MIDDENSTANDSNOTA Negen jaar gëist tegen 81-jarige grijsaard Indonesië üezettf die Amerikaanse steun aan Quemoy? EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Zweedse vissers beschoten TWEEDE KAMER JlkgeinJh - souvereimteit van Westelijk De bedreiging van Japan door ean wervelstorm Geen overwerk op de Tyne De Tweede Kamer heeft gis termiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de mid denstandsnota 1954. De heer Hooij (K.V.P.) betoogt, dat het noodzakelijk is, dat de overheid de belangen van de mid denstand behartigt. In het mid- denstandsbelèid, zoals dat in het verleden werd gevoerd, werden incidenteel voorzieningen getrof fen voor incidentele noden. Het beleid was fragmentarisch en daarbij niet gecoördineerd. Sinds het optreden van het parlement heeft sprekers fractie aangedron. gen op coördinatie. Wanneer het middenstandsbe leid in beschouwing wordt geno men, mag naar zijn mening de fiscale kant niet voorbijgegaan worden. Tegemoetkomingen op fiscaal gebied zijn noodzakelijk. De heer Hooij geeft als zijn oordeel te kennen, dat een vol waardige middenstandspolitiek moeilijk gevoerd kon worden. De waarde van de middenstandsnota is z.i. dat thans een inventaris is opgemaakt van feiten en vraagstukken, welke nodig is voor een bepaald beleid te kun nen voeren. Spr. gaat vervolgens in op de omvang en de economische be tekenis van de middenstand. Z.i. is een betere begrenzing van het begrip middenstandsbedrijf ge wenst. Met de regering is spreker het eens, dat de organisatie voor de middenstand van groot belang is. Naar zijn mening is een be hoorlijke organisatiegraad be reikt, maar de organisaties heb ben onvoldoende financiële kracht. Intussen is wel een ver betering te constateren in verge lijking met de toestand vóór de oorlog. Wat de verdere uitbouw van sociale verzekeringen voor zelf standigen aangaat, maant spr. aan tot voorzichtigheid. Met het credietbeleid betuigt spr. zijn grote instemming. Het verheugt hem, dat uitbreiding der bijzondere normen en soepele toepassing ervan is aangekon digd. De heer Van de Wetering (C.H.) het crediet-beleid besprekende, betoogt, dat het maatschappelijk belang moet prevaleren. De re gering zal zich z.i. duidelijk er over moeten uitspreken of zij de garantie zal geven aan een door bedrijfsgenoten op te richten financierings-instituut voor de middenstand. Naar sprekers oordeel betoont de winkelsluitingswet aan het Sabbath-gebod onvoldoende ge hoorzaamheid, de feilen die er nog aan deze wet zijn, moeten worden weggenomen. Met betrekking tot wat over het fiscale beleid is medegedeeld, betoogt spreker, dat dit geen blik geeft van inzicht in wat er bij de middenstand leeft aan wensen. Hij zegt zich niet te kunnen ont trekken aan de indruk, dat de regering in het licht van deze nota aan het vraagstuk van de belastingdruk niet nader aan dacht heeft willen besteden. De heer Peschar (Arb.) uit zijn waardering voor de nota, het werk heeft z.i. al tot resultaten geleid. De basis is echter te smal, niet dé gehele middenstand is be handeld. Het zal niet bij deze ene mid denstandsnota kunnen blijven, meent spr., die voorts te kennen geeft, dat het contact tussen regering en Kamer regelmatiger zal moeten geschieden. Het gebrek aan bereidheid tot samenwerking der organisaties, die nog 50.000 leden kunnen winnen, acht spr. vrij bedroe vend. De bezwaren gemaakt tegen onderscheid tussen randbedrijf en volwaardig bedrijf zegt hij niet te kunnen delen. Het onder scheid is van wezenlijke beteke nis. Spr. becijfert, dat volgens de norm, die de nota voor het randbedrijf aanlegt een inko men beneden 3000 er nog al tijd 80.000 zodanige bedrijven zijn. De heer Peschar merkt op, dat er een