Het Atoomkanon Binnenlands Nieuws Het beste uit tk IKtyitm oogst Het parlementaire jaar begonnen De president van het I.M.F. over de convertibiliteit c^ERUNg. EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Een sprookje trok voorbij Wat zal de werkelijkheid brengen TWEEDE BLAD Zaterdag 25 September 1 ?54 9e Ho. 3262 Lugubere vondst van Haarlemse politie Belangen der Vlamingen in Brussel en omgeving V liegende voorwerpen boven Frankrijk KRAANVOGELS GESIGNALEERD. DE VRIJE ZEEUW Ce sinds 1887 traditioneel ge worden derde Dinsdag in Sep- temlber heeft weer vele Neder landers uit alle delen van het land naar de zetel van de rege ring getrokken om getuige te zijn van de ieder jaar weer nieuwe sprookjesachtige sfeer, die hangt rond de opening van de nieuwe zitting van de Sta- ten-Generaal. Duizenden en nog eens dui zenden hadden reeds in deivroe- ge morgen plaats genomen lange- de route, die de jgouden koets zou gaan van het paleis aan de Lange Voorhout ivia de Kneuterdijk en de Lange- en Korte Vijverberg naar het Bin nenhof. Toen het tijdstip van de jaarlijkse gang van het koninklijke paar was aange broken, zagen zij wederom de gouden stoet in al haar pracht en praal van kleurige dames toiletten en schitterende uni formen. Voorafgegaan door de tachementen van het leger, de marine en de rijkspolitie en een zestal rijtuigen, waarin vooraanstaande personen had den plaatsgenomen, bereikte de gouden koets de Ridderzaal, waarvoor de vijftigste maal in de geschiedenis de troonrede werd uitgejproken. De troonzaal was gevuld met alle 150 leden van de Staten- Generaal, volgens traditie door eikaar gezeten, het volledige ka binet, het corps diplomatique, waaronder de pauselijke inter- nunsius Mgr. Gic&be en tal van autoriteiten uit binnen- en buitenland, waaronder de am bassadeurs van verschillende buitenlandse mogendheden. Optimistische troonrede. In de troonrede, die door H. M. de Koningin op duidelijke toon zonder hapering of vergissing werd uitgesproken, werd aller eerst de nadruk gelegd op het heugelijke feit, dat het thans tien jaar geleden was, dat een groot gedeelte van ons land van de bezetting werd bevrijd, waarom er nu enerzijds reden was tot vreugde en anderzijds reden tot dankbaarheid aan hen, die voor deze bevreiding het offer gaven van hun leven, opdat dit offer niet tevergeefs geweest zou zijn. In dit verband werd er op gewezen op het ver heugende economische herstel van Nederland, niet alleen dank zij de gunstige, zij het wat ge spannen internationale verhou dingen, maar hoofdzakelijk door eigen inspanning, speciaal van het bedrijfsleven. Achtereenvolgens kwamen de economische en sociale proble men van het hedendaagse leven aan de orde, waarbij weliswaar wederom een huurverhoging, maar ook een belastingverla ging in het vooruitzicht werden geteld. Ook de buitenlandse verhoudingen kwamen ter spra ke, waaronder het nieuwe sta tuut met Suriname en de Ned. Antillen, de vervanging van de unie met Indonesië door nog te bepalen regels en de maatrege len voor de geestelijke en sociale opbouw van Nederlands Nieuw- Guinea. Met de bede, dat Gods zegen mocht rusten op het werk voor het komende jaar, werd het nieuwe zittingsjaar geopend en vertrok het koninklijke paar, na zich onderhouden te hebben met de leden van de commissie van in- en uitgeleide, langs de zelfde route naar het paleis aan de Lange Voorhout, zodat de toeschouwers opnieuw de gele genheid kregen om van het schouwspel, dat het sprookje van de gouden koets toch ieder jaar weer is, te genieten. Vermindering van de siuapsscnuia In de millioenennota, die op deze derde Dinsdag in Septem ber, zoals te doen gebruikelijk door de heer Van der Kieft, de minister van Financiën, aan de Tweede Kamer werd aangebo den, werd zoals in de troonrede, reeds Was toe^éze^d, gewag ge maakt van .de op handen zijnde belastingverlaging, maar het staat wel vast, zoals uit de nota kan worden geconcludeerd, dat deze pas in 1956 kan worden verwezelijkt. (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) Wij