Lord Ismay over de groei der N. A. V. O. Josjida niet voor parlementscommissie verschenen De Raad van Europa Dulles in zijn land terug Sluiting van de zitting der Staten-Generaa! Verklaring van Tito WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Minister van Defensie van Laos vermoord Prins Bernhard waarschijnlijk morgen naar Zuid-Afrika salons „robert" Israëlische verklaring over het Palestijnse vraagstuk October gebedsaiondag voor Israël Martino nieuwe Italiaanse minister van buitenlandse Zaken Nederlander in Spanje bestolen Korea-detachement wordt gerepatrieerd De strijd tussen nationalistisch en communistisch China Zeepost De gezondheidstoestand van de Paus De wervelstorm boven Japan De legering der Russische luchtmacht Een zeldzame oude Bijbeluitgave mnkerlng bfj Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abopnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3527. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags lihst „Vijf jaar geleden begon de N.A.V.O. met twaalf divisies, thans kan zij er, zo nodig, hon derd onder de wapenen roepen. In 1951 beschikten wij over vijf tien vliegvelden, thans zijn er 125 en nog veertig in aanleg", aldus verklaarde lord Ismay, secretaris generaal der Noordatlantische verdragsorganisatie, Zaterdag op een persconferentie te Estoril, in Portugal, waar vandaag een N.A.V.O.-tentoonstelling wordt geopend. Hij vervolgde: „Doch de meest waardevolle vooruitgang is ge boekt op een terrein, dat niet met cijfers kan worden benaderd: op elk gebied heeft zich een sterk gevoel van saamhorigheid onder de staten-N.A.V.O.-leden ontwik keld". WEST DUITSLAND. Lord Ismay legde er nog eens de nadruk op, dat toelating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. slechts kan geschieden met in stemming van alle staten-leden, daar de N.A.V.O.-raad het hoogste orgaan zijn beslissin gen uitsluitend bij eenstemmig heid neemt. GOA. In antwoord op de vraag, wel ke de houding der N.A.V.O. zou zijn, indien het N.A.V.O.-lid Por tugal de organisatie zou willen inschakelen in zijn geschil met India over de Portugese kolonie Goa, verklaarde lord Ismay dat Goa buiten het gebied ligt, dat in artikel vijf van het N.A.V.O.-ver- drag wordt genoemd als in aan merking te komen voor gemeen schappelijke verdedigingsmaatre gelen. Aan de andere kant is in arti kel vier bepaald dat de staten- N.A.V.O.-leden elkander zullen raadplegen, indien een van hen meent dat zijn territoriale on schendbaarheid wordt bedreigd. „Indien de Portugese regering van mening is dat dit artikel van toepassing is op haar grondge bied, kan zij, met een beroep op het hierin bepaalde, om onderling overleg der N.A.V.O.-leden over de kwestie-Goa verzoeken", be sloot lord Ismay. De minister van Landsverdedi ging van Laos, Kou Voravong, is Zaterdagavond door terroristen te Vientiane vermoord. Voravong maakte deel uit van het in Maart j.l. door premier prins Soevanna Phoema gevorm de kabinet. Naar later gemeld, werd had den opstandelingen twee bom men door een openstaand raam van het huis van de vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Phoei Sananikone, ge worpen. Bovendien hadden zij van de tuin uit geschoten. In het huis werd een partij gehouden. Sananikone werd licht gewond. De vrouw van 'n hoge ambtenaar van Buitenlandse Zaken werd zwaar gewond. De aanvallers zijn ontkomen. Z.K.H. Prins Bernhard zal waarschijnlijk morgenmiddag zijn reis naar Zuid-Afrika beginnen hij reist per regeringsdakota. Dinsdagmiddag zal de Prins te voren, zoals bekend, aanwezig zijn bij de opening van de zitting der Staten-Generaa] en daarna met H.M. de Koningin en de oud ste twee prinsessen een rijtoer door 's-Gravenhage maken. Het officiële bezoek, dat Prins Bernhard binnenkort aan Zuid- Afrika zal brengen, wordt aldaar in alle geledingen der maatschap pij met levendige belangstelling tegemoet gezien. Bij dit eerste bezoek van een prins van het vorstengeslacht der Oranje's aan een land, welks inwoners voor het grootste ge deelte van Nederlandse afkomst zijn, zal op talrijke wijzen