Ti t m- m üi Uitreiking van Belgische onderscheidingen aan Nederlanders Verenigde Naties WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN Amerika en de verdediging van Formosa Engeland en het plan-Mendès-France Gerstenmaier pessimistisch t. a. v. Londense conferentie HOOGWATER Communisten willen deelnemen aan verkiezingen in West-Berlijn s?; DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3260. MI België en de nieuwe spelling Commissievoorzitters aangewezen Mr. Van Kleffens en de Ver. Naties Staartstuk van de „Triton geborgen Onenigheid tussen Zweden en Duitsers over schip Nederlands squadron wordt opgenomen in tweede geallieerde tactische luchtmacht Pakjes voor de militairen van het N. D. V. N. in Korea op onder op onder Sept 24 6.28 18.36 3.37 17.18 25 6.29 18.34 4.49 17.33 26 6.31 18.31 6.00 17.48 27 6.33 18.29 7.10 18.03 28 6.34 18.26 8.20 18.19 Generaal de Castries Indo-China terug De Romeinse tempels in Londen Het Lancaster-House Hl'. v.m. n.m. 0.05 12.24 0.40 12.59 1.20 1.39 1.30 1.49 Frankerlng bil Abonnement: Terneuzer. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—5 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t «w. Voor het Maandagnummer: Zaterdags lv.31 üiar. m Ten aanzien van de nieuwe schrijfwijze van het Nederlands t en van de inwerkingstelling van de officiële woordenlijst van de Nederlandse taal wordt te Brus sel van bevoegde zijde medege deeld, dat de vraag is gerezen op welk tijdstip die wijzigingen hoofdzakelijk voor het onderwijs en bij het afnemen van de exa mens, zouden moeten ingaan. Zoals zulks 'het geval was bij de invoering van de nieuwe spelling heeft de regering het wenselijk geacht dienaangaande een com missie van advies te raadplegen. In deze commissie, die onder voorzitterschap staat van de heer Julien Kuypers, kabinetschef van de minister van Openbaar Onderwijs, hebben voorts zitting Herman Tleirlinck, prof. Blanc- kaert, inspecteur De Vos en se nator Van In, uitgever. Deze commissie zal in October bijeenkomen. Zoals is gemeld zal op Zater dag 25 September a.s. aan een honderddertigtlal Nederlanders onderocheidinjgen worden uitge reikt. De uitreiking zal geschie den in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage. Zij vangt te elf uur aan. De Nederlanders ontvan gen de onderscheidingen als waardering voor het werk dat zij gedurende de bezettingstijd hebben verricht als onderdeel van de inlichtingengroep „Wim". De relatie tussen België en de leden van dece groep bestaat hierin, dat de Wimgroep in Ne derland van België uit werd ge organiseerd. In Augustus 1942, toen zeer veel groepen in bezet Nederlanu De aankomst van H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bern. hard bij de Ridderzaal, waar H.M. evenals voorgaande jaren voor de Kamers van de Staten- Generaal de troonrede uitsprak, welke door millioenen Nederlan ders via de radio werd beluis terd. De Columbiaan dr Francisco Urrutia is Dinsdag door de alge mene vergadering der Verenigde Naties met algemene stemmen als voorzitter van de politieke commissie aangewezen. Hij was candidaat gesteld door België en Mexico. Er was geen tegencandidaat. De IJslander Thor Thors, can didaat gesteld door Turkije en Brazilië, weird met algemene stemmen tot voorzitter der spe ciale politieke commissie, of com missie ad hoe, benoemd. De Australiër sir Douglas Cop land, die zijn land als hoge com missaris in Canada vertegenwoor digt, werd met algemene stem men tot voorzitter der economi sche commissie gekozen. Hij was Mc 7iin ver-candidaat gesteld door Zuid-Sla- Tene mie in vië en Groot-Brittanmë. „Teneinde, in Dg doQr Ecuador en (je Sowjet- Unie candidaat gestelde Tsjecho- i Slowaak Jiri Nosek is met alge- stemmen aangewezen als Mr Van Kleffens zal de verga deringen zowel in het Engels als Frans leiden, kiezing zeide hij: overeenstemming met de proce dureregels, de nadruk te leggen op het feit, dat wij meer dan één werktaal hebben, ben ik van plan, om de andere dag in het Engels en Frans te spreken. Ik heb evenveel sympathie voor onze andere werktaal, het Spaan se. welks klank ik bewonder. Maar mijn kennis van die taal is niet zodanig, dat ik uw debatten daarin kan leiden". i voorzitter der commissie voor Het staartstuk van de „Triton" die op 5 September in de Shan non is verongelukt, is Dinsdag avond