sMDvaaacac KERKDIENSTEN Jfozws die s-chcifUCK- GEMEENTE TERNEUZEN DAMPO e Voor de Zondag SCHAKEN DAMMEN Snuif en wrijf TERNEUZEN. gereformeerde kerk. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) AXEL. HOEK. KAPELLE. KLOOSTERZANDE. ZAAMSLAG. OOSTBURG. Premieregeling schieten houtduiven wordt beëindigd Agentia Warhopig luchtje/echt j liep goed af SLUISKIL. VLISSINGEN. Bende-aanval in het Cheribonse veroorzaakt grote schade Terneuzen, Sept./Oct. 1954. Polen wenst uitlevering van uitgeweken zeelieden u;i «u s BUITENLANDSE GIFT VOOR OUWERKERK. Het gemeentebestuur van Ouwerkerk op Schouwen en Dui- veland heeft Vrijdag bericht ont vangen, dat uit buitenlandse gif ten een toren en een dorpshuis zullen kunnen worden gebouwd. Uit dezelfde bron zal de Ned. Hervormde kerkvoogdij een nieu we kerk met pastorie ten ge schenke krijgen. Omtrent de grootte en de her komst van deze gift zijn geen na dere mededelingen gedaan, doch wel is bekend dat de beschikbare geldmiddelen toereikend zullen zijn om een en ander (breed op te zetten. Raadsvergadering. Op de agenda van de a.s. Don derdag te houden vergadering van de gemeenteraad komen de volgende punten voor: Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan C Meeusen als werkman in alge mene dienst, ingaande 1 Decem ber 1954; idem tot benoeming van mej E. C. Oosthoek tot maat- Het leven is mij Christus en het sterven mij gewin. Filip. 1 21. Wanneer kunnen wij in waar heid die juichtoon van Paulus overnemen? Velen spreken hem na, zonder de rechte zin te ver staan. Wanneer is het leven ons Christus geworden? Dan, als wij Hem liefhebben met de diepste liefde van ons hart. Als wij in Hem onze blijdschap, ons heil, ons alles vinden, en al het andere wat de aarde ons biedt zouden kunnen schade achten voor het uitnemend voorrecht van Chris tus te hebben. Indien wij dit nu nog niet kunnen zeggen, dan ligt de vraag voor de hand: Wat dan wèl ons leven is en ons hart ver vult? Wat wij dan wèl najagen of menen gevonden te hebben als ons hoogste bezit? Zullen wij het ons zelf ontveinzen, dat al wat wij menen te bezitten buiten Christus, hoe vurig ook begeerd, vergulde ellende is? Maar niet alleen van leven, ook van sterven spreekt de Apostel. Zeker komt nergens zozeer als in het aangezicht van de dood de armoede en ellende uit van dege nen, die geen Heiland voor hun hart, geen Losser in stervens nood hebben. Laten wij toch tot Hem gaan, die in leven en sterven alles wil zijn, neen, ales is voor degenen, die Hem aangenomen hebben. Ja, ook voor het sterven! Hij heeft het oordeel te niet gedaan. Hij wil ons Zijn hemel binnenleiden en het eeuwig leven doen be- erven. Jezus leeft en door Gods kracht Zullen w' eeuwig met Hem leven. De eigen glans, die Hem omstraalt, Zal Zijn broed'ren ook omgeven. Eén met Jezus, één met God, Welk een uitzicht, welk een lot! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) schappelijk werkster in vaste dienst per 1 October 1954; idem inzake benoeming leden van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947; idem tot wijziging van de legesverordening; idem tot onbe woonbaarverklaring van wonin gen; idem tot vaststelling van een partiële wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen; idem tot het verlenen van vergoeding krachtens artikel 13 van de lager onderwijswet 1920; idem tot het verlenen van medewerking inge volge artikel 72 van de lager on derwijswet 1920 aan het bestuur van de R.K. meisjesschool; idem tot afrekening vergoeding vak onderwijzeres nuttige handwer ken aan de Christelijke school te Sluiskil over 1953; idem tot vast stelling van de werkelijke uitga ven van de bijzondere schoolbe sturen over 1953; idem tot het ga randeren hoofdsom, rente en af lossing van een door de instel ling van buitengewoon lager on derwijs te Hulst te sluiten geld lening voor de bouw van een B.L.O.