uiting worden gegeven aan het medele ven der bevolking hiermede. De plaatselijke pers verheugt zich zonder uitzondering op het bezoek van de Prins. Zij be schrijft zijn geschiedenis en die van Koningin Juliana in talrijke artikelen en foto's. Zo wijdde het voornaamste dagblad van Johannesburg, „The Star", Zaterdag een gehele pa gina aan het leven van het Ne derlandse koninklijke echtpaar, welks belevenissen sinds hun huwelijk werden beschreven. Hierin wordt tevens aandacht geschonken aan de getrouwe en moedige houding van Prins Bern hard in de sombere dagen van Mei 1940, toen het Duitse leger Nederland binnenviel. In gezaghebbende kringen te Pretoria legt men er de nadruk op, dat het komende bezoek van de Prins der Nederlanden er slechts toe kon bijdragen de tra ditioneel reeds hartelijke betrek kingen tussen Nederland en Z. Afrika nog meer te versterken. kapper mei hel aparte cache! I markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. De Israëlische ambassade te Londen heeft, in een Zondag uit gegeven verklaring, een beroep op de Westerse mogendheden ge daan om hetzij aan Israël en zijn Arabische nabuurstaten wapens in gelijke hoeveelheden te leve ren, hetzij de wapenleveringen afhankelijk te stellen van een „volledig staken van alle vijandi ge handelingen". De verklaring is uitgegeven in antwoord op het memorandum, dat diplomatieke vertegenwoor digers te Londen van acht Arabi sche staten Vrijdag j.l. op het Britse ministerie van Buitenland se Zaken aan minister van staat Selwyn Lloyd hebben overhan digd. In de Israëlische verklaring wordt o.m. gezegd: „Indien er wapens aan de Palestijnse staten worden geleverd, moeten Israël en de Arabische staten evenveel ontvangen, opdat het machteven- wicht niet wordt verstoord ten bate van hen, die er voortdurend op uit zijn Israël te vernietigen. Het is niet meer dan natuurlijk dat, na vijf jaar van onophoude lijke Arabische strooptochten op Israëlische gebied, hetgeen ge paard gaat met moord en plunde ring, het Israëlische volk van tijd tot tijd besluit terug te slaan en dit te meer, omdat er geen enke le aanwijzing is, dat de Arabische regeringen ook maar iets doen om een einde aan de schandelijke practijken te maken. De regering van Israël blijft er van overtuigd, dat de oorsprong der moeilijkheden gezocht moet worden in de voortdurende Ara bische schendingen van de Israë lische grenzen en dat de Arabi sche staten verantwoordelijk zijn voor de huidige stand van zaken. En wat betreft het vraagstuk der uit Palestina gevluchte Ara bieren: de Israëlische regering heeft zich reeds begin 1949 bereid verklaard dit probleem te bespre ken als onderdeel van algehele vredesonderhandelingen. Zij heeft ook verklaard te willen helpen bij De Japanse eerste-minister, Josjida, is Zaterdag niet voor de parementscormmissie die een on derzoek instelt naar beschuldi gingen van corruptie van rege ringsambtenaren, verschenen. Hij deelde de commissie mede, dat hij voor zijn overzeese reis niet in staat is gehoor te geven aan een oproep tot verschijning. Josjida zal op 26 September ver trekken. Indien de commissie zulks wenste, was hij wel bereid getui genis af te leggen na zijn terug keer in November. Het niet gehoor geven aan een ook Elk jaar is de eerste Zondag van October bestemd tot gebeds zondag voor Israel. De raad voor de verhouding van kerk en Israel van de Ned. Herv. Kerk rekent er op dat in ieder Hervormd kerkgebouw op die dag het ge In dit jaar wordt de prediking in vele gemeenten gevat in het raam van de actie: „De grote trek". Het is de bedoeling dat de prediking op 3 October hierin organisch haar plaats vindt, en zo een nieuwe liefde voor de bij bel wordt geboren, ook als het Boek, dat God ons heeft willen schenken door de handen van 't volk Israel. oproep tot verschijning voor 'n parlementscommissie is in Japan een strafbaar feit, wat voor de commissie, waarvan de meerder heid uit aanhangers van de op positie bestalat, aanleiding was te besluiten tot een gerechtelijke actie tegen Josjida. Voordat Jos jida voor de rechtbank te Tokio