Foster Dulles naar Bonn en Londen De talenkwestie in België Vrijgelaten Amerikanen in Honkong aangekomen De Europese defensie De strijd bij Quemoy Versterking der Stille-Oceaanvloot Verklaring van het Russische ministerie van buitenlandse zaken Het conflict tussen leger en premier van Vietnam Onbestendig weer WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3254. Johannesburg bereidt grote ontvangst voor van Prins Bernhard C.N.V. bekrachtigt overeenstemming Attlee over Malenkof Tito naar India en Birma Koningin Juliana bezocht congres voor lichamelijk gebrekkigen Gevluchte Guatemalanen naar Argentinië gebracht Dag van gebed in de Verenigde Staten Korea-vrijwilligers op thuisreis naar Nederland Ruim 1400 lijken te Orleansville geborgen De gevolgen van de wervelstorm ,,Jane' Britse eis voor neergeschoten vliegtuig De Chinese troepen in Noord-Korea #-rsnkering br) Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEU Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags l Voor het MaandagnummerZaterdags 1&S9i Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, wordt Donderdagmiddag in Bonn verwacht, waar hij bespre kingen zal voeren met bondskan selier Adenauer over de plannen voor het verlenen van souverei- niteit aan West-Duitsland en her bewapening van de bondsrepu bliek binnen de Europese verde digingsorganisatie, aldus heeft een officiële woordvoerder in Washington bekendgemaakt. Na zijn besprekingen in Bonn zal Dulles naar Londen reizen, waar hij Vrijdagmiddag wordt verwacht. Hier zal hij, naar men verwacht, besprekingen voeren met Churchill en Eden. De Amerikaanse minister is Wanneer Prins Bernhard op 7 October naar Johannesburg komt, zal zowel in Rhodes Park als in de stadszaal de rode loper voor hem woeden uitgespreid. Na de officiële maaltijd zal in het Rhodes park een openluchtuit voering worden gegeven, die door 2.000 gasten zal worden bij gewoond. Het stadsorkest van Johannes burg onder de dirigent Jeremy Sohulman zal voor de muzikale omlijsting van de feestelijkheden zorgen. Om half negen in de avond zal het festivalballet de tweede acte van „Giselle" uitvoe ren. Om 10 uur (begint het volkspro gramma, gevolgd door een „braaivleis". De avond zal worden besloten met een Zoeloe oorlogs dans, uitgevoerd door 300 Zoe loes. De verbondsraad van het C.N.V. waarin alle bij het C.N.V. aange sloten organisaties zijn vertegen woordigd, heeft Dinsdag verga derd. De raad heeft zich uitvoerig beraden over de alsnog in de Stichting van de Arbeid bereikte overeenstemming. Met algemene stemmen heeft de raad besloten de getroffen overeenkomst te bekrachtigen. Over enkele detailpunten achtte de verbondsraad echter nog na der overleg gewenst. De Britse Labour-leider Att lee, die kortelings een ontmoe ting met Malenkof, de Sowjet- premier heeft gehad, heeft te Wellington (Nieuw-Zeeland) verklaard, dat de Sowjet-pre- mier een „behoorlijke bekwaam heid en intelligentie" heeft „doch niet in de positie van Stalin verkeert". Stalin had tegen het einde ,,een beetje grootheidswaanzin", aldus Attlee. President Tito van Zuid-Slavië heeft uitnodigingen voor een be zoek aan India en Birma aange nomen, aldus is Woensdag te Bel grado bekendgemaakt. Het tijdstip van de bezoeken zal later worden vastgesteld, al dus de Zuidslavische bekendma king. niet van plan ook Parijs aan te doen voor overleg met de Fran se premier, Mendes-France. Hij wil Zaterdag terug zijn in Was hington met het oog op de ope ning van de algemene vergade ring der Ver. Naties op 21 Sep tember. