Toespraak van Mendès-France te Straatsburg WEERSVERWACHTING HOOGWATER Reacties op Mendès-Frances rede Benelux-studledagen te Gent De nieuwe Franse voorstellen Vietnamese minister verdwenen Staat van beleg in Chili DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3258. Squadron van Koninklijke luchtmacht in W.-Duitslanc Algemene vergunning tot loonsverhoging van maximaal zes procent West-Duitsland aanvaardt uitnodiging voor conferentie van negen landen De reis van Prins Bernhard naar Zuid-Afrika Operatie „Schaakmat" Zestig Amerikaanse Airbornes zullen Prinsjesdag bijwonen Hervormd herderlijk schrijven over het mandement Zuid-Korea en de V. S. Geen nieuwe Belgische vrijwilligers naar Korea Nederlandse bus had ongeluk in België De a. s. suikercampagne Moord op een vrouw te Deventer Negen Vietnamese ministers afgetreden Slachtoffers en schade door wervelstorm in Japan Frankerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags 18A® mm» In een toespraak tot de raadge vende vergadering van de raad van Europa heeft de Franse pre mier, Mendès-France, o.m. ver klaard: „Frankrijk blijft over tuigd van de noodzaak ener nau we Europese samenwerking, ge baseerd op een FransDuitse verzoening. U moet niet ontmoedigd zijn door de Franse verwerping van de E.V.G. Wij moeten een soepele formule vinden, waarin rekening zal worden gehouden met de spe ciale belangen van elk land. De voornaamste reden voor het Franse besluit was, dat Groot- Brittannië niet bij de voorgestel de Europese verdedigingsgemeen schap betrokken was. Het was daarom een nuttig denkbeeld het verdrag van Brussel te willen om zetten in een overeenkomst voor handhaving van vrede en veilig heid op het vasteland, dit met vol ledige Westduitse en Italiaanse deelneming", aldus Mendès-Fran ce, die vervolgde: „Een tweede reden voor de beslissing der Franse nationale vergadering was het instellen van de een of andere vorm van een bovennatio naal gezag, waarin de E.V.G voorzag. Over tientallen jaren zullen de voorstanders hiervan wellicht pio niers schijnen. Doch het feit was thans, dat men nog, en speciaal in Frankrijk, aarzelend tegenover een dergelijke gezagsvorm staat. Niettemin is het noodzakelijk tot de instelling van meer bovenna tionale gezagsorganen te komen dan er thans zijn. Nieuw Europees instituut voorgesteld. Mendès-France deed daarop het voorstel een nieuw Europees in stituut in te stellen, dat de om vang van het aantal militairen dat elk aangesloten land moet bijdragen voor de Westelijke ver dediging, zou moeten vaststellen en de bewapening van de conti nentale leden beperken en in specteren. Indien dit plan werd aanvaard, zou het niet nodig zijn een twee de militaire organisatie te schep pen, die zich op hetzelfde terrein zou bewegen als de N.A.V.O. Ook zou in dat geval een toetreden van West Duitsland tot de N.A.V.O. niet langer de ongerust heid en het verzet wekken van thans. „Indien op de Londense bespre kingen op een dergelijke basis overeenstemming wordt bereikt, zou het mogelijk zijn het voorge stelde instituut zonder veel ver traging in het leven te roepen. Aan deskundigen zou kunnen worden opgedragen binnen een maand tijds een kort en duidelijk statuut, van niet meer dan 25 ar tikelen, op te stellen. De Franse regering zou een aan de hand daarvan gesloten over eenkomst aan de nationale verga dering voorleggen, zodra zij in ternationale goedkeuring zou hebben verworven, „d.w.z. vóór eind 1954". Er zouden banden moeten ko men tussen de voorgestelde nieu we Europese organisatie en de raad van Europa, waarbij vijftien