kan worden gedaagd, moet hijzelf als eerste-minister toestemming voor het proces geven, omdat 't een minister betreft. Het delict kan worden gestraft met een boete en een gevangenis, straf van ten hoogste een jaar. De commissie nam een resolu tie aan, waarin wordt geëist, dat Josjida zijn reis door Europa en Amerika afgelast. Als Josjida „naar het buiten land durft te gaan en de rijks dag en het -volk durft te nege ren, zal de oppositie niet ver antwoordelijk zijn voor de even- tuële gevolgen van zijn reis", aldus de waarschuwing van de oppositiepartij en Leiders van Josjida's liberale partij verklaren, dat de premier liet te druk heeft otn voor het parlement of een parlements commissie te verschijnen. Wel organiseerde Josjida Vrijdag een ontvangst, waarop hij over zijn reis zo-u praten, doch daar op verschenen slechts liberale aanhangers. De raad vor de verhouding van het op korte termijn vinden van I kerk en Israel dringt er nu op een woonplaats voor deze vluch- aan, dat op deze 3 October in alle telingen in de Arabische landen, gemeenten een collecte voor zijn En tenslotte heeft Israël sinds arbeid zal worden gehouden, 1948 ruim 300.000 Joodse uitge.want het butget is gestegen, me- wekenen uit Mohammedaanse de doordat de deelneming aan de landen opgenomen", aldus de te arbeid in het hospitaal te Tibe- Londen uitgegeven Israëlische rias financieel zwaarder is gaan verklaring. drukken. Tijdens het debat van de raad van Europa over de Europese in tegratie en defensiepolitiek heeft de Nederlandse afgevaardigde H. A. Korthals (VVD) gezegd niet te geloven, dat de eenvoudigste oplossing van het verdedigings- vraagstuk, namelijk de opneming van Duitsland in de N.A.V.O. als gelijkgerechtigd lid met volledige souvereiniteit, enige kans maakt. De Nederlandse Katholieke afge vaardigde Fens heeft zich Vrij dagavond in dezelfde zin geuit. De heer Korthals wees op de noodzakelijkheid van een oplos sing, die zowel voor Engeland als voor Frankrijk aanvaardbaar zou zijn. Daarbij zal hoezeer hij dat ook betreurt, heel veel water- in de bovennationale wijn moeten worden gedaan, want Groot-Brit- tannië wenst geen bovennatio nale organen en de geneigdheid daartoe in het Franse parlement schijnt heel wat geringer te zijn dan men op grond van de discus sies te Straatsburg wel eens heeft verondersteld. Het is echter een winstpunt, zei hij, dat er zeer veel grotere belangstelling van Engeland is gekomen. Dit is be grijpelijk, niet alleen, omdat En geland grote belangen heeft bij een goede verdediging van het vasteland, maar ook omdat het er bij geïnteresseerd is „dat de Westeuropese continentale sta ten elkaar zullen blijven begrij pen en dat er niet een wanhoops- De 54-jarige liberaal Gaetano Martino, minister van Onderwijs in de regering-Scelba, is tot mi nister van Buitenlandse Zaken van Italië benoemd. Zijn voorganger Piccioni is af getreden omdat zijn zoon Piero werd genoemd i.v.m. het schan daal der verdovende middelen te Rome. Aan deze zoon is, tezamen met nog drie anderen, zijn pas poort ontnomen. De advocaat van Piero Piccioni heeft medegedeeld dat de naam van diens vader voorkomt op een lijst van elf personen, die bereid zijn onder ede te verklaren, dat Piero op de dag, dat de 25-jarige Wilma Montesi op een eenzaam Romeins strand stierf naar ge zegd wordt tengevolge van een overmatig gebruik van verdoven de middelen ziek te bed lag. politiek wordt gevoerd in deze zin, dat een der staten nauwere relaties met Rusland zal aan gaan". De afgevaardigde drong er op aan, dat men thans bij de behan deling der defensie de politieke integratie terzijde laat. „Laat ons, wijs geworden uit de lessen der ervaring, niet het een met het an- De heer Niers uit Almelo is tij dens zijn vacantiereis in Barcelo na (Spanje) bestolen. Hij raakte zijn geld en de papieren van zijn auto kwijt. De heer N„ die altijd zijn tas met papieren en geld bij zich hield, had deze op de bewuste dag in de auto laten liggen, omdat hij zich slechts even zou verwwijde- ren. Toen hij na ongeveer vijf mi. nuten terugkeerde, bleek