Memorandum van minister Duiles voor Mendès-France Hoofdcommissaris van Parijse politie geschorst Prins Bernhard in Pretoria aangekomen Storm in Japan maakt slachtoffers Coprasmokkelarij ten bate van veiligheids acties in Oost-lndonesië WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3263. De bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken in Den Haag Na de ontploffing te Bitburg salons „robent' Russisch-Amerikaans geschil over neerschieten van bommenwerper Ernstig ongeluk met veerboot in Kameroen Bosbranden in Californië Warschau meldt ontmaskering van spionnen Britse proeven tegen be smetting met radio-actieve deeltjes hard een krans aan de voet van v.m. n.m. 2.30 2.36 3.05 3.11 3.45 3.51 3.55 4.01 op onder op Sept. 28 6.34 18.26 8.20 29 6.36 18.24 9.29 30 6.38 18.22 10.38 Frw.kerlng bn Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nêi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,$0; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 Jw» aoer. Foster-Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan premier Mendès-Fran ce van Frankrijk de Amerikaanse mening over de jongste Franse voorsteilen voor herbewapening van Duitsland toegezonden. In gezaghebbende kringen in Washington heeft men over de inhoud van het memorandum De bijeenkomst van de Bene- luxministers van Buitenlandse Zaken, Zaterdag gehouden ten de- partemente van Buitenlandse Za ken te 's-Gravenhage, heeft om streeks anderhalf uur geduurd. De bijeenkomst diende ter vast stelling van het Beneluxstand- punt, in te nemen op de a.s. con ferentie van enige N.A.V.O.-lan- den en West-Duitsland te Londen deze week. Naar een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken zeide hebben de ministers een nuttige gedachtenwisseling gehad. Het bleek dat de gezichts punten elkaar dekten. Na afloop hadden de ministers geen mede delingen te doen. Na afloop van de conferentie hebben de drie ministers van Bui tenlandse Zaken nog een onder houd gehad met de Franse am bassadeur in Nederland, de heer Gernier, die een boodschap mee bracht van de Franse minister president. De inhoud daarvan is niet bekend geworden, doch de heer Garnier deelde mede, dat de ze boodschap telegrafisch mede ter kennis is gebracht van de re geringen van de overige landen, welke aan de conferentie te Lon den deelnemen De Westduitse sociaal-democra tische partij heeft een motie bij de bondsdag ingediend, waarin wordt gevraagd, wat de regering tot dusver heeft gedaan om te verzekeren, dat de Duitse veilig heidsvoorschriften ter bescher ming van de burgerbevolking worden nagekomen, ook waar het de aanleg en het gebruik van mi litaire installaties door de bezet tende mogendheden betreft. Volgens de partij is de ontplof fing op een luchtbasis van de N.A.V.O. te Bitburg waarschijn lijk het gevolg van veronachtza ming van de veiligheidsvoor schriften. De basis stond onder Frans beheer. Franse autoriteiten hopen, dat een film die is aangetroffen in de camera van een van de 32 slachtoffers, enig licht zal wer pen op de oorzaak van de ontplof fing van de ondergrondse brand stoftank. slechts willen zeggen, dat het de weg effende voor aanvaarding van de Franse plannen als basis voor bespreking op de Londense negen-mogendhedenconferentie. De Ver. Staten hebben ook^het Britse plan, in grote trekken'ge lijkend op het Franse, voor in schakeling van het pact van Brussel en de N.A.V.O. als mid del van integratie van een sou- verein Duitsland in een gecontro leerd Westelijk verdedigingsstel sel aanvaard als basis voor be sprekingen. Het memorandum van Dulles aan Mendès-Frnace heeft aanzien lijk bijgedragen