Binnenlands nieuws De witte Raat Uaf Jc $r««mcie Gemeenteraad van Terneuzen RECHTSZAKEN Foto-albums voor Koningin Juliana en President Coty De Belgisch Nederlandse waterwegen De Labour-conferentie te ^Scarborough Waarschuwing van Paus Pius XII tot dokters Neutraliseringsplannen Formosa voor TERNEUZEN. BIERVLIET. NIEUWVLIET. OOSTBURG. SLUISKIL. SLUIS. VECHTPARTIJ IN ROTTERDAMS CAFE. Loonsverhoging voor schoenmakers ZEE EN WIND BRACHTEN SCHADE TOE. Ja .rrm Zaterdagochtend zal de heer M. E. Versteeg, voorzitter van het comité „Amsterdam hoofdstad" aan de burgemeester van Am sterdam, Mr. A. J. d'Ailly, drie herinneringsalbums aanbieden met foto's ook in kleuren van het bezoek van de Franse president aan Amsterdam. De burgemeester zal zijn be middeling verlenen om een exem plaar aan H. M. de Koningin en een aan presdient Coty te doen toekomen. Het derde exemplaar is voor de burgemeester zelf. Staatsminister De Schrijver ver klaarde tijdens een te Gent ge houden bijeenkomst van leden van het gemeentebestuur en af gevaardigden uit economische, sociale en politieke kringen, dat naar zijn oordeel de problemen, die verband houden met de Bel gisch-Nederlandse waterwegen gesplitst moeten worden en de regeringen der loeide landen over ieder dezer problemen afzonder lijk dienen te onderhandelen. De heer Van de Putte gaf op deze bijeenkomst namens het actie-comité voor de verdediging der Gentse havenbelangen, een commentaar op het verslag dat door dit comité werd ingediend bij de autoriteiten naar aanlei ding van het rapport der Bel gisch-Nederlandse commissie voor de waterwegen. Volgens het ac tiecomité zou bij de onderhande lingen te weinig de nadruk ge legd zijn op het verdrag in 1895. Het comité acht het noodzakelijk aan de hand van deze conventie van 1895 nauwkeurig te bepalen wat de rechtspositie van België is tegenover de machstpositie van Nederland. De burgemeester van Gent, Merchiers, verklaarde, dat de Nederlandse eisen wat de aanpassing van het zeekanaal en de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen betreft, beslist te hoog gesteld zijn. Ook hij drong aan op een scheiding der problemen, waarbij prioriteit aan Gent ge geven dient te worden. Aan de rechtmatige eisen van Gent, zo zeide hij, zal geen afbreuk ge daan mogen worden door de Nederlandse Deltaplannen. Op de conferentie van de La- bourpartij te Scarborough is Donderdag de toezegging ge daan, dat onder de volgende Britse socialistische regering het huren van bedden in ziekenhui zen zal worden afgeschaft. Rijk en arm zullen dan gelijkelijk op een vrij bed moeten wachten. Al dus is medegedeeld door het En gelse parlementslid Margaret Her bison. Zij deelde mede, dat in de Britse hospitalen ongeveer 54.000 bedden zijn voor de chro nisch zieken, terwijl er 9.000 pa tiënten op de wachtlijst staan. Het aantal voor betalende pa tiënten gereserveerde bedden bedraagt iets meer dan 6.100. De kosten hiervoor bedragen, 100 tot 250 gulden per week. Paus Pius XII heeft Donderdag in een toespraak tot 450 dokters, die deelnemen aan de achtste ver gadering van het medische we reldgenootschap te Castel Gan- dolfo, de dokters gewaarschuwd niet mee te werken aan de ont wikkeling van oorlogvoering met atoomwapens of bacteriolo gische en chemische wapens. Het genootschap vertegenwoordigt 700.000 medici in de gehele we reld. Hij wees op de plicht van de dokter ten opzichte van zijn pa tient en die van de patiënt tegen over zichzelf. Er was geen mo rele rechtvaardiging voor zelf gekozen „euthanasia" (barmhar