hebben een dezer dagen het Amerikaanse 280 mm atoom-ka non gezien. Het kanon heeft op allen, die het zagen, grote in druk gemaakt. Niet om de ge weldige afmetingen en het ge wicht van dit formidabele wa pen, maar meer nog misschien om de associaties, die het op wekte. Het was dan ook even héél stil op het demonstratie- terrein, toen het gevaarte als eén monster uit de bosjes kwam rollen. Met een slag werd men, en voor velen -was het de eerste keer, geconfronteerd met de atoomoorlog en een ieder scheen te voelen, dat voor hem per soonlijk hiermede een nieuwe -phase in de geschiedenis van de wereld werd ingeluid. Het kanon is opgehangen tus sen twee trucks, één aan de voorkant één aan de achter kant, ieder met een motor van 275 pk. De vier man in de voor ste en de vier in de achterste truck hebben telefonisch met elkaar contact en het was ver wonderlijk het gehele gevaarte met een grote snelheid en soe pelheid te zien manoeuvreren. Men zou het kunnen vergelijken met de imitatie-paarden, die men wel eens op het toneel ziet en waarin twee personen de voor- en achterbenen vormen. In ongeveer tien minuten tijd was het kanon in stelling ge bracht, voor een belangrijk deel volautomatisch en men kon eigenlijk een zucht van voldoe ning slaken, toen men zag, dat er ook nog enige handelingen van mensenhanden nodig wa ren, om de dreigende vuurmond te richten op een doel, dat ver der weg ligt, en dat met vier maal grotere accuratesse kan worden getroffen dan met niet- atomische wapens in de laatste wereldoorlog het geval was. Acht Amerikaanse soldaten sprongen uit de trucks, toen het monsterkanon op zijn plaats stond, twee negers en zes -blan ken. Een sergeant als truckcom mandant en verder zes man schappen, voor en achter ge nummerd -van één tot zeven. Als kleine robotmannetjes ^be sprongen zij het gevaarte, de voorste truck werd weggereden en langzaam en dreigend ging de vuurmond omhoog. „Dit kanon kost 441.000 dol lar" stond er op de loop, -al-s waarschuwing om met dit 85 ton metende instrument toch vooral voorzichtig om te sprin gen. En de acht mannetjes be handelden het alsof het hun jongste zusje was, en misschien onbewust van het feit, dat het in hun handen kan liggen, of in weinige ogenblikken een geheel regiment al dan niet zal worden vernietigd. Een granaat werd aangevoerd op een wagentje, en even later met een klein takel- tjeop de slee voor de vuurmond gebracht. Geen atoomgranaat dit keer, maar een gewone bri- santgranaat, die men oök met dit kanon kan afvuren. Nog geen atoomgranaat, doch God spare de mensheid als dit spel, dat wij in Sennelager zagen op voeren in grimmige ernst mocht ontaarden. In een villa aan de Anna van Buurenlaan te Haarlem heeft de politie omstreeks kwart voor 6 Vrijdagochtend een dame aan getroffen, die telefonisch had gewaarschuwd dat „er een moord zou zijn gepleetgd". De politie vond de dame be woonster van de genoemde vil la in de achterkamer bij de telefoon. Zij was niet in staat mededelingen te doen. Het bleek de politie, dat zij door twee pistoolschoten in de borst was getroffen. Per ziekenauto is de vrouw (de 44-jarige mevr. H. M. T.B.) naar de Maria- stichting qpergelbracht. Haar toestand is ernstig. Vermoede lijk is een kogel in een der nie ren gedrongen. In een andere kamer vond de politie in een plas bloed, het stoffelijk overschot van een 63- jarige heer (W. C. R. van L.) die een pistool in zijn rechter hand hield. Zijn voorhoofd was door twee kogels getroffen. Wat zich in de nacht van Donderdag op Vrijdag in deze villa heeft afgespeeld, -kon de politie niet mededelen, omdat de ernstig gewonde vrouiw niet kon worden verhoord. Buren hebben c.a. kwart voor vier -wel gebons gehoord, doch hebben niet vermoed dat iets ernstigs kon zijn gebeurd. De defensieuitgaven zullen worden verlaagd, maar opnieuw werd er géén overheidssteun toegezegd aan de zogenaamde vergeten groepen. Verheugend is echter het feit te mogen concluderen, dat de staatoschuld, -waarin