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte Woensdag voorts bekend, dat Foser Dulles aan Mendes-France en aan de Ministers van Buiten landse Zaken van Nederland, Bel gië, Luxemburg en Italië een boodschap heeft gezonden, waar in hij zegt door gebrek aan tijd zijn reis naar Europa te beper ken tot een bezoek aan Bonn en Londen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft naar aan leiding van Dulles' voorgenomen bezoek aan Londen, onder meer verklaard dat de minister zich al daar op de hoogte wil stellen van het inzicht van zijn Britse collega Eden en van de standpunten der betrokken andere ministers van Buitenlandse Zaken, zoals deze aan Eden op zijn recente bezoe ken aan Europese hoofdsteden ter kennis zijn gebracht. Van Amerikaanse ambtelijke zijde wordt verklaard, dat Dulles' bezoek aan Londen vooral ten doel heeft nadere gegevens te verkrijgen over het Britse voor stel om West-Duitsland en Italië te doen toetreden tot het in 1948 gesloten verdrag van Brussel, dat werd ondertekend door Groot- Brittannië, Frankrijk en de Bene- lux-landen en dat in de eerste plaats was bedoeld als waarborg voor Frankrijk en andere West- europese landen, voor het geval er een nieuwe Duitse dreiging zou ontstaan. Foster Dulles wil nu in de eer ste plaats weten of de door Eden voorgestelde overeenkomst een aanvulling zal zijn van het ver drag van Brussel, of dat het hier voor in -de plaats zou moeten ko men. Men acht het in Washingtonse diplomatieke kringen onwaar schijnlijk, dat Frankrijk er mede zou instemmen de krachtige en automatisch van kracht worden de waarborgen tegen een even tuele nieuwe Duitse aanval, die het verdrag van Brussel bevat, prijs te geven voor een nieuw bondgenootschap met voorzienin gen tegen een mogelijke Russi sche aanval, welke echter wel licht niet verder zouden-gaan dan de terzake reeds bestaande N.A. V.O.-waarborgen. Indien Eden er echter in ge slaagd zou zijn eventuele Franse bezwaren op dit punt uit de weg te ruimen, rijst de vraag, of hij Foster Dulles de verzekering zal kunnen geven dat zijn voorstel de grondslagen omvat, welke door de Amerikaanse minister van 'Buitenlandse Zaken zijn genoemd als noodwendig, wil hierop een nieuwe organisatie voor de ver dediging van Europa, met deelne ming van Duitse strijdkrachten, kunnen worden gegrondvest. Deze grondslagen waren: 1. Een aanzienlijke Westduit- se militaire bijdrage. 2. Waarborgen, dat een West- duitse herbewapening zodanig wordt uitgevoerd, dat zij niet kan worden misbruikt door aanhan gers van een eventueel nieuw op tredend militarisme. 3. Het hergeven aan Duits land van de status van een „vrij en gelijkwaardig lid der volkeren gemeenschap". De Verenigde Staten zijn ook van mening dat elk plan voor de verdediging van Europa waarbor gen dient te bevatten tegen een nieuwe oorlog tussen Europese landen onderling en met name tussen Frankrijk en Duitsland. De Amerikaanse regering is nog steeds van mening dat der gelijke waarborgen het best kun nen worden verkregen, wanneer de Europese regeringen er mede instemmen een gedeelte harer be voegdheden over te dragen aan „boven-nationale instellingen". Doch het schijnt, dat het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken thans bereid is met een verwezenlijking van dit stre ven op lange termijn in te stem men en dat het er niet op staat dat een plan als dat van Eden reeds direct voorzieningen voor bovennationale instellingen be- vat. In officiële Amerikaanse krin gen is men nog steeds voor een Westduits toetreden tot de N.A. V.O., hetgeen wordt gezien als een logisch gevolg van het mis lukken van de voorgestelde Euro pese verdedigingsorganisatie. H. M. de Konigin heeft Woens dagmiddag een bezoek gebracht aan het internationale congres voor lichamelijk gebrekkigen, dat in Scheveningen wordt ge houden. Nadat de Landsvrouwe was ontvangen door de voor zitter van het congres, mr. J. M. Ravesloot, en de president van de „international society for the welfare of cripples", dr. Konrad Persson, bood de echt genote van de secretaris-gene raal van de I.S.W.C., mevrouw Wilson, H. M. bloemen aan. Konigin Juliana woonde ver volgens een deel van een alge mene vergadering van het con gres bij, waarop dr. Howard A. Rusk, hoogleeraar aan de uni versiteit van New York, een in leiding hield over het onder werp „rei alidatie, een middel van internationale samenwer king". In de congreszaal werd H. M. verwelkomd met een korte