Autobusramp te Valkenburg Prins Bernhard in Durban 15 doden en 12 zwaar gewonden Aanbod van Eden tot handhaving van Britse strijdkrachten op het vasteland Nederland brengt hulde aan Portugese vriend Zeer onbestendig weer WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Mendès-France en Adenauer hielden een bespreking Dides beschuldigt hoofd van contra-spionnagedienst Zes Nederlanders in Djakarta gearresteerd Overeenstemming overTriëst? DE CONFERENTIE TE LONDEN Verenigde Staten houden zich afzijdig van het Europese-legerplan De Labourconferentie INDONESIË Italiaanse Kamer over de zaak-Montesi Loonsverhoging in de zuivelindustrie Mislukte bomaanslag te Damascus De treinramp in India Frrokering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3266. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10JS9 mmt. In Valkenburg is gistermiddag een buitengewoon ernstig ver keersongeval gebeurd met een Belgische touringbus van de bus onderneming ,,La Wallonië" te Luik, waarbij tot nu toe vijftieii doden zijn te betreuren, terwijl 12 merendeels zwaargewonde inzit tenden van de bus in de zieken huizen te Maastricht en Heerlen zijn opgenomen. Het ongeluk gebeurde om on geveer kwart over drie op de zeer gevaarlijke, steile en bochtige Cauberghelling, welke van Berg en Terblijt naar Valkenburg leidt en die door de afsluiting van de historische grendelpoort aan het Grendelplein een uiterst gevaar lijke afdaling veroorzaakt. Zeven bussen uit Luik, die met een gezelschap van ruim 200 per sonen, gepensionneerde Belgische mijnwerkers met familieleden 'n dagreis maakten, vertrokken van Klants dierentuin in de Cauberg, waar het gezelschap uit Grace- Berleur, een gemeente in de on middellijke nabijheid van Luik, dat op deze dag een uitstapje had gemaakt naar Maastricht en dat via Valkenburg en Moresnet naar zijn woonplaats terug zou keren. Vier van de bussen waren bij de dierentuin, welke aan het begin van de gevaarlijke helling van de Cauberg ligt, reeds vertrokken, waarna de laatste drie bussen in een tweede groep volgden. De laatste bus van deze tweede groep heeft blijkbaar een plaats aan de kop willen innemen en passeerde daarvoor de beide voor hem uit rijdende autobussen. Op de steile helling verkreeg deze bus direct een zeer grote snel heid. De weg was niet bijzonder glad en in ieder geval droog, want pas na het ongeluk begon het te regenen. De ongeluksbus heeft na het passeren van de an dere bussen van" dé zogénaamde Lourdesgrot afgeremd en heeft een daar staande personenauto in volle vaart ontweken. Toen is de aldoor remmende, snel voort glijdende wagen in aanraking ge komen met de 53-jarige Valken- burgse gemeentegids Armand Vijgen, die langs de wegkant naar de naderende bus stond te kijken. De man werd door de bus mee gesleept en werd zwaar gewond. De bus is verder, volgens de eensluidende verklaring van de personen die op het Grendelplein het ongeluk zagen gebeuren, met grote snelheid verder de helling afgegleden, zó slingerende, dat de chauffeur volkomen de macht over het stuur moet hebben ver loren. Bij later onderzoek is ten minste gebleken, dat de remspo ren vlak vóór het bereiken van het Grendelplein ophielden, zodat het vermoeden voor de hand ligt dat de bestuurder getracht heeft met een andere manipulatie de si tuatie meester te worden en daar toe de remmen heeft losgegooid. Met grote kracht is de autobus toen met de rechtervoorkant te gen het monument op het Gren delplein opgevlogen en daarna af gegleden, waarna de bus met de rechterachterwand een groot deel van het mergelstenen monument vernielde. De 57-jarige gemeentewerkman Albert Frijns, die bezig was met het dempen van een sleuf aan de achterzijde van het monument, bevond zich slechts op enkele me ters van de bus, toen deze met enorme kracht tegen het monu ment botste. Hij stond gelukkig aan de andere zijde en ontsnapte zodoende aan de dood. De bus is verder geschoven, ze ker tien meter. In de stofwolk, welke het verbrijzelde mergelste nen monument veroorzaakte, hebben de omstanders blijkbaar niet goed kunnen onderscheiden, wat er