zowel de binnen- als buitenlandse schuld wordt begrepen, met meer dan 1700 miliioen is ver minderd, hoewel er nog altijd een binnnlandse schuld van bijna 20.000 miliioen blijft be staan. Wordt er echter op de reeds ingeslagen rweg doorge gaan, dan zal ook deze schuld belangrijk afnemen, ook al blijft men bevreesd voor een crisis in huidige welvaartspeil, dat waar schijnlijk eerst nog wel zal toe nemen, al blijft er van vele zij den ook in het beeld van deze gunstige millioenennota nog wel wat te /wensen over. De bewoners der Vlaamse provincies zijn voornemens een petitie aan de regering te rich ten, -waarin zij verzoeken de -be langen der Vlamingen in Brus sel en omgeving beter te behar tigen dan thans het geval is. Zij spreken in deze petitie hun on gerustheid uit over „de betreu renswaardige toestand, waarin zich de Belgische hoofdstad en enkele omliggende Vlaamse ge meenten op taalgebied bevin den". Zij uitten de wens, dat het parlement en regering maatre gelen zullen nemen om te ver zekeren, dat de Vlamingen zich te Brussel en op de taalgrens weer thuis zullen gevoelen. Ook wordt in de petitie gewe zen op de onregelmatig/Héden, die zich bij de talentelling van 1947 hebben voorgedaan. Ver zocht wordt een oplossing te ge ven voor de moeilijkheden langs de taalgrens. DE PARATYPIIUSEPIDEMIE. De vier zieken aan boord van de logger, die (Donderdag het hospitaalkerkschip ,,De Hoop" heeft opgeroepen, hebben een maagdarmcatarrhe. Of zij para- typhus hebben staat nog niet vast. Zij zijn uit Scheveningen afkomstig en hebben geen con tact gehad met Katwijk. Aan de wal blijft de toestand sta/biel. In Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg zijn nu 202 zieken. In Leiden is een vermoedelijk geval in onderzoek. Er zijn in deze stad reeds drie patiënten. Van het uit Dordrecht gemelde geval staat ook nog niet vast, of het paratyphus is. Inmiddels is "ook een kind van de betrokken patiënte ziek geworden. Verder is er nog een vermoedelijk geval in Alphen aan de Rijn. De pa tiënt heeft geen contact gehad met Katwijk. Over het geheel genomen is de wereldeconomie bezig zich op ge zonde grondslagen te vestigen, maar zonder omwisselbaarheid van de munteenheden der grote handeldrijvende mogendheden is een krachtige wereldeconomie niet verzekerd, zo werd Vrijdag morgen verklaard door Ivar Rooth, president van het interna tionale monetaire fonds bij de opening van de jaarvergadering van deze instelling en van de wereldbank. Niemand weet nog, zo zeide hij, wanneer de grote handeldrijvende landen tot her stel van de monetaire convertibi liteit zullen overgaan. In ieder geval dient echter te worden op gemerkt, dat dit herstel geen stap is, die van de ene dag op de andere kan worden gedaan. Wegens de voorzichtige wijze, waarop de convertibiliteit wordt voorbereid, en het feit, dat ge leidelijk te werk wordt gegaan, "kan men echter aahnemen, dat 'de convertibiliteit, wanneer zij eenmaal zal zijn hersteld, ook zal "Jcuhnerf wórden gehandhaafd. In "Ï9!>3 werd iets minder dan de helft van de handel in de vrije wereld afgewisseld in vrij om- wisselbaar geld. Wanneer het pond sterling weer omwisselbaar zal zijn, zal ruim 75 van de wereldhandel in omwisselbaar geld worden afgewikkeld. Rooth zeide te verwachten dat verscheidene andere Europese landen op hetzelfde tijdstip als Engeland de convertibiliteit van hun munt zullen herstellen. Hoe groter het gedeelte van de we reldhandel is, dat in omwissel baar geld wordt afgewikkeld, des te gemakkelijker zal het zijn de omwisselbaarheid te handhaven. Het internationale monetaire fonds verwacht niet, dat alle lan den, die in staat zullen zijn de omwisselbaarheid van hun valu ta te herstellen, tegelijk alle re strictieve en discriminerende maatregelen met betrekking tot het handels- en betalingsverkeer zullen kunnen opheffen. De reserves aan goud en alge meen omwisselbare valuta van de verschillende landen zijn vol gens Rooth aanzienlijk en zullen deze landen in staat stellen voor