Binnenlands nieuws m list Jc Sroetticie De witte Raaf k Gemeenteraad van Huist terneuzen. LEZERS die schrijven WIELRENNEN MARKTBERICHTEN AXEL. BRESKENS. SLUISKIL. ST. JANSTEEN. Prins Bernhard ,,gelukbrenger van regen" «&.«|cnriss ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. De ramp in Japan Olficiëls publicatie OPNIEUW HAGELSCHADE OP ZUID BEVELAND. Plaatselijk zware hagelval heeft gedurende het afgelopen week einde wederom belangrijke scha deToegebracht aan de Zuid-Beve- landse fruitteelt. Deze keer viel veel hagel in de omgeving van Krabbendijke, waar enkele jonge fruitbedrijven zwaar werden ge troffen. Volgens gegevens van de vei ling Krabbendijke is op enkele grote bedrijven in deze omgeving de appeloogst voor 75 pet. ver- 111 De schade loopt in de hondeed- duizenden guldens. Geslaagde tentoonstelling. De padvinders hebben met hun tijdens de kermisweek alhier ge organiseerde tentoonstelling Handenarbeid-Vrije tijdsbeste ding" veel succes geboekt. Deze expositie werd door niet minder dan ruim 1100 personen bezocht, w.o. talrijke Belgen, een aantal Engelsen en zelfs een Spanjaard, Ook burgemeester en mevrouw Tellegen gaven van hun belang stelling blijk. Vooral Zaterdag was het zeer druk. Dat ook padvinders sters) van elders (o.m. uit Sluiskil en Zuid- Beveland) in groepsverband van hun belangstelling blijk gaven, werd door de Terneuzense jon gens van Baden Powell ten zeer ste op prijs gesteld. Het algemeen oordeel over de tentoonstelling, zowel over de in zendingen als over de inrichting, was erg vleiend. Ongetwijfeld een stimulans voor onze actieve pad vinderij om op de ingeslagen weg voort te gaan. Smokkelwaar. In verband met het vermoeden, dat in het door een Belgische on derneming voor de sloop aange kochte schip Elena" zich smok kelwaar zou bevinden, werd gis ter bij het binnenkomen dit schip aan een nader onderzoek onder worpen. Inderdaad werd een partij rood koper als zodanig ontdekt, waar op het onderzoek nog verder zal worden uitgebreid. Heropening Sparwinkel. Weer is een winkelpand in de bloemetjes gezet in verband met een vernieuwing van de zaak. Ditmaal viel zulks te beurt aan de winkel van de heer Piet Witte in de Dijkstraat, welke zaak is aangesloten bij de Spar-combina- tie. Op betrekkelijk kleine ruimte is de installateur er in geslaagd een winkel te ontwerpen, die aan alle eisen van de tijd voldoet. Het geheel, dat in eiken is uit gevoerd, maakt een warme, van degelijkheid getuigende, indruk, terwijl natuurlijk de talloze arti kelen op overzichtelijke wijze zijn gerangschikt. Vermelden wij nog dat de afde lingen vleeswaren en rookartike len een aparte plaats hebben ge kregen, zodat ook de verzorging hiervan vakkundig kan geschie den. Zo is onze stad weer een zaak op voedingsgebied, die de winkel stand alle eer aan doet, rijker ge worden. Rijksuniversiteit Gent. Aam de faculteit der Econo- miscihe 'wetenschappen, slaagde voor het candidaatsexamen in de Handelswetenschappen, onze stadgenoot de Heer A. H. van Grembergen. Opbrengst collecte Chr. T.B.C.- organisaties. De in de week van 1318 Sep tember gehouden collecte voor de Chr. T.B.C.-organisaties Draagt Elkanders Lasten" en Ï.P.S Zuid-Nederlands Sanato rium' heeft opgebracht 41L20. Specificatie: stad 325,05; Drie wegen ƒ25,84; Sluiskil 60,31. Overplaatsing. De assistent van 's rijks belas tingen J. de Zeeuw is over ge plaatst van Axel naar Philippine en bevorderd tot dienstgeleider van 's rijks belastingen aldaar een zeer geslaagde landbouwten toonstelling, die Breskens in het middelpunt van de belangstelling plaatste en de vereniging een flinke financiële ruggesteun gaf. De oorlog maakte ook hier een eind aan de activiteit, tot in 1948 mede door de medewerking van de burgemeester J. A. Eeckhout de vereniging tot nieuw leven werd gebracht. Zij organiseerde verschillende festiviteiten