Uit de Provincie. witte Raaf Kantongerecht te Oostburg Dulles stelt internationaal atoombureau voor Vruchtbomen in overstroomde gebieden in stechte toestand Uitgebreide arrestaties BIERVLIET. SLUISKIL. IJZENDIJKE. Funk geopereerd Jacht op „zwarte" televisie-kijkers in West-Duitsland Hoog avontuur TERNEUZEN. AXEL. Poolse zeelieden vragen asyl in Engeland in Oost-Duitsland van Amerikaanse agenten. Agenda BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT. Op de rijksbegroting komen o.m. de volgende investeringen voor: Bouw van rijkskantorengebouw te Terneuzen 500.000 (Het to taal bedrag is 1.750.000. In 1956 zal dit werk voltooid moeten zijn)Aanleg nieuwe veerhaven te Breskens 1.250.000 (De totale kosten worden begroot op ƒ5.700.000. Het werk zal in 1955 worden aangevangen en zal in 1957 voltooid moeten zijn.); Ver betering weg Breskenns-Schoon- dijke 400.000. Het werk moet in 1956 zijn voltooid.)Indijking van de Braakman 150.000 (Laatste gedeelte van totaal bedrag groot 9.500.000); Afbouw sluizencom- plex te Vlissingen 250.000 (Laatste gedeelte van het totaal bedrag groot 11.000.000)Her stel buitenhaven te Vlissingen 100.000 (Het totaal bedrag is 3.700.000, waarvan 2.350.000 reeds werd toegestaan)Werken in het Deltagebied ter beveiliging tegen stormvloeden en verbete ring van waterstaatkundige toe stand ƒ15.000.000 (De totale kos ten zijn als onbekend opgege ven). Ten behoeve van het Waterschap terschap „Hel Vrije van Sluis is een bedrag van 1.000.000 uitge trokken. In de begroting is de bijdrage aan de provincie Zeeland ten be hoeve van de veerdiensten over de Westerschelde 2.200.000, het geen 200.000 hoger is dan op de begroting voor 1954, zulks in ver band met het toenemend aantal vaarten. s Aan onderhoudswerken is o.m. uitgetrokken: Onderhoud Oosterschelde, Wes terschelde, Zandkreek en Veere- gat ƒ335.000; onderhoud en ver betering kustverdediging in Zee land ƒ220.000; Havens ƒ500.000; Kanaal van Terneuzen 1.200.000 (waarvan 550.000 o.a. voor de aanleggelegenheid in de Oostbui tenhaven en de weg tussen Sluis kil en Axel Sassing)Onderhoud Ned gebied kanaal Sluis—Brug ge ƒ12.000 en exploitatie rijks- electriciteitswerken Terneuzen 95.000. Voor het maken van een dam van mijnsteen ter bevorde ring van de aanslibbing op de Heilegatsplaat 300.000. De bijdrage voor de calamiteu- ze polders in Zeeland gesteld op 450.000. Voor kosten van onderhoud voor de rijkswegen in Zeeland is ƒ1.300.000 en ƒ25.000 uitgetrok ken en voor onderhoud enz. van veren en schipbruggen ƒ250.000 HAGEL BESCHADIGDE FRUIT Hevige hagelbuien hebben dezer dagen plaatselijk grote schade toegebracht aan de fruitteelt op Zuid-Beveland. Speciaal de appels werden be schadigd. De rassen die een zwakke söhil hebben, vertonen vele gebutste plekken. Het per centage standaardfruit is hier door belangrijk minder gewor den. Groot is ook de schade aan de sterappels die in vele gevallen op stro in de boomgaarden lig gen om te kleuren. Vinger afgekneld. Bij het spelen in de smederij raakte de 9-jarige P. de K. uit de Vveststraat met zijn vingers be kneld tussen de as van een wiel. Hij viel tot overmaat van ramp nog bovenop dat wiel. Zijn broer bevrijdde hem uit zijn benarde positie. Daar de dokter niet te bereiken was, werd hij door garagehouder De Zeeuw naar het ziekenhuis te Oostburg gebracht waar de ge wonde hand behandeld werd door dr De Jong. Los- en laaddrukte. Aan de kaden van de beide fa brieken heerst momenteel een gezellige los- en laaddrukte. Aan de kade van de Cokesfabriek ligt het Zweedse s.s. „Tom", dat daar een lading cokes inneemt. Vóór de C.N.A. ligt het Ned. s.s. „Maastricht" met een lading pyriet uit Spanje. Jaarvergadering. Bij het openen van het sei zoen hield de plaatselijke schaak club „De verenigde schaakvrien den", haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer E. Tacq. Naast de bespre king van het komende seizoen, waarin ook weer zal worden