Onthulling monument Ir. C. Lely door H. M. Koningin Juliana bij Felle brand Nieuwe Meer Dr. Drees sprak rede uit loodsen en circa} 30 zeilboten verbrand Onveranderd standpunt van de Nederlandse regering wat betreft Nieuw-Guinea Ramp op N.A.V.O.-luchtbasis in Duitsland DE TOESTAND IN VIETNAM WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Amerikaanse kolonel beschuldigd van wangedrag als krijgs gevangene (Advertentie). Geen overmatige vermoeienis meer I Belangrijke week end-besprekingen van Dulles in Londen Bloedbad aan Deense kust Betoging in Seoel Politieke relletjes in Syrië Arrestaties van veeartsen in Oost-Duitsland Verklaring van Hongaarse bisschop Verklaring van Kevauver Audiëntie van de Paus voor de derde maal bekort Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; p^r maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3261. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—5 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S Voor het Maandagnummer: Zaterdags 1B.S# Terwijl de ogen van enkele duizenden bewoners van Den Oever en talloze belangstellenden uit het gehele land de strak blauwe lucht inkeken, daalde gistermiddag om kwart over drie een militaire helicopter vlak ach ter het houten gebouwtje, waar in de tentoonstelling over de Zuiderzeewerken te zien is op de smalle groene strook van een dijk bij het beginpunt van de Afsluit dijk neer. Op deze wijze arriveerde Ko ningin Juliana tezamen met de minister-president Dr. W. Drees en diens echtgenote op minder dan vijftig meter afstand van het nog omfloerste vier meter hoge bronzen standbeeld, dat het Ne derlandse volk op de honderdste verjaardag van Dr. Ir. C. Lely uit dankbaarheid voor het werk van deze grote Nederlander, „de bedwinger der Zuiderzee" heeft opgericht. Nadat de Landsvrouwe uit de machine was gestapt, boden twee achterkleinkinderen van Ir. Lely aan haar en aan mevrouw Drees bloemen aan. De 7-jarige Jan Lely overhandigde zijn boeket aan de Koningin. De 10-jarige Titia Lely offreerde ze aan de vrouw van onze minister-presi dent. Toegejuicht door de honderden belangstellenden, die zich dicht opeengehoopt aan weerszijden van de toegangsweg tot de Af sluitdijk bij het monument ver zameld hadden, wandelde H. M. met de voorzitter van het Ir. Lely-comité, Mr. Dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, naast zich en gevolgd door vele andere autoriteiten tussen de menigte door en voor het standbeeld langs naar een grote tent, die daar ter gelegenheid van deze onthulling temidden van tiental len fleurige vlaggen was opge trokken. In de tent zelf waren reeds de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Mr. J. A. Jonkman, en de ministers Beel, Mansholt en Zijlstra, alsmede vele andere vooraanstaande figu ren, zoals leden van de Staten- Generaal en burgemeesters uit vele plaatsen. Nog vóór baron De Vos van Steenwijk zijn rede uitsprak speelde het harmonie-orkest van de staatsmijn Wilhelmina, onder leiding van de dirigent Martin Koekelkoren, enkele liederen en nog vijf minuten vóór half vier begon de voorzitter van het Ir. Lely-comité, Mr. Dr. H. baron de Vos van Steenwijk, met het uitspreken van zijn redevoering. REDE DR. DREES. Onmiddellijk daarna, te weten om kwart vóór vier, nam pre mier Dr. W. Drees het woord, aan wiens rede wij het volgende ont lenen: „Dr. Cornelis Lely is wel ge noemd ingenieur-staatsman. Daar in is de aard van zijn persoon en van zijn werk op treffende wijze samengevat, al kan ook deze be naming op zichzelf niet tot uiting brengen welke de grote beteke nis van zijn werk in ons land is geweest. Ingenieur, technicus van grote bekwaamheid en activiteit, prac- tische zin, brede visie, staatsman van een duidelijke uitgesproken overtuiging, behorend tot de lei dende figuren van een partij, maar allereerst uitnemend be stuurder van land, gemeente, overzee's rijksdeel. Driemaal is hij minister ge weest: van 18911894, van 1897 1901, tenslotte van 19131918, dus tijdens de jaren van de eer ste wereldoorlog. Hij heeft deel uitgemaakt van de Eerste, zowel als van de Tweede Kamer, is gouverneur geweest van Suri