tige dood) of het beschikbaar stellen van organen van het lichaam tijdens het leven, Robert Allen, de Washingtonse correspondent van de „New York Post" schrijft, dat de regering- Eisenhower een „her-neutralise ring" van Formosa overweegt. Volgens deze politiek zou aan de nationalisten de mogelijkheid ontnomen worden om het Chine se vasteland aan te vallen. Daar tegenover zou Amerika Formosa de garantie geven, dat het tegen een aanval van communistisch- China beveiligd zou worden. In feite zou dit neerkomen op een terugkeer naar de politiek van ex-president Truman en diens minister van Buitenlandse Zaken Acheson. Aardige attentie voor eerst geborene in Juliana-zieken- huis. Het fraaie, 146 bedden tellende, Julianaziekenhuis alhier is, zoals bekend, onlangs officieus in ge bruik genomen. Bij haar laatste werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen heeft H.M. Koningin Juliana de wens te kennen gegeven zo mogelijk gaarne het naar haar genoemde ziekenhuis officieel te komen ope. nen. Men hoopt nu maar dat niets dit koninklijk voornemen in de weg zal staan. Dit hoogtepunt zal dan waarschijnlijk plaats vinden omstreeks eind November/begin December a.s. Dinsdag 28 September j.l. was het ook een hoogtepunt in het Julianaziekenhuis. Toen aan schouwde aldaar als eerste jonge wereldburger het levenslicht Martinus Pieter de Ruijter. Het was een aardige geste, toen de directrice van iemand, die on bekend wenst te blijven, een ver rassing mocht ontvangen be stemd voor de eerstgeborene. Met het nodige eerbetoon werd deze verrassing inmiddels uitge reikt aan de gelukkige moeder, mevr. J. de RuijterFaas, Van Steenbergenlaan 34 te Terneuzen. De baby Martinus had van dit plechtig gebeuren natuurlijk nog geen weet. Maar te Terneuzen hoopt men nu maar, dat hij de voetsporen mag drukken van zijn grote naamgenoot, de Vlissingse zeeheld Michiel Adriaanszoon. Wie weet? Misschien beklimt hij, als de jongenskiel eens om zijn schouders glijdt, nog wel eens de toren van het dhn nieuw gebouwde Terneuzense stad huis... Vergadering tafeltennisclub. In het clublokaal Provoost hield de tafeltennisclub haar al gemene vergadering, waarvoor geringe belangstelling bestond. De voorzitter, de heer B. v. d Velde, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Na een uiteenzetting door de voorzitter werd om financiële re denen besloten niet aan te slui ten bij de Ned. Tafeltennisbond. Voor de nieuwe competitie kon den 3 teams worden gevormd, ter wijl enige spelers zich opgaven voor reserve. De belangstelling voor de ju niorenclub begint wat te vermin deren, doch het bestuur hoopte, dat dit weer beter zou worden als er geen voetbalwedstrijden voor junioren meer worden gespeeld. De leiding voor de jeugdmiddag werd geregeld. Besloten werd een onderlinge competitie te houden met als slot een bliksemtornooi. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van bur- gemeester Everaars kwam de raad Woensdagavond in vergade ring bijeen. Z.h.s, ging de raad accoord met de door Ged. Staten toegezonden ontwerp-verordening betreffende het gemeentepersoneel. Besloten werd tot verhoging van het presentiegeld, thans be dragende 2,50, tot 5 per ver gadering. Aan de commissie hygiëne [voor het kind werd een subsidie verleend van 25 cent per verzor- gingsdag voor kraamverpleging. j De subsidie-aanvragen van de Nederl. Bond „Pro Rege" en van de centrale van R.K. militaire te huizen werden afgewezen. Aan de dienst voor geestelijke volks gezondheid in Zeeland werd voor de nazorg van geestelijk