West-Duitsland krijgt souvereiniteit Steekspel om West-Duitsland De Prins in Kaapstad Sunarjo over Nieuw-Guinea Nog vier Nederlanders Djakarta gearresteerd WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTA!7DrN Onverwachte moeilij Europa dient tot een nieuwe vorm van samenwerking te komen in DE CONFERENTIE TE LONDEN RADIOTOESPRAAK VAN MENDES FRANCE. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW op onder op Oct. rrmnkerlne bl1 Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZATERDAG 2 OCTOBER 1954. 9e Jaargang No. 3268. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Op de negen-mogendhedencon- ferentie in Londen is men het Vrijdagochtend in wezen eens ge worden over de kwestie van toe zicht op de sterkte der strijd krachten, aldus heeft een Britse woordvoerder verklaard. Een Franse afgevaardigde deel de mede, dat de besprekingen van de Westelijke „Grote Drie" met Adenauer over herstel van de Westduitse souvereiniteit, die ge lijk met de negen-mogendheden- conferentie werden gevoerd, ,,m feite geëindigd zijn". Minister Beyen en zijn Luxem burgse collega, Bech, hebben Vrij dagmiddag het noenmaal ge bruikt bij minister Eden. Ook de Nederlandse ambassadeur in Londen, Stikker, en sir Frank Roberts, deskundige voor Duitse aangelegenheden van 't „Foreign Office", waren aanwezig. Een Britse woordvoerder heeft verklaard, dat de enkele punten van ondergeschikt belang met betrekking tot het toezicht op de strijdkrachten desnoods wel bui ten de conferentie kunnen wor den geregeld. De mogelijkheid bestond echter, dat enkele tech nische kwesties een verlenging van de conferentie nodig zouden maken. De woordvoerder zei, dat over de begrenzing van de strijdkrach ten naai: boven en naar beneden overeenstemming is bereikt, evenals over de bijdrage van Duitsland, de beweging en de lig ging der troepen onder de Euro pese opperbevelhebber van het Atlantisch Pact en het versnel len van de integratie der strijd krachten. Engeland, Frankrijk en Ame rika zullen heden West-Duitsland plechtig een spoedige souverei- nieteit beloven en onmiddellijk zo goed als afstand doen van hun rechten als bezettende mogend heden. De negen Westelijke staatslie den hebben gisteren de laatste hand gelegd aan hun plan om Duitsland opnieuw te bewapenen in een nieuw Europese defensie groepering. De verklaring, waarin de sou vereiniteit wordt toegezegd, is door deskundigen opgesteld. Zij is ook door bondskanselier Ade nauer goedgekeurd. De onderteaening zal heden om 12 uur geschieden, zo is door een Britse woordvoerder meege deeld. In de tijd dat de souvereiniteit nog niet overgedragen is, zullen de bezetters het gebruik van hun bevoegdheden als zodanig tot een minimum beperken en er alleen nog gebruik van maken na over leg met de Westduitse regering. De nieuwe geallieerd-Duitse overeenkomsten, waarin de bondsrepubliek haar volledige vrijheid wordt hergeven, zullen voor het einde van het jaar wor den opgesteld en van kracht wor den zodra de nationale parlemen ten ze hebben goedgekeurd. Men hoopt dat de souvereini- teitsoverdracht kan geschieden gelijktijdig met het in werking treden van het nieuwe Europese defensieplan. De overeenstemming over de nieuwe defensiestructuur en haar verbindingen met het Atlantisch Pact is thans volledig. West-Duitsland zal toetreden tot de huidige uit veertien landen bestaande Atlantische alliantie en een Brusselse verdragsorgani satie van zeven landen, met be voegdheid om een half millioen soldaten op de been te brengen, namelijk 12 divisies, een tacti- che luchtmacht en marine-eenhe. den. integratie van de Duitse troe pen met de andere formaties van het Atlantisch Pact, zodat zij niet tot een nieuwe „wehrmacht" kun nen worden, zal de taak zijn