Ma Overeenkomsten van Londen getekend Prins Bernhard van onthulde standbeeld Riebeeck ria van De spionnagezaak in Frankrijk De nieuwe loonronde en de Sociale Verzekering Aardappeloogst baart veel zorgen Bulgaars minister beschuldigd WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 4 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3269. salons „robèrt De situatie in Palestina i op een buitengewone bijeenkomst André Baranes gearresteerd Turpin en Labrusse beschuldigd De Hertog van Edenburg mag niet alleen in straal vliegtuig vliegen rrankerlng bH Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè-5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels lr— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. n,, negen mogendheden, Ame- vrijwillige verklaring afleggen, 1 -1J A Jni J d - V 1 Da rikia, Engeland, Frankrijk, Ne. derland, België, Luxemburg, YV.- Duitsland, Canada en Italië heb ben het verdrag ter herbewape ning van YVest-Duitsland onder tekend. Te zelfder tijd ondertekenden de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frapkrijk een o Vei'eenkomst, volgens welke zij zich in feite verbinden om onmiddellijk af te zien van hun bezettingsrechten en YVest-Duitsland souvereiniteit te verlenen. De ondertekening was om 15.55 uur Zondagmiddag in Lancaster House voltooid, na zes dagen van confereren. Kanselier Adenauer heeft plechtig verklaard, dat West- Duitsland het halve millioen man, dat het op de been zal mogen brengen, niet zal gebruiken om Duitsland met geweld te her enigen. Minister Eden dankte in zijn eindverklaring alle deelnemers, vooral kanselier Adenauer, voor hun medewerking. Hij zeide te hopen, dat het resultaat van het werk ,,door een groter vertrou wen in de vrede in Europa en de wereld" zou blijken. Tot één van de gesloten over eenkomsten behoort die van de Westeuropese unie, België, Ne derland, Luxemburg, Frankrijk en Engeland, volgens welke W. Duitsland en Italië in het ver drag opgenomen worden. Het verdrag is voor 50 jaar ge sloten. Alle overeenkomsten zul len door de parlementen der be trokken landen geratificeerd moeten worden. Minister Spaak heeft verklaard, dat premier Mendès-France de vertrouwenskwestie aan de over eenkomsten zal verbinden. Het Franse parlement zal Don derdag bijeengeroepen worden om de overeenkomsten van Lon den te behandelen. VERKLARING VAN ADENAUER. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft Zondagavond een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat West-Duits- land nooit zijn toevlucht tot ge weld zal nemen om tot hereniging van Duitsland of verandering van de huidige grenzen van de Duitse bondsrepubliek te ko men. West-Duitsland zal de eventuele geschillen met andere landen op vreedzame wijze tot oplossing brengen. De regeringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten namen nota van Adenauers ver klaring en verklaarden op haar beurt, dat zij de Westduitse bondsregering beschouwen als de enige vrijelijk en rechtmatig gevormde Duitse regering en vinden haar daarom gerechtigd voor Duitsland op te treden als de vertegenwoordigster van het Duitse olk. De Westelijke regeringen zeg den toe, dat zij strijdkrachten in het gebied van Berlijn zullen houden zolang als haar verant woordelijkheid zulks vereist. MINISTER DREES OVER DE OVEREENKOMSTEN. Minister-president dr Drees heeft op een desbetreffende vraag, geantwoord dat hij, of schoon hij nog geen kennis had kunnen nemen van de tekst der overeenkomsten van Londen verheugd was over de onderte kening. Het zou noodlottig geweest zijn, indien geen overeenstemming ware bereikt, aldus Drees. MINISTER BEYEN ENTHOUSIAST. vermeldende dat in de drie Be- nelux-landen geen A.B.C.