rede van mr. Ravesloot, die de Konigin de dank van de con gressisten overbracht voor haar belangstelling in het werk ten behoeve van de lichamelijke ge brekkigen, een belangstelling, die in het bizonder in ons land zo'n grote invloed heeft op de zorg voor deze groep. Het Sowj,etrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Moskou een verklaring uitgege ven, waarin o.m. wordt gezegd, dat, nu het plan voor het instel len ener Europese verdedigings gemeenschap is mislukt, „de voorwaarden aanwezig zijn voor een vreedzame regeling der inter nationale vraagstukken". In dit verband wordt in cte ver klaring gewezen op de Geneefse conferentie, „die leidde tot een beëindiging der vijandelijkheden in Indo-China". Van de „nog te regelen inter nationale vraagstukken" worden die betreffende Azië genoemd, waarbij van Russische zijde de vraag wordt gesteld „in hoeverre gebruik zal worden gemaakt van de thans bestaande gelegenheid, om tot een nieuwe vermindering der internationale spanning te komen". A.F.P. meldt, dat de verklaring welke door radio Moskou is om geroepen, omtrent de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie zegt dat dit een „nieuw, met agressieve bedoelingen in het leven geroepen, militair verbond is". Omtrent de Z.O.A.V.O. wordt De chef van. de Vietnamese generale staf, generaal Nguyen van Hinh, heeft een nieuwe or der van Ngo Dinh Dien}, de pre mier, om het land „voor studie in Frankrijk" te verlaten niet opgevolgd. Hij zeide een „morele gevan gene van het Vietnamese le ger" te zijn, hoewel hij voor stander was van gehoorzaam heid aan de regering. Er was echter niemand om hem op te velgen. Hij zeide geenzins het plan te hebben om een staatsgreep uit In een aantal resoluties, die 't Davidsfonds na zijn laatste con gres het licht heeft doen zien, wordt o.a. verklaard dat „de re sultaten der talentelling van 1947 onbetrouwbaar en vervalst zijn". Het Davidsfonds spreekt in dit verband van „een gebiedsroof ten nadele van de Vlaamse volks gemeenschap". De taalstrijd in België kan slechts definitief wor den opgelost, zo gaat de betrok ken resolutie voort, indien de taalgrens wetenschappelijk eens en voor altijd wordt afgebakend. Het Davidsfonds is voornemens In Hongkong zijn Woensdag de Amerikaanse journalisten Apple- gate en Dixon en de kapitein Krasner aangekomen, die-in Mei 1953 met hun jacht door de com- munistisch-Chinese marine wa ren aangehouden. Op een persconferentie ver klaarden zij gedurende hun ge vangenschap van zestien maan den niet slecht behandeld te zijn. Wel waren zij herhaaldelijk met de dood bedreigd als zij niet wil den toegeven de Chinese terri toriale wateren te hebben ge schonden. Applegate verklaar de echter, dat hun jacht werd aan gehouden, toen zij zich precies 5 mij ten Z.W. van het eiland Lan- tea, een Britse bezitting bevon den. De drie leden van de Chine se bemanning van het jacht en een Chinese vriend van kapitein Kasner zijn nog niet vrijgelaten. Volgens een bericht van radio- Moskou hebben de autoriteiten van Tientsin leden van een Ame rikaanse spionnage-organisatie gevangen genomen en vier lei ders veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Bij het onder zoek waren radio-uitrustingen, codes en wapens gevonden. Applegate zei, dat hij na ver scheidene maanden gevangen schap besloot een „bekentenis" te schrijven, doch zijn verklarin gen kwamen niet overeen met die van zijn metgezellen, die af zonderlijk gevangen gehouden werden, zodat hij verscheidene malen de „bekentenis" moest herschrijven aan de hand van de verklaringen van de anderen. Ook was hij ondervraagd over bacteriologische oorlogvoering in Korea. Na aanvankelijk gezegd te hebben, dat de Chinese be schuldigingen hierover aan het adres van Amerika vals waren, had hij later leugens verteld, om dat liegen de enige manier scheen te zijn om ooit nog eens uit Chi na weg te komen. i Een journalist zei tegen Apple gate, dat de Britse Labourleider Attlee onlangs had verklaard, dat hij in