zwakken een subsidie verleend van 3 cent per inwoner. Aan het instituut voor bestuurswetenschappen werd als morele steun een subsi die van 10 per jaar verleend. Afgewezen werd een verzoek om subsidie van de Bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam. De raad ging accoord met de door het provinciaal bestuur toe gezonden ontwerp-overeenkomst betreffende de terugbetaling van het aan de S.B.M. verstrekte ren teloos voorschot groot 7500. Volgens dit ontwerp zal nadat uit de bedrijfswinst 2 aan de aan deelhouders is uitgekeerd, de res terende winst worden aangewend tot aflossing der door de gemeen ten verstrekte voorschotten. Het laatste jaar is door de S.B.M. 868 afgelost uit de op brengst van verkochte materia len. De verordening op de Zondags wet werd zodanig gewijzigd, dat de burgemeester gemachtigd wordt vergunning te verlenen voor het houden van publieke vermakelijkheden vóór één uur des Zondags. De kolentoeslagregeling voor minvermogenden gedurende het stookseizoen werd vastgesteld op 3.60 per week per gezin. Bij de rondvraag vroeg de heer Brakman, of er al iets bekend was over het plan der kustverde diging. De voorzitter zeide dat het be treffende plan gereed is, doch dat in verband met de door de Delta commissie voorgestelde verhogin gen der dijken van de zeewering verschillende instanties hierover hebben te 'oordelen. Wethouder Quaars informeer de naar de onteigeningsprocedu re inzake grond in de Dorps straat. De voorzitter zeide, dat deze procedure nog lopende is. De raad besloot aan de desbe treffende instantie een schrijven te richten met verzoek in deze spoed te betrachten. Plattelandsvrouwen tonen initiatief. De Ver. voor oud-leerlingen aan het landbouwhuishoudonderwijs in West Zeeuws-Vlaanderen „Ce res" heeft een belangrijk plan in behandeling genomen, namelijk het plaatsen van diepvriescelen te Oostburg. Over dit zeer ingrijpende voor stel van 't bestuur was reeds in vorige vergaderingen sprake, doch nu beginnen de plannen vaste vormen aan te nemen. Er zal een installatie geplaatst wor den van 30 boxen, ieder met een inhoud van 150 liter. Deze boxen zijn voor de leden der vereniging, en voor zover de voorraad strekt ook door particulieren te huur, voor 52 per jaar. Het benodigde kapitaal zal bij eengebracht worden door het plaatsen van een lening. Voor velen was het nieuw te horen, dat het fruit niet zo maar in de diepvriesbox kan worden gest<mt.JEr komt een hele voorbe- reidirffe ahn te pas, daar anders van het fruit, na bevriezing, niet veel meer zou overblijven. Ook vlees, vooral voor de boe rinnen die nog thuis varkens slachten is dit van belang, kan op deze wijze worden behandeld. Het vlees gaat rauw en ongezou ten in de zakjes, daarna in de doos en in de box. Verschillende vruchten en groenten waren ter keuring aan wezig en werden rondgediend. De lezing werd na afloop geïllus treerd door een film, die de con- resveringsmogelijkheden nog eens uitvoerig belichtte. Vóór de pauze werd het huis houdelijk gedeelte der agenda af gewerkt. Mevr. M. van Cruijnin- genErasmus opende de verga dering met een hartelijk welkom, in het bijzonder tot de gasten van deze middag. Deze winter zullen er cursussen worden gegeven in Frans, En gels en een conversatiecursus Frans. Ook een cursus costuum- naaien, pitriet en lampekappen vervaardigen staan op het pro gramma. Mevr. Van Glerum declameer de verscheidene gedichten en stukken proza. Vervolgens werd het bestuur gemachtigd de diepvriesplannen te verwezenlijken. Naast het be stuur zal een commissie van bij stand worden gevormd om het financiële beheer der diepvriesin stallatie te voeren. Bijeenkomst. In het jeugdgebouw werd Woensdagavond een bijeenkomst belegd van de Chr. vrouwenbond. De belangstelling was buiten gewoon groot. