Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio? Geef Duitsland niet opnieuw handen! wapens in Beneluxdagen op de Gentse jaarbeurs S.S.ers willen toch weekeinde bijeenkomen EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN in Naast Lord Beaverbooks bladen staan millioenen achter hem! TfTEEDE BLAD Donderdag 23 September 1954 9e Jaargautg Ne. 3260 De kwestie Cyprus De reis van Josjida Het .wonder" van Pawlawar De activiteit van de Chinese nationalisten De geruchten over verloving van prinses Maria Pia Rapport over ontwapening Schots vliegtuig verongelukt Attlee in Engeland terug De gifmoordenares van Worms VRIJE ZEEUW „Geef Duitsland niet opnieuw wapens in handen!" Sinds enige weken kan men dat op honder den Londense gevels lezen. De „Daily Express", die deze plak katen heeft verspreid, voert een verbitterde campagne tegen de herbewapening van Duitsland. De miljoenen van de conserva tieve lord Beaverbrook staan ach ter deze veldtocht, maar de bla den van zijn gigantisch concern vechten vrijwel alleen. De inge wijden weten, dat Sefton Delmer, de chef van de buitenlandse dienst, de drijvende kracht is. En daarom is het geen wonder, dat de Duitse pers opnieuw in het geval-John roert, want Delmer was John's chef in Londen. De Britse minister van Kolo niën, Lennoxboyd, heeft Dinsdag in Londen verklaard, dat Enge land zich resoluut zal verzetten tegen opneming van de kwestie- Cyprus op de agenda der Ver. Naties. Griekenland, dat Cyprus op eist, zal om bespreking van de kwestie verzoeken, doch volgens Engeland zijn de Ver. Naties niet bevoegd om de kwestie te behan delen, aangezien het hier een bin nenlandse aangelegenheid be treft. De Griekse stap zou dan ook slechts tot een „onvruchtba re" discussie kunnen leiden, al dus de minister. Premier Sjigeroe Josjida van Japan heeft de liberale parle mentsleden medegedeeld, dat het hoofddoel van zijn wereld reis is, de Verenigde Staten en andere landen, die het vredes verdrag van San Francisco tot stand hielpen brengen, te dan ken. Josjida zal 26 September ver trekken en vijftig dagen later terugkeren. Zijn reis voert hem naar Canada, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Engeland en de Verenigde Staten. In Canada zal hij om. spre ken over de aankoop van Cana dese surplus-tarwe, het weder zijdse handelsverkeer en de „be vordering van vriendschappe lijke betrekkingen". Frankrijk zal hij verzoeken om de teruggave van een kunst verzameling, die in de oorlog door de Franse regering in be slaggenomen werd. In West- Duitsland zal gesproken worden over verbetering van de han delsbetrekkingen met Japan. In de Verenigde Staten zullen be sprekingen gevoerd worden met regeringsleiders en financiële autoriteiten. Ook zal het Japan se verzoek om toelating tot de Verenigde Naties ter sprake ko men. Onder de titel „Het wonder van Pawlowar" verhaalt het Sowjet- Russisch vakverenigingsblad „Troed" hoe de bewoners van genoemd Russisch plaatsje op een goede morgen tot hun verba zing de straten keurig geveegd gevonden, de ruiten van de win kelétalages met zorg schoonge wassen en van spinnewebben ge zuiverd, de étalages vol aanlok kelijke artikelen, die anders nooit te krijgen waren, en hoe de restaurants menu's hadden aan geslagen, die het water in de mond deden lopen, terwijl de bedienden daar plots overliepen van voorkomendheid. Een ieder haastte zich, het zijne van de uit gestalde winkelartikelen te be machtigen en vele namen de ge legenheid te baat, om zich in een restaurant eens heerlijk te goed te doen. Maar de dag daarop was het wonder voorbij. De éta lages waren weer leeg en de restaurants hadden alleen maar thee of bier te bieden. Wat er dan geschied was? De dag te voren had de minister van Han del van Kazakhstan a§n de stad een bezoek