Minister Eden timmert aan Europa's eenheid De Noodwet ouderdomsvoorziening Stichting van den arbeid adviseert tot loonsverhoging van 6 procent Bijeenkomst ministers van van raad van deN.A.V.O. De Brits Amerikaanse besprekingen te Londen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ff ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3256. WEKELIJKSE WERELDSCHCUW Geheimzinnige reis van Dulles ZULLEN V. S. TEGEN CHINA VECHTEN? De paratyphus-patienten te Katwijk De thee wordt duurder Wie komi er in aanmerking voor Drees Ook voor hen, die iels beziiien Amerikaanse hulp voor Zuid-Korea Ernstige brand te Parijs Arrestaties in West-Berlijn Oproep van communis tische partij tot leger Sept 20 6.21 18.45 23.50 15 21 6.23 18.43 16 22 6.24 18.40 1.06 16.48 23 6.26 18.38 2.22 17.02 rrankertng bfl Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1» iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.84 Minister Eden heeft zijn reis langs de West-Europese hoofdste den volbracht. Te Brussel sprak hij met de drie Benelux-ministers, van wie Spaak van zijn pessimis me enigszins schijnt bekeerd. Te Bonn met Adenauer. Te Rome met Piccioni, die door het weder oprakelen van het Montesi-schan- daal in wellicht zwakkere positie komt te verkeren. En te Parijs met Mendès-France, die alterna tieven voor een Europees minis terie van verdediging heeft uit gewerkt, waaraan echter weinig aandacht is geschonken. Be besprekingen tussen Eden en Mendès-France zullen wel bij kans alleen gelopen hebben over het Engelse plan, dat ietwat vas ter vormen heeft aangenomen, vooral nadat de 9 mogendheden- conferentie door omstandigheden voorlopig onmogelijk was geble ken. Met Amerika en met de Be- neluxlanden wenst Engeland, dat Duitsland zo spoedig mogelijk deel van de N.A.T.O. zal uitma ken. Om dit voor Frankrijk aan nemelijk te maken, zou het gelei delijk geschieden. Zulks via de West-Europese defensie-organi satie, voortgekomen uit het ver drag van Brussel van 17 Maart 1948, waarbij de drie Benelux- staten zich met Engeland en Frankrijk tegen agressie uit het oosten verbonden. Duitsland zou dan tevens beloften moeten doen terzake van het niet aanmaken van bepaalde wapenen, in elk ge val in de gebieden grenzend aan die van de westelijke staten. De Duitse souvereiniteit zou dan, met uitzondering van volledige herbewapening, zo spoedig mo gelijk dienen te worden erkend. Het eigenaardige is, dat onmid. dellijk achter minister Eden aan reisde (althans ten dele) de Ame rikaanse onderstaatssecretaris Murphy, Dulles' rechterhand. Over het eigenlijk doel van Mur phy's optreden werd te Washing ton gezwegen, hetgeen een sluier van geheimzinnigheid daarover wierp. Men hoort van de ene kant verluiden, dat Amerika en Engeland hierbij in volkomen overeenstemming handelen en dat dus de Britse voorstellen door Murphy worden versterkt. Van de andere kant hoort men, dat er een Amerikaans-Engelse tegenstelling zou zijn, zonder dat men goed kan begrijpen, waarin deze juist op dit punt zou be staan. MOEILIJKHEDEN VOOR ADENAUER. Hoe dit alles zij, Adenauer ont vangt van het Westen steun. Deze heeft hij wel nodig, gelijk b,v. de verkiezingsuitslag in Sleeswijk-Holstein doet zien. Wel iswaar zijn de chr. democraten slechts met één zetel achteruitge gaan en blijven zij met de vluch- telingenpartij de meerderheid be houden, maar de socialistische oppositie is in stemmental danig gerezen en dit geeft te denken voor nog in uitzicht zijnde nieuwe locale verkiezingen. Adenauer heeft nu eenmaal met verschillende moeilijkheden