zekere mate van overeen komst bestaat tussen landbouw en middenstand. In beide secto ren komen de randbedrijven veel vuldig voor. Vermindering van het aantal kleine landbouwbedrij ven zal de oplossing moeten bren gen voor het zich hier voordoen de vraagstuk. De ondertekenaars van de nota hebben geen bezwaar tegen vrij willige sanering. H.i. zal het pro bleem dan geleidelijk verdwijnen Maar spr. is van oordeel, dat dit heel langzaam zal geschieden Hij oppert o.a. de gedachte om in navolging van de landbouw voorlichting aan te benoemen middenstandsconsulenten assi stenten toe te voegen, die gespe cialiseerd zijn op groepen van branches. Door de stimulering van de waarborgfondsen heeft, zo be toogt spr. o.a., het credietgebouw voor de middenstand een impo nerende omvang gekregen. Hi; vraagt of de staatssecretaris het z.g. „Restfonds" ook in gedachten wil houden. zegt zich gedeeltelijk te kunnen aansluiten bij de waardering, welke voor de nota is geuit. Hij had van deze nota echter grote re verwachtingen gehad. Voor het werk van de staatssecretaris uit spr. zijn waardering opmer kend, -dat deze zich geheel heeft ingeleefd in de gedachtengang van de middenstander -hetgeen .i. niet van alle ambtenaren van de afdeling middenstand van het departement kan worden gezegd. Spr. betoogt, dat de verdere ontwikkeling vani de P.B.O. de middenstander de materiële mid delen kan verschaffen voor het zelf-doen. Een beroep op de rijks uitgaven moet uitzondering blij ven. Van groot belang voor de middenstanders acht spr. het, dat zij zich bij de vrije organisa ties aansluiten. Wat ten aanzien van de inkoop combinaties is gezegd, onder schrijft spr. Spr. vraagt een overzicht sinds 1938 van de reële inkomsten van arbeiders en middenstanders, z.i. zal daaruit blijken, dat de mid denstanders onevenredig achter zijn gebleven. De rente, welke berekend wordt voor middenstanderscredieten kan z.i. verlaagd worden. Hi; vraagt of een algemeen waar borgfonds kan worden verwacht voor die branches, die zelf niet tot vorming kunnen komen. Te betreuren acht spr. het, dat de fiscale wensen der midden standers eerst aan de orde kun nen komen bij de algehele her ziening van het belastingstelsel Verlaging van lasten is z.i. nood zakelijk. Tenslotte verklaart hij de nota te zien als een eerste stap op de weg naar een harmonisch over heidsbeleid m,et betrekking tot de middenstand. Hierna werd de vergadering ge schorst. Avondvergadering Te 8 uur werd de vergadering hervat. De heer N. van den Heuvel (K V.P. gaat in op de betekenis van de zelfstandige middenstand en op de positie, welke hij in de samenleving inneemt. Hij herin nert daarbij aan een betoog van prof. Romme, die de middenstand de ruggegraat der samenleving heeft genoemd. Versterking van deze ruggegraat moet voor de HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „City Lights". Hotel „Des Pays Bas", 3.30 en 8 uur: Wasdemonstratie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Het duel bij Silver Creek". Morgen: TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 3 en 8 u.: Stoffenshow. HULST: Bioscoopgebouw, 7.45 uur: Groot Volksconcert. stand. Dat kan niet, omdat men pas staat aan het begin van een middenstandsbeleid. Spr. ervaring is, dat het direc toraat-generaal goed en snel werkt. Wat het middenstandsonderwijs aangaat moet men uitgaan van de gedachte, dat de opleiders zelf ook een opleiding behoeven. Men kan hier z.i. een voorbeeld ne men aan wat er in de agrarische sector geschiedt. Als de regering het middenstandsonderwijs regelt moet zij het ook betalen of sub sidiëren. Dit middenstandsonder wijs moet zijn plaats krijgen in het onderwijs, maar men moet niet overdrijven De afgifte van „ministeriële ver. klaringen" zal op de duur moeten worden beperkt. De heer Van Eijsden (A.