Uit de Provincie RECHTSZAKEN P,OPENT DO OOI 1AJJJ EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Zaamslag herdacht haar bevrijding op waardige wijze £qa>&l Cyxl Ingrijpende verkeersomleggingen in West Zeeuws-Vlaanderen ycAiejfieft Piccioni treedt af De watersnood in India Twee Britse soldaten in Oostenrijk ter dood veroordeeld TERNEUZEN. AXEL. a&cgenslcB VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Evenals zo vele plaatsen in ons vaderland, heeft thans ook Zaamslag feestelijk haar bevrij ding van de Duitse overweldiger herdacht. Wij herinneren ons nog zo goed hoe in de morgenuren, nu tien jaar geleden, Poolse voorposten uit zuidelijke richting ons dorp naderden en aanvankelijk stoot ten zij op de vernielde en onder mijnde brug in de Axelsestraat. Geheel onvoorbereid waren wij niet op onze bevrijding want reeds dagen tevoren was er bij de alhier gelegerde Duitse sol daten, en de hun sympathiseren de N.S.B.'ers een onrust te be merken, die de ibevolking niet ontging al moest zij zich inhou den van het in het openbaar uiten van hun vreugde, want de vijand bleef nog oppermachtig en onder de geëvacueerden bevonden zich nog personen die de overweldi gers wélgezind waren. Maar dan, nadat des nachts 't dorp vanuit zuidelijke richting nog beschoten was, klinkt in de vroege morgen de blijde mare, dat de Duitse soldaten ook uit Zaamslag waren gevlucht en de Kraagbrug docr explosie was vernield. Kort daarop gaat als een lo pend vuurtje door het dorp, dat de mannelijke bevolking wordt opgeroepen om zich met schop pen naar de brug in de Axelse straat te begeven, waar aan de overzijde Poojse tanks gereed staan voor de verdere achtervol ging van de in oostelijke rich ting vluchtende vijand. Het mag een wonder genoemd worden, dat door de koortsachti ge drift der bevolking bij het op werpen van een dam en het aan brengen van boomstammen om de tanks voldoende ondergrond te bieden om deze hindernis te nemen, geen ongelukken hebben olaats gevonden, want menige door de vijand gelegde landmijn kwam bloot te liggen en werd on achtzaam naar beneden in het water gegooid. Dan gaat voorzichtig de eerste machtige Poolse tank over de hindernis en volgen er nog vele, die zich splitsen in de richting van Terneuzen, Othene en de Griete, terwijl alle tanks al rij dende met elkaar in verbinding staan en commando's ontvangen middels draadloze telefonie. Voorposten sluiten de wegen af en vangen vluchtende Duitsers o-p, die te laat kwamen om nog Terneuzen te bereiken of om zich in de Griete in te schepen voor de overtocht naar Zuid-Beveland. Weldra worden middels draag bare zenders door Poolse-officie- ren op de dijk nabij De Griete commando's doorgegeven aan de ver in de polders staande tanks en na elk schot op de met uit de haven van Terneuzen vluchtende vijand en op de zandbanken vast gelopen schepen, wordt de af stand scherper gesteld, zodat tal rijke soldaten de Zuid-Bevelandse oever niet meer bereikt hebben. Geweldig was de vreugde in 't dorp waar spoedig op het Markt plein de veldkeukens in volle ac tie waren om de troepen te ravi- taileren. Al is' het dat tengevolge van de evacuering uit Zuid-Beveland en vele ingezetenen van Terneu zen de bevolk in er was verdubbeld, er Gode zij dank in Zaamslag geen honger geleden is, maakten op de bevrijdingsdag toch velen gebruik van de beschikbaar ge stekte Poolse warme maaltijden uit deze veldkeukens. Wij herinneren hierbij nog dat te Zaamslag-Veer te vroeg een erepoort was opgericht, waaron derdoor vluchtende Duitsers trokken Nu na 10 jaar was het Zater dag de dag dat Zaamslag deze bevrijding op waardige wijze herdacht. Gezien de korte tijd van voor bereiding is de bevolking er in geslaagd op het dorpsplein en de