Stelt Eden pact uitbreiding voor? van Brusselse Het conflict tussen de Vietnamese premier en deel der legerleiding Proces tegen voormalige S.S.-leiders in Frankrijk De besprekingen over de loonhoogte De communistische samen zwering in Perzië WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verzet van Frankrijk te wachten De besprekingen van Eden te Bonn Ook militairen gearresteerd Hulp voor aardbevings slachtoffers gevraagd De Egyptische regering gaat preken maken Dakota bij Rio verongelukt De berging van de Triton Birma blijft neutraal Attlee over zijn reis De noodlanding van del „Vincent van Goch" Typhus- of paratyphusepidemie in Katwijk aan de Rijn Ernstig ongeluk in Portugal WU Z'JNEEN BOSARM LAND z a Japanse reactie op vraag gesprek met Molotof De orkaanschade in de V.S. en Canada op onder op onder Sept 15 6.13 18.57 19.30 9.58 16 6.15 18.55 20.00 11.26 17 6.16 18.52 20.40 12.49 18 6.18 18.50 21.32 14.02 rrankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3252. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs :_per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»—5 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's narniddags 8 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10JI» Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen te Londen stelt de Britse minister van Buitenland se Zaken, Anthony Eden, een uit breiding van het Brusselse pact voor, dat ook West-Duitsland en Italië zou moeten omvatten. Dit voorstel, bedoeld als een in leiding tot Duits lidmaatschap van het Atlantisch pact, is reeds aan de ministers van Buitenland se Zaken van West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg voorgelegd en zal onmiddellijk worden ter kennis gebracht van de Italiaanse en Franse minis- ters. In officiële kringen te Londen bewaarde men 't stilzwijgen over dit bericht. De leidende gedachte van het Britse voorstel is, gebruik te ma ken van een bestaande verdrags organisatie, waarin Engeland reeds met vier continentale mo gendheden is verbonden, om dit land met de plannen voor West- duitse herbewapening te associë ren. Men erkent te Londen, dat het bestaande Brusselse verdrag, dat in 1948 door Engeland, Neder land, Frankrijk, België en Lu xemburg getekend werd, wijzi gingen zou behoeven. Eén der doelen van het verdrag is her nieuwing van Duitse agressie te verhinderen. Op dit punt zou het verdrag vermoedelijk gewijzigd moeten worden, indien de vijf on dertekenaars W.-Duitsland zou den uitnodigen toe te treden tot het Westeuropese collectieve de fensiepact. De drie ministers van Buiten landse Zaken van de Benelux, die Zaterdag j.l. door minister Eden geraadpleegd werden, zijn naar men gelooft, voorstander van het plan. Het eerste na oorlogse Europe se defensieverdrag was het pact van Duinkerken, dat in Maart '47 tussen Engeland en Frankrijk werd gesloten en nog van kracht blijft, j Het volgend jaar werd het Wes telijke defensienetwerk uitge breid door het verdrag van Brus sel, dat voor vijftig jaar geldt. Het bevat de bepaling, dat de on dertekenaars elkaar zullen bij staan, indien een van hen het voorwerp zou zijn van een „ge wapende aanval in Europa", en wel met „alle militaire en andere hulp en bijstand", waartoe zij in staat zijn. Er werd onmiddellijk een ge coördineerde militaire stafeen heid te Fontainebleau opgericht. Deze verloor grotendeels haar betekenis, toen alle leden het vol gend jaar toetraden tot het At lantisch pact. De tekst van het verdrag van Brussel voorziet niet in een mid del om een Westduitse herbewa pening beperkingen op te leggen. Dit aspect van de kwestie zou moeten worden opgelost binnen het raam van het Atlantisch pact. Adenauer zou Eden meege deeld hebben geen bezwaren te zullen opwerpen, als de N.A.V.O.- raad het maximum en het mini mum van de Duitse troepen-bij drage vaststelde, mits dit ook voor alle andere N.A.V.O.-leden zou gelden. De raad zou volgens hem ook het peil van de wapen productie kunnen bepalen. West- Duitsland zou voorts geen be zwaar maken tegen een N.A.V.O.