de dief zijn zijn slag reeds te hebben ge slagen. Met heel veel moeite heeft de Almeloër de auto weer in Ne derland kunnen krijgen. De heer N. werd bestolen toen hij op terugreis van zijn vacantie- tocht was. De hoeveelheid gesto len geld is dan ook niet zo groot. Hij heeft echter weinig hoop dat hij het geld en de papieren terug zal krijgen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles is uit Londen in zijn land teruggekeerd. Hij zei bij aankomst dat nog geen aanvaardbare vervanging voor de E.V.G. tot volledige ont wikkeling is gekomen. Maar hij hoopt op iets „ter rechtvaardi ging van een voorvergadering van ministers van Buitenlandse Zaken aan het einde van deze maand". Dulles en Eden werden het er te Londen over eens, dat deze ver gadering van negen landen moet worden gehouden om te spreken over de wijze, waarop West Duitsland bij de verdediging van het Westen kan worden ingescha. keld. Dulles verklaarde te vertrou wen, dat West Duitsland een poli tiek van wijs beleid en gematigd heid zal volgen. Hij gelooft, dat het Amerikaanse volk over het algemeen met bondskanselier Adenauer eens is, dat de Duitse souvereiniteit moet worden her steld. Ambtenaren van het State De partment verklaren zeer tevreden te zijn over Dulles' besprekingen in West Duitsland en Engeland. Zij geven toe dat er nog menings verschillen bestaan, vooral over de door Frankrijk geëiste garan ties tegen een herleving van een Duits militarisme, maar menen dat een hechte basis is gelegd voor een succesvolle conferentie van negen te Londen, thans vast gesteld op 27 September. der in verband brengen. Men schaadt dan beide", zei hij. Hij wilde wel, dat de strijd voor de politieke integratie wordt voort gezet, maar als iets afzonderlijks. Intussen zouden we naar zijn me ning al veel gewonnen hebben, als het mogelijk zou zijn een Europees leger te scheppen met een ministers-comité dat geen eenstemmigheid behoeft, maar beslissen kan met een gewone of een gekwalificeerde meerderheid. Hij hoopte, dat zulk een stelsel ook voor Groot-Brittannië aan vaardbaar zou kunnen zijn. De heer Korthals zou gelukki ger zijn geweest als een krachtig bovennationaal gezag geschapen had kunnen worden. Maar, zei hij, nu de omstandigheden dit niet toelaten, moet met minder genoegen worden genomen. Hij verklaarde, dat hij tegen de resolutie van de algemene com missie zal stemmen, omdat deze te veel mogelijkheden van ver schillende interpretatie openlaat. Dee Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft verklaard, dat, indien West- Duitsland niet herbewapend wordt, de Amerikanen hun troe pen uit Europa zullen terugtrek ken. De Belgische minister van rumpeerde Spaak met de woor den „Is dat waar?" Spaak ant woordde „Dat geloof ik beslist". Spaak zeide, dat men niet moet vergeten, dat er zowel in Europa als Amerika een publieke opinie is. Geen Amerikaanse regering zou kunnen verklaren, waarom Amerikaanse troepen in Europa nodig zijn, indien de Europeanen zelf tegen een Duitse deelneming aan de verdediging zijn. Naar aanleiding van de recente politieke en militaire ontwikke lingen zullen verschillende mo gendheden, die na de oproep der Verenigde Naties troepen naar Korea zonden, overgaan tot ge hele of gedeeltelijke terugtrek king dezer troepen. Onder de le gereenheden, die zullen worden teruggetrokken bevindt zich de Amerikaanse tweede divisie, waarbij het Nederlandse batal jon is ingedeeld. Naar aanleiding hiervan heeft de Nederlandse re gering, in overleg met het. Ver enigd commando van de Verenig de Naties te Korea, besloten het Nederlandse detachement bij de Verenigde Naties geleidelijk uit Korea terug te trekken. Naar verwachting zal de repatriëring van het Nederlandse bataljon in het begin 1955 zijn voltooid. De Nederlandse vlooteenheid zal echter in de Koreaanse wateren blijven gestationneerd. Nationalistische Thunderbolts hebben (bij aanvallen op het zee gebied langs de kust van conti- rentaal-China tussen Amoy en Swatou vijf communistische ka nonneerboten met raketten aan gevallen en zwaar beschadigd, aldus