gebrachtaldus „Troed". Sefton Delmer, Brit van ge boorte, woonde in zijn jeugd in Duitsland, bezocht daar de school en spreekt vloeiend Duits. Hij maakte de opkomst van Hitier van het begin af aan mee. Del mer kende als journalist de hoog ste nazi's al persoonlijk, vóór deze aan de macht kwamen en ongenaakbaar werden. En hij heeft steeds tegen het nazisme gewaarschuwd; hij weigerde re kening te houden met de zaken- belangen, die voor een deel de Britse politiek tegenover Hitier mede bepaalden. Zijn artikelen in de bladen van Beaverbrook waren dikwijls zeer sensationeel, maar altijd accuraat. Bij het uitbreken van de oor log stelde hij zich onmiddellijk ter beschikking van zijn vader land, dat hem in overeenstem ming met zijn kundigheden te werk stelde. Hij organiseerde de „Sender Calais" en later de „Sol- datenzender West"; wat hij daarmede presteerde, behoort wel tot de beste propagandisti sche acties van de geallieerden in de oorlog tegen nazi-Duits- land. Deze radiostations gedroegen zich als Duitse zenders. Omlijst door Duitse mars- en volksmu ziek gaven deze stations de sol daten van de „Wehrmacht" raad, hoe zij bepaalde ziekten konden voorwenden, om zich aan de deel neming aan een veldslag te ont trekken. Ook kreeg de Duitse soldaat van deze zenders te ho ren, welke wijken en straten in zijn woonstad in de afgelopen nacht door de Britse en Ameri kaanse bommenwerpers waren vernietigd. Delmer verstond de kunst, zelfs uit de gecensureerde Duitse pers berichten te halen, die de strijdlust van de Duitsers moesten ondermijnen. Nog op het ogenblik spreekt men in Duitsland over de grote uitwer king, die deze propaganda heeft gehad! KENNISMAKING MET JOHN. Het was in zijn functie van lei der van de „Soldatenzender", dat Delmer voor het eerst dr. Otto John leerde kennen, toen deze in 1944 naar Engeland was ge vlucht. Na het einde van de oor log legde Delmer zijn post neer en werd weer actief journalist. Men mag echter niet geloven, dat Delmer slechts een deskun dige in Duitse aangelegenheden is; hij reist voor de „Daily Ex press" de gehele wereld rond en was onlangs nog op Ceylon. Hij is overal, waar iets interssants te beleven is. Zo was hij enige maanden ge leden ook weer eens in Bonn, waar hij de onderzoekingen ver richtte, die het fundament vorm den van de serie sensationele ar tikelen, waarin hij op het gevaar van een wederopleving van het oude militarisme en het neo- nazisme wees. Het is vrijwel zeker,, dat hij toen nog met John heeft gesproken en van deze in middels naar het Oosten uitge weken West-Duitse spionnage- chef materiaal ter beschikking heeft gekregen. Londen. (P.A.) De Chinese nationalistische vliegtuigen zullen hun aanvallen op de communistische scheep vaart met Amoy niet verslappen voordat de dreiging van een communistische invasie van het eiland Quemoy is verdwenen, zo heeft een nationalistische mili taire woordvoerder verklaard. „Wij zullen de bewegingen van communistische oorlogsschepen, janken en zelfs foamboevlotten nauwkeurig gadeslaan. Wij zul len niet in onze slaap overvallen worden", aldus de woordvoerder, generaal Tsjang Ji Ting. Volgens een te Taipeh uitge geven communiqué werden er Maandag communistisch(e ge- schutsstellingen langs de ooste lijke kust van Amoy zwaar be schadigd. Zeven gemotoriseerde jonken werden vernietigd. Een kanonneerboot en zeven gemoto riseerde jonken werden bescha digd. Nationalistische oorlogssche pen die het vasteland ten N.O. van Quemoy beschoten, vernie tigden zeven jonken. De oorlogs schepen blijven patrouilleren langs de kust van Foekien en Tsjekiang, zo besluit het com muniqué. ,In tegenstelling tot hetgeen Thoe Slooten, op de Dinsdag tij- TARWEPRIJS OOGST 1955 EN ROGGEPRJIS OOGST 1954 VASTGESTELD. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de prijs voor tarwe van de oogst 1955 vastgesteld op 25 per 100 kg als gemiddelde prijs bij levering franco pakhuis hande laar. De prijs, welke geldt voor tarwe van gezonde doorsneekwa liteit biji een vochtgehalte van 17 is derhalve 1 lager dan die, welke geldt voor de oogst 1954, waarin namelijk nog een aanzienlijke premie ter aanmoe diging van de tarweteelt boven een redelijke winst was verdis conteerd. Naar de mening der regering is er onder de huidige omstandig heden geen aanleiding meer voor een aanmoedigingspremie. De nieuwe prijs is vastgesteld op basis van de kostprijsberekenin gen' van het landbouweconomisch instituut, waarbij rekening is gehouden met een redelijke winstmarge. Afhankelijk van het systeem, dat zal worden gekozen om deze De geruchten omtrent een ver loving van prins Alexander van Zuid-Slavië met prinses Maria Pia, dochter van ex-koning Um- berto van Italië, berusten volgens het Geneefse blad „La Suisse" op waarheid. Alles zou thans geregeld zijn, zelfs de kwestie van de godsdienst. (De prins is Grieks-orthodox, de prinses R.- Katholiek). De verloving zou binnenkort officieel bekend ge maakt worden^ jarenlang na de bevrijding het geval was, is Nederland door zijn snel toegenomen welvaart thans de gelijkwaardige partner van België en Luxemburg ge worden en de verdere ontwikke ling van de Benelux mag dan ook met vertrouwen tegemoet worden gezien", zo verklaarde de Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma De Amerikaanse afvaardiging bij de Verenigde Naties heeft Dinsdagavond een rapport ge publiceerd over de werkzaam heden van de voltallige en on dercommissie voor ontwapening te Londen en New York. In het rapport wordt gezegd, dat „de onderhandelingen heb ben gediend om duidelijk de be tekenis van de Sowjet-igedachte op het terrein van de ontwape ning aan te tonen". Uit het Russische standpunt was geble ken, dat' de Sowjet-Unie niet zal instemmen met de oprich ting van een controle-apparaat, dat doeltreffende maatregelen zou kunnen nemen in geval van sehending van een ontwape- ningsovereenkamst. Volgens het rapport is de verontrustendste aanwijzing uit de besprekingen, dat de Sowjet- Unie op het punt schijnt te staan een propagandacampagne te beginnen voor een onvoor waardelijk verbod van het ge bruik van atoomwapenen. Een land, dat met atoombommen zou worden aangevallen, mag, volgens het in het rapport ge noemde Russische standpunt, de aanval niet met de zelfde wapens beantwoorden. „Het is duidelijk, dat de Sowjet-Unie niet ernstig van plan is thans te onderhandelen over ontwa pening", aldus het rapport. Woensdagochtend is bij Stan- sted (Essex) een troepentrans portvliegtuig bij het opstijgen verongelukt en in vlammen opge gaan. Alle 50 inzittenden, militai ren, die op weg waren naar het Nabije Oosten, verlieten het vlieg tuig snel en ordelijk, nog vóór de vlammen hen hadden bereikt. Slechts de laatste man liep lichte brandwonden aan het gezicht op. Twee motoren van het toestel, een York van de „Scottisch Air ways", stopten plotseling, toen het nog geen meter boven de grond was. Het vliegtuig kwam scheef op de grond terecht. De toegesnelde hulpdienst vond passagiers en bemanning in vei ligheid. dens de Gentse jaarbeurs ge houden Beneluxdag. De ambas sadeur sprak aan een diner, waaraan ook aanzaten de mi nister van Openbare Weiken, Glabbelke, de minister van de Middenstand, O. Bossaert, oud minister J. van Houtte, de Luxemburgse zaakgelastigde A. Borschette en de Indonesische gezant te Brussel Mohammed RazifBij deze gelegenheid reik te hij tevens aan de voorzitter van de Gentse jaarbeurs, ir. Morraye. de onderscheiding uit van officier in de orde van Oranje Nassau. Oud premier van Houtte, voorzitter van het' Belgische Benelux-comitéwees erop, dat