deel genomen aan de schaakcompeti tie, werd het bestuur aangevuld voor de opengekomen vacature van de secretaris. De heer A. Dourleyn, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd vervangen door de heer J. Arnolds. De voor zitter werd bij acclamatie herko zen. Vanwege financiële moeilijk heden waren de V.S.V. genood zaakt naar een ander clubgebouw te trekken. Zij hebben nu hun intrek genomen in de zaal van café Beyaard, v/h Faas. Met een aanmoedigingswoord tot trouw bezoek van de schaakavonden sloot de voorzitter de jaarverga dering. Rapport over tentoonstellingen. Op initiatief van de burge meester van IJzendijke is in het raadhuis van deze Zeeuwe- Vlaamse gemeente een congres gehouden over „tentoonstellin gen", dat werd bijgewoond door vertegenwoordigers van ver scheidene gemeenten, waar ex posities worden gehouden. Na een causerie van de rijks inspecteur /oor roerende monu menten de heer D. F. Lunsingh Scheurleer en van dr A. B. de Vries, van het Mauritshuis in Den Har.g, werd besloten een rapport op te stellen, dat via de vereniging van Nederlandse ge- menten de heer D. F. Lunsingh aal worden aangeboden. In dit rapport zal de vraag vooral worden bezien of het wel wen selijk is zoveel exposities te houden als thans gemeentelijk het geval is en voorts of wel licht coördinatie mogelijk is. FRANSE TREILER „CHRISTIAAN" GEZONKEN. De Franse treiler „Christiaan" is Donderdagavond nabij Cher bourg lekgestoten en gezonken. De bemanning bestaande uit negen opvarenden is er in ge slaagd met de eigen reddings sloep de treiler te verlaten en daarmede behouden aan land te komen. Een geallieerde woordvoerder heeft medegedeeld, dat Walter Funk, een vooraanstaande nazi- oorlogsmisdadiger, die in Neuren berg tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, is geope reerd. Funk, die onder Hitier minis ter van Economische Zaken is geweest, is reeds enige tijd onder medische behandeling en bevindt zich op het ogenblik in een Brits militair hospitaal te Berlijn. Na zijn veroordeling door het hof in Neurenberg in '46 werd Funk met zes andere grote nazi-oorlogsmis dadigers naar de gevangenis te Spandau overgebracht. Naar men gelooft, is Funk ge opereerd door twee chirurgen van het Amerikaanse leger. De ope ratie zou ingrijpend geweest zijn. Tijdens de strafzitting van het Kantongerecht te Oostburg wer den overtreders van de Distelver ordening tot de orde geroepen. Deze distel melkwit noemde een der verdachten het heeft de onaangename eigenschap na de bloei pluisjes weg te zenden die voor de voortplanting zorgen en een distel heeft honderden na komelingen. J. B., landbouwer te Groede, was het er niet mee eens dat zijn dis tels reeds bloeiden. Twee wacht meesters der rijkspolitie vertel den echter anders. De eis luidde 10 of 6 dagen. Uitspraak con form. Landbouwer M. C. B. uit Oost burg moest voor de zelfde over treding 15 of 8 dagen betalen. Landbouwer R. H. B., te Bier vliet, had bomen geplant binnen de 2 meter-grens van de sloot. Tijdens de vorige zitting had hij verklaard dat de sloot tijdens het delven belangrijk verbreed was, hetgeen zowel aannemer Iz. R. als de heer J. J. M. uit Biervliet ontkenden. Uitspraak 20 of 10 dagen. P. R. B., winkelier te Oost burg had zijn 18-jarige dochter auto leren rijden. Het knipper licht werkte echter niet, zodat de wagen rechts afsloeg zonder te ken. Eis luidde 10 of 5 dagen. Uitspraak 5 of 3 dagen. De vrachtrijder A. V. uit Waer- schot had met een 8-tons vracht wagen gereden te Oostburg en al daar een ongeluk veroorzaakt. Toen de wagen door de verkeers- politie werd onderzocht bleek er niet veel van goed te zijn. Het bleven fietsen. Hierdoor ontstond een aanrijding. Eén der jongens liep een zware hersenschudding op. De eis luidde voor alle drie proces-verbaal had korter ge-1 f 12,50 of 6 dagen. Daar zij zich weest door te vermelden wat er echter zeer sympathiek hadden wél goed aan was. Voor al