-R.) be toogt, dat de nota heeft doen zien, dat er nog een breed veld voor eigen activiteit der onder nemers in het midden- en klein bedrijf aanwezig is. Op het ge bied der organisatorische samen werking valt nog veel te berei ken. Waardering heeft hij voor de wijze, waarop de nota een al gemeen beeld van de midden stand geeft. Op het gebied van voorlichting en onderwijs zal naar zijn mening, nog veel ge daan moeten worden. Spr. acht o.a. de uitbouw van het economisch instituut voor de middenstand van groot belang. De middenstandsconsulent zal wel een zeer veelzijdig mens moe ten zijn, omdat hij in verschillen de branches voorlichting zal moe. ten geven. De opbouw van het in- stituut van middenstandsconsu lenten zou spr. willen doen ge schieden in overleg met de mid denstandsorganisaties. Ten aanzien van enige voorzie ningen op fiscaal gebied vraagt spr. nadere en serieuze overwe gingen op korte termijn. Te 23.10 uur werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag. Zijn vriend met wandelstok doodgeslagen? Hij vraagt de staatssecretaris samenleving dus van eminent be voorts te willen overwegen de lang worden geacht. Er zijn, naar omzetbelasting voor de inkoop combinaties af te schaffen, zeker voor de diensten, welke zij ver richten. De heer Peschar spreekt de verwachting uit, dat het ontwerp in zake kinderbijslag voor zelf standigen spoedig aan de Kamer zal worden voorgelegd. De heer Cornelissen (V.V-D.) Hasan Mohammed Tiro, die zichzelf heeft uitgeroepen tot „gevolmachtigd minister van de Islamietische republiek Indone sië", heeft zijn campagne tegen de Indonesische regering onder minister-president Ali Sastroa- midjojo, vervolgd met een inge zonden stuk in de „New-York Times". Hierin zegt hij o.m.: „Weinig Amerikanen weten, hoe snel het communisme zich in Indonesië heeft verspreid, sinds het kabinet-Sastroamidjojo, dat in Augustus 1953 werd benoemd, en niet gekozen door het volk, aan de macht is gekomen. Het kabinet bestaat bij de gratie van de Indonesische communistische partij, de P.K.I., die het ook weer ieder ogenblik ten val kan toren gen". „De communisten weten zeer goed, dat de eilanden van Indo nesië gebruikt kunnen worden als sprinkplanken naar de Philip- pijnen en Australië. Zij weten ook, dat een Indonesië, dat ver zwakt is door economische druk en een onbekwame regering, een rijke buit is: 80 millioen men sen, het op zes na grootste land ter wereld en op drie na de rijk ste in natuurlijke hulpbronnen. De communisten maken een wedloop tegen de tijd om de ge hele macht in Indonesië in han den te nemen. Zij zijn zich ervan bewust, dat zij dit snel moeten doen, vóórdat de anti-communis tische legioen en van de Islam, die op alle belangrijke Indonesi sche eilanden vechten het huidige zwakke katoinet in Djakarta ver drijven. Want de communisten begrijpen dat wanneer de Isla mieten aan de macht komen in Indonesië, zij uitgeschakeld zijn. Zo ervaren wij Indonesiërs, negen jaar, nadat wij onszelf be vrijd hebben van de koloniale overheersing van de Nederlan ders, dat wij bedreigd worden door koloniale overheersing van Moskou en Peking. Maandenlang hebben de Isla- mietische troepen in Indonesië militaire operaties uitgevoerd. Wij hebben Atjeh, grote delen van West- en Midden-Java, haast geheel Zuid- en Midden-Celebes en een groot deel van Borneo bezet. Op 21 September 1953 hebben de Islamietische leiders in bo vengenoemde gebieden de Isla mietische republiek Indonesië schoon niet zoveel als de com munisten. Wij innen belastingen en hebben een functionerend rechterlijk systeem. Ofschoon de gebieden onder ons bestuur