Voortgezette behandeling de zaak-Schmidt van Wat brengt de Radio? EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Het bezoek van Prins Bernhard aan Zuid-Afrika 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Nieuwe overstromingen India GEMEENTE TERNEUZEN tweede blad INDONESIË in Vrijdag 1 October 1954 9e Jaargang No. 3267 Prins Bernhard te Durban Nachtelijke fabrieksbrand te Rotterdam De „Bond van Duitsers" Overstromingen in Honduras Geen onderzoek_naar verlies van Dien BienPhoe waarschuwen tegen De deken van Canterbury „ondervraagd" Verwijten van Syngman Rhee aan adres van V. S. en Japan Wat de Belgen eten Chinese infiltratie in Thailand Van Fleet over Quemoy DE VRIJE ZEEUW Prins Bernhard heeft Donder dag per auto een tocht gemaakt naar het dal van de duizend heuvels tussen Pietermaritziburg en Durban, waar hij Woensdag op weg van Pretoria naar Dur ban overheen gevlogen was, om het prachtige landschap van dichtbij te kunnen zien. Hoewel Woensdag de drukste dag tot dusver van Prins Bern- hard's reis was, zag de Prins er Donderdagochtend uitgerust uit. De tocht naar het dal is in de plaats gekomen van een vrije ochtend. De Prins was verge zeld door de gouverneur van Natal, Shepstone, en de Neder landse ambassadeur in Zuid- Afriltoa, Van den ©erg. Na terug keer in Durban gebruikte Prins Bernhard een speciaal bereide schotel kerrie en rijst, alvorens naar Bloemfontijn te vertrek ken. Op een receptie ter ere van de Prins door de Durbanse Neder landse gemeenschap geigeven, heeft Prins Bernhard de me daille in brons van de Neder landse Leeuw uit naam van Koningin Juliana uitgereikt aan de uit Arnhem afkomstige Ne derlander J. B. Uibbink wegens bijzondere diensten gedurende de laatste oorlog bewezen. UWbink is nu verbonden aan het kantoor van de Holland- Afrikalijn te Durban. Hiervoor had de Prins een re ceptie bijgewoond aan boord van de Bloemfontein" in de haven van Durban, gegeven door de directeur van de Hol- land-Afrikalijn, de heer S. J. Mook. Op een partij aan het eind van de dag, die door honderden Nederlanders werd bijgewoond, vertelde de voorzitter van de Nederlandse club, Hendrik Lith, dat de Nederlandse gemeen schap in Durban van in het ge heel tien personen in 1925 was uitgegroeid tot het huidige aan tal van twee duizend. Prins Bernhard antwoordde hierop te hopen, dat de Durbanse Neder landse gemeenschap in de vol gende twintig jaar zou uitgroe ien tot twintigduizend. Het kon slechts in het belang van beide landen zijn als de band met Nederland werd bewaard. Van te voren had de Prins ge schenken gekregen van aanwe zige Nederlanders voor de vier Prinsessen, o.a. een Zoeloepop voor Prinses Marijke. Prins Bernhard schudde alle aanwe zigen de hand en sprak met ve len. In Kaapstad heeft de admini strateur van de Kaapprovincie, P. J. Olivier, Woensdag er spe ciaal opaangedrongen, dat kin deren Zaterdagmorgen de ont hulling door Prins Bernhard van het beeld van Maria Quel- lerie, de echtgenote van Jan van Riebeeck, voor het gebouw van de zuidafrikaanse nationa le galerij in Kaapstad zullen bijwonen. Hij zei, dat de Prins veel van kinderen houdt en gaarne velen van hen bij het ceremonie te genwoordig zou willen zien. Woensdagnacht omstreeks half drie brak door onbekende oorzaak brand uit in het twee verdiepingen tellende pand van de eerste Nederlandse rond- cartonnagefabriek aan de Wil- helminakade te Rotterdam. De brandweer was spoedig met groot materieel, onder meer twee ladderwagens, ter plaatse. Het vuur zou op de benedenver dieping op de spuiterij van de fabriek ontstaan zijn en zich via het plafond een weg hebben gebaand naar de tweede verdie ping, waar zich de z.g. kokeraf deling van de fabriek bevindt en waar ook machinerieën op gesteld staan. Toen het vuur hier woedde, moesten de brand weerlieden ladders tegen de muur zetten en ruiten inslaan om het vuur te kunnen bestrij den. De brand woedde in onge veer