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de spreekbeurt van de heer C. Heij- boer uit Zaamslag. Spreker behandelde het interes sante onderwerp „Het oudere en het jongere geslacht". Op een uiterst geanimeerde wijze besprak hij het verschil van levenswijze, opvattingen enz. van beide groepen. Spr. vond bij de aanwezigen een dankbaar ge hoor. Uitreiking diploma's. In hotel „Het Zwin" reikte bur gemeester P. F. van Hootegem de diploma's uit aan de E.H.B.O. cursisten die dit jaar geslaagd zijn. Hü deed dit in het bijzjjn vain dokter P. A. Staal en pastoor G. Ropibouts. Namens de gediplomeerden overhandigde de heer H. War- mendam een boekwerk aan de heren P. A. Staal en J. de Bruin resp. docent en instructeur van de plaatselijke afdeling en dank te hen voor de genoten opleiding. Door middel van een groot scheepse propaganda-actie zal getracht worden belangstelling te wekken voor een nieuwe cur sus. Een snede in zijn kaak, van on geveer 12 cm, had de 24-jarige Rotterdammer A. A. B. opgelo pen tijdens een ruzie met drie in woners van Curacao in café „Ta rantella" te Rotterdam, in de nacht van 21 op 22 Augustus j.l. Er was met barkrukken en stoelen gesmeten, B. werd in een hoek van de gelagkamer gedre ven, maar wie nu de snede had toegebracht, moest nu door de rechtbank worden uitgezocht. Als verdacht stond terecht de 27-jarige koopman A. J. M. uit het vooronderzoek en het ver hoor, bleek, dat M. degene was die gestoken had, terwijl de an deren barkrukken en stoelen door het luchtruim hadden laten zweven. De officier van Justitie vond een gevoelige straf voor M. op zijn plaats, temeer daar de steek op een Kritieke plaats was toe gebracht. De eis was tien maan den gevangenisstraf met aftrek. De raadsman drong aan op clementie. Uitspraak over 14 dagen. PRIJSVERHOGING VAN SCHOENREPARATIES. In overleg met werknemersor ganisaties, heeft de Federatie van schoenmakerspatroonsbonden be sloten, naar zij ons mededeelt, om aan de werknemers in het maatschoenmakers- en schoen- herstellersbedrijf 6 ®/o loonsver hoging uit te betalen op de rech tens geldende lonen, zulks in overeenstemming met de afge kondigde facultatieve vergunning tot verhoging van de Jonen. Dit besluit is voor de federatie mede aanleiding geweest het prijsbeleid in de schoenmakerij te herzien. Geconstateerd werd, zo deelt de federatie ons verder mede, dat met de loons- en huur verhoging per 1 Januari 1954 geen gelijke tred gehouden was ten aanzien van de prijzen. De nieuwe loonsverhoging, plus de factor van het optrekken van de lonen van de C.A.O. en het uit betalen van vacantietoeslag, maakt het noodzakelijk, na afwe ging van alle in het geding zijn de aspecten, de prijzen van I schoenreparaties en van maat- schoenwerk met 10 te verho gen, op basis van de geldende prijzen per 1 Januari 1954. TOMATEN WORDEN DUUR De tomatenprijs gaat de laatste dagen zeer snel omhoog. Aan de veiling te Pijnacker werd tot 13,50 betaald voor een bak van 12 Va kilo. Het is in de geschiede nis van de veiling nog ooit eerder voorgekomen, dat de prijs van de tomaten in het laatst van Sep tember al boven de gulden per kilo uitkwam. Onder voorzitterschap van bur- Brakman en F. Jurriëns, beiden gemeester mr Teilegen kwam de met 13 st„ en de heer Dourleijn raad gisteravond