name, wethouder van Den Haag, voorzitter van de Zuiderzeeraad en van de mijnraad en heeft nog tal van andere functies vervuld. Dat men tot het laatst toe steeds weer een beroep op hem deed, getuigde van zijn grote kwalitei ten en van het vertrouwen, dat hij genoot. Zijn belangrijkste werk heeft hij kunnen doen als minister. De gedachten gaan daarbij natuur lijk in de eerste plaats uit naar het grote werk van de droogleg ging der Zuiderzee. Zelfs echter als die niet was verwezenlijkt zou hij terug hebben kunnen zien op resultaten, die voor ons land van ^.o grote en blijvende waar de zijn geweest, dat reeds daar door zijn ministeriële ambtspe riodes als buitengewoon vrucht baar en zegenrijk konden wor- d.m gekenmerkt. Hij is, zoals vanzelf spreekt, niet de eerste geweest bij wie de gedachte aan de drooglegging is opgekomen. Zij lag in de lijn van heel de ontwikkeling in Ne derland, dat voor een groot deel op het water gewonnen is. Lely was ook niet de eerste, die een concreet plan ontwierp. Het is met deze plannen als met uitvin dingen. Bij vele uitvindingen is strijd mogelijk over de vraag wie het eerst op een gedachte geko men is. Aan bijna elke uitvinding is een reeks van pogingen voor afgegaan, waarin de idee reeds tot uiting is gekomen zonder dat die nog de publieke aandacht heeft weten te trekken of het tot verwezenlijking gebracht heeft Aandacht verdient stellig degeen. die het eerst op een denkbeeld is gekomen, maar groot is de be tekenis en belangrijk de daad van wie er tenslotte definitief vorm aan weet te geven en de verwer- keling weet door te zetten. Dat in deze geest Lely de man is ge weest van de drooglegging der Zuiderzee is onbetwistbaar. Lang is de weg geweest van plan tot wet. 27 Jaar heeft het geduurd eer Lely de wet in het Staatsblad kon brengen, waarin de beslissing omtrent zijn levens werk lag opgesloten. Groot was de tegenstand, die hij heeft moe ten overwinnen". De Zuiderzeewerken zijn een hoogtepunt in de strijd tegen het water, voor de beveiliging van ons land en voor de aanwinst van nieuwe grond. De strijd, die een wezenlijk kenmerk is voor het leven van ons volk. Wij staan na de watersnoodramp van 1953, die ons in die strijd een nederlaag toebracht, voor de taak op de nederlaag een overwinning te doen volgen, die aan het Zuid- Westelijk deel van ons land vei ligheid brengt, betere verbindin gen en groter welvaart. De afslui ting van de zee-armen, die daar toe nodig is, zal opnieuw een grote krachtsinspanning eisen en wellicht nog moeilijker blijken dan de afsluiting der Zuiderzee. De herdenking op deze plaats en op deze dag van Lely en van zijn werk zal ons volk en zal in het bijzonder degenen, die verant woordelijkheid krijgen te dragen bij die nieuwe taak, kunnen sterken in de wil om door te zet ten zoals hij deed bij de Zuider- woestbare bazaltblokkep een vier meter hoge bronzen standbeeld van Dr. C. Lely, grondlegger dei- Zuiderzeewerken en „bedwinger der Zuiderzee". Om zeven minuten over vier gistermiddag trok Koningin Ju liana het touw los van het doek, dat de stoere figuur omhulde, dat op dat moment onder applaus van de omstanders voor de wijde omgeving zichtbaar werd. Meteen zette het harmonie orkest van de staatsmijn Wilhel mina het Wilhelmus in. Eerbiedig toeluisterend ston den daar voor het reusachtige standbeeld aan weerszijden van de Koningin, die gekleed was in een grijs mantelpak met een lichtblauw hoedje op het hoofd en met een grijze zilvervos over de schouders, de voorzitter van het huldigingscomité baron De Vos van Steenwijk en de secre taris van dit comité, Mr. K. Jansma, die in de oorlog een uit voerige biografie over Ir. Lely heeft geschreven en die als secre taris van de Zuiderzeeraad tien jaar onder de bedwinger van de Zuiderzee gewerkt heeft. Na de onthulling maakte de Koningin met Mr. Jansma en baron De Vos van Steenwijk, ge volgd door premier Drees, een rondwandeling over de bazalt- blokken om het standbeeld en liep daarna tussen de rijen van publiek dwars over de afgezette straatweg naar het gebouwtje, waarin de tentoonstelling over de Zuiderzeewerken is gearrangeerd. De Vorstin