7 Een nieuwe Europese Unie? Het Prinselijk bezoek aan Zuid-Alrika Minister Beyen hoopvol gestemd Hut niewJfe woon te vuuuaF? WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Merkwaardige politiek van Londen Oefening Royai eerder geëindigd Vraaggesprek met Men des-F ra nee De terreur West-Java Accoord over loonsverhoging in het bouwbedrijf Beraad over toepassing loonsverhogingen in het agrarisch bedrijfsleven ASSEMBLEE DER VERENIGDE NATIES BIJEEN EDEN BALANCEERT. DE A.S. NEGENMOGENDHEDENCONFERENTIE TE LONDEN yé./u. Stofwisselingzout in Nederland en een eventuele resolutie over Nieuw-Guinea „Betaal-zoveel-als-u-wil hotel maakt tien procent extra winst De Pendsjaab rampgebied Staking bij Philips-fabriek te Kopenhagen De Amerikaans-Russische onderhandelingen over Eisenhowers voorstel Georganiseerd Overleg adviseert tot 6 pCt salaris verhoging voor rijksperso neel en gepensioenneerden yrtrtkerlng bï| Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3264. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—! iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags l Voor het Maandagnummer: Zaterdags strieën betreft in Europa minstens op het vasteland. De diplomatieke activiteit was de afgelopen week in West-Euro pa ongewoon groot. De reis van Eden naar Brussel Bonn, Rome en Parijs;, de onverwachte tocht van Dulles naar Bonn en Londen (waarbij hij demonstratief Parijs oversloeg om zijn misnoegen te kennen te geven over de Franse houding); het optreden van de Franse premier Mendès-France te Straatsburg voor de assemblee van de Raad van Europa; de aan kondiging van de conferentie te Londen op 28 Septemberzij betreffen alle het zoeken naar een methode, om een herbewa pend West-Duitsland op te nemen in de Westelijke wereld. Men kan zeggen, dat zich nu vrij duidelijke lijnen aftekenen, ook al zijn' niet alle voorstellen bekend. Trouwens deze week zal men toch van zulke voorstellen een aanvaardbaar plan moeten proberen te maken. Te Straatsburg, in het midden van de „Europeanen" heeft de Franse leider der regering be toogd, dat zijn land zich niet iso leert, en dat het West-Europa en de atlantische wereld trouw blijft. Het oorspronkelijke ontwerp der Europese Defensiegemeen schap is verworpen, omdat het Frankrijk wel zeer sterk bond aan West-Duitsland, doch niet aan Engeland. En omdat het Franse troepen plaatste onder een supra-nationaal gezag, ter wijl dit niet gold voor Britse en Amerikaanse eenheden. Hoe nu die ongewenste kenmerken te vermijden en toch een defensie unie te redden? EUROPEES EN ATLANTISCH Dat is al zo en alleen de Duitse troepen komen er dus onder dat commando bij. Aldus staat de hele organisatie in het kader van de N.A.T.O. Of West-Duitsland zelf daartoe wordt toegelaten? Misschien als „geassocieerd lid", misschien als gewoon lid. Dat hangt af van de Franse kamer, die in 1952 nog besloot, dat Bonn niet reehts- streeks in de N.A.T.O. mocht worden opgenomen. Men is het er over eens, dat een nieuwe Europese Unie (zon der supra-nationale organen) moet worden geschapen, met W. Duitsland, doch tevens met En geland. Vandaar dat er is ge dacht aan uitbouw van de Unie van Brussel, die in 1948 is ont staan, doch werd verdrongen door de Atlantische organisatie. In deze nieuwe defensie-unie zal voor belangrijke besluiten eenstemmigheid moeten bestaan Dat belemmert natuurlijk wel eens de werkwijze, maar de na nationale ministers hadden ook in de afgewezen E.D.G. grote be voegdheden, bijv. ten aanzien van de begrotingen. De militaire hulpverlening zal echter automa tisch moeten geschieden. En bij andere besluiten zal een meerder heid van stemmen voldoende zijn. De unie zal dan de mate van bewapening controleren en ook politiek West-Duitsland aan ban den leggen. Dit mag evenals in de E.D.G. was voorzien - geen atomische of zware wape nen vervaardigen. De West-Duit se souvereiniteit zal beperkt blij ven doordat de betrekkingen met Oost-Duitsland en de Sowjet-Ume onder controle staan van de ge wezen bezetters, die nu bondge noten zijn geworden. De Euro pese strijdkrachten op het vaste