de vrijmaking van het kapitaal verkeer van zeer grote beteke nis is voor de verdere evolutie van de Benelux. Ook de loonpo litiek, die Nederland thans voert noemde hij van veel be lang, omdat deze langzamer hand zal leiden tot een gelijklo pend loon- en prijzenpeil. Minister Bossaert sprak ver der nog over de samenwerking van de Nederlandse en Belgi sche middenstand, terwijl prof. dr. H. Brugmans van het Euro pa-college wees op de betekenis van de Benelux voor de eenma king van Europa. Dinsdagmor gen waren de genodigden door het Igemeentebestuur van Gent op bet stadhuis ontvangen. Ondanks het ingrijpen van de regering in Bonn, dat tot een uit stel van de massabijeenkomst van voormalige S.S.-lieden in Iserlöhn heeft geleid, dreigen de S.S.ers aan de vooravond van de Londense conferentie toch nog 'n bijeenkomst te zullen houden. De zesde S.S.-Bergjagers divi sie, Noord heeft namelijk het voornemen aangekondigd tijdens het komende weekeinde in de universiteitsstad Göttingen in de Harz haar veteranen bijeen te roepen. Het gemeentebestuur van Göt tingen heeft Dinsdag verzoeken van de sociaal-democratische par tij, van het Westduitse vakver bond en van de Joodse gemeente om de bijeenkomst te verbieden van de hand gewezen. Naar de opvatting van het gemeentebe stuur was het rechtens niet mo gelijk de bijeenkomst te verbie den, daar de organisatie der S.S. ers er niet door in conflict kwam met de grondwet. Overigens heeft het gemeentebestuur van Göttin gen de wens uitgesproken zich in deze „neutraal" te houden. Göttingen geldt als het centrum van een streek, waar de nieuwe nazi's aanhang hebben weten te verwerven. De leider van de Britse socia listische partij, Clement Attlee, is Woensdag in Londen terugge keerd van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en China. „Ik ben van mening, dat er een vermin dering van de spanning is opge treden als uitvloeisel van Genè- ve, en ik meen, dat ons bezoek daartoe bijgedragen heeft. Ik ge loof, dat er een kans is op een samenkomen", zo zeide Attlee tegenover journalisten. Desgevraagd verklaarde hij, dat Formosa de grootste moeilijkheid was. „Persoonlijk ben ik van me ning, dat hoe eerder wij van Tsjiang Kai Sjek en zijn troepen af zijn, hoe beter het is". Attlee wilde zich niet uitlaten over het besluit van de algeme ne vergadering der V. N. om de kwestie van China's toelating voorlopig te laten rusten. De massale bijeenkomst van S.S.-leden, die tijdens het week einde in Iserlöhn in Westfalen had moeten plaats hebben, is op bevel van de landelijke regering van Noordrijnland-Westfalen af gelast. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn 'had op maatregelen tegen deze grootste na-oorlogse S.S.-vergadering aan gedrongen, daar het ernstige be zorgdheid koesterde over de in druk, die zulk een bijeenkomst in de huidige situatie op het bui tenland zou maken. De bijeen komst der S.S.-lieden is evenwel niet definitief afgelast, doch „voor onbepaalde tijd uitgesteld". door ARVI KIVIMAA. 48. (Nadruk verboden.) 19. In de gang der jaren werd Liisa een kloeke boerin, veeleisend voor zichzelf en anderen. Het volk vond haar streng. Door het leed gestaald, liet zij zich door de kleine tegenslagen des levens niet uit haar evenwicht brengen. Een mens diende zijn plicht te doen, ook onder moeilijke omstandig heden. Dit was haar in de prac- tijk een wet. Tijdens de uitvoering der werk zaamheden en de controle er op, was het haar gewoonte te be velen, en zij kón dat. Haar stem klonk door het huis, in het maga zijn, in de stal haar oog waak te over alles. Zij stond op regel, orde en netheid; geluier en de boel verslonzen duldde zij niet. 