-school te Terneuzen; idem tot oninbaarverklaren van diver se ontvangstposten over het dienstjaar 1952. Het amateurtoneel. Dat het amateurtoneel de be langstelling van velen geniet heb ben wij deze week nog kunnen constateren, want de twee voor stellingen in het Concertgebouw trokken niet minder dan 900 be zoekers. Dit is een verheugend feit en een stimulans voor de beoefenaren van het toneelspel om op de ingeslagen weg voort te gaan. De toneelgroep „Oranjekwar tier" (Terneuzens Dilettanten toneel), die zo'n groot aandeel in het Terneuzense toneelleven heeft, blijft dan ook niet op zijn lauweren rusten. Zo zal deze groep op 17 en 18 November a s. voor het voetlicht komen met de thriller „De Grote Race" van D en C. Christie in de vertaling van Caro van Eyck. Dit stuk werd vorige week nog als' hoorspel door Radio Brussel uitgezonden. Ook aan de z.g. winterooncer- ten van de „Harmonie Terneu zen", welke plaats vinden op 18, 19 en 20 Januari '55, zal de groep weer zijn medewerking verlenen Opgevoerd zal dan worden de klucht „De Ware Jacob" van F. Arnold en E. Bach, welk stuk on der de titel „Een Fijn Span" deze zomer in Amsterdam met groot succes werd opgevoerd door het Gezelschap Johan Kaart. De toneelliefhebbers komen dus, voorzover het amateurtoneel betreft, het a.s. seizoen weer volledig aan hun trek. Wij van onze kant wensen de toneelgroep Oranjekwartier" van harte suc ces. Chauffeursexaniens bij de Z.V.T.M. Dinsdag 21 en Woensdag 22 September hebben 14 chauffeurs examen gedaan voor het C.C.V. chauffeursdiploma B met het mooie resultaat, dat 13 deze hoog ste chauffeursrang bereikten. De geslaagden zijn: D. P. van Alten, P. de Koning, E. J. Mar cus, J. Meesen, E. J. Naessens en A F Pleunis te Axel; G. Neijs- Breskens; J. F. Bracké, A. M. J. de Cock, S. J. Dieleman, L. A. de Schepper en J. Vioen, allen te Hulst; en M. W. Vermeulen te Terneuzen. mate genoten van het voorrechtwaking en bescherming der wa de „sprookjes"-optocht in opti- terkeringen bij stormvloed zijn ma-forma te aanschouwen. In werd aan de druivenkassen in het Westland, alwaar eveneens zeer veel interessants te genieten viel. deze maatregelen vastgelegd. Er de latere namiddaguren is een z.g. „kaaiwacht" ingesteld, nog een bezoek gebracht bestaande uit gemeentepersoneel, dat in actie komt zodra dit nodig is. Het „kaaileger" wordt nu bin nenkort voor het eerst beproefd, teneinde na te gaan hoe de pa raatheid van dit corps is. Inmid dels is de rijkswaterstaat bezig de sluizen te verhogen. De ge meente heeft de zeewering ge bracht op 5.50 m boven peil en ook het sluisje van de Vissers haven krijgt dit niveau. sen, OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 26 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Vicaris S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst 10.30 uur Vicaris S. den Blaauwen, van Axel. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders Sluiskil: 10 uur Ds. A. v. d. Most, van Rotterdam; 7.30 uur Eerw. heer P. J. G. A. Breur. (Jeugd dienst.) Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur Dienst voor jongeren in „Bethel" (van 12 t/m 15 jaar): Ds. J. Scholten. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Ds. G. Jansma. (Bed H. Doop.) WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 25 SEPTEMBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 26 SEPTEMBER. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. J. van de Graaff, van Nieuwvliet. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Avondmaal); 6.30 uur Ds. J. H. van Beuse kom (Bed. H. A. en Dankz.). Cadzand: 9 uur Ds. A. C. W. ten cr*ate Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. (Bed. H. Avondmaal.) Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- Nieuwvliet11 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. Retranchement: 9.30 uur Ds. J. B- van Bork. T Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J W. Schopenhauer; 7 uur Ds M. J. W. Schopenhauer. (Bed. H. A.) Sluis: 9.30 uur Da. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. V.'aterlandkerkje10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuil man. (Bed. H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Th. Rienks, van Schoondijke. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur leesdienst; 5 uur Ds. A. Kuiper, van Axel. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. C. van Ravenswaaij, van Scheveningen. Axel: 6.30 uur Ds. J. C. van Ra venswaaij, van Scheveningen, in de Chr. Bewaarschool, Ds. Jan Scharpstraat. GEREF. GEMEENTE. (VlooswijUstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur ea 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKB KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur ILH. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Gecombineerde vergadering „L.J. G." en „Z. P.M." Onder presidium van mej. S. de Putter had Donderdagavond op de bovenzaal van „Het Cen trum" een drukbezochte alge mene vergadering plaats van bo vengenoemde organisaties. Als voornaamste agendapunt volgde, na de gebruikelijke plicht plegingen, de behandeling van het onderwerp: „Nieuwe Water wegen i.v.m. het tekort aan land bouwgrond", een materie die enige maanden geleden hier ter plaatse in „De Bleije Haghe' reeds door een drietal sprekers uit verschillende gezichtshoek werd belicht. De heer W. de Feijter Jr. had aan deze stof zeer veel aandacht geschonken en volstond met het geen destijds besproken is thans nog eens geheel te herhalen en in de kring van de jongeren van de afd. Axel uitvoerig in het mid delpunt der belangstelling te plaatsen. Zijn visie was dan ook vooral gericht op de nadelen die zouden voortvloeien uit het graven van waterwegen (Antwerpen—Moer dijk) en verbreden van 't kanaal GentTerneuzen door het ver lies van cultuurgrond. Dit laat ste komt voor het Nederlandse gedeelte op een verlies van 150 ha cultuurgrond, waardoor een direct verlies van 1.500.000 werd geraamd. De inleider oogstte met zijn ge- cartografeerde lezing veel bijval en de dank van de presidente voor zijn leerzame uiteenzetting Hierna werd gepauzeerd, in welke pauze door de aanwezige dames koffie en cake werd ge offreerd. Na de pauze kwam een meer zakelijk gedeelte aan de orde, n.l. het aanbieden van geschenken aan de besturen van de Afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrou wen en van de Z.L.M. De heer Jac. de Feijter Jz., die nu de leiding der vergadering overnam, verwelkomde de mede aanwezige besturen van de beide hiervoor genoemde organisaties en meende, dat het zeker wel de eerste maal is dat zowel de be sturen van ouderen als jongeren organisaties samen in vergade ring bijeen zijn. Dit is een direct gevolg van de pas achter ons lig gende bevrijdingsfeesten, waar bij de afd. van de L. J. G„ mede