een bekendmaking van 't nationalistische ministerie van Defensie te Taipeh op Formosa. Het officiële communistische persbureau „Nieuw-China" meld de Zondag, dat nationalistische straaljagers Zaterdag „op bar baarse wijze koopvaardijschepen hebben aangevallen" en een schip tot zinken hebben gebracht. Op Amoy wierpen de vliegtui gen 16 bommen. Twéé aanvallers werden door luchtafweervuur be schadigd, aldus dit bericht. Amerika beschuldigt comm.. China. De permanente Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Cabot Lodge, heeft Zondagavond, twee dagen vóór de opening van de alg. vergade ring der Ver. Naties, een lijst ge publiceerd met „tenminste 39 oorlogszuchtige daden van de Chinese communisten „in de pe riode van 20 Juli 1950 tot 4 Juni 1954. Bij 27 incidenten was Enge land betrokken, bij vijf de Ver enigde Staten, bij twee Denemar ken, bij twee Panama en bij de rest Noorwegen, Frankrijk en Portugal. Men verwacht, dat de Sowjet- Urae op ae komende alg. verga dering de toelating van commu- nistisch-China tot de Verenigde Naties zal eisen. Lodge verklaarde Zondag, dat dat de reden van de publicatie van zijn lijst was. De lijst toonde aan, zo zei hij, dat het neerschie ten van een Brits verkeersvlieg tuig bij Hainan op 22 Juli j.l. „de jongste van tenminste 39 oorlogszuchtige handelingen van de Chinese communisten" was en „geen op zichzelf staand inci dent, doch een onderdeel van aanhoudende agressieve druk op de vrije wereld". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië en Ned. Nw-Guinea: m.s. „Zeeland" (23 Sept.) Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon" (21 Sept.) Suriname: m.s. „Bonaire' (22 Sept.) Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s „Oranjefontein" (21 Sept.) Canada: s.s. „Grote Beer" (20 Sept.); m.s. „Noordam" (23 Sept.) Zuid-Amerika: s.s. „Iberia" (23 Sept.) Australië: m.s. „Iberia" (23 Sept.) „Paus Pius XII is niet ziek, al leen maar vermoéid", zo heeft zijn lijfarts, prof. Lisi, Zaterdag verklaard. Prof. Lisi, die aanvankelijk het weekeinde buiten Rome zou door brengen, heeft besloten niet weg te gaan en te blijven waken oyer de gezondheid van de 78-jarige Paus. Paus Pius heeft Zaterdag het grootste deel van de dag in bed doorgebracht. Een wervelstorm, met een windsnelheid van 150 km per uur. is Zaterdagavond, over het gebied van Tokio getrokken, waarbij 6 personen het leven verloren, 14 gewond werden en 19 als ver mist zijn opgegeven. Duizenden uit hout en papier opgetrokken huizen zijn onder het geweld van stormwind en slagregen bezwe ken. Er zijn thans dertien doden, 36 gewonden en tien vermisten. 26.000 Huizen zijn onder water gelopen, terwijl driehonderd an dere zijn vernield of beschadigd. Ruim 10.000 personen zijn dak loos geworden. Het tijdschrift „Aviation Age" schrijft in zijn laatste nummer dat de Sowjet-Unie bijna haar gehele macht aan lange-afstands- bommenwerpers heeft gelegerd in bases langs de kust van de Noordelijke IJszee. Volgens het blad bevindt zich hier „ongeveer zestig procent der gehele Sowjet- luchtmacht, gereed om in geval van oorlog het Amerikaanse vasteland via de Noordpoolroute aan te vallen". Het blad wijst er in dit verband op, dat èn de Verenigde Staten èn de Sowjet-Unie de Poolroute beschouwen als de voornaamste luchtweg voor aanvallen op el kanders grondgebied indien on verhoopt een derde wereldoorlog zou uitbreken. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, heeft Zaterdagmiddag te 3 uur, daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin, de zitting der Staten- Generaal gesloten. De beide Kamers der Staten- Generaal waren te kwart voor 3 in verenigde vergadering in de vergaderzaal van de Eerste Ka mer bijeengekomen, onder voor zitterschap van de president der Eerste Kamer, mr J. A. Jonk man. Deze benoemde tot leden der commissie van in. en uitge leide van de minister de heren Kolff en Wendelaar, leden van de Eerste Kamer, en Hooij. Ger- brandy en N. van den Heuvel, leden van de Tweede Kamer. Minister Beel, die in een gala- Berliner, bespannen met twee