te kampen; zijn chr. democrati sche meerderheid is geen al te hecht getimmerte en de federale status van West-Duitsland maakt voor hem de samenstelling van de parlementen der „Lander" van belang. Zowel op Frankrijk als op Duitsland tracht Sowjet- Rusland met zekere dreigemen ten druk te oefenen. Het is eigenaardig, dat de oppositie in beide landen dit niet ziet! In Frankrijk heeft Mendès- France de hand reeds geslagen aan zijn programma van econo mische verbeteringen. Spoed is hier vereist, want hij zal vóór 1 Januari, als zijn volmachten af lopen, resultaten moeten tonen. De strijd tussen voor- en tegen standers van de E.D.G. is wat verminderd, al doen de kolom men van de grote bladen, waarin lezers zich mogen uitspreken, zien hoeveel controversen er nog bestaan. FRANSE HANDTEKENING MINDER WAARD. De permanente raad van de N.A.T.O. (niet te verwarren met de Atlantische Raad, die begin October samenkomt) is te Parijs bijeen geweest. Mendès-France nam met opzet de plaats van de permanente Franse vertegen woordiger in om uiteen te zet ten, dat men Frankrijk ten op- zichte van de E.D.G verkeerd begrepen heeft. Mendès-France toont zich ook enigszins teleurgesteld, dat men zijn toezegging inzake het herstel van de Duitse souvereiniteit niet in meerdere mate als een opbou wend element beschouwt Hij vergeet echter, dat hij zich daar bij van het parlement afhanke lijk heeft gemaakt, ook vóór 3 November en dat men gezien het voorbeeld van de E. D. G. aan de Franse ondertekening niet meer de waarde van vroe ger kan hechten. Gelukkig echter zijn de drie Westelijken het eens geworden over het te geven antwoord op de beide Russische nota's, die een nieuwe conferentie van vier voorstelden. Dit antwoord is, ge lijk te verwachten viel, volledig afwijzend. Amerika, Engeland en Frankrijk zien in een nieuwe conferentie geen heil, tenzij Rus land tevoren belooft het vredes verdrag met Oostenrijk te onder tekenen en vrije verkiezingen door geheel Duitsland toe te staan. Alle drie deze landen ver werpen het door Rusland voor gestelde Europese veiligheids pact, waaraan zij geen waarde toeschrijven zonder dat tevoren de alles beheersende politieke vraagstukken zijn opgelost. En het antwoord wijst bovendien op de moeilijkheden in de ontwape ningskwestie, die zeker zo straks ter Assemblee van de Verenigde Naties naarvoren zullen komen. BONDGENOOTSCHAP IN AZIË. In de korte spanne van drie dagen tijds is de conferentie te Manilla geslaagd in het opstellen van een pact en verdedigings organisatie voor Zuidoost-Azië. Het is een kort verdrag, gelijk in 1949 het N.A.T.O.-verdrag ook kort was. Het is meer een bond genootschap dan een reeds kant en klaar gemaakte verdedigings organisatie. Maar de N.A.T.O. is ook pas daartoe uitgegroeid met een eigen leger, vloot en lucht macht, een eigen hoofdkwartier nabij Parijs na de conferentie van Lissabon in 1952. Voor Amerika is het teleurstellende natuurlijk, dat naast de vijf niet-Aziatische mogendheden er slechts drie Aziatische zijn geweest, die on dertekenden t.w. de Philippijnen, Pakistan en Siam. Het gebied, waarvoor het S.E.A.T.O.