TARWE EN ROGGE De kwestie-Didès Oplossing van het geschil in Vietnam? Verslag over de gedragingen van McCarthy Het vetgehalte van de melk Ijootlwill EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Commissie van onderzoek tekort aan verpleegsters Florence Nightingale herdenking Gespannen toestand in de Negeb-woestijn Prof. Delille ver antwoordelijk gesteld voor myxomatose-epidemie Verticaal opstijgend straalvliegtuig Congres van Labourpartij geopend Mao Tse Toeng tot president gekozen De beste bedden ooit gemaakt! De zaak-Montesi Nieuwe Amerikaanse atoomproeven in Nevada Treinbotsing bij Frans-Belgische grens Besmettelijke ziekten Onderzoeknaar't uitlekken van militaire geheimen Tijdens het dezer dagein' ge voerde onderhoud met de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de Stichting voor de Landbouw met teleurstelling kennis genomen van de beslissing van de rege ring om de tarweprijs voor oogst 1955 vast te stellen op ƒ25 per 100 kg franco pakhuis-handelaar, hetgeen ten opzichte van de thans geldende prijs 1 verlaging inhoudt. De stichting had be pleit de tarweprijs ongewijzigd te handhaven. De regering is evenwel uitdrukkelijk van me ning, dat het onder de huidige omstandigheden nu er ruim schoots voldoende tarwe wordt verbouwd en de gerst- en haver geen aanleiding thans de rogge vast te houden. Ieder kan zijn product verkopen op 't voor hem meest geschikte moment. De hoogte van de toeslag is slechts afhankelijk van de gemiddelde marktprijs van alle in Nederland verhandelde rogge. De stichting heeft indertijd voorgesteld de prijstoeslag in de komende jaren, wanneer althans de internationale marktprijs ligt beneden de Nederlandse kost prijs, slechts uit te keren over het areaal rogge, dat bedrijfs- technisch eezien noodzakelijk moet worden verbouwd en niet kan worden vervangen door de teelt van andere lonende gewas sen. Het zou immers, aldus de prijzen een belangrijke daling stichting, niet juist zijn indien hebben ondergaan niet ver ant- de verbouw van dit product, woord is de tarweteelt door het verlenen van een stimulerings premie extra aan te moedigen. De tarweprijs waarvoor slechts bestemming kan worden gevonden tegen een beneden de kostprijs liggende is daarom thans j marktprijs, 'n verdere uitbreiding gebaseerd 'op de berekeningen j zou ondergaan. Integendeel, het van het L. E. I., inclusief onder- is wenselijk deze teelt, voor zover nemersloon en inclusief een re- j mogelijk, enigszins in te krim- delijke winstmarge (ongeveer pen. Ook de minister acht zulks volgens de oude formule: kale gewenst, men dient derhalve re- kostprijs plus 20 I kening te houden met de moge- Omtrent de weging der kost-lijkheid dat in 1955 de pnjstoe- prijsgegevens, met name wat be treft de verhouding wintertarwe zomertarwe bestond bij de hierover gevoerde besprekingen evenwel enig verschil van mening tussen overheid en Stichting voor de Landbouw. De minister heeft uitdrukkelijk toegezegd, dat eventuele loonsverhogingen alsnog in de tarweprijs zullen worden verdisconteerd, waardoor dus het ingecalculeerde onder- nemersloon en een tarwemarge geen verlaging behoeven te on dergaan. Het stemt de Stichting voor de Landbouw, naar zij ons mede deelt, tot grote voldoening dat de regering thans de bij herha ling en met klem verdedigde voorstellen tot het verlenen van een toeslag ter overbrugging van het verschil tussen de markt prijs en kostprijs der rogge heeft aanvaard. Hierdoor is bereikt, dat ook de aan de teelt van dit voor de zand- en veenkoloniale gebieden zo belangrijke basis product verbonden kosten volle dig zullen worden vergoed. Over de hoogte van de kostprijs, na melijk 24,25 per 100 kg, bestaat geen verschil van mening. Omtrent de wijze