een belangrijk gedeelte de gevol gen op te vangen, die van herstel der convertibiliteit zijn te ver wachten. President Eisenhower heeft Vrijdag verklaard, dat de Ver. Staten van hartd de pogingen toe juichen, die Het internationale monetaire fonds onderneemt om vrije omwisselbaarheid der valu ta's te bereiken. De president zei de dit in een boodschap aan de jaarvergadering van de beide in stellingen van Bretton Woods. De Amerikaanse minister van Financiën, die de vergadering bij woont in zijn functie van gover nor voor de Ver. Staten, ver klaarde, dat in het afgelopen jaar werkelijke vorderingen zijn gemaakt bij het afschaffen der handelsbeperkingen en bij het streven naar versterking van de volkshuishoudingen. Men is ge vorderd in de richting van her stel der monetaire convertibili- Op verschillende plaatsen in Frankrijk zijn de laatste dagen weer vliegende voorwerpen waargenomen. Iemand in Lo tharingen verklaarde een „vlie gende autobus" te hebben zien landen en weer opstijgen. Elders heeft men „vliegende schotels" of ^vliegende sigaren" waarge- n men. Een parlementslid heeft de staatssecretaris voor luchtvaart zaken schriftelijk gevraagd of de verschijnselen in de lucht onderzocht worden opdat het pulblieik kan worden meegedeeld, wat er aan de hand is. teit, zo zeide hij. De Ver. Staten hebben bijgedragen tot het stre ven naar afschaffing der han delsbeperkingen en zij zullen een bijdrage blijven leveren. De Ver. Staten hebben hun invoerrechten reeds verlaagd en thans is nog slechts 45 van de totale invoer onderworpen aan invoerrechten. EEN DODE EN TIEN GEWONDEN. Naar de legervoorlichtings- dienst thans mededeelt is de toe stand van alle bij het Donderdag gebeurde auto-ongeluk betrokken marechaussées Vrijdagmorgen redelijk wel. Bij geen hunner is levensgevaar aanwezig. Naar het voorlopig onderzoek heeft uitgewezen treft de be stuurder van de vrachtauto geen schuld. Aangezien tot op heden geen technische fouten aan de stuurinrichtingen van de wa gens van de marechaussées zijn ontdekt, wordt het ongeval toe geschreven aan een bestuursfout van de respectieve chauffeurs. De militaire wagens reden met matige snelheid terwijl de af stand tussen de eerste en tweede auto ongeveer 40 meter bedroeg. MET GESTOLEN BROMFIETS HET LAND INGETROKKEN. De politie te Rotterdam heeft twee fabrieksarbeiders, de 22- jarige L. K. en de 20-jarige C. J. H. J. M„ aangehouden. In de nacht van 5 September j.l. kre gen ze lust een tochtje op een bromfiets te gaan maken. K. had de sleutel van een rijwielstalling op Katendrecht en hij zocht er een splinternieuwe zware brom fiets uit. Eerst toerde het twee tal wat door Rotterdam, toen ging het de richting Utrecht en Baarn op, waar een familielid be zocht werd. Vervolgens trokken zij naar Amsterdam en toen ze daar uitgekeken waren, stapten WIELRIJDSTER ONDER AUTOBUS GERAAKT EN GEDOOD. Donderdagavond om negen uur is in het smalle gedeelte van de Voorstraat te Utrecht het 16- jarige meisje M. H. Slotboom uit de Riouwstraat 76, dat daar links van een andere wielrijdster fietste, aangereden door een ach teropkomende autobus van de N.B.M., bestuurd door H. M. uit Zeist. Het meisje raakte onder het rechter achterwiel van de bus en was op slag dood. door ARVI KIVIMAA. 50.) (Nadruk verboden.) Hij maakte snelle aanstalten te vertrekken, gaf Leo een tikje op de wang nam zijn honorarium in ontvangst, dat de boer hem betaalde, bedankte voor koffie en schommelde hijgend naar de deur. „Neen, neen, dank u. De jongen moet gauw zijn medicijnen heb ben, dat is belangrijker dan mijn koffie." En zo vertrok hij. De sjees draaide de seringenlaan in, wat scheef hangend in de veren, van wege de gewichtige geneesheer. Het vurige paard draafde door de koude herfstlucht. De dokter bleef nooit langer dan strikt nodig was op een landgoed als dit. Hij kende maar a,l te goed de trieste, starre sfeer der huizen in deze afgelegen buurt schap. Die viel hem op, zo dik wijls hij hier visites bracht. Boer derijen, waar niets