-pact, gelijk het naar de Engelse benaming genoemd wordt, is bestemd, is nauwkeurig aangegeven. Hongkong valt er buiten en ook Formosa. Dit laat ste is en blijft een zaak van Ame rika alleen, gelijk het reeds dade lijk na de agressie van Noord- jegens Zuid-Korea is geworden. Nu heet het, dat rood-China troepen aan de Chinese kust bii- eenbrengt om Formosa te bevrij den. Vijandelijkheden tegen één der kleine eilanden versterken deze bewering. Op Formosa ech ter maakt men zich niet onge rust, omdat men zeker is van de steun van de Amerikaanse 7de Vloot. Foster Dulles heeft aan de Na tional Security Council, Ameri- ka's opperste orgaan inzake de buitenlandse politiek, rapport van zijn bevindingen in Manilla en Z.O. Azië, waar hij ook Tsjiang-Kai-Sjek bezocht, uitge bracht. Of Amerika het risico zal aan vaarden van met rood-China slaags te raken, indien dit wer kelijk een grootscheepse aanval op Formosa doet, is mede daar uitgemaakt. Uiteraard zal men de beslissing niet bekend maken, want is zij negatief, dan moedigt zij Peking tot de aanval aan; is zij positief, dan zou zij hetzelfde jegens Tjiang-Kai-Sjek doen. Maar het zal spoedig blijken, hoe het daarmede staat. Ook met de vraag of er verband is tussen het nieuwe luchtincident Ameri- ka-Rusland, dat de Veiligheids raad besloot in behandeling te nemen. De Raad verdaagde daarop de zaak onmiddellijk, ver moedelijk omdat Amerika moreel voldoende satisfactie had gekre gen en men in het aangezicht van de Assemblee de verhoudingen niet wilde verscherpen. Dat deze 9de vergadering van de Verenigde Naties een alleszins moeilijke zal zijn, staat wel vast. Waarnemers zeggen, dat de ver kiezing van de Nederlandse can- didaat mr E. N. van Kleffens voor het presidium vrijwel vast staat, hoewel Amerika prins Wang blijft steunen. Deze Assem blee zal over het politieke deel van de wapenstilstand met Ko rea, over de toelating van rood- China, over de voorbereiding van de herziening van het sta tuut in 1955 beslissingen moeten treffen. Verkiezingen voor de Veiligheidsraad en de Sociaal- Economische Raad zullen uiterst scherp zijn. De maand Septem ber heeft zeker nog geen ont spanning gebracht. VAN DER MANDERE. Het academisch ziekenhuis te Leiden heeft enige zalen inge ruimd ter verpleging van de paratyphus-patiënteh uit de omgeving 'van Katwijk. Om te kunnen voorzien in de behoefte aan verpleegsters voor deze pa tiënten, worden door het Neder landse Rode Kruis helpsters be schikbaar gesteld, ter vervan ging van de verpleegsters, die, om op.de besmettelijke-ziekten- afdeling te werik te kunnen worden gesteld, aan de andere afdelingen moeten iworden ont trokken. Thans werken reeds helpsters vagi de Icolönne Leiden van het Rode Kruis-korps in het zieken huis. Eventueel zijn nog help sters van de colonnes Leidschen- dam, Rijnland, Rijswijk, Voor burg, Wassenaar, Noordwijk en Den Haag beschikbaar. Naar wij vernemen zullen met ingang van Zaterdag 18 Septem ber de theeprijzen met 4 tot 6 cent per pakje van 100 gram worden verhoogd. Dit is een ge volg van de voortdurende stij ging op de wereldmarkten. In verhouding tot deze stijging is de verhoging der detailprijzen zeer matig te noemen/aldus de me ning van vakkringen. Het is ons bekend, dat er nog vele oudjes zijn, die om de een of andere reden geen uitkering uit hoofde van de noodwet ouder domsvoorziening ontvangen, deels omdat zij van mening zijn dat ze hun bezit eerst moeten „opeten", deels omdat zij eige naar zijn van een pand of derge lijke. Deze opvatting is ten enen male onjuist. Ook de tweede reden behoeft niet de oorzaak te zijn van het niet ontvangen van een uitkering. Deze noodwet is in het leven geroepen om personen van 65 jaar en ouder en hen die binnen 5 jaar na het afkondigen van die wet 65 jaar werden en die een inkomen hebben beneden de ge stelde grenzen, een bepaald in komen te garanderen ter grootte van de kosten van het noodzake lijke levensonderhoud. Deze wet is dus niet een feite lijke