waarop deze maatregel zal worden uitge voerd, bestaat reeds een grote mate van overeenstemming, al zijn de besprekingen hierover nog gaande. Het ligt in de bedoeling zoals steeds door de stichting bepleit aan het einde van het seizoen een prijstoeslag uit te keren gelijk aan het verschil _in marktprijs en kostprijs (ƒ24,25). Deze toeslag wordt verleend on geacht wanneer de rogge is ver kocht dan wel of deze is vervoe- derd op eigen bedrijf. De maat regel heeft geen enkele invloed op de marktprijs. Er is derhalve, aldus de stichting, om deze reden sïag blijft beperkt tot de bedrijfs- technisch verantwoorde opper vlakte rogge. Naar aanleiding van het tekort aan verpleegsters is een commis sie samengesteld tot het instel len van een onderzoek. Sociale geneeskunde te Utrecht. Het ligt in de bedoeling, zo ver namen wij van prof. Hornstra, een onderzoek in te stellen naar de reden waarom zusters het zie kenhuis gaan verlaten. Hiervoor is de medewerking verkregen van de directies van verscheidene ziekenhuizen. Dit onderzoek, dai in December zal beginnen, zal ongeveer een jaar duren. Volgens dr P. A. Heeren te Haarlem, voorzitter van de ver eniging tot bevordering van het ziekenhuiswezen, zijn er niet minder verpleegsters dan voor de oorlog. Toen werden er acht- tot negenhonderd diploma's per jaar uitgereikt en thans meer dan tweeduizend. Het tekort is aldus de heer Heeren geen gevolg van onvoldoende salarië ring of de beperkte vrijheid, maar van de invoering van de acht urige werkdag en de toe neming van het aantal bedden. Het tekort doet zich minder voor in de steden dan in de randge bieden. Speciaal de verafgelegen sanatoria voor long-tuberculose en inrichtingen voor de verple ging van geesteszieken hebben grote tekorten. De Vietnamese regering heeft voor generaal Nguyen Van Dinh, de stafchef van het leger, een „mogelijke bevordering" in het vooruitzicht gesteld, als hij het geschil met de regering zou wil len vergeten en tot samenwerken bereid zou zijn. De minister van voorlich ting, Phan Xuan Thai, ver klaarde volgens een bericht van A.F.P., dat de regering aanblij ven van generaal Van Dinh als stafchef absoluut noodzakelijk acht. „Het is zelfs mogelijk, dat de generaal een belangrijker post zal worden aangeboden, als hij bereid is een streep door het ver leden te halen en oprecht met de Op heden, 28 September zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de Florence Nightin- gale-herdenking des avonds om vijf over acht inleiden met een radio-toespraak in een gezamen lijk programma voor Hilversum I. Dezelfde avond zal de VARA in het televisieprogramma een vraaggesprek met minister Suur hoff en de voorzitster van het Nationaal Florence Nightingale herdenkingscomité, Zr. L. baro nesse van Hogendorp. Aanslui tend op dit vraaggesprek wordt de film „De Witte Engel" over het leven van Florence Nightin gale vertoond. Ook de andere omroepvereni gingen zullen in haar uitzendin gen leven en werken van Floren ce Nightingale belichten. In de week waarin 15 October valt, de voor ons land officiële herdenkingsdatum, worden in verscheidene plaatsen bijeenkom sten belegd, waartoe voorname lijk de rijpere jeugd wordt uit- genodigl. Tevens is aan daartoe in aanmerking scholen gevraagd een lesuur aan Florence Nightin gale te wijden. Onder auspiciën van het natio nale corpité is een herdenkings uitgave „Zuster" tot stand geko men. Dit boekje, geschreven door de auteurs Dr. M. G. Schenk en J. B. Th. Spaan, gaat vergezeld van een woord vooraf van Prof. Dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid. Een speciale commissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat heeft Maandag de Senaat aanbevolen senator McCarthy te berispen. In