een derde gedeelte van het bedrijf. De kantoren bleven in tact, hoewel daar, evenals el ders in het bedrijf, waterschade was. Men werkt in ploegen in het bedrijf en toen de tweede ploeg bestaande uit drie mensen, Woensdagavond om tien uur naar huis ging, was alles nog in orde. Om ongeveer vier uur was de brandweer het vuur meester en toon aan het nablussen worden begonnen. De omvang van de schade, die door verzekering wordt ge dekt, is nog niet bekend. De Bond van Duitsers, een der kleine neutralistenpartijen in de bondsrepubliek, heeft bij de rechtbank van Ansberg in West- falen een klacht ingediend tegen de politie van Hamm, die de partijdag dezer partij verboden heeft. De partijleiders wilden daar'tijdens het afgelopen week einde bijeen komen, doch de poli tie greep in, omdat de Bond van Duitsers bij vorige gelegenheden de bondsrepubliek „met boos op zet verachtelijk gemaakt en haar grondwettelijke orde beschimpt heeft". Nadat de neutralisten in Hamm waren weggestuurd, heb ben zij getracht in Keulen on derdak te krijgen, doch ook daar werden zij afgewezen. Zij hebben tenslotte een passagiersschip ge huurd en hun partijcongres tij dens een retourvaart tussen Keu len en Honnef gehouden. Leider van de „Bond van Duitsers" is de vroegere Katholieke rijkskan selier Dr. Wirth. De partij leed vorig jaar bij de verkiezingen voor de bondsdag een volkomen fiasco, nadat zij door de regering was beschuldigd verkiezingsgel- den uit de Sowjetzone te hebben ontvangen. Ten gevolge van zware regen val wordt de noord-kust van Honduras door zware ovei stro mingen geteisterd. Veel gewas sen, alsmede bananenplantages zijn vernield. Twee Amerikaanse marineschepen zijn naar de plaats des onheils gezonden ten einde personen te evacueren en de verbindingen te onderhou den. Een hoge officier van het Fran se opperbevel in Indo-China heeft Woensdag verklaard, dat er geen onderzoek zal worden ingesteld naar het verlies van de vesting Dien Bien Phoe, waarom inder tijd fel is bevochten. Generaal De Castries, die het ■bevel over het fort voerde, di neerde Dinsdagavond met kolonel Pierre Langlais, die hem volgens bepaalde berichten er van heeft beschuldigd, in het laatste sta dium van de strijd het gezag over de manschappen te hebben ve r loren. Beiden weigerden commentaar op de berichten te leveren. „U kunt ons samen zien dineren en dat is een bewijs, dat wij op goede voet met elkaar staan", aldus het antwoord op vragen van journalisten. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt -en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. Bij de voortgezette behandeling van de zaak-Schmidt werd het verhoor van getuige Tomasoa voortgezet. Tijdens het verhoor herinnerde rechter Liem getuige er enige malen aan, dat hij on der ede stond en zijn fantasie niet de vrije loop moest laten. Tomasoa verklaarde over de Nigo (Nederlands-Indische gue- rilla-organisatie), dat deze orga nisatie 21.000 leden telde, waar van de heer Jungschlager, die zich thans in arrest bevindt, de leider was. Tomasao had voorts gehoord, zo verklaarde hij verder, dat grote Europese maatschap pijen, zoals o.a. de Internatio, de Borsumy, Jacobson en Van den Berg, Geo Whery, de Standard Vacuum Oil de Nigeo geldelijke steun verleenden. Tomasoa gaf vervolgens uit voerige verklaringen over de be zoeken, die verdachte Schmidt in 1950 volgens zijn zeggen op de onderneming „Darmaga" bracht. Eenmaal was Schmidt in een auto met het nummer van Ban dung gekomen, hijzelf achter het stuur. Schmidt stelde daar tegenover, dat hij niet kan sturen en niet in het bezit van een rijbewijs is. Tomasoa had eenmaal uit de auto van Schmidt een kist met patronen en een kist met hand granaten moeten halen en naar de administrateurswoning moeten De „rode deken van Canter bury", Hewlett Johnison, heeft zich vrijwillig aan een onder vraging onderworpen op de Amerikaanse ambassade te Lon den. De ondervraging had