verzekeringswet, doch zij vormt wel een overgangsmaat regel totdat de ouderdomsvoor ziening uit de verzekeringsaan spraken definitief geregeld zijn. Zoals men weet, is deze definitie- De Amerikaanse dienst voor werkzaamheden in het buiten land heeft van de week een be drag van 700.000.000 dollar toe gewezen aan Zuid-Korea voor het belastingjaar 1955 op voor waarde, dat Zuid-Korea zekere voorwaarden" aanneemt, aldus heeft een hooggeplaatst Zuid- koreaans regeringsambtenaar Zaterdag te Seoel medegedeeld. Deze voorwaarden behelzen dat Zuid-Korea zijn handelsmoei lijkheden met Japan aan bemid deling onderwerpt, instemt met een „realistische devaluatie" van de hwan en tenminste een kwart van de Amerikaanse hulp aan Japanse goederen besteedt. Op de Woensdag geëindigde Zuidkoreaans-Amerikaanse be sprekingen te Washington was geen overeenstemming over deze punten bereikt, aldus de ambte naar. Zuidkoreaanse en Ameri kaanse vertegenwoordigers zul len te Seoel weer bijeenkomen. Men heeft Vrijdagochtend te Parijs tweehonderd ziekenauto's laten aanrukken om de patiënten uit een ziekenhuis, dat door een zware brand in een pakhuis in gevaar wordt gebracht, te eva cueren. De brand werd door de krach tige wind aangewakkerd. Zes tien brandweerploegen trachten te verhinderen, dat de brand overslaat naar het ziekenhuis en een zuivelfabriek, waarin 25.000 liter benzine zijn opgeslagen. Tussen het toneel van de brand en het ziekenhuis bevindt zich slechts een zes meter hoge muur. Het hoofd van de brandweer ploegen, Besson, zeide omstreeks 12 uur, dat de brand nog niet be dwongen was, maar dat er, naar het scheen, geen gevaar voor uitbreiding meer tyas. Te Parijs is officieel medege deeld, dat omsteeks 15 October een bijeenkomst van de raad van ministers van de Noord-Atlanti- sche-verdragsorganisatie zal wor den gehouden. In een verklaring van de Navo- raad wordt gezegd, dat de pre cieze datum en de plaats van sa menkomst nog niet zijn vastge steld. De raad van ministers zal de toestand bestuderen, welke is ontstaan na de verwerping van het verdrag inzake de Europese verdedigingsgemeenschap door de Franse Nationale Vergade ring. In welingelichte kringen te Parijs is men van mening, dat de bijeenkomst waarschijnlijk op het hoofdkwartier van de Navo te Parijs zal worden gehouden. De secretaresse van dr Gün- ther Klei, voormalig minister in West-Berlijn voor federale aan gelegenheden, 4s aangehouden, verdacht van verduistering van documenten en activiteit ten be hoeve van een spionnagedienst. Belangrijke geheime documen ten, die verdwenen waren, zijn teruggevonden. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft Vrijdag de regering voorgesteld, een ver gunning uit t,e vaardigen om na be drijf.stuksgewijze overleg de rechtens geldende lonen te ver hogen met maximaal zes procent. Het bestuur zal nog nader een advies uitbrengen over de conse quenties van deze loonsverhoging voor de sociale verzekering. De Stichting van de Arbeid is van oordeel dat bij loonsverhogingen op grond van deze vergunning ernaar zal moeten worden ge streefd het euvel van de niet- toelaatbare lonen te beteugelen. De Stichting van den Arbeid merkt op, dat de voorgenomen loonmaatregel beoogt de werk nemers te doen delen in de toe genomen welvaart van ons land. Toeneming van de welvaart is in het algemeen slechts te ver krijgen door een stijging van de productiviteit en het bestuur van de Stichting van den Arbeid is dan ook van oordeel, dat een voortgezet, gezamenlijk krachtig streven van werkgevers en werk nemers naar