's Morgens was ze het eerst bij de hand, 's avonds was ze de laatste, die ter ruste ging. Met nacht brakers en luiwammesen maak te zij korte metten. Nam ze nieuw personeel aan, dan zei ze rond uit: „Op TelkkAvaar* kan ik al leen oppassend volk gebruiken. Voor wie niet deugt, is dóór het gat van de deur. Hij gaat de laan uit zonder voorafgaande waar schuwing." Die verandering in haarwas niet opzettelijk, niet voorbedacht of geposeerd. Ze merkte het zelf niet hoe zij was veranderd, maar haar omgeving viel het wél op. Ook de opgroeiende Leo voelde intuïtief, dat zijn moeder anders was dan voorheen. Hij had be hoefte aan tedere hartelijkheid, maar bleef er van verstoken. Ze kon wel eens met hem babbelen, gaf hem een uitstekende verzor ging en opvoeding, maar daarbij ging er geen warmte van haar uit; zakelijk werd ze zelfs ten opzichte van haar zoon. Zij had hem lief op hóar wijze, doch de positie van meesteres over haar ondergeschikten had tevens een stempel op haar gezet, waaron der haar innerlijk wezen gemas keerd werd. Haar liefde vond geen wegen meer, zich natuurlijk en rechtstreeks te uiten. Somtijds meende zij, dat hij van Christa Lehmann, de gifimoor- denares van Worms, die in het tgeen haar aangevangen proces bekend heeft de dood van haar vriendin Anna Hamann en van haar echtgenoot Karl en haar schoonvader Valentin op haar geweten te hebben, heeft voor 't gerecht een verklaring afgelegd over de wijze waarop zij haar schoolgaande zoon nog van het eten van vergiftigde chocolade heeft Kunnen weerhouden. Toen zij de met 'n onkruidverdelgings- middel bewerkte chocolade uit die Keukenkast miste, begreep zij, dat haar eigen zoon Karl- Heinz deze meegenomen moest hebben naar school. Zij rende hem achterna en kon hem de chocolade nog afnemen. „Het was een zegen van God, maar ik bleef slecht", zo 'bekende zij onder tranen. De vergiftigde chocola had ze later aan buur vrouw Evy Ruh gegeven met de bedoeling, dat deze ziek zou wor den zodat haar dochter Anna dan door de oppas voor de kin deren aan huis gebonden zou zijn evenals zijzelf. Maar het was Anna, die de chocolade opat en stierf. Haar man had zij gedood om dat zij hem verachtte en haar schoonvader omdat deze afwist van een door haar begane mis stap. haar vervreemdde, zocht naar een verklaring er van, maar kon dit niet vinden. Haar arbeid be paalde te zeer haar totale aan dacht. Boerin was zij, met diep gaand plichtbesef. Dit richtte haar ook in de opvoeding van de jongen. Hij moest een man wor den, resoluut als zijn vader ge weest was. Op een herfstdag, vijf jaar na Nestori's dood, was men aan het dorsen. Liisa was bezig in de op slagplaats. Sedert het vroege morgenuur zweefde over het erf de zoet prikkelende stof van ge slagen graan. Het geklepper van de vlegels uit de dorsschuur drong door tot de bergplaats. Twee knechts en twee meiden stonden in een wolk van stof ijverig het koren te ranselen. De voorman wande het in de zelf ge fabriceerde molen, en de jongste knecht reed de volle zakken graan naar de bergplaats. Liisa ledigde ze in de bakken. De korrels vloeiden zo zacht als zijde door haar handen, langs haar blote armen, strelend gelijk een liefkozing. En onverwacht dook in haar herinnering weer op het beeld van Nestori... Zó streelde hij haar armen in die onvergetelijke eerste tijd op het eiland, toen de klare, fluisteren de zomernachten om hen geur den. Het bloed steeg haar naar het hoofd. Diep bukte zij zich over de mond der zak, opdat de jonge prijs te effectueren, moet reke ning worden gehouden met de mogelijkheid, dat zich grotere schommelingen rond de richt prijs kunnen voordoen dan tot nu toe het geval is geweest. Het ligt overigens in de bedoe ling een soortgelijke regeling als geldt voor oogst 1954 met oplo pende prijzen gedurende het sei zoen, toe te passen. Aangezien het door middel van monopolieheffingen niet moge lijk is een redelijke prijs