en gaf ook haar medewerking aan vis serijfeesten en bouw van jacht haven. Het V. V. V. zal als blijvend aandenken aan de bevolking van Breskens de reeds geplaatste verlichting op het Spuiplein te Breskens aanbieden. Collecte kankerbestrijding. De te Breskens gehouden col lecte voor de kankerbestrijding heeft 160,— opgebracht. Spelerscursus geëindigd. Zowel in Hulst als hier ter plaatse werd tijdens het afgelo pen weekeinde de spelerscursus gesloten, welke voor het ama teurtoneel werd gegeven. Dank zij de subsidie van de provincie Zeeland heeft het W.K.A. Zee land een cursus kunnen organi seren die bestond uit een zestal lesavonden. De cursus werd gedo ceerd door Herman Bruggen. Na afloop van de cursus bracht de heer L. Lockefeer als voorzit ter van het W.K.A. de docent dank voor de wijze waarop hij de theoretische en practische lessen had gedoceerd. Hij sprak de hoop uit dat deze lessen het fundament mochten zijn voor de vervolgende cursus, die volgend seizoen wordt gegeven. De docent Herman Bruggen mocht een dankbaar applaus in casseren voor de prettige en leer zame wijze waarop hij de cursus wist te leiden. Botersmokkel. Ambtenaren der invoerrechten en accijnzen hebben alhier we gens poging tot frauduleuze uit voer naar België achterhaald 125 kilogram roomboter ter waarde van 500, De hierbij betrokken personen wisten zich tijdig uit de voeten te maken. Sedert Prins Bermhard Zater dag met zijn regeringsdaikota een perfecte landing uitivoerde op het vliegveld van Pretoria, laat de zon in het anders zo zonnige iZuid-Afrika verstek gaan. In Pretoria valt af en toe motregen. Ook in Natal, dat de Prins Woensdag bezoeken zal, is een einde gekomen aan de lang durige droogte. Vandaar dat Prins Bernhard daar nu reeds „geluikbrenger van regen" wordt genoemd. HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater 8 uur: „Het monster uit ver loren tijden". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. Terrein Geraniumstraat, 8 uur: Circus Van Bever. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „The Glen Miller Story". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het monster uit ver loren tijden". Terrein Geraniumstraat, 4 en 8 uur: Circus Van Bever. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Het vierde masker". TIENTALLEN TELEVISIE- OMROEPSTERS IN SP®. De V.A.R.A. heeft naar zij ons mededeelt, verscheidene tiental len solliciatiebrieven ontvangen op haar oproep voor een televisie omroepster, die niet slechts Ne derlands en de moderne talen grondig moet beheersen en vlek keloos uitspreken, doch die bo vendien een ruime algemene ont wikkeling moet hebben, grote be langstelling op artistiek gebied en een uiterlijk, dat van persoon lijkheid blijk geeft. Weliswaar vallen die tientallen sollicitaties in het niet, verge leken bij de honderden brieven, welke de Nederlandse Televisie Stichting destijds ontving, toen zij gegadigden opriep voor een televisle-regisseurcursus, maar de eisen zijn in dit geval dan ook wel heel streng geformuleerd. Gisteren kwam een eerste groep van zes jongedames voor de camera. Intussen ontvangt de V.A.R.A. nog dagelijks sollicita ties en men verwacht, dat dit nog verscheidene dagen zo zal door gaan. TWEE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL. Twee personen zijn gedood, twee zeer ernstig gewond en één helt. licht gewond bij een verkeerson-1 geval, dat Maandagmiddag om streeks half vijf gebeurde bij het kruispunt ParallelwegVaillant- laan in Den Haag. Vijf wielrij ders, die op de Parallelweg voor de stopstreep wachtten, tot de op het kruispunt geposteerde ver keersagent zou vrijgeven, werden van achter aangereden door een met vier ton zand geladen vracht auto, waarvan de remmen wei gerden. De vijftigjarige mevrouw W. J. V.P. en de 28-jarige R. T. wer den op slag gedood. De 45-jarige