bij Ringmoylam aan de Zuidelijke oever van de Shannon aan land gebracht en, naar het vliegveld Shannon vervoerd. Op een motor na heeft men thans alle delen van de „Triton" ge borgen. Zeelieden, die het Zweedse schip „Nysaeter" tijdens een storm bij de Deense kust hadden verlaten, zijn door een Duitse ka juitjongen teruggehouden, toen zij op het schip wilden terugke- ren. Het schip was buitgemaakt door de bemanning van het Duit se schip „Lissy". De Westduitse kleuren waren gehesen op de plaats waar de Zweedse vlag had gewaaid. Beide schepen lagen Woensdag in de haven van de Deense stad Nyborg, terwijl beide kapiteins redetwistten. Volgens de Zweden hadden zij hun schip alleen maar tijdelijk verlaten. Zij beschuldig den de Duitsers van zeeroverij. De Duitsers eisten een bergings- loon van honderdduizend mark. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Vrij zonnig weer. Koude ochtend. In het noorden van het land nog een enkele bui, overigens droog en vrij zonnig weer met een matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk uit westelijke richtingen. Iets hogere middag- temperaturen. maatschappelijke zaken. De Syriër Rafik Asja is met algemene stemmen tot voorzitter van de beheerschapsraad geko- i zen De Thailander Pote Sarasin werd met 46 tegen tien stemmen tot voorzitter der begrotingscom missie aangewezen. Op de Pool Henryk Birecki waren tien stem men uitgebracht. Tenslotte is de Cubaan Fran cisco Arciamador met algemene stemmen tot voorzitter der juri dische commissie benoemd. Alle commissievoorzitters zijn thans aangewezen. Naar wij vernemen zal het Ne derlandse tactische verkennings squadron no 306 van de konink lijke luchtmacht, dat nu deel neemt aan de in West Duitsland aan de gang zijnde oefening „Battle Royal" na afloop van de ze oefening in West Duitsland blijven. Het squadron zal worden opgenomen in de tweede gealli eerde tactische luchtmacht, maar administratief blijven ressorteren onder de chef van de Nederland se luchtmachtstaf, luitenant-gene- raal-waarnemer A. Baretta. De tweede geallieerde tactische luchtmacht staat onder comman do van de Britse luchtmaarschalk sir Harry Broadhurst. Het opnemen, wat de operaties van het squadron 306 betreft, in de „second allied tactical airfor- ce" in West Duitsland kan als het begin van een integratie wor den gezien. Een minder verstrekkend blijk van integratie was het feit dat deze zomer tweemaal een squa Gedurende het tijdvak van 27 September tot en met 9 October wordt de gelegenheid geboden, aan de militairen van het Neder lands detachement Verenigde Na ties in Korea niet-aangetekende pakjes tot een maximumgewicht van 500 gram per luchtpost te Admiraal Pride is te Taipeh, de hoofdstad van Formosa, aan gekomen voor overleg met de nationalistische militaire leiders. Daarop vertrok 'hij met onfoeken- de bestemming, volgens onoffi ciële berichten naar het eiland Quemoy, dat in handen der na tionalisten is. Het Vlaggeschip van de admi raal, de „Saint Paul", voer de haven van Keeloeng (Formosa) terwijl een grote vloot van oou gram rci re binnen, verzenden tegen betaling van het j bestaande uit twee vliegdeksche ■wti-if lrmiicnyc art TV1PAV flflT" zeeposttanei. Het adres moet de volgende gegevens bevatten: Rang, naam en voorletters, legernummer, N.V.D.N., Napo 5100, Amsterdam - Schiphol - militair. pen, vijf kruisers en meer dan twaalf torpedoboot jagers, pas seerden. Met een hefschroef- vliegtuig vloog admiraal Pride van zijn schip naar een luchtba sis bij Taipeh. Zijn bezoek aan het hoofdkwar tier der Chinese nationalisten werd door een Amerikaanse mi litaire woordvoerder een „roüti ne"-bezoek genoemd. Vliegtuigen van de nationalis ten zetten Woensdag hun aan vallen op communistische oor logsschepen en jonken in de om geving van Amoy, op het Chine se vasteland, voort. Nationalistische oorlogsbodems patrouilleerden langs de kust van Tsjekiang en Foekin, op zoek naar concentraties van jonken, die een communistische invasie op Quemoy zouden kunnen in luiden. waren opgerold, of het contact met Engeland misten, bereikte de Belgische inlichtingedienst in Londen het verzoek een net in Nederland te vormen door middel van één van zijn agen ten van hst vastland. In No vember waren er reedt ver scheidene diensten opgericht. Deze waren verspreid over het gehele land. Daarna werd ook spoedig contact opgenomen met de I.D. de O.D. en Vrij Neder land. Deze groepen werkten on afhankelijk van elkaar. Het in- lichtlingenmateriaal ging langs de bestaande lijn via België, Frankrijk en Spanje naar Lon den. In het voorjaar 1943 kwam er contact met de groep Zwaan tje te Delfzijl, zodat van dat moment af ook de kustVaar- derslijn ivia Zweden werd inge schakeld. Dit duurde slechts kort. Doordat de S.D.