Negen-mogendhedenconferentie Londen begonnen te Ad miraal Carney over de Russische vloot Kwestie Nieuw-Guinee Het bezoek van Prins Bernhard aan Zuid-Afrika Bevan verslagen Labourcongres vóór West-Duitse herbewapening De staking op de Londense scheepswerven Hoge Poolse ambtenaar krijgt asyl in de Verenigde Staten WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3265. Een commissie ingesteld ter bestudering opheffing bezetting van West-Duitsland Spionnageproces in Frankrijk De G riekse gijzelaars in Polen De zaak-Rastworof België en de sluiting van de zeegaten Merendeel der Fransen \óór Mendès-France INDONESIË Professor Hubner overleden frankering bi} Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags B Voor het Maandagnummer: Zaterdags l&Si «ar. De negen-mogendhedenconfe rentie waarop een nieuw plan voor herbewapening van West- Duitsland zal werden uitgewerkt, is Dinsdagochtend in Lancaster House in het Londense Westend begonnen. Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, trad op als voorzitter van de vergadering, die werd bijgewoond door de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Lu xemburg, Groot-Ecittannië, Cana da en de Ver. Staten. De conferentie, een van de be langrijkste in de geschiedenis van het Westelijk bondgenoot schap sedert de oorlog, zal waar schijnlijk ongeveer vijf dagen duren. Men verwacht, dat de bespre kingen, die geheim zijn, zullen worden geopend met uiteenzet tingen van de Britse, Franse en Westduitse ministers over hun respectieve plannen voor herbe wapening van West-Duitsland Een Tsjechische vluchteling, de 30-jarige Josef Koebal, is wegens het in gevaar brengen van de Franse veiligheid tot vier jaar gevangenisstraf ver- oordeld, omdat hij met een spe ciaal ontworpen kleine camera Amerikaanse militaire instala- ties had gefotografeerd. Hij be kende schuldig te zijn. Een havenarbeider uit Rou- aan, Lucien Pournier, werd we gens medeplichtigheid tot twee en een half jaar gevangenis straf en een boete van 80.000 franlk veroordeeld. Koebal verklaarde in 1951, ap verzoek van een Tsjechische vrouw die hij in een restaurant had ontmoet, met het verzame len van militaire en economi sche inlichtingen te zijn be gonnen, waarbij Fournier gege vens over de verdedigingswer ken van de haven van Rouaan had verschaft. Polen heeft Griekenland via het Rode Kruis laten weten, dat het bereid is besprekingen te voeren over vrijlating van Griekse gijzelaars, die tijdens de burgeroorlog in Griekenland, in 1949, door de communisten naar Oosteuropese landen wer den overgebracht. Naar raming verblijven 11.000 Griekse gijze laars in Polen. lOp 11 September heeft Bul garije een gelijkluidend aanbod gedaan. In Februari zijn reeds 1.231 Griekse gijzelaars uit Hon garije naar Griekenland terug gekeerd. Roemenië zond de vo rige maand 922 gijzelaars terug en Tsjecho-Slowakije heeft er mee ingestemd 520 gijzelaars vrij te laten. binnen het Atlantische pact en een aangepast verdrag van Brus sel. De openingsvergadering duur de anderhalf uur. Eden is, op voorstel van de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen benoemd tot permanent voor zitter. Na zijn verkiezing stelde Eden zijn collega's op de hoogte van zijn denkbeelden voor regeling van procedurekwesties en con tact met de pers. De ministers van Buitenlandse Zaken van Westelijke grote drie, Dulles, Mendès-Fcance en Eden, zullen in de loop van de middag met Adenauer besprekingen voe ren over beëindiging van de geal lieerde bezetting van West- Duitsland, aldus is uit gezagheb bende bron vernomen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, ver klaarde na de eerste vergade ring: „Alles verloopt zeer goed". Eden en Adenauer gebruikten, vergezeld door hun raadgevers, gezamenlijk het noenmaal. Commissie ingesteld ter be studering opheffing bezet ting van West-Duitsland. De Britse, Franse en Ameri kaanse ministers van Buitenland se Zaken, Eden, Mendès-France (die tevens premier is) en Foster Dulles, benevens de