J. V., echtgenote van de omgekomen vrouw, kreeg een bekkenfractuur en werd in ernstige toestand in het zieken huis Zuidwal opgenomen. Het 13- jarige meisje P. B. had een ern stige shock en vermoedelijk ook ander letsel. Zij is eveneens in het ziekenhuis Zuidwal opgeno men. Ook haar toestand is ern stig. Het 14-jarige meisje R. van S. kreeg slechts zeer licht letsel. De fietsen werden alle vernield. De verkeerspolitie heeft de vrachtauto voor onderzoek in be slag genomen. De chauffeur ver klaarde, slechts met matige snel- hied te hebben gereden. Het kruispunt ParallelwegVaillant- laan ligt in de „put" voor het via duct in de spoorlijn Den Haag- Delft, zodat de weg ter plaatse COOP. VRUCHTENVEILING Veiling van 27 September. Per 100 stuks in guldens: Sla 8—11. Per stuk in centen: Bloemkool A 35—54, B 21—38, C 8—14; Wit te komkommer B 1517. Per bos: Peen 1537; Kroten 7—15. Per kg in centen: Andijvie 12 16; Stoksnijbonen 81; Princ. bo nen 7188, afw. 49; Rode kool 19—21; Sav. kool 19—22; Witte kool 811; Prei 2833; Tomaten A 55—61, B 60, C 31—48; Uien II 5—11. Appelen (per 100 kg in gul dens) Cox' Orange Pippin K 20 23, F 513; Transparant de Croncels K 15—19, F 7—10; Zoe te appelen 815; Overige soor ten peren 315. Peren: Beurré Hardy K 18 22; Bonne Louise d'Avranches F 1617; Conférence K 15; Ove rige soorten 312. Druiven 1.051.12; Bramen per doosje 41. Onder voorzitterschap van wethouder Warnier vergaderde de raad dezer gemeente. Na de gebruikelijke plichtspie- gingen kwam aan de orde punt drie der agenda. De heer Martens had critiek op het beleid van B. en W. Spr. bracht naar voren, dat diverse besluiten werden genomen zon- Broeders Overste der St Wille- brordusschool, waarin deze aan de ouders bekend maakte dat er een nieuwe school zou worden gebouwd, terwijl de raad zelf nog niet had besloten hoe en op wel ke wijze dit zou worden gedaan. De heer Martens zag gaarne dat voor de aanbesteding van de ze nieuwe school, die aan de Gla der dat de volledige raad hiervan sisweg zal komen te staan, een kennis had genomen. openbare aanbesteding zal wor- De voorzitter zeide dit punt na-den uitgeschreven, zowel in per der in besloten zitting te behan- celen als voor het gehele object. delen j De voorzitter antwoordde dat Mutaties. De marechaussee J. van Sluijs van de groep Sluis en de mare chaussee J. van de Bie van de groep Aardenburg zijn overge plaatst naar IJzendijke. Koe aangereden In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur reed de heer W. R. uit Groede met zijn personenwagen nabij Pyramide toen plotseling een groep koeien van de gebrs. B. de weg kwam op gerend. Een der runderen werd door de auto gegrepen en moest worden afgemaakt. De auto werd aan spatbord en koplamp vrij zwaar beschadigd. Voor de landbouwer een scha depost je. Jacht omhoog. Tijdens hevige windvlagen is Zondagmiddag omstreeks half 2 het Belgische jacht „Jim" tenge volge van een defect aan de mo tor, verlagerd en tussen de ha ven van de Griete en het Notense schor op de steenglooiing terecht gekomen. Daar het jacht vrij veel water maakte, besloten de 4 opvarenden op de wal te sprin gen om bij het vallen van het wa ter een nader onderzoek in te stellen. Aan boord bevonden zich de eigenaar dr Slingeneijer en als medepassagiers mevr. Marcelle Laetens en de heren Henry Puf- man en Guy De Coster, allen uit Brussel. Later op de dag zijn de opva renden begonnen met het jacht zoveel mogelijk af te tuigen en de inventaris in veiligheid te brengen. Voor een deskundig onderzoek is gisteren het jacht naar de ha ven van Terneuzen gesleept. De kwestie van de te benoemen opzichter-tuinman bracht ook cri tiek van de zijde van de heer Martens, die er zich wel mede kon verenigen indien de functio naris voor drie vierde gedeelte medewerkte aan de uit te voeren objecten. De voorzitter antwoordde de zaak nader te