door dit plein overkoepelde straten op stijlvolle wijze te ver sieren. Op de hoeken der straten stonden zuilen opgesteld, die op artistieke wijze met uit papier vervaardigde bloemetjes waren versierd. Op de plaats waar de oude mu ziektent had gestaan was een plantsoen aangelegd te midden waarvan een fontein was aange- en de vlag van de gemeente Zaamslag, en woei van talrijke woningen het rood-wit-blauw. Het feest werd ingezet met ko- raalmuziek vanaf de toren waar bij het bekende ,,Wilt heden nu treden" en het Poolse volkslied. Vanaf de pui van het gemeen tehuis sprak burgemeester H. D. Trimpe de openingsrede uit, waarin hij wees op de grote schat die Nederland ontving door de verlossing van de druk der over weldigers. Hoe na een periode van vier jaren onderdrukking, waarin het vrijheidlievend Neder land gepijnigd en vernederd werd, eindelijk de dag der bevrijding aanbrak en de zwarte bladzijden in onze geschiedenis werden af gesloten. Talrijke slachtoffers zijn gevallen door de terreurs- hand, vele dappere zonen uit ons volk offerden hun hoogste goed bij het bestrijden van de vijand, naamloos leed is geleden door de burgerlijke bevolking. Van harte wenste spreker dat deze herdenkingsdag vreugdevol zou zijn waarop met genoegen zou kunnen worden teruggezien, ook door hen, die niet aan dit feest konden deelnemen, doch niettemin de bevrijding zouden kunnen herdenken als een gave uit Gods hand. Indien er wederzijds begrijpen en medeleven was, behoefde deze feestdag niemand pijn te doen en zouden blijden en bedroefden toch schouder aan schouder staan. Met een driewerf hoera voor ons Vaderland, onze Koningin en de gemeente Zaamslag besloot de burgemeester zijn rede, die door een grote schare op het markt plein werd gevolgd. Hierop vond in de Nederl. Herv. kerk een herdenkingsdienst plaats waar de vier plaatselijke predikanten een korte herden kingsrede uitspraken. Na het zingen van Ps 68 1 en 10, volgde Schriftlezing waarna ds Krijtenburg voorging in gebed. Nadat de overvolle kerk had ge zongen „Wilt heden nit treden" sprak de predikant over „De prijs der bevrijding." Hierop werd gezongen „Geluk kig is het land". Ds Van Leeuwen had tot onder, werp gekozen „Het doel der be vrijding." De gemeente zong ver volgens twee verzen van Ps 79. van zoete tonen." Ds Middelkoop sprak over „De dank voor de bevrijding", welke rede werd gevolgd door de sa menzang „Dankt, dankt nu allen God". Ds Jansma besloot deze kerk dienst met een rede over „De ver plichting van de bevrijding". Ds Jansma sprak tenslotte het dankgebed uit. Hierop werd door de gemeente gezongen „Komt nu met zang van zoete tonen." De kerkdienst werd besloten met het staande zingen van 4 coupletten van het Wilhelmus. Bij de uitgang van de kerk werd gecollecteerd voor de Pool se invaliden en de kampen. De ontvangst ten gemeente huize. In tegenwoordigheid van het college van B. en W., de leden van de gemeenteraad en 't feest comité werd op het gemeentehuis een deputatie van Poolse oud strijders met hun echtgenoten ontvangen. Burgemeester Trimpe verwel komde de gasten. Spreker wees er op, dat in de allereerste plaats op deze herden kingsdag dank wordt gebracht aan God aan Wiens handen de gangen der eeuwen zijn. Maar daarna gaat onze dank uit naar het dappere legioen, dat in geallieerd verband, Zaamslag bevrijdde en dit deel van ons ge west van vijanden zuiverde. Wees overtuigd, dat wij de of fers die door U werden gebracht niet zijn vergeten en hoewel de tijd voortgaat zijn wij de Poolse bevrijders nog even dankbaar als toen gij 10 jaar geleden, ons de vrijheid bracht. Helaas mocht gij Uw taak niet voleinden met de bevrijding van Uw geliefd Polen. Wij hopen en bidden dat ook deze dag spoedig zal