Eden steunt aanspraak souvereiniteit op volledige De arrestaties in Perzië Het Belgische atoom centrum te Mol De Noordpool-route van de S.A.S. Amerika in de ban van de Uraniumjacht De reis van Eden De strijd tussen Chinese nationalisten en communisten Het beraad over de loonronde Vliegongeluk in Brazilië Paratyphus te Katwijk a/d Rijn WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verklaring van Bondskanselier Adenauer Bijeenkomst van communistische leiders te Berlijn? Nederlandse hulp voor slachtoffers natuurrampen Canada zal mr Van Kleffens steunen Gevecht in Tunesië Het conflict in Vietnam Gedeeltelijke staking van onderwijzers geëindigd Straatarme gelukzoekers vinden enorme fortuinen op onder op onder Sept 16 6.15 18.55 20.00 11.26 17 6.16 18.52 20.40 12.49 18 6.18 18.50 21.32 14.02 21 6.23 18.43 16.18 Wrankerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnem maand iprijs: 5,35 per kwartaal; per per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZE WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3253. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10Jsm i Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdag tot zijn parlementaire aanhangers gezegd, dat de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Anthony Eden, zijn aan spraak op volledige Westduitse souvereiniteit geheel en al had gesteund. Komend onderhoud met Foster Dulles. Adenauer deelde voorts mede spoedig een onderhoud te zullen hebben met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. Hij lichtte niet toe of dit een gedachtenwisseling tussen hen beiden zou zijn, of dat hij verwachtte Dulles op een internationale conferentie te zullen ontmoeten. E.V.G. definitief van baan. de De Westduitse bondskanselier gaf als zijn mening dat de voor gestelde Europese verdedigings- gemeensehap thans (11a de ver werping van dit plan door de Franse nationale vergadering) als dood en begraven moet wor den beschouwd. Hij achtte daarom opneming van W'est-Duitsland in de Navo wenselijk. Berichten volgens welke de kern der besprekingen van An thony Eden in de Europese hoofd steden zou liggen in de mogelijk heid van een uitgebreid en her vormd pact van Brussel worden in geallieerde kringen in Bonn niet bevestigd. Naar van Britse zijde wordt opgemerkt zijn bij de besprekingen veeleer een aantal mogelijkheden geopperd, waarbij één ervan uitging, dat tussen de Europese landen een band „in de geest van die van het pact van Brussel zou kunnen woeden gelegd. Ingelichte kringen mer ken evenwel op, dat er generlei reden is om op deze ene mogelijk heid uit vele bijzondere nadruk te leggen. Een mogelijkheid, die hier door Amerikaanse kringen naar voren geschoven wordt, is een hervor ming van de Navo in die geest, dat een opneming van West- Duitsland zou kunnen worden uitgevoerd. Zulk een hervorming zou, zo wordt opgemerkt, een be perking van de Duitse bewape ning mogelijk moeten maken zonder nochtans discriminatie te doen ontstaan. Naar van ingelichte zijde ver luidt, gaan daarbij de gedachten uit naar de vaststelling der con tingenten, die de deelnemende landen voor de Navo zouden moeten leveren. Voor landen, die overzeese verplichtingen hebben, zou het vrij moeten blijven ten behoeve van deze verplichtingen nationale troepen te houden. Hier wordt opgemerkt, dat zulk een hervorming der Navo niet alleen de Duitse gevoeligheid voor een discriminatie zou ont zien, doch dat zij tegelijk aan de continentale Europese landen de zekere garantie zou geven, dat Britse en Amerikaanse troepen duurzaam op het vasteland zul len blijven. Naar verluidt heeft dr. Adenauer bij zijn onderhande lingen met Eden op zulk een ga rantie aangedrongen, nu het weg. vallen der E.V.G. alle vorige garantieverklaringen heeft doen vervallen. Minister Eden zal vandaag in Parijs aankomen, na, naar uit berichten verluidt, in Brussel, Bonn en Rome instemming te hebben ontmoet met