land dus ook de Britse staan onder opperbevel van de Europese commandant van de N.A.T.O., generaal Gruenther MOEILIJKHEDEN DETAILS. IN Wat dus allen voor ogen zweeft, is een Europese Unie binnen de Atlantische: een kleine N.A.T.O. de grote, met Engeland (dat naast Frankrijk moet staan als tegenwicht tegen West-Duits land) en zonder supra-nationale organen, doch toch met vermen van technische „integratie" en automatische hulpverlening aan elkaar in geval van agressie. Welke bezwaren kan men daar nu tegen inbrengen? Adenauer wenst volkomen souvereiniteit en slechts vrijwillige aanvaar ding van beperkingen, bij aparte verdragen. Eigenlijk steunt Dul les hem daarbij. Doch ook weer niet geheel. Want de V. S. wen sen tegenover de Russen te blij ven optreden als rechthebbende zaakwaarnemers van de West- Duitsers en geen fabrieken van waardevolle nieuwe projectielen in het blootgestelde gebied van de bondsrepubliek. Bezwaren heeft Amerika even als Adenauer tegen „onderschik king" van Bonn aan Parijs. Het wenst zijn eigen troepen afgelost te zien door Duitse eenheden en een grote rol te doen spelen door de West-Duitse geallieerden. Maar de Fransen willen juist zo veel Amerikaanse, Britse en Ca nadese troepen in de bondsrepu bliek, dat die samen met de Franse troepen verreweg in de meerderheid zijn tegenover de Duitse. Die moeten letterlijk „klein" worden gehouden. Hier ligt dus een tegenstelling tussen Parijs en Washington. Wat de Engelse politiek aan gaat, deze balanceert op merk waardige manier. Eden heeft zelf de idee te berde gebracht om Bonn op te nemen in de Unie van Brussel, die oorspronkelijk be stond uit Engeland, Frankrijk en Benelux. Maar hij wil eigenlijk geen nieuwe verplichtingen aan vaarden voor Engeland alleen. Dan moeten de V. S. en Canada meedoen. of De V. S. voelen weinig voor zulk een bindend toezicht op hun strijdkrachten. Ziehier dus enige van de perikelen, die zich voor doen. Het plan is duidelijk en gezond: een Europese Unie bin nen de Atlantische. Doch de uit voering is niet zo gemakkelijk. Deze week zal men er te Londen over praten. ASSEMBLEE DER V. N. BIJEEN. Vorige week begon men de bij eenkomst van de assemblee der V. N. De grote verrassing was, dat Maandag prins Wan van Thailand zich als candidaat voor het voorzitterschap terugtrok. En daardoor was de weg vrijge komen voor mr. Van Kleffens, de Nederlandse candidaat, die Europa moet vertegenwoordigen. Daverende nieuwe vraagstuk ken zijn er niet. Indonesië heeft gevraagd de kwestie Nieuw-Gui nea op de agenda te plaatsen. Verder zijn er meer dan 60 pun ten: erkinning van Peking, Ko ten: erkenning van Peking, Ko Afrika enzmeest oude beest jes uit de politieke arena. Dr. A. C. Als Engeland automatische hulp moet garanderen aan Frank rijk tegen een Duits gevaar en aan Duitsland tegen Russische agressie, dan moeten de V. S. meedoen. Dus: dan wordt dit een zaak van de N.A.T.O. Deze At lantische organisatie zou dus alles moeten doen, wat de Euro pese gemeenschap tot taak heeft: controle over de Duitse herbewa pening, over de Duitse oorlogs industrie enz. Maar als nu geen „discriminatie" mag plaatsvin den, geen onderscheid tussen West-Duitsland en de andere leden, dan moeten die andere ook controle toelaten, althans voor-1 gen. zover dat hun troepen en indu-de troepen van Noordland thans Prins Bernha,rd heeft als gast van de kamer der mijnen van Transvaal en Oranje Vrijstaat een mijn van „Westrand Conso lidated" bezocht. Bëneden haal de de Fr ins zich sok en been open aan een stuk draad. Snel liet men een paar nieuwe sok ken komen, terwijl de onbete kenende wond met jodium werd behandeld. De Prins schonk niet veel aandacht aan het voor val. Sir George Albu, president van de mijn, heeft de Prins een stuk erts in een eiken kistje geschon ken. Later, bij een bezoek aan een uraniumbedrijf, kreeg de bezoe ker een' buisje ucaniumpoeder. Het gezelschap van de Prins reed Maandagmorgen door Krugers- dorp. Er stonden honderden mensen, sommigen met Neder landse vlaggetjes, langs de hoofdstraat. Te Pretoria is Maandagavond een banket