-wape- nen zullen worden geproduceerd. „Nu Engeland zich verbonden heeft vier divisies op het vaste land van Europa te zullen hou den", zo vervolgde de minister op een desbetreffende vraag, die hem door één der journalisten op Schiphol werd gesteld, „kan dit betekenen, dat er ook Engel se troepen in ons land zullen worden gestationneerd. Daar over is uiteraard op de conferen tie te Londen niet verder gespro ken, omdat het Nato-commando dit moet uitmaken". Met grote voldoening en waar dering sprak de minister over de bijdrage die Engeland tot het slagen van de conferentie heeft geleverd, dat de Engelsen zich hebben onderworpen aan het meerderheidsbeginsel. Met ande re woorden, dat de zeven landen van het Brusselse pact thans kunnen uitmaken of de vier di visies op het vasteland moeten blijven en dat Engeland de divi sies slechts met de goedkeuring van de meerderheid zal kunnen terugtrekken, „noem ik een stap, die van essentieel belang is ge weest voor het slagen van de conferentie. Drie weken geleden is minister Eden in Brussel ge komen met dit plan en heeft daarmede op dit moment^ in de verwarring de zaak gered". Over de beslissing ten aanzien van de herbewapening van Duits land zei minister Beyen: „Wie is blij met Duitse herbewapening? Maar het staat nu eenmaal vast, dat Nederland zonder een gewa pend Duitsland en zonder mede- De raad van ministers van het Atlantische pact zal 22 October bijeenkomen teneinde de toela ting van West-Duitsland tot het pact officieel goed te keuren, zo verneemt Reuter van bevoegde Belgische zijde. De zetel van de nieuwe Europese gemeenschap zal mogelijk in Parijs gevestigd worden. DEMONSTRATIES IN KEULEN. Te Keulen is betoogd tegen mogelijke verplichte dienstne ming in een toekomstig Duits leger. Door de straten van de stad reden auto's, waarop leuzen wa ren aangebracht als: „Wij blijven liever leven, dan helden te wor den"; „Kazernedril is geen op voeding" en „De mop van de dag: vrede door kanonnen". De betogers zijn leden van een groep, die ook in andere West duitse steden heeft betoogd, waarbij er op aangedrongen is in een toekomstige Westduitse dienstplichtwet vast te leggen, dat gehoor geven aan de inlij- vingsplioht kan worden gewei gerd op grond van een politieke overtuiging. TOESTAND VAN MENDES- FRANCE ENIGSZINS VER BETERD. Naar te Londen verluidt, is de gezondheidstoestand van premier Mendès-France, die Zaterdag met een lichte aanval van griep de i negenmogendhedenconferentie verliet, „enigszins verbeterd". de kapper mei bei oporte cocbei markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. ook PRINSESSEN WERKTEN VOOR „DISPLACED PERSONS" De Prinsessen Beatrix en Ire ne hebben met medeleerlingen van het Baarnse lyceum maan denlang gearbeid aan de vervaar diging van huishoudelijke-, ge- bruiks- en siervoorwerpen, die Zaterdag in de dependance van Prins Bernhard heeft Zaterdag ochtend te Kaapstad het stand beeld van Maria van Riebeeck, de echtgenote van Jan van Rie beeck die in 1652 de Kaap sticht te, onthuld. Het beeld is een ge schenk van het Nederlandse aan het Zuidafrikaanse volk. De Prins zeide, dat Zuid-Afrika's herdenkingsfeesten in 1952 in Nederland met grote belangstel ling waren gevolgd. „Het Neder landse volk heeft overwogen wat zijn passendste geschenk aan het volk van Zuid-Afrika zou zijn en zijn keuze viel op een standbeeld van Maria van Riebeeck. Niet alleen om deze voortreffelijke het lyceum op een zg. „kinder- marktmiddag" door de leerlingen vrouw zelf, maar ook om het his- werden verkocht. De opbrengsttorische werk van haar echtge- daarvan is bestemd voor een noot te eren. De gemengde Israelische-Egyp- tische bestandscommissie heeft werking van de Amerikanen, die ^vjv baar bezorgdheid uit dnnl nitrMnhari Pon t O immers deel uitmaken van de„esproken over de toegenomen Nato-strijdkrachten, niet te ver-spanning iangs de Israelisch- dedigen is. Als voor dit probleem Egvptische bestandslijn, een oplossing gevonden wordt, commissie heeft als haar dfka_n mening te kennen gegeven, dat als een rechtstreeks belang van ons land noemen". de spanning het gevolg is van s iana noemen .„.'Egyptische aanvallen op Israe- Mimster Beyen ontkende tot grondgebied. Egypte had niets gedaan om dergelijke aan vallen te voorkomen. slot desgevraagd, dat er op de conferentie tussen minister Spaak en hemzelf ook maar enig verschil van mening zou zijn ge weest over de kwestie van de A.B.C.