landen zijn aangesloten en de Europese kolen, en staalgemeen schap, waarin vertegenwoordi gers van zes staten zitting heb- ben. Toetreding van andere landen dan de staten-oprichters tot het nieuwe instituut zou wenselijk zijn en het zou, zo nodig, mogelijk moeten worden gemaakt door be perkte wijzigingen van het sta tuut. Het Saargebied. Mendès-France zeide voorts dat zijn regering bereid is het Saar- vraagstuk te regelen op basis van „europeanisatie". Een regeling was noodzakelijk voor een Frans- Duitse verzoening. De luchtvaartmedewerker van „The Times" berichtte gisteren, dat het squadron no 306 van de Nederlandse koninlijke lucht macht voor het eerst aan een oefening zal deelnemen als „batt le royal", die van 22 tot en met 28 September wordt gehouden. Hij voegt er aan toe, dat dit tac tische verkenningssquadron de eerste Nederlandse eenheid zal zijn dat in de toekomst zijn vaste basis zal hebben in West Duits land. Bij informatie te 's-Gravenha- ge vernamen wij, dat het inder daad in het voornemen ligt het genoemde squadron permanent in West Duitsland te stationeren. Het is evenwel nog niet met ze kerheid bekend, of dit voornemen werkelijkheid zal worden en wan neer het squadron dan van basis zal verhuizen. Het squadron no 306 is thans uitgerust met „Thun der jet"-straal jagers. De Frans-Duitse handels betrekkingen. ,De FransDuitse handelsbe trekkingen moeten binnen de O.E.E.S. tot ontwikkeling worden gebracht. Duitsland is Frankrijks beste klant en de waarde van de uitvoer van Duitse goederen naar Frankrijk wordt slechts door de Amerikaanse invoer in Frankrijk overtroffen", verklaarde hij. Hij vervolgde: „De Franse re gering zal spoedig concrete maat regelen nemen om Frankrijks bij drage aan de goederenuitwisse ling binnen 't kader der O.E.E.S. uit te breiden. Frankrijk heeft tot nu toe slechts drie kwart van zijn invoer geliberaliseerd, welk per centage lager ligt dan bij vele an dere O.E.E.S.-landen. Dit is een gevolg van de grote bedragen, die de Franse regering besteedt aan maatregelen voor het maatschap pelijk welzijn der arbeiders. Het zou wenselijk zijn tot een internationale regeling voor de bijdragen voor de sociale lasten te komen, hetgeen zou kunnen geschieden op initiatief van de voorgestelde nieuwe Europese or ganisatie. Mendès-France zeide voorts dat de raad van Europa er ook naar zou moeten streven doeltreffen der te handelen. „De Franse rege- ring zal elk voorstel in deze rich- ting aan 't ministerscomité steu nen", verklaarde hij. Hij besloot met het toezeggen van Frankrijks samenwerking bij de bouw van een vrij en krachtig Europa, gegrondvest op een doelmatig werkende verdedi gingsorganisatie, dat geen zwak ke zone zou zijn, welke vverkt op de begeerte van anderen". Officieel werd gisteren het vol gende medegedeeld: „De regering heeft heden haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van de Stichting van de Arbeid inzake een algemene ver gunning tot loonsverhoging van maximaal zes procent. Aan het college van rijksbemiddelaars is in verband hiermede medege deeld, dat de richtlijn-lonen, die door het college en de Stichting van de Arbeid bij de beoordeling van loonvoorstellen plegen te worden gehanteerd, met ingang van het loontijdvak waarin 1 Oc tober valt, met zes procent kun nen worden verhoogd. In de practijk betekent dit dat de organisaties, betrokken bij collectieve arbeidsovereenkom sten en loonregelingen, die van deze mogelijkheid tot loonsverho. ging gebruik willen maken na on derling overleg voorstellen tot wijziging van de betreffende col lectieve arbeidsovereenkomst of loonregeling bij het college aan hangig -kunnen maken en, voor zover deze voorstellen de ge noemde zes procent niet over schrijden, van goedkeuring ver zekerd kunnen zijn. Voor lonen welke niet in een C.A.O. of loonregeling geregeld zijn, zal door het college met in gang van dezelfde datum een al gemene vergunning tot een loonsverhoging van maximaal zes procent worden gegeven". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met vooral in het noorden van het land enkele buien. Hier en daar mogelijk met onweer of hagel. Westelijke wind, aan de kust krachtig tot hard, in het binnen land matig tot krachtig met en kele windstoten tijdens buien. Iets lagere temperaturen. WOENSDAG 22 SEPTEMBER. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, noemde Mendès-Frances rede een „zeer waardevolle" uiteenzetting van een these, die nu door de betrok ken regeringen moet worden be studeerd. Wij moeten zien, wat wjj ervan kunnen maken, zo meende hij. De Italiaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Confa- lonieri, noemde de rede „een ma nifestatie van goede wil". Hij zei, dat men nu snel aan het werk moest gaan. Volgens Frangois de Menthon, een Franse christen-democrati sche afgevaardigde, betekent de rede dat de huidige Franse rege ring een Duits nationaal leger binnen de N.A.V.O. aanvaardt. Het verdrag van Brussel is nut tig, zo meende hij, voor zover het voorziet in automatische mi litaire bijstand, doch het is ab soluut onvoldoende om een we dergeboorte van een echt Duits nationaal leger te voorkomen. Daarom geloofde hij, dat de christen-democratische fractie in de Franse nationale vergadering zich tegen het plan zou verzet ten. Wij houden vast aan her vatting van de onderhandelingen op basis van de Franse voorstel len op de conferentie in Brussel, zo voegde hij hieraan toe. West Duitsland heeft Maandag de Britse uitnodiging om een con. ferentie van negen landen over een Westduitse bijdrage tot de Westelijke verdediging bij te wo nen aanvaard. Bondskanselier Adenauer en staatssecretaris Hallstein zullen van de Westduitse delegatie deel uitmaken. In officiële kringen in Wa shington heeft men de voorwaar den van Mendès-France voor aanvaarding van Duitse herbe wapening koel ontvangen. Het „State Department" wilde geen commentaar leveren. In politieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad werd echter verklaard, dat de Franse premier noch in zijn rede te Straatsburg, noch in het memo randum dat hij in het afgelopen week-einde naar Washington ge zonden heeft, antwoord heeft ge geven op de vraag, die in Wa shington als de voornaamste geldt, n.l.zal de Franse pre mier Duitslands toetreden tot de N.A.V.O. als vrij en gelijk lid onderworpen aan gemeenschap pelijke garanties tegen herlevend militarisme, aanvaarden? Zoals reeds medegedeeld zal Prins Bernhard heden per vlieg tuig naar Zuid-Afrika vertrek ken voor het brengen van een officieel bezoek aan de Unie. Wij vernemen, dat de prins de reis zal maken met de regerings- dakota. Z.K.H. zal tussen 5 en half zes des namiddags van het militaire vliegveld Valkenburg vertrekken. Overnacht zal worden in Kar- thoem, Entebbe en Bulawaya. Op 25 September te 11 uur komt het gezelschap aan in Pre toria. Gedurende het laatste deel der reis zal het vliegtuig worden geëscorteerd door Harvard-vlieg- tuigen van de Zuidafrikaanse luchtmacht. Na het bezoek aan Zuid-Afrika dat 14 dagen zal duren, zal de prins langs ongeveer dezelfde route terugvliegen, waarbij in een natuurreservaat in Tanga nyika drie dagen