een zo efficiënt mo gelijke productie de weg is, waar langs de huidige welvaart in de toekomst ook bij een gestegen loonniveau en een groeiende be volking kan worden gehand haafd en vergroot. Het bestuur vestigt er met na druk de aandacht op, dat een stij ging van de prijzen als gevolg van een verhoging der ionen enerzijds aan het beoogde doel: het doen delen in de toegenomen welvaart, afbreuk doet en ander zijds voor hen, die niet meer in het arbeidsproces zijn ingescha keld een daling van het reële Het comité van de Chinese communistische partij in het Oostchinese militaire gebied, dat tegenover Formosa en andere door de nationalisten bezette eilanden ligt, heeft alle leden van het „volksbevrijdingsleger" in Oost-China opgeroepen de voorbereidingen voor de bevrij ding van Formosa te versnellen en zich voor de strijd gereed te maken. De oproep >vas vervat in een onlangs uitgegeven verklaring, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". [inkomen teweeg zou brengen. Het bestuur meent dan ook de bovenstaande overweging met betrekking tot de verdere opvoe- ring van de productiviteit en de gevolgen van een doorberekening van een -loonsverhoging in de prijzen nogmaals onder de aan dacht van werkgevers en werk nemers te mogen brengen. LOONSVERHOGING GAAT NIET OP 20 SEPTEMBER IN. Van officiële zijde verzoekt men ons mede te delen, dat be richten, volgens welke de Stich ting van den Arbeid Vrijdag aan de regering zou hebben voorge steld vergunning te verlenen tot een loonsverhoging met maxi maal zes procent met ingang van Maandag a.s„ wat de datum van ingang betreft, onjuist zijn. De Stichting van den Arbeid is tot de conclusie gekomen, zo deelt men ons van officiële zijde ver der mede, dat het wenselijk zou zijn op korte termijn de geldende richtlijnen voor de loonpolitiek te verhogen. Het is vanzelfsprekend dat de regering zich over dit ad vies moet beraden. Reeds op deze grond moet uitgesloten worden geacht, dat een loonsver hoging op 20 September zou kun nen ingaan. Bovendien zal na de beslissing van de regering nog bedrij-fstaksgewijze moeten wor den overlegd. ve regeling in de pen, maar er zullen nog vele oudjes rondlopen, die verzuimd hebben een uit kering op huidige basis aan te vragen. Deze noodwet wordt uitge voerd door de Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank, bij gestaan door plaatselijke of re gionale adviescommissies. De wet geldt voor alle Neder landers. Verder voor vreemde lingen en staatlozen, die 20 jaar onafgebroken in Nederland heb ben gewoond. Voor Belgen is dit 6 jaar. Niet alleen arbeiders (in de ruimste zin des woords), maar ook zelfstandigen, ongeacht of zij grote of kleine zaken doen of deden. Om voor een uitkering in aan merking te komen, moet men zijn: hoofd van een gezin, onge huwd, weduwe of weduwnaar. Gehuwde vrouwen komen niet in aanmerking. Degene, die heeft nagelaten, hoewel wel tot werken in staat, regelmatig in de behoeften van zich of zijn gezin te voorzien (dit zijn de zogenaamde a-socialen) heeft geen recht op uitkering. DE BEREKENING. Het inkomen wordt berekend naar de inkomsten, welke in het eerstvolgende jaar op de dag der aanvraag zal genoten worden. Onder inkomen worden verstaan alle inkomsten van welke aard ook, behalve enkele uitzonderin gen. Onder het inkomen vallen dus: arbeidslonen e.d., inkomen uit vermogen, pensioenen e.d., ouderdoms-, invaliditeits-, onge vallenrente, eventueel inkomsten van de echtgenote. De inkom sten uit vermogen worden ge schat op 6 voor gehuwden en 8 voor ongehuwden, waarop