aan verbetering van de kansen op algemene over eenstemming op de Londense conferentie. Er zijn krachtige aanwijzingen, aldus tekent Reu ter hierbij aan, dat Mendès-Fran ce mogelijk zal instemmen met gelijktijdige Duitse toetreding tot het pact van Brussel en de N.A.V.O., op basis van volledige gelijkheid, als een bevredigend stelsel van garanties tegen her leving van militarisme in Europa kan worden gevonden. Verklaring van Dulles vóór vertrek naar Londen. Foster Dulles heeft Zaterdag, in een verklaring die kort vóór zijn vertrek naar Londen werd uitgegeven, gevraagd om een nieuw onderzoek van de „uitvoer baarheid van het gehele program voor collectieve veiligheid" van West-Europa. Mislukking van de E.V.G. heeft twijfel doen rijzen aan de waarde van bepaalde veronderstellingen, die aan de kern van het Atlanti sche beveiligingsstelsel ten grondslag liggen. Een van die veronderstellingen is, dat West-Duitsland als souve- rein en gelijke deelnemer zal wor den verbonden met de gemeen schap van vrije volken en dat het aan het program voor gemeen schappelijke verdediging zal bij dragen. Een tweede opvatting is, dat de landen van West-Europa in grote mate militaire, politieke en eco nomische eenheid zullen bereiken. De uitvoerbaarheid van het ge hele program voor collectieve vei ligheid moet nu opnieuw worden bekeken, zo meende Dulles. De meeste Amerikanen besef fen, dat het niet meer mogelijk is de klok terug te zetten en vei ligheid te zoeken in afzondering. Ook weten wij, zo ging de Ame rikaanse minister verder, dat zij zich niet kunnen veroorloven hun veiligheid en overlevingskansen te wagen met regelingen en pro gramma's die geen redelijk voor uitzicht op werkelijke veiligheid bieden. De minister besloot met te zeg gen, dat de Ver. Staten bemoe digd zijn door de initiatieven van Groot-Brittannië en Frankrijk bij het zoeken van nieuwe voorstel len in de eerste plaats bij de Europese staten berust. Daarom nam hij zelf geen bepaalde voor stellen mee naar Londen. ,,Wij gaan echter om, als dat kan, be hulpzaam te zijn", zo zei hij. Italië en de komende Londense conferentie. De Italiaanse premier, Scelba, heeft Zaterdag in de Italiaanse senaat verklaard, dat Groot-Brit tannië bij elk nieuw stelsel voor Europese verdediging ter vervan ging van de mislukte E.V.G. nau wer met Europa verbonden moet worden. De Italiaanse regering blijft trouw aan de leidende beginselen van de E.V.G., omdat deze ge meenschap tegemoet zou zijn ge komen aan de behoeften van de Europese volken. In politieke kringen in Rome meent men, dat Italië bereid is toe te treden tot een uitgebreid pact van Brussel, zoals voorge steld door Groot-Brittannië, mits het Europese beginsel wordt be vestigd. Mèndes-France over Londense conferentie. Premier Mèndes-France heeft Zaterdag het Franse kabinet, dat vijf uur vergaderde, ingelicht over de internationale toestand en de vooruitzichten van de ko mende Londense conferentie. Hij verklaarde, dat hij niets wist van onverenigbaarheid van de standpunten der negen landen, die de conferentie zullen bijwo nen. Dulles en Mendès-'Fra.nce in Londen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de Franse premier, Pierre Mendès-France zijn Zon dagmiddag in Londen aangeko men om de conferentie der negen landen bij te wonen. kapper mef hel aparte cockel markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen J voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. De Verenigde Staten hebben Zaterdag schadevergoeding van de Sowjet-Unie voor het neer schieten van een Amerikaanse bommenwerper op 7 October 1952 en inlichtingen over het lot van