verder precies gebeurde. Een wiel vloog door de lucht en krakend en schurend is de bus met de linkerzijde tegen de gevel van het restaurant „Eethuis 't Hapje" tot staan gekomen. Sommigen verklaren dat de bus helemaal niet gekanteld is, maar na enkele ogenblikken van verbijsterende stilte steeg aan alle zijden gekerm en geschreeuw op en zagen de omstanders tot hun ontzetting op het plein over een oppervlakte van vele vierkan te meters, zeven of acht zwaar verminkte mensen liggen. Een vrouw, die in het eethuisje op de bovenverdieping voor het raam zat, maakte de schrik van haar leven door, toen de bus met allesvernielende kracht op het pand afkwam en het hele huis deed wankelen. Toen zij uitzinnig van schrik naar beneden rende, lagen voor de deur van de wo ning verschillende lichamen van doden en stervenden, die haar de doorgang versperden. Toen de bus later was opgeruimd, bleek in de voorgevel een groot gat te zijn gedrukt, terwijl het -huis zodanig in zijn voegen is gekraakt dat op vele punten stutten moesten wor den aangebracht. Met het gekerm van de zwaar gewonden vermengde zich het ge gil van de Belgische inzittenden van de twee bussen, die waren gevolgd en die nu in paniek over het plein heen en weer holden. Reeds enkele minuten na het gebeurde kwam eerst dr Chr. J. C. Kettler uit Valkenburg, spoe dig gevolgd door zijn collega's de artsen J. Bartels en Th. J. A. van der Ploeg, op de plaats van de ramp om de zwaargewonden de eerste hulp te verlenen. Paters uit het klooster der Priesters van het Heilige Hart op de Cauberg, de pastoor van Valkenburg A. Welters en kapelaans van de pa rochie snelden toe om de sterven den en zwaargewonden geestelij ke bijstand te verlenen. Burgemeester F. A. A. M. Breekport van Valkenburg en le den van de groep Valkenburg der rijkspolitie waren eveneens spoe- die ter plaatse om orde in de chaos te scheppen. De burgemeester schakelde on middellijk de dienst van gemeen tewerken in om de plaats van het ongeval af te zetten, opdat de medici en de geestelijken hun taak konden verrichten. Al direct bleek dat twaalf der inzittenden, zeven vrouwen en drie mannen alsmede een jongen en een meisje, die achteraf broer en zus je bleken te zijn, onmiddellijk of vrijwel direct ter plaatse waren overleden. De slachtoffers waren meren deels aan het hoofd zó deerlijk verminkt, dat herkenning niet di rect mógelijk was. De chauffeur van de verongelukte bus is zwaar gewond. Vijftien gewonden zijn later overgebracht naar ziekenhuizen, elf naar Heerlen en vier naar Maastricht. In het Heerlens ziekenhuis zijn spoedig daarna twee mannen en een kind overleden. Andere ge wonden verkeren nog in levens gevaar, o.a. twee van de 4 vrou wen, die naar het St Annadalzie- kenhuis te Maastricht zijn ge transporteerd. De burgemeester van Valken burg heeft, nadat de zorg aan do den en gewonden was bewezen, i direct order gegeven het monu ment op het Grendelplein geheel te slopen, omdat door de botsing dit gedenkteken zo wankel was geworden dat het elk ogenblik kon instorten. Het bijna 70-jarige monument dat, hoewel niet fraai, toch een bekende bezienswaardig heid op het Valkenburgse Gren delplein vormde, is nu geheel af gebroken. Prins Bernhard is Woensdag na een vlucht van twee uur uit Pretoria te Durban aangekomen. De Prins werd op het militaire vliegveld Reunion begroet door de gouverneur van Natal, Dou glas Shepstone, burgemeester Percy Osborn en de militaire be velhebber van Natal, brigade-ge neraal William Hingeston. De Portugese pers heeft weer aandacht besteed aan een gebaar dat dezer dagen van Nederland se zijde is verricht te Porto, de tweede stad van Portugal, in Nederland onder de Spaanse be naming Oporto bekend. Daar tec stede was onlangs een standbeeld opgericht voor Ramalho Ortigai, een Portuense, die zowel in zijn Portugese va derland als in het eveneens Por tugees-sprekende Brazilië zeer populair geworden en gebleven is als de schrijver van een bijzonder boek over Nederland. Iedere Portugees en Braziliaan heeft „A Holanda" gelezen en is daar in thuis zo ongeveer als wijzelf in de „Camera Obscura". Dit boek; hoewel reeds in 1885 ver schenen, heeft nog altijd zijn vat Het K.N.M.I. te de Bilt deelt mede: In de afgelopen dagen is voortdurend zeer ikoude van de Poolstreken afkomstige lucht over ons land gestroomd. Maxi mumtemperaturen waren hier door omstreeks 5 graden bene den de normale waarde voor eind September. Ook de nachte lijke minima waren laag, maar wolkenpartijen behoedden ons voor zware nachtvorst. De nachtvorst die hier en daar voorkwam was slechts licht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Later regen. Van het westen uit geleidelijk toenemende bewolking met later regen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Zelfde tempera turen of iets hogere. DONDERDAG 30 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.28 3.38 Terneuzen 4.03 4.13 Hansweert 4.43 4.53 Walsoorden 4.53 5.03 ZON MAAN op onder op onder Sept. 30 6.38 18.22 10.38 19.03 Oct. 1 6.39 18.20 11.44 19.34 2 6.41 18.17 12.45 20.14 Gistermorgen kondigden regen en onweersbuien de nadering aan van een storing, die een nieuwe hoeveelheid koude lucht naar ons land meebracht. Aan de achterzijde van deze storing waaiden op de Noordzee harde tot stormachtige noord-weste lijke winden. Deze winden zul len echter weer snel afnemen, omdat over de Britee-eilanden een rug van hoge druk naderbij komt. Deze zal vandaag ook in ons land een tijdelijke verbe tering van het weer brengen, in de vorm van een afneming van de buiïgheid en van de wind. De rug van hoge druk wordt echter alweer op de voet gevolgd door een nieuwe Oceaandepressie, zodat het weer een zeer onbestendig karakter beboudt. De Britse labourpartij heeft gisteren plannen goedgekeurd voor een nieuw multicuraciaal gemenebest, waarin Engeland en zijn vroegere koloniën op voet van gelijkheid zullen samenwer ken. Men wil een democratisch zelfbestuur voor alle koloniën, zodra de ontwikkeling van een gebied zulks uitvoerbaar maakt. De conferentie keurde voorts een resolutie goed, waarin de manier waarop de regering zich verzet tegen de campagne van Cyprus voor vereniging met Griekenland, wordt betreurd. Verworpen werd een resolutie, waarin onmiddellijke terugtrek king van alle Britse bezettings troepen wordt geëist als een stap naar zelfbeschikkingsrecht voor alle koloniale volken. op de Portugees sprekende we reld behouden. Enkele jaren ge leden is er in de bewerking van Dr. M. de Jong een Nederlandse editie van verschenen. Het boek geeft de visie van een ontwikkel de en intelligente vreemdeling op het Nederland van bijna drie kwart eeuw geleden, indrukken die ook de Nederlanders nog steeds vermogen te boeien. Met dit werk heeft Ramalho Ortigao onbewust aan het Neder landse volk een grote dienst be wezen docr bij de Portugees- talige naties spelenderwijs een bijzondere belangstelling en een vriendelijke gezindheid jegens ons land te scheppen, waarvan onze handelsbetrekkingen met die landen nog steeds de gun stige invloed ondervinden. Het was dan ook uit Nederlandse waardering, dat Mr. Auke Boon uit Dordrecht als voorzitter van de Nederlandse kring „Vrienden van Portugal" bij het standbeeld van Ramalho Ortigao te Porto een krans heeft gelegd, met een hartelijke toespraak in de lands taal. Vervolgens is door Prof. Dr. Hernani Monteiro namens het stadsbestuur van Porto een woord van dank gesproken, waarin de hartelijke gevoelens ten aanzien van Nederland nog eens werden onderstreept. Onderweg had de Prins, die zelf zijn „Dakota" bestuurde, een prachtig gezicht op het dal van de Duizend Heuvels tussen Pieter maritzburg en Durban. Het eer ste deel van de vlucht had de Prins boven de wolken afgelegd. Toen de Dakota op Reunion land de, scheen de zon. De vorstelijke bezoeker werd door ongeveer dertigduizend men sen van alle rassen, die zich langs de achttien km lange weg van 't vliegveld naar de stad hadden op gesteld, luide toegejuicht. De Prins was vergezeld van de Nederlandse ambassadeur, de heer J. van den Berg. Na een kort bezoek aan zijn ho tel begaf de Prins zich naar het stadhuis. Aldaar bevonden zich honderden immigranten, die de Prins