aftrek voor eventuele hypotheek, rente voor rentedragende schul den en premie voor levensver zekering van betrokkene of diens echtgenote. Als vermogen worden niet aan gemerkt spaargelden als deze niet meer bedragen dan 500 en sieraden tot een bedrag van ƒ2000. Niet als inkomen worden be schouwd alimentatie-uitkeringen door kinderen, uitkeringen van openbare, kerkelijke of liefdadige instellingen, toeslagen op ouder doms- en invaliditeitsrente. Deze toeslagen worden echter wel in mindering gebracht op de uitke ring voorzover dit mogelijk is. DATUM VAN INGANG. De uitkering gaat in op de eerste dag van de kalendermaand, waarin de dag gelegen is, waarop aanvrager daarvoor in aanmer king komt, met dien verstande, dat bij eventuele te late aanvraag de uitkering niet vroeger ingaat dan eeh maand voor die, waarin de aanvraag bij de Raad van Ar beid is ingediend. Wordt men dus b.v. in Januari 65 jaar, dan VORIG JAAR EMIGREERDEN 38.049 NEDERLANDERS DOOR BEMIDDELING VAN DE EMIGRATIE ORGANEN. In 1953 zijn 38.049 Nederlan ders geëmigreerd door bemidde ling van de emigratie-organen. Naar Australië vertrokken 7813 personen (in 1952: 15.828), naar Brazilië 615 i 281)naar Canada 20.095 (20.653), naar Nieuw-Zee- land 2575 (4575), naar de Ver enigde Staten 2843 (2634), naar Zuid-Afrika 3432 (4177) en naar overige landen 676 (542). Hel aantal van 38.049 is ruim 10.000 minder dan het totaal van 1952, dat 48.690 bedroeg. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, en zijn Britse ambtgenoot Eden hebben Vrijdag overeen stemming bereikt over een spoe dig bijeen te roepen voorberei dende conferentie, waarop be sproken zal worden hoe West- Duitsland het best op basis van volledige gelijkheid met het Westen kan samengaan, aldus is Vrijdagavond na de besprekin gen van Eden en Dulles in Lon den bekend gemaakt. De beide staatslieden waren het er over eens, dat snel hande len' vereist is, zo werd hieraan toegevoegd. Uit officiële bron is vernomen, dat Eden en Dulles „zeer bevre digd" waren over de uitkomst van hun besprekingen. De besprekingen tussen Eden en Foster Dulles zijn gedeeltelijk door Churchill bijgewoond. Foster Dulles heeft Eden een volledige uiteenzetting gegeven van de inzichten der Westduitse, Franse, Italiaanse, Nederlandse, Belgische en Luxemburgse rege ringen m.b.t. zijn plan, om West- Duitsland, met inschakeling van het verdrag van Brussel, en bin nen de Navo, te herbewapenen. Vijf der geraadgepleegde rege ringen hebben zich onvoorwaar delijk achter Edens' plan ge schaard. De zesde, namelijk die van Frankrijk, was ook bereid het voorstel te aanvaarden, in dien Engeland er mede zou in stemmen de overeenkomst van Brussel zodanig te wijzigen, dat zij waarborgen zou bezitten tegen een herleving van het Duitse na tionalisme, aldus wordt te Lon den van diplomatieke zijde ver namen. Naar verluidt, ondersteunt ook Foster Dulles Eden's plan. Men meent, dat een groot gedeel te van het tussen beide staatslie den verhandelde er betrekking op had hoe ver Engeland bereid is te gaan met het zich verbinden met gemeenschappelijke Europe se verdedigingsmaatregelen. Ook is gesproken over de voor bereidingen tot en de agenda van de te Londen, binnen ongeveer tien dagen, te houden negen-mo- gendheden-conferentie, waarvoor Engeland de uitnodigingen zal verzenden en die gewijd zal zijn aan een bespreking van de wijze, waarop een Westduitse herbewa pening moet worden uitgevoerd. Alle tot nu toe over het plan- Eden geraadpleegde regeringen, nl. die van de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, West-Duits