de bemanning geëist, aldus heeft de Amerikaanse ambassade te Tokio Zaterdag meegedeeld. In dien de Russen de eisen niet in willigen moet de zaak worden voorgelegd aan het internationale gerechtshof te 's-Gravenhage. De Amerikanen eisen 1.620.295,01 dollar. Volgens de Russen heeft het vliegtuig Russisch gebied, name lijk de eilanden Habomai en Sji- kotan, geschonden. Volgens de Amerikanen heeft het toestel niet boven Russisch gebied gevlogen en hebben de Russen de twee eilanden, die „sinds de oudste tij den" aan Japan behoren, na de oorlog onrechtmatig bezet. Volgens in Yaounde ontvangen berichten, is een veertigtal men sen in de rivier de Sanaga in Frans-Kameroen verdronken, als gevolg van het omslaan van een veerpont door een verkeerde ma noeuvre. Zaterdagmorgen te elf uur plaatselijk tijd is Prins Bernhard op het militaire vliegveld Swart- kop bij Pretoria geland. Hij werd begroet door de Zuidafrikaanse gouverneur-generaal, dr E. G. Jansen en door premier dr D. Malan. Op het vliegveld waren voorts aanwezig de Nederlandse ambas sadeur, J. van den Berg, de Zuid afrikaanse minister van defensie, F. C. Erasmus, de gouverneur van Transvaal, dr W. Nicol, de burgemeester van Pretoria, dr H. Muller en de chef van de genera- le-staf, lt.generaal C. L. de Wet du Toit. De „Dakota" van de Prins werd door twee escadrilles „Harvards" en een escadrille „Meteors" van de Zuidafrikaanse luchtmacht be geleid naar het vliegveld van Pretoria. Toen de Prins het vliegtuig ver liet, werden 21 saluutschoten ge lost en een kapel van de Zuidafri kaanse luchtmacht speelde het „Wilhelmus". Nadat de Prins de begroeting had beantwoord, traden de gou verneur-generaal en leden van diens gevolg ter begroeting op de Prins toe. Na de begroeting begaf het ge zelschap zich in auto's naar het regeringsgebouw. Langs de route stonden de juichende mensen hier en daar vijf rijen dik. Men wuif de met oranjevlaggetjes en op een hoek liet men confetti op de Prins neerdalen. In een van de auto's zaten de Prins en de gouverneur-generaal. Onmiddellijk hierachter kwam eerste-minister Malan, vergezeld van de Nederlandse ambassadeur, de heer J. van den Berg, en Ma- rietje Malan, dochter van de pre mier. De stoet reed langs het voor- trekkersmonument, dat is opge richt ter herinnering aan de „Gro- te trek" van de Zuidafrikaanse pioniers naar het binnenland. Bij aankomst aan het rege ringsgebouw werd de Prins naar de grote receptiezaal geleid, waar mevrouw Jansen, echtgenote van de gouverneur-generaal, mevr. J. van de Berg, echtgenote van de Nederlandse ambassadeur, en mevrouw D. S. Preller, echtgeno te van de secretaris van de gou verneur-generaal, aan de Prins werden voorgesteld. Er werd bekendgemaakt, dat dr Malan voor de duur van het bezoek zijn auto ter beschikking van de Prins heeft gesteld. Dr Malan heeft de Prins Zater dag een album met foto's over handigd van de plaatsen, die de Prins op zijn veertiendaagse reis zal bezoeken. Het album is ont worpen en samengesteld door de Zuidafrikaanse reisvereniging. Het is gebonden in struisvogel- leer waarop het wapen van Zuid- Afrika in geëmailleerd koper is aangebracht. Het formaat is 30 bij 25 cm. Op een met de hand ge schilderde kaart staat de reis van de Prins aangegeven. Het album, dat ook kleurenfoto's omvat, geeft beschrijvingen van de plaat sen die bezocht zullen worden. Zaterdagmiddag werd de Prins onofficieel door premier Malan en diens echtgenote ontvangen in de ambtswoning van de premier, „Libertas" te Pretoria. Mevrouw Malan is herstellende van een langdurige ziekte, waardoor zij zicli in het afgelopen jaar slechts met haar gezin heeft