voor de rogge te effectueren, heeft de mi nister van landbouw, Visserij en Voedselvoorziening toesloten aan vullende maatregelen te treffen voor de rogge van de oogst 1954. Hoewel over de practische uit voering van deze maatregelen nog nader overleg zal worden gepleegd met de belanghebbende groeperingen uit het bedrijfs leven, kan nu reeds worden me degedeeld, dat de maatregelen er in beginsel op zullen zijn gericht voor rogge van oogst 1954 een prijs van ƒ24,25 per 100 kg te effectueren. Oeze prijs komt over een met de gemiddelde kostprijs zoals kan worden afgeleid uit de berekeningen van het landbouw economisch instituut. Dit houdt derhalve in, dat de maatregelen het karaKter zullen dragen van een prijstoeslag per 100 kg, welke afhankelijK zal zijn van de mede door middel van de monopolie heffingen te realiseren gemid delde marktprijs en de Kostprijs. NEDERLANDSE SOLDATEN BAKKEN TAARTJES. Een groep van tachtig Neder landse soldaten van de 114de mo biele toakkerscompagnie vormt thans een centrum van belang stelling voor de bevolking van het Noord-Duitse stadje Wallen- hirst, waar zij in de schaduw van de R. K. kerk een bakkerij voor de proviandering van 24.000 Nederlandse militairen, die aan de Navo-oefening „Battle Royal" deelnemen, heeft opgezet. Bur gemeester en pastoor gaven hun toestemming, de laatste onder de voorwaarde, dat er een schutting kwam om zijn kippen bij de bak kerij vandaan te houden De bakkerij-eenheid staat on der leiding van een reserve-offi cier, die eigenaar van twee grote bakkerijen in Nederland is en speciaal voor deze oefening zijn medewerking verleent. De Ne derlanders maken zich inmiddels vrienden door taartjes voor de dorpsjeugd te bakken. Alle tachtig zijn ze reeds uitge. nodigd voor een bierfuif na af loop van de oefening. DE PARATYPHUS-EPEDEMIE TE KATWIJK. Hoogtepunt vermoedelijk bereikt. Men heeft de indruk dat, voor wat Katwijk en naaste omgeving betreft, het hoogtepunt van de paratyphus-epidemic nu is be reikt. Thans kunnen nog secun daire infecties verwacht worden, maar op het ogenblik zijn dezt nog niet geconstateerd. Enige nieuwe patiënten zijn er de laatste vierentwintig uur bij gekomen, meest mensen die zich al eerder ziek voelden maar lang geaarzeld hebben met het waar schuwen van een dokter. In Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg tezamen is het aantal patiënten nu 196, in Noordwijk en Noord- wijkerhout 40 45. In Wassenaar zijn twee „ver dachte" gevallen, maar de gege vens daarover zijn nog erg vaag. In Terneuzen lijdt een meisje, dat in Katwijk heeft gelogeerd, aan paratyphus. Omtrent het „verdachte" geval in Dordrecht, heeft men nog geen zekerheid. Nog slechts enkele patiënten zijn het laatste etmaal in zieken huizen opgenomen. Het zieken huis St. Joannes de Deo, waar reeds patiënten liggen, heeft Dinsdag nog tien bedden ter be schikking gesteld, maar daarvan zijn er tot nu toe slechts twee bezet TREINONTSPORINGEN TE ROTTERDAM. Op de Vondelingenweg is in de nacht van Dinsdag op Woensdag om half twee een locomotief, die dertig tankwagons opduwde, uit de rails gelopen. De achterste wielen van de tender ontspoor den. Om kwart over vijf stond de locomotief weer in de rails. Vermoed wordt, dat de rails ver wrongen waren, omdat 's mid dags op dezelfde plaats vier ledi ge olietankwagons van een uit dertig wagons bestaande trein door onbekende oorzaak waren ontspoord. De ontspoorde wagons die zioh in het midden van de trein bevonden, beschadigden het wegdek over een afstand van on geveer 35 meter. VERMISTE JONGEN ONGEDEERD AANGETROFFEN. De 16-jarige P. A. E., uit Al melo, die sinds veertien dagen werd vermist en waarover een opsporingsbericht is uitgezonden, is Dinsdagmiddag ongedeerd in Veendam aangetroffen. De jon gen was een circus, dat