Convair lijnvliegtuig verloor wiel bij van K. L. M. de start De besprekingen te Brussel Beraad over loonhoogte Stichting van den Arbeid de Na de aardbeving in Algerije Nederlandse hulp aan Algerië in WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- ei MAANSTANDEN Geslaagde noodlanding gemaald 1 Wederom lichte schok MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3251. f Het bergen van de Triton salons „robert" Conflict tussen Vietnamese premier en gedeelte der legerleiding op onder onder Duitse vrouw veroordeeld wegens valsebeschuldiging Atoomkanonnen voor Frankrijk rrankerlng bt) Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N'a 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25r Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags ÏOJJ» De K.L.M.-Convair PHCGI Vincent van Gogh", die Zondag middag om 15.25 uur als lijntoe- stel met passagiers aan boord naar Londen vertrok, heeft bij het starten een wiel verloren. Het mankement werd terstond ontdekt, doch intussen had het toestel het luchtruim gekozen. Terwijl op liet vliegveld alle maatregelen werden getroffen om onmiddellijke hulp te verle nen, cirkelde de machine onge veer een half uur boven het vlieg, veld rond. Daarna maakte het onder in tense spanning een geslaagde noodlanding. De succesvolle noodlanding werd vereenvoudigd, omdat de 3 landingspoten van de Convair (een onder de neus en twee ter hoogte van de vleugels) ieder voorzien zijn van dubbele wielen. De landing werd dus normaal uit gevoerd. Slechts moest gezag voerder Goedheer al zijn capaci teiten aanwenden om zijn machi ne zo licht mogelijk op de lan dingsbaan te laten neerkomen, opdat het overgebleven wiel van de rechterpoot de schok alleen zou kunnen opvangen. Hierin slaagde hij inderdaad. Van de zijde van de K.L.M. deelt men het volgende mede: Tijdens de start van de Convair 340 PHCGI, die Zondagmiddag om 15.45 uur met gezagvoerder Goedheer naar Londen vertrok, is het rechter buitenwiel van het van een dubbel stel wielen voor ziene landingsgestel afgelopen. Zaterdagmiddag is men er in geslaagd het grootste van de 3 stukken van de „Triton" drijven de te krijgen en ook de staart. Maar het voorstuk, nodig bij het het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk, rust nog op de bodem van de rivier. Van gezaghebbende zijde ver luidt, dat diamanten ter waarde van ruim 100.000 zijn geborgen en naar New York gezonden. Vorige week gingen er geruch ten, dat diamanten ter waarde van 10 millioen gulden waren ge borgen. Op het vliegveld wordt over de lading evewel de strikste geheimhouding in acht genomen. Niemand wil officieel bevestigen, dat er diamanten aan land is ge bracht. Later werd meegedeeld dat het voorste deel van het wrak vaira de „Triton" Zondag naar de wal is gebracht. De berging ge schiedde door het aanbrengen van luchtzakken, waardoor de wrak stukken vlot geraakten. In het voorste deel met de cockpit kan mogelijk de oorzaak van het ongeluk gevonden worden. Besloten was om het voorste deel en de staart het eerst naar land te brengen, omdat deze mo- 'lijik het belangrijkste voor het onderzoek zijn. Zowel van de grond als door een passagier werd de bemanning hiervan in kennis gesteld, waar na het toestel weer normaal op Schiphol landde. De passagiers zetten de reis met een andere machine voort". De „Vincent van Gogh" was Zondagmiddag omstreeks kwart over twee met 44 passagiers uit Londen op Schiphol aangekomen. De „Vincent van Gogh" heeft als lijnnummer 131 en moest vol gens schematijd om 15.25 uur van Schiphol vertrekken, doch was 20 minuten vertraagd, zodat het toestel om kwart voor vier