Westduitse bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken Adenauer, hebben Dinsdag een commissie ingesteld, die binnenkort bij hen rapport zal uitbrengen over de wijze, waarop het best een einde aan de bezetting van West-Duits land kan worden gemaakt. In een na de eerste besprekin gen te Londen uitgegeven officië le bekendmaking werd medege deeld dat de ministers hebben gesproken over regelingen, waar onder West-Duitsland zou kun nen toetreden tot de overeen komst van Brussel, en de Navo. Er werd een verslag ingediend over de wijze, waarop West-Duits land en Italië deelgenoten van het Brusselse verdrag zouden kunnen worden. Het grootste deel van de spreek tijd werd door Mendès-France in beslag genomen. Hij zei dat vol gens zijn plan de Brusselse groep de Amerikaanse militaire hulp tussen de leden zou moeten verdelen. Hij stelde voor dat die groep de maximale omvang zou vaststellen van de strijdkrachten, die elk land zou moeten bijdra gen. De agenda. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, die het ini tiatief heeft genomen tot het houden der negen-mogendheden- besprekingen, is tot voorzitter der conferentie gekozen. Op Edens voorstel is de volgen de agenda voor de besprekingen vastgesteld 1. Herstel der Duitse souve- reiniteit, te bespreken door de Britse, Franse, Amerikaanse en Westduitse delegatieleiders. 2. Zodanige omwerking van het verdrag van Brussel, dat W. Duitsland en Italië kunnen toe treden. 3. Het sluiten van militaire overeenkomsten binnen het ka der der Navo en van een Brussel se overeenkomst van wijder strekking. Verklaring van Adenauer. Bondskanselier dr Adenauer heeft op de bijeenkomst van Dinsdagochtend een korte ver klaring afgelegd, waarin hij zei- de dat West-Duitsland bij herbe wapening bereid is zijn gehele weermacht onder het commando van de opperbevelhebber in Eu ropa der Navo-strijdkrachten te stellen. Clement Attlee heeft Dinsdag te Scarborough het standpunt van het bestuur der Labourpartij ten aanzien van herbewapening van West-Duitsland verdedigd. Attlee noemt de verwerping van het E.V.G.-verdrag door Frankrijk een „stap naar her schepping van een Duits militair gevaar". Hij riep de congres af gevaardigden op te stemmen voor de noodresolutie van het be stuur, waarin wordt aangedron gen op dringende besprekingen met Europese socialistische par tijen over de beste manier, waar op een Westduitse bijdrage aan de Westelijke verdediging verkre gen kan worden zonder herleving van een Duits militair gevaar. Attlee waarschuwde, dat aan vaarding van een resolutie waar in alle voorstellen voor herbewa pening van Duitsland worden verworpen, dat handen van elke toekomstige Labour-minister van Buitenlandse Zaken bij onderhan- delingen met de Russen zou bin den. Hoezeer ons ook het denkbeeld van nieuwe Duitse strijdkrachten tegen staat, de enige hoop om in tegratie van West-Europa te be reiken is het onderbrengen van West-Duitsland in de Westelijke gemeenschap, zo verklaarde hij. Deze integratie zou volgens hem een volledige bespreking van her eniging van Duitsland evenmin verhinderen als de huidige inte gratie van Oost-Duitsland in het Sowjet-blok dat doet. Het congres van de Britse La bourpartij te Scarborough heeft zich Dinsdagochtend met een verschil van minder dan een kwart millioen stemmen vóór de politiek van de officiële leiders uitgesproken door een resolutie aan te nemen, waarin herbewa pening van West-Duitsland wordt voorgestaan. De stemmenverhouding was: 3.270.000 vóór en 3.022.000 tegen de resolutie. De motie van de aanhangers van Bevan, waarin herbewape ning van West-Duitsland wordt veroordeeld, werd met 3.281.000 tegen 2.910.000 stemmen verwor pen. Londense stakingsleiders heb ben het 24.215 ton metende Brit se passagiersschip „Chusan", dat voor herstelwerkzaamheden naar Rotterdam is gezonden,, op de „zwarte lijst" geplaatst. De stakingsleiders deden een beroep op vakbonden overal ter wereld om schepen „zwart" te verklaren, die onder normale om standigheden