veranderde, niets van belang gebeurde. En toch waren hier ook mensen met hun eigen last van zware zorgen, die men verlichten moest. En uit stekende paarden hadden die lui! Maar die ongelukkige bakjes van sjezen waren allemaal te smal, je kon je er waarachtig niet in verroreren! Dit doktersbezoek was een schokkend moment in de levens gang van Telkkavaara. Door de kamers van het huis en op het erf trilde het na, als een nieuw verrassend geluid. Het huis was in beroering gebracht door iets zeer belangwekkends uit het kerkdorp; het had de echo uit een andere wereld opgevangen. En het was, of voor enkele uren het levenstempo er door versnel de, pols en ademhaling krachti ger waren dan voordien. De vlug ge komst van de arts bewees, dat Telkkavaara niet zo'n van alle mensen verlaten oord achteraf was. Wanneer je hier als meid verkniesde, kon je ten minste wegkomen. Het nieuws, dat het gevaar voor de jongen geweken was, ging van kamer tot kamer, van mond tot mond, naar de bijge bouwen, de dorsschuur, de melk- wei, en ieder was opgelucht en blij er over, want allemaal voel den zij zich gehecht aan het kind. Zijn beterschap was een zegen voor iedereen. Leo lag te bed, rustte, aandach tig luisterend en rondkijkend door de kamer, die zoëven nog vervuld was geweest van een dikken, vriendelijke heer. Eerst was hij wat huiverig voor die zware wenkbrauwen, maar daar onder blonken vriendelijke ogen en instinctmatig begreep hij: deze mens is goed, een mens van een andere plek. Toen hij ineens zo vreselijk begon te bloeden, was hij erg bang geweest: een angst voor onzichtbare machten in zijn lijfje, waartegen hij en moeder en grootvader niets vermochten. Maar de heer, die dokter kon ze aan. Hoe langer hij over hem na dacht, hoe wondelijker, geweldi ger hij voor hem werd. Liisa liet het onderbroken werk in de opslagplaats voor wat het was. Zij bleef op het ledikantje van haar jongen zitten. Door de schok der gebeurtenis was zij in eens dichterbij hem gekomen. Aan het voeteneind zat ze en zag tot haar verbazing, dat hij zo lang geworden was. De blonde jongen keek haar aan nóg was zijn moeder ver. Vijf jaren! peinsde zij. Vijf keer lente en zomer en herfst en win ter, vol arbeid, ieder seizoen weer dezelfde arbeid, zonder enige onderbreking of schaduw van omkering. Hoe kort geleden scheen het nog maar, dat het kind zijn eerste wankelende stap jes deed en zijn eerste woordjes brabbelde! Hoe gauw was hij groot! en moest naar school! En dan was zij hem kwijt, beslist kwijt. Hartzeer had zij nu over de verloren tijd, de verspeelde kans. Onder haar ogen groeide daar haar zoon op, een wonder op zich izelf. Had zij dit wel beseft? Hij 1 behoorde tot Telkkavaara, niet als een koe, of een paard, ook niet als een ondergeschikte, maar toch... Hij miste immers al zo veel. Een vader. Alleen, eenzaam groeide hij op, met zijn verwon derend oog, dat over alles ging. Zij had hem meer aandacht, meer liefde moeten geven. Of hij moeders gedachten tast te, strekte hij ineens zijn dunne armpjes uit. Hij wou haar éven pakken. Zij boog zich naar hem over, kustte zijn wangen, waarin weer wat warmte en tint kwam. Zij streelde hem over het gladde haar, was een ogenblik bevrijd, los van taak en plichten en kon even vergeten, dat ze meesteres was van Telkkavaara. Moeder al leen was zij nu en zielsgeluk kig. Het gevaar was voorbij. Te zamen waren zij nog. En ze be gonnen te praten. „Moeder, hoor nou eens..." „Ja...?" „Vader is toch in de hemel? Vast, hè?" „Ja, vast en zeker. Hij was zo goed. Hij is naar de hemel ge gaan." „Maar wat doét vader daar nou?" „Wat hij daar doet? Ploegen en vissen, net hetzelfde, wat hij deed. toen hij nog hier was." „Maar dan was het toch niet nódig om naar de hemel te gaan?" „Ja, kind, maar de Here God wilde het zo. Wie eenmaal in de hemel is, blijft er altijd en het is daar goed." (Wordt vervolgd.) zij weer op. Arnhem en Nijme gen werden bezocht en over de Veluwe wilden de „toeristen" weer naar Rotterdam, 's Nachts om één uur zaten