begroetten met het zingen van het „Wilhelmus". Op een ter ere van de Prins door gouverneur Shepstone gege ven noenmaal zeide Prins Bern hard, dat hij meer dan voldaan was te zien hoe Natal na zovele conflicten in het verleden een provincie van rust en welvaart is geworden. Hij wenste Durban ge luk met zijn honderdjarig be staan en de bereikte resultaten. Vele Nederlanders hadden zich in Durban gevestigd en deel gehad aan de enorme ontwikkeling van de laatste jaren. „Ik hoop, dat zij in staat zullen zijn hun activiteit in handel, scheepvaart en indus trie te vergroten en in belangrij ke mate deel te nemen aan de verdere ontwikkeling van Natal als deel van een land, dat thans in opbouw is", aldus de Prins. Gouverneur Shepstone heette Prins Bernhard welkom als „ver tegenwoordiger van een groot en dapper volk". Volgens de gouver neur worden overal ter wereld bewijzen gevonden van de invloed van Nederland op de wereldge schiedenis en zijn bijdragen tot de beschaving. Van Riebeeck en zijn opvolgers hadden drie honderd jaar geleden de eerste zaden der kolonisatie aan de Kaap geplant. De Nederlandse beschaving, die Van Riebeeck had geplant, schoot wortel, verspreidde zich en smolt samen met de Unie van Zuid- Afrika. PLAN VAN MENDES FRANCE. Frankrijk heeft Woensdag voorgesteld te verbieden, dat er krachtens een nieuw Europees verdedigingsplan zware wapens of vliegtuigen in het Ruhrgebied worden gemaakt. De Franse eer- ste-minister, Mendès-France, maakte dit punt van zijn plan voor een Europees bewapenings bureau bekend op de conferentie van negen te Londen, aldus is in conferentiekringen vernomen. Volgens dit voorstel mogen ten oosten van de Rijn geen kanon nen, tanks of vliegtuigen worden gemaakt, evenmin als atoom-, bacteriologische en chemische wapens en munitie voor zware wapens. In het gebied ten westen van de Rijn dient de wapenpro ductie beperkt te worden tot „middelzware" wapens. De Fran se minister deelde dit mede in antwoord op vragen van de acht andere ministers. Men achtte het in conferentie kringen niet waarschijnlijk, dat de andere afvaardigingen de voorstellen van Mendès-France aannemelijk zullen vinden we gens hun openlijk discriminerend karakter ten aanzien van West- Duitsland. Van Franse zijde werd verno men, dat de conferentie er over eenstemming over heeft bereikt, dat de sterkte van de Westduitse strijdkrachten even groot moet zijn als voor de E.V.G. was vast gesteld, n.l. een half millioen man in twaalf divisies, een tactische luchtmacht en zeestrijdkrachten. AANBOD VAN EDEN. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft Woens dag aangeboden vier Britse divi sies en een tactische luchtmacht onder bevel van de N.A.V.O. tot 1998 op het vasteland van Euro pa te houden, aldus is in confe rentiekringen vernomen. Eden zei,, dat Engeland deze divisies op volle sterkte zou hou den. Hij maakte één voorbehoud: dat het Engeland mogelijk zou moeten blijven in het geval van „uiterste noodzaak" in andere de len van de wereld enige troepen terug te trekken, aldus de bron nen. De andere acht ministers, die allen na Eden het woord voerden, wensten hem geluk en betuigden hun grote instemming met zijn voorstel. Onder het E.V.G.-verdrag had Engeland beloofd slechts een Britse divisie en een tactische luchtmacht bij 't Europese leger in te delen. Engeland heeft op het ogenblik drie pantserdivisies, uitgerust met centurion-tanks, een divisie infanterie en een tactische lucht macht in Noord-West-Duitsland. Eden verklaarde, dat het Brit se voorstel afhankelijk was van het slagen van de huidige confe rentie. Indien de conferentie mislukte, zou Engeland zich niet gebonden voelen aan zijn voorstel aan de conferentie. De troepen zouden niet worden teruggetrokken tegen de wens van de meerderheid van de Brus selse ferdragslanden, die hun be slissing zouden moeten nemen met inachtneming van het ge zichtspunt van de geallieerde op perbevelhebber. Alleen in het ge val van een acute noodtoestand overzee zou Engeland zich wel licht gedwongen zien van deze procedure af te wijken. VERKLARING VAN DULLES. „Onder