te Londen zouden worden gerepareerd, maar met het oog op de staking op de scheepswerven te Londen, naar andere havens worden gezonden. Ook de „Riebeeck Castle" (8.355 ton) staat op de „zwarte lijst". Dit schip was onderweg naar Belfast. Leiders van 3.000 Londense ar beiders hebben Dinsdagmiddag besloten zich aan te sluiten bij de staking van 5.000 arbeiders op Londense scheepswerven, waar schepen worden gerepareerd. Heden zal de werven worden ge post om er voor te zorgen, dat de staking'soproep volledig wordt nagekomen. De vakbondsleiders besloten de staking te steunen totdat de werkgeefster, de vereniging van herstellers van schepen, een nieuwe overeenkomst tekent over het ontslag van overtollige arbei ders. Het arbeidsgeschil is vorige week begonnen naar aanleiding van het ontslag van vijf leden van een onder communistische leiding staande vakbond van electriciens. De Japanse politie is Dinsdag een grote opsporingsactie be gonnen. Volgens haar mening zijn bij de zaak-Rastworof en bij gevallen van internationale smokkelarij ruim 80 personen, onder wie Amerikanen. Britten, Indiërs, Chinezen en Pakistanen, betrokken, van wie er pas 22 zich in hechtenis bevindn. De stafchef van de Amerikaan se vloot, admiraal Carney, heeft verklaard, dat, als de Sowjet- Unie de sterkte van haar vloot in het huidige tempo blijft uitbrei den, de V. S. de uitvoering van hun vlootprogram moeten ver snellen, willen zij niet achterko men. Hieraan voegde de admi raal toe, dat de Russen in hoofd zaak beschikken over zeer mo derne schepen, terwijl de Ame rikaanse oorlogsbodems voor het merendeel dateren uit de tweede wereldoorlog. Spreker was van oordeel, dat de nadruk meer moet worden gelegd op de bouw van torpedo- bootjagers en andere escorte vaartuigen, alsmede van onder zeeboten. Overigens wees Carney er op, dat andere schepen, waar dit mogelijk is, worden uitgerust met geleide projectielen en nieu we electronische vindingen. Hij voegde hieraan toe dat de bondsrepubliek bereid is in dat geval dezelfde waarborgen te verstrekken, als de in het E.V.G.- verdrag genoemde. Zij zal ook instemmen met toezicht op de herbewapening, mits dit zodanig geschiedt, dat West-Duitsland niet op ongelijke voet met de an dere staten wordt behandeld. Gunstig- Frans commentaar. Van Franse zijde wordt verno men, dat leden der Franse af vaardiging een gunstige indruk van Adenauers toespraak heb ben gekregen. Zij zeiden dat de Westduitse bondskanselier blijkbaar het door Frankrijk voorgestane denkbeeld, dat de leden-staten van de met West-Duitsland en Italië uitgebreide Brussels ver dragsorganisatie toezicht op de bewapening moeten uitoefenen, niet verwerpt. De liberale volksvertegenwoor diger Franz Grootjans heeft een verzoek tot. interpellatie gericht aan de minister van Openbare Werken, Vai Glabbeke. De heer Grootjans wenst te vernemen wat de houding der Belgische regering zal zijn met betrekking tot de plannen van de Neder landse Deltacommissie, aangaan de de sluiting van de zee-armen tussen de Zeeuwse eilanden. Volgens het Franse instituut voor opnie-onderzoek, een onaf hankelijke organisatie, die 2074 personen: uit alle lagen van de bevolking heeft ondervraagd, is 62 procent der Fransen tevreden met premier Mendès-France. 7 procent is ontevreden, 26 procent heeft geen mening en vijf pro eent gaf een atntwoord. Het onderzoek werd van 17 tot 27 Augustus in geheel Frankrijk gehouden. Het secretariaat van de „Ped- juang Republiek Indonesia" (strij ders voor de republiek Indone sië) heeft een telegram aan Su- narjo gezonden, als hoofd van de Indonesische delegatie bij de V. N„ waain de minister verzocht wordt er op aan te dringen, dat het Nederlandse leger spoedig uit West-Irian zal worden terug getrokken. Wordt deze eis ver worpen, dan waarschuwen de in de Pedjuang verenigde congres van voormalige guerillastrijders en de vereniging van vrouwelijke strijders, dat „de veiligheid van het Nederlandse kapitaal to In donesië niet kunnen waarbor gen". Uit