Binnenlands Nieuws Sportnieuws Van Nelle's Thee m DE ZAAK-MONTESI SCHAKEN WEEK- RECLAME Terneuzen Concertgebouw Luxe Postpapier Doe Uw voordeel POSTZEGEL- FOTO- POËZIE- RECEPTIE- N.V. Fa P. J. VAN DE SANDE V enge" (Cocfwiatie) Van JXelle's theevisite ADRIAANSENS J. BONTE-VAN MOSSEVELDE B. BONTE De grootste verrassing en sensatie van 1954 VINK L. P. WIJFFELS TUINBOUWSCHUUR UITGEBRAND. Duitse naoorlogse nationaal-socialisten veroordeeld De „Battle Royal" Centrale zuivelcommissie en Benelux Bijeenkomst van S. S.-ers in Goettingen uitgesteld Grote aandelenzwendel in de Verenigde Staten Japanse visser aan gevolgen van radio activiteit overleden kwaliteits COOP artikelèn Reuse geanimeerd so '11 250 gram Arnhemse Meisjes voor 55 cent Van de week H. VAN MEERVELD Fa G. Marsilje Zn Boekhandel Noordstraat Terneuzen ONGELUK OP OVERWEG TE DEVENTER. Op de bewaakte spoorweg overgang in de Bandijk tussen Twello en Deventer is gisteroch tend een verkeersongeluk ge beurd waarbij 1 persoon ernstig werd gewond Een personenauto met drie Amerikaanse militairen die uit de richting Deventer kwam, schoot onder een van de spoorbomen door en werd gegrepen door de stoomlocomotief van een goede rentrein. De auto werd ongeveer 200 meter meegesleurd. De twee militairen, die voorin zaten, kon den nog net bijtijds uit de auto springen. De derde, die achterin zat, werd vrij zwaar gewond uit het wrak van de wagen gehaald. Hij is naar het St. Jozefszieken huis in Deventer vervoerd. Het treinverkeer had ongeveer drie kwartier vertraging. De gewonde Amerikaanse mi litair is de in Frankfort geleger de Joseph Losch. Hij heeft eni ge gebroken ribben, een gekneus de arm en een shocK. De twee militairen, die voor in de auto zaten en die er nog bij tijds uit konden springen, zijn Robert Coineless en David Conlar, bei den gelegerd in Neurenberg. Gistermiddag omstreeks half één is brand uitgebroken in de tuinbouwschuur van A. H. van Staalduinen aan de Heenweg te 's-Gravenzande. Enige voorbij gangers zagen rookwolken op stijgen uit de schuur, welke was gevuld met stro, veevoeder en een grote hoeveelheid papieren zakken. Zij waarschuwden de eigenaar, die met zijn gezin aan het middagmaal zat. De direct gealarmeerde brandr weer was spoedig ter plaatse maar kon niet verhinderen dat de gehele schuur met inhoud uit brandde. De schade loopt in de tiendui zenden guldens. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De eigenaar was verzekerd. EEN DODE EN NEGEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Gistermiddag is een wacht, meester van de koninklijke mare chaussee gedood en zijn negen andere marechaussees gewond, toen twee trucks van de brigade der koninklijke marechaussee uit 's-Gravenhage op de rijksweg tus sen Woerden en Gouda op een stilstaande auto met oplegger re den. Het ongeluk gebeurde ondef de gemeente Zwammerdam. De stilstaande auto was geladen met brokken beton. De ongehuwde wachtmeester A. J. L. uit Den Haag werd ge dood. De marechaussee M. van der S. uit 's-Gravenzande even eens ongehuwd, werd zwaar ge wond. Acht anderen werden min der ernstig gewond. Alle gewon den zijn overgebracht naar het militaire hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De omgekomen wachtmeester was 33 jaar oud. De zwaarge wonde M. van der S. 21 jaar en wachtmeester 2e klasse. De overige gewonden zijn: de marechaussees le klasse C. M. Amerlaan uit Haaren en C. J. Felius uit Den Haag, beiden