kunnen in laten. Na verloop van een half uur, waarin geschenken werden uit gewisseld, arriveerden de leden van het Zuidafrikaanse kabinet, die door premier Malan aan de Prins werden voorgesteld. Voor mevrouw Malan had Prins Bernhard een historische antieke broche meegebracht. Toen zij vroeg naar de geschiede- beloofde de Een wervelstorm, de derde de ze maand, heeft op Kioesjoe en het westen van Honsjoe slachtof fers gemaakt en schade aange richt. Voor zover bekend, zijn er 16 doden, 30 gewonden en 28 ver misten. De storm ging met zware regen val gepaard. Meer dan 6.000 hui zen zijn overstroomd. Ruim hon derd vissersboten zijn vernield. Later werd door de Japanse po litie gemeld, dat het dodental tot 60 gestegen is. 489 personen zijn Volgiens bijl de politie ontvan gen berichten gewond en 7Q wor den vermist. Meer dan 6 duizend huizen staan onder water. In de stad Kobe hebben reus achtige golven uit zee talrijke slachtoffers gemaakt. De wervelstorm heeft 2 sche pen doen zinken, waardoor 1247 personen het leven hebben verlo ren. Ten N. van Japan sloeg de vderboot „Doja Maroe" om, waarbij 1180 personen, waaron der 56 buitenlanders, om het le ven kwamen. Honderd passagiers hebben de ramp overleefd. Tot nu toe zijn 200 lijken geborgen. In de baai van Hakodate is de „Tokatsji Maroe" gezonken, het geen 67 personen het leven kost te. Er waren acht overlevenden. Er is nog een derde Japans De Italiaanse senaat heeft met 114 tegen 97 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de regering-Sceiba. vaartuig vergaan, de „Hidaka Maroe". Men weet nog niet, hoe veel personen hierbij om het le ven zijn gekomen. 4-500 woningen van het dorp Iwautsji, op het eiland Hokkai do, zijn in vlammen opgegaan De brand werd aangewakkerd door de wervelstorm, die thans boven dit gebied woedt. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat de hoofdcommissaris van po litie te Parijs, Jean Dides, is ge schorst omdat hij in het bezit is bevonden van documenten be treffende de landsverdediging. Afkomst en bestemming van de papieren kon hij niet opgeven. Een militaire rechtbank is bezig met een onderzoek naar het uit lekken van geheimen, waarbij de veiligheid van de staat is be trokken. Er is een inval gedaan bij het communistische land bouwblad „La Terre" en ver scheidene personen zijn onder vraagd. Dides is als hoofdcommissaris aangesteld door de gewezen pre fect van politie Jean Baylott, die kort nadat Mendès-France aan het bewind kwam is vervangen. Een gerechtelijke vervolging is nog niet tegen Dides ingesteld. Ambtenaren van de Franse ge heime dienst hebben, naar ver nomen wordt, de kantoren van het anti-communistische tijd schrift „Contacts" doorzocht. De hoofdredacteur, Georges Vina- Dides werd Zaterdagochtend aangehouden toen hij het minis terie voor Marokkaanse en Tune sische zaken verliet. Hij werd omsingeld terwijl hij in zijn auto wilde stappen. Volgens oogge tuigen heeft een hevige worste ling plaats gehad. Eén van de ambtenaren van de veiligheids dienst werd gewond. Dides werd overmeesterd en naar het hoofd bureau van de veiligheidsdienst gebracht, waar hij door het hoofd van de Franse contra-spionnage- dienst werd verhoord. Hoofdcommissaris Dides, die speciaal tot taak had te onder zoeken wat er achter de scher men van de communistische par tij gebeurt, zou verklaard hebben, dat hij door zijn zegslieden te weten was gekomen, dat het po litieke bureau van de communis tische partij in het bezit was van samenvattingen van hetgeen in vergaderingen van de veiligheids raad is gezegd. Volgens welingelichte kringen zou in Dides' actetas een samen vatting