door de steun van de ouderen in staat was op zo éclatante wijze met haar praal wagen uit de bus te komen. Spr. bood dan ook aan de pre sidente, mevr. De Feijterdë Regt, een souvenir met foto aan terwijl aan de heer W. Koster Jz een luxe doos sigaren, eveneens met foto werd aangeboden als blijk van erkentelijkheid aan het bestuur der Afd. Axel der Z. L. M. Beiden dankten in de hartelijk ste bewoordingen, waarbij de heer Koster uitvoerig de tot uiting gekomen geest van voor beeldige samenwerking prees. In dit geval hebben de „werkers hun beloning reeds ontvangen in de vorm van „de eerste prijs' Ons volk heeft in de afgelopen jaren getoond de zin dezer sa menwerking te verstaan en juist nu wij zo pas de 100ste geboorte dag herdachten van de ingenieur staatsman is Lely, past het te wijzen op de woorden, die op het monument aan de afsluitdijk ge grift zijn: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst!" Dat mogen de jongeren zeker indach tig zijn, opdat ook zij samen met ons, de ouderen, de belangen van de Nederlandse landbouw zullen trachten te dienen, die in de hele wereld zulk een eervolle positie heeft ingenomen en in zeer vele opzichten aan de spits De heer J. de Visser, werd ver volgens, als ontwerper van de wagen, door de voorzitter nog be dacht met een prachtig bewijs van erkentelijkheid n.l. een en cyclopaedic over tuin-architec- tuur, etc. De heer De Visser was door dit blijk van erkentelijkheid ten zeerste getroffen en deelde nog enige interessante bijzonderheden mede over de arbeid aan de praalwagen. Zo deelde spr. mede, dat de graanaren, die er door het vele natte weder in het afgelopen seizoen platweg gezegd „mottig" uitzagen, alle moesten geverfd worden. Nadat één der dames-leden nog een kort gedicht van Guido Ge- zelle had gereciteerd, was deze uitermate geslaagde avond be ëindigd en sloot de voorzitter, na een korte en zeer vlotte rond vraag deze gecombineerde bijeen komst. Plattelandsvrouwen be- aochten „Prinsjesdag". De afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen hield Dins dag haar laatste excursie in dit jaar, waaraan een 50-tal dames deelnamen. Het doel der reis was Den Haag, alwaar des ochtends een bezoek werd gebracht aan „Ma- durodam", de overbekende mi niatuurstad. Het hoofddoel der reis was na tuurlijk de bijwoning van „Prins jesdag", of beter gezegd de ope ning van de Staten-Generaal en bijzonder de bezichtiging van de pracht en praal die daaraan ver bonden is. Voor een twintigtal dames was het gelukt een plaats op het Bin nenhof gereserveerd te krijgen. Deze hebben wel in bijzondere De mijnenveger „Axel". Hr Ms mijnenveger „Axel" - zo vernemen wij uit de meest be trouwbare bron die in aan bouw is op de N.V. Scheepsbouw- werf v.h. De Groot Van Vliet zal hoogstwaarschijnlijk medio Februari a.s. te water worden ge laten. Onze burgemeester en zijn echtgenote werden verzocht hier bij tegenwoordig te zijn. Aan mevr. Van Oeveren-Julius is ver zocht bij deze tewaterlating de doopplechtigheid te verrichten. Door watersnood tot water-„nood". Op het gehucht Kijkuit sprong gisteren de hoofdleiding van de waterleidingmij met hét gevolg dat tengevolge van de hevige kracht van het wegstromende water een groot bassin werd ge vormd. Zó groot was de kracht van het water dat een midden in het water staande boom volkomen werd ontworteld. Door deze onverwachte waters nood ontstond tijdelijk een water- nood, daar de kranen geen water meer gaven, een euvel dat spoe dig verholpen was, toen de tech nici vart het bedrijf ter plaatse