een verslag van de uit zes personen bestaande commissie wordt gezegd, dat McCarthy de Senaat en een van de Senaats commissies minachtend heeft behandeld. Ook dient McCarthy berispt te worden op grond van zijn gedrag in de kwestie met brigade-gene raal Ralph Zwicker. Op grond van het bew ijsmate- riaal is een resolutie van afkeu ring op drie andere punten van beschuldiging niet gerechtvaar digd, aldus het verslag. De Senaat zal op 8 November bijeenkomen ter bestudering van de aanbevelingen van de com missie. De Senaat zal dan beslissen of McCarthy's gedrag al of niet moet worden afgekeurd. Aanne ming van een resolutie van af keuring houdt in, dat McCarthy in het openbaar wordt berispt en leidt op zichzelf niet tot verlies van zijn rechten als senator. Het verslag van de commissie telt ongeveer 40.000 woorden. Een groot deel van de tekst is gewijd aan een samenvatting van het bewijsmateriaal. De drie punten waarop een resolutie van afkeuring niet ge rechtvaardigd wordt genoemd, zijn die betreffende het aanspo ren van ambtenaren tot schen ding van wetten, eden of instruc ties, het aannemen of gebruik van geheime staatsstukken en een aantal beschimpingen aan het adres van mede-senatoren. In het verslag wordt verder aanbevolen het reglement voor de Senaat te wijzigen en te ver bieden, dat een lid van een com missie verhoren afneemt, behal ve wanneer de voltallige commis sie een lid bij meerderheid van stemmen daartoe machtigt. Ook wordt voorgesteld publicatie van getuigenissen, afgelegd in een besloten zitting, te verbieden tenzij de commissie bij meerder heid van stemmen toestemming geeft. Voor het verslag ter beschik king van verslaggevers werd ge steld, was een exemplaar aan het kantoor van MacCarthy af geleverd. Voorzover diens mede werkers er van op de hoogte waren had de senator er nog geen kennis van genomen. Hij is Maandagochtend in een zieken huis opgenomen voor behande ling van een sinusontsteking. Het eerste punt van beschul diging aan het adres van McCar thy, waarvoor de commissie be risping heeft aanbevolen, heeft betrekking ^p een subcommissie voor verkiezingen. McCarthy had de commissie aan de kaak ge steld en geweigerd aan haar uit nodigingen of verzoeken om ge tuigenis af te leggen en om in lichtingen te verstrekken over zijn activiteit, gehoor te geven. Het tweede punt vloeide voort uit McCarthy's onderzoek naar communistische infiltratie in legerinstellingen. Volgens McCar thy was een tandarts, dr. Peress, die als majoor in het Ameri kaanse leger diende, communist. Bij dit onderzoek beschuldigde McCarthy de commandant van majoor Peress, brigade-generaal Zwicker, er van ongeschikt te zijn om het uniform van een of ficier van het Amerikaanse leger te dragen. De commissie heeft meer dan 40 beschuldigingen aan het adres van de senator aangehoord doch een en ander teruggebracht tot vijf algemene categorieën. De advocaat van McCarthy heeft medegedeeld, dat de sena tor het rapport hevig zal bestrij den'. „Wij zijn van oordeel, dat het rapport daar onjuist is, waar het een berisping aanbeveelt". W|aarnemers, aldus Reuter, zijn van mening, dat het rapport, wat ook de uitslag van een stem ming zal zijn, een aanzienlijke slag voor het prestige en het ge zag van McCarthy betekent. Al gemeen neemt men aan, dat de Senaat tot een berisping zal overgaan. Nadat in de nacht van Zater dag iop Zondag twee Israëlische boeren door binnengevallen Arabieren waren gedood en twee andere gewond, hebben de Israëlische autoriteiten bepaald dat kolonisten in het noordelij ke en het zuidelijke gedeelte van de Negeb-woestijn altijd wapens bij zich moesten heb ben, ook al zijn zij op het erf van hun eigen boerderijen werk zaam. Van Israëlische militaire zijde