gevonden zijn van het be sprokene in de vergadering van 10 September van de verdedi- gingsraad. Op de vraag hoe hij aan dit document gekomen was, zou Dides geantwoord hebben, gevonden was. Sommige ambte naren van de veiligheidsdienst zouden van opvatting zijn, dat het document „een doorgestoken kaart" zou kunnen zijn van de communisten om politiespionnen in de partij te ontmaskeren. Het onderzoek wordt in het diepste geheim voortgezet. Dides heeft Vrijdagavond aan de pers een protest doen toeko men tegen een bekendmaking van het ministerie van Binnen landse Zaken volgens welke hij geen verklar ing kon geven over de herkomst of de bestemming van het document. ,,Ik weigerde eenvoudigweg, zoals mijn plicht mij gebood, de naam bekend te maken van een kostbare tipgever, wiens leven nu in gevaar is als gevolg van de ernstige zorgeloosheid van de onderzoekers", zo zeide hij. trel, is Donderdagavond verhoord ^at het door middel van agen omtrent zijn Jean Dides. betrekkingen met In Californië worden grote bos branden. Drie mensen, die bezig waren met blussen, zijn in de vlammen omgekomen. Driehon derd mensen zijn naar elders overgebracht en vele anderen staan klaar om op het eerste sein hun woningen te verlaten. ten in de communistische partij gekregen had. Hij had zijn supe rieuren niet onmiddellijk op de hoogte gesteld omdat hij meer inlichtingen wenste over de echt heid van het document. Dides mocht later tiet hoofd bureau van de veiligheidsdienst verlaten, zonder dat een beschul diging tegen hem was inge bracht. De veiligheidsdienst zou nog steeds in het onzekere verkeren over de authenticiteit van het do cument, dat in Dides' actetas De Indonesische marine heeft in de wateren van Oost-lndonesië een Birmees schip aangehouden, dat een lading copra naar het buitenland vervoerde, die slechts gedekt was door papieren met de ondertekening van overste Warouw, de militaire comman dant van het territorium Oost- lndonesië. Deze zaak heeft gro te opschudding gewekt in de na tionale pers. Van officiële zijde onthoudt men zich van commantaar. Overste Warouw heeft thans te Makassar verklaard, dat hij naar Djakarta is gereisd om aan zijn supérieuren verantwoording af te leggen over deze smokkelarij van copra. Hij zei, dat de zaak thans bij de regering in behande ling is. Hij voegde er aan toe, dat het smokkelen van copra niet in zijn eigen voordeel geschiedde, maar om de kosten van de veilig heidsacties in zijn gebied te be strijden. Van de begrotingsgelden der regering was nog niets ont vangen, aldus Warouw. Het Chinees-Indonesische blad „Keng Po" schrijft in een hoofd artikel, dat men over deze ge beurtenis niet verbaasd hoeft te zijn. Het blad had reeds lang voor speld, dat het systeem van bij zondere licenties de rechts- en de staatsorde in de war zou brengen. Het gevolg van het licentiesys teem was immers, dat vele mi litairen en ambtenaren zich af vroegen: waarom moeten ande ren zulke geweldige inkomens hebben en wij niet. „Legale" smokkel behoeft dus geen verba zing te wekken. Wel is het ver bazingwekkend, dat nog niet al le ambtenaren meegesleept zijn. „Indonesia Raya" schrijft, dat, ook indien de opbrengsten van de door Warouw gesancionneer- de smokkelhandel voor het mili taire territorium worden ge bruikt, het smokkelen niet ge rechtvaardigd kan worden. „Wij leven immers in een goed geor dende rechtsstaat en niet in een staat van cowboys", aldus het blad. Volgens de Islamietische „Pe- mandangan" wekt het „smokke len de indruk, dat alles mogelijk is in ons land, dat, naar men be weert op recht en orde is geba seerd". Intussen is de minister van de