zijn plan voor herbewapening van West- Duitsland binnen het Atlantisch pact en het verdrag van Brussel. In de Franse hoofdstad, waar het verzet tegen de Duitse her bewapening het krachtigst is, zal Eden waarschijnlijk zijn zwaarste onderhandelingen moeten voeren. De eerste niet-officiële Franse reacties op berichten omtrent het Britse plan voor uitbreiding van het huidige pact van Brussel tot West-Duitsland en Italië zijn gunstig. Overeenstemming met Piccioni. Adenauer zeide verder dat de bezetting van West-Duitsland het best zou kunnen worden be ëindigd door een verklaring der Westerse 3 bezettende mogend heden en niet door een verdrag, daar dit weer door de Ameri kaanse, Britse, Franse en West duitse volksvertegenwoordigin gen zou moeten worden bekrach tigd. Indien het bezettingsstatuut buiten werking zou zijn gesteld en de wijze, waarop West-Duits land zou worden ingeschakeld bij de Westerse verdedigingsmaat regelen, geregeld zou zijn, zou dit land vrijwillig de beperkingen welke de voorgestelde Europese verdedigingsgemeenschap voor zijn herbewapening bevatte, na komen. Eden had dit standpunt van Adenauer „volkamen gerecht vaardigd" genoemd. Eden en Adenauer hebben ge sproken over verschillende wij zen, waarop thans een Westduit se herbewapening zou kunnen worden uitgevoerd. Eén hiervan was toetreding van West-Duits land tot de Navo. Adenauer liet •zich voorzichtig over deze moge lijkheid uit, daar, naar hij zeide, ook deze oplossing door een Frans veto verijdeld zou kunnen worden. In geval van toetreding tot de Navo zou West-Duitsland a'lles in het werk stellen om te bevorderen dat de zeggenschap over de Europese legers zou ko men te berusten ibij een verenig de organisatie der Europese landen. Adenauer^ besprekingen met Murphy. Omtrent de besprekingen, die hij. Maandag en Dinsdag met de Amerikaanse deskundige in Duitse aangelegenheden Robert Murphy, had gevoerd, zeide Adenauer, de indruk gekregen te hebben dat het droevige beeld, dat Europa thans in politiek op zicht bood, een stimulans zou kunnen zijn voor isolationistische stromingen in de Verenigde Sta ten. Ook dit was een dringende reden om voort te gaan met de politiek ter bevordering der Europese éénheid. Te Bonn wordt in politieke kringen gemeend dat het Murphy was, die Adenauer heeft uitgeno digd een onderhoud te hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. Murphy is, na zijn besprekin gen, te Bonn, doorgereisd naar Belgrado, waar hij een dag zal blijven. A.F.P. meldt uit Washington, dat aldaar in welingelichte krin gen wordt verklaard dat de mo gelijkheid van een bezoek van minister Dulles aan bondskanse lier Adenauer „reeds enige tijd wordt overwogen". Er is echter nog geen definitieve beslissing genomen. Volgens het Westberlijnse an ti-communistische voorlichtings bureau „West" hebben West- europese communistische leiders onlangs in Oost-Berlijn een kleine cominform bijeenkomst gehouden. Volgens het bureau namen ver tegenwoordigers deel van de com munistische partijen in Enge land, Frankrijk (Duclos), Italië, West- en Oost-Duitsland (resp. Max Reimann en Walter Ul- bricht). Voor Nederland zou heb ben deelgenomen Paul de Groot, algemeen secretaris der partij. Soeslof, secretaris van het cen trale comité der communistische partij der Sovjet-Unie, die belast is met cominformaangelegen- heden, zou een toespraak hebben gehouden over de „coördinatie van een nieuwe propagandatac- tiek" na het mislukken van de Europese verdedigingsgemeen schap. Het doel van de Westduitse po. litiek blijft erop gericht de één heid van Europa te bevorderen, daar er anders, onder de druk, welke de kolos in het Oosten al leen reeds door zijn grootte uit oefent, geen veiligheid voor de Europese staten bestaat" zeide Adenauer. Omtrent Edens bezoek verhaal de hij nog dat een hoge diplo maat tegenover een Duitse col lega had verklaard dat de Brits- Duitse betrekkingen sinds de ja