in sommige gevallen honderden ki lometers van elkaar verwijderd liggen, onderhouden onze leiders een volmaakte verbinding en onze bewegingen zijn gecoördi neerd. Wij functioneren als een natie". Tiro maakte dan gewag van het ultimatum, dat hij op 10 September naar mr Ali Sastroa- imidjojo heeft gezonden. Ver volgens verklaart hij, dat de „president van de Islamietische republiek Indonesië" Daud Beu reuh is en vice-president Karto- suwirjo. Ten aanzien van de mogelijkheid oim zijn zaak voor de Verenigde Naties te brengen, zegt Tiro, dat hij gebruik zal ma ken van „alle mogelijkheden en wegen, die hiertoe kunnen lei den, inbegrepen de bijstand van „een derde macht", zonder daar bij speciaal een te noemen. sprekers oordeel, nog vele kansen Voor een verdere ontplooiing van de middenstand. Spr. geeft als zijn oordeel te kennen, dat de arbeiders en de middenstanders het maatschap pijbeeld in de tweede helft van de twintigste eeuw zullen bepalen. De aanwezigheid van een grote groep economisch zelfstandige werkers is een belang van grote orde. Er is behoefte aan een vak bekwame middenstand. Vervolgens gaat spr. in op eni ge grondslagen van het midden standsbeleid, zoals die in de nota zijn opgenomen. Spr. geeft verder te kennen, dat hoezeer het vestigingsbeleid ook gericht moet zijn op belangenver- zorging van het klein- en midden bedrijf, hij geen genoegen zou kunnen nemen met een verzor ging in de richting van kwanti tatieve sanering, zoals de heer Peschar voorstaat. De kwestie van de voorlichting aanroerend, vraagt spr. of de aan te stellen regionale middenstands consulenten de gedifferentieerde problematiek van de middenstand aan kunnen. Voor Ijem zal de wijze, waarop de regering het consulentschap opvat, een toets steen zijn voor het middenstands beleid. De heer De Ruiter (C.-H.) spreekt een woord van hulde aan het adres van de opstellers der nota. Hij zegt zich de teleurstel ling van velen te kunnen inden ken, die dachten, dat men door de nota zou kunnen komen tot een onmiddellijke bevordering van het belang van de midden- In hoger beroep heeft voor het Amsterdams gerechtshof de zaak gediend tegen de 81-jarige J. L. uit Nijmegen, die in eerste in stantie door de Utrechtse recht bank tot 12 jaar met ter beschik kingstelling van de regering is veroordeeld wegens moord op zijn vriend, de 58-jarige, ietwat invalide H. W. van Hooff, inwo ner van het bestedelingenhuis .Assuimptio" te Nijmegen. Juist als voor de rechtbank ontkende de krasse grijsaard echter ook thans voor het hof iedere schuld. Het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk van de ongelukkige man werd pas omstreeks 2 maanden later in een bosje op het verboden schietter- rein op de Leusderheide bij Amersfoort door een naar strik kende zoekende jachtopziener aangetroffen. iDe groepscommandant van de rijkspolitie te Leusden, de heer G. E. van Ooijen, die voor zijn diepgaande onderzoek door de president van het hof, mr F. W. van Schaeck Mathon, gecompli menteerd werd, slaagde er ech ter in een opkoper in Nijmegen te vinden, aan wie het horloge van 't slachtoffer was verkocht. „Het was een oude man, die het me verkocht heeft", zeide hij en bij confrontatie herkende hij de verdachte. Voorts wist de com mandant drie getuigen in Amersfoort te vinden, die de verdachte op de bewuste avond twee maanden tevoren in een café aldaar hadden meegemaakt. ,Hij was in gezelschap van 'n man met een horrelvoet", zeiden zij. Het slachtoffer had inder daad een horrelvoet en eerst na confrontatie met deze getuigen, die eveneens de verdachte her kenden, gaf J. L. toe, dat hij hetgeen hij eerst ontkend had met Van Hooff die avond in het Amersfoortse café was geweest. Maar