deze overtredingen werd 5 x 5 en 35 boete geëist. De schuldvraag van het onge val kwam hier niet ter sprake. Uitspraak conform de eis. J. A. de Z., garagehouder te Oostburg, had taxi gereden met een onverzexerde auto. Verdach te beweerde dat de wagen wél verzekerd was. Deze zaak werd dan ook aangehouden voor nader onderzoek. De hond van mej. J. J. v. H., zonder beroep te Oostburg, was op vrijersvoeten gegaan. De bu ren, in wiens tuin de gezamen lijke honden-schare zich verenig den, vonden dit minder plezierig. Eis was 30 of 15 dagen. Uit spraak 20 of 10 dagen. J. B. uit Breskens en J. K. uit Aardenburg hadden een radio zonder de vereiste zegels er voor te betalen. Beiden klaagden over gebrek aan geld. Met nadruk wees de ambtenaar van het O. M. de heren erop, dat deze zegels gedragen tegenover de patiënt, deed de Kantonrechter er 2,50 af en maakte er 10 of 5 dagen voor ieder van. P. A. J., opzichter der P. T. T., was door het rode stoplicht op de weg SchoondijkeBreskens heengereden. Eis en vonnis 15 of 8 dagen. De Duitse posterijen hebben peilwagens in dienst genomen om „zwarte" televisie-kijkers op te sporen. In West-Duitsland zijn namelijk circa 100.000 televisie apparaten verkocht, doch nog niet de helft er van is opgegeven. Minstens de helft der kijkers tracht dus het recht van vijf mark per maand te ontduiken, zelfs wanneer de Westduitser met gestoorde ontvangst genoe gen moet nemen, als hij zich niet door een antenne op het dak wil verraden. Op het ogenblik melden zich in de bondsrepubliek maandelijks ongeveer 3500 nieuwe kijkers aan ofschoon de productie van televi sie-apparaten dubbel zo groot is. Met'de bouw van nieuwe zen ders wordt regelmatig voortgang gemaakt. Voornamelijk in het door de Noordwestduitse omroep bestreken gebied, de vroegere Britse zóne, is men vergevorderd. Thans bestrijken de zenders zes tig procent van dit gebied en aan moeten geplakt worden of anders hi-> niet imeer naar beneden het toestel laten verzegelen. Eis en uitspraak voor beiden 15 of 8 dagen. Het gebeurde 's ochtends en 't verblijf daar boven op de fa brieksschoorsteen beviel de in- P. J. de M„ landbouwer te Oost- speteur maar matig. Hij begon burg, had zonder schriftelijkeer> naarmate de dag vorderde vergunning een aansluiting ge- steeds berookter uit te zien. Aan maakt op de riolering. Wel had i vankelijk probeerde men de on- hij 'n schrijven van B. en W„ dat fortuinlijke schoorsteenbeklim- Het beroep van schoorsteen veger mag riskant zijn, het be roep van schoorsteen-inspecteur heeft ook z'n gevaarlijke kanten. Zoals de heer F. J. Esson uit Toronto dezer dagen ondervond. Hij beklom, tijdens een inspectie reis in de maritieme provincies, een fabrieksschoorsteen in St. Johi% de bekende havenstad 1 het einde van 1956 zal" tachtig in de provincie New Erunswick. 1 procent der inwoners in staat zijn Op de top geKomen, ongeveer 45 de steeds uitbreidende program- meter hoog, brak tot zijn onge-ma's te volgen, als zij zich de luxe noegen de ladder, waarlangs hij van een toestel kunnen veroorlo- geklommen was met als gevolg, [ven. Een der nieuwe zenders met j— een capaciteit van 100 Kw komt tussen Bremen en Oldenburg. De ze zender moet volgend jaar ge reed komen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Donderdag de oprichting voor gesteld van een internationaal atoombureau voor vreedzame doelen. Dit bureau dient, zo zeide Dul les in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, open te staan voor alle delen van de wereld. De minister sprak de hoop uit, dat een dergelijk bu reau volgend jaar reeds met zijn werkzaamheden zou kunnen be ginnen. Ter overweging van dit onder werp stelde Dulles in een inter nationale wetenschappelijke con ferentie voor, die in het komen de voorjaar bijeengeroepen zou moeten worden. Deze conferentie zou onder auspiciën van de Ver- Kermisschieting. Ter gelegenheid van de kermis oiganiseerde Woensdag j.l. de