van generaal Gruenther, de opperbe velhebber in Europa. De eerste Duitse soldaten als de Franse nationale vergadering tenminste het nieuwe plan goed keurt zullen in het begin van het nieuwe jaar in uniform ver schijnen. Men is reeds bezig de docu menten en een slotcommuniqué, dat de historische besluiten van Londen vastlegt, op te stellen. De veelomvattendheid van de ver schillende accoorden waaron der beperking van de strijdkrach ten en toezicht op de bewapening kan het nodig maken dat men ook Zondag nog vergadert. De Westelijke staatslieden heb ben Vrijdag vier beslissende bij eenkomsten gehouden -twee van de „grote drie" en Duits land, en twee van de volledige conferentie. De uitgebreide groep van Brussel de Westerse Unie zal de beperkingen naar boven van de omvang der nationale strijdkrachten op het vastenland vaststellen en de productie van alle grote wapens coördineren. Een nieuw uitvoerend lichaam, op te richten door de groep, zal wapens en uitrusting onder de Europese leden verdelen naar rato van de omvang der strijd krachten. Geen wapens voor massale ver nietiging zullen worden vervaar digd in gebieden die als „strate gische kwestbaar" zijn geclassi ficeerd. Grote conventionele wa pens zullen onder streng toezicht worden vervaardigd. Behalve permanente commissie met een hoofdkwartier te Lon den zal de Brusselse groep een raad van ministers en een raad gevend vergadering hebben. De laatste, bestaande uit parle mentsleden van de zeven aange sloten landen Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, West-Duitsland en Italië zal eens per jaar verga deren, waarschijnlijk in het ge bouw van de Raad van Europa te Straatsburg, zo wordt uit confe rentiekringen vernomen. Mendès-France, die de goedkeu ring van zijn parlement nog moet zien te ^rijgen, heeft in Londen niet alles gekregen wat hij wen ste. Maar, met een grote mate van overeenstemming over zijn plan tot toezicht op de bewape ning en gesteund door de Britse belofte, om sterke militaire een heden op het vasteland te hou den gedurende de rest van deze eeuw, keert hij naar Parijs terug met een nieuwe grote diplomatie ke zege. Hij heeft het bureau voor wapenproduetie, dat hij aan vankelijk van vitaal belang acht te om zijn parlement te verzoe nen met een bewapening van Duitsland, moeten opofferen. In theorie leeft dit plan nog, maar aanvaarding door de Brusselse groep wordt niet waarschijnlijk geacht. Vele vurige aanhangers van Europese intergratie, die met de dood van de E.V.G. hun zwaarste slag kregen, beschouwen de nieu we Brusselse organisatie als een middel tot nog grotere eenheid op het vasteland, ditmaal met de steun van Engeland. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat Engeland dat in de Brusselse groep niet wordt gehinderd door de bovennationa le trekken van het E.V.G.-plan, thans alles zal doen wat het kan n de samenwerking met zijn buren op het vasteland te vergro ten. ONVERWACHTE MOEI LMKHEID. De Franse minister-president Mendès-France heeft de te Lon den bijeen zijnde ministers me degedeeld van mening te zijn dat niet voldoende aandacht is besteed aan zijn voorstellen voor een gemeenschappelijk vervaar digen en verdelen der wapens, bestemd voor de leden-staten der nieuw in te stellen Europese ver- dedigingsorganhlatie, aldus een Vrijdag te Londen door 'n woord voerder van het Brits» ministerie van Buitenlandse Zaken afgeleg de verklaring. De woordvoerder zeide, dat de andere acht delegaties er Donder dagavond j.l. vast van overtuigd waren geweest, dat Mendès- France had ingestemd met het plan-Spaak voor het toezicht op de bewapening. Gemeld is, dat dit plan minder ingewikkeld was dan het Franse, en dat het niet zo tot in bijzonderheden toezicht wilde oefenen. De