de huidige omstandig heden kunnen de V.S. de verplich tingen, die zij, indien het Europe se-legerplan zou zijn verwezen lijkt, bereid zouden zijn geweest op zich te nemen niet aanvaar den", aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, Woensdag op de negen-mogendhedenconfe- rentie te Londen verklaard. Hij vervolgde: „Doch ik hoop, dat het resultaat onzer beraadsla gingen de omstandigheden zal veranderen en het de V.S. op nieuw mogelijk zal maken toezeg gingen te doen. Ik hoop vooral, dat er een nieu we organisatie voor de verdedi ging van Europa tot stand zal ko men, die het mij mogelijk zal ma ken president Eisenhower aanbe velingen te doen omtrent de draagwijdte der verplichtingen, welke de Amerikaanse regering op zich zou kunnen nemen". „Ik moet u openlijk zegggen, dat het de Amerikaanse regering thans niet mogelijk zou zijn de zelfde verplichtingen op zich te nemen, als zij gedaan heeft toen er nog sprake was van het op richten ener Europese verdedi gingsorganisatie". aldus Dulles, die besloot met: „Ik hoop daarom ten zeerste, dat de zaak der Euro pese eenheid op de huidige confe rentie zal worden gediend en be vorderd". Commentaar van Eden. Slechts de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft tot nu toe op Dulles' verklaring gereageerd. Hij zeide, de Amerikaanse houding ten vol te te begrijpen. Hieraan toevoe gend er van overtuigd te zijn dat zijn ambtgenoten $at ook zouden doen. Premier Mendès-France en bondskanselier Adenauer zijn Woensdagochtend, een uur vóór de negen-mogendheden conferen tie werd hervat, in Lancaster House bijeengekomen voor een gedachtenwisseling over de Saar- kwestie. Ook andere problemen, naar men aanneemt o.a. de kwestie van controle op omvang en be wapening van eventuele Duitse strijdkrachten, werden bespro ken. Een Duitse woordvoerder noemde het „volkomen natuur lijn', dat premier Mendès-France de Saarkwestie ter sprane heeft Hoofdinspecteur Jean Dides, de centrale figuur in het onder zoek naar 't uitlekken van'nieuws over geheime vergaderingen van de nationale verdedigingsraad, heeft Woensdag beweerd, dat het hoofd van de contra-spionnage dienst, Roger Wybot, voorkwam op een door de communistische partij opgestelde lijst van een vereniging van communistische politiemannen. Dides is de vorige week tijde lijk uit zijn functie ontheven, na dat agenten van Wybots dienst geheime militaire documenten bij hem hadden aangetroffen. Dides verklaarde, dat de lijst was gevonden tijdens een inval, welke in 1952 in een gebouw van de communistische partij werd gedaan. De lijst was aan de mi nister van Binnenlandse Zaken doorgegeven, maar men had be sloten eerst nieuwe feiten af te wachten, „uit vrees voor de re actie die het bekend maken van dit document bij het publiek in binnen- en buitenland teweeg zou brengen". Wybot heeft de verklaringen van Dides later tegengesproken. Hij zeide, dat hij slechts tot één vereniging behoorde, namelijk van „verzetsambtenaren van de nationale veiligheidsorganisatie". Wybot heeft Dides later we gens laster aangeklaagd. Dinsdag zijn, naar P.I. Aneta verneemt, in Djakarta wederom enige Nederlanders gearresteerd. Ditmaal zijn aangehouden de heren I. Bessem, administrateur van de onderneming Tandjong Oost bij Djakarta, J. G. Vogel, voormalig boekhouder bij de Nederlandse militaire missie, Ch. A. van Ommen, gepension- neerd Knil-sergeant, laatstelijk werkzaam als schrijver bij de Nederlandse militaire missie, L. M. Smit, voormalig Knil-adju- dant-onderofficier, werkzaam als administrateur van het Tjikini- ziekenhuis, W. ten Cate, wacht gelder, burgerambtenaar bij het Knil en L. Kempees, voormalig sergeant-majoor bij het Knil, werkzaam als administratieve kracht bij het Tjikini-ziekenhuis. Over de redenen van deze aan houdingen zijn nog geen inlich tingen te verkrijgen. Zuiveringsacties in het Pekalonganse. De zuiveringsacties, die in de afgelopen vier maanden in het gebied van Pekalongang (mid den-Ja va) zijn gehouden, hebben tot resultaat gehad, dat er 286 bendeleden zijn gedood en 70 zijn gearresteerd. Aan de zijde