hij hield vol hem niet naar de Leusderheide te hebben begeleid. ,,Ik heb afscheid van hem genomen op het Stations plein", zeide hij. Tenslotte was er nog een vrij jonge vrouw, die als getuige ver telde, dat de verdachte, met wie zij aanvankelijk op goede voet stond, haar een keer zó ernstig had mishandeld, dat zij een half uur bewusteloos was geweest. Volgens haar verklaring zou de verdachte haar kort vóór Van Hooff in het bosje aan zijn ein de kwam gezegd heb'ben: „Ik weet wel aan geld te komen. Ik heb een kennis, die ik dronken zal voeren, dan zal ik hem zijn geld afhandig maken". De verdachte had een zwart strafblad met 6 veroordelingen. In 1940 was hij o.a. veroordeeld omdat hij een vrouw met touwen had vastgebonden en haar drie dagen in die benarde positie ge vangen had gehouden. Hem was hiervoor 5 jaar opgelegd met ter beschikkingstelling van de rege ring. President Van Schaeck Mathon stak thans zijn verontwaardiging over het feit, dat de verdachte niettemin enkele jaren later weer op vrije voeten was gesteld, niet onder stoelen of banken. „Ondanks de waarschuwende rapporten liet men hem vrij, hoe wel hij ter toeschikking was ge steld van de regering en het dui delijk was, dat hij een gevaar voor de maatschappij betekende. Altijd dezelfde ellende". De procureur-generaal, mr J. F. Hoeffelman, achtte de tenlas- te gelegde moord, subs, doodslag niet wettig bewezen, omdat met name niet vaststaat of de ver dachte inderdaad de bedoeling heeft gehad Van Hooff te doden. Wegens diefstal met geweldple ging eiste hij 9 jaar met ter be- schikkingsstèlling van de rege ring. Als raadsman voerde mr H. G. Kuperus uit Utrecht aan, dat op de kleding van de verdachte on danks een minutieus onderzoek geen bloedsporen zijn aangetrof fen. Volgens pleiter bleven er te veel punten van twijfel in deze zaak over om verdachte te kun nen veroordelen. Het hof zal op 28 September a.s. uitspraak doen. ONZE VOLKSGEZONDHEID. De tuberculosebestrijding moet helaas nog altijd een voorname plaats innemen in de zorg voor onze volksgezondheid. Er wordt vaak beweerd, dat het met de be strijding van de tuberculose ge rust wel wat kalimer aan kan, omdat deze ziekte als overwon nen kan worden beschouwd. Niets is echter minder waar. Wel neemt gelukkig het aantal nieuw ingeschreven patiënten bij de eonsultatie-lbureaux jaarlijks af, doch bedroeg over het jaar 1953 nog bijna 13.000. Het gunstige verloop van de tuberculose-sterfte in Nederland heeft zich in 1953 voortgezet. Voor het eerst in de geschiedenis heeft de sterfte aan tuberculose in ons land het laagtepunt van 9,3 per 100.000 inwoners bereikt. Het blijft evenwel nodig, dat de krachten ter bestrijding niet ver slappen, want al mogen de cij fers gunstig zijn, het totaal aan tal nieuwe (en oude) lijders aan tulberculose is toch nog 'n ern stige waarschuwing, dat deze volksziekte nog lang niet over wonnen is. In de maand Sep tember zullen de t.b.c.-fondsen „Draagt Elkanders Lasten" en ,Zuid-Ned. Sanatorium" een drin gend beroep op u doen hen bij de bestrijding van de tuberculose te helpen en u kunt dit doen door een flinke bijdrage in de door onze collectanten aangeboden bus te deponeren of in te tekenen voor een gift op de aangeboden lijst. Elke collectant (e) is voor zien van een deugdelijk legitima tiebewijs. Door uw bijdrage helpt u ech ter niet alleen de tuberculose bestrijden, maar stelt u bovenge noemde fondsen bovendien in staat de volksgezondheid te be vorderen door rustbehoevende patiënten op medisch advies te doen opnemen in een rusthuis en de bleekneusjes via onze Stich ting „Kinderuitzending" op ad vies van de huis- of schoolarts uit te zenden naar een gezond heidskolonie. Wij vertrouwen dat