt, doch toen het kindje uit het water was gehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. CREMATIE VAN TED MAY. Zaterdagmorgen is het stoffe lijk overschot van de Engelse Ka naalzwemmer Ted May in het crematorium te Velsen verast, na dat het ontzielde lichaam, dat Vrijdag in Castricum ter aarde was besteld, was opgegraven. De enige, die de korte plechtigheid bijwoonde, was de broer van de overledene, de heer Albert May, die daartoe speciaal uit Engeland was overgekomen. Een tuiltje witte en rode anjers dekte de kist, die onder orgelspel van „Abide with me" langzaam daal de. De as van Ted May zal te ge legener tijd naar Engeland wor den overgebracht en de urn zal in zijn woonplaats worden bijgezet.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2