Semarang meldt de corres pondent van Aneta, dat daar op een op initiatief van de gemeen telijke voorlichtingsdienst ge houden bijeenkomst van politie ke partijen en massa-organisaties Op een banket, dat ter ere van Prins Bernhard te Pretoria werd gegeven, stelde de gouverneur- generaal van Zuid-Afrika, dr. E. G. Jansen een toost in op het welzijn van Koningin Juliana. Dit werd door de Prins beantwoord met een heildronk op „de konin gin van Zuid-Afrika", zoals de officiële titel van koningin Eliza beth van Engeland in de Unie is. Het banket werd bijgewoond door vierhonderd gasten, onder wie de meeste leden van 't corps diplomatique en de hoofden van de Zuidafrikaanse regeringsde partementen. De gouverneur-generaal dr. Jansen zeide in zijn welkomst- rede, dat het bezoek van Prins Bernhard des temeer werd geap precieerd, omdat hij het eerste lid van het Huis van Oranje is, dat Zuid-Afrika bezoekt na Prins Hendrik van Oranje, die in 1838 vier weken aan de Kaap ver bleef. Geen Nederlander of Zuid-Afri kaan kon de geschiedenis van zijn land beschouwen, aldus dr. Jan sen, zonder zich te realiseren, door welke hechte banden de twee landen gedurende eeuwen waren verbonden. Onverschrok ken Nederlandse zeevaarders had den de basis gelegd voor de Wes terse beschaving in Zuid-Afrika en de nederzetting had bijna 150 jaar onder Nederlands bestuur gestaan. Nederlanders, die daarna naar Zuid-Afrika waren geko men, hadden ook op verschillen de wijze bijgedragen tot de ont wikkeling van het land. Tijdens de lunch, die de Kamer der Mijnen Maandag ter ere van de Prins gaf, ontving Prins Bern hard van de vice-president van de Kamer, B. L. Bernstein, een gou den sigarettendoos in leren étui ten geschenke, waarop het prin selijk wapen is gegraveerd. Prins Bernhard zei, dat het ge schenk op zijn bureau zal liggen als blijvende herinnering aan Zuid-Afrika, hoezeer in de loop der tijden onze landen ook ver schillende wegen zijn gegaan, al dus de Prins, wij kunnen van één ding zeker zijn: dat de taal en de drang tot onafhankelijkheid, die door Nederland zijn bijgedragen, een bestanddeel zijn geworden van het onvervreemdbaar erf goed van het jongere land, dat tracht zijn eigen idealen trouw sen van Zuid-Afrika aan Konin gin Juliana, de vier Prinsessenen Prinses Wilhelmina over te bren gen. Prins Bernhard ontmoette on verwachts 160 jonge landgenoten, die opgeleid worden voor het mijnvak op een opleidingsschool van de regering bij een andere mijn van de West-Rand. De mijningenieur en voorzitter van de commissie voor het sche ma zei, dat het voor de mannen een onverwachte vreugde was de Prins te ontmoeten. Hij verzeker de de Prins er van, dat het sche ma in Nederland een groot suc ces is en dat de mannen het er buitengewoon goed afbrengen. De Prins zei, dat het een goed idee was geweest deze jonge Ne derlanders in dezelfde opleidings school samen te brengen. „Ik ver trouw er op dat U goede verte genwoordigers van Nederland bent", aldus de Prins. „Naar wat ik heb gehoord, is er alle reden om trots op U te zijn". U bent wel ver van huis, maar veel hier kan U aan 'huis herinneren". Hij beloofde hun goede wensen over te brengen. Toen de Prins wegging, zongen de jonge Nederlanders „Lang zal hij leven", gevolgd door een luid hoera. Zij hadden hem verwel komd met het „Wilhelmus" en „Lang leve de Prins". De Nederlanders, die tussen de 19 en 23 jaar oud zijn, werden in Nederland geworven en volgen een cursus van achttien maan den, waarna zij een diploma krij gen als mijndeskundigen. Prins Bernhard heeft Dinsdag in een door hemzelf bestuurd vliegtuig laag over de nieuwste goudvelden van Westelijk Trans vaal en Oranje Vrijstaat gevlo gen. De lucht was over het groot ste deel van de route bewolkt, maar de Prins hield zijn Dakota beneden de wolken, kriskras laag over verschillende belangwekken de plaatsen vliegend, die hem werden gewezen door de vice- president van de Mijnkamer, de heer B. L. Bernstein'. Het verste punt op de route was Klerkdorp in