u ons niet zult teleurstellen, maar het door uw gift mogelijk zult maken ons werk ter bestrijding van de tu berculose en ter toevordering der volksgezondheid onverminderd voert te zetten. Een gezond volk is ook uw belang! De plaatselijke commissies van D. E. L. en Z. N. S. Twee Zweedse vissers hebben gisteren meegedeeld, dat hun vaartuig Dinsdagochtend vroeg door buitenlandse oorlogsschepen is beschoten, toen zij ter hoogte van Hudiksvall (Zweden) in de Botnische Golf aan het vissen waren. De vissers, Sjoeberg en Nilsson, zeiden, dat de beschieting was begonnen, toen zij hun netten in haalden. Een groot aantal projec tielen kwam in het water rond- óm de boot neer. Eén granaat ontplofte op vier meter afstand, aldus het verslag van de vissers. De mannen zeiden van oordeel te zijn, dat zij zich in interna tionale wateren bevonden. Zij hebben door de duisternis geen oorlogsschip kunnen onderschei den. Wel namen zij mondings- vuur van kanonnen waar. Onmiddellijk na de beschieting keerden de vissers terug naar de Zweedse havenplaats Gran. Zij lieten inderhaast een deel van hun netten achter. Later deelden andere vissers uit het gebied van Hudiksvall mede, dat hun netten gescheurd waren. Zij schreven dit toe aan een duikboot. Een woordvoerder van de Zweedse marine heeft te Stock holm medegedeeld, dat twee oorlogsschepen, de mijnenlegger „Aelbsnabben" en een mijnen veger, r.aar de plaats van de be schieting zijn gezonden. Volgens de „New York Herald Tribune" heeft de Amerikaanse zevende vloot opdracht gekregen aan de Chinese nationalisten „volledige logistieke steun" te verschaffen voor de verdediging van Quemoy aan de kust van het Chinese vasteland. De betekenis van het woord „logistiek" is rekbaar. De op dracht betekent in feite het ver lenen van alle mogelijke hulp, behalve actieve deelneming van Amerikaanse strijdkrachten aan de strijd, aldus het blad, dat onder „logistieke steun" o.m. le vering en aainvoer van uitrusting en straalvliegtuigen verstaat. De opdracht aan de zevende vloot betekent echter niet, dat „op een later tijdstip de Ameri kaanse strijdkrachten geen actie vere rol" zouden kunnen gaan spelen. In geval van een com munistische invasie van Quemoy zouden de Ver. Staten het wel licht nodig achten actief deel te nemen aan de verdediging van het eiland, aldus dit bericht. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteren verklaard, dat de wapenzendingen aan natio nalistisch China, volgens het pro gram voor militaire hulp, dat 3 jaar geleden begon, gewoon doorgaan. Alle zendingen worden door Amerikaanse vrachtschepen naar Formosa gebracht. Tot op heden zijn nog geen goederen op Quemoy afgeleverd en het pentagon heeft geen instructies ontvangen om uitrusting naar Quemoy te verschepen, zo voeg de hij hieraan toe. Van welingelichte zijde is ver nomen, dat in allerijl versterkin gen gezonden worden naar Que moy voor een offensieve actie tegen de communisten in het ge bied van Amoy. De eerste versterkingen zouden reeds de vorige week gearriveerd zijn. Uit dezelfde bron verluidt, dat het nationalistische offensief eind September zou kunnen be ginnen. AMSTERDAM BRACHT ƒ78.000 VOOR KONINGIN YVILHEL- MINAFONDS BIJEEN. De afdeling Amsterdam van het Koningin Wilhelminafonds kan tot de landelijke inzameling ten behoeve van de kankerbe strijding een bedrag van 78.000 bijdragen. Hierin is begrepen de opbrengst zowel van de straat collecte, ruim 38.000, van de in zameling in de bioscopen gedu rende één week, ruim 15.000, als van de één-procentsactie van Amsterdamse winkeliers. Ten aanzien van de pogingen van Indonesië om de kwestie Nieuw-Guinea voor het forum van de wereld te brengen, zegt Tiro, dat indien de Indonesische