handboogmij „De Westerschelde" alhier haar jaarlijkse traditionele kermisschieting. Hiervoor be stond een goede belangstelling, ondanks het ongunstige weer, want wind en af en toe een re genbui is nu eenmaal niet bevor derlijk om de pijlen een goede richting te geven. De uitslag luidde als volgt:. Hoogvogel: R. Begheijn, Terneu zen. Zij vogels: L. Bruggeman, St Jansteen en J. Mollet, Sas v. Gent. Beide Kallen: Ed. Kaas Zandstraat. Tevens was het voortzetting om de puntenschieting voor het jaar 1954 voor beker en medaille. De stand is momenteel 1. P. Rentmeester, Ovezande, 8 punten; 2. Ed. Kaas, vnd, 8 pun ten; 3. R. Begheijn, vnd, 7 pun ten. Overplaatsing. Per 16 October a.s. wordt de heer M. J. Heijnsdijk, administra tief ambtenaar B 2 bij de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst voor Z.-Vlaanderen overgeplaatst naar Wageningen bij het rijksland bouwconsulentschap voor de bouw van boerderijen in de rang van administratief ambtenaar B 1. Het laat zich aanzien, dat de schade aan boomgaarden in Zee land en Westelijk Noord-Brabant, veroorzaakt door de overstro mingsramp van het vorige jaar, ernstiger is, dan men aanvanke lijk had gedacht. Van de ongeveer 1400 ha boom gaard, die in deze gebieden onder water heeft gestaan, is ongeveer 1150 ha vrijwel onmiddellijk na de drooglegging gerooid. Zoals de toestand nu is, zal van de overgebleven 250 ha boomgaard nog eens 50 tot 100 ha moeten worden geslecht, aldus is meege deeld door ir J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent te Goes. Ondanks de voor de grond vrij gunstige weersomstandigheden na de inundatie veel regen en weinig zon is de fruitoogst in de voormalige geïnundeerde stre ken toch tegengevallen. Er is weinig groei, doch er zijn veel vruchten, die evenwel klein- blij ven, terwijl de kwaliteit niet mee valt. Over het algemeen zijn pe te-opzichter hem verzekerd had dat zo alles in orde was en zelfs zijn knecht S. uitleg had gege ven hoe het moest gebeuren. De kantonrechter kon zich le vendig voorstellen hoe een en an der gegaan was en rekende dat enigde Naties moeten worden iedereen er op die manier wel in gehouden. I moest vliegen. Niettegenstaande Dit voorstel van Dulles volgt luidde de eis 6 of 3 dagen. De op dat van Eisenhower van vorig kantonrechter sprak echter het - zonder oplegging jaar tot oprichting van een we reldbank van splijtbaar materiaal voor vreedzaam gebruik. Dulles zeide, dat de Sowjet- Unie Eisenhowers' plan van de hand had gewezen. „De Verenigde Staten blijven bereid met de Sowjet-Unie te on derhandelen", zo zei-de Dulles. „Maar wij zullen onze pogingen tot oprichting van een internatio- toewijzing van de civiele"vorde- vin n 1 nt-nnwikuvinrm nlnl lnw.rr.nv» 1. er tegen deze aansluiting geen mer te hulp te komen met een bezwaar was, terwijl de gemeen-1 touw, dat met behulp van een - ballon hemelwaarts werd gezon den. Dit lukte echter niet. Eerst in de namiddag kwam men op het idee, op de schoorsteenin specteur maar matig. Hij begon ren, waaronder een grote mand bevestigd was. Deze toer had succes en zo werd de inspecteur die inmiddels uiterlijk van schoor steeninspecteur schoorsteenveger was geworden, veilig en wel op de begane grond gezet. schuldig uit van traf. J. C. de S., vrachtautochauf feur, was oververmoeid achter het stuur van zijn wagen te Bres kens aangetroffen. Hij ramde een legervrachtauto en een boompje van de rijkswaterstaat. S. werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 25 of 12 dagen en ren sterker dan appels, doch ten aanzien van deze gebieden, aldus ir Van Hennik, doet zich het feit voor, dat de peren in vergelijking tot de appels meer tegenvallen. Het betreft vooral oude boom gaarden, aangezien de jongere meer kracht blijken te hebben zich te herstellen. Het zullen der halve hoofdzakelijk oude boom gaarden zijn, die binnenkort on der de bijl zullen vallen. De omstandigheid, dat de zoge naamde