bijeen. Jr met 12 st. Op de heer J. Fraan- Afwezig met kennisgeving was 3e was 1 stem uitgebracht, de heer Lambrechtsen van Rit- Vervolgens werden z.h.s. aange- them, terwijl wegens ziekte afwe zig was wethouder Den Hamer. De voorzitter deelde mede, dat hem door leden van de raad was gevraagd de heer Den Hamer een bloemengroet te willen zenden, waartoe zij hem de middelen hier voor verstrekten. Gaarne zou spr. hieraan voldoen en hij sprak daarbij de wens uit dat de heer Den Hamer spoedig zijn werk zaamheden in het belang der ge meente zou kunnen hervatten in het genot van zijn algeheel her stel. De notulen van de vergaderin gen van 19 Augustus en 1 Sep tember werden vastgesteld. Op een vraag van de heer De Waal deelde de voorzitter mede, dat van de P.T.T. een schrijven was ontvangen, dat in de vogel- buurt te Sluiskil een brievenbus zal worden geplaatst. Zonder hoofdelijke stemming werd eervol ontslag verleend aan C. Meeusen, als werkman in alge mene dienst, zulks ingaande 1 Dec. a.s. Tot maatschappelijk werkster werd per 1 October 1954 met 11 stemmen benoemd mej. E. C. Oosthoek. Bij punt 5 der agenda, zijnde be noeming van leden van de com missie van advies, bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet 1947 sprak de heer Jansen er zijn te leurstelling over uit, dat krach tens het voorstel de Kamer voor Sluiskil slechts twee personen uit Sluiskil zal bevatten en hij stelde voor de commissie met nog een lid uit te bereiden, als zodanig hij de heer Dourleijn Jr voorstelde, die eventueel bereid is de benoe ming te aanvaarden. Deze zou dan in de plaats van de heer Fraanje in de Kamer voor Sluiskil zitting kunnen hebben. De voorzitter deelde mede, dat wanneer de raad de heer Dour leijn benoemt, dit kan gebeuren. Spr. zeide dat in de loop van de ochtend nog een schrijven was in gekomen waarbij in de vacature- Weterings nog als candidaat is gesteld de heer Bos, wonende in de Tuinstraat. De hierop volgende stemming had tot uitslag dat herbenoemd werden de heren B. Burger met 13 st., J. Fraanje met 13 St., D. M. Ollebek met 12 St., 1 st. was in blanco en H. J. Rijnberg 13 st. In de vacature-Weterings werd be noemd de heer Bos met 7 st., de heer Weterings verkreeg 5 st. en 1 st. was in blanco uitgebracht. Verder werden nog benoemd de te Sluiskil wonende heren H. A. nomen de volgende voorstellen van B. en W.: Wijziging van de legesverorde ning; onbewoonbaarverklaring van woningen; vaststelling van een partiële wijziging van het uit breidingsplan in onderdelen; het vi .enen van vergoeding krach tens art. 13 l.o. wet 1920; het ver lenen van medewerking ingevol ge art. 72 van de l.o. wet 1920 aan het bestuur van de R.K. meisjes school; afrekening vergoeding vakonderwijzeres nuttige hand werken aan de Chr. school te Sluiskil over 1953; vaststelling werkelijke uitgaven van de bij zondere schoolbesturen over '53; het garanderen van hoofdsom, rente en aflossing van een door de instelling voor buitengewoon lager onderwijs te Hulst te slui ten geldlening voor de bouw van een b.l.o.