- verbod van vervaardiging van atoomwapens en geleide projec tielen in „vooruitgeschoven stra tegische gebieden", doch naar men gelooft zou de bondskanse lier gevraagd hebben ook andere landen b.v. de Scandinavische onder deze gebieden te reke nen. Algemeen verwacht men in Bonn, dat Frankrijk zich zal ver zetten tegen toetreding van West-Duitsland tot de N.A.V.O., doch dat het zal instemmen met een, bij n apart verdrag geregel de band tussen West-Duitsland en de N.A.V.O.-landen, die op het zelfde zou neerkomen. Een der gelijke band zou aan Duitsland echter minder veiligheid bieden dan de N.A.V.O.-landen genieten, tenzij hierin door het opstellen van nieuwe garanties zou worden voorzien. Naar verluidt heeft Adenauer bij zijn bespreking met Eden aan gedrongen op herleving van het E.V.G.-protocol, volgens hetwelk de 14 N.A.V.O.-landen een aanval op de E.V.G.-landen, en dus op West-Duitsland, zouden beschou wen als een aanval op zichzelf, die onmiddellijk beantwoord moet worden. Voorts verluidt, dat de bonds kanselier heeft gevraagd om een drie-mogendhedenverklaring in de trant van de aanhef van de conventies van Bonn, waarin de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk verklaarden, dat „het berei ken van een volledig vrij en ver enigd Duitsland... het fundamen tele en gemeenschappelijke doel van de ondertekenende staten blijft". Franse regeringsfunctionaris sen verklaarden Maandag in het bijzonder getroffen te zijn voor het gedeelte in het communiqué over de besprekingen tussen Ade nauer en Eden, waarin wordt ge sproken over „pogingen om een Europese eenheid te bereiken, waarin Engeland een volledig aandeel kan hebben". De Westduitse bondskanselier, Adenauer, en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden. hebben Maandag in een gemeen schappelijke verklaring gezegd er van overtuigd te zijn, dat alleen door eenwording van de vrije landen van Europa de noodzake lijke voorwaarden kunnen wor den geschapen voor de verzeke ring van een duurzame vrede. In de na de besprekingen te Bonn uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat Adenauer en Eden op 12 en 13 September de toestand in Europa grondig heb ben toesproken. De beide minis ters zijn tot volledige overeen stemming gekomen. Zij zullen zich tot het uiterste inspannen om tot Europese een heid te komen, waarin ook Groot- Brittannië een volledige rol kan spelen. Verder zijn beide staats lieden er van overtuigd, dat op lossingen voor de problemen van de Duitse souvereiniteit en een eventuele deelneming van West- Duitsland aan de verdediging van de vrije wereld gegrondvest moet zijn op duurzaam onderling begrip tussen Frankrijk en West- Duitsland. Kort voor zijn vertrek naar Naar in gezaghebbende krin gen in Bonn verluidt, is West Duitsland bereid beperkingen van zijn herbewapening als N.A.V.O.- lid op dezelfde grondslag als voor andere leden te aanvaarden. Voorts wenst Duitsland dezelfde garanties voor zijn grondgebied en dezelfde hulp voor het berei ken van Duitse eenheid als vol gens de bepalingen van het E.V. G.-verdrag. De besprekingen tussen Ade nauer en Eden werden overscha duwd door de verkiezingen in Sleeswijk-Holstein. De verliezen van Adenauers partij bij die ver kiezingen hebben, naar men in Bonn gelooft, aanzienlijk de vrij heid van handelen van de bonds kanselier beperkt. Van Perzische officiële zijde is Maandag te Teheran medege deeld dat het ontdekte commu nistencomplot onder meer wan ordelijkheden op grote schaal wil de uitlokken, om de Perzische volksvertegenwoordiging te no pen de olie-overeenkomst met het Westen te verwerpen. Maandag zijn opnieuw militai ren van het Perzische leger dat Maandag is begonnen met het houden van beveiligingsoefenin gen gearresteerd. Volgens zeggen waren Zondag j.l. 435 officieren gearresteerd, benevens enige burgers. Gemeld wordt, dat nog een zestigtal offi cieren wordt gezocht. Het ministerie