-wapenen (atomische-bac- teriologische en chemische wape nen). DUITSLANDS HERBEWA PENING. Kanselier Adenauer heeft vóór zijn vertrek uit Londen verklaard dat het 18 maanden tot twee jaar zal vergen om de voorgestelde 12 Duitse divisies en een luchtmacht tot stand te brengen. Hij voegde er aan toe, dat hij zeer tevreden was met het resultaat van de con ferentie. REACTIES. Bij zijn vertrek verklaarde Men- des-France, dat het nog te vroeg is om voorspellingen te doen over de vraag of de Franse na tionale vergadering de verdragen zal goedkeuren. „Wat wij aan de vergadering zullen voor leggen is iets anders dan waar over wij thans overeenstemming hebben bereikt. Wij zijn het eens geworden over de beginselen. Experts zullen deze nog uitwer ken. Als ik echter af ga op de al gemene beginselen, dan heb ik goede hoop, dat Frankrijk de overeenkomsten zal ratificeren", aldus Mendès-France. NIEUWE BESPREKINGEN IN PARIJS. kamp van „displaced persons". Koningin Juliana en de Prin sesjes Margriet en Marijke heb ben de gehele middag de verkoop bijgewoond en toonden veel be langstelling voor 'n poppenkast voorstelling, waaraan de oudste twee Prinsessen meewerkten. Derhalve zijn wij hier bijeen om Maria van Riebeeck eer te bewij- de eerste vrouw die uit Eu- zen, ropa naar dit land is gekomen, die gedurende tien jaar op onge veer een mijl afstand van deze plaats woonde en die, in de ogen van het volk van Zuid-Afrika, 'n voorbeeld is van geloof, moed, toewijding en trouw. Zij bracht een edele traditie van Holland mee en vestigde zich hier. Zij heeft vele vrouwen na haar geïnspireerd, die hun echt genoten in tijden van nood en be proeving bijstonden en aanmoe digden. Ik hoop, dat wanneer dit stand beeld tenslotte zijn vaste plaats in de poort van Zuid-Afrika heeft gevonden, in de buurt van het standbeeld van haar echtgenoot, beiden het symbool van trouw en toewijding zullen blijven". De Prins uitte de hoop, dat het standbeeld de Zuidafrikanen zal herinneren aan de vriendschap, die tussen Nederland en Zuid- Afrika bestaat. Het standbeeld werd namens 't volk van Zuid-Afrika in ont vangst genomen door dr Eben Doenges, de minister van Binnen landse Zaken. De onthulling van het stand beeld geschiedde voor het natio- De twee hoge Franse ambtena ren, die hebben bekend, inlich tingen over de Franse nationale defensieraad te hebben laten „uitlekken" ten behoeve van de communisten, Turpin en Labrus se, zijn beschuldigd van een aan- slóg tegen de veiligheid van de staat. Deze beschuldiging staat gelijk aan beschuldiging van ver raad. Na hun bekentenis werden de twee mannen naar de Réuilly kazerne in het Oosten van Parijs Een getuige a charge heeft in den. een Hof te Sofia een sensatie veroorzaakt, toen hij de Bulgaar se minister van Electrificatie, Ki- mon Georgief, beschuldigde van medeplichtigheid aan het ver moorden van honderden commu nisten in de jaren 1923 en 1925, aldus te V/enen ontvangen be richten. De getuige, Stoicho Moeshanof, minister in verscheidene Bulgaar se regeringen van vóór de oorlog, werd uit de gevangenis gehaald om getuigenis af te leggen tegen zeven Bulgaren, die van de moor den werden beschuldigd. Hij zei, dat Giorgief met één van de aan geklaagden, de voormalige gene raal Iwan Vylkof, een belangrijk aandeel had gehad in de moor- Een enthousiaste minister mr J. W. Beyen is Zondagavond tegen negen uur van de conferen tie uit Londen op Schiphol terug gekeerd. „Ik ben erg tevreden", zei hij. „Er was een raar vacuum door het wegvallen van de E.D.G. ont staan, maar voor zover het mo gelijk was om uit dat verlies winst te slaan is dat door de aan sluiting van de Engelsen gebeurd en wel speciaal door de mate, waarin zij zich hebben willen binden. Onze minister van Buitenland se Zaken sprak voorts zijn vol doening uit over de waarde van de Benelux op de afgelopen con ferentie. „Als de Benelux niet had be staan en als de Benelux niet reeds het E.D.G.