ren vóór de eerste wereldoorlog nog nooit zó goed waren geweest als thans. VERMINDERING VAN BRITSE TROEPEN IN KOREA. ,De landstrijdkrachten van het Britse gemenebest in Korea zul len het komende halfjaar gelei delijk tot een derde worden ver minderd. De maatregel wordt genomen omdat ook de Ameri kanen een deel van hun troepen uit Korea terugtrekken. De reactor die in het Belgische atoomcentrum te Mol (nabij Turnhout) wordt opgericht, zal aanvankelijk' slechts een in strument voor studiedoeleinden zijn. Hier zullen de specialisten worden opgeleid die; tot taak zullen krijgen de aanwending van atoomkracht voor de Belgi sche industrie mogelijk te ma ken. Een zeer sterke reactor, waarvan de kosten op drie tot vijf milliard Belgische francs worden geraamd, zal eerst te Mol worden gebouwd, wanneer men de resultaten kent van de vijf atoomreactors waarover de Verenigde Staten binnenkort voior het opwekken van kern- Nationalistisch-Chinese zee strijdkrachten hebben Dinsdag het eiland Tsjinjoe ten zuiden van Amoy gebombardeerd, al dus werd uit Taipeh gemeld. Voor de eerste maal in twaalf dagen hebben vliegtuigen van de nationalistische luchtmacht Amoy en omstreken niet aan gevallen. Wel werden verkenningsvluch ten gemaakt, aldus het nationa listische departement van Defen sie. Verder maakte het departe ment bekend, dat de communisten Maandag slechts tien granaten op Quemoy hebben afgevuurd. Nationalistische militaire waar nemers zeiden, dat de beëindiging energie voor industriële doel einden zullen beschikken. Dit heeft de Belgische com missaris voor de atoomenergie Rijcikimans Maandag medege De Perzische minister van Oor log, generaal-majoor Haydayat, heeft Dinsdag in de Madjlis, de Perzische tweede kamer, meege deeld, dat door de recente arres taties een einde is gemaakt aan een communistische samenzwe ring van dertien jaar in het leger, bij de politie en de lucht macht. (Dertien jaar geleden, in Augustus 1941, werd Perzië door de Sowjet-Unie bezet.) „Sommige gearresteerde offi cieren hebben reeds hun misdaad uitgewist met hun eigen bloed", zo zei hij, De meeste van de 434 gearresteerde officieren hebben „bekend en om clementie ge vraagd." Brigade-generaal Azmoedeh, de openbare aanklager van het leger, verklaarde Maandag, dat hij binnen veertien dagen hoopt te beginnen met het proces tegen de officieren. Er zullen slechts twee uitspraken mogelijk zijn, doodstraf of onschuldig, zo zei hij. Verwanten van de gearresteer den hebben Dinsdag getracht een onderhoud te krijgen met de voorzitter van de Madjlis. Deze weigerde echter hen te ontvan gen. Dinsdag zijn de namen van 78 gearresteerde officieren, o.w. 13 kolonels, bekendgemaakt. Twee gearresteerden heten Pahlavan, de familienaam van de heersende Pahlevi-dynastie, waaruit blijkt, dat zij verre verwanten van de sjah zijn. Voorts komen op de lijst vele oude Perzische familie namen voor. Generaal Azmoedeh heeft Dins dag verklaard, dat hij zal yragen het proces tegen de officieren met gesloten deuren te voeren. De uitspraken zullen bekend ge maakt worden. sinds 1947 in Perzië vertoeft. Ook uitgewisselde rapporten werden herhaaldelijk onderschept. Men meent, dat een en ander een algehele omwerking der strategische plannen noodzakelijk maakt, en niet slechts van de op Perzië betrekking hebbende plan nen, doch waarschijnlijk ook van die der andere landen van het Midden-Oosten. De beveiligings maatregelen zullen onmiddellijk zeer verscherpt worden. Dinsdagmiddag heeft het be stuur van de Stichting van den Arbeid het beraad over de loon- hoogte hervat. De bespreking heeft tot een gemeenschappelijke conclusie inzake een voorstel ge leid, dat de vertegenwoordigers van de centrale organisaties ieder in hun eigen kring zullen ver dedigen. Verwacht mag worden, dat aanstaande Vrijdag een beslis- I sing tec kennis van de regering I zal Kunnen worden gebracht. Nieuwe arrestaties in Perzië. Generaal