Britse minister van Buiten landse Zaken Eden is Vrijdag avond te gast geweest bij Men dès-France en heeft gepoogd een compromis te vinden ter over brugging van de tegenstelling tussen het Franse standpunt en dat der acht andere, te Londen vertegenwoordigde staten. De woordvoerder zeide voorts, dat de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Canada en België, Foster Dulles, Pearson en Spaak, bepaalde com promis-voorstellen hadden ge daan, welke de Franse delegatie echter onaanvaardbaar achtte. Tegen het einde van de bijeen komst van Vrijdag, waarop het afwijkende Franse standpunt be kend werd, deed minister Eden een beroep op zijn ambtgenoten, die hij verzocht „niet uit het oog te verliezen, welke grote kwesties op het spel staan". Hij verzocht hen deze vraag stukken „vastbesloten te benade ren in een geest van Europese eensgezindheid". „Ik meen dat dit het, in het licht gezien van dit uitgebreider doel, en de grote mate van over eenstemming, welke reeds op an der terrein werd bereikt, in aan merking genomen, een grote te leurstelling zou zijn, indien tech nische vraagstukken een hinder paal zouden vermen voor 't suc cesvol beëindigen onzer bespre kingen", aldus Eden. De woordvoerder gaf, in ant woord op vragen, te kennen, dat, indien er te Londen geen over eenstemming zou worden bereikt, ook Edens voorstel van Woens dag j.l., strekkende tot het hand haven van vier Britse divisies en een tactische luchtmacht op het Europese vasteland tot het einde der twintigste eeuw, van de baan zou zijn. De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken vatte de thans geschapen toestand als vogt samen: „De conferentie verkeert in moeilijkheden over het gehele vraagstuk van het toezicht op de bewapening, dit in verbard met het toetreden van West- Duitsland tot de Brusselse ver dragsorganisatie en de Navo. Het spijt mij te moeten zeggen dat de vorderingen, die wij Don- j derdag j-1. verwachtten Vrijdag te zullen maken, niet zijn verwezen lijkt". In antwoord op de vraag, of er in beginsel overeenstemming was bereikt over alle andere aangelegenheden, antwoordde de woordvoerder: „Ja". Doch deze is afhankelijk van overeenstemming over de wijze waarop het toezicht op de bewa pening zal worden uitgeoefend. Zoals de aanwijzing van bepaal de strategisch gelegen gebieden, waarin zekere wapensoorten niet zullen worden vervaardigd en het samenstellen van de lijst de zer wapens. De Franse eerste-minister, Mendès-France, heeft Vrijdag avond in een radiotoespraak voor de B.B.C. gezegd, dat alle afge vaardigden op de Londense confe rentie zich ten volle bewust zijn van de ernstige toestand, die zal ontstaan, indien er geen over eenstemming wordt bereikt. Er wordt in plaats van gemarchan deerd, openhartig onderhandeld. Mendès-France zeide te geloven, dat openhartigheid meer resulta ten zal afwerpen dan gemarchan deer. De opbouw van een meer ver enigd Europa kan, volgens de Franse premier, alleen voort vloeien uit het voortdurende streven naar het aanknopen van banden van eensgezindheid op al le gebied tussen aan elkaar gren zende landen. De toespraak werd in het En gels uitgesproken. Van de zijde der Franse delegatie is medegedeeld, dat Mendès- France vandaag de verklaring zal ondertekenen, waarin de „Westerse grote drie" verklaren „voornemens te zijn West-Duits land tot een souvereine staat te maken". „Hierdoor zal de premier waarschijnlijk verder gaan dan de Franse nationale vergadering zou willen, doch hij heeft beslo ten dit te doen, omdat hij het de juiste politiek achtte", aldus de ze Franse zegslieden. DE RAMP MET DE „TRITON" De Ierse minister van Industrie en Handel heeft een officieel openbaar onderzoek gelast naar de oorzaken van de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Triton" en de omstandigheden, waaronder deze ramp is geschied. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft Don derdag in de algemene vergade ring der Verenigde Naties ver klaard, dat de towestie-'Nieuw- Guinea een zaak van levensbe lang is, welke een gevaar vormt voor de vrede en de veiligheid in Zuid-Oost-Azië. Minister Sunarjo zei onder meer: „Dit vraagstuk is sindis de overdracht van de souve reiniteit tegen het einde van 1949 ernstiger en van explosie ver aard geworden, enerzijds door de aanhoudende weigering van Nederland om de in 1952 onderbroken onderhandelingen te hervatten en anderzijds door de versterking der bezettings strijdkrachten in West-Irian. Hij zeide dat zijn delegatie „verrast" was door de toon en de opmerkingen van de Austra lische minister van Buitenland se Zaken, Casey, „te meer door de gematigde toon, waarin de Nederlandse gedelegeerde sprak Hij zeide te erkennen, dat Australië, „als bestuurder van Oost-Irian", een natuurlijk en begrijpelijk belang stelde in hetgeen in een aangrenzend gebied gebeurde, „doch de fel heid van de Australische reac tie naar aanleiding van deze kwestie kwam ons als onevenre dig groot voor". Sujarno zeide dat zijn regering „nooit een aanspraak op Oost Irian heeft doen gelden en dat ook nu niet doet". Door de kwestie voor de Ver. Naties te brengen „pogen wij onze landgenoten te bevrijden van het koloniale bestuur. Wij pogen het laatste vraagstuk op te lossen, dat voortvloeit uit onze strijd voor de onafhanke lijkheid. Wij hebben geen ex pansieneigingen noch hebben wij enig besluit genomen ten aanzien van gebieden buiten onze nationale grenzen", aldus de minister. Te Londen is thans de confe rentie van negen mogendheden bijeen die, na de verwerping door Frankrijk van de Europese De fensiegemeenschap, tot taak heeft om te overleggen op welke wijze de militaire samenwerking van West-Europa, met eventuele medewerking van West-Duits land, moet worden geregeld. Zowel Eden als Mendès-France willen een toelating van Duits land tot de N.A.T.O., maar daar mede gepaard gaande toetreding van West-Duitsland en ook van Italië tot het Westeuropees ver drag van Brussel van 17 Maart 1948. Men zal zich herinneren, dat dit verdrag, gesloten een paar weken na de Russische overval op Tsjecho-Slowakije, ten doel had om gezamenlijk aan 'n even tuele Russische agressie tegen West-Europa het hoofd te bieden. Dit werd niet met zoveel woor den in het tractaat gezegd. In de eerste plaats werd economische, sociale en culturele samenwer king vooropgezet en pas daarna kwam de militaire, waarom het in wezen ging. Het Westeuropees verdrag is door het in 1949 gevolgde Atlan tisch Pact (N.A.T.O.) wat ter zijde geschoven, maar het bestaat nog steeds en het aanvankelijk onder Montgomery te Fontaine- bleau gevestigde hoofdkwartier is thans dat van de middengroep der atlantische staten in Europa. Mendès-France heeft zich, vooral voor de Raad van Euro pa te Straatsburg, moeite gege ven om Frankrijk's standpunt te verduidelijken. Om te bewijzen dat Frankrijk niet slechts nega tief wil werken, dient zijn voor stel om Duitsland langs deze weg in de N.A.T.O. op te nemen. Daarna echter is in Mendès- France's uitlatingen zekere ver andering gekomen, waaruit men, hopenlijk niet te optimistisch af leidt, dat Frankrijk zich niet tegen de opname van Duitsland in de N.A.T.O. zal verzetten. Nu is op de eerste conferentiedag ge bleken, dat Frankrijk komt met het Saarvraagstuk. waarvan het reeds vóór de verwerping van de E.D.G. heette, dat dit moest wor den geregeld, vóórdat de E.D.G. in werking kon treden. Aan de andere kant is er een Duits me- mbrandum, waarin Duitsland be paalde eisen stelt, vóórdat het bereid