ging het gebouw bin nen om deze tentoonstelling per soonlijk te bezichtigen. Het bezoek aan de tentoonstel ling duurde bijna drie kwartier en binnen in het gebouwtje ge bruikte het gezelschap een ver versing, nadat de expositie be zichtigd was. De Amerikaanse luitenant kolonel Harry Fleming is Woens dag door een krijgsraad te Fort Sheridan in de Amerikaanse staat Illinois schuldig bevonden aan samenwerking met de vijand tijdens gevangenschap in een Noordikoreaans kamp. Fleming, die 46 jaar is, werd niet schuldig bevonden aan het verraden van gevangenen on der zijn bevel. Hij is de eerste Amerikaanse officier die te recht staat op beschuldiging van wangedrag als krijgsgevan gene in Korea. In getuigever- klaringen was gezegd, dat Fle ming eens zijn medegevangenen had aangeraden een papier te tekenen, waarin de V. N.-tiroe pen werden opgeroepen zich over te geven. Fleming was artillerie-officier toen hij in October 1950 in krijgsgevangenschap raakte. Vier houten loodsen van de dende loodsen van „Modern". botenstalling „Modern" en circa 30 zeilboten zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag door 'n bijzonder felle brand, die door de harde wind werd aangewak kerd, volledig in de as gelegd. Dank zij de gunstige windrich ting bleef de loods „Waterlust", die er vlak naast ligt, gespaard, al werd er enige schade aange richt. De 36-jarige cantinehouder Ge rard de la Rie, die met zijn vrouw en vier kinderen in een huisje woont, dat aan de loods „Waterlust" gebouwd is, ontdek te het begin van het vuur kort na middernacht in de vier beien- Het monument ter gedachtenis van de grote Nederlander Corne lis Lely, dat Uwe Majesteit zal onthullen, moge zo tevens een ge tuigenis worden van de vastbe slotenheid van ons volk om voort te gaan op de weg, die het sedert eeuwen heeft betreden en waar op de drooglegging»van de Zui derzee zulk een ontzaglijke stap vooruit heeft betekend". Aan de rand van het IJssel- meer staat thans op een funde ring net zo rotsvast als die van de afsluitdijk op een brede ste vige en vierkanten sokkel van 2V2 meter hoogte, omhoog rij zend uit een vierkant van onver- Om acht minuten vóór vijf ver liet onze landsvrouwe Wieringen op dezelfde wijze waarop zij was gearriveerd: per helicopter Si korsky S 55. Het nieuw onthulde standbeeld stond met de ogen naar de machine gericht en het stond daar om met de woor den van premier Drees te spre ken, die dit over de Afsluitdijk zeide „in rustige kracht" als getuigenis aan het begin van de Afsluitdijk van de waardering van ons volk voor de man, die sterke natuurkrachten bedwong. Snel steeg het hefschroefvlieg- tuig, waarin opnieuw Dr. Drees met zijn echtgenote naast Hare Majesteit hadden plaatsgenomen, de lucht in en tot vreugde van het duizendkoppige publiek maakte de machine vervolgens ten afscheid op zeer geringe hoogte een ere-rondje om het monument heen. Alle hoeden, petten en mutsen gingen af. En met als laatste in druk het forse standbeeld met daaromheen haar wuivende en juichende onderdanen verdween onze Landsvrouwe, die men van de grond af vriendelijk achter het raampje kon zien teruggroe ten, in de snel aan de horizon verdwijnende machine. T k heb nu een was van 2 per- sonen van 2 weken gedaan met uw „Castella Parels" en ik kwam tot de ontdekking, dat ik nu in een dag mijn hele was kon afwerken, dank zij het ver lichtende werk van maar 1 X spoelen. Geen geloop naar de warmwaterkraan, geen over matige ver- moeienis meer met telkens nieuwe teilen water. Het goed ziet er helder uit ep is zee!r soepel, ook na binnenshuis drogen. Zo schrijft 'pns één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen ?ijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men U vliegt nu door de was heen! zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 %t veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis IJlings belde hij de politie en gooide vervolgens diverse boten los, die langs de steigers in open water lagen. Om half een reden twee motorspuiten en de „bui tengebied"-wagen met een lad derwagen van de Honthorst- straat uit, doch de motorspuiten konden de