China geen vliegen had ge zien. Applegate zei daarop, dat er genoeg vliegen en luizen in de gevangenis van Canton waren. „Het enige verse vlees dat ik kreeg waren vliegen en kakker lakken, die in mijn eten zaten", zo voegde hij hier nog aan toe. „een volledige en juiste docu mentatie betreffende de taaltoe standen en de taalverhoudingen in de betwiste streken te organi seren en aan de hand van objec tieve gegevens zelf een talentel ling te houden". Verder zullen „in de gemeen ten, die ons wederrechtelijk ont roofd werden, petities aan de ge meentebesturen worden gezon den met het doel aan de door de publicatie van de tellinguitslagen geschapen toestand een. einde te maken". Zoals men zich zal herinneren geeft de talentelling van 1947 'n sterke opdringing van de Franse taal te zien waardoor in sommi ge gemeenten het taalstelsel 'r. verandering onderging. Het Davidsfonds acht het voorts' hoogst gewenst dat alle Vlamingen het hunne ertoe bij dragen om te bereiken, dat in 't Vlaamse bedrijfsleven slechts Nederlands wordt gebruikt in de dagelijkse omgang en in het administratieve verkeer. Het Davidsfonds dringt in deze resoluties ook aan op 't versprei den van de amnestiegedachte en een snelle liquidatie der gevol gen, die de politieke delinquen ten ondervinden van hun misstap tijdens de laatste oorlog begaan. te voeren :.£fl zou ik zulks in een uur tijds kunnen doen". Hij zeide dit, aldus Reuter, terwijl het leger de controle op radio-stations erf andere „stra tegische" punten van Saigon versterkte. Zoals gemeld hebben legerofficieren zich verzet tegen zijn vertrek. Volgens A.F.P. is het verschil tussen premier en stafchef Dinsdagavond zo goed als ge regeld. Volgens iemand uit de omgeving van de generaal heeft de stafchef ingestemd met een kort verlof op voorwaarde, dat hij in functie blijft en in staat wordt gesteld zelf zijn tijdelijke plaatsvervanger aan te wijzen en het tijdstip voor zijn vertrek vast te stellen. Het vertrek zou in verband met de huidige le- gerorganisatie worden uitge steld. De staatssecretaris voor lands verdediging, Le Ngoc Chan, die door de premier tot stafchef werd aangewezen, had Dinsdag een onderhoud van drie kwar tier met premier Ngo Diem Dinh in de ambtswoning van de pre mier. Vijf Argentijnse vliegtuigen zijn Dinsdag te Buenos Aires uit de Guatemalaanse hoofdstad terug gekeerd, waar zij 120 uitgeweken Guatemalanen, die na de val van de uiterst linkse regering-Arbenz een toevlucht hadden gezocht in de Argentijnse ambassade aan boord hadden genomen. President Eisenhower heeft Woensdag 22 September tot een dag van gebed in de Verenigde Staten verklaard, „waarop wij allen God mogen danken voor zegeningen die wij ontvingen en Hem smeken ons kracht te geven in ons streven naar een vreedza me wereld". Onvoorziene omstandigheden voorbehouden vertrekt op 20 September een groep militairen van het Nederlandse détache- ment Verenigde Naties hoofdzakelijk samengesteld uit vrijwilligers die op 6 September 1953 Nederland) verlieten uit Korea. Het détachement, dat onder commando staat van de kapi tein H. A. Muller uit Apeldoorn wordt eind October in ons land verwacht. Post, bestemd voor deze militairen, dient op 16 en 23 September, alsmede op 3, 10 en 20 October in Nederland ter post te worden bezorgd. Het aares moet de volgende gege vens bevatten: rang, naam en voorletters, legernummer, aan- vullingsdétachement N.D.V.N.. op thuisreis naar Nederland, AmsterdamSchipholmilitair De namen van het schip en de tussenhavens mogen dus niet worden vermeld. In de verklaring wordt de Z.O.A.V.O. vergeleken met de N.A.V.O. „Beide organisaties zijn volslagen in strijd met doeleinden en beginselen der Verenigde Na ties" meent het Russische minis terie, waaraan het toevoegt: „Ook voor Zuid-Oost-Azië even. als voor Europa geldt dat de bewoners van dit gebied zich slechts volledig veilig kunnen gevoelen door waarborgen en een gemeenschappelijk streven van alle Zuidoostaziatische staten, ongeacht de wijze