be trekking op een reis, die hij in 1945 in Amerika heeft gemaakt. Hem werd de vraag gesteld of hij de uitnodiging voor die reis van de Amerikaanse communis tische partij had ontvangen. Het antwoord luidde met klem ontkennend. De tournee werd gehouden onder auspiciën van de nationale raad voor Ameri- kaans-Sowjetruissische vriend schap. Deze raad zou volgens Louis Budenz, een gewezen hoofdredacteur van de commu nistische „Daily Worker" van New York, een communistische „frontorganisatie" zijn. De Amerikaanse autoriteiten willen nu onderzoeken of de uitnodiging aan Johnson recht streeks van de communistische partij afkomstig was. Johnson's verklaringen zullen voor verder onderzoek naar Amerika gezon den worden. De noord-oostelijke Indische staat Assam is opnieuw door overstromingen getroffen ten gevolge van het buiten de oevers treden van vijf zijrivieren van de Brahmapoetra door ab normaal ziware regenval op Dinsdag, aldus te Calcutta ont vangen berichten. President Syngman Rhee heeft verklaard, dat de Verenigde Sta ten hebben gedreigd Zuid-Korea iedere hulp te onthouden, indien dit land geen vriendschappelijke betreakingen met Japan wil aan knopen. ,,Z.-Korea kan de Ver. Staten niet blindelings volgen, zelfs niet indien het geen hulp meer zou krijgen". Hij beschuldigde Japan er van heimelijK agressieve bedoelingen ten aanzien van Korea te koeste ren. De president beklaagde zich er over, dat Amerikaanse strijd krachten uit Korea wordep terug- getrokaen zonder dat hij vooraf geraadpleegd was. De V. S. had den zijn eis aangaande de oprich ting van vijftien tot twintig Zuidkoreaanse gevechtsdivisies verworpen. Deze divisies waren nodig om het vacuum, ontstaan door het vertrek der Amerikaan se troepen ,te vullen. De Noordkoreanen hadden Z. Korea in 1950 overvallen, nadat de AmeriKaanse troepen waren teruggetrokken, de Amerika nen zijn thans bezig dezelfde fout te maken, aldus Rhee. De stad Lakhimpoer en ver scheidene dorpen in de omge ving stonden onder water en een belangrijke houten brug was weggespoeld. De rivier de Teesta in Noord- Bengalen is ook buiten de oevers getreden. Een spoorbrug en tientallen tijdelijke bruggen ge bouwd na de vorige overstro mingen werden volgens door of ficiële berichten door het kol kende water verwoest. In de hoofdstad Jalpaigoeri heerst een ernstige watersnood, alle straten staan blank, maar tot nu toe ispreken de berichten niet over dodelijke slachtoffers. Door overstromingen en aard verschuivingen zijn dezer dagen in de Indiase provincie Oettar- pradesj 38 personen om het le ven gekomen, aldus is Donder dagochtend uit officiële bron in Nieuw-Delhi vernomen. Uit een studie van de Belgi sche hoogleraar prof. Jaicque- mijns blijkt, dat de Belgen grote vleeseters zijn en meer dan 25 procent van hun uitgaven voor voeding besteden aan vlees en vleeswaren. Vis maakt daaren tegen slechts 2,1 procent op dit budget uit. Een Belgisch gezin geeft tussen de 35 en 50 procent van zijn inkomen uit aan voe ding. Prof. Jacquemijns schrijft ver der te hebben kunnen vaststel len, dat de Belgische arbeiders slechts wittebrood eten omdat zij bruin brood, het brood van de armen achten. Opmerkelijk is nu evenwel, dat de welgestelden juist de voorkeur geven aan dit bruine brood, omdat dit door de dokter bij (het volgen van een kuur vaak wordt voorgeschre ven, belegen met nuftige dure soorten buitenlandse kaas, voor al uit Frankrijk en Zwitserland. Prof. Jacquemijns merkt hierbij op, dat de binnenlandse kaas slechts weinig wordt gekocht omdat de verpakking hiervan blijkbaar te eenvoudig en te de mocratisch is. De arbeidersgezinnen eten in België vooral bloedworst en preskop of hoofdkaas als brood belegging terwijl de gegoede burgers niet alleen vanwege de smaak doch ook uit overwegin gen van prestige de voorkeur geven aan gekookte ham. De Belgen eten thans vijf keer zo veel krentebrood en luxebrood- jeis als voor de