land, Nederland, Italië, België en Luxemburg, hebben verklaard er mede in te stemmen. Oorlogsschepen van de Chinese nationalisten en communisten hebben elkaar 55 kilometer ten Zuiden van het eiland Tatsjen, een nationalistisch steunpunt ten Zuid-Oosten van Sjanghai, veer tig minuten lang beschoten, al dus meldde Vrijdag een commu nistisch blad te Hongkong. dient men reeds vóór deze maand zijn aanvraag ingediend te heb ben. Bij overlijden van de man wor den nog 5 volle maanden aan de weduwe doorbetaald. Ditzelfde geschiedt aan de man, als de vrouw overlijdt. Daarna gaat de herziene uitkering in. Overlijdt een ongehuwde, dan wordt uit betaald tot de laatste van de maand waarin deze is overleden en wel aan degene, die^naar het oordeel van de Raad van Arbeid daarvoor in aanmerking komt, mits deze binnen 3 maanden na het overlijden om de uitkering heeft verzocht. WIE NIET? Gevangenen met een straf van ten minste 3 maanden en in een rijkswerkinrichting geplaatst, ko men niet in aanmerking. Personen, die misbruik maken van sterke drank, krijgen in sommige gevallen geen uitke ring. Het is ook mogelijk, dat de uitkering wordt uitbetaald aan een aan te wijzen persoon. Als echtgenoten niet duurzaam samenleven, kan de helft der uit kering aan de vrouw worden uit betaald. Van tafel en bed ge scheiden echtgenoten worden als ongehuwden beschouwd. Om het in concubinaat leven niet in de hand te werken, kan een uitkering aan deze, dus in concubinaat levende personen, nooit meer bedragen, dan het be drag, dat zou worden uitbetaald als ze gehuwd waren. Elk der uitkeringen ondergaat daartoe een evenredige vermindering. W AAR LIGGEN DE GRENZEN? Er zijn verschillende grenzen vastgesteld voor de uitkeringen, Heeft iemand een inkomen van of boven onderstaande bedragen, dan behoeft hij geen aanvraag in te dienen, want dan is uitkering uitgesloten. Er zijn 5 klassen te weten le klasse, indien ongehuwd en men heeft 1250 of meer dan komt men niet in aanmerking. Voor gehuwden is dit bedrag gesteld op 1845. Voor de tweede klasse-gemeen- te zijn deze bedragen resp. 1195 an 1760; voor de derde klasse resp. 1145 en 1680; voor de vierde klasse resp. 1090 en 1595 en de vijfde klasse resp. 1035 en 1510 per jaar. Men kan hoogstens uitbetaald krijgen de volgende bedragen: lste klasse ongehuwd 696. gehuwd ƒ1200. 2de klasse ongehuwd 672, gehuwd 1164. 3de klasse ongehuwd 642, gehuwd 1122. 4de klasse ongehuwd 618, gehuwd ƒ1086. 5de klasse ongehuwd ƒ594, gehuwd 1038, alles per jaar. Aan de hand van bovenstaande cijfers kan men zelf beoordelen of men al dan niet voor uitkering in aanmerking komt. Het ver dient aanbeveling zich steeds te enden tot de Raad van Arbeid, en neme dan alle gegevens mede betreffende het inkomen. Gewaarschuwd wordt echter te gen het doen van onjuiste opga ven; behalve dat men zich schul dig maakt aan een strafbare overtreding, kan men ook het recht pp uitkering geheel ver spelen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. VEEL BEWOLKING. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de zuidelijke helft van het land enige regen. Overwegend matige wind tussen West en Zuicl. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG 19 SEPTEMBER. v.m. .n.m. Breskens 6.14 6.38 Terneuzen 6.49 7.13 Hansweert 7.29 7.53 Walsoorden 7.39 8.03 MAANDAG 20 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 7.18 7.57 Terneuzen 7.53 8.32 Hansweert 8.33 9.12 Walsoorden 8.43 9.22 ZON MAAN op onder op ond"*-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1