regering zou onderhandelen met de dissidente groepen, in de ge bieden, die hij hierboven heeft genoemd en indien zij er in zou slagen vrede in Indonesië te bren gen, Indonesië sterker zou staan tegenover de Nederlanders ten aanzien van de kwestie-Nieuw Guinea. Mr. Sunarjo zal de kwestie Nieuw-Guinea voor de Ver. Naties verdedigen. Mr. Sunarjo, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, zal zelf het plaatsen van de kwestie-Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene verga dering van de Ver. Naties verde digen. In een verklaring, die hij aan de pers heeft gegeven, heeft de heer Sudjarwo, vertegenwoordi ger van Indonesië bij de Ver. Naties, een beroep gedaan op alle „democratische en anti-koloniale leden van de Ver. Naties" en in het bijzonder op de Ver. Staten, opdat Zij het verzoek van Indo nesië zuilen steunen. Sudjarwo richtte zich o.a. tegen „het zenden van troepenverster kingen door de Nederlanders naar Westelijk Nieuw-Guinea1 Hij noemde dit „ongepast op een dat de kwestie over de door ARVI KIVIMAA. 41) (Nadruk verboden). uitgeroepen. Wij zijn de defacto ogenblik, Nieuw-Guinea ter behandeling regering, met het bestuur over 16 millioen mensen". Tiro vervolgt: „Wij hebben wapens. Wij hebben geld, of- door de bracht". Ver. Naties wordt ge- Maar Nestori hoorde hem niet. De storm striemde het bos, de bomen zuchtten luid klagend. Het was pikdonxer. Geen licht van een woning was te ontdekken. Nooit had de jongen zo snel de afstand naar het dorp afgelegd. Daar lagen de eerste huizen al. Donker. Nestori riep naar de jongen: De dokter woont aan dié kant van de rivier, hè?" Hij wachtte niet eens op antwoord, maar stuurde het paard al de brug over. De hoeven ratelden hol over het planken dek, het gekletter joeg het schichtige paard aan tot een razende galop. Nestori stond gebukt in de sjees, de teugel dub bel om zijn vuisten geslagen. Achter hem schreeuwde de knecht: „Rechts van het gemeen tehuis daar woont-ie!" Bene den in de nachtelijke grauwheid zag men het water van de rivier zwart opglimmeren. De regen stortte bij stromen neer. Daar lag de kerk. De heu vel op langs de school. Daar achter dook de gevel van het ge meentehuis al op, bovenop de heuvel. Nestori wendde het paard ruw naar de kant van de weg! Krak! hij reed de stomp van een afgeknapte telefoonpaal om ver stopte, duwde de knecht de leidsels in de hand en riep: Hier wachten!" Hij holde naar het doktershuis, beukte op de deur, ontdekte toen de bel, trok er aan, bonsde op nieuw. De dienstbode, opgeschrikt uit haar slaap, kwam aan het keu kenraam. „Dokter is niet thuis. Naar Helsinki. Blijft een week weg. Vergadering van dokters De dokter van het dorp hiernaast neemt de praktijk waar. Het is toch in de kerk gezegd! En in de krant!" Nestori antwoordde niet. Een gevoel van verlamming overviel hem. Zijn voeten waren als lood, zijn armen deden hem pijn hij voelde neiging tot braken. De grond deinde onder hem. Bevan gen door een onverwachte duize ling, zag hij bergen van golven op zich afkomen, in eindeloze rijen rolden ze op hem aan. Daar achter ontwaarde hij Liisa met van smart verwrongen trekken op het gelaat en zijn kind, blauw, in stuipen. Geen dokter. Alles vergeeft. Andere dokter vijf en twintig km van hier. Zijn' verlamdheid zakt weg. Woede komt boven, razernij. Wat is dat voor werk! Een schandaal! Waar onderhoudt de gemeente een arts voor! Dat gaat maar naar Helsinki! En laat de zieken hier kreperen Hij ziet een kei in de tuin. Als hij naar zijn gemoed te werk ging, zou hij die uit de grond willen rukken en door het keu kenraam kwakken. Dat verdie nen die ellendelingen! Er is nog een apotheker geluk kig. Misschien is daar iemand bij de