fensie, Iwa, in Makassar aange komen, waar hij overste Warouw als kolonel zou installeren. Radio-Warschau heeft Zater dag gemeld, dat er een groep spionnen, die werkt voor de Westduitse spionnage-organisatie Gehlen, is ontdekt en gearres teerd. De groep trad in Polen op, aldus de zender. Velen van hen waren in West- Berlijn gerecruteerd en naar Po len overgebracht. De meeste ge arresteerden zijn „gewone misda digers en vroegere fascisten". Wapens, buitenlands geld, ver valste documenten en ander spionnagemateriaal zijn in beslag genomen. Alle gearresteerden hebben bekend, aldus dit bericht. Voorts werd verklaard, dat aan het licht is gekomen, dat „Ame rikaanse autoriteiten de West duitse spionnagediensten vlieg tuigen voor het vervoer van de agenten" verschaffen. In een latere uitzending maak te radio-Warschau bekend, dat agenten, die zich overgeven en geheel met hun oude activiteit breken, na een volledige bekente nis „terug kunnen keren in het gewone leven en voor het land kunnen werken". In drie geval len was dat reeds geschied. De Britse marine heeft mede gedeeld, dat de kruiser „Cumber land" van Mei tot Augustus j.l. in de Britse wateren en de Mid dellandse Zee proeven heeft ge daan om een verdediging te vin den tegen besmetting met radio actieve deeltjes als gevolg van 'n onderwater-ontploffing van een atoombom. Het schip werd tijdens de proe ven voortdurend met zeewater bespoten en het bleek dat radio actieve deeltjes zich door be sproeiing met zout water moeilij ker aan een schip hechte». eerbied van de burgers van dat land winnen". Hij wenste de Ne derlanders in Zuid-Afrika alle succes toe en bracht hen de groe ten over van Nederland en de beste wensen van zijn gezin. Het was goed dat de Nederlan ders overzee met elkaar in con tact bleven. Zij moesten geen staat in een staat vormen, maar zich hun moederland blijven her inneren en ook blijk geven van hun afkomst een afkomst waarop zij trots konden zijn. De receptie is gehouden in 't amphitheater van het Uniege bouw. Het was een geheel Neder landse plechtigheid, afgewisseld met Nederlandse liederen, door een plaatselijk koor gezongen. Spoedig na de aankomst van de Prins gingen kinderen met gekleurde papieren lantaarns rond het podium staan, waarop de Prins gezeten was. Vier van hen boden de Prins geschenken voor zijn vier dochters aan. Prins Bernhard heeft Zondag ochtend een godsdienstoefening in de Herv. Kerk te Pretoria bij gewoond, die door drie kerkge nootschappen was georgani seerd. Tijdens een indrukwekkende dienst sprak ds T. Spoelstra van de Gereformeerde Kerk een spe ciaal - -bed voor de Nederlandse koninklijke familie uit. Ds T. F. J. Dreyer van de Her vormde Kerk zeide in zijn preek, dat het volk van Zuid-Afrika zich altijd met dankbaarheid zal blijven herinneren, hoe de Neder landse Koningin, ondanks het gevaar, dat haar land in een oor log zou worden betrokken, asyl had verleend aan de bejaarde president Paul Kruger. Er be staat een krachtige band tussen de Hervormde Kerk en het Ne derlandse vorstenhuis, aldus ds Dreyer. Nog pas vier maanden geleden was Koningin Juliana 'n Afrikaanse bijbel aangeboden. De kerk en de aangrenzende hal waren reeds lang vóór aan komst van de Prins geheel ge vuld. Verscheidene ministers wa- nis van de speld Prins haar, dat hij die tot in bij |>en aanwezi„ zonderheden voor haar zou laten Na de dienst ]egde Prins Bem. opzoeken. Aan premier Malan schonk de Prins een zilveren tabaksdoos waarop vier bijbelse taferelen stonden afgebeeld. Voor het 9-ja- rige dochtertje van de heer en mevrouw Malan, Marietje, was er een pop in een Nederlandse klederdracht, een