van Onderwijs heeft medegedeeld, dat twaalf on derwijzers, die van communist! sche neigingen worden verdacht, zijn ontslagen. De betrouwbaar heid van een vijftig anderen wordt onderzocht. Het regeringsgezinde dagblad In een zaal van de militaire ge vangenis van Cherche Midi, te Parijs, is, na tien jaar van pogin- Italië zeide minister Eden tot gen ^er verdedigers om hun Adenauer, dat indien zijn bespre kingen te Rome en Parijs een goed einde zullen hebben, hij de Westduitse bondskanselier heel spoedig in Londen weer zal ont moeten. De raadgevende vergadering van de raad van Europa te Straatsburg heeft Maandag een stemmig een beroep op de rege ringen van de vijftien ledensta- ten gedaan voor onmiddellijke hulp aan de slachtoffers van de aardbeving te Orleansville, die meer dan 1300 mensenlevens eiste. De Griek Maccas stelde voor, dat er de commissie die is opge richt om de slachtoffers van de Griekse aardbevingen van vorig jaar te helpen, ook bij de nieu we ramp hulp zal verlenen. cliënten door de mazen van de wet te loodsen, benevens fouten in de tenlasteleggingen, het pro ces begonnen tegen twee voorma, lige leiders der S.S. in Frankrijk, namelijk de 59-jarige gewezen S.S.-generaal Karl Oberg, die het hoofd was der Duitse politietroe- pen in Frankrijk, en zijn vroegere plaatsvervanger, ex-kolonel Hel- muth Knochen. Oberg was sigarenverkoper, vóór hij steeg tot de positie van derde man in het nazi-drieman schap, dat over het verslagen Frankrijk heerste. De uitstekend Frans sprekende Knochen verklaarde journalist van beroep te zijn. Beiden worden er van, beschul digd mede te hebben gewerkt aan het wegvoeren van omstreeks honderdduizend politieke krijgs gevangenen, waarvan meer dan de helft in Duitse concentratie kampen is omgekomen, het de porteren van ongeveer 140.000 Joden waarvan er slechts tien Het dagelijks bestuur van het N.V.V. deelt het volgende mede: „Door de werkgeversorganisaties in het overleg in de Stichting van de Arbeid medegedeeld, dat zij bereid zijn mede te werken aan het tot stand komen van een verhoging van de richtlijnen met 5 op grond waarvan het in het bedrijfstaksgewijze overleg ver gund is de rechtens geldende lo nen met een overeenkomstig percentage te verhogen. Dit aanbod is door de vertegen woordigers van het N.V.V. als onvoldoende afgewezen. Het da gelijks bestuur van het N.V.V. is van mening, dat op grond van de nota van de sociaal economische raad een hoger percentage nood zakelijk is om de achterstand van het arbeidsdeel in de stijging van 't nationale inkomen in te lopen. Waar inmiddels de afspraak is gemaakt, dat de besprekingen hedenmiddag in de Stichting van de Arbeid worden voortgezet, acht het dagelijks bestuur van het N.V.V. verdere persmedede lingen prematuur", aldus het communiqué. duizend levend zijn teruggekeerd het doen uitvoeren van ter- reurovervallen en massaterecht- stelingen en het gelasten van vernietigingen van gebouwen, dorpen en gehele districten. Ook worden zij verantwoordelijk ge steld voor het martelen van ge vangenen en het zonder aanziens des persoons doen schieten op sa menscholingen. Oberg kwam uit Polen waar hij ook bij de politie werkzaam was naar Frankrijk. Met de hulp van Knochen bouwde hij een krachtige organisatie op, die over ruim vier duizend man be schikte en wier taak het was „de veiligheid te verzekeren der drie millioen man sterke Duitse be zettingsstrijdkrachten in Frank rijk". Men is Maandag niet gereed gekomen met het voorlezen der tenlastelegging. Vandaag wordt hiermede voortgegaan. De Egyptische regering heeft besloten de preken voor de mos kees in het gehele land te ma ken, aldus is uit Cairo gemeld. Volgens het besluit, dat giste ren van kracht is geworden, zul len ambtenaren van het departe ment van godsdienstige zaken in beknopte vorm de preken voor de godsdienstoefeningen op Vrij dag opstellen. Er zullen geen godsdienstige, sociale en politie ke kwesties in worden behandeld. Kort geleden hebben zich on