hand. Zal ten minste iets kun nen meegeven. Ik zal hem wak ker maken. Medicijn eisen. Het beste wat je hebt. Verstaan? Er staat een leven op het spel, mijn kind. Zonder de perplexe knecht in te lichten, sprong Nestori in de kar, reed alleen naar de apothe ker, waarvan de ruiten rinkel den, toen hij vlak onder de ra men met een ruk aan de leidsels het paard tot stilstand bracht Hij belde, belde driftig, of er brand was, en zo lang tot de apotheker zelf voorkwam. Opge schrokken uit zijn zware roes hij had gisteren een grog-avond je gehad, het was een latertje ge worden vroeg hij katterig: „Wat moet je, man! Je zet het hele dorp op stelten met je la waai!" „Ja zeker, dat doe ik ook. Mijn kind ligt doodziek op het eiland. De dokter is op reis. Ik moet me dicijnen hebben, èn direct. „Kom er in." De apotheker zei het op beve lende toon. Dit deed Nestori s drilt bedaren. De man voor hem rook sterk naar drank, zijn haar stond verward overeind. Inder haast had hij alleen een badman tel omgeslagen. Onderzoekend nam hij de nachtelijke klant op; diens druipende kleren, bebloede handen en wilde angstogen zeiden hem genoeg: die man had een lange, barre tocht achter de rug. Hier was de nood hoog. Zijn toon werd milder. „Vertel eens, wat mankeert uw zoontje?" Nestori deed verslag, bij stuk ken en brokken kwam het er uit. Hij zei, dat hij vroeger ook al eens een drankje voor de jongen gekregen had, dat hielp toen wel wat. En daar was hij ook dank baar voor. Maar nu was het kind hard ziek, het had hoge koorts en lag in stuipen. „Ga maar even zitten." De apotheker stak de lamp aan, zette zijn bril op en begon met de bereiding. Hij was ernstig, zijn kwade luim was gezakt. Nestori voelde zich belabberd met zijn plakkende kleren om het lijf. Hij luisterde naar het jan ken van de wind, die nog met on verminderde stormkracht voort raasde. In elk geval zou hij me dicijnen krijgen. Maar hoe kwam hij er mee thuisWarme tra nen welden omhoog, hij drong ze oogknipperend terug. (Wordt vervolgd). De wervelstorm die Japan be dreigt en bekend is onder de naam „Jane", heeft het groot ste Japanse eiland, Hondo, links laten liggen en gaat thans in de richting van het noordelijkste eiland, Hokkaido, aldus is Dins dagochtend uit Tokio vernamen. De kracht van de storm neemt af. Er toestaat nog gevaar voor overstromingen. In het zuiden van Japan zijn tengevolge van de storm acht tien personen omgekomen en 83 gewond, er worden 16 mensen vermist. Van de zijde van de kustwacht is vernomen, dat 33 vaartuigen zijn gezonken en 73 beschadigd of op drift geraakt. De wervelstorm „Jane" heeft niet alleen het grootste Japanse eiland Honsjoe, maar ook het noordelijke eiland Hokkaido links laten liggen en is thans op weg naar Siberië. Alleen het zuide lijke Japanse eiland Kioesjoe is getroffen. Hier zijn Maandag 40 mensen om het leven gekomen en 132 gewond. 57 Personen wor den vermist. De wervelstorm heeft thans nog een snelheid van honderd kilometer per uur, na zijn aan vankelijke snelheid van 200 km. Op Kioesjoe zijn ruim 11.000 huizen overstroomd of verwoest door de storm en stortregens. Door een aardverschuiving, als gevolg van de storm, zijn onge veer 40 mensen bedolven in het dorp Minakami in het district Koemamoto. Er zijn vijf lijken geborgen en men vreest dat nie mand meer in leven is. De sleepbootbemanningen op de Tyne (Engeland) hebben be sloten geen overuren meer te roaiken. Het is een protest tegen het toesluit van de reders om op Dieselsleepboten minder perso neel aan te stellen dan op stoom- slepers. Het sleepwerk ondervindt veel stagnatie en het gevaar bestaat, dat alle verkeer stil zal komen te liggen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2