is om langs de aangewezen weg tot de N.A.T.O. toe te tre den. Er is ook de verklaring van Foster Dulles, dat; nu de ver werping van de E.D.G. met zich heeft gebracht, dat de verwach te Westeuropese eenheid op mi litair gebied niet is verkregen en zodoende Duitsland niet automa tisch aan de Westeuropese ver dediging kan deelnemen, ook Amerika, tenzij nieuwe beslissin gen worden genomen, de voor waarden voor zijn veiligheid op nieuw in overweging moet ne men. nulles stelt zich op het stand punt, dat het aan Europa is om tot een nieuwe vorm van mili taire samenwerking te komen en aan Amerika om te bepalen, wel ke hulp het kan bieden en op welke wijze. Er is natuurlijk geen sprake van, dat de N.A.T.O. zou worden ontbonden. Maar zou in de N.A.T.O. geen vaste Euro pese kern kunnen worden ge vormd. dan zal Amerika aan de N.A.T.O. niet de aandacht kun nen blijven schenken zoals het tot nu toe deed. EEN ANDERE WENS. Men ziet dat het te Londen gaat om grote, overwegend Europese belangen. Daarbij komt nog, dat de door Tito te Belgrado ontwikkelde activiteit er op wijst, dat deze niet als het ware geluidloos ge dwongen wil worden om tot de N.A.T.O. toe te treden. Tito wil via het Balkanpact komen tot een Europese samenwerking, die meer omvattend is dan die van het zgn. Klein-Europa. Dit is ook van belang voor de verhouding van Joego-Slavië tot Italië. Pic- cioni is, onder de nieuwe drang der omstandigheden inzake het schandaal Montesi, waarbij zijn zoon betrokken is, als minister van Buitenlandse Zaken afgetre den en opgevolgd door Martino. Dit neemt niet weg, dat men de mening is toegedaan, dat de op lossing van het vraagstuk-Triëst inderdaad binnen korte tijd kan worden tegemoet gezien. De zaken in Oost-Azië blijven de aandacht trekxen. Formosa en het vooruitgeschoven eiland Quemoy liggen in het middelpunt der spanning. Van verdere mili taire maatregelen hoort men echter niet. Attlee heeft, van zijn Chinese reis teruggekeerd, het standpunt ingenomen: geef For mosa aan rood-China. Nog afge scheiden van het feit, dat#op For mosa Tsjang Kai Sjek m'et onge veer 600.000 man troepen zit, zal dienaangaande tussen Amerika en Engeland zeker niet gemakke lijk overeenstemming worden bereikt. India en Indonesië zijn nu overeengekomen om een nieu we conferentie van Aziatische en Arabische staten bijeen te roepen, waaraan dan een her nieuwd overleg van deze beide staten met de drie andere Colom- bo-deelnemers: Birma, Pakistan en Ceylon zou voorafgaan. Het doet wat eigenaardig aan, dat In donesië, welks economisch be staan op het spel staat, een der gelijk initiatief ter hand neemt, dat dan bovendien gericht is op Arabische staten, voor het me rendeel afhankelijk van de hulp in economische zin, die Amerika en Engeland bieden. DE VERENIGDE NATIES. De assemblee der Verenigde Naties heeft oud-minister Van Kleffens tot voorzitter gekozen. De Nederlandse delegatie zal nu ter ere daarvan een ontvangst aan de gedelegeerden der V. N. aanbieden, waarbij het Concert gebouworkest, op tournée in Amerika, zich voor het eerst zal doen horen. Tegen de wens van Nederland is Nieuw-Guinea, tegen die van Engeland is Cyprus op de agen da geplaatst. Van belang is, dat Wysjinski's opnieuw herhaalde poging om rood-China de rechten van het Chinese lidmaatschap toe te kennen, onmiddellijk heeft gefaald. Integendeel, het Ame rikaanse tegenvoorstel om daar over althans voorlopig niet te spreken, werd met grote meer derheid aangenomen. Dulles' redevoering liep vooral over het plan voor gezamenlijke atoomenergie voor vredelievende doeleinden, waarover met Rus land vergeefs blijkt te zijn onder handeld. Rusland heeft nu een tegenvoorstel gedaan om eerst alle atoombommen en soortge lijke te verbieden. Maar