aanbreken en Uw roemrijk vaderland zal herrijzen, zich scharend in de rij der in volko men vrijheid levende volkeren. Met een dronk op Polen en zijn bevolking besloot burgemeester Trimpe zijn rede. Namens de Poolse deputatie dankte de heer B. Strenk voor de hartelijke begroeting. Bij het gemeentebestuur en het feest comité wil spreker ook betrekken de predikanten, die in de plech- ge kerkdienst Uw bevrijding heb ben herdacht en de bij de uitgang der kerk gehouden collecte be stemden voor de Poolse oorlogs- invalieden en de behoeftige Pool- kinderen in Duitsland. Met het oude Poolse devies op hun banieren: „Voor uw vrijheid als de onze" hebben de Poolse soldaten gestreden voor de be vrijding van Frankrijk, België en Nederland. Maar 't laatste doel: de bevrijding van Polen is helaas niet befpjM. Polen ging opnieuw onder in slavernij. De offers, door de Poolse strij ders gebracht, zijn niet vergeefs geweest, want zij, die niet willen terugkeren naar het door de Rus sen bezet vaderland, hebben in Nederland een tweede vaderland gevonden. Hoewel wij voor de eerste maal na de oorlogsdagen hier zijn, on derhouden wij met Zeeuws-Vlaan- deren warme vriendschapsban den, daar wij jaarlijks te gast zijn in Axel en aldaar de graven van onze gevallen kameraden bezoe ken. Ontroerd door de plechtige kerkdienst was spreker ook door de wijze waarop de bevolking van Zaamslag de bevrijding van haar dorp herdacht. Spreker besloot met een dronk te wijden op de groei en bloei der gemeente Zaamslag en op de vriendelijke ontvangst. In ons volgend nummer volgt het verslag der feestelijkheden. voelen er lich zeer goed bij en zijn dankbaar voor 3 maal daags een mespunt Vraagt Uw Apotheker of Drogist Het mag wellicht vreemd klin- Zuidzande wegens het onder ken, maar West Zeeuws Vlaande- houdswerk aan Potjes. Ookdeze ren lijdt thans onder de wegsver- beteringen. Reeds enige tijd is de doet Zuidzande aan. De dienst Oostburg—Potjes—Groede— in de rijksweg SchoondijkeBres- kens af te snijden, waardoor een in de winter zeer gevaarlijk ge deelte wordt verbeterd. Het vele grondverzet, dat hieraan is ver bonden eist langdurige werk zaamheden. Door de plaatsing van stoplichten ontstaat geregeld oponthoud voor het verkeer. Ook tussen Oostburg en Draaibrug bij de z.g. Liter wordt een slecht ge deelte rijksweg onderhanden ge nomen. De betonresten van de langs de kust bij Cadzand opge ruimde bunkers worden hier aangevoerd en op de oude weg ge deponeerd, waarop straks een as- phaltlaag wordt aangebracht met borduren, zodat een verend weg dek wordt verkregen. Ook in het rampgebied heeft men door het aanbrengen van diverse lagen dit nieuwe systeem met succes toe gepast. Het gedeelte bij de Liter maakt hierdoor een uitzondering op de overal gelegde nieuwe be- tonwegen Bovendien is de pro- bracht met een vijvertje waarin vjnc;e bezig met onderhoudswerk Rijkswaterstaat bezig de bochten Breskens is nu uitgevallen, aan n i Jii'lT~>„.In I/rzr\lz-b'Qrilonof HO nQCCQ. goudvissen zwommen. Bepaald kunstig was het door slingers en papier vervaardigde miniatuur vliegtuig. Het geheel maakte een feeërieke aanblik, vooral toen bij het invallen van de duisternis de e'lectrische verlichting werd ont stoken. Reeds vroeg in de morgen ont- nabij Potjes op de weg Sluis Breskens. Door deze werkzaamheden is een ingewikkeld vervoerssysteem ontstaan. De dienstbussen van de S.B.M. kunnen kiezen tussen het volgen van de polderwegen op de route AardenburgOostburg, doch het gevaar voor de grote gezien de Knokkedienst de passa giers in Zuidzande opneemt. De omweg is groot. Passagiers van Oost-burg naar Cadzand doen zelfs Sluis aan. De omleggingen zullen tot 1 Novem ber a.s. duren. De tarieven blij ven gelijk, doch de