vertoefd zal worden. Op 18 October zal de prins in Parijs zijn voor besprekingen met een aantal dergenen, die de in het voorjaar door hem voor gezeten conferentie op de Bil- derberg te Oosterbeek hebben bijgewoond. Op 20 October is de prins in Nederland terug. Ter gelegenheid van de Jaar beurs der Vlaanderen te Gent zijn Maandag in deze Belgische stad Benelux-studiedagen begonnen. De heer D. Swagerman, secreta ris van de Kon. Ned. Midden standsbond, besprak gisteren de vraag of de regeringen van de Beneluxlanden hun midden- standsbeleid op elkaar moeten afstemmen. De heer Swagerman zei, dat de ontwikkeling van de maatschap pij algemene gevaren voor de zelfstandige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf mee brengt. Voor de Benelux komt daar nog bij, dat deze landen in de wereld een relatief zwakke positie innemen. Spreker legde de nadruk op het verschil tus sen de middenstand, die tot doel heeft phier en nu" te voorzien in de behoefte aan goederen van de In de bliksemloterij „Operatie Schaakmat" ten bate van het grote schaaktournooi te Amster dam zijn in totaal 520.936 loten verkocht. Wat een bruto op brengst van ruim 130.000, betekent. De hoofdprijs van ƒ15.000, bestaande uit naar keuze een huis, een veestapel, een comple te bedrijfsinstallatie of een reis om de wereld, viel in Goes bij het echtpaar van der Linden. De winnaar had Zaterdag twee lootjes gekocht zonder dat hij geld in zijn zak had. Zijn colle ga-lasser schoot de twee kwar tjes voor, zodat de heer Van der Linden de hoofdprijs op nr. D 3962 won, zonder dat hij een cent uitgaf. Het echtpaar, dat door de radio hoorde, dat het de hoofdprijs gewonnen had, heeft zijn keus uit de waarde volle collectie nog niet bepaald. Zestig leden van de 101ste Ame rikaanse airborne division zullen vandaag, staande op het par keerterrein vlak voor het paleis Lange Voorhout, het uitrijden van de Koningin en de Prins in de gouden koets zien. Zij zijn daartoe door Prins Bernhard uit genodigd. De airbornes hebben in Eindhoven de bevrijdingsher denking meegemaakt en de prins heeft daar Zaterdag, toen hij een krans legde bij het nieuwe oor logsmonument, zijn uitnodiging gedaan. v.m. n.m. Breskens 10.24 11.03 Terneuzen 10.59 11.38 Hans weert 11.39 12.18 Walsoorden 11.49 12.28 ZON MAAN op onder op Sept 22 6.24 18.40 1.06 23 6.26 18.38 2.22 24 6.28 18.36 3.37 25 6.29 18.34 4.49 26 6.31 18.31 6.00 De waarnemend stafchef van het Zuid-Koreaanse leger gene raal Tsjoi Doek Tsjin heeft gis teren gezegd, dat de Verenigde Staten hun benzine- en munitie voorziening tot hoeveelheden voor twee dagen hebben beperkt om elke poging tot een opmars naar Noord-Korea te verhinde ren. Volgens Tsjoi is met Zuid- Korea geen overleg gepleegd over de terugtrekking van Ame rikaanse troepen. Tenslotte ver klaarde Tsjoei, dat een gemeen schappelijke verklaring van pre- sident Eisenhower en president onder i Rhee, die in Washington werd I uitgegeven na het bezoek van de 16.43Zuid-Koreaanse president in Juli 17.02door Amerikaanse ambtenaren 17.18 was „gewijzigd" nadat de Zuid- 17.33 koreaanse president haar gezien 17.48 had. In diplomatieke kringen te Straatsburg is verklaard, dat de nieuwe voorstellen van Frank rijk over West-Duitsland „teleur stellend veel" lijken op de Fran se voorstellen die vorige maand te Brussel zijn verworpen. Vol gens deze kringen toonden de eerste Britse, Westduitse en Bel gische reacties „een zekere teleurstelling". De Washingtonse correspon dent van de „New York Times" schrijft, dat het Franse memo randum over West-Duitsland niet aan de verwachtingen van Dul les voldoet, maar algemeen als een aanvaardbare basis voor be sprekingen wordt beschouwd. Hij verneemt, dat het voorstel de volgende principiële punten bevat: 1. Aan Wept-Duitsland moet op basis van gelijkheid souverei- niteit verleend worden, waarbij echter verwacht mag worden dat Bonn vrijwillig aanbiedt zijn sou- vereiniteit op bepaalde manieren te beperken. 