ge huwd, en de marechaussees 2e klasse E. D. van Beek uit Bode graven, W. Boonstra uit Sexbie- rum (Fr.), L. A. Davidse uit St. Laurens, W. Haak uit Bruinisse, J. Smorenburg uit Utrecht en F. J. M. Volkers uit Delft, allen on gehuwd. Zij zijn allen, zoals gemeld, over gebracht naar „Oog in Al," uitge- zonderd Van Beek, die is opge nomen in het militaire hospitaal aan de Springweg te Utrecht. Alle gewonden maken het naar omstandigheden redelijk wel. Voorts werd nog lichtgewond de marechaussee 2e klasse W. Veldhuizen uit Scherpenzeel, die, na in het militaire hospitaal be handeld te zijn, naar huis kon te rugkeren. COMMANDO OVERDRACHT BIJ HET KORPS MARINIERS. In tegenwoordigheid van de bevelhebber der zeestrijdkrach ten en chef marinestaf, vice-ad- miraal A. de Booy, heeft de ge- neraal-majoor der mariniers P. J. van Gijn Donderdagmorgen op het voorterrein van de Willem Joseph baron Van Ghentkazerne te Rotterdam met het gebruike lijk ceremonieel het commando over het korps mariniers over gedragen aan de generaal-majoor der mariniers H. O. Romswinckel. ERNSTIGE AANRIJDING In de vroege morgen van Woensdag is de heer Bustraan, chauffeur van de firma Goedheer uit Hansweert, op de rijksweg tussen Roosendaal en Breda ter hoogte van Etten imet zijn vracht auto en aanhangwagen in volle gang op een boom gereden. Deze botsing kwam zó hevig aan, dat de boom dwars door de cabine werd gedrongen. De motor van de auto was op de laadbak te rechtgekomen, die schuin in de boom hing. Bovendien was hier de aanhangwagen nog opgevlo gen. De ravage was verschrikKe- lijk. In een oogwenk was de auto in een wrak veranderd. De heer Bustraan is er geluk kig goed afgekomen. Doordat de auto aan de rechterzijde op de boom vloog en -hij links zat, liep hij alleen een- schrammetje op zijn been op. De aanleiding van dit ongeluk was. een bus die rechts van de weg stond geparkeerd, zodat fa brieksarbeiders konden instap pen. Uit de richting Roosendaal naderde de heer Bustraan uit Hansweert. Hij wilde de bus links passeren, maar bemerkte op het laatste ogenblik een tegenligger. Om een botsing te vermijden remde hij uit alle macht, maar dit gelukte slechts ten dele, daar de rijweg nat was en daardoor glad. De wagen van de heer Bus traan slipte en om niet op de bus met arbeiders te vliegen, gooide hij zijn stuur om naar rechts en vloog op de boom. Een Hamburgs gerechtshof heeft twee Duitsers, die in 1951 het z.g. „Freikorps Deutschland" oprichtten, een organisatie, welke leek op de voormalige N.S.D.A.P. en die dan ook begin 1953 werd verboden, tot gevangenisstraffen van drie en vier maanden ver oordeeld wegens „het verlenen van steun aan een met de grondwet in strijd zijnde organi satie en het beledigen van de Westduitse regering". Het hof was van oordeel, dat de veroordeelden „onwerkelijke dwaasheid" aan de dag hadden gelegd en het velde daarom niet te zware vonnissen-. De opgelegde straffen komen overeen met de door de veroor deelden in hechtenis doorge. brachte tijd, zodat zij onverwijld op vrije voeten werden gesteld. Bij de oefening „Battle Royal" in West-Duitsland, zijn enige fa tale ongelukken gebeurd. In Westfalen botste een Britse jeep met grote vaart tegen een boom. Hierbij werd een soldaat gedood en twee ernstig gewond. Bij Arnsberg kantelde een Bel gisch militair voertuig en ook hierbij kwam een soldaat om het leven. Drie werden ernstig ge wond. Bij Paderborn kwam een Duits burger door