geregeldheden in moskees voor gedaan, waar preken werden ge houden, waarin eerste-minister Nasser werd aangevallen. Een aantal van deze preken was van leden vn de Mohammedaanse broederschap. Predikers, die afwijken van de door de regering opgestelde pre ken, zullen zwaar worden ge straft, aldus het regeringsbe sluit. „Dad" is van mening dat een zui vering van leger en politie niet voldoende is om de veiligheid van het land te waarborgen. Het dringt er op aan dat de zuive ringsmaatregelen tot alle rege ringsorganen zullen worden uit gestrekt, o.m. schrijvend: „Het ministerie van Justitie was het centrum, waarin de communisten niet slechts waren doorgedrongen doch dat zij geheel en al beheers ten. Voorts zijn aan de hoge school van Teherap nog steeds professoren verbonden, die voor (ex-premier) Mossadeq en voor linkse radicale groepen hebben gewerkt". Het Perzische dagblad „Kei han" meldt dat ten huize van een der arrestanten een lijst met na men van vooraanstaande Perzen is gevonden, die uit de weg zou den moeten worden geruimd en waarop o.m. waren vermeld: pre mier generaal Zahedi, de militai re gouverneur van Teheran, ge- neraal-majoor Bakhtiar, de chef van de generale staf, generaal Goeilitsj en de godsdienstige lei der Bebahani, De openbare mening te Tehe ran is geschokt door het bekend worden van de uitgebreide com munistische samenzwering en haar vertakkingen in officiële or ganen. Ook zij eist uitstrekking der zuiveringsmaatregelen tot alle geledingen der Perzische maatschappij. „De door ons ontdekte en te niet gedane communistische or ganisatie was pyramidaal opge bouwd; aan de top bevonden zich de voormalige kapitein Roesbeh en dr Ghoelam Hoessein Djaoe- dat," aldus een verklaring van de militaire gouverneur van Tehe ran, generaal-majoor Bakhtiar. „Onder Roesbeh en Djaoedat stond een „centraal comité" en daarop volgde een aantal jonge officieren, die vooral in de poli tiemacht waren doorgedrongen. Dit is in de afgelopen twaalf jaar geschied, waarbij het van -het be gin af aan de opzet der betrokke nen was de communistische zaak te dienen." De regering maakte gebruik van „oude inlichtingen." In welingelichte Teheraanse kringen is men van mening, dat de Perzische regering voorne mens is de communistische sa menzwering met wortel en tak uit te roeien. Men verwacht dan ook algemeen een zuivering van de openbare diensten. Het schijnt, dat het huidige be wind vooral gebruik heeft ge maakt van gegevens, welke reeds aan vorige regeringen bekend wa ren, die er echter de voorkeur aan hebben gegeven ze te laten rusten. Men krijgt te Teheran de in druk, dat het volk niét al te zeer verbaasd was door de ont- dexking ener uitgebreide com munistische samenzwering. In bepaalde buitenlandse krin gen te Teheran was men hier door echter wél geschokt. Zo had den b.v. de Amerikaanse militai re raadgevers der Perzische re gering met verscheidene thans gearresteerde officieren aange naam samengewerkt, met name met kolonel Sjamak, van de mili taire politie, die lid van van het centrale comité der opgerolde communistische samenzweerders organisatie bleek te zijn. De chef van de generale staf van het Vietnamese leger, gene raal Nguyen Van Hinh, is zich ook Maandag nog blijven verzet ten tegen premier Ngo Dinh Die-m, die de stafchef met ge dwongen verlof heeft gezonden en hem met een zending naar Frankrijk heeft belast. De generaal, die Zaterdag en Zondag zijn werkzaamheden in zijn woning had verricht, heeft Maandagochtend zijn plaats in zijn bureel in het gebouw van de generale staf weer ingenomen. Nguyen Van Hinh zeide Maan dagochtend, dat hij niet zal plaats nemen in het vliegtuig dat heden naar Parijs zou vertrekken. De terugkeer van de generaal in het gebouw van de generale staf werd door officieren en man schappen met gejuich begroet. In de radio-uitzendingen van het leger wordt veel aandacht gewijd aan de berichten van bui tenlandse correspondenten over -het geschil tussen premier en stafchef, terwijl