zullen bekijken. Ook de heer Van Mierlo had enkele opmerkingen over het be leid van B. en W. De voorzitter antwoordde hier op nader te zullen ingaan in be sloten zitting. Met algemene stemmen werd besloten in beroep te gaan tegen het besluit van G.S. ten aanzien van de aankoop van de speeltuin „De Nachtegaal". De heer Martens zag gaarne dat in het protest aan G.S. zou worden vermeld dat deze speel tuin de enige was op dit gebied in de streek en dus in een grote behoefte voorziet, hetgeen tot uiting komt door het drukke be zoek uit tal van plaatsen. Het voorstel tot aankoop van recht tot zandwinning op de gronden van de familie Gersons alsmede de aankoop van deze grond werd goedgekeurd. Het beschikbaar stellen van gelden voor de jongens en meis jesschool ex artikel 72 der l.o.wet 1920 werd eveneens aangenomen. Het voorstel tot verlening van een tegemoetkoming in de kos ten van vervoer voor schoolbe zoek werd eveneens z.h.s. aange nomen, evenals het aanstellen van een leerkracht aan de R.K. jongensschool St Willebrordus. Punt 12 der agenda bracht eni ge discussie met zich mede. Dit voorstel behelsde een besluit in verband met het bouwen van een nieuwe school. De heer Van Mierlo protesteer de tegen het rondschrijven der Gevonden voorwerpen. Omtrent onderstaande gevon den voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij de daarachter vermelde adressen Een autobinnenband en velg band voor autowiel, Plein 10; doublé armbandje, Polderstr. 14; sjaal, Van der Baanstr. 2; porte- monnaie met inhoud, Zaamslag- veer B 40a. hij hiervan acte zou nemen. Bij de ingekomen stukken was een brief van oud-burgemeester Truffino waarin deze de raad dankte voor de goede samenwer king in de loop der jaren. De voorzitter bracht naar vo ren, dat de burgemeester in de loop der jaren veel had gedaan voor Hulst en zijn bevolking en bracht een woord van hulde aan zijn beleid gedurende zijn ambts tijd. De heer Van Mierlo sprak na mens de raadsleden eveneens een woord van lof aan oud-burge meester Truffino en prees de sa menwerking met hem. Bij de rondvraag werd critiek uitgebracht op de reisvergoeding die de raad moet betalen aan de nieuwe gemeenteontvanger. De heer Martens vond het jam mer dat er niet iemand uit Hulst was benoemd. Bij de gehouden stemming werd met 6 tegen 3 stemmen be sloten de reisvergoeding niet te verstrekken Het raadslid Blommaert vroeg hoe ver men was met het woon wagenkamp en hoe ver het stond met de oplossing hiervan. De voorzitter zeide dat dit de volle aandacht had van B. en W. De heer Martens vond het be treurenswaardig dat er tijdens de kermisdagen te Hulst in St Jan steen een circus staat. Dit doet veel afbreuk aan het bezoek aan de kermis alhier. De voorzitter was het hiermede eens. De heer Van Mierlo protesteer de tegen een blad dat het verslag van de vorige raadsvergadering niet goed had weergegeven, ten gevolge waarvan er verschillende meningsverschillen waren ge weest. Spr. vond dat een verslag goed moet worden weergegeven, en dat hierin geen andere dingen mogen voorkomen dan die welke zijn behandeld. De heer Van Arenthals las ook een protest voor gericht tegen dit verslag en zeide dat dit in het geheel niet strookte met'de wer kelijkheid, waardoor de raad aan de kaak werd gesteld. De voorzitter zeide dat er reeds een protest was verzonden aan dit blad en dat het wel niet meer zou gebeuren. Hierna werd de openbare ver gadering gesloten en ging de raad in besloten zitting over. DE STAKING BIJ DE TUNNEL BOUW TE VELSEN. Nadat Maandagmorgen weer enige stakende tunnelbouwar- ;eiders in Velsen bij het in gaan van de vijfde week van daze stalking aan het werk zijn gegaan, zijn er nu naar de Am sterdamse Ballast Mij. meedeelt ongeveer 200 van de ruim 500 stakende arbeider: aan het werk. De E.V.C. echter deelt mede, dat niet meer dan 60 ar beiders het werk