ritten duren wat langer. De S.B.M. ziet zich bovendien geplaatst voor de op gave de boot te Breskens tijdig te halen. Ook de verbinding van Sluis naar Westkapelle in België dient aan te sluiten aan de tram naar Brugge, anders missen ar beiders weer de verbinding naar huis. De Italiaanse premier, Scelba, heeft Zaterdag een verzoek tot ontslag van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Piccioni, aanvaard, aldus is van gezagheb bende zijde te Rome vernomen. Naar verluidt, heeft Piccioni de premier medegedeeld, dat hij besloten had zijn functie op te geven om als gewoon burger zijn zoon Piero te kunnen verdedigen, die een rol zou hebben gespeeld in het Italiaanse verdovingsmid- delenschandaal. Piccioni, een 62-jarige advocaat, is één van de leiders van de Chr.- democratische partij. In vroegere kabinetten van De Gasperi be heerde hij de portefeuille van Justitie. DE 200.000ste OP MINIATUUR WALCHEREN. Zaterdagavond om half tien meldde zich bij Miniatuur Walche ren te Middelburg de 200.000ste bezoeker. Het was mevr. P. den Dekker-Fierloos uit 's-Graven- polder, die een bedrag van ƒ200 in waardebonnen en een horloge in ontvangst mocht nemen. Haar buurvrouw bezoekster num mer 199.999 en haar man, bezoe ker nummer 200.001 kregen elk een waardebon van 25. De voorzitter van de Stichting Nieuw Walcheren noemde dit bezoekersaantal van 200.000 sinds de 25e Juli, toen H. M. de Koningin Miniatuur Walcheren opende, een gunstig resultaat, dat een aanwijzing geeft voor de voortzetting. Door dit grote be zoekersaantal ontstaan overigens niet alleen fondsen voor deze voortzetting in de toekomst, maar ook fondsen voor het werk van de Stichting Nieuw Walche ren, namelijk „de bevordering van Walcherens welvaart". Er zijn nog tal van projecten aan te vatten, zo verklaarde de voor zitter, notaris J. L. Verhagen uit Vlissingen. Hij deelde tenslotte mede, dat het in de bedoeling ligt om zo mogelijk Miniatuur Walcheren volgend jaar reeds in April of Mei te heropenen. ARBEIDERS LIETEN LUIK OPEN STAAN: BEJAARDE MAN VIEL ER IN. Twee arbeiders van de water leidingmaatschappij hebben te recht gestaan voor de Amster damse rechtbank omdat zij wa ren beschuldigd, van het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld in vereniging. Zij hadden op 15 Mei j.l. in een woning aan de Burgemeester de Kievitstraat in Diemen bij werkzaamheden aan de waterleiding een vloerluik in de gang open laten staan, waarin een 80-jarige slecht zien de man was gevallen, toen hij zich door de voordeur naar bui ten wilde begeven. De officier van Justitie, mr A. Grote hoeveelheden melk, meel en rijst worden dagelijks door de bewoners van Dibrugarh in N.- Asam, wier huizen worden be dreigd door het wassende water teld, dat er niemand thuis was; W. Holsteijn, eiste tegen de 59- jarige fitter J. H. G. uit Amster dam, die hij de grootste verant woordelijkheid toeschreef, een geldboete van dertig gulden. De 37-jarige grondwerker J. V. even eens uit Amsterdam hoorde ƒ20 boete tegen zich eisen. Als getuige werden gehoord de buurvrouw, die, de werklie den had meegedeeld, dat er in het bewuste pand niemand thuis was en dat zij machtiging had gekregen de mannen binnen te laten zoals zij ook verklaarde alsook de bejaarde man, die met behulp van de verdachte V. de trappen van het. paleis van justitie werd opgedragen. Deze verklaarde, dat hij bij zijn val in het één meter diepe gat zijn schouder had gebroken en ongeveer vier weken in een zie kenhuis had vertoefd. De ver dachten verweerden zich door te verklaren, dat zij van mening waren geweest, dat er niemand uit het huis had kunnen komen, wijl de buurvrouw hun had ver van de Brahmapoetra, in de ri vier uigestort. Iedere dag be geven mannen en