opsteeg*. Het toestel had 46 passagiers aan boord, van wie er een onmid dellijk na de start de stewardesse bij zich riep en laconiek opmerk te: „Wilt u even de piloot waar schuwen. Hij heeft een wiel verlo ren. Ik zag het daarnet wegrol len". Doch ook in de verkeerstoren had men het euvel gezien, zodat de waarschuwing der stewardes se niet nodig zou zijn geweest. Radiografisch werd overleg met gezagvoerder Goedheer gepleegd en aldus werd besloten, dat de Convair niet naar Londen zou vliegen, doch terug zou keren op Schiphol. Eerst moesten echter alle maatregelen om terstond hulp te kunnen verlenen worden getroffen, zodat de gezagvoerder verzocht werd met het landen tot nader order te wachten. Daarna werd alarm geblazen. De brandweerwagens op Schip hol rukten uit en stelden zich sa; men met een ambulance dichtbij de landingsbaan op. Opnieuw werd binnenskamer overlegd wat men moest doen. Tenslotte deelde men gezagvoerder Goed heer radiografisch mede, dat al les gereed was en dat hij werd verzocht de noodlanding uit te voeren. Kwart over vier streek de „Vincent van Gogh" neer. Het overgebleven wiel van de rechter poot weerstond de druk uitste kend en de machine rolde volko men normaal uit. In een speciale K.L.M.-bus werden de passagiers van de ma chine naar de wachtkamer ge bracht. Zij schenen althans uiterlijk weinig onder de in druk en zetten de reis vijf kwar tier later met een andere machi ne voort. Vócc de machine landde cirkel de zij dicht langs de verkeers toren, opdat de deskundigen al daar een blik op het weer uitge stoken landingsgestel konden werpen. Zij zagen, dat het nog maar 5 inplaats van 6 wielen had, doch dat aan de rechterpoot waarvan 1 wiel verdwenen was, het andere voor zover kon wor den nagegaan normaal vast zat. iDe noodlanding werd uitge- voerd op baan 32 en de dicht in de nabijheid staande brandweer wagens en ambulance behoefde geen dienst te doen. De gezag voerder zette de machine zó snel mogelijk na de landing stil, ten einde ieder verder risico te ver mijden. Het toestel taxiede dus niet, zoals gebruikelijk, naar het platform, doch bleef op flinke NEDERLANDS SCHIP MAAKT SLAGZIJ. In Grimsby (Engeland) is de „Alja", een 459 ton metend Ne derlands vrachtschip, met 35 gra den slagzij binnengekomen. De kapitein, Willem Bas, zei, dat de slagzij was ontstaan, door dat de deklading drie dagen ge leden, bij het verlaten van het Kieler kanaal in een storm ver schoven was. De machinekamer stond on der water en door de slagzij had men niet kunnen koken, wassen of slapen. Men had op brood en water moeten leven. kapper met het aparte cachet markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen J voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. ook De premier van Vietnam, Ngo DinhDiem, heeft de chef van de generale staf van het Vietname se leger, generaal Nguyen Van Hinh, zoon van de gewezen Viet namese minister-president Ngu yen Van Tam, voor een half jaar met gedwongen verlof gezonden en met een zending haar Frank rijk belast. Een andere generaal heeft huisarrest gekregen. Het betreft hier een geschil tussen de Vietnamese minister president en een invloedrijk ge deelte der Vietnamese legerlei ding. Vernomen wordt, dat generaal Nguyen Van Hinh heeft gewei gerd naar Frankrijk te vertrek ken, zeggend: „Ik weiger uit Vietnam gebannen te worden op 'n tijdstip, waarop de vijand meer dan ooit de onafhankelijkheid en eenheid van ons land bedreigt". Na afloop van de Zaterdagmid dag te Brussel gehouden bespre kingen tussen de ministers Spaak, Bech, Beyen en Eden is het volgende communiqué aan de pers verstrekt: De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Bel gië, Luxemburg en Nederland zijn Zaterdagmiddag te Brussel bijeengekomen. Zij hebben de toe stand bestudeerd, die ontstaan is door de verwerping door Frank rijk van het verdrag der E.V.G. Zij hebben voorstellen bespro ken die gedaan zouden kunnen worden, teneinde het betrekken van Duitsland bij het Westen en de Duitse deelneming aan de Westerse verdediging te verzeke ren. Verschillende gedachten zijn naar voren gebracht en als gel dig erkend. De bestudering ervan afstand daarvan op de landings baan staan. De passagiers wer den per bus naar het stationsge bouw gebracht. Voor zover kon worden nage gaan rolde het wiel van de poot af nog vóór de machine „los" was, dan wel juist op het moment dat zij de baan verliet en om hoog trok. Het wiel werd later dicht bij de baan op het vliegveld teruggevonden. Onder leiding van de directeur- generaal J. W. F. Backer, die persoonlijk spoedig ter plaatse was, stelde de rijksluchtvaart dienst nagenoeg onmiddellijk 'n onderzoek in. Vele bezoekers op het vliegveld maakten de noodlanding mee zonder precies te weten wat er aan de hand was. Wel waren al len geallarmeerd door het loeien van een sirene, die iedereen kort na ht opstijgen der „Vincent van Gogh" hoorde, doch velen wis ten niet wat dit alarm precies be tekende. Zij zagen slechts, dat een Convair in de lucht -bleef cir kelen, hoe brandweerwagens en ambulances uitrukten- en hoe daarna de Convair rustig landde. Zaterdagmiddag is het bestuurden met de mogelijkheid van een van de Stichting van den Arbeid wellicht in de naaste toekomst te biieen geweest voor een verdere verwachten aanvullende 1 bespreking over het vraagstuk' van de loonhoogte en de nota van de sociaal-economische raad. Na afloop hebben de centrale werk geversorganisaties het volgende medegedeeld: „Bij de besprekingen over het vraagstuk van de loonhoogte heb ben de centrale werkgeversorga nisaties zich gesteld op de grond slag van de nota, welke de so- ciaal-eoonomische raad onlangs hierover heeft gepubliceerd. Daarmede rekening houdende verklaarden de werkgeversorga nisaties zich bereid terstond mede te werken aan het tot stand ko men van een vergunning tot het verhogen van de rechtens gelden de lonen met maximaal vijf pro cent. De toepassing van deze ver gunning ware over te laten aan het organisatorische overleg in de bedrijfstakken. Bij de bepaling van hun stand punt hebben de centrale werkge versorganisaties rekening gehou Een Amerikaan, dr. Phillip Weintraub, heeft van een Parijse marktkoopman voor een tientje een viool gekocht, waarin hij later het etiket „Antonio Stradi varius, 1721" ontdekte. Hij ver klaarde, dat de achterzijde van het instrument uit één stuk hout was gemaakt, wat het nog kost baarder maakte. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met enkele buien, sommige met onweer. Overwegend matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. DINSDAG 14 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.24 2.59 3.39 3.49 n.m. 2.40 3.15 3.55 4.05 ZON MAAN op Sept. 14 6.11 18.59 19.06 8.30 15 6.13 18.57 19.30 9.58 16 6.15 18.55 20.00 11.26 17 6.16 18.52 20.40 12.49 18 6.18 18.50 21.32 14.02 19 6.20 18.48 22.37 15.01 De Franse regering heeft een noodfonds van een- millioen gul den in het leven geroepen voor onmiddellijke hulp aan de ge troffenen van de Algerijnse aardbeving. In de vroege morgenuren tra den weer lang aanhoudende be vingen op, die de nog overeind staande gebouwen verder deden scheuren. Daarna deden zich van tijd tot tijd lichte schokken gevoe len en de ter plaatse gebleven be volking vreest, dat er nog geen eind aan