2. West-Duitsland zal worden bewapend tot een maxmium van twaalf divisies. 3. Duitsland en Italië treden toe tot het verdrag van Brussel en Duitsland wordt in de Navo opgenomen. Het apparaat van het verdrag van Brussel zou in hoofdzaak op de rol van Duits land als bondgenoot moeten toe zien. 4. Er moet een strategische zone worden bepaald, waarbin nen de productie van oorlogsma teriaal, atoomwapens en andere wapens voor massavernietiging inbegrepen, streng gecontroleerd of verboden wordt. Deze zone zou het grootste deel van Duitsland en een deel van Frankrijk moe ten omvatten. Deze beginselen hebben te Wa shington geen enthousiasme ge wekt, aldus de correspondent, James Reston, maar zij betekenen toch vooruitgang. Amerika wil Duitsland wel tot de Brusselse gemeenschap zien toegelaten, maar wenst, evenals Engeland, het Navo-apparaat te gebruiken als het voornaamste orgaan voor de bepaling der po litiek in de Atlantische gemeen schap. Van Hervormde zijde wordt thans overwogen een antwoord te doen opstellen op het onlangs verschenen R.K. bisschoppelijk mandement. Met het oog hierop wordt thans een commissie sa mengesteld, die zich op deze aan gelegenheid zal bezinnen. Hoe wel de commissie nog niet vol tallig is en dus de samensteling nog niet kan worden bekend ge maakt, is het zeker, dat prof. dr. G C. van Niftrik en prof. dr- K. H. Miskotte in de commisie zit ting zullen hebben. Prof. dr. Van Niftrik heeft verklaard, dat, indien de commis sie zou besluiten een herderlijk schrijven op te stellen, dit zeker niet zal ingaan op hetgeen in het mandement wordt uiteengezet. Het zou alleen de bedoeling zijn van Hervormd standpunt uit richtlijnen voor het politieke en maatschappelijke leven te geven. „eigen" markt, en de overige sectoren van het bedrijfsleven, die voor de wereldmarkt werken. Sprekende over de factoren die de bestaansmogelijkheden van de middenstand beïnvloeden noemde de heer Swagerman de elemen ten die de omzetmogelijkheden zullen blijven bepalen en de nieuwe sociaal-economische op vattingen over een redelijke en rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen. In deze op vattingen, aldus spreker, speelt de mate van bevordering van de arbeidsproductiviteit een zeer belangrijke rol. Met name voor de middenstand is het een levens belang, dat de eigen productivi teit zoveel mogelijk wordt gesti muleerd. Bij het dingen naar de gunst van de consument staat hij immers voortdurend voor de concurrentie van de andere be drijfsvormen. Als deze arbeids productiviteit in de middenstand in de drie Beneluxlanden aan merkelijk zou gaan verschillen, aldus de heer Swagerman, zou dit gevaren opleveren zodra door een feitelijke economische unie de landsgrenzen wegvallen. Daar om concludeerde hij, dat een welbewuste afstemming van het middenstandsbeleid in de Bene luxlanden op elkaar dringend gewenst is. De moeilijkheden daarvan kunnen zeker overwon nen worden als men let op het feit, dat het in stand houden van een vakkundige en welvarende middenstand van grote betekenis is voof een gezond en evenwich tig volksleven, aldus de heer Swagerman. De Vietnamese minister van volksgezondheid dr Pham Hoern Tsjong, is sinds twee