ter ere van de Prins gegeven Hij zei dat de drang naar onafhankelijkheid, waaraan Nederland heeft bijgedragen, een deel van het onvervreemdbaar erfgoed is geworden van de Zuid-Afrikaanse natie, die haar eigen nationaal karakter heeft opgebouwd. De Prins zei het een groot voor recht te achten in de gelegenheid te zijn Zuid-Afrika te bezoeken en het volk te leren kenr.en. Hij was diep onder de indruk geko men van het goede hart dat men Nederland toedraagt. In een we reld vol van strijd en tegenstel lingen was het goed te weten, dat vriendschap tusen lander.' mo gelijk is. Toen Jan van Riebeeck Neder land verliet, verliet hij een jonge natie, die juist de strijd om de vrijheid gewonnen had onder de tt Gisteren om vier uur is de oefening „Battle Royal" geëin digd, nog eerder dan men aanvan kelijk had verwacht. De frontlijn tussen de twee krijgsmachten werd op dat moment gevormd door het riviertje de Lippe. Bij zijn besluit de oefening te beëin digen heeft de leider ervan, ge neraal sir Richard Gale, zich la ten leiden door twee overwegin- In de eerste plaats hebben De minister van buitenlandse zaken, mr J. W. Beyen, die deel zal uitmaken van de Nederlandse delegatie voor de a.s. conferen tie van enige Navo-landen en West-Duitsland te Londen, is Maandagmiddag om 15.25 uur per K.L.M.-vliegtuig naar Enge land vertrokken. Met hem zijn o.a. nog de volgende leden dezer delegatie meegereisd: Jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Heft U overmatig vet, verstopping, oniuiver bloed op door Vraagt Uw Apotheker of Drogist De Franse eerste-minister, Mendès-France, heeft Maandag in een vraaggesprek te Parijs verklaard, dat, indien tie Londen- se negen-mogendhedenconferen- tie de Franse voorstellen voor de herbewapening van West- Duitsland aanvaardt, hij er mis schien in zou slagen de goedkeu ring van het Franse parlement voor toetreding van Duitsland tot de Navo te verkrijgen. Indien de Franse voorstellen te Londen van de hand worden gewezen, zodat de nationale vergadering zich alleen over opneming van Duitsland in de Navo moet uit spreken, zal het volgens Mendès- France geheel onmogelijk zijn t parlement er toe te brengen er mede in te stemmen. In het vraaggesprek, dat werd toegestaan aan de Parijse corres pondent van de U. S. News and World Report, Robert Kleiman, zeide de premier niet te zullen aanblijven, indien zijn voorstellen aan het parlement worden ver worpen. Het oorspronkelijke Franse plan behelsde niet het Westduitse lidmaatschap van de Navo, aldus de premier. Door het bezoek van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, die hem er van op de hoogte had gesteld, dat de andere acht belanghebben de landen hadden ingestemd met lidmaatschap van Duitsland, is hij gaan voelen, dat hij zich er niet tegen kan verzetten. Het bestaan van zijn regerinc zal af hankelijk worden gesteld van het debat in de algemene vergade ring over de Londense conferen tie. Dit was niet het geval met het debat over de E.V. G. Een van de belangrijkste be zwaren van de Fransen tegen de E. V. G. was de bovennationale organisatie van de gemeenschap, waardoor een belangrijk deel van de Franse souvereiniteit op militair terrein moest worden op gegeven. Mendès-France zeide er van overtuigd te zijn, dat het in de toekomst nodig is een heel belangrijk stuk van de souverei niteit prijs te geven. Men zal een organisatie in Europa moeten aanvaarden met een aantal bo vennationale instellingen. Stachouwer, hoofd der gecombi neerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Navo te Parijs, mr H. F. Eschauzier, directeur-generaal van politieke zaken, drs E. H. van der Beugel, directeur-generaal van het eco nomisch en militair hulppro gramma en mr T. H. Bot, chef der directie Westelijke samen werking van het departement van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse minister J. W. Beyen (Buitenlandse Zaken) heeft bij zijn aankomst in Londen voor de conferentie van negen over een Duitse deelneming aan de Westerse defensie o.m. ver klaard, dat hij van mening is, dat er redelijke hoop is, dat