is medegedeeld dat goed geoe fende Arabische.benden, die on der leiding van Egyptische offi cieren staan, 's nachts de Israëlische grens schenden, ne derzettingen aanvallen en po gen verbindingen te verbreken en waterleidingbuizen te vernie len. Een regeringswoordvoerder heeft gezegd dat de Israëlische autoriteiten deze „misdadige aanvallen en het, bij wijze van uitdaging, vermoorden van Israëlische burgers", hoog op nemen. Hij voegde hieraan toe dat de Arabische benden zich vooral in de afgelopen acht we ken hebben overgegeven aan het plegen van moorden, het uitvoeren van sabotagedaden en het ondernemen van plunder tochten op Israëlisch gebied. nieuwe regering samen te wer ken", zo zei hij. Dit verzoenende gebaar volgde op een weekeinde, waarin in Sai gon een soort staat van beleg heerste als gevolg van het ge schil tussen de regering en het leger. De minister van Voorlichting deelde voorts mede, dat de rege ring in de loop van de volgende maand een „voorlopige nationale vergadering" zou benoemen. Thai, die lid is van .de Cao Dai- sekte en die verleden week bij de kabinetsherziening het departe ment van voorlichting kreeg, kon geen bijzonderheden over deze nationale vergadering bekendma ken. Hij kon slechts zeggen, dat alle partijen daarin vertegen woordigd zouden zijn. Hij zei, dat de leden van de Cao Dai en de Hao Hoa-sekten „grote achting" koesteren voor generaal Van Dinh. Hij deed een beroep op de generaal om „niets te doen, dat Vietnam zou kunnen verzwakken door verdeling van het land in twee kampen en voort, zitting van zijn verzet tegen de regering". PRINSES BEATRIX BEZOCHT TENTOONSTELLING TE ARNHEM. De tentoonstelling „Bij de pro vincie thuis", gewijd aan taak en arbeid van het provinciaal be stuur, in het nieuwe provincie huis van Gelderland is door vele scholen bezocht. Zaterdag j.l. ar riveerde, de vijfde klas van het Baarns lyceum onder leiding van de leraar geschiedenis, de heer S. de Vries. Onder de belangstel lende leerlingen bevond zich Prinses Beatrix. ECHTE CF VERMEENDE POLITIEKE VLUCHTELING? Zonder papieren in Neder land. Zondagochtend om half tien heeft zich bij het hoofdbureau van politie te Amsterdam een man zonder papieren of geld ge meld, die in vloeiend Duits ver telde Joegoslaaf en 25 jaar oud te zijn. Hij voegde er aan toe, dat hij om politieke redenen uit Zuid-Slavië was gevlucht en hij vroeg of Nederland hem asyl wil de verlenen. Hij heeft voorlopig onderdak gekregen in het hoofdbureau. Thans wordt getracht na te gaan of zijn mededelingen juist zijn. Prof. Armand Delille, die inder tijd ter verdelging van wilde ko nijnen met myxomatose besmet te balletjes brood op zijn erf strooide, is door het gerechtshof te Dreux schuldig verklaard aan de dood van de konijnen van zijn buurvrouw. De buurvrouw kan nu een eis tot schadevergoeding indienen. Aangezien echter niet alleen de konijnen van Delilles buurvrouw het slachtoffer zijn geworden van zijn „onvoorzichtigheid" zoals de rechter het noemde maar de ziekte zich over geheel Frankrijk en een groot deel van West-Euro pa heeft uitgebreid, ziet het er Voor de professor niet rooskleu rig uit, als door toewijzing van schadevergoeding een precedent wordt geschapen voor aanspra ken van andere konijnenbezitters die schade hebben geleden door de myxomatose-epidemie. Volgens het blad „Buffalo Evening News" zijn door de „Bell Aircraft Corp" geslaagde proefvluchten gemaakt, met een straalvliegtuig, dat verticaal kan opstijgen en landen. Het toestel izou gelijken op een gewoon straalvliegtuig, waarvan de (vleugels voorzien zijn van verscheidene bewege lijke motoren, die zodanig ge draaid kunnen worden, dat de uitlaatpijpen naar beneden ge richt zijn en het toestel verti caal kan