loodsen onmogelijk bereiken, omdat ze te breed wa ren voor de smalle paden. Eén ervan zakte in de drassige berm geheel weg. Om 1 uur werd toen het alarm middelbrand gegeven. Uit Am sterdam kwamen nog een perso nenwagen, een gereedschapswa gen en een babywagen, maar de brandweerlieden kregen over niet meer dan 5 stralen van twee babyspuiten de beschikking. Alle overige wagens moesten uit de verte lijdelijk toezien. Om één der babyspuiten door te laten moesten trouwens eerst nog een aantal betonnen paaltjes worden weggenomen. De vier aan elkaar gebouwde loodsen van „Modern" gingen ge heel in vlammen op. Zij bestre ken een opppervlakte van 37 bij 30 meter. Des nachts te kwart vóór twee was men de brand meester. Daarna is nog geruime tijd gemoeid geweest met de na- biussing. De afgebrande loodsen waren voor 90.000 verzekerd bij de firma Bloom en van der Aa. De schade is echter hoger. Over de oorzaak van de brand, waarnaar het brandpiket van de Amster damse politie een onderzoek in stelt, is nog niets bekend. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, zal, naar men ver wacht, Zondag en Maandag in Londen, aan de vooravond van de negen-mogendhedenconferentie over Duitslands herbewapening, belangrijke besprekingen voeren met sir Winston Churchill en minister Eden. Functionarissen in Washing ton achten het echter onwaar schijnlijk, dat Dulles ook met premier Mendès-France afzonder lijk zal confereren vóór de confe rentie cmsdag begint. De reeds koele verhouding tus sen Frankrijk en de Verenigde Staten zou na bestudering van het plan van Mendès-France voor herbewapening van W.-Duitsland nog koeler geworden zijn, zo meent men. Aan de memorie van toelich ting op de begroting voor 1955 van Overzeese Rijksdelen wordt o.a. het volgende ontleend: De regering staat onverander lijk op het standpunt, dat de souvereiniteit over het Westelijk gedeelte van Nieuw-Guinea de jure en de facto bij Nederland berust en bij Nederland behoort te blijven berusten, totdat de in woners van dit gebied in staat zijn zelf over hun toekomst te beslissen. Overeenkomstig hetgeen téh vorige jare is aangekondigd, zal de samenwerking met andere be herende mogendheden, in het bij zonder binnen het kader van de South Pacific Commission, en met gespecialiseerde internationale lichamen, worden voortgezet en, waar nodig en mogelijk, worden geïntensiveerd. Deze vorm van samenwerking op plaatselijk niveau tussen de Australische en Nederlandse ad ministratie in de beide delen van Nieuw-Guinea heeft een begin van uitvoering gekregen en ont wikkelt zich bevredigend. Zij be staat vooralsnog uit het over en weer brengen van studiebezoe ken, het houden van besprekin gen betreffende onderwerpen van gemeenschappelijk belang en het uitwisselen van rapporten en an dere gegevens. Met erkentelijk heid moge hier worden gewag gemaakt van de grote hulp en medewerking in dit opzicht on dervonden van de administratie van de territories van Nieuw- Guinea en van Papua. Met de gouverneur van Nieuw- Guinea zijn hier te lande uitvoe rige besprekingen gehouden be treffende hetgeen in de komende jaren in dat gebiedsdeel zal moe ten en kunnen worden verricht. Hierbij werd volledige overeen stemming verkregen. De besprekingen resulteerden in de aanvaarding van een aan tal richtlijnen, langs welke de overheidstaak zich zal moeten ontwikkelen voor een periode van drie jaren. Tevens hebben zij betrekking op een beleidsorgani- satie en coördinatie der verschil lende landsdiensten met het oog op het scheppen van voldoende basis-faciliteiten als evenzovele steunpunten, waarop de sociaal- culturele en economische ontwik keling van Nieuw-Guinea op lan gere termijn kan worden ge bouwd. Deense vissers zijn er Woens dag na een jacht van zeven uur in geslaagd een grote school Noordkapers een klein tame lijk zeldzaam soort walvissen in de Vejle Fjord (Jutland) op het strand te drijven. Met messen, geweren en inderhaast vervaar digde harpoenen ging men de dieren te lijf. Het werd een af schuwelijk bloedbad, dat door duizenden mensen uit de omge ving werd gadegeslagen. Tijdens de slachting, die ongeveer een