Bakhtiar, de militaire deeld op een te Brussel gehou- van Te^eran' den persconferentie. De heer Rijckmans zeide te verwachten van de luchtaanvallen op Amoy en omstreken er op wijst, dat de strijd in hevigheid afneemt. Een poging van drie communis tische kikkermannen om op Quemoy aan land te komen is Dinsdag verhinderd. Hun jonk werd door artillerievuur be schadigd. De Nationalistische eerste- minister, Joei, heeft Dinsdag ver klaard, dat de nationalisten nu gelegenheid hebben een tegen aanval op het Chinese vasteland te beginnen, daar de communis ten met het beschieten van Que moy begonnen zijn. Hij zeide dit in de wetgevende Joean te Taipeh. dat de proefreactor te Mol in Maart 1955 voltooid zal zijn, waarna in 1956 het wetenschap pelijk werk een aanvang kan nemen. Het atoomcentrum te Mol wordt gefinancierd op grond van overeenkomsten van internationale aard. De com missaris hoopte, dat de reactor te Mol ter beschikking van de Belgische industrie gesteld kan worden zonder dat de Belgische belastingplichtige hiervoor ook maar iets behoeft te betalen. De heer Rijckmans bevestig de, dat de regering had toege staan op grond van een eerder gesloten accoord een zekere hoeveelheid uranium naar Zwit serland uit te voeren voor het gebruik in een proefreactor al daar. Wat de oprichting van het Europees centrulm voor kernon derzoek betreft, venklaarde hij, dat dit centrum zich met zuiver wetenschappelijk werk! bezig houdt en geen nijverheidsdoel einden nastreeft. Een Braziliaans vliegtuig met 26 inzittenden is Maandag in de baai van Guanabara neerge stort. Er zijn twee doden en vijf vermisten. Negentien inzitten- den konden worden gered. Dinsdag bekendgemaakt, dat 130 communisten, leden van de tech nisehe staf en het administra tievé personeel van de olieraffi naderij te Abadan, zijn aange houden. Drie gearresteerden zijn offi cieren, de anderen behoren tot het burgerpersoneel van de raf finaderij. Volgens berichten uit Abadan waren de gearresteerden lid van de communistische partij en stonden zij in verbinding met communistische cellen in Koweit, aan de overzijde van de Perzische Golf. Zij beschikten over vlieg tuigen en illegale landingsterrei nen voor het onderhouden van hun verbindingen. COMMUNISTISCHE SPIONNAGE IN HET MIDDEN OOSTEN. Van gezaghebbende Teheraanse zijde wordt vernomen, dat de bij zonderheden van alle nieuwe wa pens, die Perzië binnenkwamen, door de communistische militaire spionnage-organisatie in Perzië onverwijld ter kennis der Sow jet-Unie werden gebracht. Eerste modellen van bepaalde nieuwe Amerikaanse wapens wer. den zelfs naar Rusland doorge zonden. Van dezelfde zijde wordt mede gedeeld, dat de communistische spionnen zich geregeld op de hoogte wisten te stellen van be raadslagingen tussen de Perzi sche generale staf en leden der Amerikaanse militaire missie, die De Scandinavische lucht vaartmaatschappij S.A.S. heeft vertegenwoordigers van de ko ninklijke huizen en van de re geringen van Denemarken, Noorwegen en Zweden uitgeno digd de openingsvlucht Kopen hagenLos Angeles via de Noordpool mee te maken. Zoals reeds is gemeld, zal de ope ningsvlucht op 15 November a.s. worden uitgevoerd. Ook een aantal buitenlandse journalis ten zal de reis Kopenhagen— Sonderströmf jord Winnipeg Los Angeles meemaken, aldus „Politieken". De afstand van de route Ko penhagenLos Angeles via de Noordpool bedraagt ongeveer 8.400 kilometer. De huidige rou te via New York heeft een af stand van ongeveer 10.200 kilo meter. De reis Kopenhagen^ Los Angeles via de Noordpool duurt 27 uur en 10 minuten en terug 24 uur en 20 minuten. Bij na drie uur korter vanwege de meestal gunstige wind. De S.A.S.-toestellen maken tussen landingen in Sönderströmfjord op Groenland een uur opont houd en Winnipeg 45 mi nuten oponthoud. De tussenlanding in Canada zal over enige tijd in Edmonton worden gemaakt. Thans is zulks nog niet mogelijk, omdat de startbanen, geschikt voor DC-6b vliegtuigen, nog niet klaar zijn. In Sönderströmfjord wordt thans een primitief hotel ge bouwd, speciaal ten behoeve van de S.AS.