Transvaal, vandaar vloog men zuidwaarts om te Wel kom te landen. Opgestegen was men van het vliegveld Swartkop bij Pretoria. De tocht heeft an derhalf uur geduurd. De helft van het gezelschap vloog in de Dakota van premier Malan. In de mijn „St Helena" te Wel kom heeft de Prins eigenhandig een staaf goud gegoten. Men zei hem dat hij de staaf mocht heb ben als hij hem met één hand kon optillen. Dat kon echter niemand van het gezelschap. De heer Bernstein schonk de Prins een paar gouden manchet knopen met zijn wapen er in ge graveerd. werd besloten er bij de regering op aan te dringen spoedig een voorlopige gouverneur voor W-- Irian te benoemen. Vice-premier Wongsonegoro heeft verklaard, dat het voor de Indonesische regering geen ver rassing was, dat de kwestie W.- Irian definitief als punt van de agenda voor de algemene verga dering wordt opgenomen. „Ge zien de rederlijkheid van ons verzoek hadden wij een dergelijk resultaat wel verwacht". Wongsonegoro verklaarde ook over de uitslag van de debatten niet pessimistisch te zijn. Ten aanzien van de verklaring van een Nederlands gedelegeerde, dat West-Irian onder Indonesië een kolonie zou worden, zei Wongso negoro, dat dit „onzin" was. W.- Irian zou gelijke rechten hebben als andere Indonesische provin cies en evenals andere gebieden volledige autonomie krijgen", aldus mr Wongsonegoro. Niet-aanvalsverdrag met China niet in overweging. Vice-premier Wongsonegoro heeft voorts ontkend, dat Indo nesië het sluiten van een niet- aanvalsvecdrag met China en In dia zou overwegen. Volgens berichten zou de Indo nesische premier, Ali Sastroami- djojo, deze kwestie aangeroerd hebben tijdens de besprekingen, die hij enige dagen geleden met zijn ambtgenoot van India, Neh- roe, in Nw-Delhi heeft gevoerd. PROTEST VAN VV.-DUITS LAND TEGEN ARTIKEL IN TIJDSCHRIFT. De ambassadeur van de West duitse bondsrepubliek in Indo nesië heeft een protestnota in gediend ibij het ministerie van Buitenlandse Zaken in verband met een artikel in het te Dja karta verschijnende tijdschrift „Nanyang Post", dat als kop> had „Adenauer, de Hitler van heden". Het ministerie van Buiten landse Zaken stelt een onder zoek in. Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Britse La bourpartij, is bij de verkiezing voor de post van penningmees ter van de partij met groot ver schil verslagen door Hugh Gaits- kell, voormalig minister van Fi nanciën, aanhanger van de her bewapening van West-Duitsland. Op het nationale congres van de Labourpartij te Scarborough verkreeg Qaitsgell 4.338.000 stem men op een totaal van iets meer dan zes millioen. Het aantal stem men, dat Bevan behaald heeft, is nog niet bekend. Bevan maakt thans voor het eerst sedert de oorlog geen deel meer uit van het leiderschap der partij. Door een gooi te doen De Amerikaanse minister van Justitie, Brownell, heeft Dinsdag te Washington medegedeeld, dat een hoge functionaris van de Poolse veiligheidsdienst, Josef Swiatlo, politiek asyl in de Ver te zijn en zijn eigen nationaal ka- enigde Staten is verleend, rakter opbouwt, met de stenen, Swiatlo, die plaatsvervangend die het geschikt acht voor het hoofd is geweest van afdeling 10 bouwwerk, dat wordt opgericht, van het Poolse ministerie van Het was een voorrecht het resul- Openbare Veiligheid, is tien taat van een deel van dit bouw werk te zien en van de bijdrage, die Nederland zelfs nu maakt. Hij hoopte zich er van te overtuigen, dat vele landgenoten, die Zuid- Afrika als hun nieuw tehuis heb ben gekozen, bijdragen tot de ont wikkeling en de voorspoed van het land en dat zij zich hier thuis voelen. De Prins zei, dat Neder land en Zuid-Afrika noodge dwongen een verschillende poli tieke weg volgen, maar dat dit niet betekent, dat het broederlijk gevoel tussen de twee landen verdwijnt. Gouverneur-generaal Jansen verzocht de Prins de goede wen- In Vaticaanstad is vernomen, dat professor W. Hubner, de Duitse hartspecialist, die de Paus tijdens diens ziekte van de afge lopen winter heeft onderzocht, aan