uur duurde, vielen verscheidene toeschouwers flauw. Tenslotte waren 63 dieren gedood. Daarna kregen de vissers, met bloed bedekt en sommigen tot in het middel in het roodgekleurde waterstaande, ruzie over de ver deling van de buit. Het scheelde niet veel, of men was elkaar in de haren gevlogen. De politie kwam tussenbeide, zette het ter rein van de slachting af en no teerde de namen van de vissers. De dierenbescherming wil hun een proces aandoen. De vissen zijn bij opbod ver kocht. Zij brachten slechts 6000 kronen op. 50.000 Schoolkinderen zijn gis teren door de straten van Seoel getrokken om te betogen tegen het terugtrekken van Ameri kaanse troepen uit Zuid-Korea. Zij droegen spandoeken met het opschrift: „Denk aan Juni 1950. Geef ons wapens of de dood." De Amerikaanse ambassade en belangrijke militaire installaties werden door de Amerikaanse po litie en Zuidkoreaanse rijkspoli tie bewaakt. Van incidenten ls geen melding gemaakt. Volgens het te Damascus ver schijnende blad „Al Nasr" heeft zich Woensdagavond te Hama (Syrië) een ernstige botsing voor gedaan tussen socialisten en hun tegenstanders, waarbij gebruik zou zijn gemaakt van mitrailleurs en granaten. Er zou een groot aantal personen zijn gewond, van wie enkele ernstig. Het leger had de orde hersteld. Woensdag was de laatste dag van de verkiezingscampagne, die tot dusverre rustig verlopen was. Het Westberlijnse anti-commu nistische juridische comité heeft medegedeeld dat een groot aan tal Oostduitse veeartsen is gear resteerd, nadat 430.000 varkens, die aan de varkensziekte leden, zijn gestorven, of moesten wor den geslacht, waardoor er een vleestekort in de Sowjetzóne is ontstaan. De veeartsen worden er van beschuldigd opzettelijk verbrei ding der ziekte in de hand te hebben gewerkt. Twee hunner zijn tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld. De zaken van de an deren moeten nog worden behan deld. Op de Navo-luchtbasis Bitburg in West-Duitsland is Donderdag een tank met 50.000 liter brand stof ontploft. Volgens de eerste berichten zijn 22 personen om het leven gekomen. Bisschop Janos Peter van de Hongaarse Hervormde Kerk, beeft in het Hongaarse parle ment verklaard, dat „de gebeime politie al zijn gangen naging bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten ter gelegenheid van ae conferentie van de wereldraad van kerken". Volgens het Hongaarse persbu reau zou de bisschop gezegd heb ben, dat een persconferentie wel ke hij had willen beleggen voor de ongeveer 600 journalisten te Evanston, verboden werd. De Hongaren hadden de wereld raad van kerken uitgenodigd, de volgende bijeenkomst in Honga rije te houden, aldus bisschop Ja nos Peter. De democratische senator Estes Kefauver heeft de pers in Was hington médegedeeld, dat hij pre sident Eisenhower zal verzoeken, een conferentie te beleggen van bevriende landen om nieuwe we gen te zoeken voor de verdedi ging van West-Europa. De senator, die pas terug is van een bezoek van een maand aan Europa, verklaarde, dat de Verenigde Staten een fout begaan „door thans te veel te vertrou wen op Duitslands herbewape ning, met uitsluiting van de Fransen". De minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, had verkeerd ge daan door de E.V.G. te willen „doorzetten" toen bleek, dat deze niet kon worden goedgekeurd. Dulles had sinds de verwerping van de E.V.G. de Fransen, „waar mee wij moeten samengaan, als wij iets in Europa willen berei ken", geschuwd. Op de basis Bitburg zijn sinds begin 1954 de eerste pilootloze bommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht, de zg. „Ma tadors" gestationneerd. De ontploffing deed zich voor, toen een Frans-Duitse inspectie- groep boven de tank stond te kij ken naar een demonstratie met brandblusapparaten, aldus is uit betrouwbare bron vernomen. Onder de slachtoffers bevinden zich Franse en Amerikaanse of ficieren en Duitse burgers. Tenminste 12 personen werden ernstig gewond. Eén van hen overleed op weg naar het zieken huis, waardoor het dodental is gestegen tot 23. Men heeft de lij ken nog niet kunnen identifice ren. Zij zijn ontzettend verminkt. Generaal