vrouwen uit alle standen zich, beladen met „offeranden", in optocht naar de boorden van de woedende rivier om haar te „voeden" en zodoende te trachten haar tot bedaren te brengen. De Brahmapoetra, die reeds een deel van de stad heeft verzwolgen, heeft zich echter tot dusver nog niet laten vermurven. Twee jeugdige Britse soldaten, die 2 Juni j.l. in dronkenschap een Oostenrijkse koopman met revolverschoten hebben gedood en vijf andere personen, waaron der een schildwacht van hun ka zerne, hebben gewond, zijn door het Engelse militaire gerechts hof te Wenen tot de dood door ophanging veroordeeld. Het hof zag evenwel verzach tende omstandigheden in de jeugd (19 en 20 jaar) der veroor deelden en hun goede gedrag vóór het misdrijf, weshalve het heeft aanbevolen hen gratie te schenken. Die grondwerker had wel de wacht vóór de deur van de wo ning gehouden, toen de fitter in het andere huis onder de vloer de reparatiewerkzaamheden uit voerde. De raadsman van verdachte V. zeide van mening te zijn, dat zijn cliënt niet „hoogst roekeloos en hoogst onvoorzichtig" heeft ge handeld. De fitter werd niet door een advocaat bijgestaan. De rechtbank zal 1 October a.s. vonnis wijzen. TRAGISCH ONGEVAL. Een bakkersknecht die rustig rechts van de weg naast zijn kar stond heeft door een triest onge luk de dood gevonden. Op de hoek van Minckelerstraat en Ka- merlingh Onnesweg te Hilver sum botste Donderdagmiddag 'n bus van de N.B.M. tegen een zwaar met stenen beladen opleg ger. Deze kantelde enige malen en kwam tenslotte bovenop de bakker, de 27-jarige P. van K. uit 's-Gravenland terecht. Deze is in de nacht van Donderdag op Vrij dag aan de opgelopen verwondin gen overleden. MUZIEKCONCOURS TE MOERBEKE-WAAS. Aan het ter gelegenheid van de herdenking van haar bevrijding werd Zondag te Moerbeke-Waas een muziekconcours gehouden, waaraan o.m. deelnamen de har monie „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent, en de „Harmo nie Terneuzen." Alle deelnemende gezelschappen hadden drie werken moeten in zenden, overeenkomende met hun afdeling, waaruit de jury bij het betreden van de kiosk een keu ze deed. „De Verenigde Vrienden" kre gen de opdracht „Spanische Skiz- ze" te spelen, een nummer, dat in Nederland geklasseerd staat in de ere-afdeling. Onbegrijpelijk was de inzet van de hierin optredende solist on juist, zodat de dirigent, de heer Mannaert, genoodzaakt was af te zwaaien, en opnieuw te beginnen, hetgeen natuurlijk invloed had op de beoordeling der jury. Hoe wel daarna het werk stijlvol ten gehore werd gebracht, kon het gezelschap slechts 70 punten ver werven, waardoor het gezelschap weliswaar een eerste prijs ver wierf, doch met een rangschik king in de le afdeling. De Harmonie Terneuzen," on der leiding van de heer Meijers, ontving de opdracht „Fantasie Ballet" van Thiry te vertolken. Na afloop kende de jury het gezelschap 76 punten toe, geklas seerd in de eerste afdeling. Na beëindiging van het verplich te nummer maakte elk gezelschap een korte muzikale wandeling naar het hun toegewezen club lokaal. Opening handwerkafdeling der firma Van den Bruele. Zaterdagmorgen werd in de Brouwerijstraat het lint doorge knipt en daarmede was de ope ning van de speciale handwerkaf deling van het Wol- en Kousen huis Van den Bruele een feit ge worden. Wat hier in een korte spanne tijds is gewrocht mag ieders bewondering hebben. Het smaakvolle geheel getuigt van een juist inzicht van de on dernemer, de heer F. Koulen. Reeds vanaf de straat heeft men een overzicht van al hetgeen zich in de winkel bevindt, zodat de winkel tevens één etalage is. De winkel, uitgevoerd in groen zwart gevlamde tegels en geschil derd in een lichte crème-kleur, doet warm aan en leidt via een fraai aangelegde stenentrap naar het „oude" gedeelte van de zaak. In de handwerkafdeling bevindt zich een zitje om het de dames bij het uitzoeken van patronen voor Smyrna-, Soedan-, Kelim-, doorstopwerk etc. gemakkelijk te maken, een zelf ontworpen toon bank, die een efficiënte en vlugge bediening waarborgt, terwijl aan de wand rekken met Smyrna, en Soedanwol zijn aangebracht. Vele bloemenmanden gaven op de openingsdag een feestelijk ca chet aan de zaak. 