het heeft er in toegestemd, dat Amerika's plan op de agenda der assemblee is geplaatst. De ochtendbladen in Kaapstad hebben Vrijdag in hoofdartikelen de komst van Prins Bernhard hartelijk toegejuicht. De in het Engels verschijnende „Cape Ti mes" schreef: „Prins Bernhard zal door alle Zuid-Afrikanen wor den begroet als vertegenwoordi ger van een koningin die wij allen bewonderen, en van een land waarmee de meerderheid van de blanke bevolking van ons land verbonden is. Kaapstad waardeert ten zeerste het compli ment, dat het bezoek van deze koninklijke reiziger inhoudt". De Afrikaanse „Die Burger" schreef in een hoofdartikel in 't Nederlands, dat, hoewel de ban den van Zuid-Afirka met Neder land somtijds verslapt waren, zij nooit geheel verbroken werden. „Het bezoek van Prins Bernhard zal een krachtige bijdrage zijn voor het versterken van deze banden. Het bezoek van de Prins is de treffendste aanwijzing voor het bestaan van een geestes gemeenschap tussen Nederland en het volk van Zuid-Afrika". Prins Bernhard is Vrijdagoch tend om 12.30 plaatselijke tijd in Kaapstad aangekomen, waar hij hartelijk werd begroet. Langs de gehele route, die de stoet via de mét vlaggen versierde Adderley- street naar het gouvernements huis volgde, stonden aan beide kanten de belangstellenden ge schaard, die de Prins toejuichten. Het weer was, na de regen van Donderdag, opgeklaard en de zon scheen helder. De Zuid-Afrikaanse vereniging van oud-strijders zal Zaterdag de Prins een exemplaar van „The springbok record", de geschiede nis van de Zuid-Afrikaanse strijd krachten in de tweede wereldoor log, aanbieden. Voorts zal de Prins het ere-lidmaatschap en het insigne van de vereniging krij gen. In het kasteel van Kaapstad, waarvan de eerste steen in 1666 door Simon v. d. Stel werd ge legd, heeft de administrateur van de Kaapprovincie. Philippus Olli- vier, Vrijdagavond aan Prins Bernhard 'n banket aangeboden. Prins Bernhard was vergezeld door de leden van zijn gevolg. Voorts waren aanwezig de Zuid- afrikaanse minister van Binnen landse Zaken, dr E. Oenges, de Nederlandse ambassadeur J. van den Berg, de bevelhebber van de Zuidatlantische marinebasis vice- admiraal Ian Campbell, de burge meester van Kaapstad A. F. Keen, dr A. G. Geyer, voormalig Zuidafrikaans commissaris in Londen, de echtgenote van deze heren, consulaire vertegenwoor digers, burgerlijke hoogwaardig heidsbekleders en andere voor aanstaande personen. De administrateur, Ollivier verklaarde in een toespraak tot de Prins: „Ik verwelkom van avond Uwe Koninklijke Hoogheid op de plaats waar Nederlanders in een vruchtbare bodem de eer ste twijg voor de Zuidafrikaanse natie plantten. Het verheugt mij, dat geduren de de afgelopen paar jaren zoveel door onze twee regeringen is ge daan om de culturele banden tus sen Nederland en Zuid-Afrika te versterken. Zuid-Afrika is een veel-bespro- ken land. Berichten geven echter somtijds een verwrongen beeld en de daarop gegronde opvattin gen en meningen zijn onrijp en eveneens verwrongen. Wij zijn daarom verheugd dat Uwe Ko ninklijke Hoogheid met Uw grote belangstelling en bovenal Uw practische zin de gelegenheid heeft om, hoe vluchtig dan ook, uit de eerste hand kennis te ma ken met de sfeer en de omstan digheden die in Zuid-Afrika heer sen". De heer Ollivier bood de Prins daarop een springbokhuid aan. Hij verzocht Prins Bernhard aan Koningin Juliana, Prinses Wil- helmina en de vier Prinsessen de goede wensen van het volk van de Kaapprovincie over te bren gen. In antwoord op de welkomst rede van de administrateur, zeide Prins Bernhard, dat de ontvangst in de rustige sfeer van een oud kasteel een bijzondere bekoring had. Niet alleen aan het kasteel en Kaapstad, maar aan de gehele