men op de conferentie tot overeenstem ming zal komen. „Wij hebben geen speciaal plan. Ongeveer veertien dagen geleden hebben wij zeer nuttige bespre kingen met minister Eden ge voerd en de landen van de Bene lux zijn het eens met zijn algeme ne gedachtengang. „Dit was nog maals gebleken op besprekingen, die hij, minister Beyen, geduren de het weekeinde met zijn colle ga's van de Benelux had gehad. „De landen van de Benelux zul len alles doen wat wij kunnen om te helpen". Minister Beyen zeide optimis tisch te zijn ten aanzien van de afloop daar naar zijn mening op deze uiterst belangrijke conferen tie De afgevaardigden waren ge komen met het vooropgezette doel om resultaten te bereiken. Hij zeide te hopen, dat men niet zou pogen te veel tegelijk te rege len doch dat men snelle resulta ten ten aanzien van de „voor ons liggende vraagstukken" zou vin- den. De minister werd op het vlieg veld begroet door ambassadeur Stikker en Douglas Dood-Parker, „parliamentary joint under-scre- tary for foreign affairs'alsmede door een aantal andere hoge Brit se en Nederlandse functionaris sen. Te Londen worden inmiddels voorbereidende besprekingen ge voerd. Zo heeft minister Dulles 'n onderhoud met Mendès-France gehad evenals met generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa. Later zou hij een bespreking hebben met de drie ministers van Bene lux. Minister Beyen heeft ook een onderhoud gehad met premier Mendès-France. De minister wan Voorlichting, de heer Tobin, heeft, na met twee andere ministers een tocht te hebben gemaakt door de ter- reur-gebieden van West-Java, in Bandung aan de pers mede gedeeld. dat in 1953 het aan tal i lachtoffers van benden in West-Java 4295 bedroeg, inclu sief militaire burgers en leden van de benden zelf. Tot nu toe werden in dit jaar 2342 perso nen slachtoffer van de benden. In 1953 werden 11494 huizen in de as gelegd, dit jaar tot Sep tember 8391 huizen. De laatste tijd zijn er o.a. 18,000 ivoor de benden gevluchte personen naar Gunung Tandjung getogen. een afgerond gebied veroverd, dat ten zuiden begrensd wordt door de Lippe. Had men de laat ste verdedigingsgordel van Zuid- land, de rivier de Möhne, ook nog in de strijd willen betrekken, dan zou de oefening nog enige dagen hebben moeten duren en dit was niet de bedoeling. Tweede argu ment is het weer geweest. De troepen hebben een uiterst zware strijd gehad, hebben heel weinig kunnen slapen, waren doornat door de regen en het drassige land dat men hier en daar trof en leefden de laatste dagen nog slechts op hun enthousiasme en strijdlust. Het is voor de Nederlanders n prettig idee, dat de enige groep die er toch in geslaagd is de ri vier de Lippe over te trekken en daar een bruggenhoofd heeft ge vormd tot de troepen van gene raal Opsomer behoorde. Het was de F-compagnie van het 412e ba taljon van het 41e regiment in fanterie, dat onder bevel van ka pitein Jozen in de zeer vroege morgen de Canadezen verraste, die aan de overkant lagen. Een vooruitgeschoven verkennings peloton slaagde erin, met vier vouwboten naar de andere zijde te komen en dertig Canadezen ge vangen te nemen. Lang hoefde over de rechtma tigheid van deze actie niet ge praat te worden, want 4 scheids rechters stonden er met hun neus bovenop en konden weinig an ders doen dan de Hollanders op dit punt, de zege toekennen. La ter stak nog een bataljon van 42 R.I. in een gevonden boot over en toen was er een klein Hollands bruggehoofd in het Canadese ge bied. dat waarschijnlijk niet ste vig genoeg zou zijn geweest om te behouden, doch dat bij het be ëindigen van de oefening door de leiding toch als beloning aan de Hollanders werd toegekend. Vandaag zullen de voorbereid selen voor de terugtocht worden gemaakt en dan gaan morgen de Hollandse jongens weer richting Holland, na een zware, inspan nende tijd, maar terecht met het prettige gevoel dat het Neder landse legercorps het in deze oefening lang niet slecht heeft gedaan. Nederland zal zich niet storen aan een mogelijk door de Ver enigde Naties te aanvaarden re solutie betreffende onderhande