-verdrag had ge- ratinceerd, dan zouden Neder land, België noch Luxemburg de rol hebben kunnen spelen, die wij drieën gezamenlijk thans wel hebben gespeeld". Wat de bewapeningscontröle betreft zal de Benelux nog een Een dag vóór de besprekingen van ministers van Buitenlandse Zaken van het uitgebreide Brus- minister selse verdrag, 21 October, zullen minister Eden, Dulles, Mendès France en Adenauer te Parijs bij eenkomen om de overeenkomst over de souvereiniteitsoverdracht aan Duitsland nader uit te wer ken. De hertog van Edinburgh zal nooit alleen in een straalvlieg- De beschuldigden werden ter dood veroordeeld wegens het or ganiseren van de moord op een voormalig Bulgaars premier Alexander Stanboliscky en het vermoorden van honderden com munisten. De doodvonnissen wer den veranderd in gevangenis straffen van twintig jaar In gewoonlijk welingelichte kringen te Sofia wordt aangeno men, dat de beschuldiging van Georgief op het proces zal vol gen, aldus de beridhten. overgebracht, waar zij formeel werden beschuldigd door een redhter van het leger, majoor De Resseguier Aan de ondervraging van bei de ambtenaren, die leidde tot hun bekentenis, is deelgenomen door de minister van Binnenlandse Zaken, Mitterand. Turpin en Labrusse zouden hebben gezegd, dat zij de gehei me inlichtingen hebben doorge geven aan de sedert 21 Septem ber verdwenen journalist Bara- nès. Eerder had de geschorste in specteur Dides, zoals gemeld, ver klaard, dat hij documenten, die in zijn bezit waren aangetroffen, had ontvangen van Baranès. Na de arrestatie van Turpin en Labrusse verwachtte men in Pa rijs nog meer arrestaties. Turpin en Labrusse zijn in be schuldiging gesteld volgens een wetsartikel, dat het onthullen van Franse militaire geheimen in Frankrijk zelf verbiedt. Zou blij-' ken dat de hun ter ore gekomen militaire geheimen aan een bui tenlandse mogendheid zijn door gegeven, dan kunnen zij wegens hoogverraad ter dood worden veroordeeld. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat Britse en Ameri kaanse ministers zich ernstig on gerust maken over het feit, dat Advies van Stichting van den Arbeid. Het bestuur van de Stichting tuig vliegen, zo heeft het Britse van den Arbeid heeft een advies kabinet, op verzoek van premieruitgebracht aan de minister van Churchill, besloten, om de ge-Sociale Zaken en Volksgezond moedsrust van koningin Eliza beth te sparen. ue vooraanstaande Britse bla den, die dit berichtten, voegden hieraan toe, dat de hertog, die vorige week, met een instructeur zijn eerste vlucht met een straal vliegtuig heeft gemaakt, de nor male opleiding van R.A.F.-pilo- ten op deze toestellen wil volgen. heid, omtrent de consequenties van de jongste loonmaatregel voor de sociale verzekering. Ten aanzien van de loongrens wordt aanbevolen op korte ter mijn unificatie tot stand te bren gen door een verhoging van de loongrens van de invaliditeits- en ziektewet tot 6000, onder hand having van de huidige loongrens De achterstand in de aardap peloogst begint ernstige en on rustbarende vormen aan te ne men. In landbouwkringen is men uitermate bezorgd over deze si tuatie, die voornamelijk aan de slechte weersomstandigheden van de laatste maanden te wijten is. In belanrijke productiegebie den, bijvoorbeeld in de kleistre ken van de provincies Noord- en Zuid-Holland is vijftig tot zeven tig percent van de aardappelop brengst nog niet gerooid. Ook over andere streken, als Drente bijvoorbeeld, hoort men vele klachten. Over die gebieden wor den nog nadere gegevens verza meld. Als gevolg van de zware regen val kan over het algemeen zeer bezwaarlijk machinaal worden ge. rooid, hetgeen betekent, dat de boeren voor de oogst veel meer mankracht dan anders nodig heb ben. Hierbij komt nog, dat de sui kerbietencampagne ook aan de gang is, hetgeen nog tot aanzien lijk groter spanningen op de agrarische arbeidsmarkt leidt werk te zetten gedurende vele dagen verijdeld. Mochten de weersomstandighe den verbeteren, dan zal men in vele productiegebieden van aard appelen met man en macht aan de slag moeten gaan om van de oogst nog te redden, wat er nog van te redden is. Het behoeft geen betoog, dat Oproepen van de bureaux oogst- men ook in stedelijke gebieden, voorziening en de arbeidsbureaux voornamelijk in het Westen des om arbeidskrachten voor de aard- lands, een zeer dringend beroep appeloogst in