van het leger sneuvelden 5 personen en werden er 4 gewond. Aan de zijde van de politie sneuvelden 3 personen. gebracht. Het is bekend, dat Frankrijk overeenstemming over de Saarkwestie altijd als voor waarde voor Duitse herbewape ning heeft gesteld, zo zei hij. De besprekingen duurden één uur. Mendès-France verklaarde na afloop zeer tevreden te zijn. Afgevaardigden verklaarden, dat het niet in de bedoeling van Mendès-France en Adenauer ligt om nog tijdens de Londense con ferentie de Saarkwestie geheel te regelen. Zij zouden hopen een werkprogram te kunnen opstel len en op latere bijeenkomsten de zaak te regelen nog vóór Men dès-France bij de nationale ver gadering een nieuw plan voor Duitse herbewapening zal indie-' nen. De negen ministers van Bui tenlandse Zaken zijn na de be sprekingen tussen Mendès-Fran ce en Adenauer bijeengekomen. De ochtendvegradering dur twee uur en verliep, naar Britse woordvoerder verklaar,.., „harmonisch". Het Italiaanse Huis van Afge- \AJ in UnnJurac vaardigden (Tweede Kamer) is Watersnood in Honduras begonnen met een bespreking van het aftreden van de minister var Buitenlandse Zaken, Piccio- ni, hetgeen een gevolg was van het betrokken geraken van diens zoon bij de schandaalzaak-Wilma Montesi. De eerste spreker was de lei der der linkse socialisten Nenni, die van mening was dat de zaak- Mor tesi „aantoont dat Italië een grote morele crisis doormaakt". Volgens New-Yorkse radiobe richten heeft de Amerikaanse ambassade in Honduras hulp voor dat land gevraagd. Over vloedige regenval en overstro mingen hebben de vorm van een nationale ramp aangenomen. Aan de Amerikaanse troepen in de zone van het Panamakanaal is meegedeeld, dat hulp in Hondu ras dringend nodig is. In de gisteren gehouden ver gadering tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in zuivelindustrie is overeenstem ming bereikt over de toepassing van de algemene vergunning tot verhoging der rechtens geldende garantielonen. Besloten is het college van rijksbemiddelaars te verzoeken goedkeuring te ver lenen tot het verhogen der lonen met ingang van 3 October a.s. Bij een poging om de voormali ge premier en onlangs verkozen afgevaardigde voor Damascus Khaled Azm Aye te vermoorden is Dinsdag de drager van de bom om het leven gekomen. Hij be kende vóór zijn dood, dat hij was omgekocht en hij noemde de per sonen, die hem de bom hadden gegeven, bij name. Deze, eden van de nationalis tische partij, werden onmiddellijk gearresteerd. Een onderzoek is ingesteld. In gezaghebbende kringen te Washington verwacht men, dat zeer spoedig een definitieve rege ling voor de toekomst van Triëst zal worden getekend, vermoede lijk te Londen. Gedurende negen maanden zijn te Londen onderhandelingen ge voerd tussen Zuid-Slavische, Ita liaanse, Britse en Amerikaanse diplomaten. Er zou nog slechts over enkele kwesties van onder geschikt belang overeenstem ming moeten worden bereikt. De regeling zou inhouden, dat zone „A" onder Italiaans en zone „B" onder Zuid-Slavisch bestuur komt. Tussen de zones zouden enkele kleine grenswijzigingen worden aangebracht. Voor de minderheden in beide zones zou den garanties worden gegeven. Bij Lazeretto zouden ongeveer 3000 personen van de ene kant van de zonegrens naar de andere moeten worden verplaatst. De Britse en Amerikaanse troepen zullen, na de totstand koming van het accoord, spoe dig uit zone „A" kunnen worden teruggetrokken. Het aantal dodelijke slachtof fers bij het treinongeluk is Woensdagmiddag bij Hyderabad tot 126 gestegen. Er werden, volgens de laatste berichten nog 37 passagiers ver mist. Bij het treinongeluk ten Z. van Hyderabad (India) zijn tenmin ste 88 personen om het leven ge komen (de meeste zijn verdron ken) en 72 gewond, aldus een mededeling van minister Rama- krisjna Rao in de wetgevende vergadering. De zeven wagens van de trein, die van Hyderabad op weg was naar Kazipet, stortten in ie vier ten gevolge van het door breken van een dwarsbalk in de brug. De express had 319 passa giers. 75 passagiers worden nog vermist.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1