de verschrikkingen ge komen is. Onderwijl probeert men toch in de chaos nieuwe orde te schep pen. Een aantal winkels was Za terdagmorgen weer geopend. Zo goed mogelijk trachtte men het opruimin-gswerk aan te vattten. Waar de verwoesting onherstel baar is, gaan bulldozers en graaf machines aan het werk. Nog al tijd zoekt men naar slachtoffers die onder het puin kunnen lig gen. Het is zeer warm en daar om moet men zich haasten de lij ken te begraven, wil men het uit breken van ziekten voorkomen. Over het aantal slachtoffers is nog geen officieel uitsluitsel te verkrijgen. Wel is reeds 'n voor lopige dodenlijst met een zeshon. derd namen uitgegeven. DE TOESTAND IN ORLEANSVILLE. Zaterdagmiddag had men in Orléansville 750 lijken geborgen. Naar verwachting liggen er nog 2 a 300 onder het puin. In totaal zijn er meer dan 5.000 gewonden, van wie ruim 1.100 zwaar. Zestig procent van de huizen zijn of ge heel vernield of zo zwaar bescha digd dat herstel niet mogelijk is. Er zijn ongeveer 7.000 daklozen, waaronder 3.000 kinderen. In Genève heeft de liga van Rode-Kruisverenigingen opgeroé- pen tot een internationale hulp actie. Dringend nodig zijn gecon denseerde melk, melkpoeder, blikgroenfen, suiker, fruit, vlees, kinderkleren en dekens. Uit de noodvoorraden van de liga zijn al duizend dekens ver zonden. Acht en veertig uren na de ramp, die Orleansville in Alge- rië getroffen 'heeft en honderden slachtoffers heeft gemaakt, is de bodem daar nog steeds niet tot rust gekomen. Vrijdagnacht werd men er opnieuw opge schrikt door een heftige schok, die met zwaar gerommel ge paard ging. Er werden echter geen nieuwe verwoestingen aan- Tijdens een bezoek, dat de Franse minister van Binnenland se Zaken, Mitterand, Zondagoch tend aan de geteisterde stad bracht, heeft zich opnieuw een krachtige aardschok voorgedaan. WEDEROM LICHTE SCHOK. Zaterdagavond is te Orléans ville een lichte aardschok ge voeld. Besloten is, de dakloze be woners van de stad voorlopig on der te brengen in twee tentendor pen. Zaterdag hebben zich te Or léansville nieuwe aardschokken voorgedaan. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. Van tijd tot tijd worden nog an dere, lichte schokken waargeno men. Een tamelijk hevige beving heeft zich Vrijdag j.l. te ongeveer twaalf uur 's nachts voorgedaan. In de reeds zo geteisterde stad is hierdoor geen nieuwe schade aangericht. De 25-jarige Westduitse vrouw Franziska Motz uit Düsseldorf is te Neustadt tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij tijdens het vooronderzoek naar een auto-ongeluk, waarbij zes personen het leven verloren, een valse getuigenis had afgelegd tegen de Nederlandse chauffeur D. de B. Zij had gezegd, dat zij zich in de auto van De B. had bevonden en had gezien, dat hij herhaalde lijk uit een fles had gedronken, die naar haar mening met een alcoholische drank was gevuld. Voor het begin van het rechtsge ding, waarbij De B. tot één jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, trok zij haar verklaring in. loon maatregel in verband met een verdere huurverhoging. De toe passing van de bovenbedoelde vergunning aldus stelden de centrale werkgeversorganisaties zou niet behoeven te wachten tot het tijdstip van deze huurver hoging. Hoewel bij de gevoerde bespre kingen een zekere toenadering kon worden vastgesteld, bleek het niet mogelijk tot volledige over eenstemming te geraken", aldus de centrale werkgeversorganisa ties. Het standpunt der K.A.B. De voorzitter van de Katholie ke arbeidersbeweging, de heer J A. Middelhuis, deelde mede, dat de drie werknemersvakcentralen de voorstellen van werkgeverzij de Zaterdagmiddag