-passagiers. De Nederlandse regering heeft besloten een bedrag van 75.000 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de natuurram pen in India, Pakistan en Al giers. 25.000 gaat naar de door de watersnood getroffenen in In dia, 25.000 naar die in Pakistan en 25.000 naar de slachtoffers van de aardbevingen in Algiers. Uit welingelichte bron wordt te Ottawa vernomen, dat Canada de candidatuur van mr. E. N. van Kleffens voor het voorzitter schap van de aanstaande zitting der algemene vergadering der Ver. Naties zal steunen. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, zal de Canadese delegatie op de algemene vergadering leiden. Maandag zijn in de omgeving van Gafsa 20 opstandelingen door miMtairen aangevallen. De rebellen, die zich al vech tend terugtrokken, lieten zeven doden achter. Bij de soldaten viel een dode. Vier man liepen lichte verwondingen op. Een groot aantal verdachten in die streek is aangehouden. Het conflict tussen de rege ring en het leger van Vietnam zal vermoedelijk spoedig worde* bijgelegd. Verwacht wordt, dat de premier zal toegeven. Tekenen van verzoening wa ren merkbaar bij een diner, dat zowel door premier Ngo Dinh Diem als door stafchef Nguyen van Hinh werd bijgewoond. Franse onderwijzers hebben gisteren hun gedeeltelijke staking ter ondersteuning van salaris eisen beëindigd, nadat premier Mendès-Franee en het ministerie van Onderwijs hadden beloofd, dat zo spoedig mogelijk de eisen nauwkeurig worden onderzocht. Tot gisteren weigerden de on derwijzers schriftelijk examen werk van de leerlingen na te zien en mondelinge examens af te nemen. Een onderzoek heeft thans uit gewezen, dat de besmettelijke ziekte, die in Katwijk a/d Rijn verscheidene personen heeft aan getast, paratyphus is en geen typhus, waarmede de artsen aan vankelijk ook rekening hielden. De geoloog Charles Steen was zijn leven lang een dromer ge weest. Dag en nacht zon hij, in zijn kleine laboratorium over boeken en landkaarten gebogen, op mogelijkheden om zich goud en geluk te verwerven. Tot hij op zekere dag in actie kwam, wouw en kinderen in een oude rammelende auto laadde en naar het heuvelland van de staat Utah reed. Over Utah was de uranium-rush gekomen. Van alle kanten nader- den de gelukzoekers. In de dalen I en op de bergen zworven zij met Het Italiaanse persbureau An- hun geiger-apparaat rond, met sa meldt, dat tussen de ministers Eden en Piccioni volledige over eenstemming is bereikt over het Britse voorstel om het verdrag van Brussel tot Italië en West- Duitsland uit te breiden, tenein de het probleem van de souverei niteit en herbewapening van West-Duitsland in het raam van een Europees verdedigingsstel sel op te lossen. spanning wachtend op het wilde tikken, dat de aanwezigheid van uranium, de grondstof voor de atoomenergie, moest aantonen. Steen behoorde tot hen. Hij leefde in een zelfgetimmerde hut en geraakte zo in de schuld, dat hij tenslotte geen geld meer had om melk voor zijn kinderen te kopen. Toen brak, tot overmaat van ramp, de natuurlijk ge leende boormachine in twee ën. Zuchtend pakte Steen nog een paar stukken afgehouwen rots op om zijn laatste vondst met de geiger-meter te beproeven. En toen het was als het happy end van een film begon het ap paraat als wild geworden te wer ken. Dat is de geschiedenis van Charles Steen, die op het ogen blik 81 procent der aandelen van de „Utex Exportation Company" bezit en vele malen millionnair is. Bijna tegelijkertijd ontdekte in dezelfde streek, in het woeste, moeilijk te bereiken dal van de San Rafael Swell, ingenieur Ver non Piek een uraniumertsberg ter waarde van acht millioen dol lar. Piek struikelde zijn geluk let terlijk tegemoet. Negen maanden reeds zocht Pick in het verlaten berglandschap tevergeefs