lingen over Nieuw-Guinea, waar op Indonesië aanspraak doet gel den „zelfs al is deze in gematigde termen vervat", aldus heeft de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr J. H. van Roijen, verklaard. Ambassadeur Van Roijen legde een korte verklaring tegenover de pers af na een bezoek aan de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken betreffende aangelegenheden van de Verenig de Naties, David Key. De ambas sadeur had echter naar zijn zeg gen geen onderhoud met ge noemde Amerikaanse functiona ris over de kwestie Nieuw Guinea gehad. .Nederland was van me ning, dat het verschil met Indone sië niet op het terrein ligt van de Verenigde Naties. bezielende leidin<* van het Huis van Oranje. In alle eenvoud had Van Riebeeck de geest der vrij heid naar het Zuiden van Afrika overgebracht. Deze geest was levend gehouden door hen, die later uit Nederland en andere Europese landen naar Zuid-Afri- ka kwamen om een nieuw tehuis te stichten. Hij was die Zuid-Afrikanen dankbaar, die immigranten uit Nederland helpen om de over gangstijd zo gemakkelijk moge lijk te maken. De Peins sprak zijn waardering uit voor de edelmoe dige bijdragen uit alle delen van de unie ten behoeve van de over stromingsslachtoffers in Neder land. In het bijzonder dankte Prins Bernhard premier Malan voor diens initiatief bij het or ganiseren van de hulpactie. De Prins sprak in het Neder lands, Engels en Afrikaans. Het gemeentebestuur van de 152.000 inwoners tellende indus triestad Sialkot, 104 kilometer ten Noorden van Lahore gelegen, heeft Zondag een dringend ver zoek tot de Pakistaanse regering gericht om met „zoveel hef- schroefvliegtuigen, als er maar bij mogelijkheid beschikbaar zijn'", levensmiddelen uit te wer pen voor de bewoners van de vlakte tussen de rivieren Tsje- nab en Ravi, die het omliggende gebied hebben overstroomd. Intussen is het gevaar voor nieuwe overstromingen in de Pendsjaab tijdelijk verminderd, doerdat men er in geslaagd is het overtollige water var.' de Tsje- nab, Djeloem en Soetlej af te leiden naar plaatselijke be vloeiingswerken, waardoor het peil van deze rivieren thans be neden het gevaarspunt is gezakt. Men is er vermoedelijk ook in geslaagd de langs Lahore stro mende Ravite te bedwingen door versterking var het uitgebreide dijkenstelsel, dat in 1950, na een overstroming, is aangelegd. Judy Lewthwaite, de 35-jarige eigenares van het eerste hotel in Engeland, waar de gasten zelf kunnen uitmaken hoeveel zij wil len betalen, heeft medegedeeld, dat haar experiment tien procent extra winst heeft opgeleverd. De fooien waren eveneens hoger dan normaal geweest. Judy Lewthwaite gelooft, dat toeristen' eerlijke mensen zijn en zal haar experiment het volgend jaar voortzetten... Bij de Philips-fabriek te Kopen hagen zijn 500 arbeiders in sta king. Een poging om met de sta kers tot overeenstemming te ko men is Maandag mislukt. Waarschijnlijk zal het geschil Donderdag worden voorgelegd aan de permanente raad van ar bitrage. De werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf hebben overeenstemming bereikt betreffende de loonsverhoging met 6 procent, welke uiteraard uitsluitend van kracht is voor de lonen, vastgelegd in de offi ciële loonregelingen. Aan het college van i'ijksbe- middelaars is verzocht de nieu we lonen bindend op te nemen Naar aanleiding van de bekend making van de regering inzake het toestaan van een bedrijfstak- gewijze loonsverhoging van ma ximaal 6 heeft de hoofdafde ling sociale zaken van de Stich ting voor de Landbouw dezer dagen een vergadering gehouden teneinde toepassing daarvan in het agrarisch bedrijfsleven onder ogen te zien. De hoofdafdeling heeft beslo ten de organisaties in de gelegen heid te stellen, zich op korte ter mijn daarover te beraden. De hoofdafdeling zal weer bijeen komen op 29 September a.s. ten einde een advies op te stellen voer de bij de loonvorming in de land- en tuinbouw in de provin cies en rayons betrokken orga nisaties en de provinciale sociale secties, waarin de besprekingen plegen te worden gehouden. Deze laatste zullen rond 1 October 'bij eenkomen. De landelijke sociale commis sies voor de bloemisterij, de bos bouw en het veenbedrijf zijn met hetzelfde doel bijeengeroepen op 30 September a.s. in de loonregelingen en deze van kracht te doen worden met in gang van de betalingsweek, waarin 1 October valt, aldus een mededeling van de stichting raad van bestuur bouwbedrijf. Voorts is aan het college van rijksbemiddelaars verzocht in de loonregelingen voor de burger lijke- en utiliteitsbouw, de we gen, spoor- en waterbouw, de N.O.