-agent Anton van der Waals in de groep wist binnen te dringen, werden tal van medewerkers in Juli 1943 gearresteerd. Een groot deel van de groep werkte echter door over de lijnen door het Zuiden en de groep breidde zich in de jaren daarna nog uit. aeze zomer iweciu«ai ecu 04UU j dron van de Noorse luchtmacht j ken en Defensie bestuderen in Nederland enige tijd heeft ge oefend van een Nederlandse basis af. Het ligt in de bedoeling dat binnenkort een squadron van de Deense luchtmacht op Eindhoven zal komen en wederom een Noor se squadron op Volkel om met de Nederlandse koninklijke lucht macht te oefenen. Deskundigen van het Britse ministerie van Buitenlandse Za- op het ogenblik het plan voor een Europese organisatie voor bewa- peningscontróle, dat Maandag door premier Mendès-France in Straatsburg naar voren is ge bracht. Terwijl bondskanselier Ade nauer Woensdag in Dusseldorf voor de christelijke fractie van de Landdag van Noord-Rijnland- Westfalen een zeker optimisme over de kansen der Londense conferentie toonde, heeft de voor zitter der buitenlandse commis sie van de bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, zich uiterst pes simistisch uitgelaten. ZON MAAN Gerstenmaier verklaarde voor Duitse journalisten in Straats burg, dat hij op het ogenblik geen mogelijkheid voor overeenstem ming kon zien. Hij deelde mede, dat de buitenlandse commissie van de bondsdag voor Maandag naar Bonn geroepen is om nog vóór het vertrek der Duitse de legatie naar Londen een verkla ring van dr. Adenauer aan ie horen. De bondskanselier zal Maandagmiddag per vliegtuig naar de Britse hoofdstad ver trekken. Gerstenmaier baseerde zijn sombere opvatting op de ver wachting, dat Frankrijk ondanks de algemene toezeggingen van Mendès-France zou trachten een regeling te doen treffen, die voor Duitsland discriminerend zou zijn. Bovendien had hij de indruk dat de Britten weinig neiging tot een compromis vertoonden. In offciële kringen in Bonn, meent men daarentegen, dat de opvattingen der bondsregering VRIJDAG 24 SEPTEMBER. zich in vérgaande mate die van de Britse regering dekken. Men twijfelt er kennelijk niet aan, dat niet alleen Dulles, maar ook Eden de Duitse eis zal onder steunen, dat Duitsland ook tot de Navo moet kunnen toetreden, wanneer het beschikkingsrecht over de Duitse troepen bij deze organisatie zal komen te liggen. De Franse opzet zulk een toe treding tenminste te verschuiven wordt in Bonn als één, van de grootste belemmeringen voor een overeenkomst gezien, doch officiële woordvoerders sluiten een compromis in deze toch niet bij voorbaat uit. controlerende orgaan zijn be sluiten zal nemen bij meerder heid van stemmen of unanimi teit en welke rechten van be roep de deelnemende landen zul len hebben, aldus deze kringen. Naar in diplomatieke kringen verluidt zou Engeland de voor keur geven aan N.A.V.O.-garan- ties met het oog op de Duitse herbewapening, doch het is be reid op de komende Londense conferentie het Franse plan te onderzoeken. De Britse autoriteiten zouden de grotere N.A.V.O.-groepering doelmatiger achten voor het uit oefenen van beperkingen op Duitsland dan een Europese or ganisatie, aangezien de N.A.V.O. reeds de benodigde militaire en constitutionele faciliteiten daar voor bezit. Naar in gewoonlijk goedinge- lichte Londense kringen ver luidt heeft de Franse premier in zijn memorandum aan Londen meer bijzonderheden over zijn plan vermeld dan in zijn rede in Straatsburg. Niettemin bestaan er nog punten, die opheldering behoeven, zoals de vraag, of het De overblijfselen van een Ro meinse tempel, die zoals gemeld bij graafwerk in de buurt van de St. Paul aan het licht zijn geko men, trekken een reusachtige belangstelling van het publiek. In de komende veertien dagen, tijdens welke de werkzaamheden op verzoek van geïnteresseerde oudheidkundigen blijven opge schort, zal er elke avond tussen