arriveerden. Benoeming directeur „Crescendo". Tot directeur van de gemengde zangvereniging „Crescendo" en „Crescendo's Kinderkoor" alhier is benoemd de heer W. de Meule- meester te Terneuzen. Veel Cox-orange in Zeeland. In Zeeland is thans een begin gemaakt met het plukken van de Cox-orange. Deze appel doet het over het algemeen het best in natte zomers en daarom wordt een zeer grote oogst van Cox- orange verwacht. De laatste jaren is de belang stelling voor déze appel steeds groter geworden. Niet alleen de Nederlandse consument heeft de appel leren kennen en waarde ren maar ook is er steeds grote vraag naar in Engeland en West- Duitsland. Voor de standaardkwaliteit gro te maat wordt thans 40 cent per kg betaald, hetgeen voor de kwe kers een redelijke prijs is. Autobotsing. Donderdagmiddag kwamen 2 luxe-wagens in de bocht te Kloos- terzande met elkaar in botsing. Een grote FofdW 8, welke uit de richting Hulst naar Perkpolder reed en rechts aanhield, kwam in botsing met het wagentje van de heer De Breuk uit Hulst, die links de Pres Rooseveltstraat wilde in rijden. Ondanks zeer krachtig remmen door beide bestuurders was een aanrijding onvermijde lijk, zodat de grote luxe-wagen nog met vrij grote snelheid op de kleine wagen inreed met het ge volg dat deze aan de voorzijde werd ingedrukt en de bumper, lichten, alsmede het spatbord deerlijk werden gehavend. Geluk kig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Verbetering wegen. Het moge bekend zijn dat aan het plaveisel in de buurtschap Othene nogal het een en ander ontbrak en bij regenbuien de di verse wegen in complete modder poelen werden herschapen. Groot was dan ook de vreugde der buurtschapbewoners toen van ge meentewege besloten werd om de bestrating op Othene eens flink onder handen te nemen. Weliswaar waren de perikelen tijdens de uitvoering van deze bestratingswerken nog vermeer derd en men kon enige tijd nau welijks de woning bereiken. Maar nu is het leed geleden, de bestra ting te Othene is werkelijk flink onderhanden genomen, terwijl tevens gezorgd is voor een alles zins voldoende riolering. Behalve aan het college van B. en W. en de gemeente zijn de be woners dankbaar gestemd ten op zichte van de gemeenteopzichter de heer Duinincks en de uitvoer ders van deze werken. Uitreiking diploma's E.H.B.O. Donderdagavond had op het ge meentehuis de uitreiking plaats van de door gediplomeerde cur sisten behaalde diploma's E.H.B. O., welke cursus werd gegeven door dokter Dorrestein, die daar bij werd geassisteerd door de heer W J. van Vessem. In zijn openingswoord wees burgemeester Trimpe er op dat deze cursus niet alleen een suc ces is voor de cursisten, maar ook voor dokter Dorrestein en de heer Van Vessem. Van de 25 cur sisten waarmede de cursus aan ving, hebben&3 cursisten om ver schillende renenen de cursus niet voleindigd. Alle overige cursisten, waarvan 5 beneden de leeftijd van 18 jaar, hebben de cursus met succes doorlopen, zodat aan hen het diploma E.H.B.O. kon worden uitgereikt. Dat deze 22 geslaagden allen te Othene wonen, is wel een extra vermelding waard en het zal de ze buurtschap van groot nut kun nen zijn indien zich onverhoopt rampen mochten voordoen. Hierna ging de burgemeester over tot de uitreiking der diplo ma's, waarbij hij bij de uitreiking der jeugddiploma's de geslaagden een extra pluim op de hoed stak. Het E.H.B.O.