unaniem als onaanvaardbaar van de hand heb ben gewezen. De K.A.B. zal zich nu nader in eigen kring beraden en daarna een standpunt vaststel len. Hangende dit beraad kon de heer Middelhuis op de werkge- versvoorstellen geen commentaar geven. Hij deelde mede, dat de K.A.B. over deze voorstellen zich vermoedelijk ook zal verstaan met het C.N.V. Nederlandse vakcentrale over nieuwe loonronde. Het bestuur van de Nederland se vakcentrale heeft zich uitge sproken over de vraag of, gezien de recente nota in de sociaal-eco nomische raad, op dit moment loonmaatregelen dienen te wor den genomen. Het bestuur, hoe wel geen voorstander van de cen traal geleide loonpolitiek, meent dat verwezenlijking van zijn de siderata slechts mogelijk is door middel van een loonronde. Deze dient echter niet verplicht te wor den voorgeschreven. Het bestuur heeft zich, hoewel het niet direct betrokken is bij het overleg dat thans in de Stichting van de Ar beid wordt gepleegd, verplicht ge acht zijn mening over deze aan gelegenheid kenbaar te maken. Voldaan is het N.V.C.-bestuur erover, dat men nu ook in krin gen van de S.E.R. afgest:rpt is van het systeem verbetering van de inkomenspositie der werkne mers in verband te brengen met de ontwikkeling der kosten van levensonderhoud. Het bestuur ziet ook in de thans gekozen me thode bezwaren, maar het is niet temin verheugd dat thans ver band wordt gelegd tussen wel vaart en inkomen. Uit de S.E.R.-nota blijkt duide lijk, aldus het N.V.C.-bestuur, dat handhaving van de geleide loon politiek niet langer door de eco nomische positie van ons land wordt gerechtvaardigd. De lonen hebben geen gelijke tred gehou den met de verbetering van onze welvaart en hierin dient naar de mening van het bestuur op kor te termijn in voor de werknemers gunstige zin verandering te wor den gebracht. Zoals gezegd acht het dit slechts door een loonron de te verwezenlijken. Het bestuur acht het wenselijk, dat aan het bedrijfsleven vergun ning wordt verleend de lonen te verhogen. Daar het hier z.i. niet gaat om een aanpassing van de minimumlonen, maar om het toe kennen aan de arbeiders van een evenredig aandeel in de wel vaartsstijging, meent het bestuur dat een oplossing moet worden gezocht in verhoging der loonma- xima. Zo wordt tevens bereikt dat de categorieën werknemers, die het meest hebben bijgedragen tot de welvaartsstijging, op legale wijze aanspraak kunnen maken op een hiermee in overeenstem ming zijnde inkomenspositie, de relatieve achterstand, welke deze groepen thans nog hebben, kan daardoor worden ingelopen, zo meent het N.V.C.-bestuur. zal in de komende dagen langs diplomatieke kanalen worden voortgezet. Volledige overeen stemming is bereikt ten aanzien van de doelen die bereikt moeten worden en de te gebruiken me thodes. Het is waarschijnlijk dat na de terugkeer van de heer Eden te Londen, een conferentie zal wor den gehouden daar de definitieve beslissingen over de aangelegen heden die het onderwerp van de besprekingen uitmaakte, in de boezem van N.A.V.O. genomen dienen te worden. Spaak heeft aan de pers mee gedeeld dat „volledige" overeen stemming is bereikt over de Duit se herbewapening. Het resultaat van de bespre king noemde hij „uitstekend' Eden had interessante en waarde volle denkbeelden naar voren ge bracht. In antwoord op een vraag zei Spaak te geloven, dat eind September in Londen een confe rentie van acht landen zal wor den gehouden. Hij achtte het on juist meer over de besprekingen mede te delen. Wel zei hij, dat Eden „nieuwe" ideeën had ge bracht, die een diepgaande bestu dering verdienen. Ook de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken ver klaarde zich voldaan over de Za terdag te Brussel gevoerde be sprekingen. „Het belangrijke is dat Enge land het initiatief heeft genomen. Dit land beseft dat wij ons na de verwerping van de E.V.G. door Frankrijk op een gevaarlijke hel ling bevinden en er iets onderno men moet worden", aldus minis ter Beyen. Hij verklaarde verder op een vraag, dat de Engelse mi nister met zeer interessante ge dachten was gekomen doch dat hierover uiteraard nog niets kan worden verteld. Het gaat echter nog slechts over denkbeelden en over de betekenis hiervan zijn wij het wel eens. Het is in ieder ge val wel zó, dat de Duitse bewape ning en de aansluiting van Duits land bij het Westen acceptabel moet zijn voor alle partners. Op een andere vraag antwoordde de minister: „De besprekingen gin gen niet meer over de E.V.G. daar deze, helaas, door Frankrijk is verworpen. Tenslotte zei minis ter Beyen nog, dat men het er over eens was dat de Duitse be wapening een beperkt karakter moest dragen. Met betrekking tot de vraag waartoe de aanwezig heid van minister Staf te Brussel diende, antwoordde de Neder- Verwerkelijking van een niet- verplichte loonronde kan in be paalde bedrijfstakken tot moei- lijkheden aanleiding geven, maar landse minister van Buitenlandse J J.l j r7„L«v. LR Viiof oil OOM me iron het bestuur vertrouwt dat de werkgevers voldoende realiteits besef aan de dag zullen leggen om, indien enigszins mogelijk, te gemoet te komen aan de wensen van de vakbeweging, die mede hun rechtvaardiging vinden in het verantwoordelijkheidsbesef, dat deze in het verleden heeft ge toond. Mocht inmenging van het college van rijksbemiddelaars bij moeilijkheden nodig zijn, dan dient vooral acht te worden ge slagen op de economische om standigheden van de betrokken bedrijfstakken, zo meent het be stuur. Het N.V.C.-bestuur heeft over wogen dat doorberekening van de loonstijging in de prijzen van exportproducten niet waarschijn lijk behoeft te worden geacht, doch dat. indien zulks ten dele wél het geval mocht zijn, de re percussies daarvan gezien on ze zeer gunstige deviezenpositie een dergelijke loonsverhoging niet in de weg hoeven te staan. Het C.N.V. en de besprekin gen over de loonhoogte. „Het bestuur en de verbonds raad van het Christelijk nationaal vakverbond hebben zich reeds eind Augustus ernstig beraden over inhoud en strekking van del In overleg met de liga van Rode Kruisverenigingen heeft 't Nederlandse Roode Kruis alvast een zending vollemelkpoeder ver zonden ter waarde van 5.000 gul den ten behoeve van de slachtof fers van de aardbeving in Alge rië. De K.L.M. heeft voor deze zending gratis transport naar Parijs aangeboden. Vandaar wor den de goederen met de Air France aan de algemeen gedele geerde van het Franse Rode Kruis ii* Algiers verzonden. Nederlandse radio in „Geluks keten" voor Algerije. Onverwacht kwam Zaterdag in Hilversum het verzoek van radio Lausanne binnen, of ook de Ne derlandse omroep als gebruike lijk wilde deelnemen aan de „chain du bonheur" die door ver. scheidene Europese radio-sta tions zou worden uitgezonden, ditmaal ten gunste van de slacht offers in Algerije. Dit verzoek werd ingewilligd en de Vara on derbrak Zaterdagavond om 8.25 uur haar programma van het concerterende promenade-orkest om in een gezamenlijk program ma als een schakel in de radio geluksketen een steentje bij te dragen aan de hulp-actie. Aan dit schakelprogramma dat 20 minuten duurde, werd deelgeno men door zenders in Frankrijk, Duitisland, België, Luxemburg, Zwitserland, Monte-Carlo en Ne derland. Een Frans reporter, Jean-Marie Poncet, schetste in deze