windschermen, bijvoor beeld rijen populieren, als gevolg van de inundaties zijn verdwenen, heeft tot deze omstandigheden bijgedragen. Het ligt volgens ir Van Hennik in de bedoeling, dat de eigenaars van de thans nog te rooien boom gaarden de normale schadever goeding krijgen, terwijl een ge deeltelijke vergoeding zal worden verstrekt aan de andere boom- gaardbezitters vanwege de oogst- schade, die zij lijden. Er zijn na melijk maar zeer weinig boom gaarden, die, naar thans is ge bleken, ongeschonden zijn ge bleven. naai atoombureau niet langer uitstellen". De minister zeide, dat de Ver enigde Staten vastbesloten zijn Eisenhowers voorstel niet te la ten sterven. Het zal tot ontwikke ling worden- gebracht. Dit voorstel zal worden inge diend als een nieuw punt van de agenda van de algemene verga dering. „Het voorgestelde agendapunt zal ons in staat stellen rapport uit te brengen over onze inspan ningen voor het onderzoek en de ontwikkeling van de grote moge lijkheden voor vreedzaam ge bruik van atoomkracht", aldus betoogde Dulles. Behalve de beide bovengenoem de punten, de oprichting van een atoombureau en het houden van een wetenschappelijke conferen tie, hebben de Amerikanen zich ten doel gesteld in het begin van volgend jaar een reactorschool te openen, waar buitenlandse stu denten op de hoogte zullen wor den gebracht met de beginselen van atoomkracht, speciaal voor vreedzaam gebruik, en een aan zienlijk aantal chirurgen en an dere dokters uit het buitenland uit te nodigen om deel te nemen aan het werk in de ziekenhuizen voor kankerpatiënten, waar men van atoomenergie gebruik maakt. Dulles heeft medegedeeld, dat de Russische regering Woensdag een nota aan de Amerikaanse re gering heeft doen overhandigen, waarin zij verklaarde bereid te zijn de besprekingen over de atoombank voort te zetten. De Russische nota geeft geen aanwijzing, dat de Sowjet-Unie is afgestapt van haar negatief standpunt, aldus de Amerikaanse minister. ring voor de omvergereden boom van de rijkswaterstaat groot 12. P. G. D., landbouwer te Water landkerkje, was op de weg Wa terlandkerkje—IJzendijke plotse ling links afgeslagen zonder richting aan te geven. Eis voor de niet aangegeven richting 10, voor het links-afslaan en het in gevaar brengen van het ver keer 30 of 15 dagen. De kan tonrechter verleende vrijspraak voor het eerste delict en veroor deelde D. tot 30 of 15 dagen voor het afslaan zonder op het verkeer te letten. P. A. C. T., landbouwer te Wa terlandkerkje, had met zijn fiets een zeer ernstig ongeval veroor zaakt door plotseling links af te slaan. De 'bestuurder van 'n ach terop komende auto trachtte een aanrijding te voorkomen, doch de wagen raakte de berm en sloeg over de kop. Gelukkig kwam de bestuurder, de heer Van Mierlo, met de schrik vrij. T. had zich niets van het ongeval aangetrok ken en was rustig doorgereden. Daar T. een oude dove man is, bleef de straf beperkt tot een geldboete. De eis en uitspraak luidde 5 of 3 dagen voor het nagelaten sein dat T. ging over steken en 30 of 15 dagen voor het ernstig in gevaar brengen van het verkeer. De P.T.T.-ambtenaren A. F., J. de R. en J. P- allen uit Oost burg hadden per fiets een ern stige aanrijding gehad met twee scholieren. De jongens reden op het rijwielpad en gingen bij de nadering van tegenliggers achter elkaar rijden. Dit deden de P.T.T. ers niet, die rustig naast elkaar 1 Zeven leden van de bemanning van een Poolse treiler hebben Donderdag te Whitby (York shire) om politiek asyl verzocht. Een schipper ter plaatse, John Storr, begaf zich aan boord van de treiler „Puszozyk" nadat hij lichtsignalen had waargenomen, van het schip. Bemanningsleden van de Pool se treiler wisten Storr er toe te bewegen, hun boot de haven van Whitby binnen te brengen. Storr kwam, terwijl hij de Poolse trei Ier binnenbracht, tot de conclusie dat de schipper van de treiler was opgesloten, evenals de poli tieke ambtenaar en