's Avonds richt ten een tweetal schijnwerpers hun stralenbundels op de nieuwe aanwinst. Moge deze uitbreiding bijdra gen tot een verdere groei van de firma Van den Bruele. 's-Avonds als het kampvuur brandt. Dit was één van de talrijke ge liefkoosde trekkersliederen die opklonken, toen de ongeveer 60 opgekomen sportvrienden en vriendinnen des avonds laat j.l. Zaterdag hier op het sportter rein van de V.V.Z.F. om 't kamp vuur verzameld zaten. Er waren evenveel Vlamingen als Zeeuwen. Een welbestede namiddag doorgebracht in De Bleije Haghe lag achter hen, die in de aller prettigste sfeer verliep, niette genstaande het slechte weer buiten. Allerlei gezelschapsspelen wer den daarbij beoefend en zelfs kwam het tot een voetbalwed strijd NederlandBelgië, waarbij door plooiden zich de nationale vlag bussen is zodanig, dat de directie op de toren, en wapperden van het gemeentehuis naast de vader landse driekleur, de Poolse vlag HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zonder Sluier". Concertgebouw, 8 uur: „Het legioen der verraders". Bethel, 7.30 uur: Evangeli- Leger des Heils: Bazar. MORGEN: TERNEUZENLuxór-Theater, 8 uur: „The Jazz Singer". Bethel, 7.30 uur: Evangeli- Leger des Heils: Bazar. voorkeur heeft gegeven aan een grote omweg. De passagiers wor den nu van Aardenburg uit via Draaibrug naar Sluis, over Zuid zande naar Oostburg en zo verder naar Breskens vervoerd. Terug gaat het langs hetzelfde parcours. De Knokke-dienst ziet zich op de weg naar Breskens en terug ge plaatst voor de omlegging over BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Uit een opgave in de Staats courant van Vrijdag blijkt, dat in de week van 5 tot en met 11 September j.l., 4 gevallen van kinderverlamming zijn aangege ven, n.l. telkens een in Dantuma- deel, Brummen, Heerde en Roer mond. Voorts werden o.m. aan gegeven 126 gevallen van rood vonk. ARVI KIVIMAA. HOOFDSTUK XVIII. Liisa is meesteres van Telkka- vaara. Haar verhuizing van het eiiand is door anderen geregeld. Zij weet er eigenlijk niets van, hoe dat in zijn werk gegaan is, alles gebeurde buiten haar om. Toen de mannen van Tervala de mare van Nestori's dood op Pernasaari brachten, viel zij in onmacht. Zij had de gehele nacht met waken doorgebracht. Bijge komen, wist zij niet beter, of ook het kind was gestorven. Noch tans leefde het, zijn toestand had zich zelfs ten gunste gekeerd, de crisis was voorbij. „Ik wil weg ik wil hier van daan...." Dit zei ze herhaalde lijk, onbedaarlijk wenend. Eerst kwam haar vader, daar na de oude man van Telkkavaa- ra. Zij troffen Liisa in rampzali ge toestand aan, gebroken, niet bij machte, voor het zieke kind te zorgen. De oude besliste, haar direct naar Telkkavaara over te brengen. Geholpen door de snik kende Alvina, pakte hij zelf het kind in doeken. Zo aanvaarden ze de overtocht. De volgende morgen zorgde het volk van Tervala voor het tran sport der bezittingen en goede ren. Nestori's paard werd naar Telkkavaara overgebracht. Zo wilde de oude het. De koe gaf hij aan Alvina ten geschenke. Het manvolk uit de buurt dreg de Vehkajarvi af. Pas op de der de dag werd Nestori's lijk gevon den op een afgelegen plaats aan de noordzijde van het meer. On derstromen hadden het daarheen gevoerd. Het was toevallig de be manning