oorlog, zo blijkt verder nog uit de studie van prof. Jacquemijns. brengen. Hij verhaalde voorts van andere leveringen van wape nen en zei verder, dat Schmidt, die hij naar hij verklaarde nooit had gesproken, een deel van de wapenvoorraad in Augus tus weghaalde. Op een vraag van de rechter, waarvoor de wapens gebruikt werden, zei Tomasoa te vermoeden, dat zij in de geberg ten gebruikt werden tegen de T.N.I. De rechter: „Heeft u Schmidt met eigen ogen zien operaren bij Tangkoeban Prahoe (een vulkaan bij Bandoeng, waar Schmidt vol gens de ten laste legging het af werpen van wapens zou hebben geleid). Tomasoa: „Neen". De rechter: „Resumerend kan ik dus zeggen, dat u Schmidt nooit heeft gesproken, nooit op drachten van hem ontving, nooit aan hem werd voorgesteld, noch ooit enige persoonlijk contact met hem heeft gehad en hem nooit in actie heeft gezien tegen de T.N.I.". Getuige knikte bevestigend. Vervolgens ondervroeg de rech ter getuige Tomasoa over zijn contacten met Jungschlager. *Ook met Jungschlager bleek Tomasoa nooit gesproken te heb ben, Tomasoa zeide, dat' hij had moeten helpen inladen, toen Jungschlager wapens kwam halen van de onderneming. Uit het verdere verhoor bleek, dat getuige in 1952 was gearres teerd wegens oplichting en des wege tot 3% jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Hij was daarvoor reeds tweemaal veroor deeld wegens oplichting. Hij zei- de de ledenlijst van de Nigo met 21.000 leden zelf te hebben ge zien, zelf was hij ook lid, al had hij nooit actief meegedaan. Ook had hij zelf nooit Nigo-leden in actie gezien. Van de steun door Europese bedrijven droeg hij al leen kennis door horen zeggen. De zitting kwam tot een dra matisch einde bij vragen, die ver dediger Bouman stelde over de aanwezigheid van Jungschlager op de onderneming. Volgens To masoa had hij Jungschlager ge zien in October 1950 en Maart 1951. De verdediger legde vijf verklaringen over, waaruit bleek, dat de heer Jungschlager zich van Juni 1950 tot Mei 1951 met verlof in Nederland bevond: een verklaring van de Stoomvaartmij. „Nederland", dat Jungschlager met de „Oranje" op 3 Juni naar Nederland was vertrokken; 'n ver klaring van de directie van de maatschappij, waar hij werkte, over zijn verlof; verklaringen van pensioneigenaars in Maas tricht en Rotterdam en een ver klaring van de K.L.M., dat hij 29 Mei uit Nederland naar Indone sië was teruggekeerd. De verdediger eiste dat Toma soa wegens meineed vervolgd zou worden. De rechter zeide, dat hij nog niet overtiugd was en gaf een voorbeeld, dat het mogelijk was, dat iemand volgens officiële ver klaringen vertrokken was en toch in werkelijkheid zich nog in het land bevond, evenals van Westerling geen officiële verkla ring te vinden was van zijn ver trek uit Indonesië, toen hij In donesia reeds had verlaten. De rechter zegde toe de kwestie na der te onderzoeken. Thailand heeft de algemene vergadering van de Ver. Naties medegedeeld, dat er voorberei dingen worden getroffen voor een grootscheepse infiltratie in Thailand. Deze infitratie, die via Noord-Vietnam uit de pro vincie Juunnan zou moeten ge schieden, beoogt de omverwer ping van de Thailandse rege ring, aldus prins Wan in de al gemene vergadering. Prins Wan herinnerde er aan, dat Thailand de veiligheidsraad in Mei had verzocht een com missie van waarnemers te zen den naar het grensgebied van Thailand mat Indo-China, maar Rusland had zijn veto uitge sproken tegen het verzoek. Thailand behield zich het recht voor deze kwestie in de huidige zitting ter sprake te brengen. Prins Wan zei, dat het defi niëren van agressie reeds een agendapunt was, maar niet het definiëren van omverwerping, „een reëel gevaar voor mijn land". Het verdrag van Manilla stelde duidelijk het gevaar van agressie, maar nam ook het ge vaar van omverwerping in aan merking. ZATERDAG 2 OCT. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Dubbelkwart.; 12.00 Ange lus; 12.03 Metropole ork.