zes andere leden van de bemanning. De politieke ambtenaar is met hoofdwonden en verwondingen aan het gezicht in een ziekenhuis opgenomen maar later naar de treiler teruggekeerd. De zeven mannen, die aan land wilden gaan, zijn naar het politie bureau gebracht. HET „VLIEGEND" LEDIKANT. Het Engelse ministerie van be voorrading heeft de eerste foto gepubliceerd van het „Vliegende Ledikant," dat door Rolls Royce, de Engelse fabriek van vliegtuig motoren, is gebouwd. Volgens de foto heeft het nieu we vlieg-tuig, waarvan het be staan op 6 September j.l., aan de vooravond van de Britse lucht- vaartbeurs door de minister van bevoorrading, Duncan Sandys, werd onthuld, een vast vier-benig landingsgestel. De benen hiervan lijken inderdaad net op de poten van een ouderwets ijzeren ledi kant. Bovenop is een vlak ge deelte, waar de vlieger een plaats heeft. De vlieger zit boven de tussen de vier benen van het lan dingsgestel aangebrachte twee Rolls Royce „Nene"-straalturbi- nemotoren. Deze beide motoren stoten, wanneer ze in werking worden gezet, hun uitlaatgassen naar beneden af. Door de daar door optredende reactie gaat het vliegende ledikant rechtstandig omhoog. De 58-jarige in vlieger van de Rolls Royce motorenfabriek, Ro nald Shepherd, heeft eerst opstij gingspogingen ondernomen, ter wijl het vliegtuig verankerd was. Op 3 Augustus maakte hij de eerste vrije vlucht met de ma chine te Huckall. Hij bleef er on geveer 10 minuten mee in de lucht dicht bij de grond. Op vol gende opstijgingen ging hij tot een meter of negen hoog. De horizontale bewegingen van het toestel worden tot stand ge bracht door middel van twee aan vóór- en achterzijde aangebrachte pijpen, die straalstoten van sa mengeperste lucht kunnen uitla ten. Luchtvaartdeskundigen hebben grote verwachtingen van dit soort vliegtuig, omdat, naar zij menen, het aanleggen van dure en grote vliegvelden tot het ver leden zou kunnen gaan behoren. De Sowjetrussische hoge com missaris ^e Berlijn, Georgi Poesj- kin, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot, dr James B. Conant, schriftelijk medegedeeld dat in de laatste tijd in Oost-Duitsland „vierhonderd voor de Amerikaan se spionnage centra in West-Ber- lijn en West-Duitsland werkende agenten" zijn gearresteerd. Hij deelde voorts mede dat in de laatste dagen nog een hon derdtal „Amerikaanse spionnen" in handen der autoriteiten van de Sowjetzöne is gevallen. Alle gearresteerden waren leden van groepen met Duitse HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ik beken". MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Ik beken". Concertgebouw, 8 uur: „Jungle Duivels". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The Glenn Miller Sto- ry". ZAAMSLAG: Consultatiebu reau, 5.30 uur: Alg. vergade ring Het Groene Kruis. 104. Op hetzelfde mo ment dat Morcars krij ger het op een lopen zet, springt Eric hem na. Hij kan weliswaar niet meer voorkomen, dat de man luide zijn ontdekking wereld kundig maakt, maar hij moet proberen te verhinderen dat er nog meer krijgers langs de trap naar bo ven komen. En dat be gint er aardig op te lij ken, want juist als Eric de eerste heeft ingehaald, steekt de tweede zijn hoofd door het luik. De nieuw, aangekomene schreeuwt naar be neden om versterkingen snelt dan met een strijdlustige kreet op de vechtenden toe. Maar zijn overmoed slaat om in schrik als hij zijn makker ziet val len onder een geweldige houw en de grote Noorse krijger met een vreesaanjagend lachje nu op hèm toespringt... Inmiddels zijn reeds na de eerste alarmkreet een aantal krijgers naar boven gesneld en als even later kort na elkaar twee wa penbroeders de toren verlaten langs een weg die ze uit vrije ver kiezing beslist nooit genomen zou- lüA-52 den hebben, wordt het een ieder op de Saksische hof duidelijk, dat er daar boven iets aan de hand is dat niet tot de alledaagse dingen ge rekend kan worden. Terwijl zijn mannen, elkaar