half zes en half zeven gelegen heid tot bezichtiging worden ge geven. Om de betrokken plek is een touwafzetting aangebracht en reeds meer dan 10.000 men sen hebben om de blootgelegde fundamenten van de tempel heen kunnen wandelen. Met honderd tegelijk worden zij toegelaten. Politie en oudheidkundigen, die overdag hun onderzoekingen ver richten, hadden des avonds moei te om belangstellenden, die al uren, lang op toelating gewacht De negen-mogendhedenconfe- rentie, die Dinsdag a.s. in Lon den begint, zal gehouden worden in het Lancaster House, waar na de tweede wereldoorlog reeds verscheidene internationale con ferenties zijn gehouden. De geschiedenis van Lancaster House, dikwijls Londens verge ten paleis genoemd, gaat terug tot de 18e eeuw. Het paleis werd in 1737 door William Kent ont-.Uidi, iaug - worpen als bibliotheek voor ko- j hadden maar niet meer aan de ningin Caroline van Anspach, .beurt kwamen, te kalmeren, doch het beleefde zijn grootste Op de betrokken plek zal een glanstijd onder de regering van koningin Victoria. Het paleis werd in 1841 ver kocht aan de tweede hertog van in Sutherland, die het Staford Hou se noemde. Het kreeg de naam Lancaster House in 1912, toen Generaal De Castries, de ver het gekocht werd door sir W. H. dediger van Dien Bien Phoe, is Lever, de latere lord Leverhul- in Indo-China teruggekeerd name, die het aan de gemeenschap een kort verlof in Frankrijk. Hij schonk als tehuis voor het Lon- werd de vorige maand uit krijgs-j dense museum. Na de oorlog gevangenschap vrijgelaten. Hij werd het paleis door het ministe- zal thans toezicht houden op het j rie van Buitenlandse Zaken inge- 1„»M toniararolrpprrtp ripht vnnr internationale confe kantoorgebouw verrijzen. In standhouding van de aangetrof fen overblijfselen acht men niet goed doenlijk en te kostbaar. Een grote moeilijkheid is de lage ligging der resten, wat tot al te ingrijpende wijzigingen van de bouwplannen zou noodzaken. De 1200 vierkante voet grond- oppervlakte, welke de tempelres- ten beslaan, hebben in dit deel van Londen een waarde van on geveer drie millioen gulden. uuuucn uy „ciac va„ --Overbrenging der resten naar welzijn van teruggekeerdericht voor internationale confe- elders oordeelt men uit weten- krijgsgevangenen en een onder-renties. schappelijk oogpunt zonder zin. zoek instellen naar het lot der In Lancaster House, dat nabij De oudheidkundigen willen zich - ie ppipppn er joe beperken, een nauwkeuri ge situatieschets te maken en alsnog aangetroffen interessante voorwerpen in veiligheid te bren gen. *n naar het lot aer in i-iancasier nou^e, udi iu&vu uuuueiuAunuigcn vvmcn z.iv.n vermisten. Op het vliegveld te Buckingham paleis is gelegen.'er toe beperken, een nauwkeuri- Saigon werd hij door enkele of- werd in December 1947 de mis- ge situatieschets te maken en ficieren van Dien Bien Phoe be-lukte conferentie van ministers groet. j van Buitenlandse Zaken der t „grote vier" gehouden. Breskens Tereuzen Hansweert Walsoorden De communisten hebben be sloten, deel te nemen aan de Westberlijnse verkiezingen in December, voor het eerst sinds 1946, aldus meldt het Oostduit- se persbureau A.D.N. De mededeling was vervat in een schrijven aan het Westber lijnse stadsbestuur, dat Dinsdag werd overhandigd. De communisten hielden zich in 1948 en 1950 afzijdig van de verkiezingen voor het .stedelijke parlement. In 1950 werd het parl'ement voor vier jaar geko zen. In het verleden hebben de communisten gezegd, dat de verkiezingen niet werkelijk vrij waren. Het bestuur van West-Berlijn zal Maandag beslissen, of de communisten candidaten mo gen stellen. Enkele maanden geleden is door de vrije democratische partij een motie ingediend cm de communisten in West-Ber lijn uit te sluiten. De behande ling van deze motie is echter voor onbepaalde tijd uitgesteld. De beide andere partijen in het stedelijke parlement, de chris ten-democraten en de socialis ten, waren tegen de motie. De socialisten meenden, dat hun partij bij wijze* van vergelding in Oost-Berlijn zou worden ver boden. Het ogenblik, waarop duizen den hebben gewacht is aangebro ken: H.M. Koningin Juliana ver laat het paleis aan de Lange Voorhout om in de koets te stap pen op weg naar de Ridderzaal voor het uitspreken van dé troonrede.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1