een verkeersongeluk om het leven. In het district Detmold gebeur den op de eerste oefening tien ongelukken, waarbij enerzijds ge allieerde en anderzijds Duitse voertuigen betrokken waren. Deze verkeersongevallen hadden geen ernstige gevolgen. Oentrale zuivelcommissie heeft Dinsdag tijdens een bijeenkomst in Gent aan de ministers van Landbouw in de drie Benelux- landen een telegram gezonden. „Nu tien jaar geleden de eer ste stap werd gezet op de weg naar verwezenlijking van een economische unie tussen Bel gië, Nederland en Luxemburg, aldus dit telegram wensen de vertegenwoordigers van de zuivelindustrie in de Benelux- landen, die elkander Woensdag in het kader hunner regelmati ge Benelux-bespreikingen voor de achttiende maal ontmoetten, uw exellentlie de verzekering te geven dat zij hun volledige me dewerking blijven geven aan het streven -van uw regering om tot een volledige economische unie te komen, zodra de om standigheden zulks mogelijk maken". Rechter Sepe, die het onder zoek in de zaak-flVLontesi leidt, heeft een anoniem schrijven ontvangen, waarin hij met de dood -wordt bedreigd. Naar aan leiding hiervan is de bewaking van de magistraat versterkt. Bij zijn verhoor op Woensdag heeft Pieno Piccioni, de belang rijkste verdachte, alle verant woordelijkheid voor de dood van Wilma Montesi van de hand gewezen, zeggend dat hij op de dag, waarop zij de dood vond, ziek te bed lag. Eén van de -personen, die zich bereid hebben verklaard dit on der ede te bevestigen, is Piero's vader, de oud-minister van Bui tenlandse Zaken Attilio Piccioni. De arrestatie van zijn zoon heeft hem zo zwaar geschokt, dat hij het bed moet houden en niemand mag ontvangen. Volgens de Italiaanse pers wordt Piero Piccioni ten laste gelegd, dat hij op 10 April 1953 de dood door verdrinking van Wilma Montesi heeft veroor zaakt en dat hij het lichaam van haar, die hij reeds dood waande, op het strand heeft achtergelaten om zich van haar te ontdoen. VUfi Een bijeenkomst van voorma lige S.S.-ens, welke Zaterdag a.s. te Goettingen in West- Duitsland zou worden gehouden is door tussenkomst van het fe derale ministerie van Buiten landse Zaken uitgesteld. Het ministerie acht dergelijke bij eenkomsten ongelegen in ver band met de beraadslagingen over herstel der Duitse souve- reiniteit en de herbewapening. In een verklaring betreuren de organisatoren, dat de verga dering door .kwaadwillige poli tici is uitgelegd als een manifes tatie met nazi-tendenties". „De bijeenkomst is enige we ken uitgesteld, opdat de huidige onderhandelingen aangaande de buitenlandse politiek, welke in het bijzonder voor ons vaderland belangrijk zijn, niet in gevaar worden gebracht door onjuiste verslagen, die bedoeld zijn om de openbare mening te prikke len", aldus de verklaring. De sociaal-democraten, vak bonden en de plaatselijke Jood se gemeente hadden eerst te vergeefs verzocht, dat de verga dering verboden zou worden. Maandag j.l. werd een andere bijeenkomst van voormalige S.S.