in de uitzendin gen van de regering over de kwestie wordt gezwegen. De toe waking bij de gebouwen van de radio is door beide partijen ver- sterKt: het leger zond soldaten, de eerste-minister gendarmes. Politieke kringen te Saigon- waren van oordeel, dat de pre mier op ernstige tegenstand zal stuiten, indien hij zal trachten de generaal met geweld uit zijn functie te zetten. dat zijn officieren handelend op treden tegen de regering. Onaf hankelijke waarnemers menen echter, dat er wellicht een mili taire opstand zal ontstaan, als premier Diem niet toegeeft. Volgens berichten zijn in de af gelopen 24 uur Katholieke aan hangers van de premier per vliegtuig overgebracht naar Sai gon. Aan deze aanhangers zou den legeruniformen zijn uitge reikt. Berichten ovèr de moeilijkhe den in de plaatselijke pers zijn door de censuur geschrapt. Er zijn twee lezingen over de reden van- het besluit van Ngo Dinh Diem. Volgens de ene wil de premier geen stafchef, die lauwe gevoelens heeft voor kei zer Bao Dai en voorstander is van één verenigd Vietnamees leger. In Zuid-Vietnam zijn sec ten, die eigen strijdkrachten heb ben. Volgens de andere lezing verdenkt de premier generaal Nguyen Van Hinh er van, dat hi, door een staatsgreep zijn vader, oud-premier Nguyen Van Tam, weer in het zadel wil brengen. In Vietnam verblijven nog krachtige Franse troepen onder bevel van generaal Paul Ely. Ge neraal Ely is Zondag uit Hanoi naar Saigon gevlogen. In militaire kringen in Saigon is verklaard, dat generaal Nguy en Van Hinh alles doet wat in zijn macht ligt om te voorkomen, Zondag is bij Rio de Janeiro een Dakota met 22 passagiers en vier bemanningsleden verongelukt, doordat het de landingsbaan mis te. Het kwam in de baai van Rio terecht, waar het bleef drijven. Alle inzittenden konden worden gered, doch een vrouwelijke pas- gier overleed in de politieboot op weg naar de wal. Bergingsdeskundigen hebben Maandagavond een instrumen tenpaneel van de Triton, vermoe delijk van de boordwerktuigkun dige, geborgen. Het zal vandaag onderzocht worden door de Ne derlandse en Ierse functionaris sen die met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Triton zijn belast. Dinsdagavond is op een eiland 25 km van het vliegveld Shannon het lijk aangespoeld van 'n man, naar men vermoedt een lid van de bemanning van de Triton. Birma zal zijn neutraliteitspoli tiek voortzetten en niet deelne men aan de organisatie voor Zuid-Oost-Azië, aldus heeft pre mier Noe Maandag op een verga dering van hoge Birmaanse offi cieren verklaard. Hij deed een beroep op de mo gendheden van de twee blokken in de wereld om een verzoenings gezinde houding aan te nemen en zich te scharen om een ronde ta fel" ter bespreking van maatre gelen voor handhaving van de vrede in Zuid-Oost-Azië en de rest van de wereld. Clement Attlee heeft te Syd ney op een persconferentie ver klaard, dat zijn bezoek aan Rus land en China de spanning in Moskou en Peking heeft vermin derd. Britse vertegenwoordigers in beide hoofdsteden hadden dit kunnen merken. De Chinese leiders, aldus de leider der Labouroppositie in Engeland, waren bang voor een Amerikaanse aanval. Zij dachten dat Amerika Japan zou bewape nen en een reeks satellieten zou vormen voor een aanval op Chi- Formosa wordt als een ge- vagr beschouwd. In China heeft men niet dezelfde opvatting van vrijheid en recht als in de demo cratieën. De godsdienst wordt er nog steeds beoefend. „Mijn col lega's hebben 'n Katholiek gees telijke en pasgebouwde kerken gezien", aldus Attlee. De K.L.M. persdienst deelt het volgende mede: „Het aflopen van het rechter buitenwiel van de Convair „Vincent van Gogh", Zondagmiddag op Schiphol, moet worden toegeschreven aan een plotseling opgetreden breuk in één der wiellagers, die een zoda nige beschadiging van de wiel- borg ten gevolge had, dat het wiel geheel van de as afliep. In een dergelijke situatie kan er toch veilig geland worden, aan gezien de hoofdonderstellen van moderne