opstijgen en dalen. Vervolgens kan de horizontale positie voor de normale vlucht worden ingenomen. Volgens het bad in de concep tie minder theoretisch dan die van het Britse „Vliegende ledi kant". Zoals bekend, bestaan er reeds twee Amerikaanse vlieg tuigen, die verticaal kunnen op stijgen en landen, maar dit zijn toestellen met propelleraandrij ving. In de laatstgehouden hoofd bestuursvergadering van de Friesche Maatschappij van Landbouw is uitvoerig van ge dachten gewisseld over het vet gehalte van de consumptiemelk en de menging van boter door de margarine. Zoals bekend is heeft het hoofdbestuur aange drongen op verhoging van het vetgehalte ivan 2Vu tot 3 pro- Te Scarborough in Yorkshire is Maandagochtend het 53ste nationale congres van de Britse labourpartij geopend. De voorzitter, Wilfred Burke, sprak in zijn openingswoord on dermeer over het bezoek, dat de laüourfractie onder leiding van Clement Attlee aan continen- ta-1 China heeft gebracht. „Ik Len er absoluut niet van over tuigd, dat men het Chinese communisme en het Sowjet- rua:ische imperalisme aan el kaar gelijk kan stellen of dat China in de conflicten van de Aziatische wereld het gedwee instrument van Rusland zal blijven. Na de toespraak ging het congres over tot bespreking van de buitenlandse politiek. Attlee zei: „Wij zijn de despoti sche staten ver vooruit. Het com munisme verschaft geen levens filosofie, die vrije menselijke we zens waardig is. Naar mijn me ning is het communisme verraad aan de menselijke geest. Onze so ciaal-democratie is zijn vervul ling". Attlee gelooft niet, dat China een soort satelliet van Rusland is. Hij sprak er zijn bezorgheid over uit dat China, dat reeds 600 millioen zielen telt, toeneming van de bevolking gewenst acht. Deze „enorme bevolkingsdruk" zou zich misschien te eniger tijd naar het noorden of zuiden ont lasten. Ook de Sowjet-Unie maak te zich daar wellicht enige zorg over. cent. Men betreurde het besluit van het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw, dat zich niet achter deze conclusie stelde. De verwachting werd uitgesproken, dat het stich tingsbestuur zijn standpunt als- i nog zal herzien. Opgemerkt werd, dat een verhoging van een half procent, door de con sument psychologisch het beste genomen zou worden, tegelijk met de voor de deur staande loonsverhoging. De ministeriële beschikking van 25 Mei 1954, waardoor het voortaan toegestaan is voor ex port naar Engeland bestemde margarine te doen vermengen met tien procent boter en deze melange op de Engelse markt af te zetten, kon niet de algemene instemming der vergadering wegdragen. Het hoofdbestuur is zich echter wel bewust, dat het zeer moeilijk is het vermengen van onze boter ten behoeve van de Engelse consument tegen te gaan, maar het vraagt zich wel af, of het voor de Nederlandse boer wel van belang is, dat dit mengen in ons land geschiedt. Een commissie, bestaande uit de heren J. W. Visser, dr A. Vondeling en M. Minnema werd ingesteld, ter nadere bestude ring van deze problematiek. Mao Tse Toeng is Maandag door het Chinese volkscongres (parlement) eenstemmig tot eer ste president van de Chinese volksrepubliek gekozen, aldus meldt radio-Peking. Tevoren was Mao's officiële titel voorzitter van de centrale raad der volksregering. De nieu we post is geschapen door de grondwet, die de vorige week is aanvaard. Tsjou Teh, opperbevelhebber van het Chinese „volksbevrij dingsleger", werd tot vice-presi dent gekozen. Mao Tse Toeng benoemde, in overeenstemming met de grond wet, de huidige premier, Tsjou en Lai, opnieuw in deze functie. I Tsjou's benoeming moet door het parlement worden goedge keurd. Mao's verkiezing werd met een donderend applaus en uitroepen als „wan soie" (10000 jaar) be groet. onbeperkte garantie geruisloos BINNENVERING BED •warm - 'X.