-ers te Iserlohn voor onbe paalde tijd uitgesteld op ver zoek van de autoriteiten van Noordrijnland-Westfalen. De regering van de staat New York heeft een einde ge maakt aan wat het grootste ge val van zwendel van de laatste 15 jaar wordt genoemd. Onge veer 1.000 Amerikaanse beleg gers hebben tezamen circa 5 millioen dollar verloren door aandelen te kopen in een Cana dese oliemaatschappij. Op grond van een bewering, dat de olie maatschappij de beschikking had over oliereserves op het schiereiland Gaspe in de Cana dese provincie Quebec, waarvan de grootte die der Perzische olie velden evenaarde, lieten de be leggers voor de aandelen zes maal de nominale waarde be talen, ofschoon de Canadese re gering te kennen had gegeven, dat er geen commerciële pro ductie van olie op het schier eiland Gaspe was. Een zeer klein gedeelte van het geld is inderdaad voor olie boringen besteed, maar het grootste igedeelte van de mil- lioenen is weggegaan aan spe culatieve ondernemingen van één der oprichters der maat schappij Om het kampioenschap van Zeeland. In de eerste ronde om het per soonlijk kampioenschap van Zee land won de titelhouder Plinsin- ga (Vlissingen) van de Middel burger Sanders, terwijl de ont moeting tussen de Terneuzena- ren Quakkelaar en Van de San- de door eerstgenoemde werd ge wonnen. RUSLAND WERELDKAMPIOEN. Rusland won Donderdagavond het wereldkampioenschap voor landenteams van de F.I.D.E., toen Paul Keres om kwart over negen zijn partij op bijzonder fraaie wij ze van ir Sajtar (Tsjecho-Slowa- kije) won. Reeds waren de partijen tussen Smyslov en Pachman en tussen Bronstein en dr Filip in remise geëindigd, zodat het Russische schaakteam dertig punten in to- Aikitsji Koebojama, één van de Japanse vissers, die getroffen zijn door radio-actieve as, afkomstig van de ontploffing van een Ame rikaanse waterstofbom in de Stil- lè Oceaan in Maart j.l., is Don derdag in een zienkenhuis te Tokio overleden. Enige tijd geleden was gemeld, dat de man aan geelzucht leed en symptomen van longontsteking vertoonde. Hij was 39 jaar. Dit is het eerste geval met dodelijke afloop onder de 23 vissers, die indertijd door de radio-actieve as zijn getroffen. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ver. Staten gevraagd een bedrag van 2,5 milliard jen (ruim 25 mil lioen gulden) te betalen als ver goeding Van de schade, welke de Japanse visseriij van de water stofbomontploffingen te lijden heeft gehad. Het merendeel van de overige 22 vissers wordt nog in een zie kenhuis in observatie gehouden. Toen de toestand van Koebo jama enige weken geleden ver ergerde, namen de anti-Ameri kaanse gevoelens in het land toe. Berichten over het geval ver drongen vrijwel geheel het bui tenlandse nieuws van de front pagina's van de Japanse bladen. Boedhistische priesters zegden speciale gebeden voor het herstel van Koebojama. taal had verkregen, een totaal dat theoretisch nog slechts door Zuid-Slavië kon worden bereikt. Maar ook in het geval dat Zuid- Slavië in deze ronde met 40 van West-Duitsland en Zaterdag in de laatste ronde eveneens de volle punten zou behalen, kan de Zuidslavische ploeg onder leiding van Pirc slechts het puntenaan- tal van dertig bereiken. De reglementen van het tornooi schrijven evenwel voor, dat in dat 'geval het aantal gewonnen landenwedstrijden in dit tornooi de doorslag geeft. Aangezien Z.- Slavië reeds enkele landenwed strijden heeft verloren en Rus land nog geen enkele, is de Rus- si che schaakploeg onder leiding van Botwinnik er dus Donderdag avond na het winnen van de par tij van Keres reeds in geslaagd het wereldkampioenschap te ver overen, een titel, reeds in 1952 tijdens het F.I.D.E.-landentornooi te Helsinki, behaald. De resultaten van de afgebro ken partijen luidden: Negende ronde. Winnaarsgroep JoegoslaviëArgentinië 2%IVa W.-DuitblandRusland 1—3 EngelandIsrael 3% Tsj.