hunner maat schappij-inrichting, en zonder dictatoriale wilsoplegging Of in menging van buitenaf". „De Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie is in feite een blok van koloniale mogendheden, die de Zuidoostaziatische landen de rol hebben toebedeeld van ver schaffers van grondstoffen voor de Amerikaanse oorlogsindustrie- in de Russische verklaring ver der gezegd, dat de conferentie te Manilla „niet is voorbereid door Zuidoostaziatische staten, doch door Westerse mogendheden en wel achter de rug om der Aziati sche landen", waaraan wordt toe gevoegd: „De Verenigde Staten hadden hierbij de leiding, ook al zijn hun grenzen duizenden kilo meters van Zuid-Oost-Azië ver wijderd". Volgens het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de initiatiefnemers tot de besprekin gen te Manilla „er slechts in ge slaagd Thailand, de Philippijnen en Pakistan naar de conferentie tafel te slepen en dit zijn juist de enige Zuidoostaziatische landen, die door eenzijdige overeenkom sten betreffende militaire en eco nomische hulpverlening met han- ën", aldus de verklaring van het den en voeten aan de Verenigde Sowjet-ministerie van Buiten- Staten gebonden zijn". landse Zaken. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken is „betrek kelijk optimistisch over de toe komst van de Europese defen sieplannen, gezien de mogelijk heden, die er na de Franse ver werping van de E.V.G. nog over gebleven zijn" zo heeft de Bel gische minister1 van Binnen landse Zaken na een kabinets vergadering, die vier uur, tot diep in de nacht, geduurd heeft, verklaard. Edens reis, aldus de minister, Pierre Vermeulen, duidde er op dat Engeland zich nauwer met de landen van „klein Europa" verbindt en dit weer zou er toe •bijdragen, dat Frankrijk aan een defensiegemeensphap zou gaan deelnemen. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft zijn vertrek naar New York, waar hij de opening van de algemene vergadering der Ver. Naties zou bijwonen, uitge steld. Een zegsman, die in nauw con tact staat met de regering, ver klaarde, dat dit besluit er op wijst, dat de conferentie van negen landen, die ter bespreking van de Westduitse herbewape ning door Engeland is voorge steld, „waarschijnlijk binnenkort zal worden gehouden". Eenheden van de nationalisti sche zee- en luchtmacht hebben Woensdag de aanvallen op com munistische stellingen hervat. Schepen beschoten coimmunisti- sehe troepen op het eiland Tsjin- joe, ten zuiden van Amoy en vliegtuigen bestookten troepen concentraties te Tatoer, ten zuid oosten van de stad. Drie militaire jonken werden tot zinken ge bracht, aldus een communiqué van het nationalistische ministe rie van Oorlog te Taipeh. In de afgelopen elf dagen is een „verlammende slag" toegebracht aan concentraties van jonken bij Amoy, aldus deze bekendmaking. 180 jonken, 4 kanonneerboten en 22 gemotoriseerde jonken wer den vernield. Vele schepen wer den beschadigd en 6 jonken ver overd. Voorts werd zware schade toegebracht aan stellingen en verdedigingswerken in oostelijk Amoy. Te Orleansville en omgeving zijn tot nu toe 1460 lijken gebor gen. 59 der omgekomenen zijn blanken. In een communiqué van het militaire hoofdkwartier in Oost- China, dat door het communisti sche persbureau „Nieuw China" werd aangehaald, is verklaard, dat kustbatterijen, die het natio nalistische eiland Quemoy be schoten, tussen 3 en 10 Septem ber een kanonneerboot en een vrachtschip tot zinken hebben gebracht. Vier andere schepen werden beschadigd. Voorts wer den door luchtafweergeschut elf nationalistische vliegtuigen neer geschoten. De wervelstorm „Jane" heeft Maandag en Dinsdag in het zuidwestelijk deel van Japan de dood van 63 personen veroor- zaaikt. Het aantal gewonden be draagt tweehonderd, het aan tal vermisten 74, aldus deelde de Japanse poitiê Woensdag mede. Ongeveer 150.000 huizen zijn overstroomd en 15.000 verwoest of zwaar beschadigd. Ruim vierhonderd vaartuigen zijn be- sehadigd of op drift geraakt. Engeland heeft