- - - moderne SCHUIMRUBBER BED mensen De Italiaanse Kamer van Af gevaardigden zal zich komende week in een debat, dat heden begint en waarschijnlijk twee dagen zal duren, bezig houden met het aftreden van Attilio Piccioni, voormalig minister van Buitenlandse Zaken en va der van Piero, die één der hoofd figuren in de zaak-Montesi is. Er zal aan het eind van het debat worden gestemd over een vertrouwensmotie. Men verwacht nieuwe aan vallen op de regering wegens beweerd ingrijpen in het ver loop van het onderzoek. HAZET BEDDEN- EN MATRASSEN.FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON N. I door ARVI KIVIMAA. 52.) (Nadruk verboden.) De Ver. Staten zullen in bet be gin van het volgend jaar op het experimenteerterrein van Nevada een nieuwe serie atoomproeven beginnen, aldus een mededeling van de commissie voor atoom energie. Tijdens de proeven, die waar schijnlijk midden Februari begin nen zullen vermoedelijk „splij- tingsexplosieven van het stan daard type" tot ontploffing wor den gebracht. De Ver. Staten hebben hun proeven met waterstofbommen tot het Eniwetok-Atal in het centrale gedeelte van de Stille Oceaan beperkt en het gebied van Neveda voor kleinere ont ploffingen van gewone atoom wapens gebruikt. De jongste proeven in Nevada werden in de lente en de zomer van 1953 ge houden. Acht jaar was Leo, toen hij in Torittu op de lagere school kwam. Daarvóór was hij op een ambu- lerend volksschooltje geweest, dat periodiek, nu eens hier, dan daar in een woning der buurtschap werd gehouden. Zijn vorderingen waren van dien aard, dat de on derwijzer van Torittu hem een jaar eerder tot de „grote" school toeliet, dan volgens de bepalin gen geoorloofd was. Daarover was Leo opgetogen, want hij was buitengewoon leergierig. Met het huiswerk had hij niet de gering ste last. Bovendien was de dage lijkse wandeling naar Torittu een verkwikking voor hem. Hoe lang, hoe dodelijk vervelend waren zijn jaren thuis geweest, zonder speelgenoot. Ieder had zijn werk, alleen moeder en groot vader hadden soms tijd voor hem. De school gaf hem nu heerlijke afleiding, ze was hem een prach tig, spannend spel. Hij ontving een fijne tas; de kleermaker naaide voor hem een nieuw pak van thuis geweven stof. En de afgelopen winter had de schoenmaker al op Telkkavaa- ra een paar stevige laarzen voor hem gemaakt. Ze zaten hem nu nog wat ruim, want de schoen maker had opdracht gekregen ze op de groei te maken. De reuk van vet en vers leer zat er nog aan. Het was hem een feest op zichzelf, met zulke stappers voor het eerst naar school te wande len. Zijn haar met water natgemaakt, gekamd en geborsteld; zijn pet met glimmende klep, in het dorp gekocht; zijn pak en schoenen, nog stijf van nieuwheid: zo net en keurig aangedaan, begaf hij zich op weg, die eerste schooldag van de najaarscursus, zijn hele wezen in gespannen verwachting. Van Telkkavaara naar Torittu was twee kilometer. Hij had het warm in zijn stevige uitrusting. De weg werd zó weinig bereden, dat er gras tussen de wagenspo ren groeide. De trek der zwalu wen was nog niet begonnen. Gie rend in razend snelle glijvluch ten doken zij met hun glinster - zwarte vleugels scheerlings over de weg en om Leo heen. Alom in deze bekende buurtschap zweef de dezelfde herfstelijke geur van gedorst graan, tot aan de laatste akkergrond van Telkkavaara. Dan kreeg je de bosweg tot To rittu. Het binnengaan van het bos had voor Leo altijd iets geheim zinnigs. De zware sparren keken hem aan en leken wel stokoude verkromde reuzen met lange baarden. Onder de bomen was het altijd donker, doorstipt van het wit der enkele, zeldzame bloe men. Een plots opklapperende