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Pianoduo; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Pianospel; 14.20 Engelse les; 14.40 Lichte muziek; 15.15 Kron. v. letteren en kun sten; 15.55 Gram.; 16.00 De schoonheid v/h Gregoriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Parlementair overz.; 18.40 Gram.; 18.45 Regeringsuitzending; 19.00 Nieuws; 19.10 Lichtbaken; 19.30 Avondgebed en lit. kal.; 19.45 Gevar. progr.; 20.15 Idem; 21.00 Act.; 21.15 De gewone man; 21.20 Gram.; 22.00 Muzikale quiz.; 22.30 Koorzang; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Or gelspel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedr. 11.35 Strijkkwartet; 12.00 Accor- deonork.; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Sportpraat- je; 14.00 Filmprogr.; 14.30 Orgel spel; 14.50 Sopraanblokfluit en piano; 15.10 Reportage; 15.30 Gram.; 15.55 Boekbespr.; 16.10 Concertgebouwork.; 17.05 Week- journaal; 17.38 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 18.55 Cau serie', 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Cabaret; 21.25 Gram.; 21.45 Soc. comm.; 22.00 Weense muz;. 22.30 Hoorspel; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15, 14.30 en 15.30 Gram.; 15.45 Accordeonspel; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeonspel; 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 1.700 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturgische ge zangen; 17.30 Orgelconcert; 17.45 Omroepkoor; 18.00 Orgelconcert; 18.15 Omroepkoor; 18.25 Orgel concert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Cabaret; 21.00 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. Koop gezondheid voor Uw geld. Vraag dus uitdrukkelijk FYFFES. Want dan alleen neemt U het béste van het beste mee naar huis... voed zaam én.^. verrukkelijk. allien echt met blauw etiket op iedere kam Generaal James van Fleet, voormalig bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, acht het door de Chine se nationalisten bezette eiland Quemoy, dat slechts vijf km uit de kust van het Chinese vaste land ligt, van „zeer groot be lang" voor de Ver. Staten. Een nederlaag van de natio nalisten zou een verder terug trekken en prestigeverlies bete kenen en hij geloofde niet, dat door ARVI KIVIMAA. 55.) (Nadruk verboden). Aan Kille alleen raakte hij meer en meer verbonden en gehecht. Met toestemming van zijn moeder nam hij hem 's Zondags en op an dere vrije dagen mee naar huis. Kille was graag op Telkkavaara, waar hij hartelijk werd ontvan gen en zich eens te goed kon doen. 's Winters skieden ze sa men. Als het voorjaar kwam, knutselden zij een watermolentje in de beek en zwierven door het landgoed, alles bekijkend: de te rugkeer der trekvogels, het opko men van het winterkoren na het verdwijnen van de laatste sneeuwresten, het ontluiken van de eerste bloemen. Van de kleu rige veren der boskippen vlochten zij Indianen-hoeden naar een mo del, gevonden in hun aardrijks kundeboek, spanden grote bogen van jeneverboomtakken en togen de bossen in op avontuur, zoeken de naar wild. Van zulke tochten kwamen zij soms zó vermoeid thuis, dat Kille aan tafel insliep. voor hem een indrukwekkend ogenblik. Zonder dat het hem inspan ning kostte, werd Leo nummer 1 van zijn klas. De leerstof kon hij makkelijk aan; wat hij opnam, hield hij vast met zijn sterk ge heugen. Niemand evenaarde hem. Kille was eveneens een goe de leerling, maar had minder am bitie voor studie. In handenarbeid was hij Leo verre de baas. Alle mogelijke voorwerpen van hout snijwerk kwamen keurig netjes uit zijn handen. Op de laatste, al tijd plechtige schooldag van de cursus ontvingen beiden een mooi rapport en daar waren ze vooral mee in hun schik, omdat ze nu ook onbezorgd van de lan ge zomervacantie konden genie ten. Ja, de zómer was in aan tocht. En wat voor een! Alles in de omgeving van Torittu, van waar ze 'n prachtig