hebben hervat. INVAL IN CAFE TE GRONINGEN. Acht leden van de recherche te Groningen hetlben Zondag avond een inval gedaan in een café aan de Paterswoldse,weg. Een aantal personen, dat Hier bijeen zat, werd verdacht van hazardspel. Vijfentwintig perso nen werden naar het hoofdbu reau van politie meegenomen en aan een verhoor onderwor pen. Na het verhoor zijn zij op vrije voeten gesteld. De politie wenst over deze zaak igeen na dere inlichtingen te geven, om dat het onderzoek in volle gang is. VERDACHTEN VAN INBRAAK GEARRESTEERD De politie te Rotterdam heeft Zondagnacht vier jongemannen gearresteerd die worden ver dacht van de inbraaik, die vori ge week in de nacht van Zon dag op Maandag bij de Zaan landse zilversmederij aan de Coolsingel werd gepleegd. Het zijn de 19-jarige metaaldraaier R. F. L., de 18-j.arige M. B., de 19-jarige P. A. V. en de 19-jari- ge P. N. H. Ze zijn in het hoofd bureau opgesloten. Al eens eerder had L. ingebro ken en volgens hetzelfde sys teem ging men ook ditmaal te werk. Eén van de jongelui ging naar binnen en snuffelde een uur rond. Hij stak voor circa 20.000 gulden in zijn actetas. De buit werd gevierendeeld. De po litie heeft een groot gedeelte er van bij de arrestatie terugge vonden. Het was de bedoeling, dat de inbrekers Maandag naar Amsterdam zouden gaan om te trachten de goederen te verko ren. Het viel hun eigenlijk een 'beetje te;gen, dat het maar voor 20.000 was. Ze hadden zelf ge schat, dat het een ton was. JEUGDIGE INBREKERS TE ARNHEM. De Arnhemse recherche heeft een reeks van veertien inbraken weten op te helderen, waarbij een bedrag van ruim vijftien honderd gulden was ontvreemd. Voor de ontknoping zorgde de 18-jarige los-werkman Th. E. J. F. uit Arnhem, die de recherche wist in te rekenen en die beken- Volgens de jongste officiële gegevens van de politie te Ha kodate zijn door de wervelstorm die Japan Zondag teisterde, 376 personen om het leven gekomen en 225 gewond. 1.435 personen worden nog vermist. In deze cijfers zijn inbegrepen de slachtoffers van de omgesla gen veerboot „Doya Maroe" en 37 arbeiders, diesZondagavond bij Ssippore werden bedolven door een aardverschuiving. Een jaar geleden werd Japan oveneens door een wervelstorm geteisterd. Toen waren er 276 doden, 993 gewonden en 323 vermisten. 15.000 huizen werden toen overstroomd. BALDADIGE JEUGD. Voor de tweede maal kwam in uw blad een berichtje voor over een inbraak in de openbare school, waarbij de jeugd zich schuldig maakte aan vandalisme. Nu gaat het gewoonlijk zó: men leest het, wellicht mompelt men iets lelijks over de tegen woordige jeugd, maar tenslotte wordt het weer vergeten. Intussen blijft het grote pro bleem, dat de ouderen zo gemak kelijk van zich afschuiven, be staan het gemis van een behoor lijke speeltuin des zomers en een ontspanningslokaal des winters, dat geleid wordt door tactvolle jeugdleiders. Het is thans zó, dat men kinderen van 10 jaar des avonds om 9 uur nog op straat ziet slenteren en natuurlijk naar het een en ander uitziet, wat dan later wellicht weer in de courant vermeld wordt. Maar wie is voor dit alles feite lijk verantwoordelijk? Hier op Sluiskil zijn tal van goede oplossingen mogelijk, maar dan dienen de ouders volledige medewerking te verlenen, terwijl de jeugdleiders voor hun taak be rekend moeten zijn, en aan dit laatste hapert nog wel wat. Dit moge echter voor de oude ren geen beletsel zijn om dit jeugdprobleem eens op degelijke wijze op te lossen, zulks in het waarachtig belang van de op groeiende jeugd. O. Z. Sluiskil, 26 September 1954. er toe, dat F. bekende gedeelte lijk alleen, gedeeltelijk met zijn vriend, de 18-jarige bankwerker J. W. van H. te Arnhem, een reeks inbraken te hebben ge pleegd sedert October verleden jaar. Uit een fabriek ontvreem den zij sedertdien 376,uit een drukkerij, waar zij tot twee maal