wilde kip deed hem soms hevig schrikken. De weg door het bos liep hij altijd vlugger dan door het open veld. Elk traject er van kende hij precies, na iedere krom ming en helling wist hij, wat er volgen zou. Ongeveer halverwege lag links een vrij grote vijver, daar ging het manvolk van Telkkavaara dikwijls zwemmen. Aan de kant lag een platboomde schuit te dob beren. Daarmee gingen de knechts een eindje de vijver in, want bij de drassige oever wilde niemand zwemmen. Eemili zei, dat het daar krioelde van bloedzuigers, die zich onderaan je voeten vast zetten, om gretig je bloed te slur pen. Brr! van die smerige vijver moest Leo niets hebben. Een sauna-bad met het manvolk graag! Maar ze kregen hem niet mee om te zwemmen! De som- pige oevers stonken duf, net als de kwalijk riekende, alles over woekerende moerasplanten. Hij was altijd blij, als hij die vijver gepasseerd was, want dan had hij nog alleen het laatste stuk voor de boeg, en daarna zag hij tussen de bomen door de eer ste huizen van het dorp. Inder tijd was de school middenin het bos gebouwd. Nu nog grensden de bijgebouwen aan het dichte geboomte. Fris en vriendelijk lag het roodgeverfde gebouwtje daar met zijn witte raamkozijnen en zijn waardig strodak. De laatste jaren waren er in de omgeving der school een paar woningen neergezet: een winkeltje, waar het rook naar petroleum, paarde- tuigen en pijptabak, en verder huisjes van keuterboertjes en arbeiders, die op de naburige landgoederen hun werk hadden. Al van ver hoorde hij de vro lijke luidruchtigheid op het schoolerf. Een kleurig troepje meisjes vermaakte zich daar met de kaatsebal. Die gooiden ze op het strooien dak en om de beurt moesten ze de afrollende bal op vangen. Heur lange vlechten en rokjes dansten en wapperden bij het hollen en opspringen. Frisse, potige plattelandskinderen waren het, van wie de grotere al uit de kleren gegroeid waren. Het kwam Leo voor, dat sommige meisjes halve jurken aan had den! Op het schoolhek zaten een paar jongens te keuvelen, andere waren op een zonnig plekje ach ter een bijgebouw aan 't knikke ren. Daar kwam de mééster aan! Een stevig gebouwde, kaarsrech te heer, een gebiedend voor komen, gestrenge ogen achter brilleglazen: een hoge witte boord die droeg hij winter en zomer. Ja, deze boord vooral typeerde hem nadrukkelijk tot man van formaat. Kort en krachtig klonk zijn commando-stem over het erf toen hij de leerlingen volgens de grootte liet aantreden en voor waarts, mars! naar binnen liet marcheren. Bewust van zijn waardigheid hij voorop. Leo klein van stuk, helemaal achter aan. Naast hem een mager allervriendelijkst kereltje, bloots hoofds, ongekamd, dik haar, een gezicht vol sproeten, van voor hoofd tot kin. De leerlingen nemen plaats in de hun toegewezen banken. De vier klassen waren onderge bracht in één lokaal. Leo en zijn buurman zaten op de voorste ri; aan de kant bij de deur. (Wordt vervolgd.) De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Mitterand, heeft op een bijeenkomst van het Franse kabinet medegedeeld, dat er een grondig onderzoek wordt ingesteld naar de wijze, waarop belangrijke Franse militaire ge heimen in handen van de commu nisten zijn gekomen. De minister bracht de regering verslag uit over de zaak-Didès. Er zouden bijzonderheden wor den bekendgemaakt, zodra het onderzoek het toestond. De geschorste hoofdcommissa ris Didès heeft een verklaring aan de pers doen toekomen, waar in hij ontkende inlichtingen aan buitenlandse geheime diensten te hebben gezonden. Didès zeide, dat hij door een ongelukkige samenloop van om standigheden vorige Vrijdag avond een Amerikaanse collega had ontmoet, die in dienst is bij de Amerikaanse ambassade te Parijs. Hij zeide met hem