-polder en het .straatmakers- bedrijf de z.g. franchisebepaling te verruimen van 6 tot 10 pro cent. De gezamenlijke organisaties hebben besloten een ernstig be roep te doen op hun leden om mede te werken aan het herstel en de handhaving van orde en regel op het gebied der loonvor ming d-w.z. het eisen en betalen van hogere lonen dan wettelijk is toegestaan, na te latep. Er mag geen sprake van zijn. aldus meldt de stichting raad van bestuur bouwbedrijf tenslot te, dat de toegestane algemene loonsverhoging wordt gehanteerd om ook reeds boven de wettelijke normen uitgaande lonen te ver hogen. De Ver. Staten en de Sowjet- Unie hebben Zaterdag, in onder ling overleg, voor de eerste maal bijzonderheden gepubliceerd over de Amerikaanse voorstellen voor een internationale atoombank en de mislukte pogingen van de twee landen om tot overeenstem ming over het plan te komen. Het „State Department" ver strekte Zaterdag aan de pers 12 nota's, memoranda en aide-mé- moires, die in Washington en ge durende de vier-mogendhedencon- ferentie die in Februari in Berlijn is gehouden, zijn uitgewisseld. Uit deze stukken blijkt, dat geen overeenstemming werd bereikt, doch dat beide landen bereid zijn de onderhandelingen voort te zet ten. Het „State Department" voeg de Zaterdag aan de gepubliceer de stukken een uittreksel toe van Dules' rede in de algemene ver gadering van Donderdag j.l., waarin de minister verklaarde, dat de Sowjet-Unie in feite het Amerikaanse plan had verwor pen. Hij zei toen o.m.: „Het Sow- jet-standpunt was in feite dit: wij wilen niet samenwerken bij ont- Vorige week is de centrale com- -missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken bijeenge weest onder voorzitterschap van mr P. A. G. Ubink, voorzitter dier commissie, voor een bespreking van een aan de minister van Bin nenlandse Zaken uit te brengen advies omtrent een algemene sa larisverhoging voor het rijksper soneel, zulks in verband met de voor het particuliere bedrijfsle ven aanvaarde verhoging der richtlijnen voor de beloning met maximaal 6%. De commissie besloot aan de minister van Binnenlandse Zaken te adviseren tot toekenning van een salarisverhoging van 6% aan het gehele rijkspersoneel en aan de gepensionneerden uit overheidsdienst. wikkeling van atoomenergie voor vredesgebruik, tenzij eerst overeengekomen wordt af te zien van al die toepassingen van atoomenergie, die de vrije landen hun krachtigste verdediging te gen aanvallen verschaffen". Prawda, het orgaan van de Rus sische communistische partij, schrijft dat het vormen van een atoombank buiten de V.N. niet kan bijdragen tot oplossing van de problemen in verband met het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden. „De Sowjetre- gering acht het wenselijk, dat Rusland en Amerika naar over eenstemming blijven streven. De mogelijkheden tot overeenstem ming kunnen niet als uitgeput worden beschouwd", aldus het blad. Prawda meent dat een interna tionale organisatie voor toezicht op de atoomenergie onder de vei ligheidsraad van de V.N. moet staan. Het Amerikaanse plan voor een atoombank wordt een soort atomisch plan-Marshall ge noemd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Plaatselijk regen. Toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. WOENSDAG 29 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.56 3.06 Terneuzen 3.31 3.41 Hansweert 4.11 4.21 Walsoorden 4.21 4.31 ZON op onder Sept. 28 6.34 18.26 29 6.36 18.24 30 6.38 18.22 MAAN op ond, 8.20 9.29 10.38 18.1. 18.39 19.03

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1