moed toeschreeu wend, de trappen oprennen, plant Morcar zich tierend een helm op het hoofd, hangt zich een zwaard, een dolk, een kolfvlegel, een strijd bijl en een schild om het lijf en snelt, aldus op het ergste voorbe reid, eveneens naar boven. Terwijl hij juist de zesde tegenstander met een fikse stoot het trapje weer af zendt, hoort Eric de stem van de dikke Sakser uit de diepte aanwij zingen brullen voor zijn krijgers, die in het zweet huns aanschijns trachten naar boven te klimmen, maar daarin onophoudelijk gehin derd worden door de krijgers die weer naar beneden rollen. De Noorman lacht grimmig. Zó een gemakkelijk gevecht heeft hij zelden bij de hand gehad. Er kan maar één tegenstander tegelijk de trap opkomen en niets zou eenvou diger zijn dan deze krijgers een voor een te doden op het moment dat zij hun hoofd door het luik ste ken. Maar Eric maakt zoveA mo gelijk gebruik van de platte kant van zijn zwaard daar hij vermoedt dat deze knapen zelf niet 't flauw ste vermoeden hebben van de ware aard van hun gebieder. Als het van heer Morcar afhangt, zou het ge vecht echter wel kunnen voortdu ren tot alle krijgers met bebloede koppen onder aan de trap liggen, óf de Noorman van uitputting de strijd moet staken en zover wil Eric het niet laten komen. Hij be gint de moeheid reeds te voelen. Op een gegeven ogenblik wipt hij met zijn voet het luik op en laat dit met kracht neerdalen op de helm van de voorste aanvaller. Er gaat een geschreeuw op als het luik dichtklapt, maar boven alles hoort Eric Morcar luide om een stormram schreeuwen. Met een 'vlugge beweging schuift hij zijn zwaardschede als een grendel door de ijzeren ringen van het luik. „Dit was zonder twijfel een ver makelijk gevecht", mompelt hij hij gend, „maar wat er nu op volgen gaat zal wel minder vermakelijk zijn. En tenzij ik naar beneden spring, zou ik wel eens willen we ten, hoe ik ooit levend van deze vermaledijde toren af moet ko men..." namen, zoals de organisatie van ex-generaal Gehlen, die van de Westduitse commissaris voor De fensie, Blank, en Westberlijnse anti-communistische organisa ties, zoals de strijdgroep tegen onmenselijkheid, de commissie van onderzoek van vrije juristen, het genootschap van politieke vluchtelingen uit het Oosten en 't Oostelijk bureau van de West duitse Christen-democratische partij, die „in feite" vertakkingen van de Amerikaanse spionnage- dienst zijn, aldus Poesjkin. Hij verklaarde, dat de agenten opdracht hadden de Oostduitsers aan te vallen, inlichtingen over Oost-Duitsland en het Russische leger te verzamelen, het Oost- duitse bestuur te desorganiseren en sabotage te plegen. De ge noemde organisaties trachten de „sfeer van wederzijdse betrekkin, gen tussen de Duitsers te vergif tigen en de vreedzame hereniging van Duitsland met misdadige middelen te belemmeren",, aldus de Russische hoge-commissaris. Verscheidene agenten hebben bekend, dat een onderdeel van hun werk permanent toezicht op Westduitse firma's die handel drijven met Oost-Duitsland, was, zo ging Poesjkin verder. De meeste agenten waren voormali ge leden van Hitiers spionnage- diensten, de Gestapo, de S.D. en de S.S, Anderen waren politieke en gewone misdadigers en vluch telingen. Verscheidene gearresteerden hebben voorts meegedeeld, dat zij kinderen gebruiken voor het doorsnijden van telefoondraden, het gooien van zand in locomotie ven en het beschadigen van sein palen. De kinderen kregen 25 Pfennig voor elk vlugschrift, dat zij verspreidden. Uit verhoren is gebleken, dat de Amerikaanse autoriteiten al leen al in West-Berlijn 17 organi saties voor spionnage en onder mijnende bedrijvigheid onderhou den. De organisatie-Gehlen krijgt 20 millioen mark per jaar en de vrije juristen 65.000 mark per maand. Voorts verklaarde Poesjkin, dat in de afgelopen maanden 155 agenten zijn gearresteerd of zich hebben overgegeven.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2