zij echter in Ede zonder benzine en daarom legden zij de brommer langs de kant van de weg. Liftend kwa men zij tenslotte weef thuis. In middels had de benadeelde aan gifte gedaan van diefstal en de bromfiets werd kort daarop door de politie van Ede gevonden. Het onderzoek leidde tenslotte tot aanhouding van de twee fa brieksarbeiders. ACTIE TER VOORKOMING VAN BLINDHEID. De algemeen Nederlandsche vereniging ter voorkoming van blindheid, waarvan Koningin Ju liana beschermvrouw en de mi nister van Sociale Zaken ere-lid is, is een actie ter voorkoming van blindheid begonnen. De ver eniging zal daartoe een onderzoek instellen naar de oorzaken, die bij' de ongeveer vijfduizend in Ne derland woonachtige blinden tot blindheid hebben geleid. Dank zij de hulp van de blin- denbonden heeft de vereniging thans reeds de beschikking over ongeveer drieduizend namen en adressen van blinden. Aan de be kende adressen zal een invulfor- mulier worden gezonden. Het ligt in de bedoeling, teneinde een volledig overzicht te krijgen, dit formulier ook aan de ongeveer tweeduizend bij de vereniging nog niet bekende blinden te zen den. De vereniging dient daar voor echter de beschikking te krgen over deze adressen, waar toe zowel blinden als niet-blinden kunnen meewerken. (Adressen kunen worden opgegeven aan het secretariaat van de vereniging postbus 6010, Den Haag.) ROEIBOOT OVERVAREN. Donderdagmiddag omstreeks kwart over drie is op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Leuve- haven te Rotterdam, een roei boot met twee inzittenden over varen door de motorboot „Shell 21". Beide personen geraakten te water, doch één hunner, de 39- jarige havenarbeider J. Ponsen uit Rotterdam, kon worden ge red. Van de tweede, de 38-jarige visser C. Kouters, eveneens uit Rotterdam heeft men niets meer gezien. Men neemt aan dat hij verdronken is. NA REGEN- KOMT ZONNE SCHIJN VERZEKERING. De regenverzèkeraars zijn in de afgelopen zomer niet aan hun trek gekomen, aldus weet „De Hotelwereld" te melden. Toch willen zij volgens dit blad de vol gende jaren nog meer service bieden en wel door een zonne- schijnverzekering aan te bieden. Indien deze plannen inderdaad doorgaan, zullen de vacantiegan- gers zich in 1955 kunnen verze keren tegen te veel regen, maar ook tegen te weinig zonneschijn. Boven de Wageningse berg is dezer dagen een groep van onge veer zestig kraanvogels waarge nomen. De vogels waren kenne lijk op doorreis naar het zuiden Deze statige dieren, die een op pervlakkige gelijkenis vertonen met de ooievaar doch belangrijk groter en prachtig asgrijs'zijn, broeden in de ontoegankelijke moerassen van Midden- en Oost- Europa. De „kranen" worden in het na jaar wel eens vaker in het Oos ten van ons land waargenomen, doch hun verschijning Wordt in ornithologische kringen nog al tijd tot de zeldzaamheden gere kend en derhalve met grote in teresse gevolgd. Het secretariaat van de vogel- beschermingswacht Zuid-West Veluwe (Prins Bernhardlaan 2, Ede, tel. 8674) zou daarom graag berichten van eventuele waar nemingen ontvangen. STEENSLAG. Nu er in dit seizoen nog volop geteerd en „gesplit" wordt is er helaas alle aanleiding, aldus de K.N.A.C., nog eens de aandacht te vestigen op het feit, dat velen zich van de waarschuwingen, welke bij de weggedeelten wor den geplaatst die onderhanden worden genomen niets aantrek ken. Door met onverminderde snelheid te rijden doen zij rechts en links de steenslag in het rond spatten. Dagelijks sneuvelen autoruiten door de kracht van die opgeworpen steentjes. Een voorruit van een auto kost tegen- I woordig ongeveer drie honderd gulden. Zelden geluivc het de onbeschaafde doorzetter te iden tificeren, om hem tot betaling van de schade te dwingen. Met he.t verbrijzelen der voorruiten kunnen ernstige verkeersonge lukken gepaard gaan. Een eenvoudig middel om de gevaren welke voortvloeien uit de door de achterwielen opge worpen steentjes te beteugelen, is spatlappen aan te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5