-school te Terneuzen; on inbaarverklaring van diverse ont- vangstposten over het dienstjaar 1952. Bij de daarna volgende om vraag zeide de heer De Feijter in de toelichting op de begroting 1955 van het ministerie van Ver keer en Waterstaat gelezen te hebben, dat er met het Deltaplan en de daarmede verband houden de verhoging van de zeedijken zeer veel haast wordt betracht. Spr. vroeg, of B. en W. reeds iets naders bekend is over de in deze gemeente uit te voeren werken. De heer Van Langevelde vroeg, of de heer ir Gouwetor met zijn ontwerp-uitbreidingsplan wat be treft de aanleg van sportvelden en zwembad op deze plannen moest wachten. De voorzitter zeide dat er ge regeld contact bestaat met de dienst van Rijkswaterstaat, die steeds bereid is alle verlangde in lichtingen te verstrekken. Er kan echter geen zekerheid worden ge geven, daar in de plannen nog talrijke wijzigingen zullen moeten worden aangebracht. De plannen van de heer Gouwetor moeten in derdaad, voor zover het betreft de gedeelten bij de zeeweringen, wachten op de beslissingen van de Rijkswaterstaat. De heer Hol vroeg, met het oog op de leerlingen van scholen, plaatsing van waarschuwingsbor den, eventueel het aanbrengen van witte verkeersstrepen op het kruispunt MolendijkAxelse- straatGeraniumstraat en het kruispunt MolendijkWillem de Zwijgerlaan. De voorzitter zeide overweging AUTOBOTSING. Twee doden en twee gewonden. Omstreeks half twee Donder dagmiddag is op de Rijksweg Boxtel's-Hertogenbosch, onder de gemeente Boxtel, een auto ongeluk gebeurd waarbij twee personen, één van Nederlandse en één van Duitse nationaliteit, werden gedood en twee werden gewond, waarvan één ernstig. Een Duitse personen auto, waarin behalve de bestuurder, de heer Paul Gregory uit Pletten- berg in Duitsland, de heer J. Reu vers uit Bilthoven zat, reed in de richting 's Hertogenbosch. Aan de rechterzijde van de weg stond een vrachtwagen van een melkinrichting uit 's Herto genbosch stil. Toen de Duitse personenauto, die zich in een file wagens bevond, op korte afstand van de melkwagen was gekomen, naderden uit de richting van 's Hertogenbosch enige auto's. De bestuurder van de Duitse wa gen trachtte door geheel naar links uit te wijken, een aanrij ding met de melkwagen en met één der tegenliggers te voor komen. De manoeuvre mislukte, waarop de auto met grote snel heid op de tegenligger botste. Beide inzittenden van de Duitse auto werden op slag gedood. In de uit de richting 's Herto genbosch komende auto, zaten de bestuurder, de heer J. Kooyman uit Sliedrecht en als passagier de heer C. Bakker uit Maartensdijk. De heer Bakker werd zwaarge wond overgebracht naar het zie- kengasthuis te 's Hertogenbosch. De heer Kooyman, die licht werd gewond, werd overgebracht naar het Sint Liduina-ziekenhuis te Boxtel. Beide wagens werden totaal vernield. De zee en de wind hebben Woensdagavond zeer aanzienlijke schade op het Scheveningse strand aangericht. Alle tenten en paviljoens die nog op het strand staan werden overspoeld en van vele établissementen werden de ruiten vernield. Twee tenten bij de boulevard en twee bij het Noorderstrand hadden het wel het zwaarst te verduren en lie pen grote schade op. Voorts nam de zee vele borden, die op het strand stonden, mee en bij de vuurtoren verdween een red dingskastje, dat op een paal stond, in de golven. Het grootste deel van de eige naars kon Woensdagavond toen de toestand kritiek dreigde te worden door de politie worden gewaarschuwd, doch veel konden ook zij niet doen tegen het ge weld van water en wind. BIJNA VOELEDIGE ZEKER HEID. Aangespoelde stoffelijk over schot is dat van Ted May. Aan de hand van foto's en in lichtingen is thans (vrijwel met volledige zekerheid) vastgesteld, dat het Woensdag bij Bakkum aangespoelde stoffelijk overschot dat van de Britse Kanaalzwem mer Ted May, een reus van een man, wiens afmetingen overeen komen met die van het aangetrof fen lijk. Het wordt vanochtend op de al gemene begraafplaats te Castri- cum ter aarde besteld. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het jolige weeuwtje". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het jolige weeuwtje". Concertgebouw, 8 uur: „Door liefde onteerd". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Roman Holiday". WELKE DRANKEN ZIJN MET BIER GELIJKGESTELD? Vele leden der Eerste Kamer zijn verlangend te weten, welke dranken met bier gelijkgesteld zijn. Blijkens het voorlopig ver slag van de commissie van rap porteurs uit deze Kamer over 't wetsontwerp tot instelling van een productschap voor bier heb ben zij bezwaar tegen de huns inziens wel uiterst vage om sehrijving van deze dranken, die toe, Vaarna de" vergadering werd in het wetsontwerp wordt gege- gesloten. i' GEEN ZEEPOST MEER ZENDEN NAAR MILITAIREN N.D.V.N. Daar het zich laat aanzien, dat het Ned. detachement Verenigde Naties reeds in de loop van de maand December in zijn geheel in Nederland terug zal zijn, wordt aan familieleden en anderen, die corresponderen met Nederlandse militairen op Korea, aangeraden, •geen zeepost meer te verzenden. Het is vrijwel uitgesloten, dat zeepost de geadresseerden nog op tijd zal bereiken. Wel nan men nog per luchtpost corres ponderen. 110. Erics stoutmoe dige ontsnappingspo gingen maken 'op Morcars krijgers zó'n indruk, dat de mees ten na een paar pijlen en speren te hebben afgeschoten hun ach tervolging vergeten en hem in ademloze span- nin blijven nakijken. Ongetwijfeld houdt de vraag, of de Noorman al dan niet zijn nek zal breken hen even zeer bezig als hem zelf. Als Eric de voet van de heuvel heeft be reikt is er geen plek je meer op zijn lichaam, dat geen pijn doet en het feit, dat hü nog leeft verbaast hem dan ook onnoe melijk. Zodra hü weer wat op zijn verhaal is gekomen, rent hü de glooiende grasvlakte af in de richting van de woudrand. Geen f'lii SS .ef-Jf IO-52 van Morcars krügers heeft het ge waagd hem langs de weg die hü nam te volgen en dit verschaft hem een ruime voorsprong. Immers de enige doorgang in de palissade be vindt zich aan de voorzüde van Morcars uitgestrekte hofstede, ter wijl hü aan de achterzüde ont kwam, zodat de krügers een enor me omweg moeten maken. Aan de bosrand houdt de Noor man de pas even in en lacht grim mig als hij de eerste van zijn ach tervolgers nu pas de sterkte ziet verlaten. Dan zet hij haastig zün weg voort. Om het gebied der Wit te Raven t« bereiken, zal hij in een grote bocht om de Saksen hofstede heen moeten trekken, zodat er geen tijd te verliezen valt. Hü heeft echter nauwelüks drie passen afge legd, of er klinkt achter hem een zacht gefluit en gelijktüdig ziet hü zich ingesloten door een drietal tot de tanden bewapende krügers. CAFÉHOUDER MET MES IN HET GELAAT GESTOKEN. Gisteren heeft de 40-jarige café-houder J. D. G„ die een café heeft in de oude Brugsteeg, een zijner collega's van de Zee dijk, de 46-jarige A. de J„ eige naar van café „Beppie" op de Zeedijk te Amsterdam, met een mes vlak onder het oog gestoken. Het oog werd niet geraakt. Wel bloedde het slachtoffer hevig uit zijn wang, die een grote snede had opgelopen. Hij werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar de wang genaaid is. De dader is door de recherche van het bureau Warmoesstraat in arrest gesteld. Aanleiding tot deze oncolle giale steekpartij was het feit, dat de dader, die de gehele middag in café „Beppie" rondjes had ge geven en ook zelf veel verteerd had, plotseling woedend werd, nadat hij de rekening had vol daan en zijn geld terugeiste. De baas van café „Beppie" weigerde dit en zorgde