continentaal Ohina een eis tot schadevergoe ding ten bedrage van ongeveer vier millioen gulden gesteld in verband met het neerschieten van een Brits passagiersvliegtuig bij het eland Hainan, 23 Juli jl.l De eis betreft alle inzittenden, ongeacht hun nationaliteit, het vliegtuig en de vracht. Bij het neerschieten van het vliegtuig, behorend tot de Britse maatschappij „Cathay Pacific Airways", kwamen in totaal tien personen om het leven. Er wer den zes Amerikanen gedood of gewond. Er waren acht overlevenden. Radio-Pjongjang (Noord-Ko- rea) heeft bekend gemaakt.dat het eerste contingent Chinese troepen Dinsdag uit Pjong jang naar China is vertrokken. Waarschijnlijk zouden zeven divisies Chinese „vrijwilligers" gerepatrieerd worden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Ma rine heeft bekend gemaakt, dat in de loop van de volgende vier maanden het vliegdekschip „Mid way" en 16 torpedobootjagers van de Atlantische vloot aan de Stille-Oceaanvloot toegevoegd zullen worden om het evenwicht tussen de Amerikaanse vloot- strijdkrachten in beide oceanen te verzekeren. De woordvoerder zeide, dat tussen deze maatregel en de si tuatie langs de kusten van com- munistisch-China geen enkel rechtstreeks verband bestaat. Na enkele maanden dienst in de Stille-Oceaan zou de „Midway" in een haven aan de Stille-Oceaan belangrijke veranderingen on dergaan. De „Midway" vervangt een kleiner vliegdekschip, dat nage zien moet worden. De woordvoerder zeide nog, dat reeds enige jaren vijf eskaders torpedobootjagers betrokken zijn geweest bij tamelijk veelvuldige verplaatsing tussen, genoemde oceanen. Tijdens de oorlog in Ko rea stond de Atlantische vloot 'n slagschip, een vliegdekschip, 16 torpedobootjagers en enkele hulpschepen af aan de vloot in de Stille-Oceaan. Het slagschip en vier torpedobootjagers zijn thans voorgoed naar de Atlanti sche Oceaan teruggekeerd. Van ambtelijke zijde te Was hington is verklaard, dat de Amerikaanse Stille-Oceaanvloot op het ogenblik 15 vliegdeksche pen, ongeveer 10 kruisers, 125 torpedobootjagers en 60 duikbo ten omvat. Dit waren „ronde getallen". Het K.N.M.I. deelt mede: Een matige zuidwestelijke luchtstroom heeft in de afgelo pen dagen het weer in ons land een wisselend karakter gegeven waarbij wel enkele buien tot ontwikkeling kwamen. Vooral boven de Noordzee waar de zee watertemperaturen nog 16 tot 17 graden zijn, ontstonden de bui en gemakkelijk en vele gingen daarbij van onweer gepaard. De buienactiviteit nam echter sterk af wat veroorzaakt werd door de nadering van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Intus sen is op de Oceaan de lucht- circulatie sterk gewijzigd. Een depressie die zich heeft afge splitst van de oude tropische cycloon, die langs de kust van Amerika en Canada grote scha de aanrichtte, verplaatste zich snel in de richting van Schot land. Het koufront van de de pressie beweegt vrij snel over de Noordzee en brengt in ons land wat regen. Op de Oceaan is reeds een nieuwe storing ver schenen die opnieuw zeer snel naar het Oosten koerst en die opnieuw in onze omgeving re gen zal veroorzaken. Daar verwacht mag worden dat de depressie activiteit boven de Oceaan toeneemt en de si tuatie gunstig is voor een snelle oostelijke beweging van deze de pressies krijgt het weer in de komende dagen een onstand vastig karakter met perioden van regen en veel wind. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Volop najaar. Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk, vooral in het noorden van het land, enige re gen of motregen. Matige tot krachtige, mogelijk tijdelijk har de wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtempe- ratuur als gisteren. VRIJDAG 17 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.34 4.58 Terneuzen 5.09 5.33 Hansweert 5.49 6.13 Walsoorden 5.59 6.23 ZON MAAN op onder op onder Sept 17 6.16 18.52 20.40 12.49 18 6.18 18.50 21.32 14.02 20 6.21 18.45 23.50 15.45

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1