gedi neerd te hebben, waaruit de ge volgtrekking was getrokken, dat hij inlichtingen aan de Ameri kaanse ambassade verstrekte. Dit is onjuist, aldus Didès. Het was slechts een diner met een vriend, dant van Coty en de secretaris sen-generaal van de regering en het ministerie van Defensie wa ren aanwezig. Het centrale comité van de communistische partij had vier dagen later een gedetailleerd ver slag van de vergadering gehad, volgens welingelichte bronnen. Maandagmiddag stelde de dis sidente Gaullist Jean Legendre vragen in de nationale vergade ring over het uitlekken van mili taire geheimen. Op het spoorwegemplacement van Froyen-Nes, bij Tournai, is een Franse trein in botsing geko men met een Belgische goederen trein. Beide machinisten werden gedood, terwijl de twee stokers verwondingen opliepen. De Staatscourant van Maandag bevat o.m. een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekte over de week van 12 tot en met 18 September. die hij in vele maanden met had Daaruit blijkt, dat in het ge- noemde tijdvak werden aangege ven in totaal 167 gevallen van paratyphus B, 1 geval van paca- typhus a en 3 gevallen van febris typhoïdea. Van de 167 aange geven gevallen van paratyphus B kwamen er 162 voor in de provin cie Zuid-Holland en wel 133 in Katwijk, 9 in Rijnsburg, 7 in Val kenburg, 6 in Noordwijk, 2 in 's-Gravenhage en telkens één in Giessen-Nieuwkerk, Gouda, Lei den, Noordwijkerhout en Wasse naar. Het geval van paratyphus A weed geconstateerd aan boord van een schip dat te Rotterdam bimienliep. De patiënt is te Rot terdam in een ziekenhuis opge nomen. De drie gevallen van febris typhoïdea kwamen voor te Nieu- werk-Amstel, Rotterdam en Ber gen op Zoom. Voorts zijn aangegeven 162 gevallen van roodvonk, n.l. 58 in Noord-Holland (waarvan 36 in Amsterdam), 51 in Zuid-Holland (waarvan 27 in Rotterdam en 9 in 's-Gravenhage), 13 in Gelder land, 10 in Utrecht, 9 in Noord- Brabant, 8 in Overijssel, 7 in Limburg, 4 in Friesland, 2 in Gro ningen en geen in Zeeland. Vijf gevallen van kinderver lamming werden aangegeven, één geval zonder en vier met verlammingen werden geconsta teerd. De gevallen deden zich voor in Noord-Brabant n.l. één in Wijk en St. Agatha en één in Valkenswaard, voorts één geval in Limburg n.l. in Heerlen, één geval in de Noordoostpolder en één geval in Noord-Holland n.l. in Amsterdam. gezien. De hele zaak is volgens de ge schorste hoofdcommissaris heel eenvoudig. „Een aantal leden van de regering meent, dat ik het niet met hun politiek eens ben. Zij ge loven ten onrechte, dat ik inlich tingen aan de oppositiepartijen verstrekte". De belangrijkste reden van de schorsing van Didès was volgens welingelichte kringen, dat hij de inlichtingen die zijn agenten hem hadden gegeven, niet heeft door gegeven aan zijn meerderen. Majoor De Resseguier van het Parijse militaire hof heeft, vol gens welingelichte kringen, beslo ten de ministers en generaals, die geheime vergaderingen van de nationale defensieraad hebben bij gewoond, te ondervragen in ver band met het feit, dat de notulen van deze vergaderingen in com munistische handen zijn geko men. Het betreft de notulen van drie geheime vergaderingen van de nationale defensieraad, n.l. een gehouden op 28 Juni en gewijd aan de militaire toestand in Indo- China, een op 26 Mei en een op 10 September. De laatste vergadering, waar voor speciale beveiligingsmaatre gelen waren getroffen, werd bij gewoond door president Coty, premier Mendès-France, de minis ter van Defensie Temple, de mi nister van Financiën, Faure, van overzeese gebiedsdelen Buron, van Marokkaanse en Tunesische zaken, Fouchet, en de stafchef, Guillaume. Ook de militaire adju-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2