toe een bezoek brachten, 135,/voorts uit een particu liere woning 170,Op zijn eentje zag F. kans om o.m. uit een kantoorboekhandel uit een geldkisje een bedrag van c.a. 300,aan geld en postzegels weg te nemen. Op enikele andere plaatsen had hij minder succes. Van het gestolen geld hebben beide iknapen goede sier ge- Uitslagen 25 en 26 September. ZATERDAGVOETBAL. ONDERAFDELING ZEELAND. TWEEDE KLASSE F. Driewegen 2AZVV 2 41; Hoek 2Zaamslag 2 40; Tern. Boys 2Spui 2 afg. Er werden Zpndag j.l. in de af deling Zeeland slechts enkele wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen luiden: NoormannenSchoondijke 42; De Zeeuwen 3Biervliet 2 15-2; Hulst 3—Clinge 2 1—1. SPORTIVITEIT GAAT BOVEN OVERWINNING. De Surinaamse voetbalploeg „Transvaal", die nummer vier staat in de ranglijst van de eer ste klasse, is naar Guadeloupe en Martinique vertrokken, ten einde aldaar enkele wedstrijden te spelen. Tijdens een afscheids bijeenkomst van „Transvaal" hield onder meer de gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, een rede, waarin hij de nadruk legde op sportiviteit. De landvoogd legde er de na druk op, dat het niet het belang rijkste was als overwinnende ploeg terug te keren, doch dat het veel meer waard was te wor den gekwalificeerd als een team, dat sportief had gespeeld. Met een enkel woord herinnerde de gouverneur aan de onverkwik kelijke wedstrijd tussen Suriname en Curasao, waarbij hij ook aan wezig was geweest. Een volk wordt beoordeeld naar de wijze waarop een voet balploeg zich elders gedraagt. Dit is weliswaar onjuist, maar het is nu eenmaal zo, aldus de gouverneur. Daarom drukte hij de jongens nog eens op het hart, in gedachten te houden, dat spor tiviteit steeds nummer één blijft. JACQUET OVERLEDEN. De 23-jarige wielrenner Roland Jacquet, die tijdens de zesde étappe van de ronde van Europa verongelukte, is in het ziekenhuis te Augsburg aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Jacquet was in volle vaart tegen een stilstaande auto gereden, waarbij hij een zware hersen schudding en talrijke kneuzingen opliep. VEEMARKT ROTTERDAM. Rotterdam 27 September. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal 1737 stuks aan gevoerd, n.l. 1161 vette koeien en ossen, 576 varkens. Prijzen per kg: Vette koeien 1,64 tot 2,30; varkens (lev. ge wicht) 1,90 tot 1,96. Overzicht. Vette koeien: ruime aanvoer, handel slepend met iets teruglopende prijzen; enige pri ma's boven notering. Varkens: aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen als vo rige week. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Rotterdam, 27 September. Klei-aardappelen 35 mm op waarts; Eigenheimers ƒ10,50 ƒ12; Bintjes ƒ8—ƒ9 IJselster ƒ8. Zandaardappelen. Nieuwlandse Eigenheimers 910. Voeraardappelen 2,253,25, prijzen berekend per 100 kg e:n op de handels voorwaarden vast gesteld voer de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. de een inbraak op 7 Juni j.l. in maakt. Bij hun aanhouding res- een woning te Arnhem te heb- teerde er van niets meer. Zij ben gepleegd. De 'buit bedroeg zijn voor de officier van juntitie 550,Verder verhoor leidde geleid. Vismijn. In de week van 19 t/m 26 Sep tember werd aan de vismijn al hier aangevoerd: 7502 kg export- garnalen ƒ0,60ƒ24,6; 411 kg binnenland-garnalen 0,63 tot f 1,24; 450 kg bot ƒ0,16 tot ƒ0,51; 108 kg schar 0,47 tot 0,79; 195 kg schol ƒ0,49 tot ƒ0,82; 453 kg tong ƒ1,95 tot ƒ4,03; 25 kg rog ƒ0,46 tot ƒ0,60; 119 kg wijting ƒ0,28 tot ƒ0,40. Aanbesteding. Deze week werd de openbare kleuterschool te Breskens aanbe steed, waarvoor als volgt werd ingeschreven1: Hennekam te Oostburg ƒ56.299; A. Snoeren te Zuidzande 56.156; Goedemond te Vlissingen 52.800 V. Verstraeten te Hoofdplaat ƒ50.670; Gebr. Maas ƒ50.653; J. van Roseveld 48.106; C. L. Daansen 47.826; W. Jacobs ƒ46.950; Gebr. Visser ƒ46.468; Gebr. Vergouwe 46.077. De inschrijvers bij wier naam geen woonplaats is vermeld, zijn te Breskens gevestigd. 