Nguyen van Hinh, de stafchef van 't Vietnamese leger die zich verzet tegen een bevel van premier Ngo Dinh Diem om het land te verlaten, heeft Dins dag verklaard, dat hij en zijn leger „geen rebellen meer zijn", aangezien zij het geschil aan het staatshoofd Bao Dai hebben voorgelegd. Bao Dai heeft Maandag tele grafisch op een verzoek om in menging van de generaal geant woord, dat hij de toestand bestu deert alvorens een besluit te nemen. Hinh zei Dinsdag, dat hij dit besluit vol vertrouwen af wacht. Maandag was gemeldt, dat negen ministers hun ontslag had den aangeboden, doch de premier verklaarde Dinsdagavond, dat hij geen ontslagverzoeken had ont vangen. Voorts zei hij niet van plan te zijn de regering te wijzi- gen. Zijn geschil met generaal Van Hinh noemde hij een „departe mentskwestie", die de minister van Defensie, generaal Van Xuan zou regelen. Het bureau van de premier maakte Dinsdagavond bekend, dat vluchtelingen voor de pre mier hebben betoogd en de pre mier een resolutie hebben ge zonden, waarin zijn hun vertrou wen in hem uitspreken. Franse koopvaardijvaarders zijn begonnen met het overbren gen van 70.000 militairen en bur gers uit Vietnam naar het dooi de Vietminh bezette noorden. Zij wensen onder de communistische overheersing te leven. De ontploffing, die een vlam omhoog deed spuiten tot onge veer 300 meter hoogte, is vermoe delijk veroorzaakt door benzine, die bij de brandweerdemonstratie was aangestoken. Brandweren uit omliggende plaatsen en vliegvelden werden onmiddellijk naar Bitburg gezon den, aangezien een tweede tank. met een millioen liter inhoud, ge vaar liep. De tanks liggen tussen Bitburg en Wolfsfeld nabij de Franse en de Luxemburgse grens. De poli tie vreesde Donderdag tegen de avond, dat het dorp Wolfsfeld ontruimd zou moeten woeden. Een ooggetuige verklaarde: „Het zag er uit als na de geal lieerde luchtaanval op Trier tij dens de laatste wereldoorlog, toen bijna de gehele stad in vlam men opging. De lucht is rood, het is ontzettendontzettend". Later weed gemeld, dat nog een zwaargewonde is overleden, waar door het dodental is gestegen tot 24. De gewonden werden door Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen naar ziekenhuizen in nabij gelegen steden overgebracht. De tweede tank, die gevaar liep, heeft men later zonder ongeluk ken leeg laten lopen. Voorts zouden, volgens bepaal de berichten, nog negen perso nen vermist worden, doch het is niet duidelijk, of zij werkelijk vermist worden of opgenomen zijn op de lijst van gewonden. Vliegers van hefschroefvliegtui- ■gen deelden later mede. dat zij bij hun vluchten rondom de luchtba sis nog zeven lijken hebben waargenomen. Volgens berichten van zieken huizen bedraagt het totaal aan tal doden 30 en dat der gewon den 15. Bij Kon. Besluit is voor de tijd der tegenwoordige zitting be noemd tot voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst. Paus Pius XII heeft Woensdag voor de derde achtereenvolgende maal zijn tweemaal wekelijkse massale audiëntie van bedevaart gangers bekort. Door middel van luidsprekers werd omgeroepen, dat de audiëntie niet de gebruike lijke vijftig minuten zou duren, daar de Paus leed aan een onge steldheid van voorbijgaande aard. De Paus stond bijna tien minu ten lang op een balcon van zijn zomerpaleis te Castel Gandolfo en verscheen later vijf minuten aan een venster. Degenen, die het dichtst bij de Paus waren geweest, zeiden niets te hebben gezien van hikaanval- len, zoals Zondag bij de vorige audiëntie. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Wind en regen. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, matige tot krachtige mo gelijk tijdelijk harde wind tussen zuidoost en zuidwest. Lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren. ZATERDAG 25 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.50 1.02 Terneuzen 1.25 1.37 Hansweert 2.05 2.17 Walsoorden 2.15 2.27 ZON MAAN op onder op onder Sept 25 6.29 18.34 4.49 17.33 26 6.31 18.31 6.00 j" IR 27 6.33 18.29 7.10 18X3 28 6.34 18.26 8.20 n 29 6.36 18.24 9.29 30 6.38 18.22 10.38 19.03

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1