uitzending het grote leed dat de slachtoffers van de ramp in Algerije getroffen heeft. Niet alleen dat veel doden te betreu ren zijn, maar de overlevenden lijden ontbering en hebben drin gend, behoefte aan aller hulp. Vandaar dat op initiatief van ra- dio-Lausanne de luisteraars wer den opgewekt met milde hand te geven. Gedeelten van de reporta ges werden door Duitse en Vlaam se reporters vertaald. Aan het slot riep omroeper Coen Serree ook de Nederlandse luisteraars op in deze schakel van de geluks keten een bijdrage te storten op giro 777 van het Nederlandse Roode Kruis, om te trachten het leed der getroffenen, te verzach ten. Zoals bekend worden geluks ketens van deze aard bij bijzon dere rampen uitgezonden. Dit geschiedde ook na de watersnood ramp die vorig jaar ons land trof. Een zeer groot bedrag werd toen in het buitenland ingeza meld. Zaken, dat hij niet alleen pas van vacantie terug was en dus op de hoogte gebracht moest worden van de denkbeelden van het kabi net, doch dat uiteraard ook mili taire problemen tijdens de confe rentie ter tafel waren gekomen. Een Amerikaans atoomkanon is vorig weekeinde te Straatsburg aangekomen, waar het aan Fran se deskundigen op het gebied van de opleiding voor atoomoorlog voering zal worden overgedragen. Zaterdag kwamen nog vier atoomkanonnen te Straatsburg uit Duitsland aan. Amerikaanse tegenspraak. Een woerdvoerder van het te Heidelberg, in West-Duitsland, gevestigde hoofdkwartier der Amerikaanse troepen in Europa, heeft Zaterdag de juistheid van het bericht over de overdracht van een Amerikaans atoomkanon aan F"ranse militaire deskundigen op het gebied der kernsplijtings- kracht, ontkend. „Dit bericht is onjuist. Het be- nota van de sociaal-economische treft hier sieehts een normale raad betreffende het vraagstuk oefening", zeide hij. van eventuele loonsverhogingen" „Uit deze nota is duidelijk geble ken", zo wordt gezegd in een Za terdagavond door het C.N.V. ver strekte mededeling, „dat zo ooit aan de werknemers een aandeel gegeven kan worden in de stij ging van de welvaart, dit thans het geval is. Verheugend was dan ook de uitspraak in de S.E.R.-no ta, dat „het dus redelijk is, dat ook de werknemers in de stijging van het nationale inkomen een voldoende aandeel hebben". Het C.N.V.-bestuur heeft na twee be sprekingen in de Stichting van den Arbeid, resp. op 2 en 11 Sep tember helaas moeten constate ren, dat met de centrale werkge versorganisaties geen overeen stemming valt te bereiken over wat thans als „een voldoende aandeel" moet worden be schouwd. De werkgeversorgani saties menen", aldus het C.N.V. „mede met het oog op de te ver wachten huurverhoging, niet ver der te kunnen gaan dan een ver hoging der richtlijnen met 5 pro cent. Dit cijfer is voor de Chris telijke vakbeweging niet De woordvoerder wilde geen nadere bijzonderheden medede len. Ook wou hij riet zeggen of nog meer Amerikaanse atoom kanonnen naar het gebied van Straatsburg zullen worden ver voerd. Het Amerikaanse atoomkanon is voor demonstratiedoeleinden aan Frankrijk geleend. vaardbaar. Zij is van mening, dat s lands economische toestand een grotere verhoging, bij voor beeld van 7 procent, mogelijk en wenselijk maakt. De vertegen, woordigers van het C.N.V. heb ben daarom in de Zaterdagmid dag gehouden stichtingsvergade ring tezamen met de vertegen woordigers van K.A.B. en N.V.V. het werkgeversvoorstel afgewe zen en zich alle rechten voorbe houden", aldus de verklaring van het C.N.V.-bestuur. Naar wij vernemen heeft het C.N.V.-bestuur de verbondsraad aan- tegei morgen bijeengeroepen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1