steden in het Wes-op de arbeidsmarkt zal moeten ten des lands hebben nog maar blijven doen om bij ietwat gunsti- matig succes. De aangeboden ger weersomstandigheden op hulp is niet voldoende. Het slech- korte termijn zo omvangrijk mo te weer heeft bovendien de mo-gelijk hulp in de thans wel zeer gelijkheden om de zich beschik- kritieke situatie te kunnen krij- baarstellende arbeiders aan het gen. van de werkloosheidswet. Te vens wordt aanbevolen in de in validiteitswet de intrede-grens tot. 3600 te verhogen. Voorts wordt voorgesteld de maximum-uitkeringen van de noodwet-ouderdomsvoorziening voor gehuwde mafnnen in alle gemeenteklassen met 72 en voor ongehuwden in alle gemeen teklasse met 42 te verhogen. Teneinde enig soulaas te bieden aan een gedeelte van de zgn ver geten groepen wordt tevens aan bevolen de maximum-grenzen van het zgn eigen inkomen voor gehuwde mannen te stellen op 2000. Voor de eerste gemeente klasse en op daarmede corres ponderende bedragen voor de overige gemeenteklassen. Voor ongehuwden zou in de eerste ge meenteklasse deze grens op ƒ1350 dienen te worden gesteld en in de overige gemeenteklasse op daarmede corresponderende be dragen. Aanbevolen wordt dat voor trek kers van invaliditeits- en onge vallenrenten de rente inclusief de daarop verleende bijslagen met 6 procent worden verhoogd, terwijl ook inzake de lopende, respectievelijk tijdelijke uitkerin gen, ingevolge de ziektewet en de ongevallenwetten tot zekere verhogingen wordt geadviseerd. Met betrekking tot de kinder bijslagen is het stichtingsbestuur in afwachting van nader beraad over de principiële aspecten van deze voorziening van oordeel, dat de recente loonsmaatregel dient te leiden tot een verhoging van de uitKeringen met zes procent. twee der hoogste Franse militai re autoriteiten blijkbaar belang rijke militaire geheimen hebben doorgegeven aan een journalist, die voor een communistisch ge zind dagblad werkte. Gemeend wordt, dat men op de Britse en Amerikaanse ambassades te Pa rijs gespannen de eerste resulta ten van het onderzoek afwacht, waaruit zal moeten blijken hoe veel en welke Westerse militaire geheimen ter kennis van onbe voegden zijn gekomen. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade antwoordde op vragen over hardnekkige be richten, volgens welke de ge schorste inspecteur Dides nauwe betrekkingen onderhield met de Amerikaanse geheime dienst, dat er „geen sprake van is, dat Di des op de Amerikaanse betalings- lijst voorkomt". Te Parijs is officieel meege deeld, dat Jean Mons, secretaris generaal van Defensie, in zijn functie is geschorst. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, hebben Turpin en La brusse op de ondervragers de in druk gemaakt van „crypto com munisten". Zij zouden zich heb ben laten leiden, enerzijds door het feit, dat zij tegen de oorlog in Indo-China waren en ander zijds omdat zij een atoomoorlog wilden helpen voorkomen, aldus Agence France Presse. Het prijsgeven der geheimen zou teruggaan tot 26 Mei. In die tijd stond de oorlog in Indo-Chi na op de voorgrond. De Franse politie en agenten van de contra-spionnagedienst hebben Zaterdag de communis tische journalist, André Baranes, één van de belangrijKste perso nen in de kwestie van het uitlek ken van geheimen betreffende de FVanse nationale defensie, ge vangen genomen te La Pierre Qui Vire in het departement Yonne in Midden-Frankrijk. Jean Mons in staat van beschuldiging- gesteld. De geschorste permanente se cretaris-generaal van de commis sie voor de nationale defensie, Jean Mons, is Zaterdag beschul naai kunstmuseum, waar het tij delijk in de gouvernementstuinen zal blijven staan. De tuinen zijn door Jan van Riebeeck aangelegd en behoren thans tot de grote at tracties van de stad. Het beeld zal later worden verplaatst naar het begin van een laan van mo numenten, de „Poort van Zuid- Afrika" Het zal hierdoor bij het strand staan en een pendant vor men van het standbeeld van Jan van Riebeeck, aan de andere kant van de Poort van Zuid-Afrika. Het weer was prachtig in Kaap stad. Een groot aantal mensen, in kleurige zomerkleding, sloeg