-diploma verwier ven de dames J. M. de Bruijne, M. J. de Bruijne, C. A. Buijze, G. J. de Feijter, J. van Fraeijenhove, M. de Vos en M. C. van de Wege, en de heren J. Buijze, D Deur- waarder, J. Dieleman, J. de r eij- ter L Florussen, W. de Jonge, M. Maas, S. Maas, T. P. Scheele en J. van de Wege. Het jeugddiploma E.H.B.O. ont vingen de meisjes L. S. de Bruij ne C Dekker en C. E. de Zeeuw en de jongemannen A. F. Bolle- man en A. L. de Putter. Nadat burgemeester Trimpe de gediplomeerden aangespoord had later aan een vervolgcursus deel te nemen dankte de heer Van Vessem de cursisten voor de pret- tige wijze waarop deze cursus is verlopen, waarop de heer L. Flo russen namens de gediplomeer den dank bracht aan de burge meester voor de uitreiking der diploma's en aan dokter Dorre stein en de heer Van Vessem voor het ontvangen onderricht. Hierop werd een verversing met een gebakje aangeboden, waarop men nog even bleef na praten over deze prettig verlopen cursus. Met ingang van 16 October 1954 zal de premieregeling voor het schieten van houtduiven tot nader order worden beëindigd. Zoals men weet was deze premie regeling getrolfen om de ernsti ge schade, die de houtduiven aan de landbouw in ons land toebren gen, te beteugelen. Krachtens de regering werd aan jachtaktehou ders, vergunninghouders ex ar tikel 60 der jachtwet 1923 en ver gunninghouders ex de vogelwet 1936 tot het schieten van onbe schermde vogels voor de inleve ring van een rechtervleugel en rechterpootje van elke geschoten houtduif een premie van 0,75 verstrekt. Tot 16 October a.s. heeft men dus nog de gelegen heid vleugels en pootjes van houtduiven bij de provinciale voedselcommissarissen in te leveren. De premieregeling is niet zon der resultaat gebleven. Het aan tal klachten over schade door houtduiven aan landbouwgewas sen is sterk teruggelopen. GOOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 24 September. Per 100 stuks in guldens: Sla B 2.50—8. Per stuk in centen: Bloemkool A 39—60, B 21—38, C 8; Witte komkommer B 1213, C 813; Meloen 59. Per bos: Selderij 14; Peen 1133; Kroten 516. Per 100 kg in guldens: Bintjes II 6.607; Eigenheimers 8.40. Per kg in centen: Andijvie 10 14; Stoksnijbonen 43—70; Princ. bonen 37—81; Kroten 11; Rode kool 12—19; Sav. kool 11—20; Witte kool 6—8; Waspeen 30; Prei 2530; Tomaten A 4651, C 40—44, CC 20; Uien II 4—7. Appelen (per 100 kg in gul dens): Cox' Orange Pippin AAA 37.20—43, AA 37.10—40.20, A 39— 42.40, B 38.90—42.50, C 25.20—31, H grof 27.20—37, H I 19.20—23, H II 18—22, K 16—22, F 5—8; Transparant de Croncels H grof 16.20—21, H I 14.20—19, H II 3— 7, K 14.2017; Overige soorten appelen 318. Peren: Conférence A 37.30 39.80. B/C 32.70—36.50, H grof 30.20—36.50, H I 23.20—29.90, H II 9—12.10, K 15, F 8; Légi- pont A 30.2034, B/C 28.2032, H grof 26.20—28, H I 25.20—27, H II 711, K 12, F 6; William Duchesse H grof 21.2023, H I 21.2023; Overige soorten peren 323 Per kg in centen: Druiven 1.01 1.16, afw. 5076. OPENBARE RAADSVERGADERING. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de raad dier gemeente is be legd tegen Donderdag 30 Septem ber 1954 te 19.00 uur. Terneuzen, 25 September 1954. De Burgemeester, P. TELLEGEN. DE SCHAAKOLYMPIADE. De resultaten van de afgebro ken partijen luiden: Negende ronde: Winnaarsgroep: NederlandBulgarije 2%(41 ZwedenHongarije 22 Tsj.-Slow.IJsland 21 (voorl.) Tiende ronde: Winnaarsgroep: BulgarijeZweden 214IV2 ArgentiniëIsraël 3—1 HongarijeEngeland 12 (voorl.) Classif icatiegroep ItaliëDenemarken 22. Elfde ronde: Classif icatiegroep BelgiëSaarland 2V21% FinlandFrankrijk IV2IV2 (voorl.) DenemarkenGriekenl. 