Kaapprovincie zijn herinneringen verbonden aan het werk van Nederlanders. „Kaap stad imponeert mij als een stad, die zich door en door bewust is van de eisen des tijds en tezelf dertijd de sfeer van traditie _»n de trots op haar geschiedenis heeft behouden", aldus de Prins, Hij sprak zijn beste wensen uit voor de welvaart van de Kaap, waar zovelen van zijn landslieden een gelukkig bestaan hebben gevonden en hun beste krachten geven voor de economische en culturele ontwikkeling van de provincie. Prins Bernhard is Vrijdagmid dag met de kabelbaan naar de top van de Tafelberg gegaan. De berg is bijna 170 meter hoog. Van de top heeft men een prachtig uit zicht op de stad en het zich in zuidelijke richting uitstrekkend schiereiland. De kabelbaan, die een lengte- heeft van ongeveer 1.200 meter, werd in 1929 voltooid. Na zijn terugkeer van de Tafel berg maakte de Prins, vergezeld door leden van zijn gevolg, op zijn» gemak een wandeling door de stad. De Prins, die bloothoofds was en een pijp rookte, liep onop gemerkt door de menigte. Zonder gids zocht hij een paar plaatsen van historische betekenis op. De Prins bracht enige tijd door in het oude stadhuis, dat nu een schilderijenmuseum is. INSLLiriNG. In de late avond van 30 Sep tember is men binnengeslopen in een perceel aan de Hoefkade te 's-Gravenhage. Uit verscheidene doosjes werd een bedrag van to taal 400,— meegenomen. Voorts een gouden ring en een doublé herenarmbandhorloge. Het totaal aantal Nederlanders, dat Dinsdag in Djakarta gearre steerd werd, blijkt tien te zijn, behalve de zes reeds doorgegeven namen werden die dag nog aan gehouden: J. van der Struys, ge- pensionneerd sergeant van het K.N.I.L., C. H. Wedding, gepen- sionneerd Knil-sergeant, werk zaam bij Velodrone, L. J. van Aken, voormalig milicien bij het Knil, thans werkzaam als waker bij het Nederlandse hoge com missariaat in Djakarta en H. Maas, gepensionneerd Knil-fou- rier, later burger-ambtenaar bij de Nederlandse militaire missie, thans werkzaam als administra tieve kracht bij de assurantie- Parijs heeft nog eens opzien gewekt doordat, tengevolge van onderlinge politieke verdenkin gen, is gebleken, dat de commu nisten zijn doorgedrongen tot in de geheimen van Frankrijk's na tionale verdedigingsraad, een lichaam waarvan slechts enkele Franse ministers deel uitmaken. De vraag, welke rol de hoofd commissaris Dides daarin heeft gespeeld, is voor verschillende beantwoordingen vatbaar. Men ziet hierin de strijd weerspiegeld van de nieuw optredende minis ter van Binnenlandse Zaken, die het personeel van de veiligheids dienst van zijn voorganger niet vertrouwde en daarom de hoofd commissaris heeft laten bespion- neren en zelfs op klaarlichte dag door zijn eigen agenten op straat heeft laten arresteren. Mede met het oog op Parijs als zetel van de N.A.T.O., dient het gebeurde zeker niet ter verhoging van Frankrijk's prestige! VAN DER MANDERE. maatschappij „De Nederlanden van 1845". Naar P.I. Aneta voorts ver neemt, is het hoofd van de con sulaire afdeling van het Neder landse hoge commissariaat nog niet geslaagd gegevens te verkrij gen over de redenen, die tot deze arrestatie hebben geleid. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Overwegend droog. Overwegend droog weer met later op de dag enkele verspreide opklaringen en hogere tempera turen dan gisteren. Matige wind tussen zuidwest en zuid. ZATERDAG 2 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 4.30 5.05 5.45 5.5.5 n.m. 4.45 5.20 6.00 6.10 ZONDAG 3 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.06 5.41 6.21 5.31 n.m. 5.24 5.59 6.39 6.49 ZON Ma u 2 6.41 18.17 12.45 20.14 3 6.43 18.15 13.39 21.04 4 6.44 18.13 14.24 22.04

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1