een hartaanval is overleden. De tijding heeft de Paus, die een hoge achting voor Hubner koesterde, zeer ontroerd, aldus A.F.P. maanden geleden naar de Ame rikaanse sector van Berlijn ge vlucht. Volgens de bekendmaking van Brownell is afdeling 10 be last met de bescherming tegen ondermijnende activiteit. Het departement van Buiten landse Zaken heeft Dinsdag te Washington medegedeeld, dat Swiatlo belangrijke onthullingen heeft gedaan over de verdwijning van de Amerikaanse schrijver Noël Field en diens echtgenote, Herta, in Hongarije en van Noëls broer, Hermann, een architect, in Polen. Het echtpaar Noël en Herta Field is het laatst in Praag ge zien en bevindt zich, naar men aanneemt, in een Hongaarse ge vangenis. Hermann zit, aldus 't departement van Buitenlandse Zaken, gevangen bij Warschau. Naar aanleiding van de mede delingen van Swiatlo heeft het departement van Buitenlandse Zaken Dinsdag een nota aan de Poolse en de Hongaarse regering gezonden, waarin wordt geëist, dat Amerikaanse ambtenaren de drie Amerikanen mogen bezoe ken en regelingen treffen voor hun onmiddellijke repatriëring. Volgens de medeling van het departement van Buitenlandse Zaken had Swiatlo zelf op 22 Augustus 1949 Herman Field, de broer van Noël Field, gearres teerd op het vliegveld van War schau, toen hij op doorreis was naar Praag, ol> zoek naar zijn ^penmg «e zmiaoosi verdwenen broer Noël. Achter- sc'le vei drugsorganisatie, naar het penningmeesterschap kon hij zich niet candidaat stel len voor de post, die hij tevoren in het nationale bestuur bekleed de als vertegenwoordiger der plaatselijke Labourorganisaties. Vier aanhangers van Bevan, die in het bestuur zitting hadden, werden met een hoger aantal stemmen herkozen. Het nieuwe lid van het bestuur, Arthur Greenwood, is onlangs door de aanhangers van Bevan beschouwd als een mogelijke toekomstige „Bevaniet". Er was geen wijziging in het vrouwelijke element in het be stuur. De vijf vorige leden a" aanhangers van Attlee werd. herkozen. De partijleider, Attlee, is auto matisch lid van het bestuur, dat uit 28 leden bestaat, evenals de nieuwe penningmeester, Gaits- kell. Bevan is thans gewoon lid. Als zodanig zal hij gemakkelijker ac tie tegen de partijleiders kunnen voeien. Als lid van het bestuur moest hij in het openbaar zwij gen ever kwesties, waarover hij het met de rechtse leiders oneens is. Onlangs trad Bevan uit de lei ding van de parlementaire La- bourfractie na onenigheid met Attlee over de Westduitse herbe- wapennig en de Zuidoost-Aziati- eenvolgens verdwenen Noëls vrouw, Herta en zijn aangenomen dochter Erica, toen zij hem trachtten op te sporen. Tijdens het proces van Lazslo Rajk, Hongaars communistisch leider, die in September 1949 we gens verraad is terechtgesteld, werd Noël Field één var. de voor - raamste organisatoren van de Amerikaanse geheime dienst ge noemd. Hij werd bij het proces van Al ger Hiss, voormalig ambtenaar Van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, 'n com munistisch agent genoemd. Noël Field werkte gedurende de tweede wereldoorlog voor het Amerikaanse office of strategie services als lid van de contra- spionnagedienst. Na de oorlog werd hij ambtenaar bij de Puaker hulpverlening in Europa, maar werd ontslagen op grond van rapporten dat hij communisten in zijn staf had benoemd. Het ministerie van Buitenland se Zaken, zei, dat Swiatlo van Warschau naar Boedapest was gereisd voer het proces van Rajk en Noël en Herta Field had on dervraagd. tegen hij gekant is. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond BUIIG. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige rut krachtige en langs de Wadder.kust mogelijk harde Noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAG 30 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.28 3.38 Terneuzen 4.03 4.13 Hansweert 4.43 4.53 Walsoorden 4.53 5.03 ZON Ma op onder op on vt 3ept 29 6.36 18.24 9.29 18.39 30 6.38 18.22 10.38 19.03

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1