paarden en geëscorteerd door rijkspolitie te paard, vóór en ach ter het rijtuig, vertrokken was van de achterzijde van het paleis Noordeinde, arriveerde tegen drie uur aan het Kamergebouw. De commissie geleidde hem naar de regeringstafel. Hier hield de mi nister de volgende rede: Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Tal van vraagstukken vroegen ook dit jaar uw bijzondere aan dacht. Ik moge in dit verband Een zeldzame oude bijbeluit gave is aangekocht door het Gu- tenbergmuseum in Mainz. Deze is in 1952 te Venetië gedrukt door Peter Schoeffer, een zoon van Johan Gutenbergs eerste as sistent. Er worden nog slechts enkele exemplaren van deze bijbel aan getroffen, aangezien de R. K. kerk deze onmiddellijk na het drukken op de zwarte lijst plaat ste en alle exemplaren, die men in handen kon krijgen, liet ver nietigen. President Tito van Zuid-Slavië heeft Zondag in een redevoering verklaard, dat Duitsland de ge legenheid moet worden geboden zich te bewapenen als gelijkwaar dig deelgenoot in een nieuwe Europese gemeenschap, waarin de oude tegenstellingen tussen de leden-staten zijn weggenomen. Een kundig volk als het Duitse kon men niet geketend houden. De herbewapening van Duitsland diende niet op militaristische wijze te geschieden. Duitsland zou gelijkgerechtigd moeten zijn zodanig dat het geen bedreiging voor de anderen zou worden. Tito zeide altijd de gedachte te hebben, dat de E.V.G. weinig kans had op verwezenlijking. Zij was te kunstmatig en liet oude tegenstellingen, zoals die tussen Frankrijk en Duitsland, onopge lost. Oorlog was geen oplossing voor de internationale vraag stukken, zo zeide Tito. Het enige recept voor de toekomst dat hij kon geven was het vreedzaam- naast-elkaar-leven. Daarom ge loofde Zuid-Slavië in normalisa tie van de betrekkingen met al le landen. Deze normalisatie moest elke poging uitsluiten om zich in de aangelegenheden van een ander land te mengen. Zuid- Slavië zou met 't Westen samen werken zoals tot dusver was ge schied. Sprekend over binnenlandse za ken, zeide president Tito, dat hoewel Zuid-Slavië trots kon zijn op zijn prestaties, het nog steeds met economische moeilijkheden te kampen heeft. Een slechte oogst, die een millioen ton min der had opgeleverd dan verwacht werd, betekende, dat Zuid-Slavië 130.000 wagons tarwe zou moeten invoeren. Een zware belasting voor het land was de aflossing van leningen van Westelijke lan den, na de breuk van Zuid-Slavië met de kominform. o.m. wijzen op de nieuwe rechts orde binnen het Koninkrijk; de herziening van het Burgerlijk Wetboek en de ontwikkeling der publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, alsmede de administratieve en tuchtrechtspraak op dit ter rein. Mede dank zij uw medewerking konden belangrijke voorzienin gen worden getroffen op belas tinggebied en nopens de huren, alsmede ten aanzien van de sala rissen, lonen en pensioenen. Hoezeer ook op andere terrei nen omvangrijke arbeid werd verricht, getuigen de vele wetten, welke in het afgelopen zittings jaar in het Staatsblad zijn ver schenen. De sfeer van het gemeen over leg tussen regering en Staten- Generaal geeft alleszins reden tot verheugenis. De Koningin heeft mij opge dragen u dank te zeggen voor de toewijding en ijver bij de behar tiging van 's lands belangen be toond. In naam van Hare Majesteit en daartoe door haar gemach tigd, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn geslo ten. Nadat de minister uitgeleide was gedaan en de commissie in de zaal was teruggekeerd, sloot de voorzitter de verenigde verga dering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. MEER WIND. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Tot vrij krachtig of krachtig toene mende wind tussen Z. en Z.W. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 21 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.46 9.21 10.01 10.11 n.m. 9.36 10.11 10.51 11.01 ZON op onder Sept 21 6.23 18.43 22 6.24 18.40 23 6.26 18.38 MAAN op onder 16.18 1.06 16.43 2.22 17.02

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1