dagen ver dwenen. Volgens welingelichte Vietnamese kringen zou dr Tsjong zijn uitgeweken naar 't gebied aan de grens met Cam bodja, waar de Caodaistische ko lonel Trinh Minh Thed, die zo wel anti-communistisch als anti- Frans is, zich met driehonderd volgelingen ophoudt. Dr Tsjong zou echter onmid dellijk door de opstandelingenlei der zijn gearresteerd. Een naaste medewerker van premier Ngo Dinh Diem ver klaarde desgevraagd niets van de verdwijning van dr Tsjong te weten. Hij verwachtte echter Maandagavond bijzonderheden bekend te kunnen maken. Later werd van welingelichte zijde meegedeeld, dat de minister Ook het Belgische ministerie heeft besloten geen nieuwe con tingenten vrijwilligers meer naar Korea te zenden. Van de 3590 vrijwilligers, die sedert 1950 deel uitmaakten van het Koreabatal- jon sneuvelden 101 en werden er 350 gewond. Vijf vrijwilligers worden vermist. Dit vrijwilligers- bataljon kostte de Belgische staatskas ongeveer één milliard francs. Een Nederlandse autobus met 25 arbeiders, die naar Maas tricht terugkeerden van hun werk in het Luikse bekken, heeft Zondagmorgen twee per sonenwagens, die in de Rue de Jupille te Visé geparkeerd ston den, aangereden en daarna de gevel van een houten barak, die bewoond wordt door het gezin Collard, ingebeukt. De bestuur der en zes inzittenden werden licht gewond. Zij zijn naar het hospitaal van Maastricht over gebracht, van waar zij na be handeling naar huis konden gaan. Met het oog op aanwijzingen omtrent een te verwachten krap te op de arbeidsmarkt voor de komende campagne van de sui kerfabrieken, heeft het rijksar beidsbureau zich in verbinding gesteld met de directies der on derscheidene bedrijven. Het on derzoek naar de aantallen be schikbaar komende arbeidskrach ten voor de tegen eind September beginnende campagne heeft tot de voorlopige conclusie geleid, dat in het algemeen gesproken voor ongerustheid geen aanlei ding behoeft te bestaan, zo deelt men van de zijde van het ministe rie van Sociale Zaken en Volks gezondheid mee. Voor de in de provincie Gronin gen gelegen suikerfabrieken wor den geen moeilijkheden gevreesd en ook bij de suikerfabrieken te Halfweg en Sas van Gent vcf- wacht men voor de komende campagne geen tekort in de per soneelsbezetting. De situatie in Zuid-Holland Puttershoek en Oud-Beijerland) laat zich ook niet ongunstig aanzien. Werd aanvan kelijk enig tekort aan arbeiders verwacht in Noord-Brabant (de fabrieken in Dinteloord, Roosen daal en Zevenbergen), thans evenwel bestaat ook hier redelij ke zekerheid omtrent een volledi ge bezetting gedurende de cam pagne. Tussen het rijksarbeidsburesu en de directies der suikerfabrie ken bestaat geregeld contact. Er is reden om aan te nemen, dat deze samenwerking er toe zal lei den, dat eventuele moeilijkheden alsnog op bevredigende wijze tot oplossing kunnen worden ge bracht. Zaterdag Saigon heeft verlaten, naar aanleiding van beschuldi gingen in het illegale blad „Catsj Mang" (revolutie), dat hij staatsgelden ten eigen bate zou hebben gebruikt. Premier Ngo Dinh Diem heeft een onderzoek gelast. Moeilijkheden voor premier Ngo Dinh Diem nemen toe. In politieke kringen te Saigon acht men het zeer wel mogelijk, dat de vlucht van dr Tsjong zal leiden tot het uiteenvallen van de regering van Ngo Dinh Diem, die reeds door geen enkele partij meer wordt gesteund en die aan openlijke aanvallen van het leger blootstaat. Generaal Nguyen van Xuan, die de post van vice-premier heeft aanvaard met het enige doel wanordelijkheden te vermij den en die in een dagorder aan de strijdkrachten