uitzicht had-' den over de halve gemeente, over tal van meren, bebouwde vlakten en dorpen. Bij helder weer kon men de rivier onder scheiden en het fonkelende kruis op de kerk. Daar was Nestori in zijn jeugd ook veel geweest, en het was dezelfde heuvel, welke Nestori op de avond van zijn te rugkeer in het dorp in het oog kreeg en waarheen hij lang en aandachtig tuurde. Leo en Kille hadden hun bogen bij zich en oefenden zich in het schijfschieten. Maar dikwijls lie ten ze hun spel rusten, en zaten er alleen maar in de wijde om trek te kijken, zwijgend, elk met zijn eigen gedachten toevend aan de einder, waar de hemel de blau wige heuvels raakte; elk met zijn verbeelding van wat daar achter de heuvels moest zijn aan vreem de dorpen en steden. O liefelijk heid van licht en lucht en vreug de, hoe ruim en vrij was het hier te ademen en hoe betoverend schoon was hier de aarde. Het ene meer vloeide ineen met het andere, het diepe donker der bos sen wisselde af met het klare wees er op, dat de komende groen der graslanden, en rondom de Ver. Staten zich verder pres tigeverlies konden veroorloven, Liisa maakte dan een bed voor zo verklaarde hij Woensdag in hem op in Leo's kamer en het Washington voor een senaats-ontwaken 's morgens in zo'n commissie. (vreemde deftige omgeving was maanden schoon zouden worden, boordevol plezier en genoegens. In die verrukkelijke tijd was het liefste plekje, waar zij bij voorkeur speelden, een hoge, be boste heuvel, een paar km van huis. Ze hadden hem op hun zwerftochten door de bossen ont dekt. Het was het hoogste punt lagen de wazig-blauwe bergen aan de horizon. Daarachter ja, daar moesten andere landen en zeeën liggen. „Ik ga naar zee". Dat zei Kille, die voorover in de verte lag te turen. „Als ik eenmaal van schooi af ben, laat ik me aan monsteren op een groot schip en HINDERWET. ga de wereld rondzeilen. Dat staat bij mij vast, al heel lang". En terwijl Leo hem verbaasd aankeek, ging Kille door: „Niet over praten, hoor, met niemand, maar Killetje gaat er vast en ze ker van tussen. Dacht je, dat ik van plan was, mijn hele leven in dat gat Torittu te blijven han gen? Ik ga de wijde wereld in, en voor zolang als ik wil. Ik ga naar Afrika, Californië, Barcelo na en kom terug als admiraal, met een wapperende pluim op mijn hoed, met goud op mijn kraag en zilveren biezen op mijn mouwen". „Een admiraal, die heeft toch geqn pluim op zijn hoed? Die heelt een steek, net zo'n omge keerd schip op zijn kop". „Nou ja, zónder pluim dan, maar admiraal word ik en kom als admiraal terug en negerjon gens lopen achter mij en dragen kisten met goud! Hi-hi!" En Leo wist niet, of het me nens was, of een grap. Toch wil de hij er niet verder naar infor meren, maar terwijl hij vanaf de heuvel naar de strakke einder zag, bekroop hem zelf een vurig verlangen naar verre, verre rei zen. Eenmaal was ook vader op reis gegaan en nimmer weer gekeerd. Nooit had hij hem ge zien. Toch was vader altijd aan wezig, als Leo op die beboste heu veltop de eindeloosheid instaarde en peinsde. (Wordt vervolgd). Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Coöp. Landbouwveren. „ZEEUWSCH- VLAANDEREN" G.A., Nieuw- straat 25, Terneuzen, om vergun ning tot het oprichten van een koelhuisinstallatie, waarin 28 electromotoren met een gezamen lijk vermogen van 31% pk gebe zigd zullen worden, aan de Indu strieweg te Terneuzen, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sec tie M, nr. 245. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendma king bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun>- ning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op Maandag 18 October a.s., des namiddags drie uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en de gene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Terneuzen, 30 September 1954. Burgemeester en Wethouders voornpemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5