enige tijd geleden in Almelo stond, achter na gereisd. Destijds had hij bij de opbouw gewerkt en dit schijnt op hem een grote indruk te heb ben gemaakt. TWEEDE ONTSNAPTE GEVANGENE GEGREPEN. De Haagse politie heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks één uur de tweede ge vangene, die Zondag uit het huis van bewaring te 's-Gravenhage was ontsnapt, opnieuw in arrest gesteld. Het was de 24-jarige L. J. B., die aangetroffen werd bij familie in Duindorp. De eerste ontsnapte was, zoals is gemeld, reeds eerder gegrepen. VRIJDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Or gel; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Piano; 11.00 Voordracht; 11.20 Gram.; 11.35 Orgel; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Landbouw- mededelingen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Voor knecht naast haar er niets van bemerken zou. De zak ritselde leeg en onmiddellijk beurde de knecht samen met de vrouw een andere op. „Ga maar weg Ik kan het al leen wel af zei ze, opeens kort, korzelig. Hij ging, om een nieuwe vracht te halen. „Wat 'n tang van een wijf!", dacht hij. Een paar seconden later holde hij naar haar terug. Er was iets met Leo, hij bloedde verschrikke lijk uit zijn neus. Liisa liet het werk liggen en repte zich naar de dorsschuur. Wat was er gebeurd? Leo zat bij de deur naar het dorsen te kijken; naar het los springen der korrels uit de aren onder 't rhythmische kleppen der vlegels; naar de mannen en mei den, niet te onderscheiden in de dichte stofwolken, en die als schimmige figuren uit 'n legende iets geheimzinnigs aan 't uitspo ken waren. Ook Leo zat spoedig onder het korenstof, het drong door alle openingen heen, in de neusgaten, in de halsranden on der de kleren, kriebelend nek en schouders. Nieuwsgierig ging hij de schuur binnen om precies te zien, wat de voorman deed. Diens grote hand draaide gelijkmatig aan de zwengel en uit de mond der molen vloeide een onafgebro ken stroom van korrels op de grond, tot een hoop, die al hoger en breder werd. (Wordt vervolgd.) de huisvrouw; 14.20 Viool en pia no; 14.50 Boekbespreking; 15.10 Piano quatre mains; 15.30 Mu- sette-orkest; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd: 17.00 Piano; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.55 Causerie; 19.10 Gemengd koor; 19.30 Op bezoek bij anderen; 19.45 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Opening V.P.R.O.-actie; 21.00 Gram.; 21.15 Buitenl. overzicht; 21.30 Piano; 22.15 Gram.; 22.40 Vandaag; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.45 Schoolradio; 10.09 Kamerorkest; 10.30 Gram.; 11.09 Voor de zieken; 11.40 Kamerkoor, 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Landbouwmededelingen; 12.31 Wij vrouwen van het land; 12.40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gram.; 14.30 Orkest; 15.00 Schoolradio; 15.30 Wereldmuziekconcours te Kerkrade; 15.45 Italiaanse lied jes; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Piano; 18.00 Reportage; 18.10 Zang; 18.30 En nu mijn geval; 18.45 Gram.; 18.55 Prof. Romme spreekt; 19.00 Nieuws; 19.10 Cau serie; 1930 Avondgebed; 19.45 Verzoekprogr. voor de militairen, 20.30 Amus. muz.; 21.00 Act.; 21.1» De gewone man; 21.20 Politiek forum; 21.50 Groot koor en orkest, 23.00 Nieuws; 23.15 Schaakolym piade; 23.20 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuw; 13.15, 14.00 en 15.00 Gram.; 15.40 Chansons; 16.30 Or kest; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Koorzang; 18.19 Protestantse causerie; 18.25 Koor zang; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Verzoekprogr. voor de vrouw; 20.15 Voor da vrouw; 21.00 Gram„ 21.13 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Or kest; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5