der boot waar de smid in zat, die het lichaam ophaalde. Toen het binnenboord getrokken werd, ontblootte Jere het hoofd en de anderen volgden zijn voor beeld, eerbiedig zwijgend. Over Nestori's gelaat lag een verheven uitdrukking van rust, zender een spoor van doorgesta ne doodstrijd. Zijn ledematen waren gestrekt, verstijfd. Men kon hem zo in de kist leggen. De begrafenisstoet was zó groot als men in het dorp zelden gezien had. Ieder kende de tragische bij- onderheden van zijn dood: Hij was omgekomen bij een poging om in noodweer geneesmiddelen te halen voor zijn doodzieke kind. Over zijn weergaloze onver schrokkenheid deden veel verha len de ronde. Ingewijden wisten onderandere te vertellen, dat de branding de boot ettelijke keren op de kant teruggesmeten had, voor Nestori hem te water kreeg. Toch had hij doorgezet, hij had het aangedurfd, van wal te ste ken. Bezadigde ouderen waren van mening, dat het roekeloos, onbe zonnen van hem was geweest; ondanks alles bad hij moeten wachten, tot de storm wat ge luwd was. Maar de jongeren von den dat kletspraat. Nestori, door het geweld der elementen te trot seren, groeide in hun oog tot een heldenbeeld. Onder de belang stellenden op het kerkhof zag men dan ook buitengewoon veel jong manvolk. De dominee had een aandach tig gehoor, toen hij bij de open groeve sprak over dit exempel van bereidheid tot bet hoogste offer: af te zien van zich zelf, tot behoud van anderer leven. Voor Serafiina was de lengte der stoet en de talrijke bewijzen van deelneming met het smarte lijk verlies van Nestori, een gro te troost, te meer, daar zij wel wist, dat het haar dochter mate rieel aan niets zou ontbreken. Liisa was verstrakt, apatisch. ze zag en hoorde nauwelijks, wat ei om haar heen plaatshad. De verwanten kregen de indruk, dat het herstel van Leo haar niet aanging. Verwezen ,als 'n slaap wandelaarster, bewoog zij zich tussen de mensen, starogend, zon der iets te zien. In luttele weken veranderde de bloeiende jonge moeder tot een vrouw van mid delbare leeftijd. Haar opperhuid werd kleurloos, die spande als een dun glazuren vlies over haar jukbeenderen. Broos waren haar schale, knokige handen. Haar ouders en ook de boer zaten er over in, of het haar niet naar het hoofd geslagen was. Zodra zij en het kind in Telkkavaara aange komen waren, liet de boer dan ook door een knecht de dokter van het naburige dorp er bij ha len. In de boer ontwaakte, juist door zijn nieuwe zorgen, de oude geest tot handelen en initiatief. Het volk verwonderde zich over zijn energie te midden van zijn zware beproeving. De dokter onderzocht het kind en kon de verzekering geven, dat het er gauw helemaal bovenop zou zijn. Liisa schreef hij een kalmerend middeltje voor. Aan de oude vroeg hij, of hij ook iets voor zijn zenuwen wilde hebben. Maar de boer antwoordde niet: hij beschouwde die vraag als een misplaatste grap. (Wordt vervolgd). de eindstand 83 voor de Hol landse trekkers was. De jeugdherberg-vader, de heer De Groot, gaf hierbij leiding. Des avonds werd door hem een frag ment voorgedragen uit een be schrijving over een vluchtelin genkamp in Duitsland, dit met de bedoeling steun te verlenen aan een steunactie die voor dit doel wordt op touw gezet. Zondagochtend werd door de gezamenlijke in de Bleije Haghe gebivakeerde trekkers een oriëntatietoeht in de omgeving van Axel ondernomen. Ongeval. De ongeveer 30-jarige fabrieks arbeider J. C. die op de l'Azöte te Sluiskil werkzaam is, zou j.l. Zaterdagavond naar zijn werk rijden. Op de Kinderdijk (nabij pension-Faas) kwam hij in bot- ising met een (blijkbaar uitge broken) paard, dat onbeheerd in het duister rondliep. Het gevolg was, dat hij deerlijk gewond werd en zijn motorrijwiel vrij zwaar