naar uranium, toen hij bij het beklim, men van een heuvel een enkel son, behoren tot de uranium-ge- verstuikte en het zoeken vertwij feld opgaf om in een nabijgele gen beekje zijn voet te baden. Op deze pijnlijke tocht begon plotse ling zijn scfntillo-meter als een dolle te reageren. Pick was op een reusachtige ertsvoorraad ge stoten! Intussen zijn er duizenden en duizenden lieden gekomen, die van het geluk van Steen en Piek hebben gehoord en nu op dezelf de wijze hun dromen trachten te verwerkelijken. De uranium jacht, die om een groot gebied rond de Big Indian Valley in Utah is uitgebroken, overtreft in omvang vele malen de beroemde goud-rush van Alaska. Het Colo- rado-plateau, dat zich uitstrekt rond het punt, waar de grenzen van de staten Utah, Colorado, Arizona en New-Mexico elkaar snijden wemelt van de avontu riers. Ook grote maatschappijen. Maar niet slechts kleine ura- niumzoeKers nemen deel aan de jacht pp het kostbare erts. De oliemillionnairs van Texas, voor. op Haroldson Hunt uit Dallas, Luciën Cullen en Clint Murchi- lovigen. Grote maatschappijen, zoals de „Sun Oil" en de „Wes tern Natural Gas", hebben hun deskundigen aan het zoeken ge zet. Het is de typische goud-rush- atmosfeer, die nu opnieuw over de Verenigde Staten ligt. Ontel bare mensen hebben kleine aan- delen in de als paddestoelen uit de aard verrezen uraniummaat- schappijen gekocht, aandelen waarvoor zij van tien tot dertig dollarcents hebben betaald en waarvan zich de waarde, voor 'n deel, reeds vertwintigvoudigd heeft, of ook wel... tot nul is ge daald, omdat de maatschappij in het door haar onderzochte gebied niets heeft gevonden. Het geheel is nog volkomen on overzichtelijk. Charles Steen, met wiens geluk alles begon, heeft op het ogenblik niemand minder dan Joseph Frazer, die eens met Kaiser de grote auto mobielfabriek „Kaizer-Frazer" leidde, als geldschieter. Ook filmsterren. Beroemde filmsterren hebben honderdduizenden in het ura- niumwaagstuk gestoken. Daar naast zijn er maatschappijen, die slechts bestaan uit man en vrouw, die in een tent leven, 'n boormachine hebben en een krui wagen om daarmee het afgehou wen gesteente weg te rijden, Mil- lioenen dollars zijn verloren maar er zijn ook gelukkige vin ders, die op weg zijn even rijk te worden als Steen. Een nieuw ge slacht van uraniuimmillionnairs, die een jaar geleden nog straat arm waren, is in wording. De achtergrond van deze „bom" vormt het feit, dat de Ameri kaanse commissie voor atoom energie officieel heeft beloofd tot 1962 grote hoeveelheden ura niumerts tegen een prijs van mi nimurn 3 dollar per ton te kopen Deze belofte spruit natuurlijk in hoofdzaak voort uit de militaire behoeften'van de Verenigde Sta. ten, die, voorzover het uranium erts betreft, reeds lang niet meer uitsluitend gedekt kunnen wor den door de leveranties uit de Belgische Congo en Canada. Amerika heeft er dus alle be lang bij, zichzelve te ontwikkelen tot een producent van dit kost bare materiaal. Dat het daarin zal slagen, behoeft na de ontdek king van Charles Steen niet meer te worden betwijfeld. Inmiddels is deze gisteren bij nog meerdere inwoners geconsta teerd. Er zijn in Katwijk a/d Rijn thans ongeveer 90 paratyphus- patiënten. Ook in het nabij ge- ]0g6n alkonburg tZ.-TT.is deze ziekte bij 2 personen waargeno men. In totaal zijn 20 ernstige patiën ten in het ziekenhuis te Leiden opgenomen. De andere patiënten worden thuis verpleegd. Er wor den, althans voorlopig, geen voor bereidingen getroffen om in Kat wijk a/d Rijn een noodverpleeg- ruimte in te richten. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Enige regen. Toenemende bewolking met in de loop van de middag van het Westen uit enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. DONDERDAG 16 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.51 4.26 5.06 5.16 n.nt 4.0! 4.4; 5.2; 5.3; ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1