geschenk van de vier Nederlandse prinsessen. De ontvangst met de leden van het Zuidafrikaanse kabinet duur de een uur. De Prins deelde de minister van Arbeid, Ben Schoe- man, een bekend jager op groot wild mede, dat hij graag in Afri ka op groot wild zou jagen. Waarschijnlijk had hij iets ge hoord over de jachtsuccessen van de minister, die onlangs in Oost- Afrika drie olifanten en een neushoorn schoot. De minister van Defensie, Erasmus, complimenteerde de Prins met de prachtige landing, die hij bij aankomst op het vlieg veld Swartkop had uitgevoerd. De Prins bestuurde het vliegtuig toen n.l. zelf. In de ambtswoning van pre mier Malan poseerde Prins Bern hard voorts voor de fotografen. een gedenkplaat in de kerk ter ere van Nederlanders, die in de Zuidafrikaanse oorlog het leven lieten. Onder hen bevindt zich C. V. van Gogh, broer van de schilder Vincent. De Prins bezocht vocrts het voortrekkersmonument in de om geving van Pretoria. Hij werd be groet door dr W. Nicol, bestuur der van Transvaal; een menigte juichte hen toe. Vervolgens leg de hij een krans van voorname lijk witte en ccanje bloesem bij de sarcophaag binnen in het monument. Vóórdat de Prins vertrok, bood dr Nicol hem een in leer gebon den album aan met foto's van 't monument, dat in 1949 is opge richt ter ere van de voortrekkers voor het merendeel van Ne derlandse afkomst die meec dan honderd jaar geleden de Kaapkolonie verlieten en de publiek Oranje-Vrijstaat Transvaal stichtten. De Prins heeft Zondagavond 'ai krans gelegd aan de voet van het gedenkteken voor de Zuidafri kaanse burgers van Nederlandse Bij het bezoek was hij vergezeld afkomst di§ in de tweede ]d. J3vatf den Bere* G am a oorlog gevallen zijn. Dit monu- Later op de dag ontmoette de j Prins op het regeringshuis in Pretoria de leden van het corps diplomatique. Daarna was hij, op De plechtigheid werd bijge woond door Nederlandse oud- deNederland^ambassade,' de ^rijders en hun echtgenoten, met gast van de Nederlandse ambas- i^1? ?nns zich ija de plechtig- sadeur. Tevoren had hij 'n krans enige tijd onderhield, gelegd bij het oorlogsmonument ter nagedachtenis van de Zuid afrikaanse doden in de twee we reldoorlogen. De Zuidafrikaanse bladen heb ben Zaterdag uitvoerige versla gen gegeven over de aankomst van de Prins. In sommige bladen was een gehele fotopagina opge nomen. Zaterdagavond is op een recep-,xr - tie, die door 6.000 van de 8.000 inud ^ssen West en Noordwest, in Pretoria wonende Nederian-n duiden later afnemend tot ders is bijgewoond, aan Prins krimpend naar Bernhard een gouden herinne- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. OPKLARINGEN. Nu en dan buien, maar ook op klaringen. Matige tot krachtige ringsmedaille aangeboden. De Prims ontving de medaille uit handen van jhr W. van Beyma, vice-voorzitter van de plaatselij ke Nederlandse vereniging na mens de Nederlandse gemeen schap te Pretoria. Jhr Van Beyma zei dat de me daille een symbool is „van ons werken in het rijke en zonnige Zuid-Afrika. een symbool van genegenheid jegens het Huis van Oranje en onze geliefde Koningin Juliana, aan wie wij door U eer bewijzen". Prins Bernhard zei: „Ik wil U verzekeren dat deze medaille, die U speciaal voor mij hebt la ten slaan, een dierbare herinne ring zal zijn aan de tijd die ik bij U zal doorbrengen. Zij, die het beste dat zij uit Nederland heb ben meegebracht, ten dienste van Zuid-Afrika stellen, kunnen de Zuidwest of Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 28 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAA M on 1 18.19 18.39 19.03

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1