de onthulling gade. De Prins reed na de plechtig heid door Kaapstads hoofdstraat, Adder ley-street, waarlangs een grote menigte stond opgesteld, om hem te begroeten, naar het standbeeld van Jan van Riebeeck. Hier legde hij een grote krans neer met de Nederlandse nationa le kleuren. Een militaire kapél speelde het Wilhelmus. Prins Bernhard reed vervol gens naar het stadhuis, waar een receptie werd gehouden. De Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken, dr Eben Doenges, zei, toen hij uit naam van het Zuidafrikaanse volk het standbeeld van Maria van Rie beeck aanvaardde na de onthul ling, dat het volk en de regering van Nederland geen passender geschenk aan Zuid-Afrika had den kunnen geven. Het zou blij vend herinneren aan de stam, waaruit het Zuidafrikaanse volk was ontsproten. „De waarde van het geschenk en zijn betekenis is nog vergroot en verdiept door het feit, dat het ontvangen is uit de hand van een lid van het Huis van Oranje en dat Uwe ko ninklijke Hoogheid in ons midden kon zijn om het standbeeld te onthullen". De minister verwees nog naar een ander geschenk, dat Zuid- Afrika van Nederland had ont vangen, namelijk het Romeins- Hollands rechtssysteem. „Wij zijn terecht trots op onze erfenis, die een gelukKige vereniging is van Romeins legalisme en Hol lands gezond verstand", aldus dr Doenges. Bij een parade van oudstrijders onder leiding van generaal-ma- joor Fh. Theron, herkende de Prins luit.-kolonel W. O. Webb, die in Nederland in het Britse leger diende na de vorige oorlog. Prins Bernhard sprak met hem. Verscheidene Nederlanders, die in de oorlog in Nederland stre den, woonden de parade bij. Generaal-majoor Theron gaf de Prins een ingebonden boek van de geschiedenis van de Zuid afrikaanse strijdkrachten in de laatste oorlog ten geschenke. Prins Bernhard is Zondag per vliegtuig uit Kaapstad naar Transvaal vertrokken na zijn officieel bezoek aan de vier pro vincies van de Unie te hebben vol tooid. Het inspannendste deel van de tocht is thans achter de rug. Heden gaat de Prins naar het Krugerpark, het grootste natio. nale natuurreservaat ter wereld, waar hij drie dagen zal blijven. Er staan nog slechts enkele of ficiële afspraken te Pretoria en Johannesburg op het program ma, vóórdat de Prins aan het einde van de week naar Neder land terugkeert. Als Prins Bernhard van zijn Zuidafrikaanse reis thuis komt, zal hij daar een collectie protea's vinden, de nationale, in het wild groeiende bloem van Zuid-Afri- digd van een vergrijp tegen de ka, in de volksmond bekend als binnenlandse veiligheid van de suikerbossie. staat. Hij werd vorlopig in vrij heid gesteld. De voormalige premier Paul (Reynand legde Zaterdag als oud- I lid van de commissie voor natio-, nale defensie getuigenis af. De radicale afgevaardigde Hu- gues had Baranes in een kleinochtend tot Maandagavond, landhuis gastvrijheid verleend,! nadat deze hem had meegedeeld i kouder. dat zijn leven in gevaar verueer-1 Veel bewolking met tijdelijk de. Toen Hugues vernam dat enige regen. Matige tot krachtige Baranes geen gevolg had gege-wind, aanvankelijk zuidelijk later ven aan een oproep om voor een westelijk. Lagere middagtempe- Parijs militair gerechtshof te raturen dan gisteren, verschijnen was hij naar Parijs gereisd om zich te zuiveren". Jean Mons is beschuldigd van nalatigheid en het niet in acht nemen der voorschriften waar door de staatveiligheid in gevaar is gebracht". Baranes bekent. André Baranes heeft bekend dat hij geheimen van de r ranse nationale defensie doorgegeven heeft aan de communistische par tij. Volgens hem zijn de gehei men ook doorgegeven aan linkse elementen" en aan de politiechef Jean Dides. Baranes is officieel in staat van beschuldiging gesteld we gens verraad. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag- DINSDAG 5 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 6.32 7.09 Terneuzen 7.07 7.44 Hansweert 7.47 8.24 Walsoorden 7.57 8.34 ZON Ma op onder op on Ier Oct. 4 6.44 18.13 14.24 22.04 5 6.46 18.10 14.59 23.12 6 6.48 18.08 15.28

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1