zijn sympathie voor de stafchef. generaal Nguyen Van Hinh, niet verheeld heeft, zou evenals verscheidene leden van het kabinet, op het punt staan af te treden. O.m. zouden de minister van Buiten landse Zaken, Tran van Do,'en zijn ambtgenoot van Landbouw ontslag willen nemen. Zo ook de staatssecretaris van defensie, Le bedrijf aan de Zutphenselaan "r - - f-;---—--het lijk gevonden- van een onge- die onlangs tot ministei a - veer 50-jarige vrouw. Het bleek fensie werd benoemd, e te zjjn de echtgenote van een leger door de premiei .1 lompenkoopman Van E. ge- Hel fei t d af6 g e ne r a a 1 'l e van Vf0UWWas .geworgd. Zondagavond omstreeks half T„ elf is te Deventer op een terrein staatssecretaris van defensie, Le achter de garages van een auto- Ngoc Tsjan, die mettegenstaan- bedrijf aan de Zutphenselaan de het verzet van generaal Xuan, De regering van president de te maken aan een staking van Ibanez heeft Maandag voor de'""'" duur van zes maanden de staat van beleg afgekondigd voor het gehele land met uitzondering van de zuidelijke provincie Aysen en zeven provinciale departemen ten. Deze maatregel is genomen ter omzeiling van vertraging bij het verkrijgen van parlementaire goedkeuring voor anti-commu nistische noodwetten als gevolg van een stakingsgolf in het land, voornamelijk onder arbeiders in de kopermijnen. Verleden week hadden een re geringsvertegenwoordiger en vakverenigingsleiders een over eenkomst getekend om een ein- vier weken in het mijngebied Val el Teniënte, doch het is nog niet bekend of de werkgevers deze overeenkomst, die o.m. voorziet in een loonsverhoging van 26 procent, zullen aanvaar den. In de meeste gebieden schijnt kopermijnen, ongeveer 7000 man in totaal, voort te duren. Het Chileense vakverbond en de studentenfederatie hebben besloten onmiddellijk een alge mene staking uit te roepen, als stakers zouden worden gearres teerd. Het leger heeft reeds alle mijn kampen bezet. De stakers heb ben gedreigd „geweld met ge weld te zullen keren" Vien, die Zondag is teruggekeerd uit Cannes, waar hij besprekin gen heeft gevoerd met het staatshoofd Bao Dai, nog geen onderhoud met premier Diem heeft gehad en op het ogenblik met Vietnamese leiders een op lossing voor de crisis probeert te vinden, wordt in genoemde krin gen beschouwd als een bewijs, dat Bao Dai besloten heeft zijn steun aan de premier te onthou den, doch deze in de gelegenheid te stellen zelf zijn ontslag in te dienen na het verwachte aftreden van verscheidene ministers. Van de dader van- de moord ontbreekt el'k spoor. Maandag morgen heeft de justitie uit Zutphen met de gemeentepoli tie te Deventer een nader on derzoek ingesteld. Uit een me disch onderzoek is komen vast te staan, dat de vrouw ongeveer een half uur voordat haar lichaam werd gevonden om het leven moet zijn gebracht. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zijn negen Viet namese ministers afgetreden. De stafchef, generaal Nguyen van Hinh, heeft verklaard, dat hij zich zal blijven verzetten tegen de order van de Katholieke pre mier, Ngo Dinh Diem, om „voor studie naar Parijs te gaan". De jongste wervelstorm die Japan heeft getroffen, heeft 34 doden geëist. 20 personen wor den vermist en 51 mensen zijn gewond. Bijna 300 huizen zijn verwoest of beschadigd en onge veer 60.000 ha land langs de oost kust overstroomd. De wervelstorm, de tweede die Japan in een week tijds heeft ge teisterd, raast thans uit boven, de Stille Oceaan, ter hoogte van Hokkaido, 't noordelijkste eiland van Japan.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1