3%V2 OostenrijkColumbia 31 NoorwegenCanada 314 IerlandItalië 04 Zwitserl.Luxemburg 3V2V2. OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP DAMMEN Donderdag 14 October a.s. wordt een aanvang gemaakt met de wedstrijd om het wereldkam pioenschap dammen tussen de titelhouder Piet Roozenburg en de uitdager W. Huisman. De wed strijd bestaat uit 12 partijen. Het W. Zeeuws-Vlaamse dilettantentoneel. De dilettantentoneelbond „W. Zeeuws-Vlaanderen" kwam in vergadering bijeen in hotel De Eenhoorn. Tijdens deze vergade ring werd de puntenwaardering vastgesteld, waarnaar de jury de in het kader van het toneelcon cours te beoordelen stukken dient te waarderen. In totaal kunnen door elke vereniging 150 punten worden verkregen. Evenals het vorige jaar zal de jury bestaan uit de dames E. J v. d Broecke-de Man te Aarden burg en A. Scheen-Bleeker te Oostburg. Tien toneel veer mgingen in W. Zeeuws-Vlaanderen hebben hun Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Ik beken". Concertgebouw, 8 uur: „Jungle Duivels". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The Glenn Miller Sto ry". ZAAMSLAG: Consultatiebu reau, 5.30 uur: Alg. vergade ring Het Groene Kruis. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Ik beken"; 2 u.: „Jungle Duivels; 4.30 uur: „Ik beken". Concertgebouw, 8 uur: „Jungle Duivels". Terrein W. Bolwerk, 2.30 uur: Terneuzen IAxel I; 12 uur: Terneuzen IIIKruinin- gen II. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: „The Glenn Miller Story"; 8 uur: „Het vierde masker". Een viermotorige „B-45-Torna- do"-straalbommenwerper was van de Amerikaanse luchtbasis op Norton opgestegen voor 'n proef vlucht. Op vijf duizend meter be gat plotseling de kap van de stuurhut het. Zij belandde met kracht op het hoofd van de be stuurder. Het bloed stroomde over diens gezicht en tevens wer den zijn geestvermogens ge stoord. De naast hem zittende mede bestuurder, de 22-jarige tweede- medewerking en deelname aan luitenant Donald Rowley, poog dit toneelconcours toegezegd. Evenals de voorgaande jaren zal de uitslag van dit coucours bekend worden gemaakt op een z.g. contact-avond, waarop de ju ry haar beoordeling zal analyse ren. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden is deze avond vastgesteld op 19 Maart 1955. Voorts werd nog besloten, dat ook de regie-cursus weer zal wor den gehouden, terwijl voor de spelers eveneens cursussen zullen worden gehouden. Teveel aan Bacchus geofferd. Bij het passagieren van de be manning van het s.s. Maastricht, welke pyriet lost aan de kade van Azóte werd flink in het glaasje gekeken. Zó zelfs dat bij het ver laten van café S. een lid der be manning geen onderscheid kon maken tussen deur en raam en via het gesloten raam de buiten lucht Instapte. Hijzelf bleef onge deerd, hetgeen niet precies van de ruit kan worden gezegd. Veiligheidsmaatregelen. Nu het najaar en de winter weer voor de deur staan heeft het gemeentebestuur van Vlis- singen een aantal veiligheids maatregelen getroffen, waardoor men in deze stad de komende winter met een gerust hart tege moet kan zien. In een gemeente lijke verordening betreffende be de de besturingvan het toestel over te nemen, doch de gewonde piloot verzette zich hevig. De niet meer bestuurde bom menwerper vloog inmiddels on vast in kringen rond. In de bommenwerper bevond zich een derde inzittende, een burger, inspecteur van het Arne nxaanse ministerie voor de luchtvaart. Deze stond Rowley bii en uiteidelijk slaagden zij er in de gewonde bestuurder van zijn zitplaats te trekken en te overmeesteren. Daarop wist de 22-jarige twee de bestuurder die nog nooit met een -dergelijk