beschadigd. Het slachtoffer moest met een hersenschudding naar het R. K. ziekenhuis te Sluiskil worden vervoerd. Motorschip „Yenisei" over gedragen. In de buitenhaven te Vlissin gen is het 7500 ton metende motorschip „Yenisei", dat ge bouwd is op de werven van de Kon. Mij. „De Schelde" overge dragen aan de Russische op drachtgeefster de „Transmash Import". Daarbij is o.a. het woord gevoerd door de directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, die de bijzon der prettige samenwerking met de Russische maatschappij tijdens de bouw in herinnering bracht. Hij richtte woorden van dank tot „Loyds Register", de scheep vaartinspectie en de onderaanne mers. Als herinnering aan de bouw van de eerste Russische schepenserie te Vlissingen bood de heer Hupkes aan de „Trans mash Import" en aan de Russi sche handelsdelegatie in Neder land een reeks van drie fotoboe ken aan, die een overzicht geven van de bouw dezer schepen. Aan de heren Klinenko van de han delsdelegatie overhandigde de heer Hupkes een oorkonde die in het Nederlands en het Russisch herinnert aan de samenwerking gedurende vele jaren bij de bouw van deze schepen. Namens de „Transmash Im port" werd het woord gevoerd door de heer T. N. Gourov, die kortgeleden in Rusland was ge weest en daar mensen had ont moet, die met de reeds afgele verde schepen varen. Men is over deze schepen tevreden. Op de drie thans nog te bouwen sche pen zullen enige verbeteringen worden aangebracht, waardoor ze nog bruikbaarder zullen worden. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag omstreeks half twee reed de heer Joh. van Doorn op zijn motorrijwiel, komende uit de richting Stoppeldijkveer, op de voorrangsweg naar Zaamslag. Toen hij het kruispunt op het Zaamslagveer voorbij zou rijden, kwam uit de richting Kijkuit een vrachtauto, bestuurd door de chauffeur T. uit Kijkuit, deze grote weg opgereden. Het gevolg was, dat een botsing ontstond tussen vrachtauto en motorrij wiel, waardoor de heer v. D. van zijn motor werd geworpen en een bloedende hoofdwonde op liep en zijn motor licht werd be schadigd. BRITSE MAJOOR KREEG BIJ SLAG OM ARNHEM VERLOREN SIGARETTENKOKER TERUG. Ter gelegenheid van het feit, dat het tien jaar geleden is, dat de Airborne luchtlandingen ge schiedden, wil het Arnhems ge meentebestuur een bijzondere daad stellen. Deze kan, naar ge zegd wordt, bestaan in het stor ten van een bedrag van 500 pond sterling in het „Airborne Forces Security Fund" te Londen, een fonds, ingesteld ter ondersteuning van de invalide oud-militairen behoord hebbende tot de Britse luchtlandingsdivisie. Namens het A.F.S.F. heeft gen.- majoor R. E. Urquhart, de bevel hebber der destijds in deze om geving gelande parachutisten het Arnhemse gemeentebestuur ver rast met een boek, dat is uitge geven in 1721 en de volledige rechtskundige werken bevat van Joannes en Fredericus van den Sande. Deze laatste is o.a. ook burgemeester van Arnhem ge weest. Van beiden was reeds 'n aantal werken in de gemeente bibliotheek van Arnhem aanwe zig. Het thans aangeboden boek is eerst onlangs in Rhodesia Z. Afrika gevonden door een voor malig airbcrne-off icier. Voorts heeft majoor Llewddlyn Weddy zijn zilveren sigarettenko ker in Arnhem in ontvangst kunnen neimen. Dit familiestuk was hij verloren in de slag om Arnhem in September 1944. Het werd destijds teruggevonden bij opruimingswerkzaamheden in de Oranjestraat aldaar door een lid van het Roode Kruis, die de ko ker heeft bewaard. Nasporingen om de eigenaar te vinden, had den aanvankelijk geen resultaat. Via de Airborne Forces slaagde men er uiteindelijk in en zo heeft men deze aan de Britse majoor ter hand kunnen stellen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2