vliegtuigen, zoals de Convairs, uitgerust zijn met dub bele landingswielen. De landing had dan ook een normaal ver loop". Meer dan 80 inwoners van Kat wijk a/d Rijn lijden op 't ogen blik aan typhus of paratyphus. Met welke ziekte men te doen heeft wordt op 't ogenblik nog onderzocht. Paratyphus wordt echter het waarschijnlijkst ge acht. In het Academisch ziekenhuis te Leiden waren Maandagavond reeds 14 patiënten opgenomen. In het dorp worden 70 zieken thuis verpleegd. Vermoed wordt, dat de ziekte is veroorzaakt door het eten van paling tijdens omstreeks 1 Sep tember in het dorp gehouden feestelijkheden bij een bepaald kraam gekocht. Vorige week Donderdag deed de i ziekte zich voor het eerst voor, i maar pas de laatste dagen bleek het epidemisch karakter er van. Behalve in het ziekenhuis te Leiden is men ook in het Insti tuut voor Volksgezondheid te Utrecht met een bacteriologisch onderzoek bezig. De inspecteur van de Volksgezondheid in Zuid- Holland, dr A. in 't Veld, heeft zich Maandag ter plaatse van de toestand op de hoogte gesteld. Mocht bij het onderzoek blij ken, dat men niet met paratyphus maar met typhus een veel ge vaarlijker ziekte te maken heeft, dan zal wellicht getracht worden in Katwijk a/d Rijn een school of een ander gebouw als verpleegruimte in te richten, me de om overbelasting van het zie kenhuis te Leiden te voorkomen. HET DRANKVERBRUIK IN BELGIË. Volgens de weekberichten van de Belgische Kredietbank gaven de Belgen in 1951 voor een be drag van niet minder dan 32 mil liard frank aan allerlei dranken uit. Aan bier werd 12 milliard, aan alcohol 7 milliard, aan melk 6 milliard en aan koffie 3,5 mil liard frank besteed. De invoer van wijn in België is sedert de oorlog sterk geste gen. In 1951 werd 472.000 hecto liter verbruikt. Het bierverbruik bedroeg in 1951 per hoofd van de bevolking 141 liter, van jenever 1.35 liter. Sedert 1951 bedraagt het melkverbruik in België onge veer 100 liter per hoofd der bevol king per jaar. De sneltrein AlgarveLissabon is Dinsdag in de buurt van Ode- mira in de provincie Alentejo, 200 km ten zuiden van Lissabon, ontspoord. 18 mensen zijn omge komen en een zestigtal werd ge wond. HETJ0SAREAAI VAN DIV. LA N DEN (in °/ov.h. totale grondgebied) '275% 199'20^ m V* O n 3 o» 'Jj Dj De Sowjet-Unie zal officieel door tussenkomst van een ander land een voorstel tot een rege ling met Japan moeten indienen, indien zij wenst, dat Japan een dergelijk voorstel in overweging neemt, aldus heeft Maandagoch tend een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken te Tokio medege deeld. Hij zeide dit naar aanlei ding van een vraaggesprek van een Japanse journalist met de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof. Volgens de Japanse woordvoer der wérd een dergelijke verkla ring van Moskou na de Geneefse conferentie verwacht. Reeds eer der zijn soortgelijke verklarin gen afgelegd, maar de Japanse regering weet officieel niets van de plannen van de Russische re geling, aldus de woordvoerder. De orkaan „Edna" heeft in de Verenigde Staten 18 en in Canada één dode geëist. De materiele schade loopt in de millioenen dollars. Meer dan twee derden van de appels in Nieuw-Schotland zijn afgewaaid. Er hing naai; schat ting voor meer dan vier millioen dollar aan de bomen. Het afge vallen fruit zal tot cider en an dere producten worden verwerkt. Acht van de 18 Amerikaanse doden vielen in de staat Maine. Allen kwarrten door verdrinking om het leven. De gouverneur van deze staat schat de materiële schade op meer dan zeven mil lioen dollar. Zware schade wordt ook ge meld in de visserijstreken van Massachusetts en op boerderijen in New-York. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Buien. Wisselend bewolkt met enkele regen, of onweersbuien. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 15 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.07 3.42 4.22 4.32 n.m. 3.24 3.59 4.39 4.49 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1