25 jaar V. V. V. Het V.V.V. van Breskens her denkt dit jaar zijn 25-jarig be staan. Reeds in 1931 organiseerde zij 107. De prinses, die onder bewaking van de drie krijgers en de oude min juist wegge voerd zou worden naar een andere ver blijfplaats, is een flauwte nabij, wan neer zij de man die zij dood waant, als een verongelukte schoor steenveger uit het stookgat ziet tuimelen. Maar als de krijgers aangevuurd door de schelle kreten van de akelige oude vrouw op de versufte Noorman toespringen, ontwaakt zij uit haar verstarring en snelt, alles en ieder een vergetende, naar voren. „Spaar de Noorman! Uw prin ses beveelt het U!" roept zij, tril lend als een espenblad. „Doodt hem! Luistert niet naar haar! Zij is zwak van zinnen!" snerpt de stem van de oude er tus sen door en de krijgers staan ver bouwereerd stil. „Luistert naar mij! Doodt de kerel, zeg ik!" herhaalt de heks schril, terwijl ze dreigend op Elaine toeloopt. Maar inmiddels is Eric dichter bij gekomen en een blik van hem geeft de prinses nieuwe moed. „Ik ben evenmin zwakzinnig als gij allen," zegt zij flink. „Het is alles leugen wat zij en Graaf Mor- car van mij vertellen." Het oude mens poogt haar woor den te overschreeuwen maar één der krijgers die inmiddels naderbij gekomen zijn, legt haar het zwij gen op. „Weet dan", vervolgt prinses Elaine, die moeite heeft zich goed te houden, „dat ik, Prinses van Teesweald, sedert de dood van mijn vader niets anders ben dan een gevangene. En deze heks is mijn bewaakster. Ik was zogenaamd ziek en zwakzinnig en had rust en afzondering nodig; maar dat werd alleen gezegd opdat niemand mij zou benaderen en met mij spre kende de waarheid zou ver nemen." Ten tweede male onderbreekt de vrouw haar, maar een Britse wa penknecht duwt haar ruw achter uit en het mens houdt verschrikt haar mond. „Graaf Morcar is een schurk!" zegt het meisje tot grote verlegen heid van de verzamelde krijgers, die niet meer weten wat ze gelo ven moeten en wat niet. ..Hij be geert de troon van Teesweald en daarom Op dat moment horen allen het gekletter van wapens en de luide, nijdige stem van Morcar op de trap. Ogenblikkelijk rent de oude min naar het gordijn. „Haast U! Haast U! Hier is de Noorse vrouwenrover!" krijst zij schel. Een brullende kreet is het antwoord en even later ziet Eric de Graaf met zijn krijgerstroep op zich toestormen. GRAANBEURS ROTTERDAM. Rotterdam, 27 September. Binnenlandse granen- officieu ze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe. Rode op vochteoniitie 6. Voor voederdoeleinden zeer moeilijk te plaatsen. Voedergranen kalm prijshou dend. Zomergerst naar kwaliteit en vochtgehalte ƒ21,50 tot ƒ23,25, geschoonde gedroogde daar boven. Haver naar vochtgehalte en kleur 22 tot 24, extra blanke daarboven. Rogge 20 tot 21, droge bak- kwaliteit tot ƒ22. Peulvruchten vast in de prima kwaliteit. Mindere soorten moei lijk te verkopen. Groene erwten tot 85. Schokkers tot 122. HET NATIONAAL RAMPEN FONDS, deelt mede, dat thans voor alle giften, welke rechtstreeks bij het fonds binnenkwamen en waarvan naam en adres der schenkers be kend zijn, bewijzen van ontvangst aan de schenkers zijn verstrekt. Voor giften welke via collec ten, inzamelingen en andere col lectieve acties, zoals de radio-ac tie „Beurzen open dijken dicht", besturen van verenigingen enz. werden ontvangen, werd uitslui tend aan de inzamelingsorganen een ontvangstbewijs voor het to taalbedrag afgegeven. Het Nationaal Rampenfonds verzoekt hen, die geen ontvangst bewijs ontvingen dan wel een on juistheid of onvolledigheid daar in hebben aangetroffen, hiervan vóór 15 October 1954 mededeling te doen aan de Centrale Accoun tantsdienst, Parkstraat 2 te 's-Gravenhage.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3