zwaar toestel was geland de bommenwerper veilig aan de grond te zetten. De toestand van de gewonde bestuurder is critiek. NATIONALE RECLASSERINGSDAG. Terwijl de zon deze zomer steeds achter de wolken schuilging, wer den de voorbereidingen getroffen voor de Nationale Reclasserings- dag. Hoevelen hebben gedurende deze zomermaanden die zon niet gemist Vacantieplannen vielen in duigen en uitstapjes werden verstoord door slecht weer. Onwillekeurig gaan onze ge dachten naar hen, die de zon in hun leven altijd ontberen. Wij den ken aan hen, die in maatschap pelijke nood verkeren, aan de groep, die door een wetsovertre ding met de justitie in aanraking is gekomen. Voor deze groep vra gen wij uw belangstelling, uw medewerking. Interesseert het u niet, of het een ander goed of slecht gaat, leest dan dit artikel tje niet verder. Gaat het lot van uw medemens u ter harte, leest u dan nog even verder. Een millioen rupiah schade werd veroorzaakt door een aan val van een bende in het onder district Subang. Dit is de groot ste schade, die ooit in Cheribon door terroristen is veroorzaakt. 247 woningen in de dessa Tjile- •bak werden in de as gelegd, waardoor 1326 mensen dakloos werden. Voorts is een dode te betreuren. De bevolking heeft thans om een militaire post ge vraagd. ,De mens heeft geen aard, maar slechts een geschiedenis." Deze uitspraak van een wijsgeer uit de 19e eeuw geeft ons te denken, zeker in verband met die mannen en vrouwen, voor wie de reclas sering werkt. Hoe vaak vragen wij ons niet af: hoe is het moge lijk, dat die of die het goede spoor is kwijt geraakt en op het hel lende vlak is gekomen? Dat lag toch in zijn aard. Nee, het lag niet in zijn aard, maar vaak zijn de omstandigheden er de oorzaak van, dat iemand scheef groeit en gaat behoren tot de door de maat schappij veroordeelden en uitge stotenen. En toch, als hij zijn ge rechte straf heeft ondergaan het kwaad moét gestraft worden dan beukt diezelfde maatschap pij er vaak maar weer op los en blijft de gebrandmerkte een ver schoppeling, die er niet meer bovenop kan komen. Hoeveel persoonlijk leed, huwe lijksellende, kinderverdriet zou voorkomen worden, indien wij bij ons oordeel meer op de geschie denis van de man of de vrouw zouden letten, beter nog, indien wij ons niet aan een oordeel zou den wagen. Wij, die niet alle om standigheden kennen, kunnen en mogen niet oordelen. Maar laat ons wel de handen ineenslaan om, waar nodig, onze medemens; te helpen. Mannen en vrouwen zien uit naar begrijpende landgenoten, die met en door de reclassering hen uit de ellende willen halen. Hebt u begrip voor hen? Zo ja, moge dat begrip zich dan in een daad uiten. Straks staat er zo'n hunkerende voor uw deur zij het dan in de persoon van één onzer medewerk(st)ers, die uw bijdrage zal komen afhalen. Wij hopen, dat u het geld niet zult laten rinkelen, maar dat (wat u kunt missen) een briefje zal zijn vanIn ieder geval: dat u onze medewerk (st) er niet met lege handen wegstuurt. HET PLAATSELIJK COMITÉ VOOR DE RECLASSERING. Het Comité van Aanbeveling, dat uit de volgende personen bestaat, ondersteunt bovenstaande oproep van harte. Mr P. H. W. F. TELLEGEN, Burgemeester. Pastoor J. G. A. J. VAN CAMPEN. Ds P. A. VAN DER VLUGT. Ds H. PESTMAN. D. F. W. DE HAAS, Kap. Kon. Mar. Polen wenst uitlevering van de zeven bemanningsleden van het 250 ton metende Poolse schip „Puszczyk", die Donderdag in Whitby politiek asyl hebben ge vraagd. De „Puszczyk" is Vrijdag uit Whitby vertrokken.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2