er voor, dat zijn lastige collega het café werd uitgewerkt. Dit gescheidde niet zonder ongelukken. De man sloeg twee ruitjes van de toe gangsdeur in zijn woede met zijn vuist stuk. Daarmede was de zaak niet ten einde. Even later stormde hij het café weer binnen en eiste op nieuw zijn geld terug. De baas dacht er niet aan hieraan te vol doen, waarop de dronken col lega een mes trok en de caféhou der daarmede in het gelaat stak. NOORS SCHIP BIJ MAASSLUIS AAN DE GROND GELOPEN. Om half zeven Donderdag avond is het Noorse tankschip „Mayken" nabij Maassluis aan de grond gelopen tengevolge van machineschade. Twee sleepboten van Smit Co zijn ter assisten tie uitgevaren. ELECTRISCHE TREIN UTRECHT—DEN HAAG BLEEF STAAN. De electrische trein, die gister middag om 12.08 uit Utrecht was vertrokken en om 12.53 in Den Haag moest aankomen, is tussen Zoetermeer en Voorburg blijven steken, doordat een electromotor defect was geraakt. De volgende trein, die een half uur later uit Utrecht was ver trokken en om 13.26 in Den Haag moest aankomen, heeft het de fecte treinstel naar Den Haag op geduwd, waardoor de eerste trein met een vertraging van één uur en de opduwende trein met een vertraging van een half uur gelijktijdig in Den Haag zijn aan gekomen. SLACHTOFFER VAN MISDRIJF WIL NIETS VERKLAREN. Thans is de Haarlemse politie voor het eerst in de gelegenheid geweest de bewoonster van de villa aan de Anna van Buren- laan te horen, die verleden week Vrijdagmorgen in haar woning met enige schotwonden werd aangetroffen. Het slachtoffer heeft de veronderstelling van de politie bevestigd, dat de mede bewoner van de villa op haar heeft geschoten en daarna zelf moord heeft gepleegd, doch wen ste niets te verklaren omtrent de aanleiding van het misdrijf. De vrouw wordt nog in de Mariastichting te Haarlem ver pleegd. Direct levensgevaar schijnt te zijn geweken. BRANDARIS REDT DEENSE SCHIPBREUKELINGEN. Woensdagavond is de red dingboot „Brandaris" van Ter schelling uitgevaren om hulp te verlenen aan de bemanning van de Deense driemaster schoener „Hans Egeder" die benoorden Terschelling in nood verkeerde. De bemanning van de „Branda ris" is er in geslaagd de acht opvarenden van de schoener over te nemen. De Nederlandse kustvaarder „Leemans" heeft de „Hans Egeder" op sleeptouw genomen. Donderdagochtend om kwart voor acht is de reddingboot „Brandaris" op Terschelling ge arriveerd met de acht beman ningsleden aan boord van de Deense schoener „Hans Egeder". De schoener was op weg van Jacobstad in Finland naar l'Orient in Frankrijk toen hij op de iNoordergronden in nood kwam te venkeren. Kapitein To- xopeus van de ,3randaris" ver telde Donderdagmorgen op Ter schelling, dat de redding zeer werd bemoeilijkt door de hoge zee. Bovendien maakte het schip 25 graden slagzij, zodat de Brandaris" niet aan de lijkant kon komen om de schipbrcuke - lingen aan boord te nemen. Zij moesten allen via het achter schip van boord worden ge haald. Het kustvaartuig „Leemans" is er in de loop van Woensdag nacht in geslaagd drie man aan boord van het wrak te krijgen en een sleeptros te bevestigen, die Donderdagochtend om ze ven uur echter weer is gebroken. De sleepboot „Zuidzee" van de firma Doeksen heeft getracht weer verbinding met de „Hans Egeder" te krijgen. De bemanning van het veron gelukte schip, waarvan de kapi tein is de 29-jarige Wallentin Preben Jagd, is ondergebracht in hotel Nap op Terschelling, waar zij op nadere orders van de rederij wacht..

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2