-Slow.IJsland 21 (voorl.) ZwedenHongarije 21 (voorl.)] NederlandBulgarije 2-1 (voorl.). Classificatiegroep DenemarkenSaarland 2—2 Tien ronde. Classificatiegroep SaarlandIerland 40 ItaliëDenemarken 21 (voorl.) CanadaZwitserland 13 GriekenlandNoorwegen li/2-2 FrankrijkBelgië 13 Tiende ronde. Wiimaar sgroep RuslandTsj-Slowakije 2J/21% IJslandNederland 22 ArgentiniëIsrael 21 (voorl.)] JoegoslaviëW.Duitsland 2Vz IV2 HongarijeEngeland 1-1 (voorl.) BulgarijeZweden 1%-% (voorl.), Elfde ronde. Classificatiegroep: DenemarkenGriekenland 30 (voorl.) OostenrijkColumbia IV2m (voorl.) ZwitserlandLuxemburg 2Yz— V2 (voorl.) NoorwegenCanada 0-2 (voorl.)] IerlandItalië 0—3 (voorl.) BelgiëSaarland 1%-1% (voorl.)] Finland-Frankrijk IVlhs (voorl.), DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling bij mijn 40- jarig jubileum, betuig ik de Fam. Pateer, Familie en Bekenden mijn hartelijke dank. P. L. VAN LEEMPUT. Zaamslag (Kraag), Sept. '54 S la m rijst per 500 gr. 49 en 35 ct. Havermout 500 gr. 24 ct. Mosterd per pot van 25 voor 19 ct. Zeeuwse Speculaas 250 gram 5® ct. Voor de boterham! Saksische Leverworst 100 gr. 29 ct. Belegen Kaas van 34 voor 27 ct. Leverpastel „Hog" 200 gr. 52 ct. Nieuwediepstraat 23 Terneuzen. De gastvrouw oogst al dadelijk complimentjes Heerlijke thee, die Van Nelle! Zó fijn van smaak en zó echt verkwikkend. En zjj behoeft niet op een kopje te kijken: want de uitschenk is zeer overvloedig, 't Moet bepaald wel Van Nell© zijn voor een geslaagd onderonsje. Er is VAN NELLE's THEE voor ieders smaak: Afternoon (het rode pakje) <0.98 Golden Cup (Ceylon Melange) f 1.06 China Cup (China Melange) f 106 Per 100 gram. Wekkers Korte Kerkstraat 8 BANKETBAKKERIJ Djjkstraat 37 - Telefoon 2112 Burg. Geillstraat 36 - Telefoon 2608 Noordstraat 73 - Telefoon 2707 Aanvang 8 uur WOENSDAG 29 SEPTEMBER Het optreden van de overal groot opzien barende telepaath -V- -V- -V- -V- -V- v*- -V- -V- -V- -V- -V- -V- -V- -V- -V- .v. -V- -V. .V. - *WWVWWWWWWWWWW V YVVVWVWWWf Geen mens ter wereld voorzag de ramp met de „WILLEM BONTEKOE" en „TRITON". Doch BURLISTO voorspelde het. Lees daarom de dagbladen van 11, 13 en 14 September. BURLISTO, de grootmeester der telepathen en para-normale genezers, door velen op handen gedragen, door anderen verguisd. BURLISTO behandelt alle serieuze vragen op brieven en foto's. Prijzen der plaatsen: ƒ1,50 en ƒ2,(bel. inbegr.). Plaatsbespreking telefonisch vanaf heden (No. 2041) en op de dag der voor stelling van 121 en 56 uur aan de cassa. ATTENTIE. Bespreekt tijdig Uw plaatsen. Komt niet te laat, daar tijdens het optreden niemand wordt toegelaten. Een fijn Rozijnenbrood en 250 gram Goudse moppen samen 1,40 en onze bekende KOEKJES Dagelijks: fijne Vetbollen 14 stuks 1, Zaterdag: onze bekende Stollen 75 ct. per stuk Tompoucen tn Soezen 12 ct. per stuk BAKKERIJ VLOOSWIJKSTRAAT 22 N.V. Fa. P. J. v. d. SANDE Hard houten Kabinetten te koop gevraagd. Axelsestraat 10 - Tel. 2165 Terneuzen Te koop: een Kachel a ƒ50 en 100 Weckflessen a 25 ct. per stuk. Adres: Noordstr. 63 (p/a Albert Heijn), Ter neuzen. Gedipl. Horlogemaker Juwelier Noordstr. 103 - Terneuzen VANDAAG en MORGEN per 100 gr. Boterhamworst 0,30 Hamworst 0,34 Gebraden Gehakt 0,35 Gekookt Spek 0,38 Pekelvlees 0,40 per 500 gr. Rundvet 0,60 Vet Spek 1,29 Gehakt 1,40 Doorr. Runderlappen 1,75 Magere Runderlappen 1,90 Rund-, Varkens- en Kalfsslagerij Dr. Buvjzestr. 15 Tel. 2267 Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3